DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De wereld-biddag op 24 Nov. a.s. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9790 3)e £eid&eh£(Sk>ii/fca/rit Bureaux Papengraefcl 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, TÈKST VAN HET PAUSELIJK „MOTU PROPRIO". motu propio Verordening betreffende het opdragen van Heilige Missen en het verrichten van openbare gebeden op de geheele wereld den 24sten November a.s., in verband met den tegenwoordigen nood toestand in de menschelijke samen leving. pros xn paus. Het is zeker aan een ieder bekend, dat Wij sedert het begin van den verschrikke- lijken oorlog, die Europa opnieuw teistert, niets nagelaten hebben van hetgeen steeds het bewustzijn der verantwoordelijkheid tegenover het Ons door God toevertrouwde ambt vorderde en Onze vaderlijke liefde tot alle volkeren Ons gebood. Alles geschiedde voor een zoo snel mo gelijk herstel der thans verbroken een dracht onder zoovele volken door een or dening, die meer in overeenstemming is met de normen der billlijkheid en gerech tigheid en eveneens om den goddelijken bijstand te verkrijgen alsmede de meest werkzame menschelijke hulp voor al de genen, aan wie het oorlogsgeweld schade en leed heeft toegebracht. Doch in plaats van te verminderen, duurt de geweldige strijd nog heftiger voort en Onze stem, die vredelievend tracht te be middelen, wordt door het wapengeweld overstemd. Daarom wenden Wij Ons met een hart vol vrees, maar ook vol vertrouwen tot den „Vader der erbarming en den God van al len troost", 1), om voor het menschelijk geslacht gelukkiger tijden te verkrijgen van Hem, Die den wil der menschen weet om te buigen en den gang der gebeurtenissen naar Zijn Goddelijken Wil weet te leiden. Wij weten echter, dat Onze gebeden krachtiger zijn, wanneer zij gepaard gaan, in volkomen verbondenheid, met de gebe den Onzer zonen. Zooals Wij derhalve, vóór den aanvang der vofige Meimaand alle ge- loovigen, en voornamelijk de kinderen, naar het altaar der Moedermaagd hebben geroepen, om er Gods hulp af te smee- ken 2), zoo bevelen Wij thans, dat op de geheele wereld, den 24sten November a.s., in vereeniging met Ons, openbare gebeds stonden gehouden worden. Wij koesteren de hoop, dat alle zonen en dochters der Kerk van ganscher harte met dit, Ons verlangen zullen instemmen, ten einde aldus een machtig koor van bidders te vormen, welks smeekbede opstijgt en doordringt ten Hemel, om Gods genade en erbarming over ons af te roepen. Wij hopen verder en dit is nog van grooter gewicht dat deze kruistocht van gebed vergezeld zal gaan van werken van boetvaardigheid en van een verbetering des levens van ieder afzonderlijk, in dien zin, dat wij ons leven ernstig in overeenstem ming brengen met de wetgeving van Chris tus. Dat is ongewijfeld de eisch van dezen tijd met zijn nood. de eisch van de toe komst met haar te voorziene gevaren, de eisch der Goddelijke Gerechtigheid en der Goddelijke Barmhartigheid, die wij over ons afsmeeken. Niets is echter, bij die smeeking en boe te voor het aanschijn van Gods Majesteit, zóó geëigend als het Eucharistisch Offer, in hetwelk de Verlosser van het menschelijk geslacht zelf, „overal ter wereld zich weg schenkt en opoffert.... als een zuivere spijze" 3). Het is daarom Onze wensch, dat op dien zelfden dag, waarop genoemde godsdienst oefeningen plaats hebben, alle bedienaren van het heiligdom met hetzelfde doel zich, bij hun vroom en heilig offer,, in den geest met Ons zullen vereenigen, als Wij in de Vaticaansche Basiliek boven het graf van de Prinsen der Apostelen het Heilig Offer opdragen. Daarom bepalen Wij, eigener beweging en op grond van Ons Apostolisch gezag, dat den 24sten November a.s., allen, die op grond van hun ambt de Mis voor het volk (missa pro populo) verplicht zijn te lezen, deze volgens onze intentie lezen. Wij mogen bovendien aan alle priesters van den wereld- en orden-clerus doen we ten, dat zjj Ons een groote voldoening ge ven, indien zij op genoemden Zondag bjj het opdragen van het H. Offer zich bij On ze gebedsintentie aansluiten. Onze intentie nu is deze, dat door alle heilige Missen, die ieder oogenblik op de geheele aarde op dezen dag den Eeuwigen Vader worden opgedragen, alle geloovigeri in Christus, die tengevolge van den oorlog gestorven zijn, de eeuwige rust mogen ver werven; verder dat ook de menschen, die uit hun vaderland verbannen of gevlucht zijn, of als vreemdèn in een vreemd land ronddolen, of in gevangenschap zijn ge raakt, of ook op andere wijze door het lij den en den nood van den thans woedenden oorlog getroffen zijn, den troost en de ge nade des Hemels zullen vinden; tenslotte dat, na herstel van een rechtvaardige orde en verzoening der harten in christelijke Foto-archief. L. Crt. liefde, een ware vrede alle volken der menschenfamilie in broederlijke eendracht zal verbinden tot nieuwe rust en nieuwe welvaart.. Gegeven te Rome bij St. Petrus, den 27sten October, op het feest van Christus- Koning 1940, in het tweede jaar van Ons pontificaat PIUS XII PAUS. 1) Vgl. II Cor. 1:3. 2) Vgl. brief aan Z. H. Em. kard. A. Ma- gjione C. A. A. S. 1940, blz. 144. 3) Mal. 1:11. „Maasbode". V Luister! naar zijn stem Een enkel woord moge worden ge plaatst bij het boven-afgedrukt „Motu Pro- prio" van Z. H. den Paus. Wij allen zullen met groote aandacht le zen en met groote zórg in ons ópnemen, wat de Paus ons in dezen zoo ernstigen tijd zegt en voorhoudt Wij allen zullen er naar streven, met den Paus te deelen diens hoopvol vertrou wen; een vertrouwen, dat ons in alle moei lijkheden troost en kracht schenkt. Z. H. zegt, dat hij zich wendt „met een hart vol vrees, maar ook vol vertrouwen tot den „Vader der erbarming en den God van alle troost" Maar wjj houden ook ons zélf voor, dat dit vertrouwen moet gepaard gaan met het aanwenden der middelen, welker ge bruik God van ons e i s c h t, n.l. „smeeking en boete" en „een verbetering des levens van ieder afzonderlijk in dien zin, dat wij ons leven ernstig in overeenstemming brengen met de wetgeving van Christus", zooals de Paus zegt. En dan als wij aan die roepstem en vermaning van den Paus heben gehoor ge geven dan kunnen wij ook vol vertrou wen zien in het vol-zonnig perspectief, dat de Paus ons opent: ,,dat, na herstel van een rechtvaardigde orde en verzoening des har ten in christelijke liefde, een ware vrede alle volkeren der menschenfamilie in broe derlijke eendracht zal verbinden tot nieu we rust en nieuwe welvaart". Hoe heerlijk, den Paus te hoor en spre ken over „menschen familie" en over „broederlijke eendracht", en over „een verzoening des harten in christelijke lief de"! Och, mochten allen, mochten wij al len luisteren.... V Loon naar arbeid Men moet den arbeid zien niet slechts, niet uitsluitend als eën middel om geld te verdienen. Zoo schreven wij gisteren. Maar dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het den arbeider, den mensch, die arbeid praesteert, onverschillig laat, of en wat hij er mee verdient. In zeer vele gevallen ma g hem dat ook niet onverschillig zijn. Het gezegde, dat geld den arbeid verzoet, is in zijn algemeene strekking wel te materialis tisch, maar er zit toch ook een groote kern van waarheid in. Van Christelijk standpunt is het afge keurd, zoolang het Christendom bestaat, dat den arbeider wordt onthouden het loon, waarop hjj recht heeft. Dat is volgens de Christelijke moraal een moréel kwaad, een zonde. Dat niet alle christenen in hun ge dragingen getuigenis afleggen zich van deze moraal bewust te zijn is een ieder be- ÜXe antwifUieCüig aan Med. d-Jndië EEN LEZING VAN STAATSRAT EIVHL HELFFERICH. Op den eersten voordrachtsavond, die de hoofdafdeeling „Volksaufklaerung und Pro paganda" als onderdeel van een serie, die dezen winter zal worden gehouden, te 's-Gravenhage heeft georganiseerd, sprak gisteravond Staatsrat Eruil Helfferich, voor zitter van de Duitsch-Nederlandsche Ver eeniging te Berlijn, over het onderwerp „Gedachten over economische ontwikkeling in de tropen met Nederlandsch-Tndië als voorbeeld". Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischboeck, de secretarissen-generaal der Nederlandsche departementen, vele leden der weermacht en Duitsche en Nederland sche deskundigen. In het kader van de nieuwe wereldorde, aldus spreker, is het vraagstuk van de eco nomische ontwikkeling der tropen van grooter belang geworden. De gedachten, die spreker in dit verband naar voren zou brengen, wilde hij toelichten aan een con creet voorbeeld en wel Nederlandsch-Indië, daar hier de vraagstukken zich niet alleen theoretisch hebben voorgedaan, doch ook practisch tot een oplossing gekomen zijn in den loop van een geschiedenis van 340 ja ren. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de geografische, ethnografische en economi sche verschillen in de tropen en ging de geschiedenis van het bestuur over Ned. Indië na. Vervolgens behandelde spreker de vraag, hoe het den inlander verging in den loop van deze ontwikkeling. De regeering toon de zich thans vriend en beschermer van den bruinen man en nooit, aldus spr., is de rustige, gedegen en humane aard van den Nederlander meer tot uitdrukking gekomen dan bij de leiding van 't lot van millioenen inlanders, die hem waren toevertrouwd. Toch bleek na den wereldoorlog, dus in den bloeitijd van de Europ. cultures, het wel vaartspeil van de inboorlingen sterk te zijn achteruitgegaan. De vraag werd toen gesteld, of de groote plantages voor de volkshuishouding een zegen waren. Immers, zij waren hoofdzakelijk buitenlandsche on dernemingen (waaronder ook Nederland sche ondernemingen werden verstaan) en alle voordeelen gingen naar het buiten land. Men voerde sociale maatregelen in, die den inlanders ten goede kwamen. Ook werkte men aan de opheffing van den in lander door gezondheids-, onderwijs- en credietmaatregelen, doch ook heeft de re geering energiek aangepakt de moeilijkhe den, ontstaan door de overbevolking van Java. Ook heeft men getracht den inlander onafhankelijk te maken van den export. De proef op de som was de economische we reldcrisis, die voor den Indischen export katastrophaal was. De terugstroom :ng van de inlandsche arbeidskrachten uit de plan tages werd geheel opgenomen in de inheem- sche bedrijven, er warep toen wel Euro- peesche werkloozen, doch geen inlandsche. Ten slotte zeide spreker, dat het recht van ingrijpen in de tropische economische ontwikkeling door den Europeaan daaruit kan worden afgeleid, dat hij een behoefte heeft aan producten uit de tropen, die niet kan worden gedekt door den inlandschen teelt. kend feit. Een feit, dat, zooals ook ieder moet begrijpen, niets.zegt ten nadeele van het Christendom, maar Veel ten na deele van bedoelde christenen. Er zijn wantoestanden geweest wat be treft het uitbetalen van een rechtvaardig loon, en er zijn er nóg. Gisteravond lazen wij in het „Nationale Dagblad": „De Prov. Zeeuwsche Crt. van 2 de zer bevat onder het raadsverslag van St Laurens het volgende: „Goedgekeurd wordt tijdens de buitengewone drukte ter Secretarie een hulpkracht in dienst te nemen tegen een belooning van f 5.per week". De arbeid schijnt daar bij den raad niet erg in tel te zijn. Dat zal ook wel anders komen!" Wij hopen, dat dat wel anders zal wor den! Er zijn meer zulke secretarieën als in St. Laurens. En er zijn er nog wel, waar menschen werken, die jaloersch kunnen zijn op die „hulpkracht" in Zeeland, die 5 gld. per week verdient! De wantoestand, welke hier wordt te kijk gezet, wordt niet voor de eerste keer in de pers gesignaleerd. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat speciaal op verscheidene gemeente-secreta rieën in kleinere plaatsen veel noodzake lijke arbeid wordt verricht door personen, die niets of weinig verdienen, omdat zij leeren. Alsof niet iedere jonge arbeider, en ook wel oudere arbeider, in welk bedrijf of werk-onderneming of welke instelling dan ook, leert! Zeker, als leeren hoofd zaak is en werk praesteeren bijzaak, dan komt het geval er anders voor te staan. Dat gebeurt ook. Maar als arbeid praesteeren doel is en leeren er bij komt, dan moet er ook voor dien arbeid worden betaald en be hoorlijk worden betaald. Loon naar arbeid! Op de gemeente-secretarie te Leiden kent men niet het hier bedoelde euvel hoewel men er ook wel jongelieden aan stelt, die nog op geen enkele andere secre tarie werkzaam zijn geweest en moeten leeren. Maar wien toch ook voor de ge meente-administratie noodige arbeid wordt opgedragen en die dus voor dien arbeid worden betaald. Doch in onze omgeving zijn wél gemeente-secretarieën waar be doelde wan-toestand heerscht Zulke toe standen moeten worden gepubliceerd en gesignaleerd! dm het pte&ident- &chap de* VS. ROOSEVELT HEEFT DE LEIDING. Ofschoon de definitieve uitslag van de gisteren in de Vereenigde Staten van Ame rika gehóuden verkiezingen voor het pre sidentschap nog niet bekend is, lijdt het geen twijfel meer, of Roosevelt is over winnaar gebleven. Om 1.50 (New-Yorkschen tijd) had Roo sevelt 14.879.930 stemmen, Willkie 11.980.499. Roosevelt leidde dus met de stemmen van 447 kiesmannen tegen Will kie 84. Behalve de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" heeft reeds een groot aantal bladen, die tot nu toe voor Willkie waren, Roosevelt als over winnaar aangewezen. Ook de republikein- sche candidaat voor het vice-president- schap, McNary heeft om 1.40 uur New- Yorkschen tijd de stembusnederlaag der republikeinen toegegeven. Willkie had kort daarvoor gezegd, vóór den volgenden ochtend geen verklaring meer te willen afleggen. EEN RECORD-DEELNAME. Berichten uit alle staten w „zen er op, dat tot den middag overal 60 tot 75 pro cent der kiezers reeds hun stem hadden uitgebracht, waaruit geconcludeerd kan worden, dat ditmaal het record-aantal van 50 millioen stemmen bereikt wordt, d.w.z dat ook de groote massa der onpolitieke burgers, die zich anders niet met de ver kiezingen inlaten, ter stembus gegaan is. Ondanks de groote spanning hebbel zich tot dusver geen ernstige incidenten voor gedaan. Slechts zijn enkele personen ge arresteerd wegens pogingen tot het ple gen van verkiezingsfraude. Bij het vallen van den avond werd het straatverkeer op Broadway voortdurend drukker.. Sterke afdeelingen politie trokken door de stra ten. Het gedrang in de buurt van het gebouw der „New York Times" werd langzamer hand zóó groot, dat het verkeer moest worden omgelegd en de trams niet langer konden rijden. Volgens schattingen van d New York- sche politie bevonden zich vannacht onge veer 500.000 New-Yorkers op Broadway en Times Square, om daar de verkiezings resultaten af te wachten. Het stedelijk bestuur van New York had 19.000 man politie op de been gebracht. De brandweer werd terstond na het val len van de duisternis niet minder dan 100 maal gealarmeerd. In de meeste gevallen betrof het vuurwerk, dut door de menigte op straat werd afgestoken. DEMOCRATISCHE MEERDERHEID IN AMERIKAANSCHEN SENAAT. De democratische meerderheid in den Senaat is reeds thans een feit, Met zeven democratische senatoren, die nieuw geko zen zijn, beschikken de democraten over in totaal 51 zetels in den Senaat. Voor een meerderheid zijn 49 zetels noodzakelijk. De republikeinen beschikken met 3 nieuw- gekozen senatoren over in totaal 18 zetels. Verder zijn tot dusverre, wat de gouver neurs betreft, zeven democraten gekozen Mamentje BOMMEN. Men heeft mij verteld, dat iedere bom honderden guldens kost en kennis dragend van deze wetenschap valt het moeilijk te begrijpen, dat er zoo roeke loos en lichtzinnig met dat goed wordt omgesprongen. Veronderstel eens, dat u een vijand heeft en niet zoo maar een of ander onschadelijk personage, maar iemand, die het op uw geld, uw goed of op uw leven heeft gemunt, zelfs dan zoudt u nog niet op het dak klimmen om hem uw nieuwe gasfornuis of uw bad op zijn hoofd te mikken. Nog afgezien dan van het feit, dat dit door de bommen- strooiende autoriteiten streng verboden is en van de mogelijkheid, dat deze gebruiksvoorwerpen op een onschuldige bakkerswagen terecht zouden kunnen komen. Nu weten wij natuurlijk allen, dat de Staat iets meer rechten heeft" dan het individu en daaronder valt ook het recht bommen te strooien op een an dermans hoofd. Dat is het recht van den oorlog, een recht, dat de Staat wél heeft en het individu niet, al zijn er ook meer dan genoeg, die zich dit recht eigenmachtig toekennen. Men moge het echter keeren en wen den zoo men wil, het feit blijft bestaan, dat er met bommen, die honderden guldens kosten, wel wat erg royaal en luchthartig wordt omgesprongen. En het lijkt mjj dan ook niet onmo gelijk, dat er nog eens een verordening komt, waarbij zal worden be paald, dat niet ontplofte projectielen direct bij den burgemeester moeten worden ingeleverd, op straffe van ik- weet-niet-wat. Wegens verduistering van staats-eigendommen. ROOSEVELT KAN VANDAAG LACHEN. Foto-archief L. Crt. tegen één republikein. De democraten heb ben één gouverneurspost gewonnen, onge wijzigd bleven 11 democratische en 3 re- publikeinsche gouverneurszetels. Voor het Congres werden tot 2 uur 15 Amerikaanschen tijd gekozen 155 demo craten, 37 republikeinen, 1 afgevaardigde der arbeiderspartij en 1 onafhankelijke. Nog niet beslist was toen over 24 zetels vsn afgevaardigden. COLLECTE VOOR DE WINTERHULP. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland deelt mede, dat 29 en 30 dezer de eerste collecte zal worden gehouden. Den burgemeesters is verzocht terstond maatregelen te treffen, welke het welsla gen van deze collecte waarborgen, zooals het oproepen van collectanten enz. ONTDEKKINGSREIZIGERS OVERVALLEN. GENEVE, 6 Nov. (D. N. B.). Uit Vi chy wordt gemeld, dat volgens een bericht in de „Petite Gironde" de beide Fransche ontdekkingsreizigers Guib^.ud en Liotard, die in opdracht van het Fransche geogra fische genootschap een ontdekkingsreis naar Tibet maakten, door Chineesche ban dieten zijn overvallen. Liotard werd ge dood. De ontdekkingsreizigers waren in December van het vorig jaar van Indo- China uit langs de Mekong over China naar Tibet getrokken. Kort voor de expeditie het doel ber ikte, werd zij ten Noorden van Tatsjenloe door Chineesche bandieten overvallen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1