OMGEVING RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand Marktberichten DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE MIDDELEEUWSCHE MENSCH Voordracht van Prof. Dr. F. Sassen Maandagavond hield prof. dr. F. Sassen voor de Litteraire faculteit van de Leidsche Universiteit een voordracht over: „De mid- deleeuwsche mensch". De middeleeuwsche mensch, aldus spr., is voor den katholiek gemakkelijker te begrijpen dan voor den niet-katholiek, omdat hij leefde uit het zelfde geloof, dat geheel zijn levenshouding bepaalde. Tdch streeft de hedendaagsche katholiek geenszins naar nieuwe Mid deleeuwen; hij beseft, dat de katholieke godsdienst op heden nieuwe problemen heeft op te lossen en nieuwe cultureele in spiraties heeft te geven; bovendien ziet hij, misschien beter dan anderen, de te kortkomingen van zijn midldeleeuwsche geloofsgenooten. De middeleeuwer zelf is bovendien niet optimistisch in 't beoordee- len van zijn eigen godsdienstige grootheid. Geheel zijn tijd door klinken stemmen van boetepredikers en profeten die 't naderend einde aankondigen en de straf Gods voor de zedelijke afdwalingen van de menschep en hun samenleving. De ramantiek heeft zich een gunstig en geidealiseerd beeld van de Middeleeuwen geschapen. Dé middeleeuwsche mensch bestaat niet. Ook in de middeleeuwen zien we einde- looze schakeeringen en diepe tegenstellin gen. Toch kunnen we enkele algemeene trek ken van overeenkomst aangeven. Vooreerst was de middeleeuwer volop gemeenschapsmensch. Hij wist zich gebonden aan de wetten van 't bo vennatuurlijk gezag der Kerk en voelde zich organisch verbonden met z'n mede- mensch in de burgerlijke samenleving en in de beroepsorganen der gilden. Hij er kende elke overtreding als zónde en aan vaardde de boete. De middeleeuwsche mensch kende geen zelfstandig autonoom cultuur-ideaal. Hij maakte het cultuurwerk geheel onderge schikt aan de bovennatuurlijke heilsbe stemming. De kerk der Middeleeuwen vervulde de taak van opvoedster in 't godsdienstige maar ook in 't cultureele. Aanvankelijk ging dit cultureele werk geheel uit van den clerus. Zij alléén had ontwikkeling en genoot bijzondere sociale voorrechten, die voortkwamen, niet alleen uit haar sociaal karakter, maar ook uit het feit, dat zij al leen als intellectueel gold. Later emanci peerden zich de leeken op cultureel gebied, hetgeen een tegenstelling wekte tusschen clerus en leeken, wat tenslotte uitgroeide tót zelfstandigheid van de leeken op cul tureel gebied, altijd echter onder toezicht en leiding van de( kerk. Het oude kloosterwezen, dat voortkwam uit de feodale maatschappij, was niet meer opgewassen tegen 't leekenelement. Daar om past de kerk zich aan door haar nieuwe z.g. bedelordeh, Dominicanen en Francis canen, die 't cultuurwerk voor het eerst uit drukkelijk in hun levensprogram opna men. Deze orden, gegroeid uit de opko mende burgerij, begrepen hun tijd en luid de een nieuwe waardeering in van het pro fane. Het begin hiervan vormt 't werk van Abélard, later dat van Thomas van Aquino. Toch heeft de kerk van 't begin af krach tig gewerkt aan de opvoeding der leeken. Den ridders, met hun uitwendig christen dom en inwendig heidensch hart, werd een godsdienstige ridder-ideaal gegeven in de kruistochten, nadat eerst negatief ge werkt was aan hun kerstening door den z.g. godsvrede. De godsdienstige opvoeding van de leeken volbracht zij door haar re- ligieuse kunst en door hun mysteriespelen in nauw contact met de liturgie. De verdere emancipatie der leeken had een profaniseering van de cultuur tot ge volg, waaraan de Middeleeuwen ten slotte zijn ten onder gegaan. Na een dankwoord' van den voorzitter der faculteit werd deze goedbezochte bij eenkomst gesloten. LEIDSCHENDAM DE GEHEIMZINNIGE SCHOTEN Den geheelen dag is gisteren het onder zoek inzake de aanslagen op de woningen van burgemeester Banning en den gemeen te-architect den heer De Regt met kracht voortgezet, echter zonder eenig tastbaar resultaat. Ook is een bezoek gebracht aan eenige schuitjes, welke aan de overzijde van de burgemeesterswoning lagen gemeerd en niet mochten vertrekken, doch ook hier leverde het onderzoek geen resultaat op. Een ge deelte van den Oostvliet is door gemeente- personeel afgedregd, doch het wapen, waar mede de schoten Zaterdagnacht zijn gelost, is nog niet gevonden. HAAGSCHE RECHTBANK POSTWISSELVERVALSCHER STAAT TERECHT. Tegen verdachte vijf jaar gevan genisstraf geëischt. In 1935 was de 44-jarige scheikundige 3. L. H. veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf wegens postwisselvervalsching. Pas was hij uit de gevangenis ontslagen, of nij was weer begonnen met deze praktij ken. Hij had een groot aantal postwissels geschreven en deze z.g. verzonden te Lei den, Zaandam en Arnhem. Zoogenaamd, want verdachte behandelde alles in den Haag en plaatste er prachtige stempels op, van het postkantoor van storting, en zette tevens een gefingeerde handteekening van den ambtenaar er Qp. Elke postwissel was gesteld op een ge- fingeerden naam en een willekeurig adres. Verdachte vermomde zich vervolgens en ging bij de diverse hulppostkantoren zijn eigen gemaakte postwissels aanbieden, die steeds kleine bedragen vermeldden, meestal tusschen de 10 en 20 gulden. Zes van deze postwissels waren uitbetaald, maar bij de zevende was het niet zoo gemakkelijk ge gaan en was de zaak uitgekomen. Bij een huiszoeking had de politie te 's-Gravenha- ge alle materialen gevonden die noodig waren voor het vervalschen. De Officier van Justitie vond het feit buitengewoon ernstig en op een geraffi neerde manier ten uitvoer gebracht. Ver dachte beschikte over allerlei documenten, die hij aan het loket kon vertoonen én die denzelfden naam vertoonden als de valsche postwissel, dien hij presenteerde. Verder vertoonde hij zich bij de verschillende hulp postkantoren in verschillende vermommin gen. Daarbij komt nog, dat verdachte zijn praktijken uitgeoefend heeft in Mei toen een ieder over geld wilde beschikken en de loketambtenaren het erg druk hadden. Een zeer zware 'straf is hier op zijn plaats en de eisch werd dan ook evenals de vorige veroordeeling n.L vijf jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een accordeon. Tegen den ijscoventer M. H. te Leiden had de Officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf geëischt, omdat hij uit een perceel een accordeon in koffer, ter waar de van 200.— had weggenomen. De rfechtbank, uitspraak doende veroor deelde verdachte tot zes maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk en zes maan- Cen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek vaïi het geheele voorarrest. Twee rijwielen gestolen. R.K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". Prof. dr. F. Sassen over: „Wijsgeerig denken in de Nederlanden". Gistermiddag heeft prof. dr. F. Sas sen, hoogleeraar te Nijmegen; voor de R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" alhier in de serie „Onze nationale cultuur" een lezing gehouden over: „Wijsgeerig denken in de Nederlanden". De praeses van „S. Augustinus", de heer J. H. A. Mulders, heette in zijn openings woord den spreker hartelijk welkom, als mede prof. Asselbergs, die de serie lezin gen over „Onze nationale cultuur", had geopend. Hierna had de behandeling van het eerste agendapunt plaats: de uitreiking der avunculaat-insignes aan de oud-be stuursleden: mej. Wibaüt en de heeren Niemer en Eibers. t)e twee andere afge treden bestuursleden waren niet aanwezig en zullen later het insigne ontvangen. Daarna leidde praeses Mulders met en kele welgekozen woorden prof. Sassen bij zijn gehoor in en hij uitte er zijn voldoe ning over, dat het juist iemand van Nij megen was, die over dit belangrijke onder werp kwam spreken. Prof. Sassen verkreeg vervolgens het woord. Aan zijn lezing is het volgende ont leend: Het Nederlandsche volk kan bezwaarlijk een volk van wijsgeeren genoemd worden. Het mist, althans in zijn geheel, den zin voor bespiegeling, die aan het Duitsche volk van ouds eigen was, en de gave van het heldere inzicht, die een der kostbaar ste kenmerkèn is van den Latijnscnen geest. Toch is hier te lande van de vroe ge Middeleeuwen af de wijsbegeerte be oefend, en is hier wijsgeerig onderwijs ge geven, waarbij van het beste, wat de vol keren rondom ons te bieden hadden, m den ruimstep vorm kon worden geprofi teerd. Voor de gaven des geestes heeft ons volk zich steeds naar alle zijden open ge houden. Over de voornaamste figuren van ons wijsgeerig denken, Siger van Brabant, Hendrik van Gent, Geulincx, Spinoza, Hemsterhuis, van Heusde, Bolland. Hey- mans, zijn wij voldoende ingelicht, maar van de zeer talrijke denkers van minder grootsche allure, die hier de eeuwen door de belangstelling in de wijsbegeerte leven dig hebben gehouden, weten wij nog te weinig. In de 15de eeuw schijnt onze wijsbe- geerte, na achtereenvolgens verschillende buitenlandsche invloeden te hebben on dergaan, een eigen Nederlandsch karak ter te hebben gekregen. In de 16de en 17de eeuw concentreert het wijsgeerig leven van het Zuiden zich hoofdzakelijk te Leu ven, en dat van het Noorden in de rieuw opgerichte Universiteiten, waar ongeacht de verandering van godsdienstige overtui ging voorloopig de Aristotelische traditie nog onverzwakt wordt gehandhaafd en den invloed van de Katholieke Na-Scho lastiek blijft ondergaan. Omtrent het midden der 17de eeuw ontbrandt de strijd rond Descartes, die aan het Cartesianisme de overwinning verzekert, zonder nochtans het Aristote- lisme te doen verdwijnen. Het optreden van Spinoza verwekt in de Nederlandsche wjjsgeerige en theologische wereld een hevige beroering. In de 16de eeuw gaat het wijsgeerig denken zich geleidelijk orien- teeren naar het empirisme van Newton. De Nederlandsche Verlichting, van Frank rijk en Engeland uit gevoed, zet een tra ditie voort, die bij Erasmus en Coornhert was begonnen, en waaraan ook verschil lende geestelijke stroomingen van- de 17e eeuw hadden bijgedragen. In de 'aatste helft van de 18de eeuw doet de common- sense-philosophie haar intrede, weldra verbonden met een Platoonsche renais sance. In het begin der 19de eeuw vindt het Kantiéansche criticisme een tijd lang een grooten aanhang, vooral onder juris ten, maar het krijgt voorloopig nog niet de leiding. Daarnaast doen zich invloeden van Krause en Hegel gelden. De veelzij dige Opzoomer leidt een empiristische denkwijze in Nederland in: Aan de uni versiteiten verslapt gaandeweg de wijs geerige belangstelling. Daarbuiten komt een Spinoza-renaissance op. Ook het Kan tianisme herleeft. De Katholieken, aan vankelijk sterk beïnvloed door traditiona lisme en ontologisme, vinden tegen het eind der eeuw den weg naar de Scholas tiek terug. Met Bolland begint een nieuwe periode van intense beoefening der wijs geerige studie. In de eerste decennia der 20ste eeuw beweegt het Nederlandsch wijsgeerig denken zich hoofdzakelijk in idealistische richting. De Katholieken krij gen dan de beschikking over het omvang rijk werk van Beysens, waarin een eigen - tijdsche wijsbegeerte op realistische basis wordt geconstrueerd. Het personalisme en de phaenomenologie schijnen een ge leidelijke toenadering van de Nederland sche wijsbegeerte tot het realisme voor te bereiden. Aan het slot van zijn rede mocht prof. Sassen een hartelijk woord van dank in ontvangst nemen voor de uitnemende wij ze, waarop hij deze materie had toegelicht. DESKUNDIGEN APOTHEKERS EXAMEN. Bij beschikking van den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn alsnog voor het tijdvak van 16 Sep tember 1940 tot en met 14 September 1941 aangewezen als deskundigen bij het afne men van het apothekersexamen aan de rijksuniverisiteit alhier: dr. Ph. A. Cop- pens te Rotterdam; dr. J. J. van Eek te Leiden; mej. dr. A. Harmsma te Leiden; dr. J. Th. Henrard, apotheker te Oegst- geest; dr. J. A. C. van Pinxteren. apothe ker te Hillegersberg; dr. T. Potjewijd te Leiden en mej. dr. A. J. Steenhauer te Leiden. DE FUSIE IN DE WANDELSPORT. Zooals in alle takken van sport, nadert thans ook de fusie in de wandelsport met rassche schreden. Gisteravond vond dan ook onder groote belangstelling een ver gadering plaats, waar het definitieve be stuur gekozen werd van den nieuw te vor men Nederlandschen Wandelbond, kring Leiden en Omstreken. Het na-volgende bestuur kwam tot stand: voorzitter J. C. Krijger; penningmeester J. W. Broekhuizen; secretaris R. v. d. Mey; Commissarissen P. H. M. v. d. Voort en 3. J. de Groot. Secretariaat gevestigd: Ko ningstraat 69, Leiderdorp. Na een zeer geanimeerd debat werden de bestuursvoorstellen inzake een voorloopig reglement, als aangenomen verklaard. Lijk opgehaald. Uit de Oude Singel is vanmiddag het lijk opgehaald van den gepensioneerden agent van politie A., die sedert enkele weken werd vermist. Het bestuur der Indologenvereeniging alhier is voor 1940—rj941 als volgt samen gesteld: A, J. Hijmans praeses; C. E. Ar- riens, ab-actis; R. Westerbeek, quaestor; J. J. Fekkes, assesor 1; C. Ouwehand, as sessor 2.. Bij het van 11 t/m 14 Nov. j.L gehouden examen voor het Kruideniersvakdiploma zijn geslaagd de heeren J. P. de Vries en W. de Vries, beiden alhier, leerlingen van het Instituut „Niva" te Groningen. De schilder C. A. K., afkomstig uit Lei den, thans gedetineerd, had in Den Haag twee rijwielen gestolen vooi welk feit de Officier een jaar gevangenisstraf voor waardelijk eischte met drie jaar proeftijd en opneming van verdachte in een gesticht. Uitspraak over 14 dagen. Dienstbode op het verkeerde pad. Een 19-jarige dienstbode uit Leiden, thans gedetineerd, had op 23 September in Den Haag een damesrijwiel weggeno men. Dit was des morgens gebeurd. Des middags was zij bij een varensgezel, op een bank in een park gaan zitten, en had tij dens het ontstane gesprek 's mans porte- monnaie, met een inhoud van f 7.75 gerold. Verdachte bekende en voerde aan uit ar- moede gehandeld te hebben. De Officier eischte tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en opneming in een gesticht. Uitspraak over 14 dagen. INGEZONDEN STUKKEN DE CONCIËRGEWONING NAAST HET STADHUIS. Geachte Redactie. Ik heb weinig verstand van bouwkunstig schoon, niettemin wordt mijn oog gestreeld bij het aanschouwen van een kunstbouw werk en ik meen ook wel te dien opzich te smaak te hebben. U veroorlove mij daarom de volgende vragen in uw blad te mogen stellen: Vraag: Is de „pijpenla", welke als con ciërgewoning, naast den nieuwen (ouden) stadhuisgevel is geplaatst, vóór dat de vergunning tot bouwen werd verleend, onderworpen geweest aan het oordeel van de Rijkscommissie voor monumentenzorg en/of de Gemeentelijke Monumentencom missie? Zoo ja, waren dan de Commissieleden allen van meening, dat er geen betere op lossing te vinden zou zijn geweest? Bent u, geachte redactie, met mij niet van meening, dat de keuze van het project niet gelukkig, om niet te zeggen: een mis lukking is? Bij voorbaat mijn dank voor uw ant woord. Hoogachten, E. De gevel van de conciërgewoning zal niet aan het oordeel van Monumentenzorg of de Monumentencommissie onderworpen zijn geweest; omdat het een nieuwbouw betreft. Doch wij zijn van meening, dat noch Monumentenzorg nöch de commis sie tegen het ontwerp voor de conciërge woning bezwaar zouden hebben gemaakt. We zijn het namelijk in 't geheel niet eens met inzender, dat het project een misluk king zou zijn. Red. FIETSEN-WEE. Het is altijd een prettig idéé, indien men zoo het gevoel heeft dat men voor elkander iets over heeft! Doch het elkander bezorgen van blauwe plekken, min of meer gekneusde ribben, kapotte pantalons, e.d., om van verdere narigheden maar niet te spreken door het in donker zorgeloos tegen huismuren, bui tenkant hekken en omheiningen laten staan van rijwielen is toch wel een wel wat ver doorgedreven gemeenschapszin! Waarom is dat alles noodig?? Moeten er werkelijk nog ernstige geval- ien zich gaan voordoen, alvorens men gaat inzien, dat in deze tijden van verduiste ring het toch een geringe moeite is eenige kleine medewerking te geven door het tijdig opbergen van de fietsen! Zich middels een bescheiden lichtver- spreidend voorwerp overtuigen van de aan wezigheid van een dergelijk zoo zorgeloos neergegooid en toch nuttig vehikel is op zichzelve gesproken ook al gevaarlijk en geeft meer kans nog de lantaarn van eige naar te zien veranderen! Een ophaaldienst voor buitenstaande fiet sen zou wel eens materiaal voor vervoer te kort kunnen komen. Men kan toch niet alle boomen en lantaarnpalen gaan versieren met rijwielen, nog daargelaten de krachtsinspanningen en min of meer be zwarende klimpartijen, welke meer op het terrein van chimpansées behooren. Denkt men er wel eens bij na, dat ook onze politie-mannen hetzelfde gevaar loo- pen bij het onder soms moeilijke omstan digheden verrichten van hun taak? Men werke mede om dit euvel te verwij deren en neme geen allures aan, och het komt er bij ons op een fiets niet op aan! Een der slachtoffers van een onbeheerd rijwiel. Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Engelsche luchtaanvallen hier te lande geen noemenswaardige schade aangericht. EIKENSCHORS Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het voor schrift d.d. 7 Juni 1940, waarbij is bepaald, dat alle eikenhout ter plaatse van den kap van de schors moet worden ontdaan, en dat het vervoer van ongeschild eikenhout zonder vergunning verboden is, wordt inge trokken. MET EEN WINDBUKS OP KINDEREN GESCHOTEN. Een 22-jarige jongeman te Bussum heeft gistermiddag een ergerlijk staaltje van bal dadigheid uitgehaald. Hij heeft met een windbuks, welke met looden kogeltjes was geladen, op eenige kinderen geschoten. Drie kinderen van tien en elf jaar werden gewond aan arm, hand en knie. De jongen is in arrest gesteld. Proces-verb aal is te gen hem opgemaakt. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 19. November (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt be- kend: Een duikboot heeft vier bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 23.880 b.r.t., een andere duikboot eveneens vier bewapende vijandelijke koopvaardijsche pen, waaronder twee tankbooten, met 21.340 b.r.t. tot zinken gebracht. De aan vallen op voor de oorlogvoering belangrij ke doelen in Engeland werden in den nacht van 17 op 18 November en op 18 Novem ber voortgezet. Buiten Londen waren ver scheidene plaatsen aan de Zuidkust van Engeland, waaronder vooral haven- en fabriekscomplexen in Southampton, als mede wapenfabrieken in Midden-Engeland het doel van de bomaanvallen. Gevechts vliegtuigen van het Italiaansche vlieger- corps deden aanvallen op een stad aan de Oostkust van Engeland, en wel met goed gevolg. Bij aanvallen op scheepsdoelen en konvooien aan de Britsche Oostkust g - lukte het twee koopvaardijschepen van elk 3.0CQ ft.r.t. tot zinken te brengen en drie LEIDEN. Geboren: Sebastiaan Elisabeth Ma ria, zoon van J. H. Evers en M. Jansen. Johannes Jacobus, zoon van A. P. Dozij en P. Mooten. Jan, zoon van J. van Rhijn en II. M. Mieloo. Johannes Ber- nardus Maria, zoon van J. v. Dijk en A. J. Mense. Cornelia ifdriana, dochter van A. C. v. Velzen en H. C. Volwater. Hanny, dochter van J. v. d. Kraats en P. v. d. Bent. Willem, zoon van H. Hille- brand en M. v. Helden. Clement, zoon van D. Hanno en W. C. Swanenburg. - Wilhelmina Clara, dochter van C. van Hal- deren en G. Welling. Jan Joost, zoon van S. G. v. Ramshorst en C. Th. Willem- sen. Pjeter Johannes Jacobus, zoon van A. Nagtegaal en W. C. Weerlee Johan nes, zoon vah W. Freke en W. F. M. Gres- sir Gerard, zoon van A. A. Voorvelt en J. Krasenberg. Gerarda, dochter van D. E. Laneee en G. Lof. Mattheus, zoon van M. de Kleijn en J. E. Thuis. Ludwig, zoon van L. Grunholz en H. Franzen. Geertruida Johanna, dochter van M. Ke- velipg en M. Schimmel. Comelis Jo hannes Wilhelmus, zoon van A. C. Witte- bol en M. J. Verhrog. Abraham, zoon van A. Vijlbrief en J. v. d. Reijden. Ondertrouwd: J. Hövig jm. 31 j. én M. G. Schoustra jd. 39 j. G e h u w d: C. H. Burgemeister jm. en M. Muys v. d. Moer jd G. Michael, jm. en M. A. C. v. Staveren, jd. C verl eden: C. M. Nieuwenhuizen, hsvr. van B. Jasperse, 33 j. andere vaartuigen zwaar te beschadigen. Nachtelijke aanvallen van een gering aantal Britsche vliegtuigen op Duitsch ge bied bleven zonder succes. Er zijn geen vliegtuigen verloren gegaan. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë. 19 Nov. «Ste- fani). In zijn weermachtsbericht nr. 165 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het front van Epirus (Griekenland) speelden zich gisteren hardnekkige ge vechten af, zonder dat zich een verplaat sing voordeed van de respectieve linies, behalve in de zóne van Ezeki, welk dorp door den vijand bezet is. Onze luchtforma- ties deden hevige aanvallen op de vijan delijke stellingen, waarbij ontploffingen ontstonden. Tevens beschoten zij vijande lijke troepenconcentraties met machinege weren. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht met bommen van groot en klein kaliber, inrichtingen van vliegvelden alsmede installaties en barakken van den vijand in de oase van Siwa, waarbij alle doelen getroffen werden en groote schade werd aangericht. Behalve met bommen werden deze doelen ook met mitrailleur- vuur bestookt. Alle Italiaansche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bom men op Tobroek en Bardia zonder eenig gevolg, alsmede op Solloem, waar drie per sonen gedood en vijf gewond werden. In den Dodecanesus heeft de vijand gepro beerd zich meester te maken van het eiland Gaidaro. Dank zij het snelle optre den van onze land-, zee- en luchtstrijd krachten werd de aanval afgeslagen en trok de vijand zich haastig terug. In Oost-Afrika waren vijandelijke luchtaanvallen te coiistateeren op Agor- dat, Corondil, Boena en Gherille. De aan vallen hadden echter geen ernstige gevol gen. ZONDAG VOORAL AANVALLEN OP ZUID-ENGELAND. BERLIJN, 18 Nov. (D. N. B.). Naar men nog verneemt, waren de aanvallen der Duitsche luchtmacht gisteren in de eerste plaats gericht tegen Zuid-Engeland. Ver schillende doelen, die voor den oorlog van Leteekenis zijn, werden bestookt. Duitsche gevechtsioestellen bombardeerden onder meer een troepenkamp te Lydd, waar een aantal uitstekend gerichte bommen in de barakken sloegen en groote verwoestingen aanrichtten. Cok Hastings heeft veel scha de geleden. Een andere aanval was gericht op Newhaven, waar de vernielende uit werking der Duitsche bommen duidelijk uitkwam. Dynamietbommen van verschillend ka liber vernielden een deel der kade wer ken, verscheidene gebouwen en een spoor baan. LEIDEN, 18 Nov. Groentenveiling. per 100 kg.: witte kool 2.102.70, roode kool 3.307.30, savoye kool 2.80—4.20, groe ne kool 2.005.60, boerenkool 14, ra pen 2.204.60, prei 2.206.90, kroten j 2.50—5.80, kroten gekookt 8—13, uien t 2.807.00, peen 2.60—7.50, spruiten ƒ7 19, andijvie 25, Nero f 10.8014.70, witloof 1229, spinazie 916, tomaten A 12.60—24.40, idem B 17—25.40, idem C 12.20—21,—, idem CC f 8—12.80, per 100 stuks: bloemkool 4.2015.20, salade 1.60—3.00, knolselderie f 1.20—4.90, per 1C0 bos: pietersedie 1.202.60, radijs 2.10—3.40, selderie 0.60—1.60, bleeksel- derie 610, peen f 3.507.20. BODEGRAVEN, 19 Nov. Kaas. Aan voer 104 partijen Goudsche kaas, waaron der 4680 met rijksmerk, wegende 42120 kg. Prijs met R.M. Ie soort f 42.50, 2e soort 40.50, zwaardere 41.50. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3