35 cent SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN Wacht niet met besteilen, de voorraad is beperkt. Nieuwe uitgaven Land- en Tuinbouw VOETGANGERS, DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Kantongerecht te Leiden Uitspraak in een civiel geding. De kantonrechter heeft, voor de aan vang der strafzitting uitspraak gedaan in een zaak tegen den filiaalhouder van de „Velo" Maatschappij te Leiden, den heer B. Het betrof hier een ontslagkwestie. De heer B. was op 1 Augustus door de Mij. op staanden voet ontslagen. B. was daarover niet tevreden geweest en had deze zaak aanhangig gemaakt, aan gezien hij van het standpunt uitging, dat by verordening van den secretaris-gene raal van 11 Juni het ontslaan Van perso neel niet meer mocht gebeuren. Inmiddels was B. in het filiaal blijven wonen. De kantonrechter vonnis wijzend achtte het ontslag rechtmatig verleend, omdat B. zich niet aan de bepalingen, door de „Ve lo" Mij. vastgesteld, had gehouden, het geen nader geformuleerd was. Verder werd in het vonnis de onmiddel lijke verlating van het perceel gelast, des noods met 'behulp van een deurwaarder. Stoplicht kwestie. J. G. te Voorschoten was volgens de dagvaarding door het stoplicht nabij het Noordeinde te Leiden gereden. Ver dachte ontkende zulks ten stelligste. Het roode licht brandde niet, wel het oranje licht. De ambtenaar achtte verdachte schuldig, want ook voor het oranjelicht moet men stoppen. De kantonrechter wist dat evenwel niet zeker, zoodat een verkeersexpert licht in deze stoplichtkwestie zal moeten brengen. Nog verder van huis. J. C. van S. te L e i d e n werd 28 Aug., op den Zoeterwoudsche Singel te Leiden, aangehouden omdat hij zonder bel op zijn fiets reed. Hij had een grapje met dien agent willen hebben, tenminste, dat ver telde hij, en had een valschen naam opge geven. Het werd een duur grapje, want het kost hem 8.50 subs. 5 dagen. „Bedaar maar hoor." Mej. M. M. teLeiden reed naast een vriendin door een bocht van den weg te Rijnsburg. En aangezien zulks links ge beurde, had zij een file auto's, die achter haar kwam, opgehouden. Toen de automo bilisten hun misnoegen over deze manier kenbaar maakten, door claxongeluiden te gaan maken, had de juffrouw minzaam haar hand op en neer bewogen en daarbij gezegd „bedaar maar hoor." Tot haar grooten schrik was er uit de voorste auto een veldwachter gestapt, die haar een keurig verbaaltje had gegeven. De ambtenaar zette het verbaal om in 8 subs. 5 dagen. De kantonrechter maak te er 3 subs. 2 dagen van. Denk ook om anderen. De schipper P. K. te R ij n s a t e r- w o u d e had te Leimuideninde Kerksloot gevaren met motorkracht, het geen zeer nadeeling was voor de kanten van de aangrenzende weilanden. Eisch en uitspraak werden 5 subs. 3 dagen. CASSATIEBEROEP MOORD TE LEID SCHEND AM. Motiveering van conclusie van advocaat- generaal. Zooals gister vermeld, heeft de advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr. Hol- steyn, geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep betreffende den moord te Leidschendam. Hier voglt de motiveering en de conclu sie. Eerst besprak mr. Holsteyn de cassatie middelen welke beoogen aan te toonen, dat van voorbedachten raad en van opzet om te dooden geen sprake is, dat deze elemen ten althans niet uit 's Hofs arrest kunnen worden afgeleid. Naar de meening van den advocaat-ge neraal heeft het Hof het bewezen -verklaar de terecht als moord gekwalificeerd. Het bewezen verklaarde behelst z.L wel het „met voorbedachten rade" van art 289 van het Wetboek van Strafrecht, daar de zin snede „hebbende hij, verdachte, voorge schreven misdrijf gepleegd na kalm be raad en rustig overleg", kennelijk betrek king heeft op de van verdachte's handelen en de gevolgen ervan gegeven feitelijk omschrijving. De motiveering van den voorbedachten raad door het Hof achtte spr. dan ook vol doende. Bepaaldelijk kan de voorbedachte raad reeds worden afgeleid uit het zich eenige dagen tevoren van een uniform voorzien, zich op den dag van zyn geweldadig han delen een donkeren bril opzetten en met behulp van valsche voornemens het slacht offer uit diens woning lokken. Ten aanzien van de verder nog inge diende middelen merkte de advocaat-ge neraal nog op, dat het Hof afdoende heeft gemotiveerd, dat de opgaven van den ver dachte omtrent „Arie" niet als waar kun nen worden aanvaard en daarom heeft aangenomen, dat „Arie" niet bestaat en dat de handelingen, door verdachte aan „Arie" toegeschreven, door verdachte zelf zijn verricht. Wat betreft den twijfel, in de cassatiemiddelen naar voren gebracht omtrent de verklaringen van de getuigen Thierry en Brouwer voor wat betreft het waarnemen van de auto, merkte spreker op, dat deze verklaringen ongetwijfeld meebrengen, dat de door die getuigen waargenomen auto de door verdachte be stuurde auto is geweest. Terwijl het gedeelte van de verklaring van getuige Thierry, inhoudende dat het omstreeks kwart over vier al wat scheme rig was en de avond begon te vallen en het gedeelte van de verklaring van getuige Brouwer, dat ongeveer half vijf het zicht goed was, volstrekt niet onderling tegen strijdig behoeven te zijn, hetgeen te meer klemt, daar getuige Thierry omstreeks kwart over vier, toen de auto recht tegen over hem even stopte, zich op ongeveer honderd meter afstand bevond, terwijl volgens de verklaring van getuige Brou wer deze ongeveer half vijf omstreeks 75 meter van de auto verwijderd was, waar bij nog komt, dat klaarblijkelijk bij Brou wers waarnemen deze getuige en de auto zich aanmerkelijk verder van de Kniplaan af bevonden dan getuige Thierry en de auto bij het waarnemen door Thierry. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN STUDENTENWEDSTRIJD ST. AUGUSTINUSL. S. C. A.s. Vrijdagmiddag te 2.30 uur zal op het terrein der Leidsche Mixed Hockeyclub aan den Abspoelweg te Oegstgeest een hockey wedstrijd plaats vinden tusschen de ploe gen der R. K. Stud. Vereeniging „Sanctus Augustinus" en van het Leidsch Studenten corps. SCHAKEN PERSOONLIJK STUDENTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Wageningsche Studenten Schaak- en Damclub „Caissa" zal deze maand haar zesde Lustrum vieren. In verband hier mede heeft zij het initiatief genomen tot het houden van een wedstrijd om het per soonlijk studentenkampioenschap van Ne derland, iets geheel nieuws in ons land. Het ligt in de bedoeling, vertegenwoordi gers uit te noodigen van de schaakclubs der corpora, te weten Ludendo Studemus (Gro ningen), Morphy (Leiden), Paris (Delft), Lasker (Utrecht) en Philidor (Amsterdam), benevens van de niet bij de interacademiale sehaakcompetitie aangesloten studenten schaakclubs te Rotterdam, Nijmegen en el ders Hoewel de verschillende studentenschaak clubs niet zijrt aangesloten bij den Neder- landschen Schaakbond, werd niettemin van het bestuur van dezen bond alle medewer king verkregen. Zelfs zal de voorzitter van den Bond, de heer G. W. J. Zittersteijn, zit ting nemen in het wedstrijdcomité, teza men met prof. dr. ir. C. H. Edelman, hoog leeraar te Wageningen en den heer F. Jensma, president van den Senaat van het V. h Studentencorps. VERGADERING BONDSRAAD N. S. B. De vergadering van den Bondsraad van den Ned. Schaakbond zal dit jaar niet zoo als gewoonlijk te Amsterdam doch te Utrecht plaats vinden en wel op 30 Novem ber a.s. in Hotel Terminus om 14.30 uur. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Lido: Geheimen van het oerwoud. De Witte. Wildernis in Indo-China. Naar het boek v. Ernst Claes. lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd Luxor: Kinderarts Dr. En gel (Paul Hörbiger). Speelfilm lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: Een vrouw dwaalde (Lil Da: over, Vic tor Staal). Dramatisch. lederen avond 8 uur. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Morgen gaat 't beter (Lily Bouwmeester). Vroolijk. lederen avond 8 uur. Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Afgekeurd. De raad dezer gemeente kwam gisteren namiddag te 3 uur in vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester M. F. Berkhout. Aanwezig waren 10 leden. Af wezig met kennisgeving de heer J. de Booy. Ingekomen is een verslag van den keuringsdienst ve en vleesch, dienst 1939. Aan keurloon werd ontvangen te sa men 3754.—. Aanwijzing gemachtigde bijwoning open bare vergadering Gedeputeerde Staten in zake bezwaren uitbreidingsplan. De openbare vergadering van Gedepu teerde Staten zal worden gehouden op Dinsdag, 12 November 1940 te 's Graven- hage inzake de bezwaren tegen het in 1939 vastgestelde uitbreidingsplan der gemeen te. B. en W. adviseeren den raad den heer ir. P. Verhagen, van het architectenbureau Granpré Molière, Verhagen en Kok, de ontwerpers van het uitbreidingsplan en den burgemeester aan te wijzen om den raad in bedoelde vergadering van Ged. Staten te vertegenwoordigen. Conform besloten. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor de gemeente-secretarie in afdeelingen te splitsen en wel als volgt: I. Afdeeling algemeene zaken: a. 1 com mies le klasse, (chef); b. 1 commies 2e klasse, c. 2 adjunct-commiezen 2e klasse, d. ning enz., d. het tijdelijk personeel. II. Afdeeling financiën, onderwijs en personeelszaken met: 1 commies le klasse (chef), b. 1 klerk, c. het tijdelijk personeel. ni. Afdeeling Sociale zaken, met: a. 1 commies le klasse (chef), b. 1 commies 2e klasse, c. 1 controleur voor de steunverlee- ning enz., d. he tijdelijk personeel. Tevens bieden B. en W. den raad een nieuwe verordening aan Jjestaande uit een 7-tal artikelen. De heer J. van der Marei vraagt of een dergelijke regeling wel noodzakelijk is. Spreker wenscht nog een afwachtende houding aan te nemen. De voorzitter antwoordt, dat deze rege ling een stap in de goede richting is. Vele gemeenten gaan in dit opzicht onze ge meente vooruit, waarna met algemeene stemmen aldus wordt besloten. De vuilnisauto. B. en W. vragen den raad machtiging op het onderstel van de oude vrachtauto de laadbak van de nieuwe vuilnisauto aan te brengen. De kosten zullen bedragen pl.m. 2750.met inbegrip van de boekwaarde ad 2073.79, of, indien de gemeente niet op billijke voorwaarden een paard in huur kan bekomen, een crediet van 1750. voor den aankoop van een houtgasgenera tor voor de oude vuilnisauto. Na eenige bespreking, waarbij de heer C. Eggink vraagt of het niet voordeeliger zou zijn om het vuilnisophalen aan parti culieren uit te besteden, wordt aldus be sloten. Boomplanting Wijngaardenlaan. Aan het begin van de Wijngaardenlaan staan zwaarder boomen, die toch met het oog op den te korten onderlingen afstand, althans gedeeltelijk moeten worden ge rooid. Ook zal een aantal moeten sneuve len wegens de aan te sluiten nieuwe pa rallelweg op de Schoolstraat. Voor het toe komstig aanzien van de Wijngaardenlaan is het van belang alle zwaardere boomen te rooien en te voorzien van nieuwe lin- deboomen, om aldus een eendere beplan ting op de Wijngaardenlaan te verkrijgen in de toekomst. De kosten zullen kunnen worden bestreden uit de opbrengst van den verkoop der oude boomen. B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. Conform besloten. Rioleering en verbreeding Leid- scheweg en Veurscheweg, aanleg parallelweg Schoolstraat, aanleg en/of vernieuwing rioleering be bouwde kom en bouw pomp- gemalen. Thans komt een zeer belangrijk en kost baar voorstel aan de orde, wat reeds in zeer vele raadsvergaderingen besproken ii geweest. Thans moet een definitieve be slissing worden genomen. Met den bouw van een zuiveringsinstallatie zal onder de gegeven omstandigheden worden gewacht tot betere tijden aanbreken. De totale kos ten dezer werken zullen bedragen 596.550, verminderd met ƒ80.000 voor de zuive ringsinstallatie, welk bedrag geblokkeerd wordt. Deze werken zullen worden uitge voerd in werkverruiming en een subsidie in den loonpost dezer werken zal worden toegekend tot een bedrag van 125.140. De gemeente zal zelf moeten zorgen voor de financiering van een bedrag van 259.410. De jaarlijksche exploitatiekosten worden begroot op 27.000 met inbegrip van de kosten der nieuwe verlichting. Hiervan zal rond f5500 per jaar kómen ten laste van het grondbedrijf als aandeel in de kosten van den parallelweg. Van de provincie mag ook nog redelijkerwijze een bijdrage worden verwacht in de verbreedingskosten van de Schoolstraat en Leidscheweg tot Elslaan. B. en W. vragen den raad een crediet aan van 587.550, om tot uitvoering van de genoemde werkzaamheden over te gaan. De heer J. Braggaar opent de besprekin gen en zegt geschrokken te zijn van het eindbedrag, doch er is niet aan te ontko men. Ernstige bezwaren heeft spreker, dat dit werk in werkverruiming of werkver schaffing zal worden uitgevoerd. Dit werk is allerminst een object voor werkver schaffing. Vooral het uurloon van 0.32 is veel te laag. De heer D. Limburg vraagt, of door het Rijk de eisch is gesteld, dat deze werken moeten worden uitgevoerd in werkver schaffing of werkverruiming. Is dit zoo, dan komen wij er niet onderuit. De heer J. v. d. Marei meent, dat de aanleg van den parallelweg met rioleering nog wel kan worden uitgesteld. De heer A. Fortgens meent, dat deze werken zullen moeten worden uitgevoerd, al zijn er ook bezwaren. De heer C. Eggink is dankbaar, dat thans dit werk zoover is gevorderd, dat men tot de uitvoering kan overgaan, want aan dit object is reeds jaren gewerkt. De heer A. Doeswijk informeert naar de kosten van de verbreeding in de School straat en de prijzen, welke betaald zullen worden voor sommige panden. De voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers. Het Rijk heeft voor de fi- nancieele hulp zijn voorwaarden gesteld, waaraan de gemeente zich heeft te onder werpen, daar de Rijksdienst 100 pet. ver goedt van het loonbedrag. Ook al is het met een bezwaard hart. Het uitstelleij van den aanleg van den parallelweg is niet mo gelijk, daar men tot exploitatie der gron den moet overgaan. De nieuwsgierigheid van den heer A. Doeswijk kan spreker niet bevredigen, daar hij geen cijfers onder deze omstandigheden kan noemen, wat voor de gemeente nadeelig zou kunnen zijn. De heer J. Braggaar repliceert en zegt, dat zoo het uurloon niet hooger wordt ge steld, hij zyn stem niet aan het voorstel kan geven. De heer D. Limburg zal zijn stem aan dit voorstel geven, daar hem thans gebleken is, dat de rijksdienst de voorwaarden stelt, waaraan niet te ontkomen is. De heer A. Doeswijk wenscht de ver breeding in de Schoolstraat niet te doen doorgaan. Er zijn wel meerdere dorpen waar men smalle punten heeft. De voorzitter zegt, dat B. en W. over tuigd zijn, dat het uurloon te laag is. Ook het college is het over dit punt eens en zal trachten bij de bevoegde instanties hoo ger uurloon te verkrijgen. Wat de verbree ding der Schoolstraat op dit punt betreft: dit moet noodzakelijk geschieden en dit stuk kan niet uit het voorstel worden ge licht. Na nog eenigen tijd van gedachten te hebben gewisseld, waarbij echter geen nieuwe gezichtspunten werden geopend, wordt tot stemming overgegaan en het voorstel aangenomen. De heer J. Braggaar wenscht te worden geacht te hebben tegen gestemd op grond van het uurloon van ƒ0.32 per uur. Nadat nog eenige besluiten comptabili teit te hebben genomen, wordt de openbare vergadering gesloten. Deze spannende vertelling met pl.m- 300 illustra- tie's, uitgevoerd in pracht-kleurendruk kost slechts afgehaald aan ons bureau, PAPENGRACHT 32, of bij onze agenten. 45 cent franco p. post (na ontvangst v. h. bedrag) Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- nisius. De November-aflevering van het Schild vangt aan met het eerste artikel van een serie over „Bijbel en Leergezag", eeii uit eenzetting van pater A. W. ter Maat, O.P. Reeds vroeger heeft pater ter Maat over dit onderwerp een zestal artikelen in het Schild geschreven, welke artikelen hij thans wil aanvullen, door uiteen te zetten: voor eerst dat het karakter van den Bijbel ver- eischt, dat er naast den Bijbel een levend leergezag bestaat, hetwelk met onfeilbaar heid de Godsopenbarinngen kan verklaren; vervolgens: dat dit kerkelijk leergezag naast den Bijbel geen schade heeft toege bracht aan het gezag van den Bijbel zelf. Het verschil tusschen de Katholieke en de Protestantsche opvattingen hieromtrent geeft de schrijver in een overzichtelijken vorm weer en naar aanleiding daarvan ont wikkelt hij zijn betoog. De voorspellingen blijven onze aandacht trekken. Het is thans pater Silvester O.M. Cap. die schrijft over „Wereldeinde en Schriftuur". Evenals door vroegere artike len op dit punt, zal de lezer, die nieuws gierig is naar voorspellingen over den af loop van dezen oorlog, zich ook door dit artikel teleurgesteld vinden. Pater Silves ter zoekt het al evenmin in de sensatie, doch in de ware bedoelingen van de H. Schrift. En deze zijn niet, om sensatie-lust te bevredigen of de menschen bekend te maken met uren en tijdstippen, welke al leen de hemelsche Vader in Zyn macht heeft vastgesteld. Interessant is een tot een artikel omge- UITVOERPRIJZEN BLOEMKOOL. In de prijzen van bloemkool voor export is met ingang van heden eenige wijziging gekomen. Voor de klasse I en II heeft deze een wijziging ondergaan en wel voor groep I van 10 op 12 per 100 stuks en voor groep II is deze verhooging van 7.50 op 9 per 100. Wat de kool dus om dezen tijd in maat verliest wordt zooveel mogelijk op gevangen door deze prijsverhooging. Niet uitgesloten is het dat de maat voor bloem kool, n.l. klasse I 25 c.M., klasse II 1825 c.M. en klasse nilO18 c.M dezer dagen verkleind zal worden. werkte lezing over Wladimir Solowjew, een Russische apostel voor de Hereeniging. In de rubriek „Op den Uitkijk" treffen we een beschouwing aan over de Heryorm- de Synode van 1940, waarin een zekere anti-democratische geest te bespeuren valt. De Vragenrubriek is uitgebreid en geva rieerd. er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer,

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7