STADS NIEUWS MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT Gemeenterekening en rekeningen van bedrijven Ter voldoening aan het bepaalde in de art. 256 en 258 der Gemeentewet zijn de gemeenterekening en de rekeningen van de bedrijven en de takken van dienst over het dienstjaar 1939 voor een ieder ter le zing nedergelegd. In verband hiermede laten wij hieronder eenige van de voornaamste cijfers uit die rekening volgen. Gewone Dienst. Ontvangsten: 11.299.000,29. Uitgaven: 11.311.493,16. Nadeeli g kassaldo: 12.492,87. 1). Kapitaaldienst. Uitgaven: 10.110.975,99. Ontvangsten: 10.105.181,03. Nadeelig slot 5.794.96. Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek: winst 120.581,28. Electrici- teitsfabriek: winst 1.171.851,01. Gemeente lijk Radio-Distributiebedrijf Ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest": winst 405,85. Openbaar Slachthuis: winst f 15.323,92. Grondbedrijf: van het nadeelig saldo van gewonen dienst ad 63.004,86 is 30.000,ten laste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reinigings- en ontsmettingsdienst. Verlies van den Reinigingsdienst 211.517,50. Verlies van den Ontsmettings dienst/ 4.782,52. 216.300,02. Gem. Volkscredietbank: nadeelig saldo 6.909,96. 1) Dit is het nadeelig kassaldo; het voordeelig exploitatiesaldo bedraagt ech ter 134.812,16. VERKEERSREGELING OVERWEG RIJNSBURGERWEG Door den Commissaris van Politie wordt het navolgende medegedeeld: De opstelling van de wielrijders en mo torrijders voor den gesloten overweg Sta tionswegRijnburgerweg aan de zijde stad, welke voorheen was vlak vóór de overweg- boomen, zal met ingang van Dinsdag 19 November a.s. zijn achter de stoplijh voor „Zomerzorg". Al het rijverkeer, dat komen de van de zijde stad zich begeeft in de rich ting Oegstgeest, zal derhalve vanaf morgen achter de stoplijn moeten wachten, indien de boomen gesloten zijn. De indeeling van het wachtend rijver- keer achter de stopiijn is dan als volgt: le. Alle rijwielen (ook driewielige bak fietsen en handwagens onmiddellijk langs het trottoir in volgorde van aankomst ach- te.- elkaar; bestuurders van 2-wielige rijwie len met tweeën naast elkaar. 2e. Alle motorrijtuigen en rijtuigen links daarvan in de op het wegdek aangegeven strook, ook weer in volgorde van aan komst achter elkaar. Deze regeling is geheel in overeenstem ming met de regeling gelden voor het kruis punt „de Gijselaarsbank". Tevens worden de wielrijders er aan her- inr erd, dat hun opstelling bij gesloten over weg aan de zijde Rijnsburger weg steeds is in de wielrijdersstrook, zooals deze op het wegdek is aangegeven, ook hier met' niet mefer dan twee naast elkaar in volgorde var aankomst. Dit voorschrift is ook van kracht als er geen agent aanwezig is. Dit laatste wordt nog eens uitdrukkelijk me degedeeld, omdat velen er blijkens de prak tijk een andere meening op nahouden. BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen te even elf uur ontstond een begin van brand in de kokerij van de „Lilo" Chemische Fabrieken, Langegracht 9597. Vermoedelijk is er vuur in een pan met was geslagen. In een ommezien verbreidde zich een verstikkende rook, doch doordat de werkplaats door ijzeren deuren werd afgesloten van de overige fa briek, bleef het vuur tot hier beperkt. De politiebrandweer tastte het vuur aan, doch toen later bleek, dat het een wasbrand was, werd het vuur met een schuimblusch- middel bestreden. Toen was het in 'n oogenblik gedaan. Veel schade werd er niet aangericht. Stenografie en Machine-schrijven. Zaterdag slaagden voor den Ned. R.K. Bond van „Groote" scchrijvers „St. Gene- sius", de volgende candidaten: Voor Stenografie: M. Melet, H. van Ve netië, A. van Zoelen. Voor machine schrijven: A. van den Berg, N. van den Berg, T. van Bergen- Htnegouwen, N. Driessen, M. Helversteyn, M. Masseling, T. Montagne, T. Molenkamp, M. Pleij, D. van der Reep, C. Reijntjes, IJ. Schoppen, A. Schoppen, R. Smit, M. Schellekens, C. Vermeulen, H. van Vene tië, N. de Water, C. Zonderop, allen leer lingen van de Zusterschool Pclikaanstr. 1. Mej. C. W. van Haasteren is j.l. Zaterdag geslaagd voor Godsdienstdiploma B en eerder voor Ward IV. Mej. Gré Demmenie slaagde voor het examen Solfège, Analyse en Muziekgeschie denis, aan het Rijksconservatorium voor Muziek te 's Gravenhage. GEMEENTERAAD. Hedenmidag vergaderde de gemeente raad. Aan de orde was o.m. een' voorstel inzake restauratie Gravesteen en verbou wing tot werkinrichting. Een voorstel gedaan door den heer Van Dijk om genoemd voorstel aan te hou den teneinde eerst te hooren het bestuur van de Sted. Werkinrichting werd verwor pen met 21 tegen 11 stemmen. De raad is daarna begonnen met eert bespreking van het voorstel, welke naar het zich laat aanzien zal eindigen met een aanvaarding. VLUG EN VAARDIG. Een nieuwe besteldienst. Uit den nood der tijden worden diens ten geboren, die eenige eeuwen geleden misschien ook eens bestonden. Men kan zich ten minste indenken, dat in tijden dat er nog geen straatlantaarns maar wel gemaskerde roovers waren, de menschen zich niet maar zoo op straat waagden, maar alleen -aan de arm van een of ande ren galanten ridder-met-het-rapier-in-de- hand. Gevechtsklaar dus. In dezen tijd is het zij het dan om andere redenen al even gevaarlijk geworden, in het duister op straat te vertoeven en de galante rid ders, die vroeger individueel optraden, verschijnen nu georganiseerd in een be drijf, dat den naam draagt van Leidsche Besteldienst „Vlug en Vaardig". Dit bedrijf helpt u zoo ongeveer in allen nood. Het winkelt met u en draagt uw pakjes, het haalt uw distributiebonnen af en voert u in vertrouwd gezelschap in het donker veilig naar huis. Deze moderne ridders hebben thans hun taak aangevangen. Wat zij voor u willen doen, kunt u lezen in de advertentie in dit nummer. U bestelt hen per telefoon. En zij doen het: vlug en vaardig. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. De jaarvergadering. Onder buitengewoon groote belangstel ling hield de Ver. van Mathesianen Za terdagavond j.l. in de bovenzaal van café restaurant „t)e Harmonie" haar jaarver gadering. In zijn openingswoord uitte de voorzit ter zijn vreugde over de groote opkomst, hetgeen in dezen tijd wel van zeer groote waarde mag zijn. Na het voorlezen der notulen en inge komen stukken brachten de secretaris en penningmeester hun jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat de vereeniging in goe de conditie verkeert, getuige ook het feit, dat de laatst gehouden ledenwerfactie niet minder dan 72 nieuwe leden en verschei dene donateurs opleverde. Het niet doorgaan van jaarfeest 1940 werd nader toegelicht, waarna de nieuwe leden aan de vergadering werden voorge steld. Bij de bespreking van het winterpro- gramma werden door de leden talrijke voorstellen gedaan voor lezingen en ex cursies, welke in den loop van het a.s. seizoen kunnen worden georganiseerd. Vervolgens vond de bestuursoverdracht plaats en nam na een dankwoord van den voorzitter aan de scheidende bestuursle den, voor het volgende vereenigingsjaar het bestuur als volgt zitting: J. Freeke, le voorzitter; J. v. d. Boogaard, le secretaris, Druckerstraat 8; A. v. Riet, le penning meester; J. v d. Burg, 2e voorzitter; G. Krayenbrink, 2e secretaris; P. de Man, 2e penningmeester; H. C. Bouter, comm. bouw kunde; J. Loos, comm. electrotechniek; H. Soetens, comm. adsp.-leden. Een der hoogtepunten van deze verga dering vormde hierna wel de installatie als eere-lid van den scheidenden secreta ris, den heer H. P. Oostdam. Nadat de voor zitter het werk van den heer Oostdam ge durende zijn 7-jarige loopbaan had geme moreerd en den oud-secretaris daarvoor hartelijk had bedankt werd onder dave renden bijval der aanwezigen de installatie voltrokken. De heer Oostdam ddnkte hier na bestuur en leden van de V. v. M. voor de aan hem verleende onderscheiding en höopte, dat hij als eere-lid getuige moge zijn van groei en bloei der V. v.'M. Tijdens de rondvraag was het de heer J. v. d. Blom, die namens de leden het schei dende bestuur, waarvan in het bijzonder den heer Oostdam, dankte voor het ver richte werk, daarbij de nieuwe bestuurs leden aansporend het werk van hun voor gangers tot voorbeeld te nemen. Na eenige geanimeerde discussies werd hierop de vergadering gesloten. Gister- en hedennacht zijn in totaal acht personen aangehouden, die zich na bezet ten tijd op straat bevonden. Muziek HET RESIDENTIE-ORKEST Het concert van Zondagmiddag stond weer onder leiding van Frits Schuurman en wij zijn hem erkentelijk, dat hy Schu berts 3e Symphonie in „D dur", die blijk baar te veel in het vergeetboek wordt ge laten, ons heeft leeren kennen in deze le uitvoering. Dit werk verdient de aandacht om op het concert program te zijn opge nomen. Door deze uitvoering weten wij, hoe Schubert ook hier zijn groote composi torische gaven, zijn innige muzika:liteit cn gedistingeerde oprechte kunstzinnigheid heeft uitgezegd. Spontaan geïnspireerde muziek, die warm gevoelig is, met gloed- rijke, frappant lyrische en gratieuse stem mingen. Daarenboven schreef de meester met fantasie en met inzicht van wat het orkest als ensemble beteekent. Geen dra matiek komt tot uiting. Elke Satz is rustig van karakter, beminlijk, sierlijk en leenig, samengevoegd tot een hoogstaand geheel. Er ging bezieling" uit van Schuurmans directie. Wij konden gefiietèn van het ty pisch geestelijk karakter van Schuberts muziek, die met verzorging van hét hier zoo gewichtig detail werd geïnterpreteerd. Met uitzondering van een enkele ongelijk heid, die wij later ook in „Die Moldau" be merkten was het in samenwerking van dirigent en orkest een fraaie verklanking waarvoor ook aan beide dank werd ge bracht in herhaalde toejuichingen. De nog jonge cellist Roelof Krol speel de een schoon stuk muziek, het concert in b moll van Dvoraks eigene melancholie en zijn folklorisme harmonieus vereenigd. Een veelzijdig schoon, natuurlijk, frisch en innerlijk gevoelig opbruisend en muzikaal. Moge zij dan oud zijn, 't is muziek en wel eer.e, die het hart raakt, in brand zet en even laat varen in zoete1 weelde van muziek, waarvan Dvórak het eigenaardig geheim heeft gekend. Roelof Krol heeft het concert heel gevoelig en innig doorleefd gespeeld. Technisch beheerscht, geestelijk fijn en temperamentvol; de hevig vibree- rende passies geklaard en de zingende wee moed verdiept tot waar melodisch schoon. Zoo speelde de intelligente cellist, die deed genieten van zijn fraaie cantilene. Hier en daar vonden wij het orkest wat te forsch van klank; overigens was de bege leiding door den dirigent en het orkest zeer toegewijd en kunstzinnig. Tot besluit het Symphonisch gedicht „die Moldau" van Smetana, den componist door het heele Tjechische volk vereerd als componist en als mensch. Als een held heeft hij gestreden tegen invloeden van buiten af in de muziek. Geen vreemde kleur mocht hierin zijn. Hij schonk zijn volk eigen opera's, eigen werken voor orkest en maakte zich een naam nationaal en internationaal door de krachtige, soms bijna primitief klinkende nationale thema's en z'n heel eigene compositaire capaciteit. Schuurman betoonde liefde voor dit werk, voor zijn details, zijn klankengroep en en semble hij heeft zich er ingedacht en de reproductie biedt soberheid en helderheid. Niettemin gevoelt men de kracht van een muzikale natuur, die niet alleen in techni sche beteekenis het orkestinstrument be speelt, maar ook de leden beïnvloedt, hoe een werk in eigen sfeer moet worden ge realiseerd. Schuurman heeft veel te waardeeren ge geven, en het orkest speelde met veel over gave. Met luide toejuichingen werd aan het eind van den middag dank gebracht voor wat geschonken werd. J. K. WIELRIJDERS, bent II voornemens af te slaan, geeft dan op t ij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer. Laatste berichten Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN Omtrent de aanvaller, van Engelsche vliegers op ons land in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zondag op Maan dag zijn ons de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Engelsche aanvallen heb ben een heele serie Neaerlandsche plaat- ser ten doel gehaa. De meeste geworpen bommen zijn op het vrije veld of in water terecht gekomen, hetgeen aan het hooge vliegen der Engelschen te danken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen terecht gekomen. Ongeveer een dozijn woonhuizen is geheei of zoo goed als geheel vernield. Eenige andere uuizen le den schade door luchtdruk en bomscherven. Ook is er veel schade aan broeikassen. In een kustplaats werd van groote hoogte mi- trailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het afweer- vuur neergeschoten. DOODELIJK ONGEVAL In den nacht van Zaterdag op Zondag is eeen 65-jarige bewoner van het Groene- wegje te Den Haag, vermoedelijk doordat hij onder drankinvloed verkeerde, van de trap in zijn woning gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot is door de G.G.D. naar het ziekenhuis aah den Zuidwal vervoerd. H. J. VAN ABBE t Op zestigjarigen leeftijd is vandaag over leden de heer H. J. van Abbe, directeur van de Karei I-sigarenfabrieken te Eindhoven. De overledene schonk aan de gemeente het schilderijenmuseum, waaraan zijn naam verbonden blijft. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Buitenland HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 18 Nov. (D. N. B.). Het opper, bevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den nacht van 16 op 17 November en op 17 November Londen en voor den oorlog belangrijke doe len in het Zuiden van het Britsche eiland, alsmede bewapeningsdoelen in Midden-En- geland met succes aan. In het zeegebied voor de Engelsche Oostkust gelukte het een koopvaardijschip en een mijnenlegger tot zinken te brengen en een ander koopvaar dijschip zwaar te treffen. Verdragende bat terijen van het leger en de marine namen een vijandelijk convooi onder vuur, dat onder de bescherming van de duisternis dicht onder de Engelsche kust het Kanaal trachtte te passeeren; het convooi werd uit elkaar geslagen. De schepen vluchtten verschillende Engelsche havens binnen. In aen nacht van 17 op 18 November wierpen Britsche vliegtuigen in West-Duitschland op verscheidene plaatsen bommen neer. De in een ijzerfabriek en in een pannenfabriek ontstane branden konden door het krach tige optreden van de fabrieksbrandweer onmiddellijk gebluscht worden. Verder wa ren twee begraafplaatsen en opnieuw woonwijken het doel van de Britsche bom aanvallen. Hierbij werden eenige huizen beschadigd en een gering aantal personen gewond. In de luchtgevechten boven het Kanaal werden gisteren drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Zeven Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Een jachteskader onder bevel van ma joor von Maltzahn behaalde op 15 Novem ber zijn 501ste overwinning in de lucht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 18 November (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 164 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche front was de bedrij vigheid gisteren niet bijzonder groot. In de zone van Konica werd een geheele vijan delijke afdeeling cavalerie vernietigd. In nauwe samenwerking met de troepen ont wikkelde onze luchtmacht een herhaalde lijke intensieve bombardementsactie in de zones van Kalibaki en Konitza, waarbij bruggen en wegen onbruikbaar werden ge maakt. Voorts troffen zij verdedigings werken en barakken, waarbij hevige bran den en ontploffingen ontstonden. Vijande lijke pantserwagens, troepen en luchtdoel stellingen wei-den met machinegeweren bestookt. Andere vliegtuigen bombardeer den de basis op Korfoe. Twee van onze toe stellen zijn niet teruggekeerd. Een vlieg tuig van het type Blackburn-Shak werd na bij Sicilië neergehaald. De uit een officier en een onderofficier bestaande bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Onze vlieg tuigen bombardeerden de vlootbases van Soeda en Alexandrië, waarby in laatstge noemde haven een een voor anker lig gend schip getroffen werd. Een kruiser van het type Leander werd bij het vertrek uit de haven van Alexandrië door torpedo's van een onzer vliegtuigen getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden onze vliegtuigen dé spoorlijn van Foeka el Da- ba en de spoorlijn van Mersa Matroe. Vij andelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op de stad Benghazi, waarbij een vrouw en een olifant gedood werden. Zes personen werden gewond, onder wie twee vrouwen en een kind. Woonhuizen leden schade. Op Bardia werden bommen geworpen, welke geen schade aanrichtten. In Oost-Afrika trachtte een vijandelijke kruiser de haven van Mogadiscio te bom- baróeeren. Het vaartuig werd getroffen door het vuur van onze kustbatterijen en verwijderde zich onder bescherming van een rookgordijn. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Agordat zonder slacht offers te maken. Er ontstond lichte schade. Een vijandelijke machine werd in de om geving van het Rudolfmeer neergehaald. VAN HET GRIEKSCHE STRIJBTOONEEL. ERGENS AAN DE GRIEKSCH—JOE GOSLAVISCHE GRENSCH, 18 Nov. (Ste fani). Het scherpe optreden der Italiaan sche luchtmacht doet zich meer en meer gevoelen en de Grieksche troepen welke blijven toestroomen in de richting van Albanië worden daardoor zwaar getroffen. Zelfs het legerbericht van het Grieksche opperbevel moet toegeven, dat aanzienlijke verliezen geleden zijn als gevolg van bom men en machinegeweervuur op marchee- rende troepen. Men merkthier op, dat ondanks de pogingen der Grieksche en En gelsche propaganda, welke steeds schitte render overwinningen blijft verkondigen, de waarheid zeer hard is, want dat de actie der Italiaansche luchtmacht zich niet be perkt tot op marsch zijnde troepen of tot troepen, die in contact zijn met de Italia nen, maar ook gericht is tegen steunpunten, opslagplaatsen van munitie, kazernes en concentraties in de achterhoede. Ook de v/egen vormen het stelselmatige doel der actie van de Italiaansche vliegtuigen, die daarmede de des nachts haastig herstelde verbindingswegen onbegaanbaar maken. CONFERENTIES VAN STAATSLIEDEN. SALZBURG, 18 Nov. (D. N. B.). De Ita liaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, is vanochtend te Salz burg aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn Duitschen ambtgenoot, von Rib- bentrop. Verder waren op het station ver tegenwoordigers van staat, partij en weer macht aanwezig. Na het inspecteeren van de eerecompagnie vergezelde von Ribben- trop den Itaüaanschen minister naar het hotel „Oesterreichischer Hof". BERCHTESGADEN, 18 Nov. (D. N. B.). LSIir.N. G e b o r e n: Jo h a nr. :s F.::: van J. R. Smits en M. A. v. L O n d e r t r o u w d: J. J. J. F., v jm. 32 j. en E. S.Spierenburg, jd. 2". j. H. J. v. d. Heijden, jm. 33 j. en J. F. v d. Velden jd. 30 j. M. v. d. Wijngaard jm. 28 j. en C. v. d. Blom, jd. 23 j. G. W. A. Ligtvoet jm. 30 j. en C. M. Pauw jd. 23 jaar Overleden: G. J. v. Wensveen, zoon 7 mnd. M. Laven, hsvr. van K. H. y. d. Wijngaard 41 j. G. M. van Zanten, zoon 5 mnd. Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 November 20 uur tot Zaterdag 23 No vember 8 uur waargenomen door de apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26275. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner is vanochtend te Berchtesgaden aangekomen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, verwelkomde den Spaanschen gast, terwijl op het station ook vertegen woordigers van staat, partij en weermacht waren verschenen. Na de inspectie der eerecompagnie begeleidde de Duitsche mi nister Suner naar zijn hotel. BERCHTESGADEN, 18 Nov. Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld: Naar men verneemt, zullen de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de Spaansche minister van bui tenlandsche zéiken, Serrano Suner, in den loop van den dag ook door den Fuehrer ontvangen woiden. Klaarblijkelijk staan zoowel afzonderlij ke als gemeenschappelijke besprekingen op net programma. ENGELSCH—AMERIKAANSCH AANBOD AAN THAILAND? BANGKOK, 18 Nov. (Domei). Na de in leidende besprekingen tussc-hen den Brit- schen gezant, sir Josiah Crosby en den Amerikaanschen gezant, Hugh Gladney Grant eenerzijds, en den adviseur van het ministerie van buitenlandsche zaken, prins Varnvaidya Kara en den minister van financiën van Thailand, Loeang Pradiste Manudharm anderzijds, hebben zich wijd en zijd tot dusver nog niet bevestigde berichten verspreid, dat Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten Thailand hun steun beloofd hebben bij de verwezenlij king der territoriale eischen, welke Thai land aan Fransch Indo China gesteld heeft. Naar vernomen wordt behelst het voor stel van Engeland en Amerika de veilig heid van Thailand te garandeeren en Thai- lands streven naar uitbreiding van grond gebied te verwezenlijken. De Vereenigde Staten zouden Thailand vliegtuigen, wape nen en ander oorlogsmater-iaal leveren. Bo vendien zou er nauw contact gehouden worden met de anti-Japansche elementen onder de Chineesche kolonie in Thailand. Ingeval Thailand het voorstel van de hand zou wijzen, dreigen Engeland en Amerika in bedekten vorm er mede, de financiën van Thailand te verstoren, terwijl tevens de toevoer van petroleum en van andere essentieele goederen zou worden stopge zet. TOKIO, 18 Nov. (Domei). Hoewel Ja- pansche officieele leringen zich onthouden van commentaar ten aanzien van het ge melde EngelschAmerikaansche voorstel, wordt in welingelichte kringen te Tokio verklaard, dat indien deze berichten juist blijken te zijn, Japan zich tegen zulk een plan krachtig zal verzetten. Tevens wijst men er in deze kringen op, dat Thailand ïaardoor zijn met Japan gesloten pact van vriendschap zou verbreken, hetgeen op een „zelfmoord" van Thailand zou neer komen. IN COVENTRY 250 LIJKEN GEVONDEN. NEW YORK, 18 November. (D. N. B.). Van officieele Engelsche zijde v/erd Zon dag medegedeeld, dat tot dusver 250 doo- den uit de puinhoopen van het Engelsche fcewapeningscentrum Coventry geborgen zijn.' Hieraan werd toegevoegd, dat men op een verhooging van het aantal dooden moet rekenen. BRAND IN EEN AMERIKAANSCHE FABRIEK. JOHNSTOWN, (Pennsylvania), 18 Nov. (D. N. B.) Een kleine fabriek, die brand bommen voor de Amerikaansche regeering vervaardigde, is door een brand geheel in de asch gelegd. Deze brand woedde op het oogenblik, waarop iri Pittsburgh het fabrieksgebouw van de American Cyana- mid and Chemical Company door een ont ploffing zwaar beschadigd werd. Marktberichten AMSTERDAM, 18 Nov. Vee. Aanvoer 56 melk- en kalfkoeien 280400 per stuk, gedrukte handel, hooge prijzen. KATWIJK a. d. RIJN, 16 Nov. Groenten- veiling. Per 100 stuks: Bloemkool I 10 17.80, idem H 4.408.80, bospeen 5.50 8.00, per kist van 6 kg.: andijvie 1532 cent, per 100 kg.: roodekool 4.506.10, gelekool 3.504.50, groenekool 2.80 ?.40, uien 5.006.50, per kist van 20 kg.: waspe^n 1.001.40, kroten 5075 cent.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3