NIEUWS Weerbericht BINNENLAND WELKE BONS Burgerlijke Stand ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal Bij onze agenten iO cent per week; 2 60 per kwartaal. Franco per posl 2.85 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ■W ZONS OP- JEN ONDERGANG Zon onder 17.47 uur Zaterdagavond. Zon op 9.04 uur Zondagochtend. Zon onder 17.46 uur Zondagavond. Zon op 9.06 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 17 November 10.57 onder, 19.43 op 18 November IJ.48 onder, 20.46 op 19 November 12.32 onder, 21.47 op 20 November 13.12 onder, 22.53 op 21 November 13.46 onder, 0.03 op 22 November 0 03 onder, 14.17 op (Laatste kwartier). 23 November 1.16 op, 14.45 onder 24 November 2.33 op, 15.13 onder HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 17 Nov. voorm. 5.30 en nam. 17.55 uur; op Maan dag 18 November voorm. 6.10 en nam. 18.35 uur. 11 CD 11 CD 11 CD 11 O 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CL. 0 Verduisteringstijden 0 Er ts bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 2ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG q 17.47 uur. 0 n ZONSOPKOMST Q E 9.04 uur. Q Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. "-■lll3MC3IIOIIOMOIIC3IIC3IIC3llcP STRENGERE BEPALINGEN INZAKE DE VERDUISTERING T.A.V. ZAKLANTAARNS, RECLAME- EN ETALAGE-LICHT In den laatsten tijd is vastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand gehouden wordt. Vooral heeft "dit betrekking op den tijd van de avond- en de ochtendschemering. Steeds moet weer geconstateerd worden, dat win keliers hun étalageverlichting en licht reclames ook na zonsondergang nog laten branden. Voorts kan men vaak zien, dat in woningen zoowel 's avonds als in den vroe gen ochtend licht wordt aangedraaid zonder dat de ramen verduisterd zijn. Ook met hand- en zaklantaarns wordt steeds weer lichtzinnig en onvoorzichtig omgegaan. Der gelijke overtredingen zullen voortaan on voorwaardelijk gestraft worden. Binnenkort kunnen in dit opzicht nieuwe bepalingen verwacht worden. Daarom wordt men reeds nu op het volgende op merkzaam gemaakt: 1. Etalage- en reclameverlichting dienen in de toekomst geheel buiten bedrijf gesteld te worden en mogen ook gedurende den dag niet meer worden ingeschakeld. 2. Zaklantaarns mogen, wanneer zij niet afgeschermd zijn, in de open lucht niet meer gebruikt worden. Worden goed afgeschermde zaklantaarns in de open lucht gebruikt, dan moeten de daarvoor geldende voorschriften in acht genomen worden. Het is o.a. ten streng ste verboden, zaklantaarns naar boven te doen schijnen. 3. De politie heeft opdracht ontvangen, scherp op te letten, dat de onder 1 en 2 genoemde bepalingen worden nage leefd. Lantaarns, die niet volgens de voor schriften worden gebruikt, kunnen door de politie zonder meer in beslag geno men worden. Nogmaals wordt de verwachting uitge sproken, dat de bevolking begrip zal toonen ten aanzien van de verduisteringsbepalingen en er zich streng aan zal houden. STRENGER OPTREDEN TEGEN WIELRIJDERS NOODZAKELIJK GEACHT. De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie deelt in een circulaire aan de' procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, mede, dat hij van den hoogeren S.S. en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Ncder- landsche gebied een schrijven heeft ontr vangen, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Tot mijn leedwezen moet ik constatee- ren, dat in het met goede verkeersgebrui- ken strijdige gedrag der wielrijders in het algemeen straatverkeer in werkelijkheid geen verandering is gekomen, dat voortdurend door wielrijders tegen de door mij aangegeven regels en ook te gen de nog geldende, Nederlandsche ver- keersvoorschriften wordt gezondigd en dat niet in de laatste plaats aan een nauwgezet toezicht door de politieambte naren op het wielrijders verkeer en aan uit een politioneel odgpunt noodzakelijk in grijpen op straat veel ontbreekt. Vooral met dit gebrek aan doortastend heid van de meeste ambtenaren van de straatpolitie doen de wielrijders zichtbaar hun voordeel door te rijden op een wijze, zooals het hun belieft, doch niet in over eenstemming met de verkeersvoorschrif- ten. Voortdurend bereiken mij klachten over het ongedisciplineerde en met goede ver- keergebruiken strijdige gedrag der wiel rijders. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat ik als Commissaris-Genenal voor de Openbare Veiligheid niet van zins ben, dit met de verkeersregels strijdige ge drag der wielrijders langer te dulden en dat ik met name de door mij gegeven aan wijzingen tegenover de wielrijders tot uit voering zal weten te brengen. Wanneer de Nederlandsche politie niet in staat zou zijn, aan de bestaande wan toestanden een einde te maken, dan zal ik mij genoopt zien, aan organen van de Duitsche Ordepolitie het algemeene ver keerstoezicht op te dragen. Ik verzoek u, de onder u ressorteerende politieorganen nogmaals met klem te in- strueeren, dat zij voortaan bijzondere aan dacht schenken aan de verkeersdiscipline van de wielrijders en dat zij tegen wielrij ders, die handelen in strijd met de ver keersregelen en de bestaande bepalingen, met de scherpste ter beschikking staande middelen dienen op te treden. In verband met vorenstaande verzoekt de secretaris-generaal aan de hoofden van plaatselijke politie alsmede de rijkspolitie met spoed opdracht te willen geven, on verwijlde en afdoende maatregelen te treffen, waardoor de door genoemde auto riteit aangegeven fouten met succes kun nen worden bestreden. Hij stelt zich voor, dat een en ander kan worden bereikt door het voorloo- pig instellen van plaatselijke goed ge- instrneerde mobiele brigades, welke uitslnitend met de verkeerscontrole en verkeersopvoeding dienen te worden belast. Overigens acht hij het noodzake lijk, dat van het geheele politieperso neel bij de handhaving van de verschil lende verkeersbepalingen de uiterste activiteit zal worden geëischt en over treders zullen worden geverbaliseerd, welke laatste maatregel eventueel zal kunnen gepaard gaan met bijvoorbeeld het laten leegloopen van rijwielban den. Teneinde voor de vorming van de be doelde brigades over voldoende personeel te kunnen beschikken, ware in noodzake lijke gevallen de tijdelijke assistentie in te roepen van de marechaussee c.q. rijksveld- wacht. Ook andere maatregelen kunnen uiter aard naar gelang van de plaatselijke om standigheden in aanmerking komen. Tenslotte verzoekt de secretaris-generaal nogmaals, aan de politie op te dragen, nauwkeurig te letten op de afscherming der rijwiellampen. Nog steeds komt het voor, dat gereden wordt met onvoldoende afgeschermde en zelfs verblindende rij- vielverlichting, hetgeen zeer licht tot ern stige ongelukken kan leiden. Een euvel, waartegen eveneens krachtig dient te worden opgetreden, is het gebruik van den rijweg door voetgangers bij duisternis. Ook dit is uitermate gevaarlijk. DISTRIBUTIEGOEDEREN. In het verordeningenblad zijn opgeno men besluiten van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, waarbij als distribu tiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet worden aangewezen alle soorten van linoleum, viltzell (bedrukt viltpapier), vloerzeil, oude materialen en afvalstoffen. CRISISPRODUCTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zijn als crisisproduc ten in den zin van artikel 1 der landbouw- crisiswet mede aangewezen specerijen, gember, jeneverbessen en uien. DE RIJKS SERUMINRICHTING. Wisseling van directeur. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het depar tement van landbouw en visscherij van 13 November 1940. directie van den land bouw, is met ingang van 1 December 1940: 1. aan dr. L. F. D. E. Lourens te Rot terdam op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur der Rijksseruminrich- ting te Rotterdam; 2. benoemd tot directeur der Rijksse- ruminrichting te Rotterdam, dr. B. J. C. te Hennepe, thans bacterioloog aan voor noemde inrichting. Bon 15 (b r o o d k a a r t) geldig van 18 tot en met 24 November (niet gebruikte nog geldig van 25 Nov. tot en met 1 Dcc. behalve in hotels, café's e.d.). Per bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bon 14 nog geldig tot en met 24 Nov., behalve in hotels, café's enz. - Bon 1 Ob 1 o e m k a a r t) 60 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of Yt rantsoen ge>bak of 35 gram meel of blom, van 4 November tot en met 1 December. Bon 09 (v 1 e e s c h k a a r t), geldig van 18 Nov. tot en met 24 Nov. (niet gebruikte tot en met 1 Dec.). 09 vleesch geldt voor 100 gr. vleesch, beenen inbegrepen in het gewicht, of één rantsoen vleeschwaren; 09 worst, vleeschwaren geldig voor verschil lende vleeschwaren met uiteenloopend ge wicht van 75 gram lot 150 gram. Nietgebruikte vleeschbons 08 nog geldig tot en met 1 Dec. Vleesch en vleesch- warenbons 08 gelden van 24 tot en met 1 Dec. niet meer in hotels, café's enz. Bon 17 (boterkaar t), V» pond boter of Yt pond margarine, van 16 Nov. tot en 22 Nov. Bon 17 v e t k a a r t), Yt pond marga rine of Yt pond boter van 16 Nov. tot en met 22 November. Bons 01, 02, 03 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon één eenheid steenkolen, anthraciet, enz. Geldigheidsduur tot en met 14 November. Bonds 04, 05, 06, 07 (brandstoffen- kaart), (haaiden en kachels) per bon ge durende November één eenheid vaste brandstoffen (anthraciet, steenkolen, bri ketten of turf). Bons 08, 09, 10 en 11 per bon gedurende November één eenheid turf. Deze bonnen worden in den loop van het seizoen alsnog aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Bons 07, 08, 09, 10, 11,12,13, 14 (b r a n d- stoffenkaart centrale verwarming) per bon één eenheid vaste brandstoffen. Geldigheidsduur gedurende November. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE Bon 64; één ei van 18 tot en met 24 November; de bon blijft geldig tot en met 24 November. Bon 51: één ons kaas van 18 Nov. tot en met 24 November. Niet gebruikte bons nog geldig tot en met 1 Dec., maar van 24 Nov. tot en met 1 D§p. niet in hotels, café's enz. Bon 42: één kilo suiker van 26 Octo ber tot en met 22 November. Bon 81: pond koffie of K ons thee van 9 November tot en met 20 December. Bon 29 150 gr. e e n h e i d s z e e p in de nieuwe samenstelling of 120 gram huis houdzeep, of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken, of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep van 13 Nov. tot en met 6 December. De bon geldt ook voor gezins- wasch per acht K.G. droog waschgoed. Dé wasscherij moet dezen bon innemen. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheerzeep of één tube scheercrême, of een pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Bon 82: pond r ij s t of rijstemeel of rijstebloem, of gruttenmeel van 2 Novem ber tot en met 29 November. Bon 83: K pond havermout, of ha vervlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grut ten van 2 November tot en met 27 December. Bon 88: uitsluitend 14 pond gort, of gortmout, of grutten van 2 November tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons vermicelli, of maca roni, of spaghetti van 2 November tot en met 27 December. Bon 93: 1 ons maïzena, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat Van 2 November tot en met 27 December. Petroleumzegel 7: geldig voor 2 liter petroleum van 4 November tot en met 29 December (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben). Petroleum-perlode b. van 11 Nov. tot en met 15 December; 2 liter petroleum, alleen voor hen, die daarop voor verlichting zijn aangewezen. VOOR HONDEN EN KATTEN. Bon 6 (voederkaart honden) van 1 tot en met 30 November: hondenbrood; bon 6 (voederkaart voor katten): kattenbrood. LEIDEN. Geboren: Hendrik Jan, z. van H. v. d. Pol en J. M. v. d. Bosch Frans Wilhelm z. van G. C. A. Boks en S. L. Geest Jan netje d. van J. ten Hoopen en J. E. Waaijer Robert z. van J. Koekoek en F. v. Eijke- lei.burg Mariu Johanna Geertruida d. van W. de Koning en G. G. Kerkvliet Gerardus z. van Ph. A. Bodijn en E. v. Iter- son Willem z. van C. Colpa en E. Arnol- dus Adrianus Laurentius z. van H. Bors- boom en J. C. Warmerdam Clemens Ma ria Evermarus z. van J. J. Boerakker en J. G. C. Aalders Martina Catharina d. van G. Kok en C. v. Maris. Ondertrouwd: F. W. Scholte jm. 28 j. en A. M. v. d. Hoeven jd. 26 j. Overleden: W. F. J. Kasteelen m. 80 jaar. Agenda LEIDEN. V Zondag, 2de Abonn. Concert, Residentie orkest, solist Roelof Krol, Stads gehoorzaal, 2.30 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Bertel, Hartman, v. Leeuwen, v. d. Meer en Verbrugge. De Zondagsdienst der buisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp. Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 November 20 uur tot Zaterdag 23 No vember 8 uur waargenomen door de apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel 20523. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26275. Gemeenteraad VERORDENING INZAKE AP- VALLEN ENZ. Aan de agenda van den Gemeenteraad is nog het volgende punt toegevoegd: „Voorstel tot het vaststellen van een verordening, betreffende hét bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cada vers van honden en katten''. In de Afvallenbesluiten 1940 I en II wordt den Gemeenteraden de verplichting opgelegd om vóór 22 Noveihber a.s. veror deningen vast te Stellen, houdende rege len, (a) betreffende de wijze, waarop de afvallen van levensmiddelen moeten wor den bewaard, en deze, alsmede de cadavers van honden en katten, ter beschikking moeten worden gesteld en (b) betreffende de wijze, waarop de dierlijke afvallen ter bf:chikking moeten worden gesteld. De bedoeling van dezt maatregelen is, dat geen stuffen, die op de een of andere wijze nóg waarde kunnen hebben, b.v. voor de voed selvoorziening van de veestapel, verloren gaan. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat het tvergroote gedeelte van de in de besluiten bedoelde afvallen reeds een nuttige bestemming vindt,'-terwijl voor de inzameling va) afvallen van levensmidde len reeds een voortreffelijk functionneerend systeem is ingevctrd (schilleboeren). Het verdient dan ook aanbeveling de regeling zeeveel mogelijk aan de bestaande practijk te doen aansluiten, waarvoor het noodza kelijk is, dat B. en W. de bevoegdheid heb ben, waar noodig, voor speciale "onderdee- len afzonderlijke regelen vast te stellen. In de verordening, waarvan de redactie door de Commissie voor de Strafverorde ningen werd ontworpen, is met deze wen- schelijkheid rekening gehouden. VERORDENING. Art. 1. In deze verordening wordt ver staan: 1. „afvallen van levensmiddelen": hetgeen het Afvallenbesluit 1940 I daaronder ver staat; 2. „dierlijke afvallen": hetgeen het Afval lenbesluit 1940 H verstaat onder vleesch- afvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodgeboren dieren. Art. 2. 1. De bewaring van afvallen van levensmiddelen, die krachtens art. 2 van het Afvallenbesluit 1940 I moeten worden bewaard, moet afzonderlijk en zonder ver menging met andere stoffen of voorwerpen geschieden in metalen emmers. Deze em mers mogen niet op den openbaren weg worden geplaatst. De in het le lid bedoelde afvallen van levensmiddelen moeten afzonderlijk en zonder verihengir.g met andere stoffen of voorwerpen zoo spoedig mogelijk ter be schikking worden gesteld van de personen of lichamen, die door Bugemeester en Wet houders voor het inzameleh van deze afval len zijn aangewezen en die voor deze in zameling om den anderen werkdag zorg dragen. 3. Burgemeester en Wethouders kunnen ten aanzien van het bewaren en het ter be schikking van de in het le lid bedoelde afvallen voor hei;, die geregeld min of meer belangrijke hoeveelheden van deze afvallen aanwezig hebben, nadere regelen vaststellen. Art. 3. 1. Hij, die een caaaver van een hond of een kat ter beschikking heeft, moet dit zoo spoedig mogelijk aanbieden aan den Gemeentelijken Rcinigings- en Ontsmet- tingsdienst. 2. Deze dienst neemt het cadaver tijdens het ophalen van het huisvuil in ontvangst of draagt, na ontvangen verzoek, voor di recte afhaling zorg. Art. 4. 1. Hij, die dierlijke afvallen ter beschikking heeft, moet deze onvermin derd het bepaalde bij of krachtens de Vleeschkeuringswet afzcnderlijk en on vermengd met andere stoffen of voorwer pen zoo spoedig mogelijk afleveren ter plaatse of aan de personen of lichamen, door Burgemeester en Wethouders daarvoor aangewezen. 2. Burgemeestej en Wethouders kunnen ten aanzien van het bewaren en het afleve ren van vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, on- of lichamen, die door Bugemeester en Wet- dieren nadere regelen vast stellen. BRANDSTOFFENTOESLAG Blijkens een circulaire van 11 October 1940 mag ook gedurende het loopende win- KERKBERICHT PAROCHIEKERK VAN O. L. VR. ONB. ONTVANGENIS. Zondag: Zeven en twintigste Zondag na Pinksteren. Te 12.30 uur Maria-congrega- tie hoogste afdeeling jongens. Ten 4 uur Mariacongregatie hoogste afdeeling meis jes. 's Avonds te 5 uur vergadering der Derde Orde, waarna kort Lof. Maandag: 's Avonds te 5 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. Tevens gelegenheid om te biechten. Dinsdag: Te 7.45 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius met uitstel ling. Te 8.20 uur H. Mis tot intentie der werkende en bijdragende leden der St Elisabethvereen. 's Avonds te 5 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Vrijdag: Te 4.15 uur Biechthooren voor de schoolkinderen; 's Avonds te 5 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag: 's Morgens te 8.20 uur Alg. H. Communie voor de schoolkinderen; 's na middags vanaf 4 uur gelegenheid om te Biechten tot half 9 uur. Nota: Heden, Zondag 17 November, korte bijéénkomst voor de K.J.M.C. (Ka tholieke Jonge Mannen Centrale) te 11.30 uur in het Parochiehuis St. Franciscus. terseizoen een brandstoffentoeslag worden verstrekt aan daarvoor in aanmerking ko mende werkloozen en z.g. B-boeren en B- tuinders. Aangezien verschillende omstandigheden het thans zeer bezwaarlijk maken den toe slag in natura te doen plaats hebben, heb ben B. en W. opdrr cht gegeven de verstrek king, welke reeds is aangevangen op 13 Oc tober j., in geld uit te xeeren. Tevens hebbei. zij, evenals in voorgaan de jaren, de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon verzocht, om aan de daarvoor in aanmerking komende door haar ondersteunde armlastigen een gelijken toeslag te verstrekken. KLEURGRAFIEKEN IN DE LAKENHAL In het Stedelijk Museum De Lakenhal heeft mr. Slagter gistermiddag namens de Leidsche Kunstvereeniging een tentoon stelling geopend van kleurgrafieken, waar voor etsen, houtsneden, lithografieën, die uit de verzameling van den heer J. H. de Bois uit Haarlem zijn afgestaan. Deze tentoonstelling bedoelt een indruk te geven van de kleurontwikkeling cn -behandeling en moet derhalve als een meer instructieve tentoonstelling worden beschouwd. Daartoe zijn vele werken van bekende en ook van minder bekende kun stenaars verzameld. Daarbij staat derhalve niet op de voorgrond het werk te beoor delen, zooals men voltooide schilderijen, aquarellen, e.d. beoordeelt. Men ziet deze platen in haar nog niet voleindigde vorm. Van de vier op deze tentoonstelling ver tegenwoordigde kunstenaars mogen ge noemd worden A. J. der Kinderen met de plaat „Spes nostra Deus" (God is onze hoop"); H. Roland Holst met een affiche en met een plaat „de gasstoker"; voorts het forsche werk van Toulouse Lautrec, van wjen hier is te zien een groot affiche en een nog forschere beeltenis van den zanger Caudrieux. De rijker kleuren gamma's vindt men terug in de plaat van Henning Kruse met „de pest in Bergania", en de fijnere tinten in de platen van L. Icart met „le petit soulier" en „la Carosse". De tentoonstelling blijft tot 8 December a.s. geopend. ER WORDT NOG STEEDS SLECHT VERDUISTERD Uit de binnengekomen rapporten over de controle op de verduistering is gebleken, dat door de surveilleerende agenten op 15 No vember en in den nacht van 15 op 16 No vember 16 processen-verbaal werden aan gezegd terzake onvolledige verduistering van woonhuizen; 6 processen-verbaal wer den aangezegd terzake onvolledige afscher ming van rijwiel-verlichting; 22 waarschu wingen werden gegeven terzake niet vol komen afscherming van woonhuizen. Voor het theoretisch tandheelkundig examen 2e gedeelte slaagde a?n de univer siteit te Utrecht de heer J. van Berge Henegouwen, alhier woonachtig.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2