Italië en de oorlog MuóAaêini apveefU tat de faójcióüójdfie p wd 'ty Verantwoordelij k- heid rust op Engeland Besprekingen te BerchSesgacien Dc Europeesche oorlog DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VIJFDE VERJAARDAG DER SANCTIES. Ter gelegenheid van den vijfden ver jaardag der Volkenbondssancties tegen Italië heeft Mussolini de directoriën van de provinciale federaties der fas cistische partij in het Palazzo Venezia bijeengeroepen. De leden van den groo- ten Fascistischen Raad, de regeering en het directorium der partij waren aanwezig. De Duce, die met groote geestdrift verwelkomd Werd, hield een rede, waarin hij herinnerde aan de ne derlaag voor de Volkenbondscoalitie der 52 belegerde staten. Vervolgens zeide hij: Ik verklaar plech tig en zonder vrees, dat ik ooit gedemen- reerd zal worden, dat de verantwoorde lijkheid voor den oorlog uitsluitend op En geland rust. Men had den vrede kunnen handhaven, als niet Engeland, met de volledige toestemming van Frankrijk, in plaats van de verdragen op constructieve wijze te herzien, was begonnen met zijn omsingelings-politiek, welke niet ten doel had, de Polen in het bezit van het volko men Duitsche Dantzig te laten, maar de herrijzende politieke en militaire macht van Duitschland neer te slaan. Men had den vrede kunnen redden, zelfs nog gedurende de laatste uren van de Augustusmaand 1939, indien niet Enge land, onder pressie van den Poolschen am bassadeur, die zich op 1 September te 23 uur naar het foreign office begaf voor zijn deelneming aan de door Italië voorgestel de Conferentie een voorwaarde had gesteld, die volkomen onaanvaardbaar was, omdat zij vernederend was, en inhield, dat de Duitsche troepen die reeds opmarcheerden, niet alleen niet verder zouden oprukken, maar zelfs tot de uitgangsstellingen zou den terugtrekken. Wat er gedurende de volgende maanden gebeurde, hebben wij allen meegemaakt en daaraan behoef ik niet te herinneren. In de geschiedenis der menschheid heeft men nog nooit zoo een reusachtige golf van mystificaties en leu gens gezien als die, welke door de regee- ringsorganen en de couranten van Enge land werd ontketend over de veldtochten in Polen, Noorwegen, België en Nederland, die eindigden met de nederlaag van het Engelsche en Fransche leger. Vijf oorlogsmaanden. Frankrijk wankelde, maar het lag nog lang niet op de knieën en niemand kon voorzien, dat het leger, dat als het sterkste van Europa bekend stond, als sneeuw voor de zon zou wegsmelten, toen op 10 Juni Italië in den oorlog ging om letter en geest van het bondgenootschapsverdrag na te komen en de tralies van zijn gevangenis in de Middellandsche Zee voor goed te ver breken. Sedert 10 Juni zijn meer dan vijf oor logsmaanden voorbijgegaan, maanden van oorlog, die werd uitgevochten op verre en veie gronden, te land, ter zee en in de lucht, in Europa en in Afrika. De Engelsche nederlaag in Britsch So- maliland was volkomen. Ook iri Libye heb ben wij aangevallen en de bliksemsnelle bezetting van Sidi el Barrani moet niet als hët eind maar als het begin worden beschouwd. Het volk kan terecht trotsch zijn op de heldendaden van Italiaansche officieren en manschappen op het land- front. De marine doet in stilte en vaak op heldhaftige wijze haar plicht op verschei dene zeeën en Oceanen, vanaf den Indi- schen tot den Atlantischen Oceaan. De Italiaansche "luchtmacht weet steeds wat haar te doen staat. Zij heeft het lucht- •ruim beheerscht en 'beheerscht het thans. Haar bommenwerpers bereiken de meest verwijderde doelen, haar jagers maken den vijandelijken jagers het leven zeer moei lijk. En wat het materiaal betreft, iedere maand komen uit onze fabrieken vijfmaal zooveel machines als vóór den oorlog. Bin nenkort zullen wij, dank zij den massalen aanbouw van nieuwe types, misschien aan den spits staan en zekei de modernste machines van de andere landen evenaren. Leugenberichten. Na hulde gebracht te hebben aan 't Ita liaansche volk en gewezen te hebben op de waarheidslievendheid der Italiaansche weermachtberichten, vervolgde de Duce: In dit verband wil ik eraan herinneren, dat in het Lagerhuis kreten van vreugde zijn opgegaan, toen Churchill eindelijk een goede tijding kon brengen. Het be richt over de actie der Britsche torpedo vliegtuigen in de haven van Tarente. Er zijn inderdaad drie schepen getroffen, doch geen enkel is tot zinken gebracht en aan slechts één schip is, zooals in het weer- machtsbericht is gemeld, schade toege bracht, die herstelwerkzaamheden van vrij langen duur vergt. Het is onjüist, dat twee andere' oorlogsschepen en twee hulp schepen tot zinken gebracht of getroffen of zelfs maar licht beschadigd zouden zijn. Om het beeld volledig te maken zou Churchill eenige mededeelingen hebben kunnen doen over het lot van Liverpool en Kent en het lot van de zeer groote schepen, die onlangs in het centrum van de Middellandsche Zee of in de haven van Alexandrië zijn getorpedeerd door duik booten of .torpedovliegtuigen van de Ita liaansche weermacht. Volledige samenwerking. Onze deelneming aan den oorlog heeft aangetoond, dat de spil geen ij del woord was of is. Deze alliantie tusschen de beide volken wordt steeds nauwer en brendt zich tot steeds meer terreinen van militaire, econo mische, politieke en geestelijke werkzaam heid uit. Mijn ontmoetingen met den Fuehrer zijn slechts de bekrachtiging van onze volledi ge eenheid van opvatting. Wanneer ik den Fuehrer ontmoet, zie ik in hem niet alleen het hoofd en den schepper van het groote Duitschland, den oppersten bevelhebber van de legers, die in hun overwinningen de bevestiging hebben gezien van zijn ge niale strategische plannen, welke vaak meer dan stoutmoedig, namelijk vermetel zijn genoemd, maar ik zie in hem vooral den bezieler van de nationaal-socialistische beweging, den revolutionnair, die het Duit sche volk heeft wakker gemaakt ,en het heeft gemaakt tot den voorvechter van een nieuwe wereldopvatting, die onbeperkt ge lijk is aan de opvatting van het Italiaan sche fascisme. De gelijkheid van inzicht is het resultaat van deze revolutionnaire stel ling, zij is de vrucht van de ontmoeting van twee revoluties, welke, zoowel op in ternationaal als op maatschappelijk ge bied, nauwelijks begonnen zijn. Alles wat betrekking heeft op dc ontwikkelingen van het Driemogendhedenpact in het Westen, of in het Donaubekken, is in gemeenschap pelijk overleg gebeurd. Dit geldt o.m. voor hetgeen de toekomstige positie van Frank rijk betreft. Geen rancune-vrede. Reeds thans is het duidelijk, dat de spil geen represaille- of rancune-vrede wil ves tigen, het ligt echter voor de hand dat aan zekere eischen moet worden voldaan. Deze meer dan wettige eischen konden het voor werp vormen van besprekingen, zelfs voor den oorlog, wanneer men ons niet gesteld had tegenover een even belachelijk als traeisch nooit". Maar juist op grond van hun wettigen aard zullen onze eischen zonder compro mis of tijdelijke oplossingen moeten wor den ontvangen, want wij verwerpen die reeds thans op categorische wijze. Na deze algeheele opheldering zal het echter mogelijk zijn om binnen het kader van het nieuwe Europa, in het leven ge roepen door de spil, een nieuw hoofdstuk te openen in de geschiedenis der betrekkin gen tusschen Italië en Frankrijk, welke ge schiedenis zoo bewogen is geweest. Het is overbodig te bevestigen, dat de vrede, even als de Wapenstilstand gemeenschappelijk zal zijn voor de spil. Om de broederschap der Duitsch-Italiaanrche wapenen te be krachtigen heb ik den Fuehrer verlof ge vraagd tot een rechtstreeksche deelneming van onze vliegtuigen ert duikbooten aan den slag tegen Groot Brittannië en daarin is toegestemd. Ik voeg hieraan onmiddel lijk toe, dat Duitschland onze medewerking niet noodig had. De moed van zijn strijders te land, ter zee en in de luchte zijn indus trieel vermogen, zijn organisatorische en technische bekwaamheid, het rendement van zijn arbeid, zijn welbekende feiten. De- cijfers der door Duitschland bereikte pro ductie van vliegtuigen en duikbooten zijn te land, ter zee en in de lucht, zijn indus- schen ben ik den Fuehrer dankbaar dat hij mijn aanbod heeft aanvaard. De haat van Griekenland. Na langen tijd geduld te hebben ge oefend hebben wij ljet masker afgerukt van een land, dat gewaarborgd werd door Groot-Brittannië, een geniepigen vijand: Griekenland. De Grieken haten Italië als geen ander volk: het is een haat die op het eerste oog onverklaarbaar lijkt, maar hij is alge meen, diep en ongeneeslijk in alle klassen, in de steden en dorpen, hoog en laag, overal. Op deze haat die men grotesk kan noe men, is de Grieksche politiek van deze laatste jaren gegrondvest geweest. Een politiek van volstrekt medeplichtigheid met Groot Brittannië. Dit kon niet anders zijn, gezien het feit dat de koning een En- gelschman is, de pl'itieke klasse Engelsch en de beurs in letterlijken en figuurlij ken zin Engels^Ji is. De medeplichtig heid, welke aan den dag werd gelegd op verscheidene manieren, waarvan t. z. t. do cumenten zullen worden gepubliceerd, welke onweerlegbaar zijn, vormde een daad van voortdurende vijandigheid te gen Italië. Uit de documenten, die door den Duitschen generalen staf in Frankrijk te Vitry la Charité zijn gevonden, blijkt, dat Griekenland sedert Mei al zijn lucht- *en vlootbases aan de Franschen en Engel- schen had aangeboden. Aan dezen toestand moest een einde worden gemaakt. Geen bliksemoorlog. Dit is gebeurd op 28 October, toen onze troepen de Grieksch-Albaansche grens zijn overgetrokken. De stijle bergen van Epinis en hun modderige dalen leenen zich niet tot een bliksemoorlog. Is er onder u, kameraden, iemand, die zich de niet gepubliceerde redevoering herinnert, die ik heb uitgesproken in Juli 1935 te Eboli, voor den aanvang van den Abbessijnschen oorlog? Ik zeide, dat wij den N^gus de lendenen zouden breken. Thans met dezelfde volstrekte zekerheid, ik herhaal, volstrekte zekerheid, zeg ik u dat wij Griekenland de lendenen zullen bre ken. In twee of twaalf maanden, dat is van weinig belang. Eenmaal begonnen laat ik niet los tot aan het einde: Ik heb het reeds bewezen en wat er ook gebeuren zal, wat er ook ge beuren kan, ik zal het nogmaals bewijzen. De 372 dooden, de 1081 gewonden, de 650 vermisten der eerste tien dagen strijd aan het front van Epirus zullen gewroken wor den. De Duce eindigde tenslotte met de par tij aan te sporen haar hoogste activiteit te ontplooien. Duitschers en Italianen tezamen vormen een blok van 150 millioen vastberaden en eenrgezinde menschen, die stevig voet aan een grond hebben, vanaf Noorwegen tot Libye in het hart van Europa. Dit blok heeft de overwinning reeds in handen. HITLER ONTVANGT SUNER EN CIANO. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld: Naar men verneemt waren de Italiaan- 'sche minister van buitenlandsche zakon, graaf Ciano, en de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, gis termiddag de gasten van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, op zijn buitenverblijf in Fuschl bij Salz burg. Eenigen tijd later werd de Spaan sche minister van buitenlandsche zaken door den chef van het protocol, von Doern- berg, per auto van zijn hotel, het „Berch- tesgadener Hof" afgehaald en naar den Berghof bij Berchtesgaden gebracht, waar hij met den Führer in diens werkvertrek een bespreking had. Bij den ingang van den Berghof ontving de rijksminister van buitenlandsche zaken zijn Spaansche collega. Een dubbele post en de schildwachten der S.S. brachten de militaire eerbewijzen. Bij het begin der besprekingen werd Serrano Suner zeer hartelijk door den Führer verwelkomd.-Bij de besprekingen was ook de rijksminister van buitenland sche zaken tegenwoordig. Tegen 17 uur kwam ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in gezelschap van den Duitschen ambassadeur, von Mackensen, op den Berghof aan. Tezamen met Serrano Su ner was hij gast van den Führer. Ook de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de chef van het opper bevel der weermacht, generaal veldmaar schalk Keitel, waren naar vernomen wordt, aanwezig. In aansluiting hierop werd een bespreking gehouden tusschen den Führer en graaf Ciano in tegenwoor digheid van den rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop. KONING BORIS BIJ HITLER. Ter gelegenheid van een particulier ver blijf in Duitschland heeft koning Boris van Bulgarije een bezoek gebracht aan den Führer. DUITSCHLAND ALS KOLENLEVERAN- CIER VAN EUROPA. Een V. P. B. correspondent meldt uit Berlijn: De rijkscommissaris Walhter heeft in een toespraak tot arbeiders te München opmerkelijke dingen gezegd, over de taak en de prestaties van de Duit sche mijnindustrie. Aan het Duitsche Rijk, zoo verklaarde hij, als eerste kolenmogend- heid van Europa, is na de uitschakeling van Engeland, een belangrijke taak ten deel gevallen. Ondanks de moeilijkheden, die er vooral op verkeerspolitiek gebied zijn, zal de Duitsche mijnindustrie de haar ge stelde taak steeds beter beheerschen. Door de oplossing van sociale en technische vraagstukken zal bereikt worden, dat deze tak van de economie vooraan komt te staan. Van' deskundige zijde werd "hieraan nog toegevoegd, dat op Duitschland op het oogenblik de taak ligt, het geheele Euro peesche gebied van kolen te voorzien. Aan de hand van statistische gegevens over de sterke stijging der productie, die in den laatsten tijd bereikt is, werd aangetoond, dat deze taak vervuld zou kunnen worden. WELLES VERKLAART: GEEN VERDRAG MET THAILAND. De Amerikaansche waarnemende minis ter van buitenlandsche zaken Welles heeft Maandag op de persconferentie met stellig- Ver. Staten, Engeland en Thailand een ac- heid het berichl tegengesproken, dat de coord gesloten hebben voor gemeenschap pelijke afweer tegen Japan. Welles voegde eraan toe, dat het bericht iederen grond slag mist. Fransch Gabon in Engelsche handen OOK PORT GENTIL DOOR DE GAULLE VEROVERD. Uit Vichy wordt gemeld, dat thans ook Port Gentil in handen van de Gaulle ge vallen is, nadat reeds sedert vele dagen de verbindingen met dezehavenstad ver broken waren. Hierdoor is geheel Fransch Gabon, dat militair zwak beveiligd was, onder de controle van de Gaulle gekomen. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN. Officieel is te Londen bekendgemaakt, naar Reuter meldt, dat een overeenkomst gesloten is over de volgende plaatsen, die door Engeland als steunpunten aan de V. S. verpacht zullen worden: Bermuda's: plaatsen in het uiterste Oos ten van de kolonie; Bahama: een plaats op het eiland Maya- guana; Jamaica: plaatsen aan de baai van Port land, aan de Zuidkust van het eiland, om streeks veertig K.M. ten Westen van Ginston; Antigoa: plaatsen in de nabijheid van Port Parham, aan de Noordkust van het Santa Lucia: een plaats aan de baai van Gros Tc'et, in het uiterste Noorden van het eiland; Britsch-Guyana: plaatsen aan den oever van de rivier de Demerara. omstreeks veertig K.M. van zee en aan de monding van de Esseqvibo. De voorbereidende werkzaamheden zul len weldra in de meeste dezer plaatsen een aanvang nemen. DE EVACUATIE VAN GIBRALTAR. Te Gibraltar worden, naar het Spaan sche agentschap Cifra mededeelt, voorbe reidingen getroffen voor de evacuatie van de laatste aanwezige burgers. Slechts mi litairen en bij de hulpdiensten werkzame burgers blijven nog te Gibraltar. Het laatste transport zal zoo spoedig mogelijk vertrekken. Men wacht nog slechts op het bericht van aankomst van het voorgaande transport van geëvacueerden in zijn ha ven van bestemming. FRANSCH SCHIP GEZONKEN Naar de Petit Parisien uit San Malo meldt, is het Fransche s.s. „Charles Ed- mond" in den nacht van 12 op 13 Novem ber op 100 mijl van de Fransche kust door een F.ngelsche duikboot tot zinken ge bracht. Het schip kwam van New Foundland en had 500 ton zeevisch aan boord, die voor de Fransche bevolking bestemd was. Van de "29 opvarenden konden er 22 gered worden. Twee leden der bemanning wer den bij den Engelschen aanval gedood en vijf anderen worden nog vermist. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN JOEGO-SLAVIë. Bij Bitolj (Monastir) zijn gistermiddag drie jachtvliegtuigen, die uit Lerin kwa men en wier onderscheidingsteekenen overgeverfd waren, opnieuw over de Joe- go-Slavische grens gevlogen. De toestel len, die waarschijnlijk van Grieksch-En- gelsche nationaliteit waren, cirkelden eenige malen boven Joe T-Slavisch gebied en bogen toen weer in Zuidelijke rich ting af. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat de Joego-Slavische grens in den loop van het Italiaansch-Grieksche conflict tot dusver tegen de zestig maal door buiten landsche vliegtuigen geschonden is.- DE VOLKSVERHUIZING IN LOTHARINGEN. Onze V. P. B.-correspondent meldt uit Berlijn: Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de verhuizing van Fransch- sprekende bewoners van Lotharingen naar Frankrijk tot het midden van de vorige week ongeveer 16.000 personen omvat Duitsche instanties verklaren, dat de maat regel ten doel heeft, de Duitsche bevol king van de verwoeste dorpen in het ge bied van den Westwal en de Maginot-linie zoo spoedig mogelijk weer een normale le vens- en arbeidsomstandigheden te ver zekeren. Bovendien past deze volksverhuizing in hét kader van de afbakening van volks- en taalgrenzen, die Duitschland zelf, b.v. in Zuid-fTirol, in praktijk heeft gebracht. FUSIES IN DE ROEMEENSCHE PETROLEUMINDUSTRIE. Uit Boekarest wordt gemeld, dat bin nenkort groote fusies in de Roemeensche petroleumindustrie te verwachten zijn. De fusie van de Astra Romana met de Steaua Romana zal waarschijnlijk een begin zijn van de te verwachten samensmeltingen. De Astra Romana is, wat productie en kapi taal betreft, verreweg de belangrijkste on derneming van de Roemeensche Petroleum industrie. Zij werd in 1910 opgericht en bezit thans een aandeelenkapitaal van 2034 millioen lei. Het grootste gedeelte van dit kapitaal bevond zich tot dusver in het be zit van de Bataafsche Petroleummaat- schappij, een dochter maatschappij van het Nederlandsch-Engelsche Shell-concern. Van de totale Roemeensche petroleumproductie, zijn 4.52 millioen ton, produceerde de As- tra Romana alleen al 933.000 ton. Katholiek Comité van actie „Voor God" DE HERHALINGEN DER LIEFDE Zoowel de godsvrucht als de liefde, al herhalen zij ook zoo* vele malen dezelfde woorden, zeggen toch niet steeds hetzelf» de, maar drukken steeds iets nieuws uit, dat voortkomt uit een innerlijk gevoel van liefde. Deze wijze van bidden aan den Rozenkrans heeft den geur van den evangelischen eenvoud en vereischt de nederigheid van den geest, die noodzakelijk is, om het Rijk der Hemelen binnen te gaan. Pius XI Buitenlandsche Berichten VLIEGTUIGONGELUK IN JOEGO- SLAVIë. Een tweemotorig militair vliegtuig van het type Blenheim is Maandagmorgen 4 uur, naar het bureau Avala meldt, tegen een berg bij Danilovgrad in de Banaat Zetska gevlogen. Het toestel ontplofte en geraakte in brand. Tot dusver zijn vier lij ken gevonden, waarvan er twee geïdenti ficeerd konden worden, t.w. de bestuurder Benet Crapord en een zekere Savage Fre deric. Toen het toestel neerviel, zijn alle bommen, uitgezonderd een, geëxplo deerd. AARDSCHOKKEN IN BOSNIë. Naar uit de Zuid-Bosnische stad Mostar gemeld wordt, zijn daar de laatste dagen dagelijks lichte aardbevingen gevoeld. De schokken treden regelmatig tegen midder nacht en tegen acht uur 's ochtends op. Tot dusver zijn zij steeds verloopen zonder schade aan te richten. OVERSTROOMINGEN IN NOORD-ITALIë De zware regenval van de laatste dagen heeft in Noord-Italië in verschillende ge bieden vernielende overstroomingen ver oorzaakt. Zoo is de Isonzo hier en daar buiten haar oevers, getreden. Vrij groote schade is aangericht in de vlakte van Gra- disca, waar pakhuizen en kelders onder liepen. Een gezin moest door de brandweer uit zijn volkomen door de golven omslo ten huis gered worden. In Farrawerden meer dan twintig huizen door de wilde wateren overstroomd. Ook aan de Riviera hebben wolkbreuken aan de aan de Via Aurelia, den grooten hoofdverkeersader langs de Ligurische kust, en aan de spoor lijn schade aangericht. Bij Finaleligure werd de spoorlijn op twee plaatsen verbro ken, zoodat een pendeldienst moest worden ingesteld. Men hoopt, dat de lijn Dinsdag avond weer vrij zal komen. Groote vernie lingen heeft het noodweer ook in de vel den van Albenga veroorzaakt. Bij Alessan dria zijn in het Boven-Borberadal drie bo gen van een viaduct ingestort. De weg werd over langen afstand on bruikbaar. Ook uit de streek van Bologna en Sarzana komen berichten over groote verwoestingen. Soldaten brachten de in gevaar gekomen menschen en het vee uit overstroomde hofsteden in veiligheid. 21 DOODVONNISSEN IN SPANJE. Vijftien November zijn te Valencia 21 doodvonnissen en 17 uitspraken van der tig jaar gevangenisstraf elk geveld tegen vroegere leden van de spionnageorganisatie Siepp. Dit vonnis is thans bevestigt en men houdt rekening met spoedige voltrekking. De agenten van de Siepp werkten tijdens den burgeroorlog tegen Franco. RANTSOENEERING VAN BROOD IN VATICAANSTAD. In Vaticaanstad is gisteren de rantsoe neering van brood en vermicelli ingevoerd. Iedere inwoner van Vaticaanstad krijgt per dag 300 gram brood en per maand 2 kg. vermicelli. ONLUSTEN IN BOMBAY. Domei meldt uit Bombay, dat ddar als gevolg van de arrestatie van vooraan staande personen uit het Indische Natio nale Congres door de Britsche overheid, groote onlusten zijn uitgebroken. Fabrie ken, winkels en markten hebben uit pro test de zaken gesloten. VOETGANGERS, de oogen open, niet op den rijweg, maar op het trottoir moet ge loopenl Vereeniging voor Veilig Verkeer,

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5