DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mieuiue ffianneti Momentje D El I NfS T U I F VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9792 Ste £eicbeli£(2oti/Ya/rit Bureaus Papengncbt 82. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Eensgezind optrekken. Het Nederlandsche volk in overgroote meerderheid wil eendrachtig bou wen aan het heden en aan de toekomst. Het wil, met eerbiediging van wezen lijke verschillen in levensovertuiging, in een eenheid öpmarcheeren naar een nieuwe samenleving. Maar dan moeten uit dezen wil, dezen ernstigen wil ook de logische conclusies worden getrokken de logische conclu sies, die er als vanzelf uit voortvloeien. Wij citeeren hier, wat de „Volkskrant" dezer dagen raak opmerkte: „Indien het nog noodig is moeten wij Nederlanders, over en weer, leeren, elkaar te verdragen, beter nog: elkaar te ver staan. Het kan er toch niet om te doen zijn,, elkander vijandige kampen te vormen, die geen 'beter werk te verrichten vinden, dan elkaar het leven zuur te maken niet al leen, maar zelfs elkander naar het leven te staan. Wij zijn allen Nederlanders, die het beste met ons land en ons volk willen en voor hebben. Wij wenschen tot een eensgezind, sterk volk te komen, maar dan moeten de mi."- delen daartoe ook daarop berekend zijn. Met de vuist en met wapens wordt geen eenheid en geen eensgezindheid gesmeed. Langs dien weg komt men tot verdeeld heid en wordt de verdeeldheid slechts groo- ter. Of men N. S. B.-er of Nationaal Fronter of iets anders is, allen zijn het er over eens, dat de geestelijke strijd niet. met de vuist wordt beslecht." Maar niet alleen niet met de vuist, óók niet met ruime en grove en moreel- slechte geestelijke wapenen, zooals laster en verdachtmaking. Wij moeten en iedere groep en iedere persoon ook trachte dat allereerst zélf te doen zien wat ons allen bindt en daarachter pas wat ons van elkaar scheidt. Dat voornemen, sterk en consequent, moet in ons allen leven. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN N.S.B. EN NEDERLANDSCHE UNIE. Wolk en Vaderland constateert, dat er geen grooter misdaad is dan volks bedrog. Om daarna te constateeren, dat de Nederlandsche Unie zich aan volksbedrog schuldig maakt! Wij citeeren: „Grooter misdaad dan volksbedrog is er niet. De „Nederlandsche Unie" bedriegt het volk, althans tracht dat te doen. In ver knochtheid aan het oude, de plutocraten- en Jodenkliek, huichelen de leiders lief de voor „het nieuwe". Men tracht het volk dienstbaar en hoorig te houden aan de oude machten door praatjes over „den nieuwen geest". Waarlijk, niet alleen om het aantal Joden, dat lid is van die „beweging", ook om den daarin heerschenden geest is de „Nederlandsche Unie" in werke lijkheid een Joden-Unie. Deze geest moet door het Nederland sche volk worden uitgedreven. Met ver eende krachten is dat mogelijk. Zoo al leen komt de weg naar de nieuwe ge meenschap vrij .Zoo alleen is het voor Nederland mogelijk zich te scharen in de nieuwe Germaansche volkerenge meenschap. Zelfbewustzijn en zelfrespect van het Nederlandsche volk. Negen jaar hebben wij daarvoor gestreden. Negen jaar lang heeft Mussert het Nederlandsche volk den weg gewezen. Een andere weg is er niet. Hoe druk ook de verjoodschte kwakzalvers en avonturiers nog in de weer mogen zijn, het Nederlandsche volk begint te beseffen, dat de weg, dien Mussert heeft gewezen, de juiste is". In het vandaag verschenen nummer van De Weg, weekblad van Nationaal Front, schrijft de leider Arnold Meyer, wijzend op verschil in mentaliteit tusschen Natio naal Front en N.S.B. „Wrok- en wraakgevoelens, ondanks ergere vervolgingen als die, welke de N.S.B. ondervond, kunnen onze daden nog altijd niet bestieren. Daarvoor heb ben wij ons volk te zeer lief". De wrok- en wraakgevoelens, uitge drukt in het hier-geciteerde uit „Volk en BROOD. Elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaaart geeft gedurende de week van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De op 17 November nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 11 tot en met 24 November a.s. Met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restau rants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 15 November a.s. geeft de met „16" genummerde bon van de boterkaart recht op het koo pen van een half pond boter. Van de v e t kaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „16" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 November a.s. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been iflbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitslui tend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s. ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur dus van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „25" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November as., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e.d. eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „38" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje .echt op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 17 November nog niet gebruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 24 November a.s., met dien verstan de, dat ook zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November niet gebruikt mcgen worden in hotels, restaurants e.d. KOFFIE EN THEE. De met „81" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 9 No vember tot' en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. ....In verband met bovenstaande bon aanwijzingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de bonnen 1 tot en met 13 van het algemeen distributiebonboekje niet aangewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. "petroleum. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tydvak van Maandag 11 November a.s. tot en met Zondag 15 De cember a.s. de met „periode b" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het kqppen van twee liter petroleum. Vaderland", zijn zóó verblindend, dat de schrijver van dat artikel bij andersden kenden, in casu bij de Nederlandsche Unie, zelfs de slechts-mogelijke bedoelin gen veronderstelt en tegelijkertijd vast stelt! VRAAG EN ANTWOORD Aan de vraag- en antwoord-rubriek van het Vaderland ontleenen wij: „Mevrouw B. schrijft ons: Wat is dat nu voor een manier om over de bommen nota-bene in onze eigen stad niet meer te geven dan dat onnoozele berichtje. Nee, dan de zoo en zoo krant. Bent u in geslapen of heeft u er geen zin meer in? Ik bedank voor zoo'n krant, waarin 'ik geenszins kan lezen of er misschien ook familie of kennissen van me bij be trokken zijn? ANTWOORD. Dank ja heusch vriendelijk dank voor uw openhartig heid. Die is ons veel liever dan gemop per thuis of bij kennissen; en verder onze waardeering voor het feit dat u voluit onderteekent. Veel kunnen wij niet zeggen, maar als u Duitsche kran ten leest zult u zien, dat die op dezelf de wijze over bominslagen berichten als alle Nederlandsche kranten thans doen, geen enkele uitgezonderd, zelfs niet de krant die u noemt. Wij zijn klaar wakker en stralen van arbeidsvreugd. Weet u waarom? Omdat het zoo moei lijk is geworden. Begrijpt u dat?" Katholiek Comité van actie „Voor God" DOEN LEVEN VOOR GOD IS LEVEN VOOR GOD 'Men kan God niet altijd met de tong verheerlijken. Maar het leven zelf kan een voortduren, de verheerlijking van God zijn. Immers: „Uw licht moet voor de menschen schijnen, dat zij uw goede werken zien en Uw Vader prijzen, Die in den hemel is." Duitsche marine soldaten Ergens in Nederland was Donderdag voor de tweede maal een groote militaire plechtigheid der Duitsche marine, meldt het A.N.P. Om half elf legden eenige hon derden recruten van een Schiffstammab- teilung in handen van den admiraal den eed van trouw af aan Führer en vader land. Voor deze gelegenheid was het bordes van het stadhuis, waar de admiraal zou spreken, met groen versierd; iets terzijde er van was een plankier opgesteld, omge ven door bloemen en planten en bestemd om dienstee doen bij de eedsaflegging. De plechtigheid was even eenvoudig als indrukwekkend. Van half tien af marcheer den de colonnes door de straten van de stad naar de Markt, waar zij zich in carré voor het stadhuis opstelden. Klokslag half elf betrad daarop de admiraal het markt plein. Na een korte troepeninspectie zon gen de recruten, begeleid door een marine kapel, gezamelijk het lied: „Ich hab' mich ergeben!"- Vervolgens betrad de commandant van de marinetroepen het bordes van het stad huis voor het houden van een toespraak. „Iedere beëediging," aldus spreker, „is een feestdag en zij beteekent de bevestiging van onze liefde en trouw aan den Führer, het volk en het vaderland. Alhoewel reeds onderricht, wil ik op dit op dit oogenblik nog eenmaal de beteekenis uiteenzetten van deze plechtigheid." Spr. releveerde dan in eenvoudige woor den, welke de symbolische beteekenis is van het ijzeren en het hakenkruis, welke in de vaandels van marine en rijk zijn ge weven. Hij sprak van den heldenmoed en de eeuwige jeugd van het Duitsche volk,* dat tallooze malen zijn bloed gaf voor de ver dediging van het rijk. Hij sprak ook van de plichtsvervulling, die er aan vooraf ging. „Niet meer u zelf behoort van dit oogenblik af uw leven, maar aan den Führer, Adolf Hitler." Na deze toespraak befrad de drager van de rijksvlag 't plankier, waar een achttal recruten, met de linkerhand op het vaan del en de rechterhand omhoog geheven, den eed van trouw aflegde namens al hun Dr. Fischböck over economische problemen in Nederland Naar aanleiding van zijn lezing op 29 October j.L over „Economische vraag stukken in het nieuwe Europa" heeft dr. Hans Fischböck, commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken, eenige genoodigden in. staat gesteld van gedachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanleiding van voornoemd onderwerp vooral ten aanzien van de economische positie van Nederland, waren gerezen. Aan de uitvoeringen en interessanten be schouwingen, die deels een gevolg waren van gestelde vragen, van dr. Fischböck ontleenen wij het volgende: Voor eerste werd de vraag gesteld welke positie Nederland in de toekomst als agraar- en landbouwstaat zal kun nen innemen respectievelijk zal kun nen uitbreiden en vergrooten. Dr. Fischböck is van meening, dat ten aanzien van den Nederlandschen landbouw tal van mogelijkheden in de naaste toe komst aanwezig zijn. Vele takken van den Nederlandschen landbouw immers nemen een vooraanstaande positie in Europa in. Nederland echter is voor zijn productie voor een belangrijk deel afhankelijk van den invoer van Amerikaansche voederpro ducten. Op dit oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd, in welke mate dit ook straks weer mogelijk zal zijn. In ieder geval zullen de moeilijkheden, die aan den export naar Duitschland thans nog in den weg staan, worden opgeheven. Daar bij wees spr. vooral op het feit dat de prohibitieve invoerrechten belangrijk zul len worden verminderd of geheel worden opgeheven. De prijzen van onze land- en tuinbouwproducten zullen zich daarbij aanpassen aan de prijzen in Duitschland. Er zal naar gestreefd worden om het peil te bereiken waarop de Duitsche prijzen voor landbouwproducten zich bewegen. Dit is geen ontwikkeling, die zich in korten tijd zal afspelen, maar een verhouding, die een lang tijdsbestek vereischt. In dit ver- bank werd nog gewezen op het feit dat ten aanzien van deze materie in ons land nog tal van organisatorische verbeteringen kun nen wórden bereikt. Maatregelen dienen dan genomen te worden voor een betere organisatie in bepaalde onderdeelen. Vervolgens werd de vraag gesteld in welke mate een aanpassing kan wor den ^verkregen aan de prijzen in Duitschland. De ontwikkeling van het prijsniveau, al dus de minister, zal geschieden in een vorm, die geen stormachtig karakter zal. dragen. Als principieele eisch dient een prijstop gewaaarborgd te worden. De ver koopsprijs der producten zal worden be paald op basis van de productieprijs. Waar voor tal van producten in Nederland een lagere prijs dan in Duitschland bestaat, zal op den duur een aanpassing moeten worden verkregen, zoowel ten aanzien van industri- eele- als ook van landbouwproducten. In dit verband werd nog gewezen op de nood zakelijkheid, dat een politiek op langen ter mijn ten aanzien hiervan dient te worden gevolgd. Daarbij moet vermeden worden dat de Nederlandsche prijzen boven de no teeringen, die in Duitschland heerschen, zich bewegen. Bij de bespreking van dit probleem kwam de omrekeningskoers ter sprake. Uitvoerig bleef dr. Fischböck stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval in aanmerking kameraden, die gezamenlijk de eedsfor mule uitspraken. De admiraal sprak tot slot de recruten toe. Zijn woorden waren een herinnering aan het verleden en een opwekking voor de toekomst; een herinnering aan wat het Duitsche volk sinds de jaren 19141918 meemaakte, totdat de Führer met kracht aan den heropbouw van Duitschland be gon. Discipline, orde en gemeenschapszin groeiden sinds die dagen. Duitschland kreeg weer een sterke weermacht en te vens ook de achting, waarop het recht heeft in de wereld. Een volksgemeenschap werd geschapen, d'ie door niets aan het wankelen is te brengen. Het Duitsche volk gelooft aan zijn kracht en aan zijn toe komst. Sprekers opwekking gold de naaste toekomst. Engeland, dat den oorlog gepro voceerd heeft, heeft gemeend, de waar schuwing van den Führer in den wind te kunnen slaan. Thans zullen wij strijden tot de eindzege zal zijn behaald. De Führer heeft ons weer het geloof in Duitschland gegeven en hij'zal ons naar een glansvolle toekomst voeren. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer eindigde spreker. Als besluit der plechtigheid speelde de marinekapel de nationale hymne. EEN IDEAAL U hebt natuurlijk ook het bericht in de krant gelezen, dat in Delft een jongedame van 76 jaar zich heeft laten inschrijven voor het loopende studie jaar aan de Technische HoogeschooL Ik zeg expresselijk jongedame, omdat dit bewijs van vitaliteit meer dan onze bewondering verdient. Men zou zich kunnen verdiepen in de vraag, welke technische wetenschap zóó haar belangstelling heeft gaande ge maakt, dat zij op dezen hoogen leeftijd nog eens begint aan een studie, waar zelfs sommige jongeren tegen op zien. En het zou natuurlijk kunnen zijn, dat zij het kippenhok in den tuin vrijge komen nu de kippen ter dood veroor deeld zijn of haar garage wil ombou wen tot een miniatuur-vredespaleis. Het kan ook zijn, dat zij kolen te kort komt en daarom mijnbouwkunde wil gaan studeeren om te zien of daar nu niets aan te doen is. Belangrijker dan deze vraag is ech ter het feit, dat deze vrouw zoo goed den zin van het leven kent, dat zij op 76-jarigen leeftijd blijkbaar nog een studie gaat aanvatten, waar een men- schenleven mee gevuld kan zijn. En het houdt haar niet terug, dat zij reeds in den winter van haar leven staat. Zij heeft een ideaal. En dat ideaal streeft zij na met de kracht en de liefde van een twintigjarige. En dit is haar voorbeeld: een ideaal te koesteren. En te zorgen, dat voor ieder verloren ideaal een ander in de plaats komt. Want dat is een der geheimen van een gelukkig leven. V._J ELKEN MIDDAG In van hal TRIANON-THEATER Breestraat né- 31 - LEIDEN 5 O'CLOCK TEA MUZIEB/ - GRATIS SURPRISES 2609 voor de Dames. komt. Er zal geen „Abwertung" van den Nederlandschen gulden plaats hebben. De koopkracht van onze valuta zal zich niet wijzigen. Vervolgens ontspon zich een interessant debat over economische vraagstukken. De Nederlandsche belangen, aldus minister Fischböck, staan ten opzichte van de Duitsche interesssen geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid. In geen geval zal er sprake zijn van verhandelingen in eén sfeer van dictatorschap. Dr. Fischböck zegde zijn volledige steun en medewerking toe bij de handhaving en de vertegenwoor- diginng van de Nederlandsche belangen in Duitschland. Hij maakte gewag van de binnenkort te houden onderhandelingen tusschen Nederlandsche en Duitsche indu- strieelen. Men dient echter, zoo deelde de minister mede, bij een zuivere beoordee ling van deze materie rekening te houden met de eenige uitzonderingsfactor, n.L de eischen en de belangen van de Duitsche oorlogseconomie. Bomaanvallen op Nederland Ook vannacht hebben Engelsche vlieg tuigen aanvallen gedaan op Nederlandsch grondgebied. De uitgeworpen bommen hebben in het algemeen slechts schade van geringe omvang aangericht, daar de mees te op onbebouwd terrein neder kwamen. Eennige woonhuizen hebben zware be schadigingen opgeloopen. Twee personen /ijn gedood en vier andere zwaar gewond. In overijsel en Limburg zijn brandplaat jes neergekomen. Aangezien het in de laatste dagen her haaldelijk is voorgekomen dat personen letsel hebben bekomen door splinters van projectielen van het afweergeschut wordt er nogmaals op gewezen dat de aanwezig heid in de open lucht tijdens luchtaanval len gevaarlijk is. REIS VAN VAKVEREENIGINGSLEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Zaterdag zal een gezelschap vakvereeni- gingsleiders van alle richtingen naar Duitschland vertrekken, waar zij onder deskundige leiding een aantal bedrijven sociale instellingen en de werkkampen zullen bezichtigen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1