De hamerslagen Engeland op Incasso's Diplomatieke besprekingen te Weenen Meaige. aatioat ap ffiwmingfiam De oorlog in Griekenland Uit het Verre Oosten Wïït U iets weten? Juóóchm de aó en ffiaedapeót WUEN5UAU ZU NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Londen naar Ulster verplaatst. Ten slot te zijn de te Belfast gevestigde scheeps- bouwwerven vergroot. Al deze militaire en industrieele voor bereidingen worden, naar de correspon dent meedeelt, in verband gebracht met het plan van Churchill tot bezetting van Ierland. Dit vermoeden schijnt te meer ge grond. daar den laatsten tijd de aankomst van eskadersbommenwerpers en water vliegtuigen te Londonderry en Belfast als mede op verschillende meren in het ge bied van Ulster is opgemerkt. IERLAND BEDREIGD? DUITSCHE AANVALLEN VAN DINSDAGAVOND. Daar het weer boven het Britsche eiland in den loop van-Dinsdagavond steeds beter werd, ging het Duitsche luchtwapen met sterke krachten tot den aanval op belang rijke militaire doelen in een stad in Mid- den-Engeland over. Later bleek die stad Birmingham te zijn. Evenals bij den aanval op Coventry werden duizenden bommen van allerlei ka liber op wapenfabrieken en andere bedrij ven van Birmingham geworpen, welke zeer groote uitwerking hadden. Terstond ont stonden meer dan twintig groote en zeer groote branden, welke hun spookachtig licht over de stad wierpen. De achteropko mende vliegtuigen hadden het gemakkelijk daar de branden hun den weg wezen. Het afweergeschut was zwak. De Engelsche luchtdoelbaterijen waren niet in staat de Duitsche aanvalsgolven op eenigerlei wij ze te verstoren of te verhinderen, daar de Duitschers concentrisch en in grooten ge tale op verscheidene hoogten aanvielen. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. doch vast staat, dat het Duitsche luchtwa pen weer een groot succes heeft behaald. Duitsche verliezen zijn tot dusver niet ge meld. Bovendien werden ook militaire doelen in andere steden van Engeland, in Londen en in de Zuidelijke graafschappen met succes aangevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben eenige Britsche vliegtuigen twee maal geprobeerd de Rijkshoofdstad aan te vallen. Door den sterken luchtafweer wer den de meeste toestellen Noordwaarts en Zuidwaarts verdreven. Slechts één ma chine slaagde er in boven de stad te vlie gen en eenige brand- en brisantbommen te laten vallen. Daarbij werden ziekenhui zen. klinieken en eenige woonhuizen ge troffen. Er ontstonden dakbranden, welke snel gebl'uscht konden worden. Bij elk der beide aanvallen werd een bombardements vliegtuig door de luchtdoelartillerie omlaag gehaald. LONDEN HET VERDUN VAN DEZEN OORLOG. De „Daily Mirror" meldt uit Londen, dat de Duitsche vergeldingsaanvallen op En geland een vernietigender uitwerking heb ben dan de meeste Amerikanen zich kun nen voorstellen. Een on^ngs uit Londen teruggkeerde waarnemer heeft de Brit sche hoofdstad als het Verdun van dezen oorlog gekenschetst. Het Engelsche volk. dat dagelijks aan de grootste gevaren is blootgesteld, heeft geen idee van het aan tal verwoeste fabrieken en van de enor me scheepsverliezen, daar de regeering al les stil houdt. Het weet wel, dat het door Duitschland geblokkeerd wordt, doch kan zich geen denkbeeld vormen hoeveel scheepsruimte Engeland thans moet mis sen. Naar de meening van het blad kan Engeland de geweldige spanning niet lang meer uithouden. Een neutrale reiziger, die uit Londen te Lissabon is aangekomen, heeft aan Por- tugeesche journalisten een interessant oog getuigenverslag gegeven over de situatie ir. Engeland en vooral te Londen. Londen is goed op weg volkomen ver woest te worden en deze totale verwoes ting is bereikt, als de Duitsche luchtaan vallen nog eenigen tijd voortduren met de huidige hevigheid, zoo verklaarde deze neu trale waarnemer. De verwoesting van be langrijke straten en bouwwerken is in aan zienlijke mate thans reeds geschied. Het grootste deel van de groote hotels en clubs ligt in asch en puin. Gebouwen en wijken als het Bash House. Westminster. Devonshire, Marble Arch, Brompton Road, Mount Royal, Mayfair, enz. zijn geheel of ten deele verwoest. Overal ziet men ver nielde dockinstallaties en andere, die met de aangelegen pakhuizen in vlammen slaan. De uitwerking der Duitsche bommen is vernietigend. In Downingstreet zijn de ge bouwen No. 11, 12 en 14 volkomen ver woest.. Het parlement zwaar beschadigd. Een groot aantal belangrijke persoonlijk heden heeft den dood gevonden. De uit werking van het luchtafweergeschut en de ballonversperringen is zeer gering. Deze ai'weermaatregelen acht men evenwel toch noodzakelijk om het moreel der bevolking op peil te houden. In de practijk komt het evenwel nauwelijks voor. dat het binnen dringen der Duitsche vliegtuigen belet of ook slechts belemmerd wordt. In dit ooggetuigenverslag heet het dan verder: Men kan natuurlijk geen gegevens verstrekken over de buiten Londen aan militaire doelen aangerichte schade, daar men zich te Londen als in een belegerde veste bevindt. De meeste bekende vliegvel den zijn verwoest en gelijken op een kra terlandschap. In leidende Londensche krin gen beseft men, dat de situatie door de voortdurende Duitsche luchtaanvallen en door de versterking van den duikbootoor log zeer ernstig is. Genoemde ooggetuige vat zijn verslag sa men in de woorden: „Wat ik met eigen óogen gezien heb, is verschrikkelijk. Het Duitsche strijdvermogen wordt ondanks de successen van Duitschland in Engeland nog steeds onderschat. Zoo moet het ver derf van de groote metropool tot het bit tere einde zijn weg gaan". TROEPENBEWEGINGEN IN ULSTER. In een reisrapport in de ,,Giornale d'lta- fia" wordt verklaard, dat reeds maanden lang in Ulster groote troepenbewegingen waar te nemen zijn. Ook wordt opvallend veel oorlogsmateriaal opgeslagen. Boven dien is men begonnen met den bouw van een groote fabriek voor de vervaardiging van kanonnen. De chemische oorlogsindus trie en andere takken van oorlogsnijver heid zullen eveneens groote fabriken in Ulster vestigen. Reeds zijn verscheidene munitiefabrieken uit de omgeving van DE ORGANISATIE VAN EUROPA v. RIBBENTROP, CIANO, TELEKI EN CSAKY TE WEENEN. Zooals reeds eerder werd gemeld, begint te Weenen een conferentie tusschen de Duitsche en Italiaansche ministers van Bul- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop en graaf Ciano, en den Hongaarschen premier en den minister van Buitenlandsche Zaken, Teleki en graaf Csaky. De Rijksminister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop is gisteren reeds met een specialen trein uil Salzburg op den Westbahnhof in Weenen aangekomen. Tien minuten later reed de speciale trein van den Italiaanschen minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciano, het station bin nen. Beide staatslieden waren op en voor net station en tijdens hun rit door de stad het voorwerp van levendige betoogingen van den kant der bevolking, die in grooten getale was komen kijken. De Hongaarsche minister-president graaf Teleki en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Csaky zijn vannacht in gezelschap van den Duitschen gezant te Boedapest, Ehrdmannsdorff, uit de Hon gaarsche hoofdstad vertrokken. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld: De sedert het begin van deze week voortdurende talrijke besprekingen met leidende staatslieden van verbonden, resp. bevriende mogendheden, worden in Ber- lijnsche politieke kringen uitgelegd als een stellig teeken, dat naast de militaire ver nietiging van Engeland, welker onverbid delijke voortzetting de Duce nog dezer dagen in het licht heeft gesteld, de nieuwe politieke opbouw van Europa gestadig en snel voortschrijdt. Ofschoon van bevoegde zijde geenerlei informaties zijn ontvangen omtrent den in houd der besprekingen en men ook ten aanzien van de talrijke in het vijandige buitenland opduikende combinaties, wel ker. zinneloosheid voor een deel reeds bij den eersten blik te zien is, geen enkel standpunt bepaalt, meent men te Berlijn te weten, dat het beeld van dit toekomsti ge Eiu'opa in de gevoerde besprekingen een verdere voltooiing heeft ondergaan, resp. nog ondergaat. Dat het particuliere bezoek van Koning Mussolini in gezelschap van generaal Anlonescu bij het bezoek, dat de Roemeensche minister -president aan Italië bracht (Foto Weltbild) BRITSCHE DUIKBOOT ALS VERLOREN BESCHOUWD. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Rainbow" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. 4.000 OPVARENDEN VAN LANCASTRIA VERDRONKEN? Naar de meening van een niet genoem den deskundige zouden, volgens de „New- York Post", van de 6.000 Britsche soldaten, die zich aan boord bevonden van het Brit sche transportschip „Lancastria", dat in Juli van dit jaar in het Kanal tot zinken is gebracht, 4.000 man om het leven geko men zijn. Een deel der schipbreukelingen van de „Lancastria" is Dinsdag in New York aangekomen. Boris aan den Führer een belangwekkende demonstratie is van de hartelijke betrek kingen tusschen Bulgarije en de spilmo- gendheden, behoeft niet in het licht te wor den gesteld. Het belang van de Maandag gevoerde besprekingen tusschen den Füh rer en den rijksminister van Buitenland sche Zaken eenerzijds en de Spaansche en Italiaansche ministers van Buitenlandsche Zaken anderszijds kan aan geen politieken waarnemer ontgaan. Dat de nieuwe ge- dachtenwisseling met Italië en Spanje be trekking had op problemen der oorlogspo litiek en der algemeene politiek, welke van acuteelen aard zijn, spreekt overigens ook wel van zelf, evenals het feit. dat de geest van een gemeenschappelijken wil tot op bouw, welke de gesprekken kenmerkte, van zelf voéltvloeit uit de bekende betrekkin gen tusschen de drie groote mogendheden. Met groote belangstelling ziet men in politieke kringen nu de DuitschIta liaanschHongaarsche bijeenkomst in Weenen tegemoet. In politieke kringen te Berlijn verwacht men, dat daarbij concre te problemen zuilen worden afgehandeld. De veelvuldigheid dezer politieke bezoe ken, zoo zegt men te Berlijn, de snelheid, waarmede de eene gedachtenwisseling op de andere volgt, het betrekken van de meest verschillende partners in dezelfde diplomatieke besprekingen, dit alles wordt voltrokken in een atmosfeer van volkomen rechtsgelijkheid. Er zijn geen ambassa deursconferenties, geen raden van vier, geen commissies, waarin bepaalde mogend heden trachten de andere uit te schakelen. Noch wordt, evenals vroeger, over Euro- peesche belangen beschikt door diploma ten, die bij de antipoden thuis zijn en wel ker geographische en historische kennis daar verworven werd. In plaats van een hulpelooze etikette is vertrouwen en vaak persoonlijke vriendschap der verschillen de staatslieden gekomen. Historische beslissingen worden niet meer vertraagd door een traag organisme, ge remd of tot mislukking gebracht, maar tusschen de groote onderhandelenden af gewogen en vastgelegd. Op de raadpleging volgt de daad. Men heeft, zoo formuleert de Korrespondenz „Dienst aus Deutsch- land" dit, aan Duitsche zijde de overtuiging hier te staan tegenover een ontwikkelings proces, waarvoor de wegen wel gebaand zijn door de overwinning der wapenen, maar dat vervolgens onafhankelijk van de feiten der macht uit echt inzicht in de on vermijdelijke noodzakelijkheden van een continentaal Europa verder wordt voltrok ken. EERSTE CONTACT MET BRITSCHE SOLDATEN. Van Italiaansche militaire zijde wordt ge meld, dat eergistermorgen omstreeks tien uur Italiaansche vliegtuigen boven Fiorina een luchtgevecht tegen twaalf Grieksche jagers hebben geleverd. Dit gevecht duurde ruim een half uur: In den loop er van wer den twee Grieksche toestellen neergescho ten. Een Italiaansche jager moest achter de eigen linies een noodlanding maken. De pi loot van het toestel was door een mitrail leurkogel gewond. Italiaansche bommen werpers hebben gistermiddag op den weg van Darda naar Biklichta een colonne vrachtauto's van den Griekschen étappe- dienst bestookt. De Grieken beschoten de Italiaansche toestellen met luchtdoelmi trailleurs. Van de Grieksch-Joegoslavische grens wordt gemeld, dat de Italianen voor het eerst in den sector van Koritza Engelsche soldaten hebben gevangen genomen. Deze soldaten verklaarden dat zij uit Afrika naar Griekenland waren overgebracht. DE HOUDING VAN TURKIJE. De geheele Turksche pers publiceerde gisteren op een in het oog loopende plaats een uit officieuze Duitsche bron afkomstig bericht uit Berlijn over de betrekkingen tusschen Duitschland en Italië eenerzijds en Turkije anderzijds. In dit bericht wordt gezegd, dat Berlijn en Rome de onafhanke lijkheid van Turkije noodzakelijk achten voor het evenwicht in Zuidoost-Europa. De Turksche regeering heeft in een of ficieel communiqué medegedeeld, dat in alle steden en dorpen van Turkije van 21 November af de algemeene verduistering zal worden ingevoerd. VERSTERKING VAN DE PHILIPPIJNEN. Tegen de 200 Amerikaansche vliegers zijn, naar de Shanghai Evening Post meldt, Sjanghai gepasseerd onderweg naar de Phi- lippijnen. Volgens verslagen van ooggetui gen uit Manilla worden daar talrijke vlieg velden aangelegd. In kringen, die in r.auw contact staan met de Amerikaansche mili taire instanties, ziet men in de uitbx-eiding van de vliegtuigsteunpunten op de Phiiip- pijnen een deel van het Engelsch-Ameri- kaar.sche plan, dat de oprichting inhoudt van een gordel van steunpunten, van de Fhilippijnen via Borneo en Malakka naar Thailand ter bescherming van Indië en. Australië. BOTSINGEN TUSSCHEN THAILAND- SCHE EN INDOCHINEESCHE TROEPEN. Aan de grens tusschen Thailand en Indo- China, voora lin het grensgebied van Laos zijn, naar Domei meldt, nieuwe botsingen tusschen Thailandsche en Indochineesche troepen ontstaan. Thailandsche vliegtuigen zouden de grens opnieuw geschonden heb ben. BESPREKINGEN TE HANOI. Volgens berichten uit Hanoi is de Fran- sche gezant te Bangkok (Thailand) per vliegtuig in Hanoi (Fransch Indochina) aangekomen, om besprekingen te voeren met den Franschen gouverneur-generaal Decoux. In politieke kringen te Tokio neemt men aan, dat deze besprekingen vooral betrekking heben op de gebieds- eischen van Thailand. Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, burgemeester, kwam de Raad in voltallige vei'gadering bijeen. Na dat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, herdacht de voorzitter den gemeente-ontvanger, den heer J. Kru- seman. Zijn dood beteekent voor deze ge meente een zeer groot verlies, want meer dan 17 jaar heeft de heer Kruseman zijn taak vervult en wel op een wijze die ieders bewondering afdwong. Wij verliezen in hem een zeer humaan mensch, die steeds bereid was een ieder te helpen, en die een arbeidslust had, waaraan menig jongere zich kon spiegelen. Zijn eerlijkheid en rechtschapenheid staan boven iedere twij fel en wij zullen de meest prettige en aan gename herinnering houden aan ons sa menwerken gedurende een reeks van jaren. Hij ruste in vrede. Nadat de Raad deze toespraak staande had aangehoord werd door het oudste raadslid, den heer Breedijk, eveneens nog een kort woord gesproken, waarbij deze nogmaals de goede eigenschappen van den overleden ontvanger naar voren bracht. Besloten werd een adres van rouwbeklag aan de familie te zenden. Hierna werd door den voorzitter voorge steld over te gaan tot benoeming van -een tijdelijk ontvanger, en werd door B. en W. als zoodanig aanbevolen de heer H. L. v. Delft, gemeente-secretaris. De heeren Weyers en de Greef zouden gaarne zien dat deze benoeming inderdaad tijdelijk was aangezien zij van oordeel waren, dat deze positie voor een ander persoon een levens positie geeft en cumulatie van betrekkin gen niet in de hand moet worden gewerkt. De voorzitter zeide, dat deze aangelegen heid in laatste instantie beoordeeld zal worden door Ged. Staten, dus dat men af moet wachten welke beslissing dit college zal nemen. Niet uitgesloten is, dat Ged. Staten het ontvangerschap dezer gemeente zullen combineeren met dat van een an dere gemeente. Na nog eenige bespreking wordt met alg. st. besloten den heer van Delft als tijdelijk ontvanger dezer gemeen te te benoemen. De voorzitter feliciteert den heer van Delft met deze benoeming. Ondanks uw ver gevorderden leeftijd, aldus spreker, wordt nog een zware taak op uw schouders gelegd, maar ik ben er van over tuigd, evenals het college van B. en W., dat u uw taak goed zult vervullen. In de afge- loopen maanden hebben wij uw ijver en werkkracht bewonderd. Het is voor mij een genoegen te kunnen constateeren, dat de Raad deze gelegenheid om u hiervoor dankbaarheid te betoonen aangegrepen heeft. Nadat nog de heer Breedijk den heer van Delft had gecomplimenteerd met zijn benoeming, bracht deze een woord van dank aan den burgemeester voor zijn vrien delijke woorden en aan den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorlezing werd gedaan van een aantal ingekomen stukken die allen voor kennis geving werden aangenomen. Overgegaan werd tot voorloopige vaststelling der ge meente-rekening dienstjaar 1939, zoomede die van het waterleidingbedrijf van dit jaar. De heer Weyers deelde namens de verificatie-commissie mede, dat de rekening met de bescheiden was onderzocht en in volkomen orde bevonden, waarna de reke- De keizer van Japan tijdens de parade te Tokio bij de nationale feesten (Foto Weltbild) EEN JAPANSCHE WAARSCHUWING. In verband met de berichten over de tot standkoming van een militair bondgenoot schap tusschen Thailand, Engeland en de Vereenigde Staten waarschuwt de „Miyako Sjimboen" de regeering van Thailand te gen het begaan van immoreele daden je gens Japan. Het blad wijst er op, dat Thai land in Juni een pact van vriendschap met Japan heeft gesloten en betoogt, dat de Britsche belofte, Thailand bij het terug winnen van de verloren gebieden te hel pen, onuitvoerbaar zal blijken te zijn, daar Engeland thans gedoemd is, in den Euro- peeschen oorlog de nederlaag te lijden. Ja pan zal en kan niet accoord gaan met de verwerving van grondgebied door een mo gendheid, die Japan vijandig is gezind. BRAND OP AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP. Naar uit Camden (New Jersey) gemeld wordt, is er aan boord van het op stapel staande slagschip „South-Dakota" brand uitgebroken, waardoor het schip licht be schadigd is. Het ongeval zou ontstaan zijn bij werkzaamheden met een laschtoestel. ning met alg. st. werd vastgesteld. Even eens was dit het geval met de rekening van het waterleidingbedrijf, waarvan rap porteur was de heer den Dunne. Vervol gens werd aar geboden de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1941, zoomede die van het waterleidingbedrijf over dit jaar, welke begrootingen in de eerstkomende vergaderingen zullen worden behandeld. Besloten werd met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan voor 1941. De vaststelling der verordening, regelende de wijze, waarop de afvallen, bedoeld in de afvalbesluiten 1940 I en II, moeten wor den bewaard en terbeschikking gesteld, le verde heel wat stof voor discussie, waaraan alle leden deelnamen. Na uitvoerige bespre king werd besloten de uitvoering dezer verordenirg over te laten aan het beleid van B. en W. en af te wachten hoe of deze verordening werkt, waarna nog nieuwe be sluiten kunnen worden genomen. Goedge keurd werden eenige comptabiliteitsbeslui- ten met betrekking tot de begrooting 19-10. Besloten werd aan den heer A. J. van Stijn de aschschuur te verhuren voor een ter mijn van ten hoogste vijf jaren voor een bedrag van 20.per jaar met een op- zegpingstermijn van een maand. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken aard wa ren behardeld, werd overgegaan tot de rondvraag, waarbij de heer de Greef wees op den slech+en toestand van het rijwielpad langs den Heerenweg, terwijl de heer Weyers besnoeiing verzocht van het hout in den Dinsdagsche Wetering. Nadat enkele leden nog eenige wenschen kenbaar had den gemaakt werd de vergadering gesloten en overgegaan in geheime zitting. 2807 Vraag: Welke opleiding is noodig voor assistente bij een dokter of tandarts en waar zou ik deze eventueel kunnen vol gen. Antwoord: Er is een cursus, een tamelijk dure cursus bovendien, doch deze is geenszins vereischt. Meisjes met algemeene ontwikkeling en beschaving kunnen als assistente worden aangesteld; vaardigheid in steno en typen is aanbevelenswaardig. Vraag: Ik heb 6 mud aardappels ge kocht voor de distributiebepalingen. Deze zijn opgeslagen in de Bollenstreek, nu kan ik ze niet vervoeren, kan ik daar ook een vergunning voor bekomen, daar ze voor de distributiebepalingen zijn gekocht en be taald. Waar kan ik de formulieren aan vragen? Antwoord: Het vervoer van aard appelen, ook al zijn ze gekocht voor het verbod werd afgekondigd, is verboden. GEMEENTERAAD VAN WARMOND

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6