RECHTZAKEN Academienieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 6 NOVEMbïft 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEDEN DER W.A. VOOR DEN RECHTER NAAR AANLEIDING VAN EEN RELLETJE TE ZEIST. Tien leden van de W.A. van de N.S.B. stenden gistermiddag voor de Utrechtsche Rechtbank terecht terzake geweldpleging met vereende krachten tegen personen en goederen. Het betrof hier het relletje, dat zich heeft afgespeeld te Zeist op den avond van den derden September van dit jaar. Toen maakte een afdeeling van de W.A. een marsch door Zeist, van het kringhuis via een arbeidersbuurt en over de Slotlaan terug. Aanvankelijk verliep de tocht rus tig en zonder eenige onregelmatigheid, doch aangekomen aan de hoofdstraat van Zeist, waar het dien avond zeer. druk was, ont stond er door gejoel van wat opgeschoten jongens allengs meer deining. Niet alleen dat sommige wandelaars onder het publiek scl eldwoorden bezigden, de opgeschoten jongens, die meerendeels op de fiets wa ren, namen steeds meer en meer een drei gende houding aan. Om te voorkomen, dat er een relletje zou ontstaan, gaf de com mandant van de W.A. bevel een stille zij straat in te slaan. Doch ook in de Wees huislaan lieten vele fietsers de W.A. troep niet met rust, zoodat de commandant zich op een gegeven moment genoodzaakt zag bevel te geven de straat schoon te vegen. Tvaalf W.A.-mannen grepen hierop hun koppelriemen en gingen daarmee het op dringend publiek te lijf. Er zyn toen harde klappen uitgedeeld, doch, daar de officier van justitie van meening was, dat de WA- mannen niet eigenmachtig behoorden op te treden, verschenen zij thans als verdach ten voor de rechtbank. In deze zaak waren vele getuigen gedag vaard. De getuigen a charge verklaarden allen op hun beurt, dat de W.A.-troep een provoceerende houding had aangenomen. Zij bekenden wel, dat de marcheerende lieden gehinderd waren en dat den mannen van veel kanten wel scheldwoorden waren toe geroepen, doch dat gaf hun zeker niet het recht, aldus verklaarden deze getuigen, om zoodanig op te treden, dat met geweld de straat moest worden schoongeveegd. De getuigen a décharge ertelden allen, hoe het dien avond in Zeist was geweest. En hun verklaringen kwamen in hoofdzaak hier op neer, dat er op 3 September, toen de W.A. den marsch organiseerde, zoo goed als geen politie op straat was. Er was vol gens hun meening maar één agent in de Slotlaan en die was nog in burger, zoodat de joelende en schreeuwende menigte vrij spel had. Op den duur werd de houding van het publiek zoo, aldus verklaarden zij verder, dat het ingrijpen van de W.A. on vermijdelijk werd. Nadat men allerwege had gejoeld, geschreeuwd en hinderlijk had gescholden van.... „sla ze dood, die ploer ten, die moordenaars, die landverraders", was men overgegaan tot handtastelijkhe den. Daarom ook had de commandant van de W.A. bevel gegeven een stillen zijweg in te slaan. Maar toen ook daar de handtas telijkheden niet ophielden, zoo verklaarde de commandant voor de rechters, had hij zich genoodzaakt gezien bevel te geven om de straat schoon te vegen. President: Wat bedoelt u eigenlijk met: „Als we niet hadden ingegrepen, zouden er ongelukken zijn gebeurd" Getuige (de commandant van de WA.): U begrijpt toch wel, dat als men eerst gaat spuwen, later met de fietsen tegen de bee- nen gaat rijden en tenslotte door het plaat sen van de fietsen voor de marcheerende Loep, dat men dan ook niet ervoor terug deinst, om tot erger dingen over te gaan. Het publiek lokte eenvoudig een relletje uit en daaraan wenschte ik een einde te maken. Een andere als getuige 4 décharge ge hoord W.A.-man verklaarde, dat het pu bliek opdringeriger was geworden naar mate de duisternis begon te vallen. En, zoo vertelde hij verder, er was dien avond geen agent op straat te zien. Ja, toen wij een maal de straat hadden schoongeveegd, toen kwamen de agenten als uit de lucht ge vallen. Verdediger mr. van Vessem tot getuige: Heeft u ook gehoord, dat het publiek riep: sla ze dood, die landverraders? Getuige: Ja zeker, kameraad, zooals ge woonlijk werden ons de vreeselijkste ver wijten naar het hcofd geslingerd en ik kan u wel zeggen, dat wanneer iemand tegen mij roept „landverrader", dan voel ik dat als een persoonlijke lichamelijke mishan deling, waartegen ik mij verweren moet. Een andere getuige a décharge heeft ge constateerd, dat er verschillende voorbij gangers in de Slotlaan waren, die hun fiets pomp van 'hun rijwiel hadden gehaald en daarmede een dreigende houding aanna men. Het maakte sterk den indruk op ons, dat het op de nduur op vechten zou uit draaien. Een der rechters i-t den commandant van de WA.: Heeft u opdracht gegeven om met de koppelriemen de menigte uit elkaar te slaan? Beteekende dat, dat iedereen van de straat werd geveegd, ook zij, die met het geheele relletje niets te maken had den? Commandant: Ja, edelachtbare, als wij de straat schoonvegen, dan doen wij dat gron dig. Wij hebben alleen de kinderen en de vrouwen buiten gevaar gesteld. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford het in de dagvaarding ten laste gelegde be wezen. De verdachten doen, aldus spr., een beroep op noodweer. Inderdaad gaf het Zeister publiek aanleiding tot ontevreden heid. De troep werd lastig gevallen, er werd gescholden en zelfs maakten verschillende opgeschoten jongelui het de marcheerende W.A.-mannen lastig. Doch dit alles geeft den verdachten geen reden om er maar op los te slaan. Van twee verdachten kan niet bewezen worden, dat zij zich hebben schul dig gemaakt aan geweldpleging, zoodat zij behooren te worden vrijgesproken, tegen alle anderen eisch ik een boete van twintig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis, als mede 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hierna was de verdediger mr. v. Vessem aan het woord. Spr. memoreerde in het kort wat er op dien derden September in Zeist was voorgevallen. Door het meer dan hinderlijk optreden van het publiek, dat steeds meer en meer ging opdringen, ont stond er een toestand, waaruit de ergste ge volgen zouden zijn voortgekomen, als niet twaalf man van de W.A. tijdig hadden in gegrepen en de straat hadden schoonge veegd. Als de troep alles maar over haar kant had laten gaan, zouden er zeker doo- den zijn gevallen. Nu liepen er na afloop van de charge alleen maar menschen rond met wat pijnlijke gezichten. Spr. herinnert in dit verband aan de charge, die toenter tijd in den Haag is uitgevoerd door de po litie, toen Mussert, van Geelkerken en Mar- Chant d'Ansembourg door hun kameraden uitgeleide werd gedaan voor hun reis naar Indië. Toen kon er ook geen rekening wor den gehouden met de goeden, die in zoo'n geval nu eenmaal altijd moeten lijden voor de kwaden. Hier zijn tenminste nog de vrouwen en kinderen in bescherming geno men, dat gebeurde in den Haag niet. Het beroep op noodweer zal, aldus spr- door de rechtbank aanvaard 'dienen te wor den. De W.A.-mannen behooren niet tot een willekeurige groep of vereeniging. De W.A. is een wettig toegelaten organisatie vorm. Het is een op bevelsbeginsel gegrond veste organisatie en toen dus de comman dant bevel gaf om de straat schoon te ve gen,-moesten zij, die daarvoor waren aan gewezen, gevolg geven aan het commando. Zij kunnen dus hier niet terecht staan voor een feit, dat zij persoonlijk zouden hebben gepleegd. Want persoonlijk hebben zij niets misdaan, zij hebben gezamenlijk een bevel opgevolgd en daaraan hadden zij eenvoudig te voldoen. Hier zal dus ontslag van rechtsvervolging moeten volgen, omdat het hun ten laste ge legde feit niet strafbaar is. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. HAAGSCH GERECHTSHOF GEPROBEERD DE SYNAGOGE TE LEIDEN IN BRAND TE STEKEN. Verdubbeling van straf geëischt. De 52-jarige autohandelaar R. H. F. P. te L e i de n, instructeur van de S. A. in die gemeente, was door den Haagschen Politierechter veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf wegens poging tot huisvredebreuk. Hy had op 5 Augustus het plan gehad om de Synagoge te Leiden in brand te steken. Thans in hooger beroep voerde verdachte aan, dat hij absoluut geen plan had om brand te stichten. De president van het Hof merkte evenwel op, dat verdachte niet temin een flesch olie bij zich had. De president wees er verder op, dat ver dachte het plan geopperd had om de Sy nagoge in brand te steken. Zijn medewer kers vonden dat evenwel te erg en waren er absoluut op tegen en wel dusdanig, dat zij de Duitsche en Hollandsche politie waarschuwden. Deze namen hun maatre gelen en stelden zich verdekt op. Toen ver dachte de deur der Synagoge wilde for- ceeren, was er ingegrepen. President: „U handelde geheel op eigen houtje, want de leider voelde in het ge heel niets voor iets dergelijks en was blij kens de stukken in de partij heelemaal niet op u gesteld." De procureur-generaal noemde het een buitengewoon ernstig en laakbaar feit. De Officier van Justitie was eenzelfde mee ning .toegedaan geweest en had destijds tegen verdachte vier maanden gevangenis straf geëischt. De Politierechter had ver dachte toen tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. Spr. achtte deze straf te licht voor dit feit en met vernietiging van het vonnis van den Politierechter eischte spr. thans vier maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Vorrink, was van meening, dat verdachte in een ver keerd milieu was terecht gekomen en daar door deze daad begaan had. PI. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Knokpartij te Rijnsburg. De loswerkman C. de M. te R ij n s- b u r g is nu bepaald geen zachtzinnig heerschap, dat getuigde zijn straflijst uit drukkelijk. v Van de mishandeling, waarvoor hy nu in hooger beroep terecht stond, was het zoon tje van de M. eigenlijk de oorzaak. Dat zoontje had van v. d. B. te Rijns burg, eenige draaien om de ooren in ont vangst mogen en moeten nemen, omdat hij v. d. B. had uitgescholden. Zoonlief had over deze behandeling zijn nood geklaagd bij papa en deze zou wel eens even revanche gaan nemen. Hij had zijn roeiboot losgemaakt en was overgevaren, naar de werf waar v. d. B. werkte en had v. d. B. „van dik. hout zaagt men planken" gegeven. De rechtbank had de M. daarvoor ver oordeeld tot twee maanden gevangenis-v straf, hetgeen hij veel te veel gevonden had. In hooger beroep vertelde hij prompt, dat v. d. B. hem aangevallen had en hij zich alleen maar verdedigd had. Waarom hij evenwel met de roeiboot was overgevaren, liet hij wijselijk in het midden. De procureur-generaal was de meening toegedaan, dat verdachte aardig te keer was gegaan en vond de opgelegde straf, van twee maanden gevangenisstraf alles zins gerechtvaardigd, zoodat bevestiging van het vonnis werd gevraagd. De verdediger, mr. Schaper, achtte het bewijs in deze zaak niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Een geëvacueerde bestolen voor een fiets. L. G. M. te A 1 p h e n a. d. R y n was door den Politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Tijdens de oorlogsperiode was iemand uit het Oosten des lands geëvacueerd naar Alphen aan den Rijn en deze persoon was bij verdachte in huis gekomen. Toen het ergste achter den rug was, was de geëva cueerde weer teruggebracht naar zijn woon plaats. Hij liet zijn fiets zoo lang te Alphen staan met het verzoek om het vehikel op te sturen, Toen de fiets evenwel niet teruggestuurd werd had de eigenaar een brief gezonden naar Alphen en alsnog op terugzending van de fiets aangedrongen. Verdachte had toen heel laconiek een briefkaart teruggezonden, waarop o.a. ge schreven stond „fiets is gestolen". Maar de fiets was niet gestolen, want verdachte kon de fiets best gebruiken. De procureur-generaal achtte de opge legde straf juist, gezien den ernst van het feit en eischte dan ook bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. De weggebleven torenwacht. De winkelier W. d. L. te Nootdorp hi"* van den burgemeester van die gemeen te opdracht gekregen om dienst te doen als torenwacht bij den luchtbeschermings dienst. Verdachte reide geen tijd gehad te heb ben en was naar den- burgemeester gegaan om zulks te vertellen. De burgemeester was niet aanwezig en verdachte had toen maar een briefje achtergelaten en was weg gebleven van de toi en wacht. Hij had echter geen toestemming daar voor, hetgecr. de reden was geweest, dat de Politierechter hem veroordeeld had tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Verdachte was het daar niet mee eens geweest en stond heden in hooger beroep terecht De procureur-generaal zeide o.m., dat de Politierechter reeds rekening met de om standigheden had gehouden en een geld boete hac1 opgelegd terwijl meestal gevan genisstraf werd gegeven. Di riuch werd dan ook bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten: mej. F. M. de Graaff, Den Haag en de heer A. IJ. A. Looijen, Goes; Doctoraal examen Rechten: de heeren J. Exalto, Den Haag: W. Kreukniet, Was. s e n a a r, en F. Hartong, Rotterdam. Geslaagd voor het examen van apothe kersassistent te Leiden mej. J. G. de Bel, Rotterdam. Binnenland De Engelsche bomaanvallen op Nederland Slechts weinig Engelsche vliegtuigen hebben vannacht boven ons land gevlo gen. De bomme die werden afgtwor- pen en die eveneens weinig talrijk wa ren, kwamen bijna allen in het vrije veld terecht zender noemenswaardige schade aan te richten. In het geheel zyn twee dooden te betreuren, ter wijl een persoon zwaar en e e n per soon licht is g e w on d. Eenige woon huizen zijn beschadigd. In één gemeen te werd de gas- en waterleiding ge stoord. ONDERSCHEIDING. De heer G. W. Kampschoër, algemeen voorzitter van den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwtond in het Bisdom Haarlem en Vice-voorzitter van den K. R. O., is door Paus Pius XII benoemd tot ridder in de orde van Gregorius den Groote. VERDRONKEN. Gistermiddag waren drie jongens aan het roeien op den Ouden IJsel te Doesburg. De stuw stond, in verband met de werk zaamheden aan de rivier, geheel open. De boot werd in het stuwgat getrokken en sloeg om. Twee jongens slaagden er in zich te redden, doch de derde, de vijftien jarige J. Blaauw, geraakte onder water vast en verdronk. Vanochtend is de veertigjarige van der M. te Delft met zijn fiets te water gereden en verdronken. TENGEVOLGE VAN TRAP VAN PAARD OVERLEDEN. De vorige week kreeg de 61-jarige land bouwer G. J. Smit, fe Winterswijk, op zijn boerderij een trap van een veulen, waar door hij inwendig kneuzingen opliep. In den afgeloopen nacht is de man overle den. Bollenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 6 Nov. (D. N. B.). Het opper- 1 bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegers hebben op 5 November en in den nacht van 5 op 6 November haar vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en op vele plaatsen nieuwe branden en ontploffingen veroor zaakt. Talrijke luchtaanvallen werden bo vendien ondernomen op havens en fabrie ken en verkeerswerken in Zuid- en Oost- Engel and, waarbij vooral in Great-Yar mouth hevige ontploffingen vielen waar te nemen. In den loop van den dag ontston den er verscheidene voor de Duitsche suc cesvolle luchtgevechten. Duitsche jagers schoten alleen voor Portland negen vijan delijke toestelllen zonder eigen verliezen neer. Bij nachtelijke aanvallen op Schot- sche havens en fabrieken konden in Dun dee bijzonder zware branden geconstateerd worden. In de Pentland-Firth kregen twee vijandelijke patrouillevaartuigen zoo zware treffers, dat zy als zeker verloren be schouwd kunnen worden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Brit- sche havens. Britsche vliegtuigen vlogen des nachts naar Nederland en het gebied van het Duitsche Rijk en wierpen op verscheidene plaatsen bommen. Slechts op één plek ge lukte het hun een fabriek te treffen en daarbij in een spinnerij een bijgebouw in brand te krijgen. Het vuur kon echter wel dra gebluscht worden. De overige bom men vielen neer ofwel in het open land of in woonwijken waar eenige huizen be schadigd, twee burgers gedood en verschei den en gewond werden. De vijand heeft gisteren 23 vliegtuigen verloren, waarvan 21 in luchtgevechten, een door luchtdoelartillerie en een door marine-artillerie. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij het leggen van mijnen voor Britsche havens heeft zich bijzonder onderscheiden het gevechtseskader general Wever, door onafgebroken bezigheid onder ongunstige weersomstandigheden. De marine heeft in de beide vorige maan den den handelsoorlog tegen Engeland met toenemend succes gevoerd. Ook het lucht- wapen heeft naast zijn voornaamste taak t.w. de aanvallen op het Britsche eiland, de beide laatste maanden ook aanvallen gedaan op talrijke schepen en convooien. In de maanden September en October werd aan vijandelijke scheepsruim te of aan scheepsruimte die door den vijand ge bruikt wordt tot zinken gebracht: 1.308.600 b.r.t., waarvan door duikbooten alleen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn sinds het begin van den oorlog in totaal 7.162.200 b.r.t. vijandelijke of den vijand nuttige scheepsruimte vernietigd. Hieraan hebben deelgenomen: strijdkrachten boven water met 1.810.000 b.r.t., duikbooten met 3.714.000 b.r.t, formaties van het luchtwa- pen met 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zyn de verliezen aan vijande lijke oorlogsschepen en oorlogsvaartuigen, alsmede de verliezen der vijandelijke en voor Engeland nuttige neutrale koopvaar dijschepen als gevolg van mijnen of van het luchtwapen of van beschieting door kustbatterijem De totale verliezen van den vijand sinds het begin van den oorlog zijn dus nog aanzienlijk grooter, temeer daar de zwaar beschadigde schepen het lucht wapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koopvaardijschepen met meer dan drie millioen b.r.t. grootendeels ernstig ge troffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan echter worden aange nomen, dat een deel van deze gehavende schepen de thuishavens niet meer heeft bereikt of niet meer hersteld kon worden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 6 Nov. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 152 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Krijgsverrichtingen zijn gaande in den sector van Epirus en in het Pindusgebergte. Vijandelijke aanvalspogingen ten Noorden van de pas Kapestica en tusschen de Zui delijke vertakkingen van het meer van Prespa werden verijdeld met medewerking van de luchtmacht, die in eén krachtig optreden de vijandelijke wegen en colon nes bombardeerde. De brug op de land engte van het meer van Prespa werd ver nield. Vijandelijke auto's werden bescho ten en vernield. Troepenafdeelingen wer den verspreid. Onze luchtformaties bom bardeerden boyendien knooppunten van wegen in het gebied van Janina en Met- zo vo, het spoorwegstation van Fiorina, de vlootbasis van Navarino, de Piraeus, Ar- gostol en de militaire doelen op Korfoe. Een vijandelijke duikboot probeerde een van onze konvooien in het centrale deel van de Middellandsche Zee aan te vallen. Een torpedojager, die tot het escorte van het konvooi behoorde, viel de duikboot met een snelle beweging aan en bracht haar tot zinken. In Noord Afrika achtervolgden onze snol- Ie colonnes den vijand tot ruim vijftig kilo meter ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op het fort van Maddalena, welke zonder uitwerking bleven, en op Garnul- grein, waarbij drie personen gewond wer den. In Oost-Afrika stieten vijandelijke pant serauto's op onze strijdkrachten in het gebied van Sciusceib en weken terug, met achterlating van een dooden officier. Wij maakten eenige hindoes gevangen. Een jachtvliegtuig van het type Gloster werd door onze jagers nabij Metemma neer gehaald. Een van onze vliegtuigen bom- Agenda LEIDEN. Woensdag, Koofcdmonstratie Huishoudelij- kel Voorlichting, Leidsche Volks huis, 2.305 uur. Donderdag, R.K. Reclasseeringsver. Leiden, bureauzitting, St. Vincentiusgeb., H. Kerkgracht 32, alhier, 6.30 uur. Zondag, Ver. „Katholiek Leiden", open bare Christus' Koning-herdenking, spreker Pater Henricus O.Cap., Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 2 Nov. 20 uur tot en met Zater dag 9 Nov. 8 uur, waargenomen door de apotheken: „Tot Hulp der Menschheid',' Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN Geboren: Simon 7. v. K. Dubbelman er. A. A. Deeler. Gerardina Charlotte Carola d. v. G. Splinter en M. Th. Claas- sen. Christina Leonarda Elisabeth Cor nelia d. v. L. J. R. Cornelisse en C. E. Dries- sen. Annie Femigje d. v. J. Kanis en H. Melisie. Overleden: A. Braam m. 47 j. M. de Vries m. 84 j. A. de Romijn m. 67 j. J. v. Duijn wedn. 78 j. E. Lolkes de Beer hsvr. van H. L. Speel 74 j. P. A. Harevelt wedn. 80 j. Ondertrouwd: J. H. Thijssen jm. 27 j. en A. M. Pouw jd. 29 j. bardeerde drie geëscorteerde schepen in de Roode Zee. De vijandelijke luchtaanvallen op Ke ren veroorzaakten een doode en twee ge wonden. De aanvallen op Kisimaio en Ghe- rille veroorzaakten geen slachtoffers en geen materieele schade. Vijandelijke vliegtuigen probeerden van nacht Napels te bereiken, maar werden door het onverwijlde optreden van ons afweergeschut weerhouden. Eenige bom men vielen op een plaats in de provincie Lecce, waarbij twee huizen verwoest wer den. Zes personen werden gedood en vier gewond. Andere bommen kwamen terecht te San Vito dei Normanni, waarbij acht personen werden gedood en zes gewond. DEN GEHEELEN NACHT AANVALLEN OP LONDEN. STOCKHOLM, 6 Nov. (D. N. B.). Na dat gisteren overdag viermaal luchtalarm was gemaakt, hebben de Londenaars, naar uit de berichten uit Engeland blijkt, we der aan een, den geheelen nacht durenden aanval, blootgestaan. DE NOTA VAN PETAIN AAN DE V. S. WASHINGTON, 6 Nov. (D. N. B.) In verband met de verklaring van Huil, dat de regeering der Vereenigde Staten niet het plan heeft maatregelen te nemen te gen Martinique, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat de hier overhan- digdt nota van Pétain koel en waardig iedere inmenging in Fransche aangelegen heden van de hand heeft gewezen, doch te gelijkertijd nogmaals heeft vastgesteld, dat Frankrijk geen oorlog voert tegen Enge land of zijn vloot aan Duitschland afstaat, terwijl wat de Fransche koloniën of steun punten betreft niets is overeengekomen tusschen den Fuehrer en den chef van den Franschen staat. De nota van Pétain gaf verder in niet verkeerd te begrijpen woor den uitdrukking aan Frankrijks verbitte ring over Engelands houding, vooral in Oran en Dakar, benevens ten aanzien van de hongerblokkade. WOERDEN, 6 Nov. Kaas. Aanvoer 115 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 41.50, 2e kwal. 40.50 en zware tot 41.50 per 50 kg. Handel vlug. VOORSCHOTEN, 5 Nov. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 7.507.80 en kui keneieren 7.007.30 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 6 Nov. Groen- tenveiling. Aardbeien 315 cent, idem kleine 4 cent per doosje, aardbeien per half pond 510 cent, druiven 1315 cent per pond, andijvie 1.natuursla 1.00 2.6Ó, glassla 1.003.40 per 100 stuks, to maten 0.884.30 per 25 pond, kassnij- boonen 2.85, idem stek 1.60 per 10 kg. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 6 NOVEMBER. Valuta's schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16-^1.38 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.1130.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Berlijn 75.19—75,34 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43 75

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3