Academienieuws Laatste berichten ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bioscopen r Lido. HET MTSTERIE VAN DE MONVSC1IEIN SONATE Tien maten Beethovens muziek. een schoteen vrouw valt, en het verdere verloop is een mysterie dat dy>c Inspec teur Lund haarfijn wordt ontward, tot dat hij de ontknoopmg heeft van dit drama. Het Mysterie van de Mondschein Sonate is een Nederlandsch filmwerk, ver vaardigd door de Tobis film. naar de ro man van Willy Corsari. Het begin van deze film is eenigszins duister, doch ge leidelijk komt er meer spann'ng in het filmverhaal, waarin Louis de Bree als Inspecteur Lund op bijzondere wijze zijn rol vervult. Mevrouw van Maerland voelt ziSh. hoe wel zii een voorbeeldig echtgenoot heeft, niet gelukkig in haar huwelijk en wil zich aansluiten bij een cabaret gezelschap. Hier toe zoekt zij connectie met Darinoff een cabaret artist, die op zekeren avond bij haar op visite wordt verzocht. Haar man gaat dien avond naar een concert, doch on derweg verandert hij zijn plan en bezoekt een cabaret. Tijdens de voorstelling ont vangt hij een briefje, waarin hem medege deeld wordt, dat zijn vrouw bezoex neeft van Darinoff. Hij keert oogenblikkelijk naar huis terug waar zich intusschen een drama heeft afgespeeld. Darinoff repeteerde met mevr. v. Maer land een dans, waarin hij haar z.g. moet neerschieten. De revolver is volgens haar ongeladen, doch plotseling gaat een schot af en zij valt neer. Hij vlucht weg, doch dit wordt gezien door haar man. Darinoff wordt gearresteerd wegens moord en alle bewijzen zijn tegen hem, maar Inspecteur Lund heeft een andere zienswijze en leidt het verdere onderzoek geheel alleen. Diverse personen worden ondervraagd en geleidelijk wordt het net om de(n) dader (s) nauwer aangehaald totdat ont komen niet meer mogelijk is en hij de ware schuldige ontmaskert. Wie dit wel is, blijft tot het einde toe een raadsel en ook wij zullen de oplossing niet geven. Deze moet men zelf gaan zien. Op het tooneel treden op de Willy's Troupe en de komische jongleur Charley die diverse staaltjes van hun kunnen laten zien. De „kleeding" van de dame en het optreden van Charley gisterenavond eischen de noodige reserve voor volwasse- Luxor. BAL PARé De historie van de groote film, welke deze week in Luxor draalt, speelt zich af in München, de fraaie en „lustige" stad aan den Isar. De Isar speelt daarbij een voorname rol, ofschoon deze rivier geen. enkele maal op het doek verschijnt. Maar hij is bestemd als het vochtige graf van een jong meisje, dat een groote kunstenares wil worden, doch voorloopig nog een onbekend danseresje is in een ballet. Gelukkig komt het niet zoover, want dat roemlooze einde is slechts een voorspelling van een restau rant-eigenaar, die verliefd is op het meisje en haar wil trouwen. Maar aangezien het lieve kind zijn gevoelens niet beantwoordt, voorspelt hij te pas en te onpas, dat zij haar leven nog eens zal eindigen in de Isar. Er zijn overigens meer heeren, die dingen naar de liefde van het kleine ding. Een van hen is een rijke industrieel, die toevallig op een Bal Paré met haar kennis maakt en optreedt als haar Maecenas. En de ander is zijn eigen zoon, die zich in Mün chen gaat laten inschrijven als student in de rechten. Wanneer oud en jong een wed loop aangaan op de renbaan der liefde, is het natuurlijk, dat de jongste den prijs be haalt en deze oude waarheid doet zich ook hier gelden. Er dreigen conflicten, er is spanning, maar alles komt tenslotte op zijn pootjes terecht; er wordt gewalst, gewalst „in den Himmel hinein"'! De wals, de echte meesleepende wals, viert in deze film- hoog tij en voert spelers en toeschouwers mee in een overweldigend élan van rhythme in driekwartsmaat. Aan deze onderhoudende, soms zelfs spannende, maar voortdurend amusante film, welke uitstekend wordt gespeeld, gaat een interessant voorprogramma voor af. Het fraaiste is de rolprent,, welke ons binnenvoert in de droomwereld van de druipsteengrotten in de omgeving van Vil lach. Welk een verstilde en verstarde schoonheid openbaart zich daar in de on- dergrondsche gewelven, welke nog niet lang geleden zijn opengelegd. Voorts is er een leuke Mickey-Mouse, ge kleurde teekenfilm,' waarin het bekende dierengezelschap ongelooflijke avonturen beleeft En dan tenslotte het Hollandsche nieuws en het Ufa-wereldnieuws. Alles bij elkaar een programma, dat de moeite waard is. Trianon DE DORPSRECHTER Van de vele werken, die Hein rich von Kleist, een van de sterren van de Duitsche romantiek, heeft geschreven, is „Der Zer- brochene Krug" een van de meest geslaag de, een kruidig verhaal, dat zich afspeelt in een Nederlandsch dorp. Dit verhaal is door de Tobis verfilmd, niet zoozeer om Heinrich von Kleist in het zonnetje te zet ten, doch meer om aan Emil Jannings een rol te kunnen geven, diè hem bizonder lag en die hem het middelpunt maakt van deze grappige verhandeling. Alle bewonderaars van Emil Jannings kunnen hun zwaarlij- vigen, rondhoofdigen held hier zien in een ongewone travestie: die van een dorpsrech- ter in een boeren-gat. We hebben Jannings in menige rol meegemaakt, o\er 't alge meen zwaar-dramatische rollen; in „De Dorpsrechter" leeren wij zijn groote gave voor karikatuur en hansworsterij kennen. Die dorpsrechter dat is me ereen! Voor zijn rechterstoel komen slagers en aange klaagden samen, om zijn bezonken Salo- mons-oordeel te vernemen, wie of de kruik van juffrouw Martha kapot geslagen en de huisvrede verbroken heeft (de dorps- rechter was zelf de schuldige). Het noodlot wilde, dat juist dien dag de inspecteur op bezoek kwam en naast den dorpsrechter plaats nam, om na te gaan, of de wet ge handhaafd werd. Wat deze hoogedelgestren ge man ervaren moest het is te mal om van te praten. Het was eigenlijk een groot schandaal, doch de inspecteur beschikte over een rijken voorraad humor, en zoo doende kwam de rechter, die tegelijk be klaagde was, er met een nat pak en een schrobbeering af. Emil Jannings speelt de rol van den vet ten dorpsrechter met veel plezier en gast vrijheid. Het is de moeite waard, om hem te gaan zien in de veelzijdige afwisseling van goed humeur, enorme verbolgenheid en pieterige angst. Voor de pauze zijn „Vlijtige Kinderhan den" bezig met speeldgoed knutselen uit lucifers-doosjes. Het zijn ongewoon zoete kinderen, en de tekst, die er bij wordt uit gesproken, is nog veel braver en zwaar op de hand. Maar menig huisvader en huis moeder kan eruit leeren, hoe hij en zij hun kroost een prettig amusement* kunnen ver schaffen. Film-nieuws van Ufa en Profilti vervolmaken het welgeslaagde programma. Casino DE LAATSTE VIER VAN SANTA CRUZ Het programma van het Casino Theater is deze week vol aantrekkelijkheid. Voor de pauze wordt o.m. gegeven een fraaie, hier en daar gekleurde natuuropname van het leven der visschen in zee. Daarna een aardige comedie, getiteld: „O, die man nen!" e De hoofdfilm na de pauze is 'n avontu ren- en roman-film zooals we er reeds vroeger gezien hebben. Het gaat hier om een fantastische vondst van een journalist, die een couranten-artikel heeft geschreven over de Langoester-rijkheid van het eiland je Santa Cruz. Speculanten en hoogeschool- bedriegers zien daarin een nieuwe welkome gelegenheid om het groote publiek weer geld uit den zak te kloppen. De grootste geldman van Parijs, luisterend naar den Russischen naam van Chazaroff, zet de be weging op touw met behulp van zekeren meneer Aika, een dikdoende maar overigens berooiden sinjeur en de vriendin van dezen. Er wordt een vennootschap gesticht en de aandeelen zijn door beurszwendel in een ommezien geplaatst. Er wordt een kapitein gevonden, die te goeder trouw met drie kameraden het ruime sop kiest en de ex peditie begint. Er is evenwel een man aan boord, zekere Cairos, die de leiding van de langoester-fabricage zegt te hebben gekregen, maar die er tevens ook al op uit schijnt te zijn, zooveel mogelijk geld bij een te schrapen. Met de langoestervangst rond het eiland loopt het evenwel heele- maal mis, het blijkt, dat men de dupe is geworden van 'n stelletje oplichters. Tot overmaat van ramp wordt de negerhulp allemaal teruggevoerd en in een storm gaat het schip ten onder. De achtergeblevenen op het eiland zijn den hongerdood prijs ge geven, indien geen schip komt opdagen. In tusschen maakt de sluwe Cairos zich mees ter van de proviand en de kapitein met zijn getrouwen kunnen slechts tegen veel geld iets bekomen. Maar bij de verdeeling van het geld ontstaat er ruzie en Cairos wordt er het slachtoffer van. De nog over geblevenen zien tenslotte met blijdschap een nieuw schip aan het eiland komen, een rooverschip echter, wiens kapitein zich van een raad voor de scheepvaart niets aan trekt. Weer wordt een dure prijs voor den overtocht betaald en niet dan na vele erva ringen komt de bemanning eindelijk te rugjuist als Chazaroff in de feestsalon bekend maakt de oprichting van een nieu we onderneming.... Het slot laat zich ra den. Herman Speelmans vertolkt op zijn be kende geroutineerde wijze den rol van ka pitein Streuvels. Naast hem zien we verder Irene von Meyendorff, Fran^oise Rosay, Erich Ponto. De regie van Werner Klin- ger en hij deed zulks voortreffelijk. Rex. EEN MEISJE VOOR ALLES De dol amusante filmklucht „Een meisje voor alles", waarin Grete Weiser en Ralph Arthur Roberts hun beste krachten geven, heeft gisteravond de lachspieren der be zoekers in Rex danig losgemaakt. Van het begin tot het eind komen ei zulke dol ko mische scènes in voor, dat men schudt van het lachen bij de aanschouwing dezer dwaasheden. Deze vermakelijke geschiede nis is geheel gebaseerd op den bekenden vliegenier Herbert Caspari, een vriend van dr. Feuergartner, die na een lange af wezigheid zijn thuiskomst heeft aangekon digd. De vrouw van dr. Feuergartner, had hierbij al direct het voornemen opgevat, om haar zuster Kathe aan Herbert op te drin gen en richtte alles zoodanig op, dat zij en haar zuster Kathe hem bij zijn thuiskomt zscuden opvangen en inpalmen. Hierbij hadden zij echter niet gerekend op hun kamermeisje Hanni, die gedurende de af wezigheid van den vliegenier zijn woning had onderhouden en bij het aanschouwen van zijn portret, verliefd op hem was ge worden. Op handige wijze weet Hanni, alias Isabella, de rollen om te draaien. De ver wikkelingen welke hieruit ontstaan, zijn dol vermakelijk en men zal geen spijt heb ben als men de finesses van deze vroolijke rolprent zal hebben aanschouwd. Vooraf gaat er een mooi gekleurd film je over de kleurenpracht op den zeebodem, waarin wij zeer interessante dingen zien, zoowel in de zee-fauna, als in het dieren rijk. Handelsregister K. van K. V ij z i g i n g e n. 4326. Glazenwasscherij „De Hoop". Leiden, Witte Rozenstraat 7. Uittr. Venn.: Mej. A. H. M. van Es, Lei den. Uittr. Gevolm.: H. Clavan, Leiden. N. Venn.: H. Clavan, Leiden. 5741. Firma P. Stoeke. Leiden, Haarlem merstraat 197. (fabriek: Geerengracht 3 7). Stoomververij en wasscherij. Bijv. uit- geoef. bedr.: handel in wollen dekens. 2777. H. J. van Amerongen. Leiden, Haarlemmerstraat 233. Handel in goud en zilver. Uittr. E.: H. J. van Amerongen, Leiden, d.d. 1 Nov. 1940. N. E.: L. van Amerongen, Leiden. 6013. J. Pietersen Jzn. Nieuwkoop, B 136. Kruidenier en autoverhuur. De autover huurinrichting is met ingang van 1 Oct. 1940 overgegaan an J. A. Pietersen. 3399. P. Oudshoorn. Leiden, le Groene- steeg 9, Haarlemmerstraat 265. Handel in huishoudelijke artikelen, kachels, enz. Uittr. E.: P. Oudshoorn, Leiden d.d. 5 Nov. 1940. Wijz. handelsn. in: „Het Emaillehuis" 7131. Handelskweekerij „Die Leythe". Leiderdorp, Hoofdstraat 46. Uittr. Venn.: J. van Wyck, Leiderdorp, d.d. 1 Nov. 1940. Het bedrijf wordt onder den ouden naam voortgezet door L. van der Sijs, als eenig eigenaar. Opheffing: 3273. H. Verhoef. Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 251. Rijwiel handel en reparatie. Nieuwe inschrijving: 7549. Het Emaille Huis. Leiden, Haarlemmerstraat 265, 261, 259. Winkel in kachels, emaille- waren, huish. artikelen en kinderwagens enz. E.: N. Oudshoorn, Leiden. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen romaansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. G. A. Besier, Leiden; candidaatsexamen geschiedenis mej. W. J. van der Pol, Voorburg; doctoraal examen Indisch recht de heer Lie Oen An, Leiden; economisch doctoraal examen Indisch recht de heer W. L. van der Hilst Karre- wij, Den Haag. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u opname van onder staande regels, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Is het nu nog niet genoeg? Het aantal slachtoffers, welke door de duisternis in Leiden te water is geraakt en verdronken, bedraagt op dit oogenblik, als ik mij niet vergis, zeventien. Dit wettigt volgens mij volkomen de vraag, of de maatregelen, welke ter bevei liging hiertegen door het gemeentebestuur genomen zijn, de toets der critiek kunnen doorstaan, waarbij ik dan meen te mogen constateeren, dat dit niet het geval is, hoe wel zij, die hierover hebben te beslis sen, allicht een andere meening zijn ^>e- gedaan. Men moet maar eens in een zwart donkeren stormachtigen avond de noodkre ten gehoord hebben, waarbij moeilijke po gingen in het werk werden gesteld om met weinig materiaal en gebrek aan licht een menschenleven te redden, om te beseffen de ontevredenheid van het publiek over de absoluut onvoldoende voorzorgsmaatre gelen, welke in een stad als Leiden met zijn vele grachten ter beveiliging genomen zijn. Ik stel hier echter aan het gemeentebe stuur de vraag: „Is het nu nog niet ge noeg"! Er zullen natuurlijk, als men afdoende beveiligingsmaatregelen neemt, nooit geen tastbare bewijzen worden verkregen, welk leed en onheil hiermede is voorko men, maar als men alles laat, zooals het nu is, neemt het gemeenteBsetuur volgens mij een zeer groote verantwoordelijkheid op zich. C. SNEL. Wij willen bij het bovenstaande een op merking maken. De inzender weet, wat het gemeentebestuur kan doen, om de on veiligheid van onze stad in het duister te verminderen, of hij weet het niet. Als hij het wel weet, had hij het moeten zeggen; als hij het niet weet, had hij critiek in dezen vorm niet mogen neerschrijven. 't Moet gaan behooren tot de volmaakt verleden tijd, tot de volmaakt verouderde vormen van een zekere democratie om louter negatieve, louter af brekende critiek uit te oefenen op de Overheid, zooals dat ook in volksverte genwoordigingen maar al te vaak is ge schied. In groote woorden en felle be schuldigingen verwijten richten tot de Overheid, dat zij dit of dat verkeerd doet, maar niet, zelfs met geen enkel woord en geen enkele gedachte, aantoonen, dat het anders kan, heeft geen enkel nut; in tegendeel. De geachte inzender houde ons deze op merking ten goede. Misschien brengt zij er hem of anderen toe, om positief aan te geven, wat het gemeentebestuur, aan vaardend de noodzakelijkheid van een absolute verduistering, ter bescherming van de veiligheid doen kan. Wie een derge lijke opbouwende critiek zou geven, diè zou zich werkelijk heel nuttig ma ken! Red. „L. Crt." Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN. 8 Nov. (D. N. B Het opper- bevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, hebben bovenwater-strijdkrach ten der marine in den Atlantischen Oceaan op de Noordelijke Atlantische route een Britsch konvooi volkomen vernietigd en daarbij 86.000 brt. vijandelijke koopvaar dij-scheepsruimte tct zinken gebracht. Het luchtwapen deed op 7 November en in den nacht van 7 op 8 November talrij ke aanvallen op voor de oorlogvoering be langrijke doelen in Londen, Zuid- en Mid- den-Engeland en in de Engelsche wateren. Bij aanvallen op de Tilbury-docks te Lon den ontstonden ontploffingen en verschei dene groote en kleine branden, die een grooten omvang aannamen. In de vlieg- tuigmotorenfabrieken en fabriekscomplexen van Coventry ontstonden na het werpen van bommen ontploffingen en een groote brand. Het vliegveld Scampton werd tijdens de Britsche voorbereidingen voor nachtelijke vluchten van zeer geringe hoogte in een duikvlucht met bommen en machinege weervuur aangevallen, verscheidene vlieg tuigen werden beschadigd en twee han gars geraakten in brand. In Brixton geluk te het, opslagplaatsen door voltreffers te verwoesten. In Dover konden treffers nabij de haven worden waargenomen. Vijandelijke zeestrijdkrachten die onder bescherming van den nacht de kust van Vlaanderen trachtten te naderen, werden door het vuur van de vlootartillerie en van het leger alsmede door een zware luchtdoel batterij verdreven. Een formatie duikbom menwerpers deed, zooals reeds gemeld, voor de monding van de Theems een aan val op een groot konvooi. Daarbij werd een kruiser van 10.000 ton getroffen en zwaar beschadigd. Een koopvaardijschip van gelijke grootte kreeg een voltreffer op het voorschip en bleef met slagzij lig gen. Een vrachtschip van 5000 brt werd door een voltreffer gedwongen te stoppen en getaakte in brand. Een ander koopvaar dijschip van 5000 brt. zonk onder sterke verschijnselen van een ontploffing. In het zeegebied voor het graafschap Norfolk gelukte het een vijandelijk koop vaardijschip tot zinken te brengen en een ander vaartuig in brand te schieten. Meer Zuidwaarts werd een koopvaardijschip van 6000 brt. door twee bommen zoo zwaar be schadigd, dat het in groote rookwolken ge huld bleef liggen. In de luchtgevechten, welke hierbij ontstonden, werden verschei dene vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. In den nacht van 7 op 8 November vlo gen Britsche vliegtuigen West-Duitschland binnen en wierpen brisant- en brandbom men. In eenige stéden van het Rijnland ontstond schade aan huizen. Er vallen eenige dooden te betreuren en er werden eenige menschen gewond. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedroegen gisteren elf vliegtuigen en een versperringsballon. Drie eigen toe stellen worden vermist. Majoor Wiceck behaalde op 6 en 7 No vember door het neerschieten van zes vijandelijke vliegtuigen zijn 48e tot 53e luchtoverwinning. Onlangs is gemeld, dat de tweede luite nant ter zee Barth, commandant van een vliegtuig, een schip van 6000 brt. tot zin ken heeft gebracht aan de Oostkust van Schotland. Hiermede heeft hij in totaal 30.000 brt. vijandelijke scheepsruimte ver nietigd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 8 Nov. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 154 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het front var. Epirus in Griekenland worden de krijgsverrichtingen voortgezet Ondanks de slechte weersgesteldheid deed onze luchtmacht aanvallen op wegen nabij het Prespa-meer en op de versterkingen van Korfoe, waarbij de gestelde doelen verscheidene malen getroffen werden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Een formatie van zes vijandelijke machines viel Valona (haven in Albanië) aan. Dank zij het onverwijlde optreden van den lucht afweer, werd de formatie vernietigd. Van vier vliegtuigen kon met stelligheid wor den waargenomen, dat zij neerstortten. Twee andere toestellen werden waarschijn lijk neergehaald. Een deel der bemannin gen sprong met valschermen uit de toestel len. De Engelsche piloten werden gevan gen genomen. In Noord-Afrika hebben onzs luchtfor- - matiés het vliegveld en de vijandelijke in stallaties van de <>ase Siwa aangevallen. De toestellen lieten bommen vallen en schoten met machinegeweren, waarbij den vijand enorme verliezen en groote mate- rieele schade werden toegebracht. Twee vliegtuigen van het type Lysander wer- deff op den beganen grond' in brand ge schoten. Des nachts tusschen 3 en 4 uur 30 min. hebben vijandelijke vliegtuigen, die hevig door het afweergeschut beschoten werden, arie bommen uitgeworpen op het spoor wegstation van Brindisi en twee brand bommen' in de omgeving van dit station, waarbij eenige schade werd berokkend aan rails, aan een waterleiding en aan een wa gon. Een begin van brand ontstond in een particuliere woning, maar werd terstond gebluscht. Er vielen geen slachtoffers. Agenda LEIDEN. Zondag, Ver. „Katholiek Leiden", open bare Christus' Koning-herdenking, spreker Pater Henricus O.Cap., Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag en Stoffers. Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag November 8 uur tot Zaterdag 16 Novem ber 8 uur worden waargenomen door de apotheek van Driesum Mare 110, TeL 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest dbor: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminaptark 8, el. 26274. Binnenland •- DE BEHANDELING DER DUITSCHERS IN NEDERLANDSCH-INDIë. Officieel wordt ons medegedeeld, dat de in Nederlandsch-Indië op 10 Mei geïnter neerde Duitsche vrouwen en kinderen uit de interneering zijn ontslagen. Van Duitsche zijde heeft men dienten gevolge de als repressaille geinterneerde Nederlandsche vrouwen vrijgelaten. Naar men weet, waren bij'de laatste in- terneeringen geen vrouwen gearresteerd. Wel zijn tijdens den oorlog op Duitsch ge bied een aantal Nederlandsche vrouwen geinterneerd, die thans dus vrijgelaten zijn. Van Duitsche zijde hoopt men daar in een symptoom te kunnen zien van een algemeene verandering van de hou ding van de Nederlandscch-Indische regeering. Men staat aan Duitsche zijde op stand punt, dat de represailles tegen Nederlan ders die intusschen met zoo weinig mo gelijk hardheid wordt uitgevoerd zullen duren, totdat in Nederlandsch-Indië ook ten opzichte van de mannelijke geinter- neerden aan de Duitsche wenschen zal zijn tegemoet gekomen. HET VERDINASO VEREENIGT ZICH MET DE N.S.B. In het Willem-de-Zwijgerhuis, het Haag- sche hoofdkwartier van de Nationaal- Socialistische Beweging, is heden een lan delijke pers-samenkomst gehouden, waar in belang wekkkende mededeelingen zijn gedaan. Dr. Goedewaagen, leider van de afdee- ling perszaken der N.S.B., sprak een kort woord ter inleiding en zeide, dat hetgeen hedenochtend is geschied, niet alleen voor de N.S.B., doch voor het geheele land zeer verheugend is te achten. Totnutoe was het in Nederland de ge woonte, dat de partijen, de deelen van het volk, elkander bestreden, doch deze bestrij ding heeft nooit goede resultaten opge leverd. Binnenkort gaat dit anders worden. Wat zich vanmorgen heeft voltrokken is een proces in de richting van eenheid en concentratie op nationaal gebied. De leiding en de leden van het Verbond van Dietsche Nationaal-Solidaristen, het Verdinaso, hebben zich op voorstel van den leider, den heer E. Voorhoeve, met de Na tionaal-Socialistische Beweging, leider ir. A. A. Mussert, vereenigd. Buitenland VERKLARING VAN ROOSEVELT WASHINGTON, 9 Nov. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft in de eerste perscon ferentie na zijn herkiezing verklaard, dat hjj door de grootte van zijn overwinning was verrast, want hy had slechts gerekend op de stemmen van 340 kiesmannen en zich dus 110 stemmen vergist. Roosevelt sprak daarop de geruchten te gen, volgens welke eenigerlei wijziging in zijn kabinet zou zijn overwogen. Ten aan zien van een bericht uit Londen, dat tus schen Engeland, Australië en de Ver. Sta ten een accoord was gesloten betreffende gemeenschappelijke verdediging en ge bruik van steunpunten, of dat dit elk oogenblik te verwachten was, verklaarde Roosevelt, dat dit bericht zeker niet uit of- ficieele bronnen kwam. De Amerikaa'nsche ambassadeur te Lon den, Kennedy, zou, naar Roosevelt tenslotte meedeelde, voorloopig te Washington blij ven om in verband met de ontwikkeling in de komende dagen zijn deskundig advies te geven. Over de vraag of Kennedy daarT na naar Londen 2ou terugkeeren, wilde Roo sevelt zich niet uitlaten. VLIEGONGELUK IN BRAZILIc RIO DE JANEIRO, 9 November (D.N.B.) Gisteren heeft zich een zeer ernstig vliegongeluk voorgedaan boven de baai van Rio de Janeiro bij het stadsdeel Bota- fogo, waar een verkeersvliegtuig van de Braziliaansche Luchtvaart-Maatschappij Vasp, dat juist met 17 passagiers aan boord naar Sao Paulo was opgestegen, in de lucht in botsing kwam met een irticulier vliegtuig. Daarbij stortten beid. toestellen in het water. Alle passagiers van het vlieg tuig van de Vasp vonden den dood. Tot nu werden zeven lijken geborgen, waaronder de Cubaansche gezant in Brazilië.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3