Weerbericht STADS NIEUWS GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.43 uur. Zon op 9.09 uur. MAANSTANDEN. 20 November 13.12 onder, 22.53 op 21 November 13.46 onder, 0.03 op 22 November 0.03 ouder, 14.17 op (Laatte kwartier). 23 November 1.16 op, 14.45 onder 24 November 2.33 op, 15.13 onder 25 November 3.50 op, 15.40 onder 26 November 5.10 op, 16.11 onder HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 20 Nov. v.m. 7.20 en nam. 19.45 uur. ^ptionoiioiioiioiionoiioiici g Verduisteringstijden Q Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 eang en zonsopkomst - S 0 [J Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG 17.43 uur. ZONSOPKOMST 0 r 9.09 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - Oil CD IIOII Oil Oil Oil CD II Oil CD „N. U." MAG NEDERLANDSCHE VLAG NIET VOEREN. Tekst van brief, welke het verbod behelst. Ter aanvulling van het bericht betreffen de het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den SS-Briga- deführer Rauter aan den secretaris-gene raal van het Departement van Justitie. Dit schrijven luidt als volgt: „Ik heb geconstateerd, dat de Neder landsche nationale vlag door de „Neder landsche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propa- ganda-doeleinden gebruikt wordt. „De Nederlandsche nationale vlag is ech ter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den stryd der politieke partijen. „Ik verzoek u daarom, den Nederland sehen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor par: ij- politieke doeleinden, in het bijzonder het hijschen op party gebouwen, bureaux, enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheilspolizei" gestraft. „Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autori- teiten daarvan in kennis te stellen." TEGEMOETKOMING AAN DE KLEINE ZEEVISSCHERIJ VERVALLEN. De secretaris-generaal, van het departe ment van landbouw en visscherij heeft met ingang van 12 December 1940 de crisis- gteunbeschikking 1936 (kleine zeevissche- rij) ingetrokken. Ter toelichting hiervan diene, dat de om standigheden in het visscherijbedrijf van dien aard zijn, dat slechts een gering ge deelte van de vloot in staat is de visscherij uit te oefenen. De besommingen, welke door de vaartuigen worden gemaakt, zijn behoorlijk. De tegemoetkoming aan de vis- schers is in verband hiermede vervallen. OUDE MATERIALEN EN AFVAL STOFFEN De regeling van den handel In de Staatscourant van Zaterdag is op genomen een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, waarby richtlijnen worden vastgesteld voor den handel in, het bewerken of verzamelen van oude materialen en afvalstoffen. Ieder natuurlijke of rechtspersoon, die zijn normaal bedrijf maakt van den handel in, het ophalen, sorteeren, bewerken enz. van oude materialen en afvalstoffen, wordt verplicht gesteld om binnen vijf dagen schriftelijk een verzoek om inschrijving in te dienen by het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat 4 te 's Gravenhagv.. Over eenigen tijd zal de handel enz. in deze materie zonder schriftelijke vergun ning van den directeur van het Rijksbureau verboden zijn. De beschikking bevat voorts een aantal bepalingen ten aanzien van den prijs, de verplichting tot opgave van voorraden en inzake het sorteeren en afleveren. BEGROOTING HAARLEMMERMEER POLDER In de begrooting van het waterschap, de Haarlemmermeerpolder, staat vermeld, dat inkomsten en uitgaven in evenwicht zijn met een bedrag van 791.814 (v. j. 800.455) gulden. De kapitaaldienst bedraagt 406.206 (v. j. 360.500) gulden. Voor werkverschaffingsobject is 118.900 gulden geraamd, waarin het Rijk voor 90.000 gulden deel zal nemen. Het onderhoud van wegen en bruggen zal 64.640 (v. j. 50.983) gulden vorderen en de bouw van de brug over de Ringvaart by Halfweg 150.000. Voorgesteld wordt een omslag te hef fen van 19 gulden per H.A., welke een bate oplevert van 332.377 (322.908) gulden. Gistermiddig te 2 uur kwam de Raad der gemeente Leiden in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemees ter mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer en Riedel en v. Bemmelen. Nq afhandeling der Ingek. Stukken is de agenda aan de orde. lo. Voorstel om het hoofd van de o.l. school aan de Boommarkt J. P. Paulusse te stellen aan het hoofd van de opleidings school voor u.1.0. aan de Drie October- straat. Goedgekeurd. 2o. Praeadvies op het verzoek van J. M. Koolhaas, om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school aan het Schuttersveld. Goedgekeurd. 3o. Praeadvie sop het verzoek van mej. G. Eelman om ontslag ols onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. Goedgekeurd. 4o. Suppletoire begrooting van het Ge reformeerd Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis, dienst 1939. Goedgekeurd. 5o. Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis, dienst 1939. Goedgekeurd. 6o. Rekening van het College van Vrou- wen-kraammoeders, dienst 1939. Goedgekeurd. 7o. Begrooting van het College van Vrouwen-Kraammoeders, dienst 1941. Goedgekeurd. 8o. Voorstel tot het aangaan van een Geldleen ing. Goedgekeurd. 9o. Voorstel inzake bet aangaan van kasgeldleeningen gedurende het le kwar taal 1941. Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot het wijzigen van de met het Rijk gesloten overeenkomst inza ke de verhuring van het voormalig Pest huis c.a. Goedgekeurd. llo. Voorstel inzake het verhuren van de drie voetbalvelden in den Stadspolder. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot het verkoopen van de perceelen le Gortestraat nis. 2, 4, 6, 8 en 10, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie E nis. 1120, 1121, 1122, 1123 en 1124, aan G. J. Verberg, te Leiden. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot het verkoopen van een perieel .bouwterrein gelegen aan de Hout laan en de Antonie Duyckloan, aan F. J. A. van Beukering, q.q. te Leiden. Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot het verkoopen van een gedeelte van het bouwterrein aan de Hee rengracht. kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie C no. 1758, aan den Raad van Arbeid, te Leiden. De heer Schüller voorziet moeilijk heden met Ged. Staten, omdat hy in de stukken niets vermeld vindt, omtrent be bouwingsvoorschriften. De heer Huurman verheugt zich over dezen verkoop op zich. Er liggen nog ver schillende terreinen braak. Hoe denken B. en W. daarmede te handelen. Wethouders Wilbrink erkent, dat de terreinen aan de Heerengracht wel eens moeilijkheden hebben opgeleverd. De situatie is evenwel inmiddels gewijzigd. Er waren plannen om naast den Raad v. Arbeid een gebouw voor den Socialen Dienst te stichten. Daar komt evenwel mis schien niets van, omdat deze dienst een rijksdienst zal worden. De grond is inder- tijaangekocht om er particuliere wonin gen te bouwen. Wanneer er thans slechts gedeeltelijk openbare gebouwen op gevestigd kunnen worden, zal de bestemming van den grond weer terugkeeren tot de oorspronkelijke bedoeling. Bebouwingsvoorschriften kun nen derhalve niet worden gegeven. De heer Schüller zegt, dat de grond practisch onverkoopbaar zal zijn, als er geen bedouwingsvoorschriftten zijn. Wethouder Wilbrink: Hoe kunnen wij die thans vaststellen, als wij niet weten, wat er gebouwd zal worden? Daarna z.h^t. goedgekeurd. 15o. Voorstel tot onderhandsche op dracht van de levering van een gedurkt steno- analystisch verslag van de Hande- lingèn van den Gemeenteraad en van de Ingekomen Stukken aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij, voorheen J. J. Groen en Zoon. Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot het verhoogen van het bij raadsbesluit van 18 December 1939 aan de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding voor het jaar 1940 toegekend subsidie en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. Goedgekeurd. 17o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van het R.K. Lyceum voor meis jes, te 's-Gravenhage, om subsidie over 1937, in verband met het bezoeken van die inrichting door Leidsche leerlingen. Goedgekeurd. Het Gravensteen en de Werk inrichting. 18o. Voorstel: a. tot het aangaan van een transactie met het Leger des Heils inzake het ver bouwen van het Gravensteen en de v.m. Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen resp. tot industrieele inrich ting met tehuis voor mannen, een indus trieele inrichting voor gehuwden (ex tern), een asyl voor passanten en een volkslogemeent en het verhuren van die gebouwen, na de verbouwing, aan het Le ger des Heils; b. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de resauratie van het Gravensteen, de verbouwing daarvan tot industrieele inrichting, tevens tehuis voor mannen, asyl voor passanten en indus trieele inrichting voor gehuwden (extehi) en de verbouwing van de v.m. Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen tot volkslogement; c. tot het aanvaarden uit 's Rijks kas van een subsidie in de kosten van restau ratie van het Gravensteen; d. tot het t.z.t. verstrekken van een ren- telooze geldleening aan het Leger des Heils ten behoeve van det inrichting van de sub a genoemde inrichtingen; e. tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat. De heeren v. D ij k, Oostveen, Rie del en Rosmalen stellen voor, dit punt aan te houden teneinde eerst het ad vies in te winnen van het bestuur der Stedely'ke Werkinrichting. De heer v Dijk licht dit voorstel nader toe. Wethouder v. Stralen zegt, dat bet college het oordeel van het bestuur der Stedelijke Werkinrichting over de prin ciepen van dit voorstel heeft gevraagd. Daar dit bestuur toen daarmede accoord ging, achtten B. en W. thans geen reden aanwezig, een nader advies van de Stede lijke Werkinrichting te vragen, daar h**t nu alleen gaat om de financieele en tech nische uitwerking. Het advies van de Comm. v. Fabricage is wel gevraagd. De heer Veenendaal vestigt er de aandacht op, dat het advies van de even belangrijke Comm. v. Financiën niet is gevraagd. Spr. heeft alle waardeering voor het werk van het Leger des Heils, doch de stukken van B. en W. zeggen zelf, dat het Leger geen ervaring heeft wat be treft de inrichting van werkinrichtingen voor externen. Daarom acht spr. wel re den aanwezig om de zaak nog eens nader te bezien. De v o o r z. wijst er nog eens op, da* in beginsel besloten is, om de Stedelijke Werkinrichting op te heffen. Er was dus geen enkel reden, om dit bestuur te raad plegen De heer Rosmalen: De Sted. Werk inrichting wordt opgeheven in verband met de voorgestelde nieuwe inrichting. Daarom was het bestuur der Sted. Werk inrichting graag gehoord over da installa tie van de inrichting, welke haar werk overneemt. Wethouder v. Stralen heeft den in druk, dat het bestuur,hetgeen den laat- sten tijd anders is samengesteld, van meening is, alsof het nimmer zou zijn ge raadpleegd, hetgeen onjuist is. Het voorstel-v. D ij k c.s. wordt in stem ming gebracht en verworpen met 21—11 stemmen. Voor: de heeren Veenendaal, Oostveen, Lombert, Donders, Bergers, Wilmer, Par- mentier, Groeneveld, v. Dijk, Tobé en v. Oyen. De heer v. D ij k bespreekt daarna de geprojecteerde plannen en ontdekt allerlei lacunes in het ter beschikking staande cij fermateriaal. Allerlei vragen blijven r.og open. Hij beschouwt dit voorstel als een gelegenheid voor het Leger des Heils om 10 jaar vrij te wonen en het vruchtge bruik te hebben van een som van f 15.000. Spr. vreest dan ook, dat deze zaak de gemeente vrij duur te staan zal komen. De heer Veenendaal heeft als groot ste bezwaar, dat de tekorten van de ex ploitatie van de inrichting der z.g. „ex ternen" onbeperkt voor rekening van de gemeente zullen komen. Spr. zou een le- miet (bijv. van ƒ3000) willen stellen. Ver der zou spr. de twintig te garandeeren plaatsen (resp. 10 in werkinrichting en 10 in logement) aan een bepaald maximum bedrag willen binden. Ook zou spr. de ge meente het recht willen toekennen, de huur tusschentijds te beëindigen. De heer Tobé ziet niet graag, dat in het historische Gravensteen a-sociale ele menten worden ondergebracht. Spr. vreest overlast voor de bewoners van de omgeving. Voorts wijst ook spr. op het tekort aan gegevens omtrent de uitvoe ring der plannen. De heer Oostveen gaat van harte met het voorstel mee, want het beteekent in elk geval een verbetering en elke ver betering is welkom. De heer Bergers vreest eveneens te veel risico voor de gemeente. De heer Wilmer vraagt naar den vorm van de garantie voor 10 personen in de werkinrichting en speciaal naar dien voor 10 bewoners van het logement. Wethouders v. Stralen antwoordt, dat de garantie van de gemeente voor zich zelf spreekt. De heer Lombert: Wat wordt daaron der verstaan? Wethouder v. Stralen antwoordt, dat de gemeente moet zorgen voor een voldoend aantal personen in elk der beide inrichtingen en tot een zeker schadeloosstelling verplicht is, als dat getal niet wordt bereikt. Spr. ziet ech ter geen reden om te twijfelen, of een voldoend aantal menschen er zul len komen. In elk geval krijgt de gemeente thans een inrichting, waar bij zij slechts zeer weinig financieel risico loopt Dat het Leger het risico voor de ex ploitatie van een inrichting voor externen geheel voor de gemeente laat, is begrijpe lijk, omdat dit in het program is opgeno men uitsluitend op aandrang van het ge meentebestuur. Veel risico zit daar z.i. voor de gemeente niet in. Wat de gemeen te thans betaalt voor de ondoelmatige Stedel. Werkinrichting is bijna hetzelfde. Het Leger des Heils betaalt nog ƒ1.800 als huur van het gebouw; ln andere ge meenten wordt het gebouw geheel koste loos ter beschikking gesteld. Spr. vindt de bestemming van dit histo rische gebouw voor dit doel uitermate ge schikt, zulks in tegenstelling met den heer Tobé. De voorz. merkt op, dat dit gebouw, dat altijd voor a-sociale elementen gediend heeft, nu aan zijn bestemming blijft beant woorden. Overigens zal dat gedeelte, dat voor bezichtiging wordt opengesteld, afge scheiden worden gehouden van hetgeen door het Leger wordt gebruikt. Inzake de garantie zegt spr., dat de gemeente eerst dan garantie moet betalen, als ftiet in elk der beide instellingen minstens 10 perso nen vertoeven. De heer V eenendaal wil graag alle goeds verwachten van de exploitatie, maar als dat niet gebeurt, is het risico toch wel heel groot, als het niet beperkt wordt. Hij doet een voorstel om a. de bijpassing op het tekort op de inrichting voor externen te bepalen tot ƒ3000. b. de garantie voor de werkinrichting en het volkslogement elk te bepalen op maxi maal ƒ1000, en c. de gemeente zich het recht te doen voorbehouden om binnen den termijn van 10 jaar de werkinrichting voor externen eventueel op andere wijze te exploiteeren. De heer Tobé spreekt zich uit vóór het voorstel-Veenendaal. Wethouder v. Stralen vindt het voor stel-Veenendaal overbodig. Wat de ge meente werkelijk zal moeten betalen, zal naar spr.'s overtuiging zeker minder zijn dan de gestelde maxima. Gezien het feit, dat de onderhandelingen reeds zijn be ëindigd, moet het college dit voorstel ont raden. De heer v. Eek zegt, dat de raad het door B. en W. gedane voorstel met voldoe ning moet aanvaarden. Nadere onderhal - delingen vertragen de uitvoering. Wethouder Wilbrink zegt, dat do heer Veenendaal de zaak van den kleinen kant beziet. Wanneer wij zekerheid ver langen, kan de tegenpartij veeleer verlan gen, dat zy een minimum aan inkomen krijgt. De heer Wilmer steunt het voorstel- Veenendaal. Hij kan niet begrijpen, 'wat er tegen is, een risico' te begrenzen in cij fers. Dat geschiedt altijd. De heer Veenendaal handhaaft zijn voorstel. De heer Key acht de limiet van 10 plaatsen voldoende. De cijfers van den heer Veenendaal hangen z.i. in de lucht. Nadat de heer v. D ij k nog het woord gevoerd had, werd het voorstel-V e e n e n- daal sub a. verworpen met 21—11 stem men. Voor: de heeren Veenendaal, Lombert. Donders, Wilmer, Bergers, v. Dijk, Tobé, Beekenkamp, v. Oyen, Eikerbout, Par- mentier. Het voorstel-Veenendaal sub b wordt daarna door den voorsteller ingetrokken, verworpen met 2012 stemmen. Het voorstel-Veenendaal' sub c wordt Voor: dezelfde, benevens de heer Es- kens. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 32 stemmen. Tegen: de heeren v. Dijk en Tobé. lOo. Voorstel inzake: a. het aankoöpen van het perceel Mus- kadelsteeg, hoek Pieterskerkhof, ka dastraal bekend gemeente Leiden, sectie G. No. 519; b. het aankoopen van een strook grond, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie G No. 524; c. het kosteloos in eigendom bij de ge meente overnemen van een strook grondt deel uitmakende van het kadastrale per ceel, gemeente Leiden, sectie G No. 523. Goedgekeurd. Vuilnis ophalen. 20o. Voorstel: a. tot het intrekken van de verordening betreffende het bedrijf van den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst; b. tot het vaststellen van een verorde ning, houdende bepalingen voor den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst; c. tot het wijzigen van de verordening op de Straatpolitie; d. tot het wijzigen van de verordening, regelende de heffing en invordering van rechten voor diensten door den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst bewezen; e. tot het wijzigen van de verordening op de heffing en invordering van Preca riorechten. De heer Key vindt het onjuist om aan inrichtingen, zooals ziekenhuizen, niet meer dan één emmer ter beschikking te stellen. Wethouder Wilbrink antwoordt, dat deze inrichtingen reeds een voordeel heb ben bij andere inrichtingen, zooals fabrie ken, die zelfs niet één emmer gratis krij gen. De heer Tobé maakt bezwaar tegen het artikel, dat men z'n emmer pas buiten mag zetten als de bel gehoord wordt. Hy dient een wijzigingsvoorstel in. De heer Lombert wijst erop, dat niemand in drukke straten als de Sta tionsweg bijv. het bellen van den vuilnis man kan hooren. Wethouder Wilbrink acht de bezwa ren overdreven. Deze bepaling is ge maakt, om te kunnen worden toegepast op onwilligen. Het amendement-T o b wordt verwor pen met 25 tegen 5 stemmen. Voor: de heeren Tobé, Lombert, Wilmer, Key en v. Dijk. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. goedgekeurd. a. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cada vers van honden en katten. Goedgekeurd. Steunuitkeering. De heer v. E c k stelt B. en W. vervol gens eenige vragen in verband met de uit- Gemeeniel. Aankondiging LEGERPA DEN. len. Zij, die nog Duit^fie of Nederlandsche legerpaarden onderjfzich hebben, moeten deze met uitzondering van zieke paar den uiterlijk top Woensdag 20 Novem ber 1940 inlever^i hfj dö^Beutepferdesam- melstelle 3, DofelfnkJzerne, Leiden. Ik vestig er de| aandacht op, dat zij, die aan deze opdricht geeg gevolg geven, zich aan ernstige|riioeil$Êheden blootstel- De Burgermester van Leiden. A. VAN DE \ANDE BAKHUYZEN. Leiden, 19 November 1940. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsver. Lel den, bureauzitting St. Vincentius- gebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, alhier 6.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 November 20 uur tot Zaterdag 23 No vember 8 uur waargenomen door de apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestrche apothêek, Wilhelminapark 8, Tel. 26275. keeringen van gesteunden bij M. H. en van werkloozen, alsmede met de loonen van hen die in de werkverschaffingen te werk gesteld zijn. Wethouder v. Stralen antwoordde na mens B. en W., dat Maatsch. Hulpbetoon meent voorshands te moéten volstaan met verhooging van den gezinstoeslag voor armlastigen van 1.— tot 1.15 per kind. Inzake verhooging steun valide werkloo zen hebben B. en W. zich gewend tot de Ver, van Ned. Gemeenten, waarvan be kend is, dat deze met het betrokken depar tement te dezer zake overleg pleegt. De heer v. E c k was met dit antwoord tevreden gesteld, doch drong erop aan, dat B. en W. diligent zouden blijven. Voedselvoorziening in wintertijd. Spoedeischend wordt thans een voor stel aan de orde gesteld, om een crediet van 25.000 ter beschikking te stellen voor den aankoop van wintergroenten. Wethouder Wilbrink licht dit nader toe. In verband met de verkeersmoeilijk heden ligt de vrees voor de hand, dat er van den winter eenige stagnatie kan ont staan in levensmiddelenvoorziening. Om dat op te vangen is het plan allerlei win tergroenten in vaten op te slaan. Het risi co voor de gemeente is slechts gering, om dat het hier niet meer betreft dan een aanvulling. Z. h. st. goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer Huurman de aandacht op het „woes tijnpad" achter het nieuwe Raadhuis. Daarna sluiting. HET WIELRIJDERS VERKEER. Verduisteringsvoorschriften voor wielrijders. De Commissaris van Politie deelt het navolgende mde: Zooals bekend, moet de doorlaatspleet van de rijwiellantaarn, wanneer bij duis ternis gereden wordt, zich bevinden in de onderste helft van het glas. Deze spleet mag echter niet langer zijn dan 3 c.M. en hoogstens 1 c.M. breed. Nog te veel ziet men, dat de lichtdoorlatende opening te groot is gemaakt en tengevol ge daarvan te groote lichtuitstraling. Zorgt er ook voor, dat de lantaarn schuin om laag naar den grond gericht is; dit voor komt verblinding. Is de lantaarn van een goedgekeurde afschermingskap voorzien (zooals bekend behoeft dan de spleet zich niet in de on derste helft te bevinden), dan is het zaak, dat de kap op de juiste wijze aange bracht is. Een verkeerd aangebrachte kap veroorzaakt vaak, dat er geen of onjuiste lichtuitstraling is. Voorts is het ook verboden bij duister nis rijwielen zonder verlichting tegen huizen, hekjes enz. of trottoirbanden te plaatsen. Ieder zal de noodzaak van ver bod inzien. De rywielen, welke in strijd hiermede, worden aangetroffen worden door de Politie inbeslaggenomen. CONTROLE VERDUISTERING. By de gehouden controles op de ver duistering zijn op 16 en 17 November: 9, resp 2 processen-verbaal opgemaakt we gens onvoldoende afscherming van woon huizen en winkels; 81, resp. 43 waarschu wingen ter zake gegeven; 28, resp. 26 pro cessen-verbaal opgemaakt terzake van on- volddende verlichting of niet voldoende afscherming der verlichting van rijwielen en voertuigen; 5 resp. 4 waarschuwingen te dezer zake gegeven. DESKUNDIGEN ARTSEN-EXAMEN. By beschikking van den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn alsnog voor het tijdvak van 16 Sep tember tot en met 14 September 1941 aan gewezen als deskundigen bij het afnemen van het artsexamen aan de rijksuniversi teit alhier: A. H. Fortanier, dr. J. J. de Jong, dr. P. J. Kooreman, dr. J. Munk, dr. T. Potjewijd, allen te Leiden, dr. H. P. A. Smit te 's-Gravenhage en dr. H. A. Snel len te Leiden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2