Weerbericht 1 BINNENLAND NIEUWS WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 18.02 uur Woensdagochtend. Zon op 8.46 uur Donderdagmorgen. MAANSTANDEN. 6 November 0.36 onder, 14.35 op (Eerste kwartier) 7 November 0.35 onder, 15.04 op 8 November 1.40 onder, 15.29 op 9 November 2.45 onder, 15.53 op 10 November 3.48 onder, 16.05 op 11 November 4.51 onder, 16.36 op 12 November 5.54 onder, 17.op 13 November 6.57 onder, 17.25 op HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 7 No vember voorm. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC^ - Verduisteringstijden 0 0 0 0 0, 0 0 IIOIIOII Oil O It Oil OII Oil OIIO Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zyn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 18.02 uur. ZONSOPKOMST 8.46 uur. i*usschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. HOTELGASTEN NA HET SLUITINGSUUR De verordening, volgens welke restau rants en café's 's avonds om elf uur geslo ten moeten zijn, heeft enkele twijfelpunten overgelaten ten aanzien van die inrichtin gen waar men behalve restaurant- ook ho telgasten heeft. Het hoofdbestuur van Horecaf heeft thans van bevoegde zijde vernomen, dat de nieuwe verordening aldus gelezen moet worden, dat hotelgasten na 11 uur in dat gedeelte van het b>Ü het hotel behoorende restaurant mogen verblijven, waar zij voorheep ook plachten te zijn, mits zij in geschreven zijn in het nachtregister. Hotel gasten mogen ook tusschen elf en twaalf uur het hotel verlaten of betreden. Bij voorkeur moeten zij dan van den hotelin gang gebruik maken. De gemeenteverordeningen blijven on verminderd van kracht; indien daar de aanwezigheid van personen na sluitingstijd in een café-restaurant verboden is, moeten ook de hotelgasten zich daaraan houden. Indien in een gemeente een sluitingsuur is bepaald op een vroeger tijdstip dan 23 uur, dan blijft dat vroegere tijdstip van kracht. KOFFIE- EN THEESURROGATEN. De directeur van den keuringsdienst van 's-Gravenhage deelt ons het volgende mede: In de pers is mededeeling gedaan van de afkondiging van nieuwe bepalingen betref fende koffie- en theesurrogaten. Daarin is o.a. vermeld, dat er voortaan twee vergun ningen vereischt zulen zijn, n.l. één van de meelcentrale en één krachtens de waren wet. Dit laatste is echter slechts ten deele ju" st. Een vergunning op grond van de waren wet wordt namelijk alleen dan verlangd, indien het surrogaat is bereid uit andere gr- östoffen dan die daarvoor gebruikelijk zijr In dat geval moet voor de bereiding nr.cV t -^en gevraagd aan den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken. Zcodan^ ^chtiging is echter niet noo- dig voor peekkoffie, cichorei, eikelkoffie, moutkoffie en koffiestroop, noch voor sur rogaten bereid uit deugdelijke eet- of drinkwaren, lindebloesem, rozebottels, bla deren van kersen, noten, rozen, bramen, frambozen, bessen, boschbessen, kersenste len, bollen van tulpen en crocussen. Bij gebruik van deze grondstoffen kan met een toestemming van de meelcentrale worden volstaan. JOURNALISTIEK. Tengevolge van een aanrijding is Maan dag overleden de 34-jarige heer A. H. C. van Eekelen, die sedert 12 October 1925 aan de redactie van „De Maasbode" ver bonden was en het grootste gedeelte van dien tijd werkzaam was aan de afdeeling Handel en Scheepvaart. BEZOLDIGING PERSONEEL OPBOUWDIENST Een voorloopige regeling Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is. ten aanzien van de voorloopige bezoldi ging van het personeel van den Opbouw- dienst het volgende bepaald. Artikel 1. De bezoldiging van het perso- neeu, ingedeeld bij den Opbouwdienst, wordt, in afwachting van een definitieve regeling, voorloopig vastgesteld, als is be paald in de volgende artikelen. Artikel 2. 1. De bezoldiging van officie ren op nonactitviteit, ingedeeld b'j den Opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de nonactiviteits-bezoldiging en de activiteits-bezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. 2. Kinderbijslag wordt niet in rekening gebracht. 3. Inhoudingen voor pensioenbijdragen hebben niet plaats. Artikel 3. De bezoldiging van officieren en militairen beneden den rang van offi cier, ontslagen onder toekenning van wacht geld en ingedeeld bij den Opbouwdienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zy in het genot van wachtgeld zijn gesteld, en zal bedragen voor gehuwden 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wacht geld. Artikel 4. 1. De bezoldiging van reserve officieren, verlofsonderoffiiceren en perso neel der marine-reserve, ingedeeld bij den Opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij voor 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. 2. Voor zoover de betrokkenen in het tijd vak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een beaoldiging, welke zij zouden hebben geno ten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. 3. De sergeanten (wachtmeesters)-titu lair worden van 15 October 1940 af bere- .kend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. 4. Officieren van de marine-reserve ont vangen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage. 5. Personeel van de marine-reserve be neden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord, benevens de kindertoelage; de bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens dealgemeen schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zooda nig hoogere soldij ontvangen. 6. Personeel van den Vrijwillige Reserve- hulpschependienst geniet de beginsoldijen voor plaatsing aan boord der overeenkom stige categorieën beroepspersoneel, bene vens de kindertoelage. Artikel 5. De zakgelden bij den Opbouw dienst zullen per .lag bedragen voor: a. het gewezen beroepspersoneel: korpo raal met. geschiktheid voor den naasthooge- ren rang 0.70, korporaal 0.65, soldaat 1ste klasse f 0.55, soldaat f 0.45; b. het gewezen verlofspersoneel: korpo raal 0.40, soldaat 0.30. Artikel 6. Dit besluit treedt heden (4 November) in werking, met terugwerken de kracht tot 15 October 1940. DE MAXIMUM SNELHEDEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, heeft zich in een buitengewoon politieblad gewend tot de procureurs-generaal, fung. directeuren van politie, tot den inspecteur-generaal der politie en tot de inspecteur der marechaus see en der rijks veld wacht. Hij deelt hierin mede, dat de Hoehere S.S.- und Polizejfuhrer bij den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem heeft verzocht, er voor te wil len zorg dragen, dat de maximum snel heidsbepalingen van de verordening no. 73/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied beter worden nageleefd. De rijks- en gemeentepolitie zal derhalve strenger op de naleving dezer bepalingen dienen toe te zien. Voor zoover noodig wijst de secretaris generaal er op, dat ook de Nederlandsche politie zich aan de in genoemde verorde ning gestelde snelheidseischen dient te houden, behalve in zeer bijzondere spoed gevallen. REORGANISATIE RIJKSPOLITIE TE AALSMEER. De Rijkspolitie in Aalsmeer en eenige omliggende gemeenten zal binnenkort ge reorganiseerd worden. De onlangs uitge breide rijks veld wacht blijft nu alleen werkzaam voor den zoogenaamden water- dienst, hetgeen in dit deel van het Noord- Hollandsche plassengebied geen overbodi ge luxe is. Daarnaast vestigt zich mare- chaussée in Aalsmeer, wier werkgebied zich ook tot eenige omliggende gemeenten uitstrekt. NIEUW LID VAN GED. STATEN VAN UTRECHT. Jhr. mr. K. J. Schorer. In de gistermorgen gehouden tweede ge wone zitting der Provinciale Staten van Utrecht werd met 30 van de 35 uitge brachte stemmen in de vacature Baron van Tuyll van Serooskerken tot lid van Gede puteerde Staten gekozen jhr. mr. K. J. Schorer, die van 1923 tot 1935 ook lid was van Gedeputeerde Staten en sinds 1922 lid is der Provinciale Staten van Utrecht. Duitsche militairen begraven DE RIJKSCOMMISSARIS BIJ DE PLECHTIGHEID AANWEZIG. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Op hoogst plechtige en indrukwekkende wijze en in tegenwoordigheid van Rijks- commisaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, is gistermiddag met militaire eer het stof felijk overschot van twee en twintig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdag avond bij den vliegeroverval op het Wilhel- minagasthuis voor hun vaderland het leven hebben gelaten, terwijl zij werden ver pleegd in het lazaret, voorzien van de ken- teekenen van het Roode Kruis, ter aarde besteld. Behalve Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, woonden generaal Si- burg, commandant van het Luftwaffe, Gau Holland, de Ortscommandant van Amster dam en vele andere hooge Duitsche mili taire en partij-autoriteiten deze indrukwek kende teraardebestelling by. In de hooge aula waren de kisten, gedekt door de Duitsche oorlogsvlag en bloemen, op een baar geplaatst. Zacht ruischten de orgeltonen door de stille doodenhal. Naast de baren hadden leden van het lucht wapen, de marine en de Grüne Poli zei, de doodenwacht over hun gevallen ka meraden betrokken. Buiten, op het door de milde herfstzon overgoten plein, stond een eerecompagnie aangetreden, evenals de kapel van het luchtwapen en formaties van de Grüne Polizei. Ook een deputatie van de Deut sche Verein in den Niederlanden stond met omfloerste vaandels aangetreden. Van Ne derlandsche zijde waren de heerban van de W.A. der N.S.B., een afdeeling van de N.S.N.A.P. en van de Nationaal Socialisti sche Partij aanwezig om een laatste hulde aan de gevallenen te brengen. Ook hadden zich langs de paden van de doodenakker honderden leden van de Duitsche kolonie en andere belangstellenden geschaard. Prachtige kransen, w.o. van den Rijks- commisaris, en den bevelhebber van het Duitsche leger hier te lande en van de vele onderdeelen van de Duitsche weermacht, politie-instanties en partij-organisaties wa ren opgesteld om de graven te dekken. Een veldprediker hield in de aula een korte predikatie, gevolgd door gebed. Daarna klonken korte bevelen op het plein, de eerecompagnie presenteerde het geweer en gedragen door hun wapenbroe ders werden de kisten in de inmiddels ge- formeerden stoet opgenomen. De kapel speelde Der gute Kamerad. Onder de sta tige tonen van een koraal schreed de in drukwekkende stoet, waarin wij ook een deputatie verpleegsters zagen, grafwaarts. Aan de geopende groeve, waaromheen de autoriteiten, de familieleden der geval lenen en de troepen, stonden opgesteld, sprak een veldprediker. „Wij Duitschers, zoo zeide hy, weten te sterven als mannen en soldaten en wanneer wij onze kamera den naar den doodenakker brengen, zijn wij bezield met de gedachte verder te strijden in dienst van het vaderland en de overwin ning te verwezenlijken. Wy hoorden uit eigen land van de laffe aanvallen op ziekenhuizen, welke namen ons allen bekend zijn. Thans hebben wij dat, wat ons van een diepe verbetenheid vervulde, hier van nabij meegemaakt. Het bloed van deze dooden Schreit ten hemel en roept om wraak. Want het sterven van deze kameraden is het gevolg geweest van een misdaad, die in de annalen der ge schiedenis met bloedige letters zal worden gegrift. Het zy den nabestaanden een troost, dat hun dierbare betrekkingen gevallen zijn in dienst van volk en vaderland en wij nemen van den doodenakker met ons het innig geloof in de zending van ons volk en de gelukkige toekomst, die ons wacht. Uw of fers, zoo besloot spreker, zijn niet tever geefs gebracht. Nadat de namen en rangen der gevalle nen waren afgeroepen en het Onze Vader gebeden was, trad Oberstabarzt, dr. Black- stein, naar voren om een woord van af scheid te spreken. Hij legde op ieder graf een krans, waarna Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, naar voren trad om een fraaie krans neer te leggen op de geopende groeven. Eenige oogenblikken bleef hij onder die pe stilte verwijlen, terwijl hij den Duit- schen groet bracht. Weer klonken korte bevelen. Drie salvo's kraakten over den doodenakker. Hierna drukte Rijkscommissaris de nabe staanden de hand, waarop ook andere auto riteiten en de deputaties gelegenheid kre gen de kransen en bloemen op de graven te leggen. HET BESLUIT BETREFFENDE DANS- VERMAAK EN DE DANSINSTITUTEN. Met betrekking tot' het bepaalde in het besluit no. 190/1940 betreffende dansver- maak, opgenomen in het verordeningen blad, deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, in een circulaire aan de procureurs-generaal, fgd. directeuren van politie, mede namens zijn ambtgenooten van binnenlandsche za ken en van sociale zaken mede, dat onder het in dit besluit uitgevaardigde dansver- bod niet valt en derhalve is toegelaten: het geven van dansles in dansscholen en dans- ins'-'utcn alleen aan ingeschreven leerlin gen op den tot dusver gebruikelijken voet. Zgn. oefen avonden, georganiseerd aan deze scholen en instituten, zijn slechts toe gelaten, voor zoover deze normaal plegen plaats te hebben en daaraan uitsluitend in geschreven leerlingen deelnemen. Introdu- cé's e- oud-leerling mogenen derhalve in geen geval worden toegelaten. DE NEDERLANDSCHE UNIE IS TOT KADER-VORMING OVERGEGAAN In het belang van de geestelijke heroriënteering van ons volk Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: De leiding van De Nederlandsche Unie heeft onlangs aan den algemeenen secreta ris opdracht gegeven, een „Unie-kader" in het leven te roepen. Deze kadervorming is inmiddels ter hand genomen en zal spoedig ook in de vijftien gewesten, waarin De Ne derlandsche Unie het land heeft verdeeld, worden doorgezet. Het is immers de indrukwekkende taak van De Nederlandsche Unie; een geestelijke vernieuwing in het Nederlandsche volk te verwezenlijken. Dit wordt niet bereikt door het administreeren van honderdduizenden Nederlanders, die zich als medewerkers van De Nederlandsche Unie kwamen aanmel den, noch door het organiseeren van al de zen in onderling verband. Voor het berei ken van dit doel zal De Nederlandsche Unie de volksopvoeding moeten ter hand nemen, omdat alleen de geestelijke heroriëntee ring van ons volk een grondslag kan zyn voor waardevolle daden voor de toekomst. Degenen, die dc verantwoording dragen voor het werk van De Nederlandsche Unie in de verschillende gewesten en plaatsen, mneten van dezelfde vernieuwende idee uit werkzaam zijn, want anders zal ons werk door al te groote verscheidenheid vruchteloos blijven voor ons volk. Zy moe ten de geestelijke revolutie van dezen tijd hebben- doorleefd en bewust hebben door voeld. Dan alleen zullen zij in staat zyn, de speciale verantwoordelijke functies, die bij het uitgroeien van ons werk steeds grooter en talrijker worden, goed te vervul len. Daarom is het noodzakelijk te komen tot de vorming van een sterk kader binnen P- Nederlandsche Unie. Van dit kader uit kan de vernieuwende gedachte in steeds breeder lagen van ons volk doordringen, r grootsche \lsie op het nationale en het sociale, die aan ons werk ten grondslag ligt, moet aan aller activiteit over het geheele lc d de noodzakeliike ruggegraaL en homo geniteit verstrekken. DE NEDERLANDSCHE UNIE Gewestelijke raad voor Overijssel thans gereed Na Amsterdam en Limburg is thans ook in Overijssel de gewestelijke raad van De Nederlandsche Unie gereedgekomen. Deze raad, die den gewestelijken secretaris, den heer Jan A. Noë, zal moeten bijstaan, is als volgt samengesteld: Mej. W. Poutsma, directrice Landbouw Huishoudschool; M. van Assen, oud-onderwijzer; A. H. van Hoek, fabrikant; J. Kamp, fabrieksdirec teur; J. Klop, landbouwer, en L. Petter, gemeente-werkman. Gemeentel. Aankondiging INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester In Wethouders van Lel- algemeene kenis dat op ember 1940, des namid- tbureau van den are 13a, gele- kostelooze in- worden medege- den breni Woensdag dags van Geneeski genheid enting te Het tr< bracht. f d. SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. - Leiden, 6 November 1940. UITREIKING VAN GEDRAGEN EN GEBRUIKTE DEKENS. Personen, wier welstand weinig of niet uitgaat boven die van ondersteunden, kun nen zich wenden tot het Kleeding-Comi té, Nieuwsteeg 6, indien zij dringend be hoefte hebben aan een der volgende goe deren: winterjas of mantel voor man, vrouw of kind, colbertcostuum, deken voor volwassene of kind. Zij zullen dan in aanmerking komen L>ij de uitdeeling van den voorraad gebruik te kleeding en dekens, welke de vorige maand voor de textieldistributie werd in geleverd; natuurlijk zoover de voorraad strekt. De goederen worden gratis ver strekt tegen inlevering van de bonnen A en AA van de textielkaart. Andere goederen daAgte genoemde heeft het comité niet. De aanvrage dient 1 door het hoofd van héj waarbij mpet worden j a. adre^ h^am vereeniging vèa hetj b. naarS vart*? c. aantal» gezinsleden^ d. het ark^pl of de i dringend behoefte voor welk gezinslid, mi roep. De aanvragen mogen sluitend worden gedaan van geen enkele zijde werkloozenuitkeering ontviangen. Gesteun den van kerkelijke of bijzon dere instellingen van weldadigheid kunnen aanvragen indienen bij $et bestuur der instelling op formulieren, i die hy de be sturen te krijgen zijn. Gezinnen, die gesteund 1 Gem. Dienst vor Maatsclf betoon, komen niet in aarö Gezinnen, die uitkeering werkloozenkas, die gesteund worden door de Gem. Steunverleening (Dienst van So ciale Zaken), of waarvan de leden werken in werkverschaffing, komen ten deele (naar het kindertal) in aanmerking. Voor nen loopt de regeling over den Dienst v. Sociale Zaken. Personen, die aan meer dan één adres een aanvrage indienen, worden uitgeslo ten. Het Comité geeft niet meer dan dan 1 stuks per gezin. Indien men aan meer dan 1 artikel be hoefte heeft, is het geraden zulks in de aanvrage te vermelden. Het is immers zeer wel mogelijk,' dat datgene, wat men het dringendst behoéft, in den voorraad niet aanwezig is. De Burgemeester, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 6 November 1940. ge wijze uit vinnen, die fcnders^uning of orden door den DpfjSÏijk Hulp- eyflting. nieten uit een ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING Doodenherdenking. Alle leden worden verzocht, Zondag a.s. te kwart voor twaalf op het kerkhof aan wezig te zijn, om daar gezamenlijk voor de overledenen te bidden. KATHOLIEKE FILM ACTIE. Uitsluitend voor de leden van de Ka tholieke Film Actie wordt a-s. Zaterdag wederom een gratis filmvoorstelling gege ven en wel te half vijf in het Trianon Theater. Er is gelegenheid tot plaatsbespre ken aan het theater op Vrijdag a.s. tus schen 11 en 1 uur. Ofschèen reeds zeer vele leden gebruik maakten van de mogelijkheid in ééns de plaatsen voor het geheele seizoen te be spreken, is nog een aantal plaatsen be schikbaar. Voor bijzonderheden wordt nog naar de circulaire verwezen, welke inmid dels aan de leden werd toegezonden. AFSCHEID MEJ. v. d. BORN. Vrijdag 22 Nov. a.s. zal mej. A. L. van der Born, klerke bij de Ned. Spoorwegen aan het Station alhier, den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Mej. v. d. Bom, die een der oudste kler ken op het plaatskaartenbureau was, heeft ongeveer 10 jaar als lokettiste op het plaats kaartenbureau alhier dienst gedaan, zoo dat in die jaren heel wat plaatsbewijzen en abonnementen door haar handen zyn gegaan. Handelsregister K v. K. Wijziging: 2278. N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, Leiden, Noord einde 812. Afgetreden als president com missaris: G. G. A. Loeber, in wiens plaats is benoemd Mr. J. A. Philips, die reeds commissaris der vennootschap is. Gisteravond te 10 uur is de 62-jarige A. B., wonende aan de Havenkade, op een schuit in de Spoorhaven uitgegleden, ter wijl hij een pijp in den mond had. De man viel voorover, waarbij de steel van de pijp hem door het verhemelte drong. Door den E. H. D. werd de man naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Te kwart voor zes gistermiddag vond op de Haarlemmerstraat een botsing plaats tusschen twee wielrijders, waarbij de 20- jarige I. v. E., wonend aan de Middelste Gracht op het achterhoofd terecht kwam. Hij liep een bloedende verwonding en een lichte hersenschudding op en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Gisteravond te 7 uur heeft de 1J<-jarige D. S. in de ouderlijke woning aan de Schoolstraat een bak van een waschma- chine omgetrokken. Het ventje kreeg den bak op het hoofd en liep een hersenschud ding op. Door den E. H. D. werd het knaap je ter behandeling meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2