f Momentje DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9801 Ste Geid&eh^Sou/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11, DU nnmmer bestaat uil twee bladen. Onderwijshervorming Naar verluidt, is er een onderwijshervor ming in voorbereiding. Er verschijnen reeds beschouwingen over de basis van die in voorbereiding zijnde onderwijs wetgeving. In een beschouwing over dit onderwerp, ons toegezonden door een zijde, .die goed ingelicht kan zijn, lezen we: „De grondidee der beoogde plannen is, dat van orie typen van scholen wordt uitgegaan, die elk een „corpora tie" zullen vormen, nl. de algemeene volksschool, de Roomsch-Katholieke school en de school met den Bijbel. Deze zullen alle drie elk echter met eigen bij haar wezen passende inrich ting met volkomen gelijkstelling van* den Staat uitgaan, terwijl de invloed van de ouders, van het personeel, en voor wat de twee laatstgenoemde cor poraties aangaat van de Kerk, gewaar borgd zal worden". „Eén ding staat reeds volkomen vast, namelijk, dat hoe het ook in de naaste toekomst moge loopen er geen sprake zal zijn van eenigerlei gefor ceerde eenheidsschool. Er zal met de geschiedenis van den schoolstrijd reke ning worden gehouden". Deze grondidee kan op zoo vele wij zen worden uitgewerkt, dat wij er heel moeilijk nu reeds een oordeel over kunnen vellen. Wij hopen natuurlijk van ganscher hèrte, dat inderdaad in de concrete uitwer- king dier grondidee zal bl'jken, dat men er kent het verschil in wezen van de drie ge noemde soorten scholen, waardoor ook de bij één dier soorten „passende inrichting" wezenlijk verschilt van de ^anderen. Wij hopen evenzeer van ganscher harte, dat in derdaad alle rechtmatig-toekomende in vloed van ouders, personeel en Kerk ge waarborgd zal zijn. Als in deze hoop niet wordt teleurgesteld, dan kan de onderwijshervorming, die in voorbereiding is, nietwezenlijk ver schillend zijn van de bestaande wetgeving. Trouwens, de onbevooroordeelde toeschou wer zal in onze Nederlandsche wetgeving op onderwijsgebied buitengewoon veel goeds waardeeren, speciaal wat betreft de erkenning van den invloed van ouders, per soneel en Kerk. Ons dunkt, dat de nieuwe wetgeving, welke dezen invloed wil waar borgen, de concretewaarborgen aan niets beter kan ontleenen, dan aan de vigeerende wetgeving! WAT ANDERE BLADEN MOED EN VERTROUWEN In Lichtflitsen schrijft Henri de Greeve, pr.: „Wat de komende maanden en jaren nu dan ook mogen brengen, wij moeten den last tillen dien de nood der tijden ons te dragen geeft, wel overtuigd dat deze geeste lijke krachttoer in de toekomst ons volk ten goede zal komen. Het leven mag niet insluimeren in welgedaanheid en welvaren. Het verleden was daaraan toe. Het werd te zeer verburgerlijkt en beroofd van idealen. Wie arrivé was zooals men 't noemt deed zijn werktuiglijk werk, bouwde zich in en vegeteerde tot hij dood ging. God heeft de wereld echter geschapen met an dere bedoelingen dan om er een tehuis voor warm-ingebakerden van te maken, waarnaast de armen een schril contrast vormen. De wereld moet dóórwerken, voortwerken aan de gelijkenis met Chris tus. Van die gelijkenis was zoo goed als niets meer te herkennen in de vermateria- liseerde massa. Deze .tijd nu stelt aan onze spankracht de hoogste eisch, aan onzen plicht tot ontleding het grootste offer, aan onze geestelijke opvatting der dingen een proef op de som. Wij, geboren en getogen in een overgangs tijdperk, hebben 't niet slechter dan de ge troffenen' van alle overgangstijdperken in de geschiedenis. Een Egyptenaar uit plm. 2000 voor Christus was er erger aan toe dan" wij. Dragen wij de beproeving met groote geestkracht. Er is reden, altijd reden om vol vertrouwen te zijn. God weet immers- elke seconde alles wat er met ieder van ons gebeurt OORDEELT NIET.... Een behartenswaardig stukje uit D e T ij"d Kwaadspreken is zoo gemakkelijk en zoo goedkoop. Er zullen weinig menschen zijn, die van zich zelf kunnen getuigen, dat zij zulks nooit hebben gedaan. Helaas zijn er ech ter voorbeelden te over om aan te too- nen, dat door kwaadsprekerij reeds veel, ja zeer veel onheil is gesticht. Denken der gelijke menschen er echter wel eens over na, dat zij in veel gevallen de oorzaak zijn van het ongeluk van hun medemensch, dat door hun schuld iemands goede naam door het slijk wordt gehaald, dat zij soms onmiddellijk aanleiding zijn geweest van de verwoesting van het huiselijk geluk van anderen? Jammer, dat de meesten in hun domheid de gevolgen van hun daad niet overzienware dit wel het geval, dan zou de wereld voor veel ellende worden ge spaard. Het is echter een feit, dat zij ook dik wijls de waarheid zeggen, maar hebben zij wel het recht om op „hun eigen manier" een oordeel te vellen over anderen? Oor deelt niet, opdat gij niet geoordeeld worde, maar trekt eerst den balk uit uw eigen oog God laat geen daad ongestraft. Oordeelt dus niet, anderen, die daartoe gerechtigd zijn, zullen dat wel voor u doen. Kiest dus den verstandigen weg en praat alleen dar, indien zulks nuttig of noodzakelijk is. CITAAT. De T d schrijft: In het „Nationale Dagblad" van 16 No vember krijgt een medewerker, die met het blijkbare pseudoniem „Lodewijk van Brugge" onderteekent, gelegenheid om zijn meening te uiten over het gezamen lijk schrijven der Nederlandsche Bisschop pen n.a.v. de verheffing van Sint Willi- brord tot voornaamste patroon der Utrechtsche kerkprovincie. Bijna de helft van dit artikel bestaat uit een relaas dat een auto-biografischen indruk maakt over een katholieken on derwijzer, die ten onrechte zou zijn ontsla gen, ofschoon hij ook nog 12 jaar lang gratis zijn diensten als koordirigent had bewezen, en die bij de diverse instanties, ook bij den Bisschop, geen recht zou heb ben kunnen krijgen. Maar in de overige helft weet de schrij ver een hoeveelheid grofheden opeen te stapelen, die ons er afkeerig van maken, aan wien dan ook het auteurschap van dit ergerlijk gebral toe te schrijven. De medewerker van het „Nationale Dag blad" begint zjjn „oordeel" over het bis schoppelijk schrijven aldus: „Afgezien van eenige fundamenteele opmerkingen over het geloof in het alge meen, is het een volkomen hopeloos ge val en' vraagt, men zich met de grootste verbazing af of deze heeren, die krach tens hun ambt'toch studie moesten ma ken van de ontwikkeling der gebeurte nissen, zich dermate van alles, wat bui ten hun kerk en de z.g. R.K. Staatspar tij staat, hebben afgezonderd, dat zij alle inzicht en onderscheidingsvermogen hebben verloren En hij besluit het als volgt: „Dit geheele schrijven is 'n afschuwe lijk staaltje van farizeeschen hoogmoed en van ontoelaatbaar volksvijandig ge stook, met het eenige doel: de wereldlij ke machtspositie van de kerk te behou den ten koste van de verdeeldheid der Nederlanders, (zie hun collega's in den staat België en hun gebazel over .va derlandsliefde) van de welvaart van duizenden volksgenooten, van het recht en de sociale rechtvaardigheid. Ingegeven is deze brief enkel door angst voor de nfcuwe orde van Hitier en Mussert, waarin voor de schandelijke carïcatuur van Christus, die deze heeren propageeren, geen plaats meer is!" Wij zullen ons van elke qualificatie van deze uitingen onthouden en. volstaan er mee, dit citaat aan onze lezers voor te leg gen en tevens aan die N.S.B.-leiders, die het bij de lezing van hun lijfblad over het hoofd mochten hebben gezien. Het komt ons voor, dat het een merkwaardig, citaat is. En wij meenen te weten, dat men in de N.S.B. de journalistiek als een verant woordelijke en geordende taak tvenscht beschouwd te zien. TOEWIJZINGEN VOOR NIEUWE CAFé'S. Waarom verstrekking is beëindigd. Men zal dezer dagen hebben gelezen, dat geen voorschottoewijzingen meer zullen worden verstrekt ten behoeve van nieuw te openen hotels, café's en restaurants. Deze bepaling, zoo deelde men ons bij navraag mede, heeft tot doel om de spoe ling voor de bestaande zaken, die het door allerlei rantsoeneeringsmaatregelen toch reeds moeilijk hebben, niet te dun te ma ken. Het aantal onder de distributie val lende artikelen wordt steeds grooter, de voorraden hiervan echter niet. In dezen tijd, nu verscheiden branches door de om standigheden noodgedwongen minder flo- reeren, is voor velen de verleiding groot om het maar eens op een ander gebied te gaan probeeren. Met name bleek dit het geval bij koffie- en theesalonnetjes, waar van de exploitatie zonder veel kosten ge combineerd kan worden met vele andere bedrijven. Zonder een voorschottoewijzing aan di verse benoodigde levensmiddelen, komt men echter niet ver, zoodat de autoriteiten meenen, met den ^onderhavigen maatregel den wassenden stroom wel te hebben inge damd. Ten aanzien van zeer speciale ge vallen kan overigens nog een uitzondering worden gemaakt. Door den beperkten treinenloop, de ver duisteringsmaatregelen, alsmede de bepa ling, dat auto's na tienen niet meer op straat mogen rijden, is voorts gebleken, dat vele reizigers, die vroeger eiken dag naar huis terugkeerden, thans in de pro vincie blijven overnachten. Het gevolg hiervan is in zekeren zin een verplaatsing der klandizie geweest. Er zijn hotels, die het veel drukker hebben dan vroeger vooral die in afgelegen plaatsen met een slechte verbinding er zijn er ook, die plotseling veel minder te doen hebben ge kregen. Deze laatste houden dus op hun toewijzingen, welke op het vorige jaar ge- basseerd zijn, over, terwijl de eerstgenoem de inrichtingen tekort komen. Ook deze aangelegenheid heeft, naar wij verder vernemen, de aandacht, daar het streven er bij voortduring op gericht is, de verdeeling zooveel mogelijk aan de. behoeften aan te passen. „Tel." PRIJZEN VARKENS EN VARKENSVLEESCH. In ons vorig nummer deelden wij de prijzen van vleeschwaren en vleesch me de, zooals die van heden af gelden. Wij .verzuimden echter er bij te ver melden, dat bedoeld was varkens- vleesch. Het „Handelsblad" voegt er nog aan toe, dat in twee weken tijds de prijzen der varkens, welke de slagers moeten betalen, zijn' verhoogd van 81 op 92 cents per kilo geslacht gewicht voor eerste kwaliteit, van 80 op 92 voor tweede en van 79 op 91 voor derde kwaliteit. De boeren ontvangen thans 90, 89 en 88 cents, in plaats van 78, 77 en 76 cents, een verhooging, welke alleszins billijk moet worden genoemd. ATLAS. Er zijn bedrijven, die onder de oor logstijden zeer te lijden hebben. Er zijn andere bedrijven, die van rustig en normaal ademhalen van bo venmatige inspanning nu plotseling beginnen te hijgen. En er zijn ook nog bedrijven, die eigenlijk niet goed weten, wat zij nu toch wel moeten beginnen. Tot de laatste categorie moe+en, naar ik vermoed, worden gerekend de fabrikanten van atlassen. Dat lijkt mij momenteel een moeilijke functie. Nie mand zal toch kunnen tegenspreken de bewering, dat de stabiliteit der staatkundige grenzen den laatsten tijd uiterst gering is. Het is er veel erger mee geworden dan met de meest veranderlijke mode-artikelen, zooals bijvoorbeeld japonnen. Daar kan een handige naaister altijd nog de schaar inzetten, als de mode dit vereischt. Maar met een atlas gaat dat niet en dan lijkt het mij zeer ontmoe digend, als je juist een nieuwe atlas klaar hebt met alle bergen, zeeën, ri viertjes, steden en dorpjes van de heele aarde erop en ineens wordt er een lijntje scheef getrokken en van de heele zaak deugt opeens niets meer. Daar moet toch wat op gevonden worden. Geen mensch kan toch met een berg of een zee aan den haal gaan. Evenmin met de Kaukasus of met de Cordilleras de los Andes. Welnu, wat let ons dan om toch atlassen te maken met alles erop, maar zonder grenzen. Een grens is toch maar een fictief begrip. En misschien zullen die atlassen- zonder-grenzen ons nog eens op het idee brengen, dat het zoo ook wel kan. VREDESKERK VOOR DE GESNEUVELDEN? Plannen tot het bouwen te Heerlen. In opdracht van den gemeenteraad van Heerlen heeft de burgemeester van Heer len in samenwerking met den voorzitter van het R.K. Kerkbestuur van de St. Pan- cratiuskerk en met den praeses der Ned. Hervormde Gemeente plannen voorbereid voor den bouw van een vredeskerk aan het Raadhuisplein en voor het aanbrengen van een gedenksteen in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde kerk aan het Temps- plein. Een comité, waarvan de burgemeester, -de heer M. van Grunsven, de leiding zal nemen, wil trachten deze idee te verwe zenlijken. Het college van B. en W., geheel instem mend met deze plannen, heeft den ge meenteraad een voorstel doen toekomen, den benoodigden grond af te staan en een subsidie van 10.000 in de stichtingskos- ten te verleenen. - SCHRIJVEN DE RIJKSMIDDELEN De Volkskrant schrijft: „De opbrengst der indirecte heffingen in de maanden Januari tot en met October heeft nagenoeg de raming 375 millioen gehaald. Sommige groepen belastingen hebben aanmerkelijk minder, andere aanmerkelijk meer opgebracht. Alle te samen maken ze ongeveer evenwicht ten opzichte van de raming, welke een twintig millioen bij de opbrengst over 1939 achterbleef. De dividend- en tantièmebelasting bracht een kleine tien millioen minder op dan de raming, de invoerrechten meer dan twintig millioen. Ook al houdt men er rekening mee, dat de invoerrechten sedert Februari waren verhoogd, dan nog mag men er zich over verwonderen dat ze in de eerste tien maanden van dit jaar nog 69 millioen heb ben opgebracht. Over October was de op brengst vijf millioen. De daling over de genoemde twee posten werd voor een goed deel opgewogen door de stijging, die de accijnzen met uitzonde ring vap de wijnaccijns en de suikeraccijns te zien gaven. Vooral die van het gedistil leerd meer dan 9 millioen en de ta bak 14 millioen was geweldig; ook de accijns op het geslaclït sprong meer dan 3 millioen omhoog. Achterstand tegenover de raming ver toonden ook de couponbelasting, de zegel-, de registratie- en de successierechten, te zamén tot een bedrag van 10 millioen. Daarentegen vloog de omzetbelasting, voor een aanzienlijk deel tengevolge van de ver hooging van het heffingspercentage, met 17 millioen naar boven. De sprongen omhoog en omlaag hebben elkaar ten naastebij opgeheven, zoodat voor de eerste tien maanden de raming ongeveer kon worden bereikt. Een resultaat, dat ge geven de omstandigheden, tot tevredenheid moet stemfnen. Foto Schimmelpenningh. In den Leidschen Gemeenteraad is gisteren een voorstel- aangenomen tot restauratie van het slot Gravensteen. Het gebouw, dat zooals de foto rechts doet zien, reeds gestut moest worden, stamt uit de dertiende eeuw. Links een fraaie teekening van het oude gebouw. Foto-Archief L. Crt.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1