RADIO-CENTRALES Mcd&dand fiauwt zich ap nieuiu ap Een groot werk, dat veel organisatie eischt Belangrif RIJNSTREEK WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Wal eraan vooraf moet gaan I EEN ENORME TAAK De wederopbouw van die deelen van ons vaderland, welke door het oorlogsgeweld gedurende de fatale Meidagen 1940 in meer of mindere mate zijn getroffen, is op het oogenblik in vollen gang. Wij weten het heel goed: niet iedereen zal het met deze uitspraak eens zijn. Er zijn onder ons land- genooten, die zwartgallig kijken en zeggen, dat er veel wordt gepraat, maar niets wordt gedaan. Anderen geven weliswaar toe, dat „er iets wordt gedaan", maar het tempo is h.i. te langzaam en zoo zijn er meer vormen van critiek, waarbij echter bijna steeds wordt bewaarheid, dat de beste stuurlui aan den wal staan. Heeft men zich eigenlijk wel eens afge vraagd wat er aan den eigenlijken weder opbouw vooraf heeft moeten gaan? Ant woord op deze vraag is een uiteenzetting, welke ons dezer dagen werd gegeven. Zij toont, dat alles wordt gedaan, wat binnen menschelijk bereik ligt en wat met de ter beschikking staande middelen verwezen lijkt kan worden om de schade door oor logsgeweld aan het leven van land en volk toegebracht, te herstellen. DE TAAK VAN DR. IR. RINGERS. De opdracht, welke de toenmalige Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht aan den „Algemeen gemachtigde voor den we deropbouw" dr. ir. J. A. Ringers destijds was zijn titel „regeerings-commissaris" op 18 Mei gaf, luidde als volgt: „Het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettin gen, de wederopbouw van steden, dor pen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt". Het droogmalen der inundaties had een vlot verloop. Het ging over het algemeen veel sneller dan redelijkerwijze verwacht had mogen worden. Het bevaarbaar maken van rivieren en kanalen en het openen van de spoorwegen, hetgeen immers van groot belang is voor de voedselvoorziening en het kolentransport, had meer voeten in de aar de, maar dank zij het verdienstelijk werk van de directie van den Waterstaat en die der Spoorwegen, waren de grootste hin dernissen spoedig en doeltreffend overwon nen. ER ZONKEN 1400 SCHEPEN Interessante en tot nu toe onbekende cij fers werden ons medegedeeld omtrent het aantal schepen, dat het Nederlandsche le ger gedurende de vyf oorlogsdagen heeft beschadigd met het doel deze vaartuigen niet als bruikbare schepen in de handen van den tegenstander te geven. Dit aantal bedroeg in totaal 1400. Het meerendeel werd tot zinken gebracht op de groote ri vieren, in het IJsselmeer en in de Zeeuw- sche wateren. Het was niet alleen een eco nomisch, maar vooral ook een sociaal be lang deze schade te herstellen. Het regee- ringscommissariaat voor den Wederopbouw stelde derhalve een afdeeling Vaartuigen in, welke al deze beschadigde schepen re gistreerde. De schepen werden daarna, de een na den ander gelicht, de schade vastge steld en naar werven gesleept om gerepa reerd te worden. Gelukkig kon worden vastgesteld, dat slechts een zeer gering aan tal 6 a 7 pet. onherstelbaar bescha digd was. Deze niet meer te herstellen schepen waren over het algemeen kleine vaartuigen van minder dan 150 ton. H^t to tale bedrag van de vaartuigen-schade be loopt rond 10 millioen gulden. Dit herstel brengt een aanzienlijke hoeveelheid werk mee voor de op reparatie ingestelde wer ven, waarvan Nederland gelukkig een zeer groot aantal telt, vooral in Rotterdam en omgeving. Dit is van zeer veel belang, in de eerste plaats economisch om de vervoers capaciteit weer op peil te brengen en in de tweede plaats sociaal om den schippers, schippersknechten enz. weer in het bezit der schepen te stellen, zoodat zij wederom aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Op het oogenblik zijn reeds ongeveer 350 der beschadigde schepen hersteld en nemen zij aan het verkeer weer deel. Een aantal van ongeveer 400 schepen bevindt zich in een meer of minder vergevorderd stadium van her stel. Speciaal de voor de uitvoering van de werken voor den Noord-Oost polder benoodigde vaartuigen zijn in korten tijd weer voor het gebruik ge reed gemaakt. PUINRUIMEN IN ROTTERDAM Een tweede ding, dat aan eigenlijken we deropbouw onherroepelijk moet vooraf gaan is puinruimen. De Rotterdammers kunnen hiervan meepraten. Weet u hoeveel puin in de Maasstad opgeruimd moest wor den? De schatting exclusief de oprui ming van kelders en fundeeringen is 214 k 3 millioen kubieke meter puin, benevens vele duizenden tonnen ferro- en non-ferro metalen. De oppervlakte van de Rotter- damsche binnenstad, welke door het oor logsgeweld is verwoest, bedraagt ongeveer 270 H.A. Direct na den oorlog men zal zich het herinneren heeft het Rotterdam- sche gemeentebestuur maatregelen geno men om deze fantastische hoeveelheid puin op te ruimen. Dertig duizend „puinruimers" boden hun diensten aan. Allen werden aan het werk gezet. Het vereischte een orga nisatie, die aanvankelijk vanzelfsprekend niet vlot verliep. Voor dertigduizend „puinruimers" waren ook dertigduizend stuks werktuigen noodig. En da kleeding niet te vergeten! Velen hadden nog nooit een spade of een houweel in de hand ge had. Geleidelijk echter kwam er ordening. Aan het hoofd stelde zich een energiek or ganisator, de heer Ter Marsch. -Het aantal puinruimers kon spoedig worden ingekrom pen tot 20.000. In Augustus werden er 2000 en in September 8000 ontslagen. De vorige me and waren er nog 8000 puinruimers. Het ligt in de bedoeling 5000 arbeiders aan het werk te houden. Aanvankelijk had men gedacht eerst in Februari 1941 met het puinruimen in Rotterdam klaar te zijn. De kosten had men geschat op 19 millioen gulden. Dank zij de goede organisatie en een even vlotte samenwerking tusschen den gemeentelijken technischen dienst in Rotterdam, den rijksdienst voor de werkverruiming en het regeeringscom- missariaat voor den wederopbouw is het echter meegevallen. Het einde is thans reeds in zicht. Het werk zal half November klaar zijn en de kosten zul len dan 12 millioen gulden hebben be dragen. PUINRUIMERS ELDERS. In vergelijking met Rotterdam was het puinruimen in Middelburg kinderspel. Het werk vlot in de Zeeuwsche hoofdstad goed. werd vlot in de Zeeuwsche hoofdstad goed. In totaal moet hier 80.000 kubieke meter puin geruimd worden. Driehonderd arbeiders zijn hiermede be zig en de kosten worden geschat op 350.000 gulden. Wat de andere door het oorlogsgeweld getroffen gemeenten betreft, kan het puin ruimen practisch worden verwaarloosd. MOTORRIJTUIGENBELASTING De A.N.W.B. bericht ons: In een nieuw rondsenrijven heeft het Departement van Financiën nadere voor schriften gegeven met betrekking tot de teruggave van motorrijtuigen-belasting. Volgens de tot dusverre geldende rege ling kon restitutie slechts verleend worden over volle maanden, gedurende welke men wegens intrekking van de rijvergunning niet meer kon autorijden; teruggave van belasting op zestigdagenkaarten kon niet worden verleënd. Op zestig-dagen-kaarten wordt restitutie verleend, indien het betrokken motorrij tuig wordt gevorderd of afgeschaft In ge val van vordering van een motorrijtuig, waarvoor men een gewone belastingkaart heeft kan teruggave over de nog niet ver streken maanden verleend worden. Zy, die een zestig-dagen-kaart bezitten en vóór den afloop van de geldigheidsduur deze kaart hebben opgebruikt, kunnen in afwijking van de vroeger geldende voor schriften in het vervolg een nieuwe zestig- dagen-kaart verkrijgen. De nieuwe circulaire bepaalt echter, dat in geval de vergunning slechts voor een deel van een maand gecontinueerd wordt, teruggave verleend kan worden over het resteerende deel van de maand. Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (Ps. 142) R.O.V. (v. Rijnsburg, (voor Katwijk aan Zee, Oegstgeest, Valkenburg, èn Katwijk a.d. Rijn) Voorschoten (H. Rijndijk) H. R. BLOOT Co., Rijnsburg, Tekf 25. Katwijk, Telef. 131 De zenders sluiten om 7.1| zenders nóg vroeger sluil van onze Raqio Centrale' onze Radio-Centrales gei derlandsche Oitiroepvereei Onze Radio-cen^tales zijn de studio's verbanden. Eei iptgezonden, van V,15 uur ma is vrij van elke electri avdfcds. Ook al zoud$i de 'hebben de abohné's daar J£en last vanJFwant: pgramma'svcier Ne gingen door. per eigen telefoonlijn met eciaal programma wordt uur nam. Dit program- atmosferische storing en wordt ook niet ^neer g^toof\door andere zenders. MAAR ÓÓK: bezitters van Radio-toestellep zulleft deze programma's, die ir. de Radio-Gidsen zulfpn worden vermeld, niet willen en kunnen missen. THANS is het oogenblik gekomen, on aansluiting op de Radio-Centri het toestel ook een ïen. 2654 OMGEVING OEGSTGEEST viering van St. Willibrords feest. 7 November is voor onze Parochie een bijzondere datum, omdat dan de sterfdag van St. Willibrord wordt gevierd, die niet alleen de Patroon, doch ook de Stichter is van onze Parochie. Wij kennen allen de mooi? legende die aan de stichting van onze Parochie is ver bonden en die aan het oude groene Kerkje de traditioneele naam van „Zweetkerkje" heeft gegeven. St. Willibrord immers zou eenigen tijd voor zijn dood de opdracht hebben gegeven om nier een kerkje te bouwen en tevens had hij beloofd het zelf te komen wijden. Intusschen is hij gestor ven, doch is toch zijn belofte nagekomen, zoodat het kerkje op wonderbare wijze is gewijd. Al moge het dan een legende zijn, toch zegt ze ons dat St. Willibrord zijn pa rochiegemeenschap niet vergeet en een blijvende en beschermende liefde toedraagt zoodat van zijn kant Kerkwerve blijft St. Wilberts erve. Dit jaar heeft dit feest nog een bijzonder blij accent, omdat in een apostolisch schrij- van onze H. Vader Paus Pi us XII den H. Clemens Willibrord, Bisschop en Belijder, heeft uitgeroepen tot eersten Patroon der Utrechtsche Kerkprovincie met de bepa ling, dat zijn feest als een ritus eerste klas met octaaf in alle Bisdommen van Neder land moet worden gevierd. (A. A. S. XXXII. 1940). Wij willen daarom langs dezen weg* alle Parochianen nog eens aansporen dit feest, althans kerkelijk mede te vieren. Op 7 November is er 's fhorgens om half acht een gezongen H. Mis, doch op a.s. Zondag zal het feest parochieel worden ge vierd in een plechtige Hoogmis en des middags om 3 uur in een solemneel Lof, met reliekenprocessie en predikatie. Wij zouden echter ook onder de aandacht van de Parochianen willen brengen, om op 7 November de plaats te bezoeken, waar St. Willibrord oorspronkelijk onze parochie stichtte n.m. de plaats waar op het oogen blik het z.g. Groene Kerkje staat. Want rond dit kerkje liggen veel gesneuvelde soldaten begraven, waaronder ook ver schillende Katholieken. Het is dan een mooie gelegenheid om op het graf voor hun zielerust te bidden, vooral nu wij in de maand leven, waarin wij de zielen der afgestorvenen bijzonder gedenken. Tenslotte sporen wij alle Jongemannen tusschen de 17 en 25 jaar nog eens aan, om Zaterdagavond om 8 uur in de kerk aanwezig te zijn voor een zeer bijzondere Willibrord herdenking. Hier zal vooral worden uiteengezet de beteekenis van St. Willibrord voor ons Vaderland. Moge alle Parochianen elkander aan sporen, om ook dit jaar St. Willibrord den Stichter en Patroon van onze Parochie te vieren, opdat ook wij van onzen kant er voor zorgen dat Kerkwerve blijft St. Wil berts erve! Schipper verdronken. Gistermiddag om kwart voor vijf voer de 23-jarige H. van Egmond, wonende te Oegstgeest, en werkzaam bij de firma de Ridder en Co., met zijn schuit door den Rijn. Door onopgehel derde oorzaak viel de man te water. Op zijn hulpgeroep kwamen verschei dene personen toesnellen. Zy tracht ten met haken en dreggen den drenke ling te redden, doch deze werd door den sterken stroom naar beneden ge trokken. Eerst na twintig minuten kon men den man op het droge brengen. Het lyk is naar de ouderlijke woning vervoerd- Ge b o r e n: Dirk z. van J. van Egmond en J. Kort. Alphonsus Cornelis Marie z. van L. J. A. v. d. Drift en M. M. C. Ver hoef. Ondertrouwd: J. van de Gevel 33 j. en S. Palsma 25 j. C. J. Ritman 31 j. en J. S. Ardesch van Hamel 38 j. Overleden: R. Harmens geb. Har mens 81 jaren (overleden te Leiden). F. E. L. Meuffels 66 j., overleden te Lei den. D. de Koning 79 j. A. J. W. den Ouden geb. du Chatenier 77 j. J. U. Osinga 70 j. Gevestigd: Rijkmans geb. IJdoj van Rijnsburg. Boomsma geb. Lodewijks, van Leiden. H. Félix, van Leiden. R. van Mosseveld, van Leiden. L. van der Scheer, van Bloemendaal. J. Luijben geb. Groenendijk van Nieuwkoop. P. A. J. van Domelen, van Roosendaal. W. van Heusden, van Hilversum. J. A. v. d Burgh, van Pijnacker. N. Bosman, van Hengelo. A. Zoethout, van Leiden. Vertrokken: C. D. Herremans, naar Breda. S. Schönthal, naar Baarn. A. A. Roman en gez. naar Leiden. M. La- dendorff en vr., naar Alphen aan den Rijn. J. K. Lubanski, naar Ermelo. A. Ladendorff, naar Alphen aan den Rijn. B. A. Schlatmann, naar Oosterhout. K. Jongerbloed, naar Hazerswoude. A. Abspoel, naar Leiden. E. N. E. Thijssen, naar Leiden. J. M. van Wijk, naar Bloe mendaal. H. W. de Roos, naar Leider dorp. Verhuizingen binnen de gemeente: D. Bol en gez., haltechef N.Z.H., van v. Assen- delfstraat 40 naar Regentsselaan 15. HILLEGOM Geboren: d. van C. MeijlisNoppe d. van H. SalierFoks z. van L. P.' Kalkersvan Echteld d. van P. C. van der EistAugustinus d. van M. J. Top penBackens z. van C. M. van Leeu wenvan Lierop d. van E. M. A. Lit- jensWelling d. van C. WillemseMetz z. van H. A. van der Lindenvan Looij LEIDSCHENDAM Verdronken? By de politie, alhier, werd aangifte ge daan, dat de heer J. uit Voorburg, die Zondag j.l. op bezoek was geweest in de Tedingerstraat, alhier, nog niet was te ruggekeerd. Daar vermoed wordt, dat J. aan den Westvlietweg door de duisternis te water is geraakt en verdronken, heeft de politie vandaag daar ter plaatse de Vliet afgedregd, doch tot heden zonder re sultaat. Geboren: Wilhelmina Maria, d. van J. H.Verhagen en H. M. v. Dijk Anna Apo- lonia Maria d. van A. G. F. v. d. Arend en M. P. van Rijn Franciscus Jacobus An- tonius z. van F. J. Strampraat en M. M. F. Bakker Simon Christiaaan z. van A. J. van Veen en M. P. v. d. Sman Gerar- dus Christianus Maria z. van N. J. Goeman en Chr. M. Lelieveld. Ondertrouwd: J. Th. A. v. d. Meer en D. M. C. van Dijk A. A. v. d. Zalm en J. A. Beet J. M. Schipper en A. Buite laar. Getrouwd: J. L. Remmerswaal en H. G. de Heij B. J. Sloot en M. E. Jansen Zijlstra en A. M. Zijlstra. Overleden: S. L. C. E. Mulder, d. 3 dagen. NOORDWIJK Geboren: Cornelia Wilhelmina Ju liana d. van P. Rothert en E. M. P. Ouds hoorn. Marinanne d. van H. de Graaf en K. de Bruin. Martinus Johannes Nico- laas Quirinus Marie z. van M. J. J. Zand wijk en C. van Berkel, Catharina Wil helmina Maria d. van H. W. G. v. Urk en C. P. Ruigrok. Jolanda Agnes Jacoba d. van C. J. Commandeur en J. K. Borst. Hubertus Petrus Cornelis z. van H. G. J. Peeperkorn en T. Vink. Simon Theodo- rus z. van S. de Haas en H. G. Alkemade. Ondertrouwd: A. J. Fransen en G. C. den Hollander. J. Moerkery en E. P. Groenendijk. Overleden: Johanna v. d. Ploeg 79 J. SASSENHEIM ENSTIGE ONTPLOFFING BU SIKKENS. Een ernstig gewonde. Gisteravond even na 7 uur brak in Sik- kens' Lakfabrieken, alhier, brand uit, ge volg van een hevige explosie. Met eigen bluschmateriaal: slang op de waterleiding en brandblusschers werd het vuur bedwongen. De oorzaak is hoogst waarschijnlijk een vonk, welke uit een stopcontact sprong, toen een stekker daaruit getrokken werd. Door deze vonk ontstond een explosie, waardoor deuren opengereten werden en vele ruiten braken, w.o. ook een groote met gewapend draadglas belegde lichtbak. D» roeden van enkele stalen ramen wa ren totaal verwrongen. Helaas werd naast de materieele scha de door de explosie zwaar lichamelijk let sel toegebracht aan een employé van de fa briek, den heer Luik, wonende Berken laan 5. Hy werd deerlijk aan gezicht en armen verbrand. De doktoren Dommissie en Zijerveld ver leenden de eerste hulp, waarna het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd. Deze brand heeft wel aangetoond, dat de onderhanden zijnde moderniseering en uit breiding van onze brandweer, met het oog op dergelijke in de gemeente aanwezige fabrieken, waarin een brand spoedig cata- strophale afmetingen kan aannemen, al lerminst overbodig is. Rijwiel terug. De aan den heer van Zelm ontvreemdde fiets is te Oegstgeest, staande langs den weg, teruggevonden. De beige-kleur was den dief zeker te veel in- het-oog-loopend. VOORSCHOTEN .In beslag genomen. Gisteravond is door de politie in een schuur in den pol der achter de laan van Rozenburg een ge slacht varken in beslag genomen. De sla gers konden vluchten en in de duisternis ontkomen met achterlating van twee rij wielen en enkele andere voorwerpen, wel ke ook in beslag genomen zijn. Bij onder zoek is gebleken, dat hieraan schuldig wa ren P. de B. te Leiden en H. D., alhier. WARMOND Diphterie. Op de scholen alhier zijn eenige gevallen van diphterie geconsta teerd. In overleg met den inspecteur van de Volksgezondheid is voor de kinderen der scholen de gelegenheid opengesteld om zich tegen deze ziekte te laten inenten, van welke gelegenheid zeer druk gebruik wordt gemaakt. De behandeling geschiedt geheel gratis. Geboren: Dorothea Elizabeth d. van J J. Scherjon en S. M. E. Broese. Lena d van C. v. d. Heyden en Aa van Hulst Quirina Johanna Elisabeth d. van Q. G. Beugelsdijk en W. J. v. Egmond. Corne lis Helena z: van C. J. A. Meskers en V. C. Meerleveld. Gehuwd: L. P. Moerkerk jm. 32 j. en M. S. Sikking 28 j. Overleden: Maria Spel 74 j. wed. van B. J. V. Mathot. W. J. van Noort 61 j. echtgenoot van C. Moerkerk. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Anna Catharina d. van P. A. de Knyff en N. van der Schee Maria Dirkje d. van J. Westmaas en M. E. van den Berg Isaac z. van N. van Dien en R. Kroon Welmoed Klazes d. van K. Fok- kema en S. de Vries Ernst Arie z. van A. Hoogeveen en B. Tuis. Overleden: Marius Schreuders 73 j., geh. met P. van der Schans Pieter Zuij- dam 72 j., geh. met B. van Leeuwen. Gevestigd: Neeltje Pot van Boskoop Adrianus van Halteren en gezin van Boskoop Jacoba A. de Wit van Koude kerk aan den Rijn Karl P. Jacoby van Wassenaar Dorn Weingarten, wed. Ph. Marcus van Wassenaar Marie M. E. J. L. Mancesu van Leiden Marinus Tatje van Koudekerk aan den Rijn. Vertrokken: Hendrika van der Kreeft naar Amsterdam Elizabeth West maas naar Amsterdam Anthonie en Jan netje Kikkert naar Sneek Caspar J. Bou- wer naar Den Haag. ZOETERWOUDE Roode Kruis. De in deze gemeente ge houden collecte ten bate van het Ned. Roo de Kruis heeft in totaal f ,0.50 opgebracht. „Gewapende Dienst". Door B. en W. is een commissie gevormd v. d. Gewapenden Dienst (steun aan oud-militairen, invali den, oorlogsweduwen en weezen). In deze commissie hebben zitting de heeren J. ten Seldam, voorzitter; L. Harkes, secr.-penn. en K. van Houten. NIEUWKOOP Lagere scholen. Ter besparing van brandstoffen is alhier besloten, dat de la gere scholen op Maandag voorloopig ge sloten zullen blyven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6