Historie van de kerk te Noordwijkerhout VOETGANGERS, WELKE BONS \TERDAG 9 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANJ TWEEDE BLAD - PAG. 7 De oorsprong van het dorp - Een dochterkerk van Noordwijk, en daarom óók van St. Jeroen door A. N. Duynisveld pr. I. De Middeleeuwsche parochie Noordwij kerhout, toegewijd aan de apostelen St. Pe trus en Paulus, is een dochterparochie van Noordwijk, een der oudste kerken van Rijn land, die tegelijk met de kerk van Voor hout, door graaf Dirk II aan de abdij van Egmond werd geschonken 1). De Hollandsche graven waren bezitters van het groote bosch, dat naar de plaats Haarlem, de Haarlemmerhout werd ge noemd, hetgeen zich uitstrekte tot Noord wijk, het oude Northa of Northga of Noort- go, dat geleidelijk aan Noordwijk werd 2). Bij giftbrief van 4 Augustus 889 had graaf Gerolf van koning Amulf eenige goederen gekregen, waartoe ook het bosch te Noer- tich in den Houte behoorde, met eenig bouwland, met het recht, dat hij „van dese tijdt af voort eewighlyck een vrye ende veylighe macht hebben sal van alle dese dinghen te behouden, te verschencken, te verkoopen, oft daer mee te doen wat hem believen sal" 3). De stichting van een jachthuis in den Hout met daarbij behoorende woningen voor zijn dienstbaren werd ongetwijfeld de oorsprong van het latere Noordwijker hout 4), waarvan de naam zich gemakke lijk laat verklaren, als het oude „Noirtich in den houte", gelijk het in 1320 werd ge noemd 5). Van Noordwijk worden verschillende naamsverklaringen gegeven 6); volgens Dr. Beekman zou het de woonplaats, de streek, de buurt (van het latijnsche vicus), de wijk zijn, „gelegen ten Noorden van den Rijn, waar de vlakte ten N. dezer rivier op hield en de wildernis van duin en bosch (de Haarlemmerhout) begon". Ook Fruin houdt in zijn opstel: „De opkomst van het Hoogheemraadschap Rijnland" 7), deze naamsverklaring: Noordwijk, „de wijk of de woonplaats in het noorden" van de vlak te tusschen Haarlemmerhout en het Haag- sche bosch, volgens hem „een der oudste streken van Holland", waar de beschaving haren zetel het eerst zal hebben gevestigd''. Tegen deze naamsverklaring in grijpt J. W. Muller terug naar den volgens hem oor- spronkelijken naam Northga of Northgo, de noordelijke gouw, ten noorden van den Rijn. De heerlijkheid Noordwijkerhout behoor de in de vroegste tijden aan het gesisch* Van den Boeckhorst 8). Het oude Northga werd in twee ambachten gesplitst, vermoe delijk bij een verdeeling van goederen tus schen Gerard en Willem van Northeke, waarbij de laatstgenoemde Noirtich in den Houte kreeg 9). Dit geschiedde in 1231. Na den dood van Jan van Nortike, die kinderloos stierf, kwam de heerlijkheid aan de grafelijkheid, waarop Arent van Duiven- voirde in 1358 haar kocht van hertog Wil lem V van Beieren. In 1404 kwam zij aan Willem van der Bouckhorst, maar Jan van Cronenburch betwistte hem zijn rechten en won het pleit; in 1405 werd hij door graaf Willem VI in het bezit der heerlijkheid bevestigd. In 1420 kwam het ambacht weer aan het geslacht Van Duivenvoirde; van 1545 tot 1566 was Arent van Duivenvoirde heer van Noordwijkerhout. Hij ondertekende in 1566 het smeekschrift der edelen en nam voor de komst van Alva de vlucht naar Enge> land. De heerlijkheid viei terug aan de grafelijkheid en later aan de domeinen der Staten van Holland en West-Friesland, die haar in 1722 bij openbare veiling verkoch ten aan M. Simon Emtink te Amsterdam voor een bedrag van 6600 gulden 10). In latere tijden kwam de heerlijkheid in bezit van het geslacht Van Limburg Stirum. In het ambacht Noordwijkerhout lag ook eertijds het Huis te Boekhorst, gesticht door Boudewijn van Norteke, die aan den Hol- landschen graaf Floris V het land Boeck horst verkocht om door Boudewijn en zijn opvolgers in leen te worden gehouden. Aldus gebeurde in 1272. Het kasteel bleef bestaan tot in de 18de eeuw, als een geduchte, versterkte burcht met grachten en muren. De slotkapel, die buiten de gracht stond, verdween na de hervorming. De geschiedenis verhaalt, dat in de tweede helft der achttiende eeuw de „pylaaren van het hooge autaar uit de grond nog boven gestooven" zijn, en op be vel van den rentmeester onmiddellijk on der het zand begraven werden. Bij die gelegenheid ontdekte men op het terrein een kelder, waarin 60 degens met zware zilveren gevesten lagen; later wer den er eenige vreemde zilveren munten gevonden 11). Het kasteel is in den loop der tijden tot een ruïne vervallen; nadat men er alle sieraden, huisraad enz. uit verwij derd had. werd dt ruïne in 1785 verkocht. Nog langen tijd bleef een stuk muur, een kelder en een poort bestaan; in 1897 werd ook de poort afgebroken. Als zelfstandige parochie dagteekent Noordwijkerhout waarschijnlijk van het begin der 14de eeuw, toen het als dochter kerk van Noordwijk als moederkerk werd afgescheiden, en evenals de moederkerk tot Egmond bleef behooren 12). De parochie omvatte toen de tegenwoor dige burgerlijke gemeente, uitgezonderd het zuidelijkste deel, dat er na de hervor ming aan toegevoegd is, en dat vóór dien tot Noordwijk's kerk behoorde 13). In de kerkelijke geschiedenis van Noord wijkerhout behooren wij toch ook te spre ken over onzen vaderlandscheii heilige, St. Jeroen, die in deze streken het Evangelie iceft verkondigd en zijn missiearbeid met den marteldood bekroonde. Sint Jeroen werd in Schotland geboren, en kwam als priester-missionaris in 847 naar ons land. In de Nederiandsche Legen den wordt ons over zijn vestiging-predlking te Noordwijk het volgende medegedeeld: „En als hij te Noordwijk aan het duin voor het volk had gepredikt, meende hij de stem des Heeren te vernemen, welke hem gebood daar te blijven en aan de zaligheid der men- schen te arbeiden. Toen begon hy, op dezelfde wijze als hij gedaan had in zijn vaderland en bij zijn eigen medeburgers, deze Friezen met alle vlijtigheid te onderrichten en te vermanen, opdat zij zich bekeeren zouden en los ma ken van de strikken en de macht des hel- schen vijands, om het zoete juk des Heeren op te nemen en den eenigen waren God van hemel en aarde te aanbidden, te dienen en te beminnen". Sint Jeroen werd de eerste pastoor van Noordwijk, waar hij in 851 de parochie stichtte, en een klein houten kerkje bouw de, staande waarschijnlijk nabij de brug over de Duinwetering, en na verschillende verbouwingen, en vernieuwingen later be kend als de kapel „Rynesteyn", toegewijd aan Sint Maarten of meer waarschijnlijk aan Sint Jacob, welke kapel bij de Refor matie is vernield 15). Sint Jeroen, Noordwijk's eerste herder, viel als slachtoffer van de invallen der Noormannen, Noorsche Germanen, woeste heidenen, die, profiteerend van de te zwak ke regeering van keizer Karel's opvolger en de twisten van zijn hem opvolgende kleinkinderen, onze streken binnenvielen, waarmee een zwaren tijd van verdrukking en beproeving van de nog jonge christen heid was aangebroken. Zoo werd in 857 Utrecht ingenomen en uiigemoord, terwijl de bisschop, Sint Hun- gerus, nauwelijks wist te ontkomen; in het zelfde jaar werd de Sint Adelbertuskapel in Egmond verwoest, en in Augustus van dat jaar kwam de lende in Noordwijk. Pastoor Jeroen werd gevangen genomen en voor den aanvoerder gebracht, waar hij voor de keuze gesteld wordt: offeren aan de afgoden of sterven. Den anderen dag werd hij naar een hollen weg, den „Leytwech", gesleept en daar ont hoofd. In 955 werd zijn lichaam gevonden en door den toenmaligen Utrechtschen bisschop Balderik verheven; graaf Dirk II liet de re lieken, uitgezonderd de schedel, die te Noordwijk bleef, naar Egmond overbrengen. De schedel werd in 1311 teruggevonden. Bij de Reformatie, toen de abdij van Egmond door Sonoy werd verwoest, heeft men in alle haast de relieken van Sint Jeroen kunnen redden; in 1582 zijn ze in bewaring van-een leek te Haarlem, op bevel van Godfried van Mierlo, den bisschop van Haarlem, die tevens abt van Egmond was. Door Sasbout Vosmeer, den eersten Apostolischen Vica ris, werden de relieken toevertrouwd aan de Haarlemsche geestelijkheid. Een gedeelte ervan is na 1653 waarschijnlijk, geschonken aan den p'astoor van Noordwijk; in werd door Mgr. Bottemanne het heilig ge beente, voor zoover nog bewaard het hoofd ging verloren aan de parochiekerk van Noordwijk teruggeschonken 16). 1) Joosting, Mr. J. G. C. en Muller, Mr. S.: Bronnen voor de geschiedenis der kerk- rechtspraak in het bisd. Utrecht in de Mid deleeuwen, dl. II, bl. 294295. 2) Gosses, Dr. I. H.: De vorming van het graafschap Holland, bl. 7. 3) Mieris, F. van: Groot-charterboek, dl. I, no. 27. 4) Kloos, J:: Noordwijk in den loop der eeuwen, bl. 25—26; Gordon, F.: De grafelij ke domeinen in Rijnland, (Leidsch Jaar boekje, 1917, bl. 69 e.v.). 5) Berg, Mr. L. Ph. C. van den: Handboek der Middel-Nederl. geographie, bl. 243. 6) Nomina geographica Neerlandia, dl. VI, bl. 81—87. 7) Verspreide Geschriften: dl. VI, bl. 176 —235. 8) Aa, A. J. v. a.: Aardrijksk. Woorden boek, dl. VIII, bl. 305—306. 9) Kloos, J.: O. c. bl. 31, 39—40. 10) Tegenw. Staat der Ver. Nederl. (bij I. Tirion): dl. VI, bl. 329. 11) Aa, A. J. v. d.: O. c., dL II, bL 521 —522; Kloos, J.: O. c.. bl. 74—76. 12) Hist. Episc. Harl.: pag. 76. 13) Joosting, Mr. J. G. C. en Muller, Mr. S.: O. c., blz. 294—295. 14) Horst, J. J. van der: Oud en Nieuw, bl. 46. 15) Kloos, J.: O. c., bl. 13—15, 68. 16) Bijdragen van Haarlem: dl. H, bl. 377 —407. OMGEVING HILLEGOM Pluimveehouders. Gisteren hield „Stre ven tot Verbetering"' een goed bezochte le denvergadering in „Flora"'. De voorzitter, de heer J. W. van Schie, opende met een welkom en drukte zijn voldoening uit over de beste opkomst. Besloten werd, voor de Kerst-tentoonstelling te Haarlem een beker beschikbaar te stellen. Door den secretaris werd verslag uitge bracht omtrent de fusie der verschillende Pluimveebonden. Tevens werd mededeeling gedaan over den vrijwel hopeloozen toe stand der voedselvoorziening van pluim vee, konijnen en duiven. Vervolgens werd besloten alsnog te trach ten een geschikt gebouw te vinden om op eenige Zaterdagmiddagen te veilen, KATWIJK AAN DEN RIJN Botsing. Een motorberijder reed van uit de v. Egmondstraat de Kerkstraat in, doch werd bij dit kruispunt „midscheeps" aangereden door een anderen motorberij der, komende vanuit den Achterweg, rich ting Noordwijk. Waar beiden met een flin ke vaart reden was de botsing ernstig en het was wel verwonderlijk dat de berij ders het er met schram- en schaafwonden overigens goed afbrachten. De voertuigen waren buiten werking gesteld. Mogelijk een waarschuwing voor anderen op dit gevaar lijke punt. LEIDERDORP Damvereeniging. Genoemde vereeni- ging beschikt thans dank zij een overeen komst met de Leiderdorpsche schaakclub weer over een localiteit om de speelavon den te houden. Deze zijn thans gesteld op Donderdagavonds 7.30. De onderlinge wed strijden zijn reeds aan den gang. De stand in groep I is thans:H. v. d. Vecht 4 punten, J. B. v. d. Wijngaard 4 pnt., C. de Koning W. Heusden en J. Zandwijk, 3 pnt. F. D. v. d. Boork, K. Hoogervorst en C. Meine- ma 2 pnt., allen uit drie gespeelde wed strijden. In groep n is de stand: K. Spek, 5 pnt. uit 3 wedstrijden. J. v. d. Zwan 4 uit 2, B. Hoogervorst 3 uit 2, M. Koning 2 uit 1, G. v. d. Zwan 0tuit 1, R. v. d. Zwan 0 uit 2, W. v. d.- Zwan 0 uit 2 en J. Goedhart 0 punten uit 1 gespeelden wedstrijd. LEIDSCHENDAM Diefstal. Door mej. L. uit Voorburg werd bij de politie, alhier aangifte ge daan van diefstal van een schaap uit een weiland in den Tedingerbroekpolder, alhier Dammen. Om het kampioenschap dammen voor het district „Rijswijk en Om streken" werd alhier de eerste wedstrijd gespeeld tuschen O.D.B uit Voorburg en K.D.O. uit Den Haag, waarvan de uitslag werd, als volgt: J. van ScheijndelH. J. v. d. Ploeg 0—2; C. van KempenG. Zoutman 0—2; A. v. Scheijndel—G. F. Hille 0—2; Alb. H. v. d. Meer—A. P. Groe- newegen 20; K. UphusH. J. Schrama I1; Ph. v. d. Nou weiandJ. A. Schone- veld 20; W. A. v. d. Kraan—P. H. v. Ark 20; Th. LexmondJ. Brizee 11; C. Uphus—H. Brekse 1—1; J. TolidoH. v. Agthoven 20, totaal 119. OEGSTGEEST St. Willibrordherdenking voor de jonge mannen. Nogmaals herinneren wij alle jongemannen van onze parochie eraan hedenavond om 8 uur in de kerk de St. Willibrordherdenking mede te maken. Allen zonder eenige uitzondering zijn dus uitgenoodigd en worden verwacht. Mochten ook ouderen in deze bijzondere plechtigheid belangstellen, dan zijn ook deze hartelijk welkom. Kap. A. SANDERS Ondertrouwd: C. A. M. Kengen 22 j. en M. H. Wakraven 24 j. Overleden: J. J. A. de Koning 71 j (overleden te Leiden) Hendrik van Eg mond 23 j. Gevestigd: H. J. de Graaf van Lei den K. Zeelenberg van Bleiswijk F. J. van der Broek van Sassenheim J. H. Huizeling van Sassenheim M. Arnolli geb. Höfels van Sassenheim H. F. C. van Lelijveld van Amsterdam A. Soetekouw van Delft PI. Haasnoot geb. Zwaan van Rijnsburg L. H. Verhaar en gezin van Leiden G. Versteeg van Leiden H. G. A. M. Verstegen van den Haag H. W. Vette van Arnjiem. Vertrokken: A. C. van Haastrecht naar Alkemade H. Windhorst geb. Kroon naar Rijnsburg C. Klapwijk naar Delft M. Lowenstein geb. Weijl naar Eindhoven A. IJdo naar Leiden P. Zwanenburg naar Wassenaar A. C. H. Steller geb. Blunck naar den Haag J. Tolsma naar Schiedam A. Jansen naar Leiden H. Barnhoorn naar Noordwijkerhout J. Breekveldt naar Noordwijk Sè Halie n. Amsterdam G. J. J. R. Steenbergen naar Leiden C. Versteegt naar Rijnsburg. RIJNSBURG Bloemenhandel. De aanvoer van chrysanthen is thans nog van beteekenis. Ook komen nog wat Lelies dooh de andere variëteiten is van weinig beteekenis meer. Grootbloemige chrysanthen gaan voor: mr. Pulling van 7.009.00 per 100 Emma 6.009.Raijonnanten 4.006. Choco 3.005.00. Troschysanthen: Flory- king 0.240.27 per bos, Montblanc 0.22 0.26. Otter f 0.180.22, Bachus 0.25 0.28. Buckingham 0.190.22. Choco rose 0.210.24. Idem wit 0.230.25. Lelies van 7.009.00 per 100. VOORSCHOTEN Geboren: Johanna Theodora Huber- ta Maria, dochter van J. H. Thijssen en A. M. Smits. Carl Johan, zoon van W. J. M. Grootendorst en H. C. v. d. Akerboom. Gehuwd: Wilhelmus Johannes van Santen, 32 jaar, wonende te Leidschendam, en Anna Elisabeth Wilhelmina Spiegeler 36 jaar. Leendert Andries van Boven, 49 jaar, wonende te Noordwijk en Susanna Wenkenbaoh, 38 jaar. G e v e s t i g d: C. F. A. Moorrees, van 's-Gravenhage. B. Sorembik, van 's-Gra- venhage. A. L Huijser, van Weert. J. A. Holthuijzen, van 's-Gravenhage. D. Bosch, van Achtkarspelen. M. A. A. Branse, van Wassenaar. M. Eikerbout, van Blaricum. F. W. Kusters, van 's-Gravenhage. J. M. Kusters geb. Ba zuin, van 's-Gravenhrge. F. J. Jansen, van 's-Gravenhage. N. W. M. Mooijman, van Nootdorp. A. Peters, van Zwammer- dam. J. Kranenburg, van Valkenburg. E. Papo, van De Bildt. Vertrokken: M. Wiersma naar 's-Gravenhage. M. Verdoes geb. Over- duin, naar Woubrugge. H. Franken, naar Sassenheim. .W. J. v. Stralen, naar Voorburg. C. A. v. d. Ham, naar Voor burg. C. W. Stans, naar 's-Gravenhage. N. Degenaars, naar Eoskoop. E. H. den Haan, naar Woerden. B. J. Bom, naar 's-Gravenhage. P. J. de Raad, naar 's-Gravenhage. H. de Cler, naar Leiden. J. J. van Loghem, naar- Huizen. WARMOND Aanvaring. De schipper van het schip „Uit en Thuis", de heer B. uit Amsterdam heeft op het Norremeer alhier een aan varing gehad met den schipper Cl. met het schip „Zonnety" uit Aalsmeer. Beide sche pen werden ernstig beschadigd doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het laatste schip kon op eigen kracht ver der varen, doch het eerste moest worden weggesleept. Personalia. Mej. v. d. Krop alhier slaagde te Amsterdam voor het diploma assistent apotheker. ZILK Pols gebroken. Dinsdagmiddag j.l. stak het zoontje van den heer J. alhier, spelende met een hoepel, plotseling de straat over. Het kind werd door een juist passeerende bakfiets gegrepen en werd met gebroken pols bij zijn ouders binnengedragen. Kippen doodgebeten. Bij den heer B. aan de Margarietenlaan werden in den af- geloopen nacht 9 kippen door een hond doodgebeten. Vier andere kippen werden zoo toegetakeld, dat ook zij moesten worden afgemaakt. Fazanten jacht. Op het jachtveld „Six- veld" werd een fazantenjacht gehouden onder leiding van jachtopziener G. Hoeks. Het resultaat was 148 fazanten. Voorts wer den nog eenige hazen en houtsnippen ge schoten. BIOSCOPEN TE LEIDEN schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniqing voor Veilig Verkeer. HOOFDFILMS Het mysterie van de Mondschein- sonate. Bal paré (Paul Hartmann, Ilse Wer ner). Je cjorpsrechter ,'Emil Jannings) Een meisje voor al les (Ralph Arthur Roberts, Grete Wei- ser). De laatste vier van oanta Cruz. (ner mann Speelmauo, Frangoise Rosay). Speelfilm AAWVANGSÜl-i lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. lederen dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur lederen werkdag 2 uur matinée. [ederen avond 8 uur. Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Bon 14 (broodkaart) geldig van 11 tot en met 17 November (niet gebruikte nog geldig van 18 tot en met 24 Novem ber, behalve in hotels, café's e.d.). Per bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bon 13 nog geldig tot en met 18 Nov., behalve in hotels, café's, enz. Boni (bloemkaart), (wordt nog uitgereikt) 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of A rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, van 4 November tot en met 1 December. Bon 08 (vleeschkaart), geldig van 11 Nov. tot en met 17 Nov. (niet gebruikte tot en met 24 Nov.). 08 vleesch geldt voor 100 gr. vleesch, beenen inbegrepen in het gewicht, of één rantsoen vleesch waren; 08 worst, vleeschwaren geldig voor verschil lende vleeschwaren met uiteenloopend ge wicht van 75 gram tot 150 gram. Nietgebruikte vleeschbons 07 nog geldig tot en met 24 Nov. Vleesch- en vleesch- warenbons 07 gelden van 18 tot en met 24 November niet meer in hotels, café's enz. Bon 16 (boterkaart), A pond boter van 9 Nov. tot en met 15 November. Bon 16 (vetkaart), pond marga rine of boter van 9 Nov. tot en met 15 November. Niet gebruikte bons geldig tot en met 22 November. Bon 15 (boter en vetkaart) nog geldig tot en met 15 November. Bons 01, 02, 03 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon één eenheid steenkolen, anthraciet, enz. Geldigheidsduur tot en met 14 November. Bonds 04, 05, 06, 07 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon ge durende November één eenheid vaste brandstoffen (anthraciet, steenkolen, bri ketten of turf). Bons 08, 09, 10 en 11 per bon gedurende November één eenheid turf. Deze bonnen worden in den loop van het seizoen alsnog aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 (br a n d- stoffenkaart centrale verwarming) per bon één eenheid vaste brandstoffen. Geldigheidsduur .gedurende November. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE Bon 38: één ei van 11 tot en met 17 November; de bon blijft geldig tot en met 24 November. Bon 25: één ons kaas van 11 Nov. tot en met 17 November. Niet gebruikte bons nog geldig tot en met 24 Nov., maar van 18 tot en met 24 Nov. niet in hotels, café's, enz. Bon 52: één ons kaas tot en met 17 November, behalve in hotels, café's, enz. Bon 42: één kilo suiker van 26 Octo ber tot en met 22 November. Bon 81: pond koffie of 24 ons thee van 9 November tot en met 20 December. Bon 55: 150 gr. eenheidszeep in de nieuwe samenstelling of 120 gram huis houdzeep, of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken, of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep van 19 Oct. tot en met 12 November. De bon geldt ook voor gezins- wasch per acht K.G. droog waschgoed. De wasscherij moet dezen bon innemen. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheerzeep of één tube scheercrême, of een pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Bon 82: A pond rijst of rijstemeel of rijstebloem, of gruttenmeel van 2 Novem ber tot en met 29 November. Bon 83: A pond havermout, of ha vervlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grut ten van 2 November tot en met 27 December. Bon 88: uitsluitend A pond gort, of gortmout, of grutten van 2 November tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons vermicelli, of maca roni, of spaghetti van 2 November tot en met 27 December. Bon 93: 1 ons maizena, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Van 2 November tot en met 27 December. Petroleumzegel 7: geldig voor 2 liter petroleum van 4 Novémber tot en met 29 December (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben). Petroleum-periode b. van 11 Nov. tot en met 15 December; 2 liter petroleum, alleer voor hen, die daarop voor verlichting zijr aangewezen. VOOR HONDEN EN KATTEN. Bon 6 (voederkaart honden) van 1 tot er met 30 November: hondenbrood; bon (voederkaart voor katten): kattenbrood.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7