's Winters Ow lis vol zontogi Wal ten pracht voor zoo'n klein prijsje RIJNSTREEK VRIJDAG 8 nOVEMBER 1940 Dü LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP De raad der gemeente Leiderdorp kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Brug. De kosten der O.L. school werden over 1939 vastgesteld op een totaal bedrag van 909.53. De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1939 werd goedgekeurd op een bedrag van 4230.16. Vervolgens werd goedgekeurd de beg'-ooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1941. De ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op 6175.Deze hoogere be grooting is volgens den voorzitter het ge volg van een grooter aantal ondersteu- ningsgevallen. De begrooting van het grondbedrijf voor 1941 zag er uit als volgt. Baten en lasten geraamd op 7.861.80. De kapitaalsont vangsten en uitgaven op 91.815.25. Zon der bespreking conform vastgesteld. De begrooting. Hierop kwam in behandeling de ge wone begrooting voor 1941. B. en W. waren er in geslaagd met de gebruikelijke post voor onvoorzien de begrooting zonder be lasting verhooging sluitend te maken. Voor het gevoerde beleid kregen B. en W. den dank van de begrotingscommissie. Deze bestond uit de heeren Deumer, Snel en Klaver. De verdere door de commissie gemaakte opmerkingen (niet alle een stemmig) werden door den voorzitter punt voor punt beantwoord. Het betrof hier vooral de waterleidingtarieven en de wijze van inning waartegen zoowel de heeren Deumer als Snel bezwaren hadden. Deze bezwaren werden door den voorzitter weerlegd, waarbij hij in herinnering bracht, dat een indertijd door den raad aangeno men wijziging van de tarieven nog niet was ingevoerd, omdat dit in sommige gevallen een verhooging beteekende. De heer Snel pleitte voor opheffing van de precano- verordening zulks omdat de gemeente hier een belasting heft voor iets, dat de ge meente niets heeft gekost. Door den voorz. en wèth. Boot werd deze zienswijze be streden. De voorz. merkt op, dat verlaging van deze posten verhooging op andere punten tot gevolg zou moeten hebben b.v. vermeerdering opcenten op de Pers. Bel. Dit achtte hij niet gewenscht. Na een ver dere gedachtenwisseling, waarbij de heer Snel de vrees uitte, dat de bestaande ver ordering op de waterleidingtarieven door B. en W. in 't vervolg strakker zou worden toegepast, doch waarop de voorz. ant woordde dat dit niet in de bedoeling lag, werd verder gegaan met andere door de commissie gemaakte opmerkingen. Wat de precario-regeling betreft was nog door den voorz. toegezegd, dat over deze zaak nader gesproken zou kunnen worden, indien te eeniger tijd de centrale rioleering aan de orde zou moeten worden gesteld. De andere ter sprake gebrachte punten betroffen hoofdzakelijk de brandweer, de wenschelijkheid van een zweminrichting en het venten met ijswagens. De voorz. kon hierover de opmerkers een bevredi gend antwoord geven. Voor wat de brand weer betreft zullen B. en W. na bestu deering met een prae-advies komen. Nadat de heer de Haas nog inlichtingen had gevraagd over de aanstelling van een 2e gemeente-werkman waren de alge- meene beschouwingen afgeloopen. De be- grooting werd hierop zonder stemming vastgesteld voor wat de gewone dienst be treft in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 132.700.78. Een wijziging van de bouwverordening, noodig geworden wegens de ongunstige materiaal positie van hout en staal werd zonder bespreking vastgesteld. Het zelfde geschiedde met een aanvulling van de ver ordening op de winkelsluiting. Door de kappers was n.L een adres aan den raad gericht de kapperszaken Dinsdagsmiddags na 1 uur te sluiten. Dit ter verkrijging van een vrijen middag. De verordening werd conform het adres aangevuld. De nog resteerende agenda punten: rui ling grond met den heer N. Mol, aangaan van een nieuwe rekening courant overeen komst met de bank voor Ned. gemeenten, vaststellen van een verordening inzake af val van levensmiddelen, werden alle zon der bespreking en zonder stemming goed gekeurd. Vervolgens-werden nog eenige re clame-belastingen afgedaan. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heeren de Haas en Deumer. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Donderdagmorgen kwam de vroedschap van Nieuwveen te tien uur in openbare zit ting bijeen onder burgemeester Bakhuizen. Afwezig de heer Th. Baas. Na een reeks namerstukken leest de voorzitter een adres voor van leeraren en onderwijzers in lichamelijke oefeningen, met het verzoek de invoering van dit leer vak bij den aanvang van 1941 alleszins te willen bevorderen. Unaniem besluit de Raad dit onderwerp aan te houden. Besloten wordt een nieuwe rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 6.600. Ingekomen is een request van de plaatse lijke t.b.c.-vereeniging om een bijdrage van 2.50 per week voor den duur van een half jaar, zulks ter aanvulling van de verple- gingskosten voor een meisje, dat inmiddels in een sanatorium is opgenomen. Aange nomen. Openbare lagere school In verband met zijn benoeming tot hoofd aan de O. L. School I te Delft, ingaande 1 Dec. a.s. verzoekt de heer Baurdoux eer vol ontslag uit zijn tegenwoordige functie. Aldus geschiedt. B. en W. stellen voor mej. v. d. Vos tegen denzelfden datum tot tijdelijk hoofd aan te stellen en mej. in 't Veld tot tijdelijke let rkracht. In overleg met de onderwijs inspectie zijn inmiddels sollicitanten opge roepen ter voorziening in de vacature. Om het toekomstigen hoofd een behoor lijke woning te waarborgen en aangezien de gemeentelijke schoolwoning in zoodanig verval verkeert, dat een grondige reparatie kapitalen zou verslinden, hebben B. en W. besloten hier niet toe over te gaan, doch „beslag te leggen" op een andere woning. Dit geniet de volle instemming der verga dering. Het woningvraagsutk heeft B. en W. eenige maanden geleden ook al zorgen ge baard, nl. inzake de onbewoonbaar ver klaarde perceelen nos. 116 en 117 aan den Stationsweg. Wegens tekort aan andere wo ningen konden B. en W. de ontruimingster mijn moeilijk handhaven. De inspecteur heeft zich bereid verklaard een verlengings termijn van een half jaar voor perceel no. 116 te tolereeren. Perceel 117 moet echter als hoogst gevaarlijk beschouwd worden, zoodat het met 1 Dec. werkelijk ontruimd moet worden. Met betrekking tot den grond, die aan de Gebrs. Nout verkocht is, informeert de heer Springintveld naar het aantal wonin gen, dat daar op verrijzen zal. De voorz. antwoordt, dat volgens de ingediende plan nen vier woningen gebouwd zullen worden, waarvan de huurorijs echter voor een arbei der te hoog zal zijn. Gemeenterekening 1939. De verrekening met de besturen der bij zondere scholen over de jaren 1934 t.m. '37 wijst uit, dat de R.K. school een bedrag van 624.23 zal moeten toebetalen, terwijl de Chr. school een tegoed van 314.89 heeft. Volgt het rapport van de commissie be last met de rekening 1939, die voorloopig als volgt wordt vastgesteld: gewone dienst: inkomsten 61.925.72; uitgaven 57.744.93: winstsaldo 4.180.79. Kapitaal dienst: in komsten 15.960.41; uitgaven 26.834.67; nadeelig saldo 10.874.26. De voorz. brengt de commissie dank voor haar arbeid. De pensioensgrondslag voor den gemeen teveldwachter wordt voor 1940 gesteld op 1.610. Spaart uw afval! Na de koffie presenteert de voorz. het Af- valbesluit 1940, waarbij de bevolking ver plicht wordt alle afval zorgvuldig te bewa- ALPHEN AAN DEN RUN Personalia. Bij de ten Den Haag ge houden examen van typist(e) slaagden o.a. de dames N. v. Beijeren, A. v. d. Mik en A. E Vellekoóp en de heeren D. Klinkenberg, J Kelderman, J. S. A. Rozestraten, C. J. Timmers en A. J. v. Venrooy. KOUDEKERK Geboren: Herman, z. van D. Gulde- mond en Chr. Brommers. Gehuwd: P. Jongeneel 30 j. en S. Dorrepaal 29 j. Ga Koopman 28 j. en J. A de Wit 20 j. Overleden: Joh. Jongeneel 74 j., echtgen. van M. Rijlaarsdam. NIEUWKOOP Geboren: Marinus Gerardus, z. van H. J Kas en J. M. Balvert Theodorus Hendrikus, z. van J. H. Vink en P. M. de Graaff. Overleden: J. van Leeuwen 68 j., echtgenoot van J. Keizer J. van der Voorn 80 j., echtgenoote van D. v.'d. Helder. TER AAR Afscheid kapelaan Reiber. Vanwege de benoeming van kapelaan Reiber tot ka pelaan te Obdam, bestond er gelegenheid voor iedereen .>m persoonlijk van den ver- trekkenden priester afscheid te nemen. Het is een hartelijk afscheid gewor den, waarin tot uiting kwam hoe vele vrienden vooral onder de jeugd deze ijverige fijn-voelende priester in on ze parochie heeft verkregen in dit korte tijdsbestek. Wij merkten op vele leden van de St. Josephsgezellen en Graal, R.K. Middenstandsver., R.K. Bouwvakarbeiders en „Arti et Religioni." Ruim kwart over acht werd de bijeen komst geopend door den Pastoor, nadat uit volle borst „Roomsche Blijdschap" door de aanwezigen was gezongen. Het deed pas toor goed aan, zoo'n groot aantal parochia nen verzameld te zien om afscheid te ne men van den kapelaan, die met zooveel ijver en toewijding heeft gewerkt in de verschillende vereenigingen. Door spr. wordt de wensch geuit, dat de kapelaan in de nieuwe parochie met dezelfde energie zal arbeiden en met voldoening mag neer zien op het succes, hier behaald. De R.K. Muziekvereeniging, die uiter aard niet zooveel contqct kreeg met haar geestelijk adviseur, kon toch getuigen van de grootst mogelijke medewerking; de Middenstandsvereeniging toonde zich en thousiast över de goede verstandhouding; De bouwvakarbeiders bleven niet achter met hulde te brengen aan dezen priester voor diens adviezen. Na een korte pauze, voerde de Graal een paar reidansen uit, gevolgd door een dank woord van mej. Verlaan, voor het vele wat de kapelaan deed om deze beweging tot groote bloei te brengen. Tot slot vond de senior van de Gezellen het zoo uiterst moei lijk onder woorden te brengen, de gevoe- ren, terwijl de gemeente van haar kant op zich neemt dit te doen afhalen. Tegen 22 Nov. treedt een en ander in werking. Bij de rondvraag zegt de heer Joha ge constateerd te hebben, dat ter secretarie een jonge werkkracht als volontair was aangesteld. Spr. vindt, dat een kleine ver goeding op haar plaats is. De voorz. verheugt zich deze stem uit den Raad te hooren. Spr. vindt het zeer billijk, temeer waar bedoelde persoon aanvanke lijk voor de distribütiedienst was aangeno men, waarvoor hij wel vergoeding ontving. Bovendien is de secretaris zeer over zijn arbeid tevreden. Besloten wordt den volon tair ook over het loopende jaar nog een gratificatie toe te kennen. Als de heer Springintveld nog zijn wensch inzake een plaatselijke verbetering der Dorpsstraat geuit heeft, sluit de voorz. de zitting. De groote rivieren stijgen onrustbarend en veroorzaken reeds op verschillende plaatsen overstroomingen. Het pontveer over de Maas bij Elsloo in benarde positie (Foto Het Zuiden) Een historisch ©ogenblik. Adolf Hitler en Mussolini op het balcon van het Pa'azzo Vecchia te Florence tijdens het bezoek van den Führer aan Italië- (Foto Holland-Atlantic) lens en gedachten, die de gezellen in zich dragen op dezen afscheidsavond. Warmen dank en diepe erkentelijkheid voor alles, aan U priestervader, die werkte aan de voornaamste taak van het gezellenwerk „Den jongeman van het ouderlijk gezin door het Kolpingsgezin naar het eigen ge zin te brengen." Wanneer nog dank is gébracht namens de propagandaclub en de debatingcub wordt den vice-praeses een mooi rookstel aangeboden door de St. Josephsgezellen- leden. Kapelaan Reiber wilde niet achterlaten dank te brengen aan alle vereenigingen en organisaties voor hun steun en medeleven. Spr. bood tevens z'n excuus aan voor de tekortkomingen welke er zeker ook ge weest zullen zijn in zijn werk. Hij wensch- te allen Gods zegen toe. Names de zieken derparochie, sprak dokter Post-Uiterweer enkele waard eerende woorden tot den ka pelaan, die met zooveel ijver de zieken be zocht. Na het zingen van een „lang zal hij le ven" toog men huiswaarts, maar men nam eerst de gelegenheid te baat, om persoon» lijk afscheid te nemen van kapelaan Rei ber. ten afbeelding van de lichtgevende speldjes,, welke verkocht zullen worden ten bate van de nieuwe stichting .Winterhulp Nederland" (Foto Pax-Holland) Wij hebben een prachtcollectte bollen gekocht. U kunt ze trekken op glazen en bakjes, of U kunt ze ook planten In Uw tuin. U krijgt er een handig boekje bij. U hebt keuze uit wel 4Q soorten. HyacintMeq - Djirwintul- pen, Narcilsen, Crocussen in de rfiooiste v||iet§lten Ook it BOLLEPJCLAZEN en BIÖEMEN- SCHAALTJES verkopen wij er bij, het is een lust om te zien. En dat al vap*f"Mf cents. De bloembolle* staan onder voort durende fontróle van het laboratorium voor bloimbollenonderzoek te Lisse, waardoor U er zeker van is, alleen prima gezonde bollen te ontvangen. HAARLEMMERSTRAAT 228-230.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8