WELKE BONS? Toerisme hij honk Momentje "n J DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9803 5)e< £eidóelie Sou/fcant Bureaus Papengradit 32» Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Bouw van scholen tot 1942 stopgezet Uitzonderingen voor gevallen van oorlogsschade en gymnastieklokalen Wat de stichting van nieuwe, of uitbrei ding, verbouw of verandering van inrich ting van bestaande schoolgebouwen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs be treft, heeft de secretaris-generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen o.m. het volgende bepaald: Tot 1 Januari 1942 worden door de gemeenten geen besluiten genomen, (of ingevolge het eerste lid van artikel 76 der Lager-onderwijswet 1920 geacht genomen te zijn) tot het doen van uitgaven voor stichting van nieuwe of uitbreiding, verbouw of verandering van inrichting van bestaande school gebouwen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs. Evenmin worden tot dien datum, hetzij door de gemeenten zonder stichting van nieuwe of uitbrei ding, verbouw of verandering van in richting van bestaande schoolgebou wen openbare scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs opgericht, hetzij uit de openbare kassen ten be hoeve van bijzondere scholen voor ge woon of uitgebreid lager onderwijs, in een gemeente gevestigd anders dan met gebruikmaking van de bepalingen der Lager-onderwijswet 1920, vergoe ding toegekend. Dit geldt niet in ge vallen van oorlogsschade en ook niet in gevallen, waarin het onderwijs in lichamelijke oefening, de stichting van een i lokaal of de inrichting van een terrein voor dat onderwijs noodig maakt. Ook geldt het niet in bijzon dere gevallen, ter beoordeeling van den secretaris-generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen, den Onder wijsraad gehoord. Bon 15 (b r o o d k a a r t) geldig van 18 tot en met 24 November (niet gebruikte nog geldig van 25 Nov. tot en met 1 Dec. behalve in hotels, café's e.d.). Per bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bon 14 nog geldig tot en met 24 Nov., behalve in hotels, café's enz. Bon 1 (b 1 o e m k a a r t) 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of 54 rantsoen gebak of 35 gram meel of blom, van 4 November tot en met 1 December. Bon 09 (vleeschkaart), geldig van 18 Nov. tot en met 24 Nov. (niet gebruikte tot en met 1 Dec.). 09 vleesch geldt voor 100 gr. vleesch, been en inbegrepen in het gewicht, of één rantsoen vleesch waren09 worst, vleeschwaren geldig voor verschil lende' vleeschwaren met uiteenloopend ge wicht van 75 gram tot 150 gram. Nietgebruikte vleescbbons 08 nog geldig tot en met 24 Nov. Vleesch en vleesch- warenbons 08 gelden van 24 tot en met 1 Dec. niet meer in hotels, café's enz. Bon 17 (b o t e r k a a r t), K pond boter of Y pond margarine, van 16 Nov. tot en 22 Nov. Bon 17 v e t k a a r t), Vi pond marga rine of Y pond boter, van 16 Nov. tot en met 22 November. Bons 01, 02, 03 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon één eenheid steenkolen, anthraciet, enz. Geldigheidsduur tot en met 14 November. Bonds 04, 05, 06, 07 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon ge durende November één eenheid vaste brandstoffen (anthraciet, steenkolen, bri ketten of turf). Bons 08, 09, 10 en 11 per bon gedurende November één eenheid turf. Deze bonnen worden in den loop van het seizoen alsnog aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Bons 07, 08, 09, 10,11, 12, 13,14 (b r a n d- stoffenkaart centrale verwarming) per bon één eenhek. yaste brandstoffen. Geldigheidsduur gedurende November. V Schoonheid genieten In de laatste aflevering van "„Studiën" wijst pater Kerssemakers S.J. in de ru briek, waarin hij beoogt, den lezer het mooie in schilderijen te laten zien, op de schoonheid van een schilderij van den in Leiden geboren schilder Fr. J. v„ Ros- sum du Chattel: „Herstavond". En hij be sluit zijn beschrijving van dit schilderij aldus: „Nu zult gij, naar ik hoop, dit schil derij weer beter dan tevoren zien; maar ik zou méér wenschen. Leer dit zelfde, of soortgelijke schoonheid, toch ook zelf zien in uw eigen omgeving! Waarom houden we pas wanneer we ze geschilderd zien van dingen, die we wel honderd maal achteloos voor bijgingen? Is onze vaderlandsche bo dem, ons thans dierbaarder dan ooit, niet oneindig rijk aan „lijnen, vormen en kleuren"? Het land met zijn wei den, akkers en heidegrond; het heer lijk geboomte, dat storm en ontij trot seert; het water met zijn onuitputte lijke mysteries, zijn verraderlijke gril len en zijn rijke weelden; en over al les heen onze wijde, uitdrukkingsvolle luchten met hun ongeëvenaarde regis tratuur eerst als wij het in ons hart dragen zullen wij het onvervreemd baar bezitten!" Wij verspreiden dezen raad gaarne in wijder kring. Leer de schoonheid in eigen omgeving méér genieten. De schoonheid van de natuur een in alle jaargetijden en telkens weer verande rende schoonheid. Deze schoonheid in eigen stad en in eigen dorp. Toerisme by honk! Er is zooveel moois te zien, waarlangs men tot nu toe achteloos heeft geloopen. Er is zooveel stemming in natuur-tafereelen, in stads-beelden, waarop men nog nooit zijn aandacht Kfeeft laten rusten, waaraan men zich nog nooit heeft verkwikt. Er is zoo veel schoonheid rondom ons heen. die wij kunnen in-drinken tot bedwelmens en nooit tot verzadigings tce: men kan er al tijd weer opnieuw van genieten. Wij moeten de schoonheid van eigen land, van eigerr omgeving in ons hart dra gen, om ze onvervreemdbaar te bezitten. Wij moeten zoo lazen we vanmórgen in een artikel in het letterkundig tijd schrift „Schakeling" wij moeten onze gedachten doelbewust leiden naar al het schoone rondom ons; wij moeten oog blij ven houden voor zoo vele „kleine dingen" rondom ons; wij moeten ons openstellen voor het schoone, dat er altijd is, dat nooit verdwijnt, alleen voor ons verborgen en verscholen kan zijn. Van het leven genieten beteekent in de- zen tijd, maar ten slotte a 11 ij d: genieten van vele „kleine dingen" rondom ons. En door de schoonheid dier dingen wor den wij getrokken naar den Schepper. „Hoe schoon moet ginder zijn, wat wij hier schoonheid nommen, En dat maar eenen glimp van de Opper schoonheid heeft" (Gezelle). HET AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende. In de afgeloopen weken moest meerma len tegen telers van aardappelen een tuchtrechtelijke verklaring worden opge maakt wegens het afleveren van aardap pelen zonder dat afleveringsbriefjes in ontvangst werden genomen. Den telers wordt in hun eigen belang aangeraden, voor het sluiten van de koop overeenkomst, den handelaar te vragen of hfj is aangesloten bij de V.B.N.A. (vereeni- ging tot behartiging van den Nederland - schen aardappelhandel) en derhalve afle veringsbriefjes kan afgeven. Daar de afle veringsbriefjes in de practijk gewoonlijk eerst worden afgegeven, wanneer de partij aardappelen is afgeleverd, kunnen op ge noemde manier de voor den teler onaan gename gevolgen worden vermeden. VERBINDENDVERKLARING C. A. O. VOOR DE BAKSTEENINDUSTRIE. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den waarnemend secretaris-generaal hoofd van het departement van sociale zaken van 20 November 1940, waarbij een aantal be palingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor de baksteenindustrie alge meen verbindend zijn verklaard voor de .werkgevers en arbeiders in dat bedrijf. DE AFTREK-REGELING VOOR ONDERSTEUNDEN BIJ ZIEKTE OF ONGEVAL VAN EEN GEZINSLID. Indertijd werd bij circulaire van 6 April 1933 de aftrek inzake uitkeeringen, welke zieke gezinsleden van ondersteun den krachtens de ziektewet ontvangen, zoodanig geregeld, dat voorkomen werd, dat tijdens de ziekte van een der gezins leden een grootere aftrek op het steun bedrag zou plaats vinden, dan voor de ziekte, toen het betreffende gezinslid nog werkte. De secretaris-generaal van het departe ment van.sociale zaken heeft termen aan wezig gevonden deze aftrek-regeling uit te breiden tot de uitkeeringen ingevolge een der ongevallenwetten. Wanneer derhalve een gezinslid van een ondersteunde door een bedrijfsongeval wordt getroffen en uitkeering ingevolge een der ongevallen wetten ontvangt, zoo wordt op het voet spoor van de regeling, welke voor de ziek- tewetuitkeeringen geldt, van die uitkee ringen op het steunbedrag ten hoogste in mindering gebracht een bedrag, gelijk, aan hetgeen van het weekloon van het gezins lid, dat deze genoot op het tijdstip van het bedrijfsongeval voor den gebruikelijken 2/3 aftrek op het steunbedrag in aanmer king zou zijn gekomen. NONACTIVITEIT BURGERLIJK PERSONEEL. Ingevolge een thans verschenen be schikking van de secretarissen-generaal van de departementen van algemeen be stuur kunnen burgerlijke rijksambtenaren wier diensten in verband met de sedert den lOden Mei 1940 ingetreden bijzondere om standigheden tijdelijk gemist kunnen wor den, door den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het betreffende depar tement van algemeen bestuur, of door het hoofd van het afwikkelingsbureau bij het departement van defensie na verkregen instemming van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, voor- loopig voor ten hoogste een jaar, op non activiteit worden gesteld. De nonactiviteitsbezoldiigng bedraagt voor kostwinners van een gezin 85 pet ge durende de eerste drie maanden en ver volgens 70 pet. In de overige gevallen is deze bezoldi ging resp. 75 pet. en 60 pet. Tevens is in deze beschikking, welke kan worden aangehaald als „nonactivi- teitsregeling burgerlijk rijkspersoneel", bepaald in hoeverre inkomsten uit ande ren hoofde worden afgetrokken. Zij wordt geacht op 1 Juli 1940 in wer king te zijn getreden. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE Bon 64: één ei van 18 tot en met 24 November; de bon blijft geldig tot en met 1 Dec. (Bon 38 nog geldig tot en met 24 November). Bon 51: één ons kaas van 18 Nov. tot en met 24 November. Niet gebruikte bons nog geldig tot en met 1 Dec., maar van 24 Nov. tot en met 1 Dec. niet in hotels, café's enz. Bon 42: één kilo suiker van 26 Octo ber tot en met 22 November. Bon 81: Y pond koffie of ons thee van 9 November tot en met 20 December. Bon 29 150 gr. eenheidszeep in de nieuwe samenstelling of 120 gram huis houdzeep, of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken, of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep van 13 Nov. tot en met 6 December. De bon geldt ook voor gezins- wasch per acht K.G. droog waschgoed. De wasscherij moet dezen bon innemen. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheerzeep of één tube scheercrême, of een pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Bon 82: Yt pond r ij s t of rijstemeel of rijstebloem, of gruttenmeel van 2 Novem ber tot en met 29 November. Bon 83: Y pond havermout, of ha vervlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grut ten van 2 November tot en met 27 December. Bon 88: uitsluitend Y pond gort, of gortmout, of grutten van 2 November tot en met 27 December.1 Bon 98: 1 ons vermicelli, of maca roni, of spaghetti van 2 November tot en met 27 December. Bon 93: 1 ons maize na, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Van 2 November tot en met 27 December. Petroleumzegel 7: geldig voor 2 liter petroleum van 4 November tot en met 29 December (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben). Petroleum-periode b. van 11 Nov. tot en met 15 December; 2 liter petroleum, alleen voor hen, die daarop voor verlichting zijn aangewezen. VOOR HONDEN EN KATTEN. Bon 6 (voederkaart honden) van 1 tot en met 30 November: hondenbrood; bon 6 (voederkaart voor katten): kattenbrood. HIJ HEEFT DE KLOK HOOREN SLAAN XL VIII. De fontein op de Vischmarkt te Leiden heeft haar winterjas omgeslagen, en zich voor de verdere duur van den winter aan 't oog onttrokken. Deze fontein, onze fontein, onze eenige fontein is een nuffig en aanstellerig ding: 's winters is het haar te koud om te spui ten, 's zomers veel te vermoeiend. Den eenigen keer in het jaar, dat zij aan haar waterlanders den vrijen loop laat, wordt het als een buitengewone bezienswaardig heid met vette letters in de 3-October- gids vermeld. De fontein, als zij huilt, huilt van vreug de; zij huilt overvloedig, de spuigaten uit- loopende. Omdat haar vreugdetranen over de be vrijding van de stad in de gegeven om standigheden als een demonstratie in te genover-gestelden zin zouden kunnen worden opgevat, heeft zij dezen nazomer haar hysterische huilbui opgekropt, en zoo, zonder tot die jaarlijksche ontboeze ming te zijn gekomen, is zij de winter slaap ingegaan. Wij staan voor de groen-geverfde hou ten pagode, onder welker beschutting de fontein verdwenen is, en nemen ons eigen geheugen een examen af. Dan merkt iemand pas, hoe slordig de opmerkingsgave is, en hoe achteloos hij dagelijks langs onze stedelijke monumen ten wandelt. Er stond me zoo iets bij van kronkelende dolfijnen met opengesperde kaken en dansende engeltjes, maar, hoe deze dolfijnen en engelen samenspanden en het vroolijke, levenslustige renaissance- monumentje opbouwden, was een leege plek in Venators geheugen. Een photo bracht uitkomst en opfris- sching van memorie, doch de inwendige examinatoren keerden hun duim omlaag. Gezakt. De fontein, is gebouwd in 1692 en was oorspronkelijk bedoeld voor de vischvroy- wen, om de doordringende geuren van bót en schar weg te spoelen. Het hiervoor noo- dige water werd opgepompt in een re servoir op den Burcht en stroomde door een buisleiding onder den Nieuwe Rijn dg schrobbende vischvrouwen toe. De fontein, van hardsteen met marme ren beeldhouwwerk, is een luxe, zooals al leen de Gouden Eeuw zich die kon veroor loven. Leiden is, zoover ons bekend> de eenige stad in ons land, die zulk een sierlijke boenbak bezit. Geen wonder, dat gemeen tewerken er zuinig op is. Het smeed ijzeren hekwerk," met aan Neptunus' drie tand gespiesde dolfijnen, werd in de vo rige eeuw vervaardigd. De oever van den Nieuwe Rijn is de ge zelligste winkelwijk van de geheele stad, typisch Hollandsch.al zijn alle oude trap gevels reeds lang verdwenen. Het nieuwe heeft over 't algemeen ver rijking gebracht. De stadhuis-toren domineert het rivier gezicht. Laten wij het onder elkaar open hartig bekennen: we zijn niet weinig trotsch op onze nieuwe curia. Met welge vallen1-en een ietsepietsie van ontroering hoorden wij hoe de zware klok weer met sonoren galm de uren van de eeuwigheid aftelt en de carillon-klokjes hun eerste lied bij stukjes en brokjes stamelen. De Vischmarkt-zijde van het stadhuis vormt een statige, evenwichtige vleesch- rose steenmassa; het heeft in het rustige rhythme van zijn vele vensters iets over- geëerfd van de zelf-beheersching en kalm te, die de paleizen der Italiaansche vroeg renaissance kenmerkt. Het is echter nu de tijd nog niet het stadhuis te beschrijven; de schutting is weliswaar voor de zooveelste keer omge waaid, doch het zal npg wel even aanloo- pen voor de doorkijk op den voorhof of buitenhof vrij. komt. De toren, die wij zoo lang hebben moe ten missen, verlevendigt het aspect van de stad in wijden omtrek. Het gunstigste overzicht op den geheel en modernen bij bouw heeft men, staande aan den over kant van den Rijn, die Nieuw genoemd wordt, ofschoon het moeilijk te achterha len is, waarom de Nieuwe Rijn niet de Oude en de Oude niet de Nieuwe heet. Beide takken zijn even oud, maar de Nieu we Rijn is ongetwijfeld het eerste in de stad opgenomen. Het is reeds menigeen opgevallen, dat de toren van het stadhuis, die, schoon luchtig en sierlijk, zijn voorganger niet evenaren kan (al zal hij hem in hoogte overtreffen), den indruk geeft uit twee deelen te bestaan: een vast en een draaiend. De acht-kantige top gelijkt een carroussel, dat draaibaar is op den vier kanten onderbouw. Dit nogal komisch effect ten spijt, weet de toren met een zeker air van slanke hoogmoed de omringende straten te be- heerschen. De Nieuwe Rijn zonder stadhuistoren was een groot aandeel in zijn aantrekke- LEERT LACHEN. Men zegt wel eens, dat deze tijd geen tijd is om te lachen. Indien men daarmee bedoelt, dat deze tijd niet bijzonder lachwekkend is en ons niet veel gelegenheid en reden geeft onze lachspieren soepel te houden, kan men dit adagium aanvaarden al zullen er ook altijd menschen zijn, die in een zekere tragiek iets komisch zien. Van- da^: de uitdrukking: tragi-komisch. Wil men er echter mee zeggen, dat deze tijden ons verbieden te lachen, dat lachen niet in overeenstemming is met dezen tijd, dan wijs ik deze uit spraak zeer beslist af. Lachen immers is niet alleen een natuurlijke reactie op een speling van den geest, maar ook een geneesmiddel. Er is een ander adagium, dat zegt: lachen is gezond. En daarom meen ik, dat men juist in tijden als deze moet trachten méér te lachen dan anders. Dat hebben we nu meer dan iets anders noodig om fit te blijven. Ik zou haast zeggen: méér dan alles, wat wij van de distributie krijgen. Dat hoeft geen oppervlakkigheid te zijn, waardoor het wezen, de diepte van dezen tijd aan ons voorbijgaat, dat is welbewust een goed geneesmiddel aanwenden, dat wij nu meer noodig hebben dan ooit. En daarom zeg ik U: zorgt, dat u lacht, het kan u nog te pas komen. lijkheid kwijt. Honderden malen is het gefotografeerd, geschilderd, geëtst, uitgezaagd en wat al meer: de stadhuistoren omhoogschietend boven de dubbele galerij van de Koren beurs. De Korenbeurs en de toren hebben een afspraakje, om te zamen de toeristen bjj honk of van verre in bewondering te bren gen. De Korenbeurs is een al zeer oude brug. Vroeger heette zij de St. Cornelis-brug- ge, doch reeds in 1443 werd zij herdoopt, omdat sindsdien op de brug het graan ver handeld werd. De koren-halmen, het sleu telwapen omrankend, dat aan weex'szijden de kolonnades siert, herinneren aan de oorspronkelijke bestemming van deze luchtige koopmanshal. De wapens zijn ge dekt door kronen van bladgroen en appel tjes van oranje. De bovenbouw is geda teerd 1825; de brug zélve is van 1667. Dat de hoepla-kwakel vex-vangen is door de nieuwe Karnemelksbxnxg zal door nie mand worden betreurd. Het verdwijnen van de vormelooze steenklomp, waarin de meelfabriek „Patria" was gehuisvest, kon eveneens als een aanwinst worden be schouwd, doch de gele, plat-gedaakte win kel-rij, welke ervoor in de plaats kwam, heeft, helaas, de verwachting beschaamd, dat een harmonieuse afsluiting van de Bo termarkt zou worden verkregen. VENATOR VAGANS. TIJDELIJKE VERGROOTING SUIKERRANTSOEN. De. secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van sui ker: Met het oog op de in de maand De cember vallende feestdagen zal het suikerrantsoen tijdelijk worden ver hoogd. Daartoe is bepaald, dat de met ,„16" genummerde bon van het alge- meendistributiebonboekje gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Novem ber een periode van 14 dagen, recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Na afloop van deze periode zal nogmaels een bon voor een kilogram suiker voor een tijdvak van 14 dagen worden aangewezen. ARRESTATIE TE LEID SCHEND AM. Dader van schietpartij aangehouden. De politie te Leidschendam heeft gister middag aldaar den dader van dè aansla gen op de woning van den burgemeester en die van den gemeente-architect aange houden. De dader, de 27-jarige winkelbe diende W. A. K., werd in zijn woning aan de Damlaan gearresteerd. Bij een huiszoe- xing werd in zijn slaapkamer de revolver gevonden, waarmee de schoten zijn gelost. K. heeft een volledige bekentenis afge legd, en o.a. medegedeeld, aldus meldt de „Tel.", dat hy, toen hij de schoten op de beide woningen loste, onder drankinvloed zou hebben verkeerd. Politieke motieven schijnen hem tot deze daad te hebben ge bracht. Vermoedelijk heeft hij geen mede plichtigen gehad.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1