Ste- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Molotofs reis JHantentje 32ste Jaargang No. 9795 DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9795 Bureaus Papengracht SS, Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat alt twee bladen. V Dc waarde van het katholiek onderwijs In het Voorwoord" bij het pas-versche nen Jaarboek van het R.-K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding schrijft de directeur van genoemd Bureau o.m.: ,jDe tijd gaat snel en desondanks verwon dert men zich er nog over, dat de totstand koming van het feit, van zulk een belang als dat van het van kracht worden der wet op de financieele gelijkstelling, al weer zoo lang geleden is. Toch zijn het op 30 Juni a.s. twintig ja ren, dat deze wet in de Tweede Kamer werd aangenomen." En dan geeft de directeur, mgr. Verhoe ven, m cijfers aan den vooruitgang van het katholiek onderwijs in den loop dier twintig jaren, daaruit concludeerend, dat een blik in het verleden tot groote dank baarheid moet stemmen; om te vervol gen: „Moge deze dankbaarheid zich uiten in een hartelijk gemeend gebed en eveneens in een daadwerkelijke waardeering van het groote belang van het katholiek bijzonder onderwijs. Dat alle katholieke kinderen, waar zulks mogelijk is, uitsluitend de katholieke school bezoeken; dat alle leerkrachten hun onderwijs van een diep katholieke geest doordringen; dat de ouders onderling en tegenover hun kinderen de besturen en leerkrachten met erkentelijkheid eerbie digen; dat niemand onzer ooit vergetè, wat hem op de katholieke school, van welke soort ook, in aansluiting aan zijn katho liek familieleven, voor zijn toekomst is ge schonken." Daadwerkelijke waardeering van het katholiek bijzonder onderwijs op de wijzen, die dr. Verhoeven aangeeft, en die wij graag onder ieders aandacht en in ieders overweging zouden willen trekken: lo. Alle katholieke kinderen, waar mo gelijk, naar de katholieke school. 2o. Alle leerkrachten aan de katholieke schooL doordrongen van een diep katholie ken geest Alle leerkrachten. Een katho lieke school zonder goed' katholieke leer krachten zijn we liever kwijt dan rijk. 3o. De ouders respecteeren de taak van de leerkrachten en geven daarvan ook blijk. Ook besturen respecteeren deze taak en.... geven daarvan ook blijk. 4o. Ieder, die de katholieke school heeft bezocht, blijve zien herinneren het goede, wat hij daaruit voor het leven heeft mede genomen. Zóó moeten wij allen daadwerkelijk daadwerkelijk het katholiek onder wijs weten te waardeeren. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONS VOLK EEN HORDE? De Volkskrant schrijft: De heer Mussert heeft Zaterdag in het Willem de Zwijgerhuis, het Haagsche hoofdkwartier der N.S.B., het Nederland- sche volk een horde genoemd. Hij heeft gezegd: „De democratie heeft ons achterge laten een volk zonder regeering, een volk zonder goud, een volk zonder leger, een hord e". Wat de democratie ook moge hebben misdaan en waarin zij te kort geschoten moge zijn, ons volk is in geen geval tot een horde verworden. Wie dit beweert belee- digt ons volk. Dit niet alleen. Hij moet bij de bezettende macht de voorstelling wek ken, dat met het Nederlandsche volk niets is aan te vangen en dat dit alleen door meer dan drastische maatregelen weer tot de orde is terug te brengen. Het Nederlandsche volk een horde.... een volk, dat arbeidzaam en ondernemend is, dat een door den Duitscher zelf hoogge prezen koloniaal beleid voert, dat op wa terstaatkundig gebied zijn meerdere niet vindt, dat cultureel een eerste plaats in Europa inneemt, dat op het terrein van het missie- en zendingwezen andere tot voor beeld mag strekken.een horde. De heer Mussert, die het toch wèl meent met ons en zijn volk, dient dit schimp woord, dat hem meer dan ons volk deert, terug te nemen. Het woord moet zijn ge dachte ver hebben overschreden. DE AANKOMST TE BERLIJN. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) Molotof, die op uitnoodiging van de Rijksregeering voor een bezoek van verscheidene dagen in Berlijn is aangekomen, was bij zijn aan komst vergezeld van den Sovjet-Russischep ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was gereisd. In zijn gevolg bevonden zich verder de volkscommissaris voor de zware industrie, Tewosjan, de plaatsvervangende volkscommissaris voor buitenlandsche za ken, Dekanissow, de plaatsvervangende volkscommissaris voor binnenlandsche za ken, Merkulow, de plaatsvervangende volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, Kroetikow, en de. plaatsvervangen de volkscommissarissen voor de vliegtuig industrie Balandin en Jakowlew. De rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, heette den voorzitter van den raad van volkscommissarissen har telijk welkom. Voorts waren verschenen generaal veldmaarschalk Keitel, rijksminis ter dr. Lammers, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider- S.S. Himmler, de corpsleider van het N. S. K.K., Huehnlein, de S.S.-Obergruppenfueh- rer Heissmeyer, de commandant van Ber lijn, lt.generaal Seifert, generaal Daluege, burgemeester Steeg en andere prominente vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Ook de staatssecretaris van het departement van buitenlandsche zaken, Weizsaecker, de staatssecretarissen Bohle en Keppler waren met leidende ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken aanwezig. Van het corps diplomatique te Berlijn waren verschenen de Chineesche ambassadeur, Tspen Tsjieh, den Turksche ambassadeur, Gerede, de Japansche ambas sadeur Koeroesoe, en de Italiaansche zaak gelastigde, ambassaderaad Zamboni, als ver tegenwoordiger van den niet in Berlijn aanwezigen ambassadeur Alfieri. Na de begroeting inspecteerden Molotof en von Ribbentrop de voor het station op gestelde eerecompagnie. Vervolgens bege leidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den heer Molotof naar het kasteel Bellevue, waar de chef der Praesidialkanz- lei van den Fuehrer, staatsminister dr. Meissner, den gast en zijn gevolg ontving. BERLIJN, 12 November (D.N.B.) De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft Dinsdagmiddag Molotof voor een bespreking ontvangen. WAT WASHINGTON ER OVER DENKT. NEW YORK, 12 November (D.N.B.) Naar aanleiding van het bezoek van Molo tof aan Berlijn meldt „Associated Press" uit Washington, dat men daar waarschijn lijk thans de onderhandelingen, die beoogen tot een betere verstandhouding met de Sovjet-Unie te komen en die tot dusver slechts weinig gevorderd zijn, zal afbreken. Men beschouwt te Washington het bezoek van IVIolotof aan Berlijn als een bewijs, dat de Sovjet-Unie bereid is tot nauwere sa menwerking met de as. Daarmede zijn de pogingen van Amerika en Engeland, de betrekkingen 'met Moskou te verbeteren, nutteloos gebleken. Het 'staatsdepartement heeft zich tot dusver over het bezoek van M'lotof nog niet uitgelaten. HANDEL IN WITTE KOOL. Maximumprijs vastgesteld. Volgens mededeeling van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, in de Ned. Staatscourant is het veilen, het voorhan den of in voorraad hebben van alle soor ten witte kool aan verschillende voorwaar den verbonden. Het veilen kan slechts ge schieden met inachtneming van een maxi mumprijs voor herfst-witte kool van 2.50 per 100 K.G. netto. Het voorhanden of in voorraad heben van witte kool is slechts toegestaan indien de betrokkene bij be paalde organisaties is aangesloten. Het besluit treedt heden, 12 November, in werking. SMEEROLIëN EN VETTEN DUURDER. Prijs mag met 9 per 100 K.G. worden verhoogd. De secretaris-gen er aal, waarn. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in af wijking van art. 1, 2 en 3 der Prijzenbe- schikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uit eindelijke verbruikers van alle soorten mi nerale smeer-oliën en vetten voorloo- p i g met maximaal 9.— per 100 K.G. mo gen worden verhoogd. Deze vérhooging geldt van 12 November af. Om misverstand te voorkomen vermeldt het A.N.P. hierbij, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prij zen, welke de handelaren berekenden of noteerden voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode 9 April 1940 9 Mei 1940. HELDEN DER ZEE GEëERD Gisteren heeft de voorzitter der Noord en Zuid-Hollandsche redding mij. in tegen woordigheid van enkele bestuursleden, de commissie van plaatselijk bestuur der N.Z.H.R.M. te IJmuiden en de bemannin gen der reddingbooten van dit station onderscheidingen uitgereikt aan de beman ning van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" voor de moeilijke en gevaarlijke reddingen verricht te IJmuiden, toen o.a. 18 opvarenden van het onder Nederland sche vlag varende hospitaalschip Laz, 47 werden gered. De schipper van de „Neeltje Jacoba", J. v. d. Meulen, kreeg de kleine, gouden medaille van de N.Z.H.R.M. met getuig schrift, terwijl de bemanning, bestaande uit G. Stam, stuurman, F. Varkevisser, motor drijver, A. Y. Kramer, K. Veldman en J. v. d. Oever, de groote zilveren medaille van de N.Z.H.R.M. ontvingen met getuig schrift. Tevens werd de vorige schipper van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba", P. J. A. Kramer, die 1 Augustus 1940 werd ge- pensionneerd., bedankt voor zijn langdurige en zeer goede diensten aan het redding wezen. Hen werd een binocle overhandigd. De opstapper, S. Smit, van de „Neeltje Jacoba", die op 3 Augustus 1940 werd ge- pensionneerd,ontving de kleine bronzen medaille voor langdurige diensten met ge schrift. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Waarschijnlijk door het slechte weer wa ren vannacht de aanvallenvan Engelsche vliegers op Nederland van onbeteekenen- den aard. De schade, die aangericht is, is niet noe menswaard. BEKENDMAKING BETREFFENDE INLEVERING VAN VUURWAPENEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, maakt op ver zoek van den Befehlshaber der Ordnungs- polizei het volgende bekend: De officieren van het voormalige Neder landsche leger dienen hun in eigendom toe- behoorende vuurwapenen en munitie voor zoover zij deze nog Voorhanden heb ben bij het hoofd van de plaatseL politie hunner woonplaats in te leveren, aange zien voor hen, na de demobilisatie van het Nederlandsche leger, de door het opper commando van het Duitsche leger uitge vaardigde „Verordening betreffende wapen bezit in het bezet'c y gebied" van 15 Mei, tezamen met de betrekkelijke bekendma king van dien datum in haar geheel gel den. Het niet-nakomen dezer verplichting tot inlevering zal overeenkomstig de strafbe palingen der zooeven vermelde verorde ning worden gestraft. Voorts wordt de bevolking in haar ge heel nogmaals nadrukkelijk gewezen op dr verplichting tot inlevering van vuurwape nen en munitie. Door het niet-nakomen der verordening betreffende het wapenbezit1 in het bezette gebied stelt men zich aan zware straffen bloot. HET VERWERKINGSVERBOD VAN AARDAPPELEN. Voor nïet-aangeslotenen bij de aardappelmeelcentrale. Met ingang van Zaterdag is in de Staats courant een verwerkingsverbod voor aard appelen afgekondigd, voor hen, die niet aangesloten zijn bij de Nederlandsche aard appelmeelcentrale. Eveneens wordt een verbod uitgevaardigd van verwerking van aardappelmeel tot pud dingpoeders, custard, geoxydeerd aardap pelmeel, oplosbaar aardappelmeel, verpakt aardappelmeel, stijfsel, sago, vlokken be stemd voor menschelijke consumptie en ouwel, welk verbod geldt voor hen, die geen vergunning van de Nederlandsche meelcentrale hebben. STEUNVERLEENING AAN PLUIMVEEHOUDERS De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement var»v landbouw en vissche rij heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat, zooals bekend zal zijn aan ge melde colleges, door gemelden secretaris generaal maatregelen zijn genomen tot in krimping van den pluimveestapel. In ver band met deze maatregelen kunnen op pluimveehouders, die door de genomen maatregelen in nood zijn geraakt, de vol gende vergoedingsmaatregelen worden toe gepast: 1. Pluimveehouders, die overeenkomstig de opgave van de September-inventarisatie 1939: 300 of meer kippen en/ eenden had den, zijn pluimveehouders in den zin van deze regeling. 2. De berekening van het theoretisch be- drijfsinkomen geschiedt overeenkomstig de thans geldende bepalingen van de zooge naamde kleine boerenregeling en een ge meentelijke commissie, met dien verstande, dat voor pluimveehouders 4H cent per kip of eend per week moet worden vastgesteld van het werkelijke aantal kippen of een den, dat een pluimveehouder volgens de in krimpingsmaatregelen is toegewezen. Bedoelde gemeentelijke commissie is op dezelfde wijze samengesteld als de ge meentelijke commissie noodig voor de uit voering van de z.g. kleine boerenregeling. De feitelijke vergoeding wordt verkregen door het theoretisch bedrijfsinkomen van het basisbedrag, berekend volgens de be- palingesn van de z.g. kleine boerenregeling, af te trekken. De vaststelling van de vergoeding moet gedurende, de maanden October, November en December 1940 geschieden. De daartoe benoodigde formulieren zijn dezelfde als noodig voor de kleine boerenregeling, en bij den dienst voor de kleine boerenbedrijven verkrijgbaar. De ingevulde formulieren moeten zoo spoedig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrijven worden opgezonden. De uitkeering van de aldus vastgestelde vergoeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De eerste uitkeering zal plaats hebben op 1 De cember 1940 voor de maand November '40. Het rijkstoezicht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Niemand kan op deze bepalingen eenig recht op vergoeding cntleenen. De gemeen telijke commissies zullen in eerste instantie moeten uitmaken, of de betrokken pluim veehouder ten gevolge van de inkrimpings maatregelen in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist de secretaris-ge neraal, waarn. hoofd van het departement van landbouw en visscherij. MELK. Ik sta voor het raam en peins op een onderwerp voor het Momentje. Ik zoek de inspiratie buiten, maar daar is niets te zien. Ik wacht. En ik beloof mij zelf een Momentje te schrijven over het eerste ding, dat ik buiten zal zien. Ik ben zelf benieuwd wat het zal zijn. Het wordt een melkboer achter zijn wagen. Zoo'n ouderwetsche, waarop koperen kannen te blinken staan. Diagonaal daartusschen staat een bordje, waarop: „Karnemelks-pap, gereed voor ge bruik". De melkboer is een eenvoudig man met een voortreffelijke hangsnor. Hij stopt zijn wagen en deelt hier en daar zijn melk uit. Ik heb niets tegen dien man, hij doet zijn arbeid voortref felijk en volgens de eischen van wet-, ten en verordeningen, maar nu denk ik er toch aan, dat de melk, die ruim een jaar geleden nog acht centen per liter kostte, nu zoo langzaam aan reeds ge klommen is tot zestien cent per liter. Mijix-ega heeft mij gisteravond daarop geattendeerd en mij voorgerekend, dat onze vier liter per dag daardoor nu een uitgave vergt van meer dan 19 per maand. En zij vraagt, hoe dat moet. Ja, dat weei ik natuurlijk ook niet. Ik kijk dien simpeleh mensch er eens op aan, maar hij kan er zeker niets aan doen. En de koe, die dit heeft geprodu ceerd, ook niet. Het komt er ook niet op aan, melk moet er zijn en geld ook. En overigens zou ik slechts een Momentje schrijven over dien melkboer met zijn wagen. Dat heb ik gedaan. ONTEIGENING OP GROOTE SCHAAL TE MIDDELBURG. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw is voornemens niet minder dan 617 perceelen grond in Middelburg ten behoeve van den wederopbouw te ont eigenen. De.lijst van deze perceelen is ge durende veertien dagen ter inzage gelegd. Zij omvat het geheele verwoeste gedeelte van Middelburg en een aantal bestaande perceelen, die vermoedelijk zullen moeten vallen wegens de noodzakelijkheid de stra ten te verbreeden of nieuwe toegangswe gen te scheppen. ZEEPDISTRIBUTIE BONAANWIJZING. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het na- volgeae met betrekking tot dedistributie van zee^ bekend. Gedmende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6 December a.s. geeft de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voorzoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten Van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus bijv. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behande ling van de gezinswasch gedurende boven genoemd tijdvak de met „29" genummerde bon van het algemeen distribütiebonboekje van hun cliëntèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. WAARSCHUWING AAN DEN KLEIN HANDEL Nog steeds komt het voor, dat kleinhan delaren het niet zoo nauw nemen met de distributievoorschriften. Indien er kooplie den zijn, die het verbergen van voorraden of het clandestien leveren aan bepaalde klanten niet zoo erg vinden, dan dienen zij te weten, aldus wordt ons van bevoegde zijde verklaard, dat voortaan op de streng ste wyze daartegen zal worden opgetreden. De haven van Bergen op Zoom zal vernieuwd worden, waartoe op last van Rijkswaterstaat een plan ontworpen wordt Tevens zal dan een betere verbinding met het Brabantsche kanalennet tot stand komen (Foto Het Zuiden)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1