Frankrijk en de nieuwe orde De voortgezette aanvallen op Engeland Canadeeóch foaepenfoanópaitöcfaip in O tan d iDeeCneming aan óaciaCe leuaCutie Martinique ver laten Arrestaties in Frankrijk Aan het Grieksche front De positie van Indo-China MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DU1TSCH WEERMACHTS- BERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Bij de vergeldingsaanvallen op Londen in den nacht van 15 op 16 November wer den, naar eerst thans wordt gemeld, tref fers geplaatst op de Waterloobridge, op een station in Paddington, op een gasfa briek in Kensington, alsmede op een andere gasfabriek in de buurt van de Commercial Docks. Bij deze laatste gasfabriek konden groote branden worden waargenomen. In verschillende steden van Zuid-Enge- land, 2ooals in Portsmouth en Southampton, werden voor den oorlog belangrijke doelen zwaar getroffen. Op 16 November werden de aanvallen op Londen voortgezet en verschillende plaatsen aan de Zuidoostkust van Engeland met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw talrijke scheepsdoelen aan. Hierbij werden een koopvaardijschip van ongeveer 8000 br.t., eert tankboot van 3000 br.t. en een vracht schip van 2000 br.t. tot zinken gebracht Twee andere vrachtschepen werden zwaar beschadigd. Het mynenleggen in Britsche havens werd voortgezet. Op 16 November des morgens werd in het Kanaal een, slechts gedurende een kort oogenblik zich- baar, Engelsch konvooi door een batterij van het leger doeltreffend beschoten. De Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 16 op 17 November naar Duitschland vlogen, vielen voornamelijk Hamburg, Bre men en Kiel aan. Aan voor den oorlog be langrijke objecten werd slechts geringe schade toegebracht. Een brandbom viel ih een droogdok. De bom kon echter onmid dellijk gebluscht worden. Een hospitaal werd aangevallen, doch de talrijke gewor pen bommen vielen in den tuin zonder schade aan te richten. Andere aanvallen waren gericht op woonwijken en kolonies. Er ontstonden verscheidene zolderbranden, die echter snel gebluscht konden worden. Een groot gedeelte van de bommen viel in de Elbe of op het open veld. Veertien dooden en verscheidene gewonden zijn te betreuren. In den nacht van 15 op 16 November werd aan de Noord-Fransche kust een vij andelijk vliegtuig door de artillerie der ma rine neergehaald; in den nacht van 16 op 17 November werd een ander vliegtuig bij Hamburg door de luchtdoelartillerie en een derde vliegtuig door nachtjagers neerge schoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. WAT TE HAMBURG WERD GETROFFEN Naar thans bekend wordt, zijn bij den luchtaanval van de Royal Airforce op Ham burg in den nacht van Vrijdag op.Zaterdag (twee bekende ziekenhuizen, twee hospita len, een kerk, zes scholen en een groot aan tal woonhuizen, die in duidelijk te herken nen woonwijken lagen door Engelsche bommen getroffen. Behalve de hospitalen, die voorzien waren van het roode kruis- teeken, zijn geen militaire gebouwen ge troffen. De Engelsche berichtendienst beweert, dat het Britsche luchtwapen Zaterdag over dag petroleum-raffinaderijen te Keulen, Bremen en aan het Dortmund-Eemskanaal aangevallen heeft. Officieel wordt te Ber lijn verklaard, dat dit bericht verzonnen is. EMFRESS OF JAPAN IN VLAMMEN Naar de Messaggero uit Bazel meldt, is de groote Oceaanstoomer Empress of Japan, die onder Canadeesche vlag vaart, in vlam men opgegaan. Het betreft hier een groot passagierschip van 26.000 ton, dat na het uitbreken van den oorlog verbouwd werd tot een gewapende hulpkruiser en dat be stemd was voor troepentransporten naar Engeland. Het Zwitsersche blad Suisse be vestigt, dat zich aan boord van den Oceaan stoomer 7000 man Canadeesche troepen be vonden. Men gelooft, dat het groote schip het slachtaoffer is geworden van een Duit- schen vliegtuigaanval. Volgens nadere be richten durft geen enkel onder Bristche vlag varend stoomschip het brandende vaartuig te naderen, uit vrees, dat zich in de nabijheid Duitsche duikbooten bevinden. EGYPTISCHE UITVOER NAAR SYRIë GESTAAKT Naar uit Istanboel gemeld wordt, heeft de Engelsche regeering de uitvoer naar Sy rië, verboden. DALADIER, GAMELIN EN BLUM IN DE GEVANGENIS. Volgens mededeeling van het Fransche ministerie van justitie is een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Daladier, gene raal Gamelin en Leon Blum, naar uit Vi chy wordt gemeld. Het drietal is onmid dellijk van kasteel Chazeron naar de ge vangenis van Bourrassol overgebracht, waar de voormalige minister van lucht vaart, Guy la Chambre, zich reeds be vindt. De beschuldiging tegen alle genoemde personen behelst schending van hun ambts plicht, hetzij dat zij de voorbereiding van dcv nationale verdediging heben verwaar loosd, hetzij dat zij deze rechtstreeks in ge vaar hebben gebracht door een politiek of door besluiten, die niet strookten met de werkelijke b« langen van het land. Het on derzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelneming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke bepalingen gepaard is ge gaan. Het ministerie van justitie wijst er op, dat parallel met bovengenoemde procedu re van het hooggerechtshof twee andere procedures worden gevolgd. De eene om vat de verschillende punten van beschuldi ging, die tegen den gewezen minister Geor ges Mandel zijn ingebracht: zijn aanslag op de buitenlandsche veiligheid van den staat wegens zijn gekonkel in Marokko na aan komst van de Massilia in Juni, onregelma tigheden in het beheer der fondsen, waar over hij als minister van koloniën beschik te en ten slotte speculatie ten nadeele van de Fransche valuta. De tweede procedure gaat tegen Paul Reynaud, die nog op kastel Chazeron ver toeft en zijn twee medewerkers, den di recteur van zijn kabinet Leca en diens plaatsvervanger Devaux. Leca en Devaux worden er van beticht, eind Juni bedra gen van meer dan zestien millioen naar Spanje te hebben uitgevoerd, die als bij zonder fonds ter beschikking van Paul Reynaud stonden, alvorens deze 16 Juni af trad. ANTONESCU BIJ DEN PAUS. Paus Pius Xn heeft Zaterdagmidag den Roemeenschen regeeringschef generaal An- tonescu, die vergezeld was van den Roe meenschen gezont bij den H. Stoel, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Daarna bracht Antonescu een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Maglione, die dit bezoek daarop in de Roemeensche legatie beantwoordde. Hier had de Roe meensche gezant ter eere van den Roe meenschen regeeringschef een noenmaal aangericht. Een verbitterde strijd ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het 163e weermachtbericht van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front werden giste ren aanvallen en tegenaanvallen onderno men, die vooral in den sector van het ne gende leger verbitterd waren. Onze luchtmacht, in nauwe samenwer king met de troepen, bombardeerde spoor wegen, artillerie- en vyandelij ke stellin gen, waardoor branden en ontploffingen ontstonden en de verbindingen werden verbroken. Ook troepenconcentraties wer den bestookt. Een van onze vliegtuigen is^ niet teruggekeerd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden haveninstallaties van Soeda (Kreta) en de haven van Alexandrië. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht de vijandelijke vliegtuigbases van El Daba en Maaten Bagoesj waar een geweldige brand ontstond, alsmede de in stallaties van Mersa Matroeh en den spoor weg tusschen deze laatste plaats en Bir Amasin. Een rijdende goederentrein, be staande uit dertig wagons, werd door bom men en mitrailleurvuur getroffen en ge raakte in brand. Te Alam el Lslagoeiya, veertig kilometer ten Zuiden van Sidi el Barani, werden tentenkampen en een der tigtal mechanische voertuigen in duikvlucht met mitrailleurs beschoten en rret bom men van klein kaliber bestookt, waardoor zeer ernstige schade werd aangericht en branden ontstonden. Vijandelijke vliegtuigen, die snel en nauwkeurig door onze luchtverdediging werden ontvangen, wierpen lukraak bom men op Solloem. Bardia, Derna, Bomba en Benghazi, waardoor in totaal twee perso nen werden gewond en geen schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig van het type-Lysander werd door onze jagers in brand geschoten. Een van onze jagers ging by een duikvlucht verloren, doordat het toestel den grond raakte. Een van onze vliegtuigformaties uit Ita- liaansch Oost-Afrika bombardeerde de ha veninstallaties van Port Soedan, waarbij zij werd aangevallen door een groep vijan delijke jagers. De formatie Italiaansche vliegtuigen wist een vliegtuig van het ty pe-Gloster neer te schieten. By de vijandelijke vluchten boven De- camere, Asmara en Massaoea vielen geen slachtoffers en werd geen schade aange richt. Te Massaoea werd een vijandelijk vliegtuig neergehaald. De vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Bari, waardoor twee personen werden gewond en onbeteekende schade werd aangericht. Ook op Monopoli werden bommen gewor pen, waardoor een persoon werd gedood en enkele woonhuizen werden .vernield. BRITSCHE BRIGADE IN ZANDSTORM OMGEKOMEN. Met welke buitengewone moeilijkheden van klimaat en weersgesteldheid de oor logvoering in Afrika te kampen heeft, blijkt uit een bericht van het Noord-Afri- kaansche front over den ondergang van een geheele Britsche brigade in een zand storm. In de Italiaansche linies heeft men van gehangenen vernomen, dat deze gemo toriseerde Britsche brigade van Mersa- Matroek naar het Zuidwesten en wel naar de oase Sjiwa gestuurd was. In de omge ving ven El Quantara schijnt zij des nachts den weg te zijn kwijtgeraakt, hoewel zij met schijnwerpers reed, en den volgenden dag werd zij door een zwaren zandstorm een z.g. Ghibli overvallen, waarin zij vol komen de richting verloor. Op haar wan hopige radiografische noodseinen stegen Britsche vliegtuigen op, welke echter door den aanhoudenden zandstorm de brigade niet konden vinden. Nadat de zandstorm was opgehouden, werd er van de brigade geen spoor meer gevonden. i i STEEDS MEER IN HET NAUW. Door verschillende gebeurtenissen is de situatie voor Fransch Indo-Ghina ver scherpt. Ongeregelde Chineesche troepen hebben de grens overschreden. Dit werd Zaterdag door de Fransch-Indo Chineesche autori teiten te Hanoi medegedeeld. De grensover schrijding was Vrijdag geschied. De Chi- neezen zijn ongeveer 90 K.M. ten Noord- Oosten van de strategisch belangrijke grensstad Latisjau in het Noord-Oosten van Tonkin binnengedrongen. Zij werden ech ter door de Oostelijke Fransche strijdkrach ten met zware verliezen teruggeslagen. Van een op handen zijnde Engelsche ac- toe tegen Fransch Indo-China spreekt de Japansche pers en ook Domei, aldus meldt D.N.B. uit Tokio. Uit Hanoi worden in de Japansche hoofdstad sensationeele berichten gepu bliceerd, volgens welke de Engelschen zou den probeeren met geweld op te treden te gen Fransch-Indo-China. Met behulp van aanhangers van De Gaulle, alsmede van Engelsch-Amerikaansche en Joodsche krin gen in de omgeving van Saigon, voeren de Engelschen op het oogenblik een versterkte anti-Japansche propaganda. Zij beweren o.a. dat de Japanners het gebied van Sai gon willen bezetten. Domei meldt verder.'da', de v agere gou .-.ïivui -n van Fiunich-Iircc» China, Cautu:.. üj.. 3" November op grond van een geheime opdracht van De Gaulle REDE VAN FLAND1N HOE FRANKRIJK NAAR OORLOG WERD GEDREVEN „Hoe wij onze toekomst ook mogen den ken, wij moeten medewerken aan het Nieuwe Europa, want dit nieuwe Europa is geen politieke hervorming, maar een sociale revolutie. De aan Europa door Lon den opgedrongen gouden standaard, heeft slechts ten voordeel gestrekt aan een laag speculanten en de arbeidende massa's be roofd van de opbrengst van hun werk. De verhooging van de prijzen en loonen was slechts een illusie voor den boer en den arbeider, wier winst, wanneer die aanwezig was, als sneeuw in' de zon wegsmolt. Wan neer thans het vluchtende en zwervende goud ophoudt de maat te vormen van de salarieering, wie zal daarover klagen, uit gezonderd eenige beursspeculanten?" Aldus heeft de vroegere Fransche mi nister-president Flandin gesproken. In Dijon zijn n.l. op 15 November ongeveer 50 hoofdredacteuren en politieke redacteuren van dagbladen uit geheel Oost-Frankrijk bijeengekomen in een persconferentie, in het middelpunt waarvan de redevoering van den vroeger en Franschen minister president, Flandin stond. Flandin gaf o.a. een beschrijving van zijn streven om een basis voor samenwer king met Duitschland en Italië te vinden. Hij ging als volgt voort „Intusschen meen den verscheidene imperialisten te Londen, dat een staken van de FranschItaliaan sche rivaliteit in de Middellandsche zee, Engeland zou berooven van zijn scheids- rechtersrol in deze ruimte en dat het staken van de Duitsch-Fransche rivaliteit op het vasteland den Britschen invloed zou ver minderen. Dat moest inderdaad gevaarlijk lijken voor de heerschappij van een zekere internationale plutocratie. De reactie der onderaardsche krachten gaf Frankrijk de vorming van het Volksfront met de regee ringen van Chautemps, Blum en Daladier, die in volkomen overeenstemming met de Londensche regeerirtg steeds werkten aan een Europeesche ontwikkeling, £ie tot den oorlog moest leiden. De conferentie van München wekte weer groote verwachtingen. Ik ben er van over tuigd, dat wanneer men op dat oogenblik ih plaats van de verzekeringen en aanbie dingen van Hitler van de hand te wijzen, onderhandelingen zou hebben geopend, een nieuw tijdvak van vrede in Europa zou hebben kunnen beginnen." Alle naar den oorlog drijvende krachten echter vereenigden zich in Engeland en Frankrijk, om onderhandelingen te verhin deren en de gebeurtenissen voorwaarts te dringen. Dat was de tijd van de valsche be richten, van de onwaarschijnlijkste ge ruchten, zooals over een legendarische re volutie in het binnenland van Duitschland, een bespreking heeft gevoerd met Tsjang Kai-Sjek en daarop naar Singapore is ver trokken. Het Engelsche plan beoogt waar schijnlijk, de Chineëzen van uit het Noor den in het gebied van Tonkin te laten bin nendringen, terwijl de Engelschen, die in Singapore voorbereidingen treffen, van het Zuiden uit Saigon zullen trachten te be zetten. Er verluidt, dat de Britsche gezant aan Thailand den Engelsch-Amerikaanschen steun heeft aangeboden voor de Thailand- sche gebiedseischen jegens Fransch Indo- China. benevens levering van oorlogsma teriaal, een leening van 20 millioen dollar en verdere hulp. Nadere berichten maken melding van een Britschen eisch betreffen de sluiting van een militair bondgenoot schap. welke gezien de energieke houding van Engeland en Frankrijk, een ineenstorting als gevolg zou moeten hebben. De nieuws- bureaux, bijna de geheele pers en de parti culiere omroep in Frankrijk werden toen tertijd beheerscht door een Joodsch con sortium, terwijl dank zij de drie jaar volks- frontregeering de belangrijkste commando posten in den staat in handen waren ge komen van vrijmetselaars. Het was ver boden te spreken over vrede en zij die het desondanks aandurfden, werden gearres teerd. Tenslotte werd de oorlog verklaard op een leugen van Daladier, die de verzeke ring had gegeven, dat de legercredieten, die van de kamer werden geëischt, niet be- teekenden, dat de regeering een recht om oorlog te voeren kreeg. Hitiers woord. Ten aanzien van het vredesaanbod van den Führer in begin October 1939 herin nerde Flandin er aan, dat Daladier als voorwensel voor zijn weigering genoemd had, dat het onmogelijk was geloof te slaan aan Hitler's woorden. „Welnu, wat hebben wij thans anders, behalve het woord van Hitier?" aldus spreker. Niemand kan zich inbeelden, dat Europa, zoo ging Flan din verder, na dezen oorlog weer terug zal keeren naar den status van 1919. Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaarde Flandin „een nieuwe orde wordt in Europa geboren. Wy zouden een groote fout begaan, wanneer wij daaraan niet deelnamen. De overwinnaar heeft door zyn uitnoodiging tot samenwerking tus schen beide volkeren bewezen, dat hij de prestaties en het geestelijk gelaat van Frankrijk kent en ze wil behouden voor het nieuwe Europa". De uiteenzettingen van Flandin werden met grooten bijval ontvangen. De vergade ring richtte een telegram aan maarschalk Pétain, waarin „directeuren, hoofdredac teuren en redacteuren uit veertien departe menten, de verzekering geven van hen me dewerking voor de vernieuwing van het land en zijn intrede in de groote Europee sche familie". LAVAL VOERT BESPREKINGEN Te Parijs heeft Laval dezer dagen weder om diepgaande besprekingen gevoerd met de Duitsche autoriteiten, waarbij de samen werking, waartoe de Führer en Pétain be sloten heben, in het middelpunt stond. Te vens heeft Laval Zaterdag te Parijs een vrij langdurige bespreking gevoerd met den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, die, zooals men weet, ook te Berlijn met rijksminister von Ribbentrop een onderhoud zal hebben. Het onderhoud tusschen Serrano Suner en La- val is in de Spaansche ambassade gevoerd. Laval is vervolgens naar Vichy vertrok ken, waar hy Zondag arriveerde. Terstond heeft hij maarschalk Pétain rapport over zijn verschillende besprekingen uitge bracht. Naar de „Petit Parisien" meldt, zal Laval naar Parijs terugkeeren. DE GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFINGEN IN AMERKA De derde niet opgehelderde ontploffing binnen een week tijds heeft zich gisteren voorgedaan te Bridgeville bij Pittsburg in de fabrieken van het Chemische concern der American Cyanamid and Chemical Cor- parotion. Door de explosie werd een deel van het hoofdgebouw der fabrieken ver woest. Twee arbeiders werden gewond. De schade wordt geraamd op ongeveer 250.000 dollar. De fabrieken hebben op het oogen blik geen legeropdrachten. Zesduizend boomen zyn in de boschrijke omgeving van Nijmegen als slachtoffer van den storm gevallen. In de Staatsbosschen onder Groesbeek, by den Muntberg, Wolfsberg en Hoenderberg zijn zooveel boomen ontworteld, dat het opruimings werk maanden zal duren. Foto Pax Holland Ziet U het? De electrische spoorwegverbinding Nijmegen—Arnhem is Zondag 17 November geopend, voorïoopig met een uurdienst Een verheugend feit voor het - z:. ,i rm .or deze nieuwe lijn op dit belangrijke traject een bijdrage gele- •vj.i is aan den wederopbouw van net Nederlandsche treinverkeer, i Foto Pax Holland

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5