Qatiag, aae% de Cucfïtaanaalien Groteske Britsche leugens Engelschen op Kreta De oorlog in het Westen Tendentieuse vredesgeruchten 5)e ótüfd ut Qniefientand DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 de duitsche luchtmacht werkt nog niet op volle sterkte. Internationaal News Service publiceert het volgende interview van haar corres pondent Huss met rijksmaarschalk Göring. „Rijksmaarschalk Gering, die van de Fransche Kanaalkust uit de voordurende aanvallen op Engeland leidt, heeft zich omstreeks middernacht den tijd gegund om voor een exclusief bliksemgesprek aan de telefoon te komen. Hij verklaarde, dat de Duitsche lucht aanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche beweringen, dat zü het Rijk en inzonderheid Berlijn met succes gebombardeerd hebben, verzonnen leugens zijn, die slechts ten doel hebben de Amerikaansche verkiezingen te influen- ceeren. Göring bevond zich blijkbaar 's nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grommen der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eerste maal sedert het begin der massale aanvallen op Londen, dat Göring een persgesprek toestond. Hij scheen in uitstekende stemming en beantwoordde bereidwillig mijn eerste vraag, waarom de militaire censuur haar berichten over de aanvallen van de Royal Airforce op Berlijn gedurende de laatste dagen plotseling ba seerde op de verslagen van buitenlandsche correspondenten. Göring zeide: „Ik zal u zeggen waarom: De Britten verspreiden den laatsten tijd zulke groteske leugens over de zoogenaam de verwoesting van Berlijn en van andere belangrijke steden o.a. zouden het Pots dammer-, Anhalter- en Stettiner Bahnhof in vlammen staan en de electrische cen trale Klingenberg zou verwoest zijn dat ik graag zou willen zien tot hoever men met déze leugens wel kan gaan. Er is ook nog een tweede reden: de Engelschen hébben him bommen op zoo grooten af stand van him doelen geworpen, dat ik geen reden heb him door een opgave overeenkomstig de feiten mede te deelent dat zij geenszins daar geweest zijn, waar EÜ meenden te zijn. „Wij willen nu eens zien hoever de gees telijke verwarring in den tegenwoordigen tijd kan gaan. U, als correspondent te Ber lijn hebt de beste gelegenheid uzelf te overtuigen. Ik heb mijn toestemming ge geven, dat u Maandag met luitenant-gene raal Weise een vlucht boven Berlijn onder neemt om de schade persoonlijk vast te stellen. „Als de Engelschen beweren, dat wij op een dag 185 vliegtuigen verloren hebben, waarvan er meer dan honderd boven Lon den vernietigd zouden zijn, maken zij een voudig van eiken bomtreffer een vernie tigd vliegtuig. Hun tactiek is zoo kinder lijk, dat wij wel eens wilden zien, hoever deze idiotie nog opgevoerd kan worden." Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou blijven. Gö ring antwoordde: „Geenszins. Ik zou al leen willen zeggen, dat ik niet geloof, dat de Britsche vliegers zulke onzinnige rap- de italiaansche operaties. De fascistische luchtmacht heeft gisteren har actie tegen de vijandelijke linies voort gezet en de posities, waar de tegenstander weerstand bood, vernield. Batterijen en loopgraven, troepen en motorvoertuigen werden met bommen van alle kaliber be stookt. Verscheidene vliegtuigen troffen troepenconcentraties en dorpen van den vijand met bommen en mitrailleurvuur. Anderzijds hebben de Italiaansche troe pen hun opmarsch aan alle fronten voort gezet. De telefoon- en telegraafverbinding tus- schen Athene en Saloniki is nog verbroken. Talrijke vluchtelingen hebben deze stad verlaten om zich naar Athene te begeven, waar men optimistische berichten ver spreidt en Grieksche successen uitbazuint, die in het geheel niet bestaan, om het mo reel der bevolking op te beuren. Men legt wat te zeer den nadruk op de nauwé sa menwerking tusschen Grieken en Engel schen, zoodat wel doorschemert, dat de be volking onaangenaam verrast is over de ontoereikendheid van de beloofde Engel- sche hulp. Vernomen wordt, dat belangrijke centra der spoorverbindingen in Griekenland ge bombardeerd en beschadigd zijn, hetgeen de mobilisatiewerkzaamheden, die in gang zijn, nog moeilijker heeft gemaakt. Het Grieksche opperbevel hoopt, dat het berg achtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijdmiddelen veroorlooft, den opmarsch der Italianen zal vertragen. Het gerucht doet de ronde, dat het Griek sche opperbevel er naar streeft op de lijn LarissaTricala troepen te concentreeren, die een slagboom moeten vormen. engelsche troepen op kreta aan land gegaan. IRt Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk, aldus porten uitgebracht hebben. Daarvoor houd ik ze nog altijd voor te eerlijk. Ik kan me alleen voorstellen, dat het ministerie van voorlichting onafhankelijk van de feitelijke gebeurtenissen steeds doorliegt. Ik ben er van overtuigd, dat de Britsche verval- schingen in deze dagen een bepaalde be doeling hebben, die met de presidentsver kiezingen verband houdt. Door de verspreiding van berichten, dat Berlijn in vlammen staat en dat stat ons en electrische centrales verwoest zijn, willen zij de aandacht van de ontzaglijke te Londen aangerichte verwoestingen af leiden. De Engelschen beweren b.v., dat de Royal air force in den nacht van 29 Octo ber tijdens een sneeuwstorm boven Berlijn geweest is. Ik zeg, dat dien nacht geen en kel vliegtuig het Duitsche gebied is bin nengedrongen. Het feit, dat de Engelschen het Amerikaansche volk dergelijke leugens opdisschen in de veronderstelling, dat dit volk daaraan geloof zal hechten, is niet vleiend. Den afgeloopen nacht hebben ze in Ber lijn - b.v. anderhalf uur alarm gehad, 1 et- geen veroorzaakt was door een Duitsch vliegtuig, dat zijn richting kwijt was ge raakt. Gisternacht is geen enkel vliegtuig binnengedrongen en u kunt er verzekerd van zijn, dat ook vandaag geen zal binnen dringen." Ik vroeg Göring, of de grootscheepsche aanvallen op Londen ondanks de bewe ringen van het tegendeel, voortgingen. Göring antwoordde: „I heb 7 September de grootscheepsche aanvallen op Londen geopend. Tot dusver re is er geen enkelen nacht voorbijgegaan, zonder dat er Duitsche vliegtuigen boven Londen vlogen. Met uitzondering van vier dagen zijn de Duitsche vliegtuigen ook overdag boven Londen geweest. Ik geef de verzekering, dat met uitzondering van een enkel geval, toen de dekking door de wolken gunstig was, niet een enkel Britsch vliegtuig overdag boven Duitsch gebied is doorgedrongen, terwijl de Duitsche vliegtuigen bij dag en bij nacht hun bom men uitwierpen. Deze aanvallen zullen niet ophouden. De Engelschen weten, dat ik tot dusverre onze volledige sterkte nog niet in het vuur gebracht heb, maar dat de actie van het luchtwapen tot nu toe op beperkte schaal geschied is". Ik wees er op, dat de Engelsohen bestrij den, dat het mogelijk zou zijn nog groo- ter resultaten te bereiken. Göring zei daarop: „Dat beweren ze. U meent, dat de En gelschen ontkennen, dat ik ongeveer 20,090 vliegtuigen bezat. Nu, zij beweren, dat zij er op 15,000 neergeschoten hebben. Men kan zich dit alles slechts verklaren als men Churchill's boek kent, waarin hij hymnen aan de leugen wijdt. Dit is niets anders dan een poging om de verkiezings campagne in Amerika te influenceeren. Ik geloof, dat er in Amerika een verstandig volk woont, dat in staat is den werkelijken toestand te beoordeelen als men het de feiten voorlegt. Ik geloof, dat de Amerikaaiische ambas sade, voor zooverre zij nog aanwezig is, ge tuigenis over de Britsche leugens kan af leggen. Ik kan u verzekeren, dat geheele wijken van Londen verpletterd zijn en dat de haveninstallaties een chaos vormen. Ik kan slechts betreuren, dat ik u niet tot een vlucht boven Londen kan uitnoodigen." vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de. sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch de datum waarop de ont scheping heeft plaats gehad. Men merkt op, dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche weermachtsberichten voldoende opheldering verschaft over het voorbehoud, dat in het Engelsche commu niqué wordt gemaakt. In het weermachts- bericht nummer 148 van 2 November werd medegedeeld, dat den vorigen dag Italiaan sche bommenwerpers aan de Britsche strijd krachten, die ontscheept werden op het eiland, zware verliezen hebbén toegebracht. Het is eveneens bekend, dat de Italiaansche dagbladen reeds gepubliceerd hebben, dat Britsche strijdkrachten zich op het eiland Kreta bevonden, lang vóór het Italiaansche ultimatum en dat hun aanwezigheid een van de oorzaken vormde voor de Italiaan sche actie in Griekenland. In de afgeloopen dagen hebben de Britsche strijdkrachten op Kreta versterkingen ontvangen. Dit betee- kent niet alleen geen enkele welkome hulp voor de Grieksche troepen, die in de steek gelaten en alleen in Epirus strijden, doch brengt ook geen verandering in de bestaan de factoren van den toestand in het Oos telijk gebied van de Middellandsche Zee, maar vormt het bewijs, dat Groot-Brittan- nië zich slechts uitsluitend op Grieksch grondgebied bevindt wegens de strategische belangen van zijn vloot en luchtmacht. uitwisseling van diplomaten. De Grieksche gezant Politis vertrok gis teren uit Rome in gezelschap van het di plomatieke en consulaire personeel, om over Joegoslavië naar Griekenland terug te keeren. De trein zal aan het grensstation Postumia zoo lang stil staan tot de trein uit Athene met den Italiaanschen gezant Grazzi het Grieksche gebied zal hebben verlaten. Uit Athene wordt vernomen, dat de eer ste groep Italiaansche diplomaten vanmid dag de Joegoslavische grens zal overschrij den en aan het station van Dzjevedzjelja zal aankomen. Een tweede groep met alle personen van de Italiaansche kolonie zal hierop volgen. DE AANVALLEN VAN GISTEREN. In weerwil van het buitengewoon slechte weer hebben zich ook gisteren Duitsche vliegtuigen boven Engeland bevonden. Bij de gewapende verkenning konden de vlie gers de doelen slechts met moeite onder kennen, doordat het zicht zeer slecht was ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regen en het wolkendek, dat tot op hon derd meter hing. Bij Londen en in Zuid- Engeland zijn bij duikvluchten spoorbanen en troepenkampen beschadigd. Een fabriek, die voor den oorlog van belang was, werd door rechtstreeksche bomtreffers geheel ver nield. De uitwerking der aanvallen in duikvlucht werd nog versterkt door vuur uit de kanonnen en machinegeweren der vliegtuigen. Vijftig kilometer ten Oosten van Dover is een Blenheim-toestel neergeschoten. Het viel brandend in het Kanaal. HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Het opperbevel van de Duitsche weer macht plaatst bovenaan het verslag van gisteren van de gevechtshandelingen der laatste vierentwintig uur de groote succes sen van den onderzeeër, die onder leiding van kapitein-luitenant Kretschmer staat. Nadat Engeland in de maard October in totaal 827.000 b. r. t. scheepsruimte heeft verloren, ongerekend de schepen, die zwaar beschadigd en ten deele in hopeloozen toe stand zijn gebracht, bewijzen reeds de ver liescijfers van de eerste dagen van Novem ber, dat de blokkeering zich steeds nauwer om Groot-Brittannië sluit. De Duitsche ma rine verstaat het, haar nieuwe steunpunten aan de kust van den Atlantischen Oceaan te gebruiken om ook van het Westen uit de Engelsche aanvoeren doeltreffender af te sluiten. De profetieën van Engelsche vlootdeskundigen, dat de havens aan den Atlantischen Oceaan in de practijk de Duit sche oorlogvoering tot last zouden zijn, zijn op het tegendeel uitgeloopen, naar de fei ten intusschen hebben bewezen. BOMBARDEMENTEN OP ROME AANSTAANDE? Uit Bern wordt gemeld, dat commander West, luchtattaché bij het Engelsche ge zantschap te Bern, verklaard heeft, dat de R.A.F., zoodra de verkiezingen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombarde menten op Rome zou beginnen. Deze bom bardementen zouden eerst na de verkiezin gen in de V. S. plaats vinden, daar men anders reacties in Katholieke Amerikaan sche kringen bij gelegenheid van de ver kiezingen vreest. militaire situatie geeft daartoe geen aanleiding. Uit Engeland duiken den laatsten tijd herhaaldelijk berichten op omtrent vre- desstappen van Rome en Berlijn, die door bemiddeling van een Amerikaansche ge- zantschaps-attaché te Parijs zouden zijn overgebracht. Naar wij te Berlijn vernemen, bestaat er te Parijs geen dergelijke gezantschapsat taché en valt er ook overigens geen enkele aanwijzing voor een interesse van 'den spil t.a.v. vredesinitiatieven te bespeuren. Men wijst in dit verband niet alleen op de militaire situatie, die aan de spil geen aanleiding tot vredespogingen geeft, doch evenzeer op de politieke ontwikkeling sinds Florence, die men te Berlijn met veel voldoening beoordeelt. De talrijke ge ruchten over het verblijf van den Duit- schen gezant te Ankara, von Papen, in Duitschland evenals over een reis naar Duitschland van den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, wijzen er op, dat al wordt ten opzichte van deze geruchten te Berlijn geen enkele verklaring afgelegd dat men in inter nationale kringen concrete politieke en diplomatieke uitwerkingen van de ont moeting te Florence verwacht. Ook in het geval van het Griek-Italiaansehe conflict acht men alle vredesgeruchten uit de lucht gegrepen. Men gelooft te Berlijn, dat er voor Italië geen aanleiding bestaat om de periode der daden opnieuw door een perio de van woorden te vervangen. In de Duitsch-Grieksche betrekkingen is noch van de zijde van Berlijn, noch van die van Athene eenige verandering te verwachten. (V.P.B.). Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd de dingen van den hemel en van de aarde; verhoor od milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) dm het pteöident- óchap, den, VS. VANDAAG VERKIEZINGEN roosevelt—willkie. Na weken, zelfs maanden van felle cam pagnes rondom de candidaten, zal zich van daag het pleit beslechten, of Roosevelt dan wel Willkie in de komende periode van 4 jaren zal zetelen op den presiden- tieelen zetel in het Witte Huis te Wash ington. Vandaag gaan de Amerikaansche kie zers ter stembus en zoodra de uitslag be kend zal zijn, zullen wij weten of Roose velt voor de derde maal dit hooge ambt zal kunnen aanvaarden tegen de totdusver geldende traditie in, of dat het zijn repu- blikeinschen tegenstander Willkie gelukt is de overhand te krijgen. Wij noemen slechts Roosevelt en Will kie, ofschoon er feitelijk zeven candida ten voor het presidentschap der V. S. zijn, maar het is duidelijk, dat de strijd slechts gaat tusschen deze twee. De kiezers stemmen niet rechtstreeks op de candidaten voor het presidentschap. Zooals men zich wellicht herinnert, brengt ieder zijn stem uit ten gunste van een kies man, van wien natuurlijk altijd bekend is o? hij een aanhanger van Roosevelt, van Willkie of van een anderen candidaat is. Zoodra dan ook bekend is, welke kies mannen gekozen zijn, is tevens bekend, wie president zal worden. De laatste voorspelling over den afloop van dezen strijd is afkomstig van de „New York Times", die volgens een bericht van „United Press", op grond van de mede- deelingen van haar correspondenten in de verschillende staten Roosevelt 231 stem men en Willkie 111 toezegt, terwijl de overige 189 in totaal zullen 531 stemmen worden uitgebracht twijfelachtig zijn. Van deze 189 stemmen zou de meerder heid een tendenz ten gunste van Willkie vertoonen. Genoemd blad wijst er dan ook op, dat Roosevelt zal winnen indien deze neiging t.a.v. den Republikeinschen candi daat zich slechts regionaal uitdrukt, want Willkie zou van deze twijfelachtige stem men alle tot op 34 na moeten winnen, om tot president te worden gekozen. De voor spelling van het Gallup-Instituut zal nog heden worden gepubliceerd. De voorzitter van de democratische par tij Flynn voorspelt, dat Roosevelt 427 op zich zal vereenigen, d. w. z. alle stemmen met uitzondering van die van 9 staten. An derzijds rekent Martin de voorzitter van de republikeinsche partij er op, dat er 324 stemmen op Willkie zullen worden uitge bracht en deze de overwinning zal beha len. Behalve den president moeten de kie zers nog 36 senatoren, 35 gouverneurs en 531 leden van het Huis van Afgevaardig den kiezen. In 15 staten zijn er communis- ttuUen'amfsoho Berichten spoorwegongeluk in somerset. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen heeft zich in het Engelsche graafschap Somerset een spoorwegongeluk voorgedaan, waarbij twintig menschen ge dood en meer dan vijftig gewond zijn. Tot de dooden behoorden acht matrozen. De locomotief van den personentrein was door nog niet opgehelderde oorzaak ontspoord en sleepte verscheidene wagons mede. zware fabrieksbrand in meenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in twee naast elkander liggende stoelenfa- brieken in Meenen in Oost-Vlaanderen een groote brand uitgebroken. Aangezien de plaatselijke brandweer niet voldoende was om het vuur te bestrijden, verleenden Duit sche soldaten bijstand. Aan hun hulp is het te danken, dat de brand tot de vuurhaard kon worden beperkt en de stad gespaard bleef voor een grooten ramp, gezien den orkaanachtigen wind. De beide fabrieksge bouwen werden ondanks alle inspanning een prooi der vlammen. Een der beide fa briekseigenaars kwam in de vlammen om, de andere kreeg zware verwondingen. Een Duitsche soldaat werd eveneens zwaar ge wond. De materieele schade bedraagt ver scheidene millioenen francs. DE VERWOESTINGEN OP GUAM. Omtrent de taifoen, die op Guam vernie lingen heeft aangericht, meldt Associated Press nader, dat de bananen- en de cocos- notenoogst geheel verwoest zijn. Men vreest, dat schaarschte aan levensmiddelen op het eiland zal ontstaan. De water en electriciteitsvoorziening en de geheele te lefoondienst zijn verbroken. De Amerikaan sche strijdkrachten op Guam hebben hun barakken moeten ontruimen. Het Roode Kruis heeft om zoo snel mogelijke hulp ge vraagd. DE BELGISCHE WINTERHULP. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft aan den directeur van de Belgische Winterhulp een schrijven gericht, waarin hg zijn beste wenschen uitspreekt voor het welslagen en waarin hij de geheele Belgi sche bevolking tot medewerking oproept. Tevens heeft de kardinaal-aartsbisschop aan de Belgische Winterhulp een persoon lijke gift geschonken van 25.000 francs. ZAL ROOSEVELT HET WINNEN? Foto-archief. L. Crt. tische kiezerslijsten, in 11 socialistische en in 5 staten kiezerslijsten van de socialisti sche arbeiderspartij verboden. De staat New-York staat in het brandpunt van de verkiezingskoorts, daar deze staat als een der sleutelstellingen voor het resultaat van de verkiezing wordt beschouwd. Hier zal dan ook de strijd om de meerderheid uiterst hevig zijn. Waarnemers zijn van meening, dat zij kunnen voorspellen, dat de overwinning in den staat New York bij een totaal aantal stemmen van 6 millioen, met een kleine meerderheid van slechts ongeveer 60.000 stemmen behaald zal kun nen worden. Het Nek-Yorksche stadsbeeld stond Maandag reeds in sterke mate in het tee- ken der komende verkiezingen. Propagan- da-auto's, redenaars op de hoeken der stra ten en het toenemende aantal partij-in signes wezen op de groote belangstelling van het publiek. Algemeen wordt aange nomen, dat de deelname aan de verkiezin gen alle vroegere records zal breken. Naar schatting zouden in totaal 50 millioen stem men kunnen worden uitgebracht. De be langstelling voor de verkiezingen is in alle staten even hoog. De staat New York heeft 12.000 politie-beambten voor den dienst be schikbaar. De rechtbanken blijven vandaag tot het einde der verkiezingen open, ten einde minder zware overtredingen terstond te kunnen behandelen. De verkiezingen eindigen in New York om 3 uur 's nachts (Midden-Europeesche tijd) en in de Wes telijke staten naar verhouding later. De verkiezingsuitslag in New-York zal waar schijnlijk tusschen 5 en 6 uur 's morgens (M.E.T.) bekend zijn. De definitieve uitc slag der verkiezingen is wellicht pas Woensdag tegen den middag (M. E. T.) be kend, daar een felle strijd verwacht wordt en de laatste stemmen nog de beslissing kunen brengen. BRITSCHE BALLONS BOVEN ZWEDEN. Naar de bladen te Gothenburg melden, dreven ook gisteren weer vrij veel Brit sche versperringsballons over Zweden. Bij Gothenburg alleen al zijn drie ballons ge zien. Een daarvan beschadigde de antennes en de radiomast van het radiostation Tors- landai. Andere ballons zijn gezien bij Kungs- back en Helsingborg. In Halland werden electrische leidingen beschadigd. Een bal lon bleef met den kabel hangen aan de bovengrondsche leiding van Oskarsham, met het gevolg, dat de omgeving dezer stad verscheidene uren van stroom verstoken was. Een andere ballon geraakte bij de be schieting in vlammen en veroorzaakte een boschbrand. In de kustplaats Ljugby wer den leidingen, woonhuizen en antennes door een ballon beschadigd. HET RADIUM VAN HET INSTITUUT CURIE. Het radium van het instituut Curie, da# een gewicht heeft van 18 gr. en door dfe Fransche troepen uit Parijs was „geëva cueerd", is door Duitsche troepen in de na bijheid van de stad Blois aan de Loire te rug gevonden en door de bezettingsautori teiten aan het instituut terug gegeven. Daarmede is deze waardevolle schat weer aan het Parijsche instituut voor onderzoe kingsdoeleinden ter beschikking gesteld. Bij de nadering der Duitsche tro'epen, werd het radium in looden koppen verpakt en naar een rotskelder bij Blois vervoerd, welke vroeger tot depot van een groote Parijsche bank had gediend. Hoewel de Duitsche opmarsch over Blois verder ging, werd eerst later de aanwezigheid van dit waardevolle depot vastgesteld. Bij dit radium bevindt zich een hoeveel heid, die door een Belgische mijnonderne ming aan dit instituut is uitgeleend. De be langrijkste vindplaats van radium ligt in de Belgische Congo, de 10% gr., die aan het instituut Curie behooren, bevinden zich weer in Parijs, de overige 1% gram zijn naar België gebracht. Het Parijsche radium- onderzoek is dus voor slechts eenige maan den onderbroken geweest. TREK VAN RENDIEREN IN SIBERIë. Naar Tass meldt, trekt in verband met de plotselinge daling der temperatuur in de omgeving van Vertsjansk (Siberië) een kudde van tienduizenden wilde rendieren naar het Zuiden. De kudde wordt achter volgd door wolven, die op hun beurt wor den gevolgd door kleine knaagdieren, wel ke verorberen wat de wolven overlaten. Het is voor het eerst, dat men een trek op zoo groote schaal waarneemt.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5