DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN a» NIEUWE BONNEN Winterhulp Momentje VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9804 3)e £cid^eli40oii/fcatit Bureaux Papengr&cCit SI Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. 103003. Postbus U. DII nummer vier bladen. bestaat all V Wat is socialistisch! De Nederlandsche Unie heeft verklaard, socialistisch te zijn. Over dat woord „socialistisch" "is men aan het schrijven gegaan. Het „Volk" heeft reeds verklaard, dat „de Katholieke Kerk zal moeten beginnen, haar anti-socialisti sche banvloeken te herroepen", als men onder het Unie-socialisme „een toenade ring tot het socialisme in het algemeen wil verstaan", 't Kan moeilijk dikker worden gezegd! Óm verwarring uit te bannen of te voor- kohien is het goed, even te zien, wat de Nederlandsche Unie onder het socialistische van haar streven verstaat. De Unie zelf betoogd, dat haar socialis tisch slreven o.a. blijkt uit de volgende punten van haar program: doelbewuste leiding van de voort brenging en verdeeling van de stoffe lijke goederen; dienstbaar maken van geld en cre- dietwezen aan de eischen der volks welvaart; afweer van de proletarisee ring des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering van gezinsvorming en gezinswelvaart en bevordering van bezitvorming voor allen; beteugeling van bedrijfsconcentraties en trustvorming. Bij de veroördeeling door de Katholie ke Kerk van het Socialisme, zoowel van het consequent doorgevoerde Marxisme als van het gematigde of democratische so cialisme, werd onder socialistisch gehéél iets anders verstaan, dan in het hier ge citeerde betoog van de Nederlandsche Unie. De Katholieke Kerk heeft in het Socia lisme o.m. veroordeeld de verwerping van den privaat-eigendom. De verwer ping van den privaat-eigendom. Geens zins heeft de Katholieke Kerk bedoeld, den privaat-eigendom te onttrekken aan den in vloed, de regeling, de ordening van de Staatsmacht. Integendeel. De groote katholieke denker Thomas van Aquino verklaarde, dat de tijdelijke goe deren moeten zijn (in het algemeen) in eigendom van particulieren, maar moeten worden gebruikt als waren zij eigendom van de gemeenschap. Deze kernachtige uitspraak zouden velen in dezen zoowel als in den voorafgaanden tijd socialistisch noemen! Zij is dat n 1 e t in den zin, waarin de sociaal-democratie het op vat; zij is dat wel in de beteekenis, wel ke klaarblijkelijk de Nederlandsche Unie aan „socialistisch" geeft. De „Maasbode" heeft er reeds aan her innerd, hoe dr. Kuiper in 1891 verklaarde, dat de beterschap van de maatschappij „ongetwijfeld ligt op den socialistischen weg" „mits ze onder socialistisch nu maar niet verstaat het program der so- ciaal-dtmocratie", en dat de voornaamste theoreticus van de katholieke maatschap pelijke actie Heinrich Pesch den naam van „solidarisme" voor zijn stelsel slechts koos, omdat het woord „socialisme" al in beslag genomen was en Marxistisch was gekleurd. Als men in den vervolge het woord „so cialistisch" wil gaan gebruiken in den zin van „solidaristisch", dan hebben wij er geen bezwaar tegen als misvatting kan worden ontweken en feitelijk zal worden voorkomen. Trouwens het Nationaal-Socialisme heeft reeds den naam „socialisme" aan het Marxisme en zijn uitloopers ontnomen, het Nationaal-Socialisme, dat ook niet onder „socialisme" verstaat, wat laatst-bedoelde stelsels er onder hebben verstaan, maar een op het gemeenschaps- of nationaal be lang gericht streven. Het katholieke begrip betreffende den -privaat-eigendom sluit geenszins in, dat de Overheid niet in den privaat-eigen dom zou mogen ingrijpen, wanneer en in- zoover het algemeen belang dat noodzake lijk of gewenscht maakt. Integendeel, dat beschouwen wij als een der eerste plichten van de Overheid. Als men ons „socialistisch" in dien zin zou willen noe men, dan zouden we er vrede mee kun nen hebben! BONAANWIJZINGEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: BROOD. Elk der met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedprende de week van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „16" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten tel kens ten ihinste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram biscuit en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 2 tot met 8 Decem ber a.s., met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 Decem ber a.s. geeft de met „24" genummerde bon van het algemeen aistributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 1 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December a.s. De bonnen mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s. niet gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. In verband met bovenstaande bonaanwij zing voor kaas wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de met ,,1" tot en met „13" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje niet aan- Bescherming titel „architect" en „bouw meester" REGISTER VAN ERKENDE ARCHITECTEN Het dagelijksch bestuur van den bond van Nederlandsche architecten heeft thans besloten tot het instellen van een z.g. ar- chitectenregister, d.w.z. een register, waar in allen kunnen worden opgenomen, die op grond van hun vakbekwaamheid en vakgeschiktheid erkend kunnen worden als gerechtigd tot het voeren van den in ons land nog steeds volkomen vogelvrijen titel van architect. Teneinde te voorkomen, dat in plaats van de erkende architectentitel die van „bouwmeester" nog vrij gebruikt zouden kunnen worden, zal aan de ingeschrevenen in het architectenregister voorloopig wor den toegestaan den titel van erkend „ar chitect" of „bouwmeester" te voeren. Het is echter wel de bedoeling om, zoodra het register den daartoe noodigen omvang en de rechtsgeldigheid heeft verkregen, den titel „bouwmeester" als een bijzondere eeretitel te gebruiken. Het architecten-register zal worden aan gelegd en beheerd door een architecten- raad. Deze zal in normale gevallen be staan uit een viertal erkende architecten en een voorzitter-niet-architect. Voor den eersten aanleg zal een grooter aantal ar chitecten-leden worden benoemd, ten einde de te verwachten aanvragen zoo spoedig mogelijk te kunnen afwerken. Het is daarbij geenszins de bedoeling, dat alleen het gebruik van den titel zou worden erkend, doch overigens de uit oefening van het beroep niet met het voe ren van dien titel gebonden zou zijn. In tegendeel. De bondvan Nederlandsche ar chitecten staat op het standpunt, dat allen aan wien het recht is toegekend tot het voeren van de titel, ook de plicht moet worden opgelegd zijn vak op correcte en verantwoordelijke wijze uit te oefenen. BEWAAR UW BONNEN GOED! De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, maakt het na volgende bekend met betrekking tot vermissing van distributiebescheiden. Het is gebleken, dat in vele geval len niét de vereischte voorzichtigheid wordt betracht met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en dergelijke be scheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren ge raakt. Met nadruk wordt er de aandacht op "evestigd, dat uitreiking van nieuwe exemplaren in den vervolge slechts dan zal geschieden, wanneer kan worden aangetoond, dal de kaarten ten gevolge van overmacht (brand), diefstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer over macht niet kan worden aangetoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebescheiden voor de allernoodzakelijkste levensmid delen verstrekken. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten b.v. zullen in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen be lang aangeraden de kaarten op een vei lige plaats met de meeste zorgvuldig heid te bewaren. gewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „37" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 December nóg niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 December a.s., m \-:en verstande, dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. De bonnen voor vleesch en vleeschwa- ren worden afzonderlijk bekend gemaakt. AFGIFTE VAN BONNEN IN HOTELS EN RESTAURANTS. Op naleving zal streng worden gelet. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het navolgende be kend. Het is ge/bleken, dat in een aantal hotels, restaurants en dergelijke instellingen, brood, gebak, vleesch,vleeschwaren, kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst worden ogenomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handelwijze strafbaar is en dat con trole zal worden uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat bovengenoemde artikelen ook in restau rants e.d. uitsluitend tegen afgifte van bonnen aan de uiteindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconsta teerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de 'betreffende instelling kunn enworden overgegaan. BOTER OF MARGARINE NAAR KEUZE. Ook op bon 18 der boterkaart. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het navolgende bekend: Gedurènde het tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „18" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine. De aan bon „17" der boterkaart verbon den faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geeft op het koopen van margarine, is dus thans ook op bon „18" van die kaart van toepassing. Ook de met „18" genummerde bon der vetkaart geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 November a.s. recht op het koopen van een half pond margarine óf een half pond boter. De bonnen, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatst genoemden datum kan bon „18" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. Het Winterhulpwerk Nederland is geen Katholieke Stichting. De Katholieken heb ben op charitatief gebied sinds onheuge lijke tijden hun eigen inrichtingen, stich tingen, genootschappen, vereenigingen, conferenties in allerlei vormen, gestal ten en variaties van doelstreving. Deze zien nu plotseling naast zich op rijzen, en weldra boven hen uitgroeien, een organisatie, die toegerust is met veel machtiger hulpmiddelen, dan waarover de oude organisaties ooit hebben kunnen be schikken, en die zich bovendien ruim baan kan verschaffen door een van overheids wege afgekondigd inzamelverbod. Dat er zich wat roeren gaat in de harten van hen, die de christelijke charitas be oefenen, ligt voor de hand en is een na tuurlijke, een menschelijke reactie. On willekeurig bekruipt hen een gevoel van jalouzie: „Als wij ook eens zóó hadden kunnen werken!" Dat is een nobele reactie, ontsproten aan dadendrang en liefde tot den evenmensch in nood. Ook een zekere teleurstelling, dat men naast de Winterhulp niet kan wedijveren in een edelen wedstrijd, is begrijpelijk. Andere toonen zich bezorgd, dat de deugd der naastenliefde, het kenmerk van den waren Christen en de harteklop van het christelijk leven, uit de bovennatuurlijke sfeer zal worden gedrongen. Wij laten alle recht wedervaren aan de motieven van hen, die deze gevoelens koes teren en weten, dat zij voortspruiten uit een warm hart en uit het feit, dat „de liefde van Christus hen dringt". Daarnaast willen wij echter een paar andere gedachten ontvouwen ter over weging. Met het begrip „naastenliefde" is aller nauwst verbonden de „offer-gedachte". Het offer, het afstaan van iets dat ons dierbaar is, om het te geven aan onzen broeder, die er gebrek aan heeft, ligt ten grondslag aan de deugd van naastenliefde en des te hoo- ger kan de beoefening dezer deugd worden aangeslagen naarmate 't offer ons zwaar der valt. Wij moeten daarvoor natuurlijk geen compensatie zoeken in uiterlijk ver toon, opdat de menschen de heldhaftigheid van deze deugd naar goed zullen beseffen, döch de volmaaktheid van het offer vol tooien door met een blij hart en blij gelaat te geven. Het voornaamste van alle charitas is en blijft, dat de behoeftige krijgt wat hij ont beerde; dat de nood wordt weggenomen; dat er een lichtstraal doordringt in harten, die geen hoop meer zagen; dat weldadige warmte bevroren zielen ontdooit; dat strakke gezichten zich ontspannen in een glimlach van geluk. Dat doel moet ons steeds op de eerste plaats voor oogen staan en dan zullen vele andere dingen, waarom wij ons misschien bekommeren, ons licht vallen. De groote voorbeelden van onze Katho lieke charitas hebben nooit gerekend; zij gaven eenvoudig wat zij bezaten, zonder zich om gevolgen of consequenties te be kreunen. Menschelijker wij ze gesproken deden zij domme dingen, maar de Kerk plaatste hen in de rij van degenen, op wie Christus' woord van toepassing is: „Zalig zijn de barmhartigen". De Stichting Winterhulp Nederland stelt zich ten doel, gedurende de wintermaanden met milde hand te geven aan ieder, die hulp noodig heeft. Ons Katholieke volksdeel zal niet achter blijven en wil niet achterblijven. Integen deel, het heeft een stand op te houden. „Het Katholieke geloof is een duur ge loof" zegt de volksmond, omdat ons steeds de noodzaak van mededeelzaamheid en offervaardigheid wordt voorgehouden. Dit eere-embleem laten wij ons niet ont nemen, zeker niet nu het geldt een groot- sche actie ten bate van het g e h e e 1 e Nederlandsche volk. MAATREGELEN OP ONDERWIJS GEBIED. De rijskcommissaris voor het bezette NederlarkLsche gebiee, rijksminister Seyss-Inquart, heeft aan rar. P. van Rossem opdracht gegeven en machti ging verleend, die maatregelen te on derzoeken en voor te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezonderd de hoogescholen, rust en orde te ver zekeren, of die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Neder landsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. ZITTINGSDUUR LEDEN RADEN VAN ARBEID Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is de zittingsduur van de tegenwoordige werkgevers- en arbeidersleden en de plaatsvervangende werkgevers- arbeiders- leden van de Raden van Arbeid met een jaar verlengd. ONTMOETING. Ik ben gisteren, argeloos op weg van de eene plek naar de andere, plotse ling van mijn fiets gestapt. Als ik haast heb en op weg ben naar een ander punt, dan waar ik mij bevind, denk ik altijd aan het beginstadium van mijn vroegere mathesislessen: de kortste weg van het eene punt naar het andere is een rechte lijn. Dat klopt Als ik mij naar een ander punt be geef, klopt dat nooit. Dan is er een breed water, een overweg en vele kronkelingen. En dan kan ik haast hebben, zooveel ik wil, maar van de "echte lijn is geen sprake. En haastig voortfietsend ïangs een van die vele kronkelingen, ontwaarde ik plotseling echte, ouderwetsche varkens. Dat is een opzienbarend gezicht, als je da- gen-lang bij alle slagers om varkens- vleesch hebt geloopen en doorloopend nul op request hebt gekregen. Dan verwacht je geen varkens meer, die rozig en tevreden zich vermeien in de modder. Dan verwacht je alleen, dat dit beeld in je herinnering langzaam aan zal vervagen, tot je je nauwelijks meer kimt voorstellen hoe dat beest en alle heerlijkheden, die daaruit pleegden te ontstaan, er uit zien. En wat zag ik nu hier? Levende varkens. Neen! Ik zag geen stompe snuit, geen rozige flapooren en geen schoone krulstaart. Ik zag ham, schoone en vette ham, rose en wit. Ik zag snert, de eenig echte en onverv'alschte met welige kluiven. Ik zag carbonades, bruin gebakken en geurend als een weide in den zomer en een bosch in den herfst. Ik heb mij tegoed gedaan zonder vleeschbonnen en toen ik mij verzadigd had, ben ik verder gegaan. Maar ik voelde dat dit een afscheid was, dat eeuwen scheen.... BEGROOTING VAN DE GEMEENTE AMSTERDAM 1941 De begrooting van de gemeente Amster dam voor het jaar 1941 is verschenen. Deze begrooting wijst in den gewonen dienst de volgende totaal bedragen aan: Uitgaven 145.870.750 1136.574.487 Inkomsten 119.396.724 131.271.568 Opleverend een tekort 26.474 026 f 5.302.919 Dit groote tekort is een gevolg van vele oorzaken, welke zeer in het algemeen als oorzaak de bijzondere tijdsomstandigheden hebben. Om te beginnen; hoogere lasten voor politie, brandweer, luchtbeschermings- en distributiedienst, welke resp. bedragen: 535.356, 190.223, 1.147.398 en 1.050.000 waartegenover een bijdrage voor den laatsten dienst van het rijk, geraamd op 892.2*00 staat. Ten gevolge van de lagere opbrengst der belastingen is een nadeelig verschil van bijna 3 millioen aanwezig. In dezen toestand, aldus B. en W. van Amsterdam, kan niet worden berust. B. en W. koesteren de hoop, dat door ge meenschappelijk overleg een bevredigende oplossing der bestaande moeilijkheden in het kader van den toestand der overheids financiën in het algemeen zal worden be reikt. Bij het vaststellen van de begrooting is geen rekening gehouden met eventueeie verhoogingen der belastingen, aangezien hieromtrent door het rijk nog geen beslis singen zijn genomen. .Voeding in oorlogstijd'. De voor bereidingen voor de tentoonstelling, welke onder dezen titel In het Veilig heidsmuseum te Amsterdam op 23 No vember a s. geopend zal worden, zijn tn vollen gang (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1