Medetiatidó che jeugd in een gwet nationaaC aetfrand dljeen Plannen van de Nederlandsche Unie De Winterhulp Nederland DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BIRMA WEG VOLKOMEN ONBRUIKBAAR GEEN ULTIMATUM VAN THAILAND AAN INDO-CHINA. Uit Vichy wordt gemeld: De berichten uit Bangkok, volgens welke ten eerste de regeering van Thailand besloten zou heb ben een ultimatum te zenden aan Indo- China en ten tweede, dat Thailand bij de Fransche regeering tegen het aanleggen van militaire versterkingen in de gedemi litariseerde zone aan de Meking rivier ge protesteerd zou hebben, worden in bevoeg de Fransche kringen niet bevestigd. Men verklaart aldaar, dat tot dusverre van de Fransche autoriteiten in Indo-China der gelijke berichten niet zijn ontvangen. Volgens te Hanoi binnenkomende berich ten zouden 20 Thailandsche bommenwer pers en 18 jachtvliegtuigen boven de luchthaven Vientiane gekruist hebben, welke luchthaven zich op Indo-Chineesch gebied bevindt. Men neemt dientengevolge aan, dat in geval het tot een conflict tus- schen Tailand en Indo-China zou komen, Thailand den -eersten aanval tegen dit vliegveld zal richten. DE BIRMA-WEG. Kapitein Tsjoedo, de leider van de Ja- pansche vlootmissie in Indo-China, heeft gisterochtend bij zijn terugkeer te Tokio voor de pers verklaard, dat de vernieling van de bruggen over de Mekong door de Japansche luchtbombardementen van 25 October ten gevolge heeft gehad, dat de Birma-weg volkomen onbruikbaar is. De stroomsnelheid van de Mekong maakt het onmogelijk, na de vernieling van de bruggen vlotten te gebruiken om goede ren over de rivier te verveoren, aldus Tsjoedo. Voor de vernieling der bruggen had men, naar Tsjoedo zeide, vrachtauto's zien rij den van China naar Birma, alsook in de tegenovergestelde richting. De naar Birma onderweg zijnde wagens vervoerden, naar men meende, tin, antimoon, en tungsten, hetgeen Engeland voor de oorlogvoering noodig heeft. Het onbruikbaar maken van den weg was derhalve niet slechts een ernstige slag voor Tsjoeneking, doch het zou ook ernstige gevolgen voor Engeland hebben. Bnltenlandsche berichten NOODWEER IN JOEGO-SLAVIë. De berichten over het noodweer in de veschillende deelen van Joego-Slavië wor den steeds talrijker. De met zwaren regen val gepaard gaande orkaanachtige stormen van de laatste dagen hebben niet alleen op het platteland, doch ook in de steden over al groote schade aangericht. Voornamelijk werden de electrische geleidingen vernield en ontstonden er hier en daar als gevolg van het vallen van onder stroom staande kabels branden. De waterstand van de meeste rivieren is zeer hoog. De rivier de Neretwa heeft in Opper-Herzegowina een brug weggeslagen en heeft ook de spoor lijn SerajewoMostar op verscheidene plaatsen overstroomd, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. De Bosna heeft ongeveer twintig langs haar oevers lig gende watermolens meegesleurd. In alle bergstreken ligt op de geringe hoogte van vierhonderd meter versche sneeuw. BRAND IN AMER1KAANSCH MINISTERIE VAN OORLOG. In een deel van het gebouw van het Amerikaansch ministerie van oorlog te Washington is op tot dusver onopgehel- ddere wijze brand uitgebroken. Deze kon eerst na een uur onder controle worden gebracht. In dit deel van het gebouw, dat door het vuur is geteisterd, worden, vol gens mededeelingen van de politie, berich ten van het ministerie van oorlog opge steld. De sleutels van het geheimschrift worden daar evenwel niet bewaard. Een lid van het bewakingspersoneel van het gebouw verklaarde, dat deze afdeeling de belangrijkste van het ministerie van oor log is. Het „New York American Journal" ver neemt uit Washington, dat het ministerie van oorlog nopens den reeds gemelden brand sabotage vermoedt. Het vuur, dat met razende snelheid om zich heen greep, verwoestte het codestelsel van het leger, naar het blad meldt. De opperbevel hebber van het leger, generaal Marschall, heeft een onderzoek gelast. Vijfhonderd soldaten hebben opdracht gekregen het ministerie te bewaken. HET DUITSCHE GESCHENK VOOR DE SPAANSCHE KERKEN. Onze V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn: In leidende Katholieke kringen in Duitschland is men pijnlijk getroffen door een in de „New York Times" opgenomen bericht uit Londen, waarin beweerd wordt, dat het grootste deel van de kerkelijke voorwerpen, die Duitschland aan het be vriende Spaansche volk ten geschenke heeft gegeven, in Warschau en Krakau ontvreemd zouden zijn. Men stelt met te leurstelling vast, dat een daad van chris telijke hulpvaardigheid en solidariteit op een dergelijke wijze verdraaid kan wor den. Van bevoegde kerkelijke zijde wordt in dit verband uitdrukkelijk verklaard, dat de heilige vaten, die aan de Spaansche kerken geschonken zijn, uit vrijwillige bij- Zij wil: souvereiniteit in eigen kring en opvoe ding tot volkseen heid Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: Eenigen tijd geleden kondigde De Nederlandsche Unie een belangrijk ini tiatief aan met betrekking tot de orga nisatie van een nationale jeugdbewe ging, waarin onze jeugd in één groot verband zou worden bijeengebracht, met eerbiediging van de geestelijke ver scheidenheid en de vrijheid van levens beschouwing en opvoeding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt en het mag ge- wenscht heeten, dienaangaande in groo te trekken een duidelijke uiteenzetting te geven. Voorop worde gesteld, dat zuiver kerke lijke jeugdvereenigingen buiten het terrein der nationale jeugdorganisatie vallen; en voorts, dat deze jeugdorganisatie zoowel de jongens als de meisjes omvat en de kwestie van de coëducatie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld. Aan het ho.ofd der jeugdorganisatie staat een, in onderling overleg aan te wijzen, na- tionalen hoofdleider, die met enkele com missarissen het nationale hoofdkwartier vormt. De nationale hoofdleider heeft de uitvoerende macht van de beslissingen, die hij met de hoofdkwartier-commissarissen heeft genomen. De hoofdkwartier-commis sarissen vertegenwoordigen de verschillen de geestelijke stroomingen in ons volk en worden door den hoofdleider uit een bin dende voordracht gekozen en benoemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op het gebied der jeugdvorming en opvoeding wordt aangeboden. Hun bijzondere opdracht is de vorming en de leiding der jeugd in hun groep ter hand te nemen op de geestelijke beginselen, die in hun groep gelden, doch in vaderland- schen, Nederlandschen zin. GEEN FEDERATIE t Hierdoor zal het iedereen duidelijk zijn, dat De Nederlandsche Unie met haar plan geenszins een federatie be doelt van bestaande groepeeringen, doch een werkelijke nationale jeugd organisatie, die niettemin een afspie geling is van de geestelijke schakeerin gen die in ons volk leven. Iedere groep is met dezen opzet dus in geschakeld in het nationale geheel. Het hoofdkwartier stelt voorts in natio- nalen zin een minimumprogramma vast, dat alle groepen zullen moeten uitvoeren. Dit minimum-programma kan b.v. omvat ten: de opvoeding tot nationaal bewustzijn en gemeenschapszin, tot offerbereidheid en tucht, de opvoeding tot kameraadschap, de vorming tot goede staatsburgers in den ruimsten zin des woords, het aankweeken van liefde voor eigen taal en cultuur en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en land. Terwijl bovendien de licha melijke opvoeding een waardiger plaats moet worden toegekend dan tot op heden in het algemeen het geval is geweest. Naast een minimum-programma zal een gemeenschappelijk programma worden afgewerkt. Dit gemeenschappe lijke programma zal het nationale saam- hoorigheidsgevoel versterken en kan b.v bestaan in gezamenlijke feestelijke her denkingen, in gezamenlijke onderlinge wedstrijden en oefeningen, in gezamen lijke zomerkampen in gezamenlijke dragen van de Katholieke parochies in het oude rijk afkomstig zijn en bij een in zameling door het Katholieke Charitas- verband ter beschikking zijn gesteld. BOUW VAN AUTOSNELWEGEN IN FRANKRIJK. Alhoewel vóór het uitbreken van den I oorlog in Frankrijk tal van projecten voor den bouw van autosnelwegen volgens het Duitsche principe ter beschikking stonden, bleef het echter in de meeste gevallen bij de projecten zelf, ondanks het feit, dat de ten uitvoer legging hiervan vooral van een militair standpunt uit bezien, van de aller hoogste beteekenis was. Reeds werd voor het uitbreken van den oorlog begonnen met een autosnelweg van Parijs naar het Westen. De werkzaamhe den waren echter bij het begin der vijande lijkheden gestaakt Dezer dagen zijn zy weer in vollen omvang hervat. VIJFLING GEBOREN. Naar de „Petit Parisien" meldt, is in de Noord-Fransche stad Roulettes bij Rijssel een vijfling geboren, vier jongens en een meisje. Het meisje is dood geboren. Daar entegen zijn de vier jongens gezond. De moeder van den vyfling heeft pas tien maanden geleden aan een kind het leven geschonken. tochten; en voor de ouderen ook in ge zamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moe ten bestaan, dat voor de nationale jeugdorganiastie één uniform wordt voorgeschreven, dat met kleine distinc tieve onderscheidingen naar de groe peeringen aan kan geven. Het ligt in de bedoeling, dat in de Ge westen, Districten en Plaatsen door den nationalen hoofdleider een zelfstandige vertegenwoordiger wordt benoemd. Eenerzijds zal hij als vertegenwoordiger van den hoofdleider er op moeten toezien, dat het minimum-programma wordt uitge voerd en anderzijds dat verplichte gezamen lijke feesten, herdenkingen, wedstrijden enz. worden georganiseerd. Hij is in dit op zicht dus de verbindingsman voor alle groepen en zorgt tegelijkertijd met de Ge westelijke, Districts- en Plaatselijke jeugd leiders voor de uitvoering der gezamenlijke „werkzaamheden". Er zullen enkele leeftijdsgroepen moe ten worden gevormd, te beginnen met ongeveer twaalf jaar, die voor de jon gens uit moeten loopen op den arbeids dienst, op een leeftijd van achttien en negentien jaar. RAAD VAN TOEZICHT Een nationale jeugdorganisatie heeft noodzakelijk den steun en de controle der ouderen noodig. Naast het nationale hoofd kwartier zal daarom een Raad van Toe zicht worden benoemd, waarin personen zit ting zullen moeten hebben, die eenerzij ds de groote waarde van een nationale jeugd beweging voor het Nederlandsche volk be seffen en eenig inzicht hebben in de vraag stukken, die daarbij aan de orde komen, an derzijds vertegenwoordigers zijn van de verschillende groote geestelijke stroomin gen in ons volk. De Raad van Toezicht zal in de eerste plaats het orgaan moeten zijn tegenover hetwelk de nationale hoofdleider algemee- ne verantwoordelijkheid draagt, terwijl bo vendien de algemeene controle op het hoofdkwartier aan den Raad van Toezicht moet worden toevertrouwd. Een belangrijke aangelegenheid is voorts de leidersvoroming. Zij dient aan iedere groep zelf te worden overgelaten met dien verstande, dat ook voor deze vorming een algemeen minimum pro gramma moet gelden,» dat voor alle groe pen hetzelfde is. De opleiding en vor ming zal, voor zoover het dit minimum programma betreft, gezamenlijk kunnen schieden, waarvoor te zijner tijd een jeugdleiderscentrum moet worden ge sticht. Het bovenstaande schematische over zicht is dus zóó opgebouwd aldus meent de Nederlandsche Unie dat aan alle gees telijke groepeeringen recht is gedaan, maar toch zoo opgesteld, dat de opvoeding tot nationale verbondenheid van boven tot be neden de gehëele jeugd omvat Souvereini teit in eigen kring wordt gepaard aan op voeding tot een waarachtige volkseenheid. De erkenning, dat de geestelijke vrijheid ook op het gebied der jeugdvorming haar toepassing moet vinden, kan zonder eenigen twijfel samengaan met het aankweeken van nationaal bewustzijn. Ja, sterker, deze er kenning is voorwaarde om te komen tot een hechte, ware en waardevolle Nederlandsche volksgemeenschap, die niet anders kan be staan dan uitgaande van de geestelijke ver scheidenheid van ons volk. De verbonden heid in nationalen zin kan iedere jeugd groep als een levensbesef doorstralen en den band met andere groepeeringen sterk maken. I Als diepere achtergrond voor de ge- heele nationale jeugdorganisatie zien wij aldus de Nederlandsche Unie de Christelijke levensovertuiging, die ook in de open groepeeringen in zekeren zin kan worden aanvaard. In deze groe peeringen immers zal men, zoo niet in dogmatischen zin, dan toch op Christe lijke basis kunnen staan door de aan vaarding van de zedelijke normen van het Christendom, en door de afgeleide waarden van het Evangelie, zooals ge rechtigheid, naastenliefde en barmhar tigheid in de jeugdopvoeding tot gelding te brengen. OPEN GROEPEERINGEN. De Nederlandsche Unie weet, dat het ge- heele project niet plotseling en overhaast kan worden uitgevoerd. Het geheel moet groeien en de bestaande jeugdorganisaties moeten eerst doordrongen zijn van de cen trale ideeën van dit schema. Toch moet en j mag niet om bijkomstige redenen gedraald worden en is het van groot belang, dat in ieder geval de open groepeeringen dadelijk beginnen. Het is nl. zoo gesteld,' dat er groote groepen van jongeren, die tot dusverre niet georganiseerd waren in een be paald verband, thans dringend vragen om in een open jeugdorganisatie te wor den opgenomen. Hier en daar zijn zelfs groepen van jongeren ontstaan, die de Beoogt te werken naast de bestaande organisaties DE HEER C. PIEK OVER DE WINTER HULP NEDERLAND. De nieuwbenoemde directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, heeft in een persconferentie mede deelingen gedaan over de winterhulp Ne derland. De organisatie van de winterhulp Ne derland is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend is, zal het hoofd bureau in Den Haag gevestigd zijn. Pro vinciale kantoren zullen in elke provincie worden ingericht, terwijl de plaatselijke organen gevormd worden door de „plaat selijke bureaux". Aan het hoofd van de provinciale orga nisaties zullen provinciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke or ganisaties plaatselijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het, d&t reeds thans een stroom van aanmeldingen is binnengekomen van menschen, die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil de heer Piek zoo gauw mogelijk opvangen. Het is daar om van belang, dat zoo spoedig mogelijk de plaatselijke organisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-ge neraal bepaald, dat voorloopig de burge meesters der gemeenten zullen optreden als plaatselijke directeuren. Er zal een op roep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij worden aangespoord, de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den directeur-generaal plaatsvervan gers daarmede te belasten. Het is de be doeling dat het leeuwendeel van den ar beid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de medewerking moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan, dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid VOOR ALLEN DOOR ALLEN moet zijn. Het noodige geld zal de winterhulp trachten te verkrijgen door huis- en straat collecten. Ook giften in natura zijn wel kom, terwijl overschrijvingen op postgiro 5553 natuurlijk eveneens worden toege juicht. Aangezien de opbouw van de provin ciale en landelijke organisatie slechts gelei delijk zal geschieden zij zijn nu een maal niet uit den grond te stampen zul len de plaatselijke organisaties vooral aan vankelijk de belangstelling van het pu bliek moeten opvangen. Het is de bedoeling, dat bij den op bouw der geheel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uitge gaan van den bestaanden toestand. De heer Piek wil dan ook reeds bij den aanvang den z.i, juisten weg volgen door raad in te winnen bij Maatschap pelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisaties gewerkt. Wel is het de bedoeling, dat de uitkeeringen door winterhulp geschieden, en wel door de plaatselijke bureaux, doch de bronnen van informaties over voorkomende noodtoestanden zullen voor een groot deel gevonden worden in Maatschap pelijk Hulpbetoon en Armenzorg. De heer Piek heeft echter gevoeld, dat dan toch een groote groep van menschen, juist de stille armen, onbereikt blijft. Daarom zal Winterhulp Nederland aan ieder gezinshoofd de vraag voorleggen welke nooden hij heeft. Over de bestaande Nederlandsche Unie om hulp en raad komen vragen. Het is noodzakelijk, aan den wensch van deze vele jongeren tegemoet te ko men en met de open groepeeringen een aanvang te maken. Het programma van deze groepen dient echter zoo te worden opgesteld, dat het in de geheele jeugdorganisatie past. Hieruit volgt dus, dat doelstelling en beginsel der jeugdvorming volgens genoemd schema ten spoedigste door allen wordt aanvaard, op dat het minimum-programma en het geza menlijke programma voor alle groepen on korten termijn kan worden vastgesteld. De Unie zal deze open groepeeringen dan gaar ne in samenwerking met alle andere jeugd organisaties starten, opdat de eenheid in de jeugdvorming reeds thans,kan worden voor bereid in de open groepeeringen. Er zal voor de open groepeeringen een aantal leiders noodig zijn. Naast de orga nisatie, zal derhalve de vorming van jeugd leiders voor de open groepen ter hand moe ten worden genomen. Het is de bedoeling van de Nederlandsche Unie om, onder be voegde en bekwame leiding, deze vorming op zich te nemen, opdat van den aanvang af gewaakt kan worden tegen dilettantisme. Daarom wordt thans tevens een oproep gericht tot hen, die al3 leider van de open groepeeringen in aanmerking zouden wil len komen, opdat de Nederlandsche Unie binnen korten tijd de vorming van een soort kamp kan beginnen en zoeken naar de verantwoorde leiding der open groepee ringen. Dat de Nederlandsche Unie het hierboven uiteengezette plan wil aanvatten, vindt zijn oorzaak hierin, dat de tijd voor een natio nale jeugdorganisatie rijp is en dat de Ne derlandsche Unie haar aanhang onder alle lagen en groepen des volks telt. Het gaat en dat neme men ernstig echter niet om de Unie zélf. Het gaat om het volksbelang en niemand ontkenne, dat de jeugdvorming een vraagstuk van de eerste orde is! instanties heen zal iedere Nederlander al dus zyn omstandigheden kunnen uiteenzet ten. Zij, die niet in aanmerking meenen te komen, behoeven het antwoordformulier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wij ze hoopt de heer Piek den bron van gege vens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Het is het plan bij de jonge organisatie een eigen stijl te volgen en een eigen con trole in te voeren en ook verzorging te brengen voor die gezinnen, die hun ar moede verbergen. Vanzelf zal zich de behoefte voordoen gedurende de Winterhulpactie de andere collectes zooveel mogelijk te beperken. Er wordt wel eens te veel gecollecteerd. Het gevende publiek moet weten waar het aan toe is en in vreugde en overtuiging kun nen geven. Dat ook de bedelarij, die tot aanstootelijke tooneelen en tevens tot on billijke verdeeling aanleiding geeft, moet worden tegengegaan is wel duidelijk. Een bijzonderheid van de Winterhulp- collectes is hierin gelegen, dat de te ver- koopen insignes van blijvende waarde zul len zijn: zij zullen n.l. bestaan in molen tjes van lichtgevende stof, met het op schrift „Winterhulp Nederland", met welke molentjes men tijdens de donkere uren met veel genoegen zal kuhnen loopen. Er zijn waarborgen te over geschapen om een goede besteding van de verkregen gelden te verzekeren. In het Eerecomité hebben zitting de secretarissen-generaal van Algemeene en Buitenlandsche zaken, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken, de Commissarissen der Provincies en een groot aantal vooraanstaande man nen. In de Financieele Commissie, welke het toezicht op financieel gebied houdt en welke recht heeft op accountantsonderzoek, zitten de Secretaris-Generaal van Finan ciën, mr. Trip, wellicht ook de Voorzitter der Algemeene Rekenkamer en vier of zes vooraanstaande figuren uit de Bankwe reld. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de Winterhulp zelf inkoopen doet en is be sloten waardebons in te voeren, welke zullen worden uitgereikt aan behoeftigen, die er gedurende de geldingsduur dezer bonnen de daarop genoemde goederen cn hoeveelheden kunnen krijgen. Het ver strekken van deze waardebons heeft na tuurlijk psychölogische bezwaren, juist met het oog op de stille armen, doch juist om verdachtmakingen af te snijden, zijn deze nadeelen op den koop toe genomen. Wanneer er in Nederland, aldus de heer Piek, onverhoopt toch menschen mochten zijn, die zich verschuilen achter het voor wendsel, niet te weten waar het geld naar toe gaat, dan wil hij opmerken, dat nie mand zich, onder welke omstandigheden ook, zich zal mogen onttrekken aan den plicht voor de volksgemeenschap te zor gen. Als het schip in nood is, kan de red dingsboot niet tot betere tijden wachten met uit te varen. Daarom moet thans een ieder zijn beste krachten geven.Laat er geen misverstand zijn omtrent het doel: het doel is het verstrekken van extra hulp in de wintermaanden, We Winterhulp raakt niet aan de be staande organisaties op weldadigheids- gebied. Alle vormen van sociale ver zorging gaan hun eigen weg verder. Nederland is inderdaad voorzien van een groot aantal prachtige organisaties. Waarom thans dan dit nieuwe? Omdat winterhulp van anderen aard is: zij wil extra-hulpverleening geven, die den menschen niet alleen het strikt noodi ge verstrekt, maar hun het leven vreugdevoller maakt. VOETGANGERS-VERKEER IN DE RESIDENTIE. Bij het tot stand komen van de automa tische verkeersseinen met drempel-rege ling te 's Gravenhage werd ten behoeve van het voetgangersverkeer een afzonder lijke phase ingelascht, waarin het rijver- keer van alle richtingen werd stopgezet en voor de wandelaars een veilige periode tot oversteken werd geschapen. Het mo ment van oversteken werd kenbaar ge maakt door het groene sein in de voet- gangerslamp. De ervaring heeft echter geleerd, dat de overgroote meerderheid van den voetgan gers zich aan de voor hen bestemde seinen in het geheel niet stoort. Men steekt een voudig over, als men meent een kansje te zien. Het groene voetgangerssein komt dan ook te vervallen, doch het roode blijft be staan en geeft aan, dat oversteken posi tief gevaarlijk is. Het blijft branden, zoo lang de stroom van rij verkeer op den weg, dien men wil oversteken, in beweging is. Die oversteekt in strijd met het roode sein, handelt geheel op eigen risico. Het oversteken kan betrekkelijk veilig plaats vinden, als men, evenwijdig aan het oprijdende verkeer, oversteekt. Weliswaar kan eenig gevaar ontstaan, als een voer tuig rechtsaf gaat, doch hierop moeten zoowel de voetgangers als de bestuurders van voertuigen bedacht zijn. Het voetgangerssein wordt gedoofd, zoo dra oversteken, met inachtneming van de noodige voorzichtigheid, mogelijk is. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor VeiligVerk"

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6