5)e aoxtag, 'ut het Weólett Japanners ontruimen Chineesche gebieden. Felle luchtaanvallen In afgeloopen nacht Z.W. Kwantoeng en Kwangsi Molofof heeft Berlijn verla*en Antonescoe bij Mussolini Plotselinge dood te Cairo VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ENGELSCHE SCHEEPS- VERLIEZEN HET FRONTBERICHT Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Ook de bouw en de indeeling van het Weermachtsbericht van gisteren bevestigen de vervulling van de beide destijds ge noemde voornaamste opdrachten voor den strijd, n.l. verwoesting van voor den oor log belangrijke doelen in Engeland en het tot zinken brengen van vijandelijke scheepsruimte. Deze beide opgaven dienen hetzelfde doel, te weten het stelselmatig murw maken van de defensieve kracht, die den tegenstander nog rest. Het opperbevel van de weermacht plaatst het tot zinken brengen van vijf gewapende koopvaarders aan de spits van de berich ten van gisteren over behaalde successen. Uit den mond van den leider der Britsche regeering, Churchill, heeft men vernomen, dat de scheepsverliezen, die de laatste we ken sterk toegenomen zijn, den Engelschen groote zorgen bereiden en de op zichzelf reeds uiterst moeilijke positie van Groot Brittannië ontzaglijk verzwaren. De afhan kelijkheid van het eiland van overzeeschen aanvoer is na het verlies van alle posities op het vasteland steeds onmiskenbaarder geworden en wel wat de voortzetting der bewapening zoowel als ook wat de ravitail leering van dit uitgesproken industriege bied betreft. Engelsche marinekringen heb ben beweerd, dat het bezit van de Kanaal- en Atlantische kust met haar talrijke steun punten belemmerend moest werken op de paraatheid van de Duitsche marine. De Duitsche duikbooten hebben intusschen metterdaad het tegenbewijs contra deze on zinnige redeneering geleverd en bewezen, dat de nieuwe uitloophavens de tegen- blokkade aanzienlijk vergemakkelijken en mede aansprakelijk zyn voor de snelle stij ging van de tot zinken gebracht scheeps ruimte. Met de eergisteren door Duitsche ge vechtsvliegtuigen vernietigde vijandelijke scheepsruimte van 20.000 brt. stijgt het gisteren gemelde Britsche totaalverlies met 48.840 brt. een cijfer, dat zich er wel toe leent de Engelsche leiding van den oorlog ter zee een nieuwen schrik -op het lijf te jagen en de oude zorgen te vergrooten. DE AANVALLEN VAN GISTERMIDDAG De eene escadrille lichte bommenwerpers na de andere is gistermiddag ondanks het Stormachtige weer met bestemming Zuid- Engeland gestart. Eveneens was een reeks Duitsche jagers onderweg om met een eventueel opduikenden tegenstander ter stond den strijd aan te binden. Volgens ontvangen berichten zijn evenwel nergens Engelsche jagers ter verdediging opgeste gen, zoodat geen luchtgevechten gehouden zijn. HEVIGE AANVALLEN VANNACHT In den nacht van 14 op 15 November heeft de Duitsch luchtmacht naar het D.N.B. verneemt, krachtige vergeldings- aanvallen ondernomen wegens een mis lukten Britschen aanval op de partijfees ten te München. Behalve Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen TROEPEN NAAR ANDEREN SECTOR OVERGEBRACHT. Het Japansche leger heeft de evacuatie van h,et Zuidwesten der provincie Kwan toeng en het deel der provincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Pak- hoi aan de Golf van Tonking op 15 Novem ber 1939, voltooid, zoo deelt het keizerlijke hoofdkwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japan sche troepen Jamtsjau, in het Zuidwesten van de provincie Kwangtoeng, „zonder eenig verlies", aldus deelde de legerafdee- ling van het keizerlijk hoofdkwartier van middag om 5 uur mede. Eet communiqué herinnert er aan, dat de Japansche troepen op 28 October be gonnen terug te trekken uit Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi in het achterland van Jamtsjau. Hieraan voegt het communiqué toe: „Deze strijdkrachten zullen in een anderen sec tor- worden gebruikt." Het communiqué luidt: „Een deel van onze troepen is, na hun bezetting van Jamtsjau en de omgeving van Nanning half November van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnijden van 't verkeer uit Fransch Indo-Ohina naar Tsjoengking. Aangezien hun missie een einde heeft ge nomen door het binnenrukken van onze troepen in Fransch Indo-China, zijn zij op 28 October begonnen uit Nanning terug te trekken. Op 13 November hebben zy werd Coventry, het centrum van de Brit sche vliegtuigindustrie, door sterke een heden van Duitsche gevechtsformaties voortdurend aangevallen. Reeds in de vroe ge avonduren van Donderdag vielen op tal rijke motorenfabrieken en fabrieken van onderdeelen bommen, waaronder die van het zwaarste kaliber. Reeds om 21 uur wezen meer dan 20 groote branden aan de later komende bommenwerpers, die den ononderbroken aanval gedurende den ge- heelen nacht voortzetten, den weg. De af weer was tegenover het krachtige optreden van het Duitsche luchtwapen machteloos. Onder soms geweldige ontploffinge breid den de branden zich uit, zoodat behalve de fabrieksinstallaties ook nog groote hoe veelheden grondstoffen, halffabrikaten en voltooide fabrikaten aals vernietigd kun nen worden beschouwd. De beteekenis van Coventry blijkt hier uit, dat behalve motorenfabrieken als Morris, Bristol, Rover en Napier nog tal rijke bekende fabrieken van onderdeelen, waarvan alleen nog General Electric ge noemd zy, haar zetel hebben. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BERLIJN VERIJDELD In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen getracht een grootscheep- schen aanval op de rijkshoofdstad te onder nemen. Deze poging die door het weer begunstigd werd, kon verijdeld worden. Op verschillende wegen waren sterkere Engelsche vliegtuigformaties dan tot dus ver Duitschland binnengekomen om de rijkshoofdstad te bombardeeren. De mees te Engelsche bommenwerpers werden reeds voor het bereiken van hun doel door den tijdig optredenden afweer gedwongen, om te keeren, zoodat slechts tien tot vijftien vliegtuigen het stadsgebied van Berlijn be reikten. Hier bereidde hun het luchtdoel geschut een warme ontvangst. Vier vlieg tuigen werden in de voorsteden en even buiten de stad neergeschoten en een vijfde kon voor het bereiken van den versper ringsgordel door het afweergeschut neerge haald worden. Drie andere Britsche bom menwerpers vielen reeds in West-Duitsch- land aan het luchtdoelgeschut ten offer. Een paar bommen, welke in de rijkshoofd stad terecht zijn gekomen, hebben geen noemenswaardige schade aangericht. Naar het D.N.B. nog verneemt, zijn in Berlijn verscheidene dakbranden ontstaan. Twee der neergestorte vliegtuigen veroorzaakten een vry grooten brand, die echter geen schade van beteekenis aanrichtte. En woon huis stortte tengevolge van bominslag in. Onder de Berlijnsche bevolking zijn dien tengevolge vier dooden en een gewonde te betreuren. Op enkele plaatsen hebben bom scherven lichte schade aan huizen ver oorzaakt. AMERIKAANSCHE VLIEGERS IN ENGELSCHEN DIENST Volgens een uit Amerikaansche bron af komstig bericht uit Washington treft de Britsche regeering voorbereidingen voor de opleiding van Amerikaansche vliegers voor niet-militaire werkzaamheden in Engel schen dienst. Deze vliegers zouden in Ca nada en Engeland vliegtuigen van de fa brieken naar de vliegvelden moeten bren gen om de Britsche vliegers te ontlasten. Slechts vrijwilligers zouden in aanmerking kojnen. Jamtsjau ontruimd. Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden ge bruikt. Onze strijdkrachten hebben geen enkel verlies geleden." De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard: De Chineesche propaganda, die beweert, dat de Japansche evacuatie van Nanning en Jamtsjau het voorspel vormt van een algeheel terug trekken der Japanners .uit Zuid-China, is geenerlei aandacht waard. De Japansche troepen zijn volkomen be reid, aldus ging de woordvoerder verder, de operaties gaande te houden door den druk te versterken op het anti-Japansche regime in China, tenzij en totdat dit zijn politiek drastisch herziet of ineenstort. Er op wijzende, dat de Japansche blok kade van Zuid-China is voltooid met het binnenrukken van Japansche strijdkrach ten in Fransch Indo-China, verklaarde e woordvoerder, dat Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi, wair- aan tot dusverre belang was gehecht als sleutel van de aanvoersroute voor het re giem van Tsjoengking, zijn strategische waarde heeft verloren. Vandaar de ontrui ming van Nanning door de Japanners vol gens de mededeeling van 28 October en van Jamtsjau op 13 November. De woordvoerder zeide: „De ontruiming van dezen sector is vrijwillig ten uitvoer gelegd door de Japansche troepen om stra tegische redenen en de troepen, die uit de zen sector zyn teruggetrokken, worden in een anderen sector gebruikt." Een zuiver verzinsel noemde de woord voerder de Chineesche Wwering, dat Chi- neescrfe legers Nanning hadden veroverd na feilen strijd. Hij wees er daarbij op, dat de Chineesche troepen er niet in waren geslaagd, aan de Japansche evacuatie ern stige belemmeringen in den weg te leggen, ondanks het feit, dat Tsjang Kai Sjek persoonlijk het bevel op zich had genomen over die troepen te Lioetsjau in de pro vincie Kwangsi sedert 6 November, zoo dat de Japansche troepen de evacuatie vol tooid hebben zonder eenig verlies te lijden. De Japansche troepen, die uit Nanning zijn teruggetrokken, werden in Jamtsjau geconcentreerd alvorens dit te evacueeren, maar aldus de woordvoerder de Chi neesche legers slaagden er niet zelfs deze Japansche concentratiebeweging te belem meren. Na het verlies van Itsjang, de belangrij ke rivierhaven aan den Jangtse, die den sleutel vormt van den aanvoerweg voor het regiem van Tsjoengking, zoo zeide de woordvoerder verder, ziet dit regiem zijn aanvoer via Fransch Indo-China afgesne den door de Japansche strijdkrachten, ter wijl de Birmaweg is verbroken door de Japansche luchtstrijdkrachten, die de sta len bruggen over de Mekong en de Sal- ween onmiddellijk na de heropening van den weg vernielden. De blokkade, zoo besloot de woordvoer der, is op deze wijze door de Japansche strijdkrachten verscherpt, hetgeen een be slissende uitwerking moet hébben op het regiem van Tsjoengking. RUSSISCH COMMENTAAR OP DE BESPREKINGEN. Na twee drukke dagen is Donderdag morgen, zooals reeds kort gemeld, de voor zitter van den raad van Volkscommissaris sen der Sovjetunie en volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, uit de Rijkshoofdstad vertrokken. Tegen 11 uur haalde de rijksminister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop, president Molotof van het gastenhuis der rijksregee- ring, kasteel Bellevue, af, om hem te ver gezellen naar het station Anhalt. Voor het station stond een eerecompagnie der weermacht opgesteld. Zij bewees den Sov- jet-Russischen regeeringsleider de militaire eerbewijzen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen schreed met den rijksminister van Buitenlandsche Zaken langs het front van de eerecompagnie. Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron Naast vooraanstaande mannen van staat, partij en weermacht bevonden zich hier ook de leden van de Sovjet-Russische ambassade. President Molotof gaf den leden van de Sovjet-Rus sische ambassade de hand. Vervolgens bleef hij eenige minuten lang in druk ge sprek met de vooraanstaande mannen van den nationaal-socialistischen staat, die te zijner begroeting aanwezig waren. Van elk afzonderlijk nam hij met hartelijke woor den afscheid. Precies 11 uur stapte Molo tof in den trein, vergezeld van den ambas sadeur der Sovjetunie in Berlijn, Schwar- zef. Door het open raam van zyn coupé wisselde president Molotof woorden van afscheid met minister von Ribbentrop. Toen de trein zich in beweging zete, hie ven de acntergeblevenen de hand ten groet omhoog. Twee dagen vol belangrijke be sprekingen waren daarmede geëindigd. Het legerblad Krasnaja Swejsda noemt in een uitvoerig buitenlandsch politiek overzicht de reis van Molotof naar Berlijn de belangrijkste gebeurtenis der laatste da gen. Het is aan geen twijfel onderhevig, zoo merkt het blad op, dat de vernieuwing van het persoonlijk contact en van de vriendschappelijke gedachtenwisseling met de leiders der Duitsche politiek de verdere versterking en ontwikkeling der Duitsch- Russische betrekkingen in het belang van beide landen zal bevorderen. KENNEDY WIJST OORLOG AF. De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Kennedy, heeft bij zijn aankomst te Los Angeles verklaart, dat er voor de Ver- eenigde Staten niet de geringste noodzaak aanwezig is aan den Europeeschen oorlog deel te nemen. In dezen crisistijd, zoo zeide Kennedy, is het een onvermijdelijke nationale plicht, Amerika buiten de overzeesche oorlogen te houden. Kennedy betoogde verder, alles in het werk te zullen stellen om de Vereenig- de Staten buiten den oorlog te houden. Hij wees er op, dat de hulp aan Engeland niet de Amerikaansche bewapening mag belem meren. Inzake zijn terugkeer naar Londen zeide de ambassadeur, dat hij nog geen plannen gemaakt had. BULLITT VRAAGT ONTSLAG. Maar krijgt het niet, De New-York Times meldt uit Washing ton, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, zijn ontslag uit die functie heeft aangevraagd. Bullitt heeft échter later bekend ge maakt, dat president Roosevelt zijn ver zoek om ontslag afgewezen heeft. SUNER NAAR PARIJS Officieel wordt medegedeeld: De Spaansche minister van Buitenland sche Zaken Serrano Suner heeft zich Donderdagavond' naar Parijs begeven. In zijn gezelschap bevonden zich de chef van het protocol, baron de las Torres, het lid van een Nationalen Raad, Tovar, en luitenant-kolonel Garcia Figueras. BEZOEK VAN MEER DEN FORMEELE BETEEKENIS. De Duce heeft gistermiddag den Roe- meenschen minister-president, guneraal Antonescoe, ontvangen in tegenwoordig heid van den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sturdza, en diens Italiaanschen ambtsgenoot graaf Ciano. Generaal Antonescoe en de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Sturd za, waren tevoren in het Palazzo Ch!gi door graaf Ciano ontvangen. De Italiaan- sche gezant te Boekarest en de Roemeen sche gezant te Rome waren daarbij tegen woordig. Wat later vergezelde Ciano zijn gasten naar het Palazzo Venezia, waar zij door den Duce werden ontvangen. Het on derhoud begon te 1 uur en duurde tot 18.30 uur. Het werd bezield door den geest van wederzijdsch begrip, die thans de betrek kingen tusschen beide landen kenmerkt. De gasten keerden daarna terug naar de Villa Madama. Langs den weg werden zy door de bevolking toegejuicht. Betreffende het bezoek van den Roe meenschen regeeringschef, generaal Anto nescoe, wordt in Italiaansche politieke kringen verklaard, dat dit bezoek niet al leen van formeele. beteekenis is. Na de door de spilmogendheden gegeven garantie voor de territoriale onaantastbaarheid van Roe menië en na het herstel van normale be trekkingen met Rusland, kan het nieuwe Roemenië beschouwd worden als defini tief te behooren bij de mogendheden, die haar politiek ontwikkelen in overeenstem ming met de beginselen der spilpolitiek. Het bezoek van den Roemeenschen regee- rir.gschef heeft reeds daarom een positie ven inhoud van aanzienlijke befeekenis. Alle problemen, die Roemenië en Italië resp. de samenwerking van Roemenië met de spilmogendheden in het Donaubekken betreffen, zullen bij de besprekingen in Rome aandachtig worden bestudeerd, met inbegrip van de economische problemen. Het is in Rome niet gebruikelijk, zoo wordt verder verklaard, preciseeringen te geven omtrent den inhoud van die besprekingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedach- tenwisselingen alle argumenten in den geest van wederzijdsch begrip en weder- zijdsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de steeds nauwere economische betrekkingen, welke bestaan tusschen Roemenië en de spilmogendhe den, worden behandeld. ALGEMEENE DEMOBILISATIE IN ROEMENlë. Krachtens een door generaal Antonescoe nog voor zyn vertrek naar Rome onder - teekende en thans gepubliceerde wet wordt de geheele Roemeensche weermacht te land, te water en in de lucht gedemobili seerd. De demobilisatie begint op 15 No vember 1940, des middags om 2 uur. Het ministerie van Landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reservisten op te roepen en tot opvorde ringen over te gaan. Tot de mobilisatie van hel Roemeensche leger werd, zooals bekend, overgegaan ter gelegenheid van het afstaan van Bessara- bië en de Noordelijke Boekowina aan de Sovetunie, einde Juni van dit jaar. Berichten OOK STORM IN BELGIë. Veroorzaakte een treinramp met 21 slachtoffers. De orkaanachtige storm, die gisteroch tend in de vroegte boven geheel België gewoed heeft, heeft een ernstig spoorweg ongeluk veroorzaakt. Om 7.35 uur reed een personentrein uit Thienen op het station Dieghem bij Brussel op een stilstaanden trein. De botsing was zoo hevig, dat ver scheidene wagens van den personentrein totaal vernield werden. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 21 reizigers, allen Belgen, gedood, en 30 zwaar- en vijftig licht gewond. DEENSCHE VISSCHERSBOOT OP EEN MIJN. In de Ise-fjord, die bij Spodsbjerg (See- land) in het Kattegat uitmondt, is een vis- schersbootje uit Lynaes op. een mijn geloo- De strijd in het Verre Oosten. Een PREMIER STIERF TIJDENS TROONREDE. Naar Reuter meldt, is Donderdag de mi nister-president van Egypte, Hassan Sabri Pasja, overleden. In tegenstelling tot de eerste Britsche berichten, die zeiden dat de Egyptische mi nister-president, Sabri Pasja, was overle den, kort voor hij zich naar het parlement zou begeven, melden Engelsche bronnen thans, dat de dood intrad, nadat Sabri was begonnen met de voorlezing der Troonre de. Plotseling zakte hij voor de voeten van koning Faroek ineen. De troonrede werd later verdei voorgelezen door den voorzit ter van den Senaat. Zij zegt dat Egypte het Engelsch-Egyptische verdrag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou be- teekenen. dat de regeering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den oorlog tusschen Italië en Engeland wil houden. De plotselinge dood van den premier heeft in Egypte en in de Arabische landen ontzaglijk opzien gewekt, daar men groote beteekenis voor de toekomst van Egypte toekent aan de parlementszitting, die Don derdag zqu beginnen. Men verwacht daar na een nieuwe poging van de Anglophiele Sadistenoartij onder leiding van Ali Ma- her om Egypte aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen. Hassan Sabri Pasja, die zich bij de aan vaarding van het bewind op 27 Juni j.L solidair verklaarde met de door zijn voor ganger, Ali Maher Pasja, gevoerde politiek van niet-oorlogvoering, heeft het verstaan, ondanks sterken Engelschen druk dezen koers te handhaven. Nog kort geleden poogde de Engelsche minister van Oorlog, Eden, tijdens zijn verblijf te Cairo door nieuwe dreigementen en beloften wijziving in de Egyptische politiek te brengen. Ook deze poging strandde op de houding van den koning en zijn minister-president. Volgens berichten uit Caïro heofschte er in de Egyptische hoofdstad tusschen de po litieke partijen aan den vooravond der opening van het parlement een sterke spanning. Onder den zwaren Engelschen druk had Ali Maher de laatste dagen ver scheidene betoogingen op touw gezet om den Egyptischen politici en de regeering, die zich tegen de Britsche eischen verzet ten, moeilijkheden te bereiden. De Engel sche autoriteiten hebben talrijke arresta ties verricht. pen en gezonken. Twee leden van de be manning, de schipper en zijn broer, wer den gedood, de derde zwaar gewond. GROOTE GOUDDIEFSTAL. De politie te Casablanca (Fransch Ma rokko) heeft een grooten gouddiefstal op gehelderd ten nadeele van den Franschen staat of wel van de Banque de France. Bij den opmarsch van de Duitsche troe pen uit Parijs werden de laatste goudvoor raden van de Banque de France naar Brest overgebracht om verscheept te worden naar een Fransche kolonie op grooten af stand van het strijdtooneel. Te Brest werd dit goud aan boord van de „Ville d'Alger" gebracht, die onder een hagel van Duit sche Stuka-bommen uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van verwittigd, dat de reis naar Casablanca en Dakar ging. Na aankomst te Casablanca werd bij controle der lading geconstateerd, dat een buidel met 10 000 gemunte goudstukken van tien en twintig goudfranc ter waarde van millioenen ontbrak. De politie werd hiervan in kennis gesteld. De verdenking viel op drie matrozen van het schip, die plotseling op grooten voet leefden en over al vertelden, dat zij in de loterij gewonnen hadden. Na de arrestatie bekenden zij, dat zij onderweg door een indiscretie bekend geraakt waren met den aard der lading en besloten hadden een buidel te ontvreem den, die zij in de kiel van het schip ver stopten. Een zak haver hadden zij er voor in de plaats gelegd. Andere matrozen had den hen evenwel verrast en een deel van den buit als zwijggeld geëischt. Te Cassablanca waren allen toen van boord gegaan om de goudstukken te wis selen. De politie heeft nog zes matrozen gearresteerd, die medeplichtig waren. e zoeklichtbatterij tast den duisteren af. (Foto Weltbild)^

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5