3létain avet zifti and&tfaaud met Mitl&t SXe ófaifd af Que&óxAen (jLodem Samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland ZWARE REGENS BELEMMEREN GEVECHTEN cJ)e Houding, aan CLtnetida fZ)e HatdneMige luchtaanvallen Met ojaef&eg, te Metetice DOK'DERDAG 31 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Nuchtere werkelijkheidszin DE REDE VAN PéTAIN. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gistermiddag voor de radio een toespraak tot het Fransche volk ge houden, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Ik heb jl. Donderdag een ontmoeting gehad met den kanselier van het Duitsche Rijk- Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Fuehrer. Ik stond van geenerlei zijde bloot aan een dictaat of eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in be ginsel aanvaard. De. modaliteiten zullen later besproken worden. Ik stel er prijs op diengenen, die thans het heil van Frank rijk verwachten, te zeggen, dat de bevor dering van dit welzijn in onze handen ligt Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van iederen Franschman is, vertrou wen te hebben. Aan diegenen, die twijfe len, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in herinnering, dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrevene volhardt. Die gene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heeft, heeft den plicht de gun stigste atmosfeer te scheppen voor de be hartiging van de belangen van het land. In eere en teneinde de eenheid van Frank rijk te handhaven, betreed ik thans, in het kader von de constructieve activiteit van de nieuwe Europeesche orde, den weg der samenwerking." Daarna wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de meeningsverschil- ien op het gebied der binnenlandsche poli tiek ter zijde te stellen en de afvallige be weging in de koloniën te onderdrukken. Tenslotte verklaarde Pétain: „De minis ters zijn uitsluitend aan mij verantwoor ding verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb tot dusverre tegen U gesproken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een leider tot U. Volgt mij. Bewaart uw Vertrouwen in het eeuwige Frankrijk". GEEN FORMEELE AFSPRAKEN. Semie-officieel wordt uit Berlijn gemeld: Bij de ontmoeting van den Fuehrer met de Fransche staatslieden zijn, naar men in politieke kringen alhier meent teweten, geen formeele afspraken gemaakt. Echter is wellicht de veronderstelling gewettigd, dat daarbij principieele vraagstukken be treffende de toekomstige positie van Frankrijk in Europa besproken zijn, na tuurlijk uitgaande van het feit, dat Frank rijk mede schuldig is aan den tegen woor- digen oorlog, dat het dezen oorlog ver loren heeft en ook zijn deel in de gevolgen moet dragen. Daarover is men het van beide zijden eens. Men gaat, zoo verklaart men hier, niet uit van illusies, doch van nuchtere, van werkelijkheidszin getuigende inzichten. Te gelijkertijd echter ook van de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid tegen over Europa. In dit verband wordt opnieuw op den ernst en de draagwijdte van de diploma tieke activiteit van de mogendheden van de spil in de afgeloopen week gewezen. Deze activiteit schijnt zich inderdaad geenszins te beperken tot den 6000 km. langen weg van de zooeven beëindigde reis van den Fuehrer. De mogendheden- van de spil zullen eerder in ijzeren vast beslotenheid den strijd tegen Engeland ook op buitenlandsch-politiek gebied voortzet ten met het doel: uitschakeling van den Engelschen vredesverstoorder en het schep pen van een nieuwe orde op den grondslag van rechtvaardigheid. Belangwekkend is daartij hetgeen van welingelichte zijde alhier geconstateerd wordt, namelijk dat de weinige zinnen, die de Fuehrer bij de besprekingen tijdens zijn reis heeft gesproken, van grootere histo rische draagwijdte zijn dan alle gedoe van de Engelsche diplomatie in de laatste zes maanden. DE MOREELE OVERWINNING VAN DE SPIL. De diplomatieke redacteur van de Bör- senzeitung wijst, in verband met de ont moeting van Hitler met Pétain en Laval, op de moreele overwinningen'der mogend heden van de spiL Nu Frankrijk uit eigen beweging tot de nieuwe Europeesche orde en leiding wil toetreden, beteekent dit, zoowel moreel als politiek een verloren slag voor Engeland, dat thans zijn bondge noot voor immer verloren heeft. Als Frank rijk geweigerd had, dan zou dit, naar En gelsche berekening, de kem hebben ge vormd van een verderen moreelen tegen stand op het Europeesche vasteland. Als niet minder belangrijk ziet de schrij ver het feit, dat Frankrijk uit eigen over tuiging een historische streep onder zijn vroegere politiek gezet heeft, wat tevens een erkenning inhoudt van de politieke en moreele overwinning van Duitschland. Van deze erkenning worden belangrijke moreele en politieke gevolgen op andere landen in Europa en daarbuiten verwacht, want al degenen, die op een verscheurd Europa in hun tegenwoordige en toekom stige politiek gerekend hadden dus En geland en de Amerikaansche interventio- nisten in de eerste plaats hadden door deze wending met één slag al hun psycho- logrche en propagandistische steunpunten verloren. Duitschland heeft daarentegen niet alleen door zijn militaire kracht maar ook door zijn moreele kracht, door een sterk gevoel van zedelijke verplichting en door een hoog gevoel van verantwoorde lijkheid jegens Europa, waarin het vier maanden na de zwaarste nederlaag reeds den vijand betrekt, het bewijs geleverd, dat het de leiding in Europa toekomt. Men moet al den jammer en ellende die Europa door de onbekwaamheid van de mannen xan Versailles twintig jaar lang geleden heeft, in het geheugen terugroepen, om de grootheid van het besluit van den Fuehrer te kunnen waardeeren om midden in een succesrijken corlog den geslagen vijand van gisteren op den weg tot herstel van de Europeesche toekomst tegemoet te tre den. INZAKE DE ITALIAANSCH-GRIEKSCHE OORLOG, Hull en Sumner Welles hebben Roose velt medegedeeld, dat de totdusverre ont vangen berichten niet voldoende zijn om met betrekking tot de Grieksch-Italiaan- sche gebeurtenissen een proclamatie over de neutraliteit of over een blokkeeren van het crediet uit te vaardigen. De secretaris van den president Early, heeft aan journalisten verklaard, dat Huil en Welles een uur lang alle gezichtspunten van den buitenlandscben toestand grondig hebben bestudeerd. Wanneer Roosevelt zich aan de overeengekomen regeling houdt, zal "hij zich opnieuw naar Massa chusetts begeven om zijn verkiezingstour nee voort te zetten. BEWEGINGEN VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT, Vijf Amerikaansche torpedojagers m een vliegtuigmoederschip zijn met verze gelde orders de haven van Key West (Flo rida) uitgevaren. De minister van marine, Knox, heeft op de persconferentie geweigerd een ant woord te geven op de vragen naar het doel van dit vertrek. President Roosevelt heeft gisteren in Newhaven (Connecticut) in een korte toe spraak het volgende verklaard: „Al het gepraat over een verscheping van Amerikaansche troepen naar Europa is ongemotiveerd. Het is te betreuren, dat deze vrees in de verkiezingsstrijd is ge bracht. Dit is een vrees voor dingen, die niet bestaan." DE DEELNAME DER ITALIANEN. Stefani melt van „ergens aan het Ka naal": Voor het eerst heeft Dinsdagmiddag een formatie Italiaansche bommenwerpers, ge ëscorteerd door jagers, op klaarlichten dag, na de versperring van het vijandelijk lucht afweergeschut gepasseerd te zijn, de haar aangewezen doelen in Zuid-Engeland be reikt en een doeltreffend bombardement verricht, waarvan de uitwerking terstond geconstateerd werd. Ondanks de ongun stige weersomstandigheden voerden de for maties van de Italiaansche luchtmacht de haar toevertrouwde opdracht op schitte rende wijze uit. Zij vielen den vijand krachtig aan en troffen de voorgeschreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de bemanningen ver slag uitbrachten 'over de bijzonderheden van de ten uitvoer gelegde actie, toonden zij het grootste enthousiasme en ongeduld om nieuwe aanvallen op vijandelijk gebied te ondernemen. Uit New York: De Duitsche vliegtuigen zijn ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag, naar Reuter meldt, weer naar Londen gekomen om „hardnekkig" hun bomaanvallen voort te zetten, nadat zij reeds overdag aanvallen op groote schaal hadden ondernomen. Op een Londensche streek heeft het brandbommen geregend. De Londensche correspondent van de „New York Times" meldt, dat bij de krach tige aanvallen bij daglicht van Dinsdag meer dan 280 vliegtuigen in den strijd zijn geworpen. Een golf bestond uit Italiaan sche bommenwerpers. Bij het bekend maken van de moeilijk heden, die door de bomaanvallen ontstaan zoo meldt het blad, zijn de officieele instan ties zeer voorzichtig. Zij laten alleen klei nigheden bekend worden. Zoo heeft het Congres van Vakvereenigingen een reeks conferenties aangekondigd om de proble men te bespreken, die voortvloeien uit het verlies van arbeidstijd bij aanvallen. Veder wordt gemeld, dat het autobusper- soneel geweigerd heeft des nachts te rij den. AANVAL OP BRITSCH VRACHTSCHIP. Een Duitsch vliegtuig, dat Woensdagmid dag tot den Atlantischen Oceaan was doorgedrongen, zag plotseling beneden zich een Britsch vrachtschip van ongeveer 5000 ton. Ondanks het slechte weer en de lage bewolking gaf de commandant van het vliegtuig, een jeugdig luitenant, het bevel tot den aanval en wierp in twee duik vluchten verscheidene bommen vlak naast de scheepswand. De hevige ontploffingen reten de zijkanten van het schip open. Er ontstond een geweldig lek en na enkele oogenblikken dook het vaartuig onder en verdween, zoodat de bemanning nauwe lijks tijd had in de booten te gaan. CANADEESCHE HULPMIJNENVEGER GEZONKEN. Naar uit Ottawa wordt gemeld, is aldaar officieel medegedeeld, dat de Canadeesche hulpmijnenveger „Bras d'Or" verloren is gegaan Van Canadeesche zijde wordt het waarschijnlijk geacht, dat de mijnenveger tijdens een storm is vergaan. DE POLITIEKE EN MILITAIRE GEVOLGEN ZULLEN SPOEDIG BLIJKEN Stefani meldt uit Rome: Als antwoord op de veronderstellingen, geruchten en zoogenaamde onthullingen, die in het buitenland, vooral door de vij andelijke propaganda, verspreid zijn over de beteekenis van de ontmoeting te Flo rence tusschen Mussolini en Hitier, wijst men er te Rome op, dat de bespreking een der meest principieele en nuttige in het leven en werken van de spil is geweest en dat de wereld er spoedig de politieke en militaire gevolgen van zal zien. Dergelijke ontmoetingen tusschen de leiders van de beide revoluties, die in de toekomst nog veelvuldiger zullen worden, zijn een bewijs van de innige solidariteit tusschen de beide politieke en militaire leiders en de beide naties. Men voegt hier aan toe, dat, aangezien de zeer nauwe sa menwerking tusschen de beide vertoonden naties zich ook tot bijzondere kwesties uitstrekt, die spil volkomen solidair is ten aanzien van het geval van Frankrijk. An ders gezegd, zonder dat de beide mogend heden de overwonnenen vernederen, hand haven zij de eischen, die bij het begin van den oorlog ten aanzien van Frankrijk ge steld zijn en zij zullen elkaar wederkee- rig helpen bij de verdediging en de ver wezenlijking van deze eisohen. In tegenstelling tot de geruchten in het buitenland, als zou Italië van een deel van zijn sedert jaren aan de internationale openbare meening nauwkeurig bekende nationale eischen afstand gedaan hebben ten gunste van Frankrijk of daartoe be reid zijn, wordt van welingelichte Italiaan sche zijde verklaard, dat. Italië zelfs geen duimbreed van zijn legitieme eischen zal laten vallen. DE HOUDING VAN TURKIJE DUITSCHLAND'S HOUDING BEPAALD DOOR HET BONDGENOOTSCHAP MET ITALIë. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: De houding van Duitschland tot andere staten wordt bepaald door de bondgenoot schapsverplichting tegenover Italië. Met deze verklaring werd gisteren in de Wil- helmstrasse op een vraag van buitenland- sche journalisten de houding van Duitsch land in het huidige Italiaansch-Grieksche conflict aangegeven. In politieke kringen wijst men in dit ver band op den inhoud van de Italiaansche nota aan Griekenland en op de officieuze Italiaansche uitlatingen, waarin de hande lingen der regeering te Athene, die op een zijdige bevoordeeling van Engeland gericht waren, ondubbelzinnig vastgesteld worden. Men verklaart te Berlijn, dat de Italiaan sche reactie in dit gebied niets anders dan een deel van den gemeenschappelijken Duitsch-Italiaanschen strijd tegen Engeland en politiek bezien een verschijnings vorm van de politiek van de spil is. De ac tie van Italië zoo betoogt men voorts in politieke kringen zal definitief oprui ming houden onder het Engelsche stelsel in het gebied van de Middellandsche Zee, welk stelsel daar niets te zoeken heeft en inzonderheid onder de denkbeeldige en werkelijke steunpunten van Engelar.d. De stelling, dat Engeland een Middellandsche Zee-mogendheid is, zal eens evenzeer een fictie blijken als de voorstelling, die nog slechts op leemen voeten staat, van Enge land als wereldmacht. GEESTDRIFT IN ALBANIë. Uit Tirana wordt aan Stefani gemeld, dat men in Albanië niet slechts met volledig begrip en volkomen discipline, doch zelfs met oprechte geestdrift de actie van Italië in Griekenland volgt, welke ook moet lei den tot de bevrijding der Albaneezen in Tsjamoerie. De gemotoriseerde Italiaan sche colonnes zijn, toen zij door het land trokken, door de Albaneesche bevolking met geestdriftige betoogingen begroet. De in Griekenland wonende Albaneesche bevolking heeft in de gebieden, waar de Italian °n oprukken, de soldaten van Mus solini met vurige vreugdebetoogingen ver welkomd. Een der eerste gevechten tegen de Grieksche voorhoeden zou door Alba neesche fascistische militie gesteund zijn. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den opmarsch der Italiaansche troe pen op Grieksch grondgebied. Wat het op treden der Italiaansche vliegtuigen van Maandag betreft, wordt vernomen, dat het bombardement van de moderne luchthaven Tatoi nabij Athene zeer ernstige schade aan de hangars en andere gebouwen heeft ver oorzaakt. Ook te Patras heeft het bombar dement aanzienlijke schade aangericht. Bij het bombardement van den ingang van het kanaal van Korinthe en andere strategische punten aan het Kanaal zijn installaties, depots, dokken, gebouwen en spoorweg emplacementen beschadigd en in brand ge stoken GEEN ENGELSCHE TROEPEN LANDINGEN OP GRIEKSCH GEBIED. De in het buitenland in omloop zijnde en voornamelijk uit Engelsche bron voortko mende tendentieuze geruchten omtrent En gelsche troepenlandingen in Saloniki, op Korfoe en bij andere Grieksche steunpun ten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengespro ken. Even onjuist en ongegrond worden de tendentieuze geruchten genoemd betreffen de een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van welin gelichte Italiaansche zijde vastgesteld, dat de geruchten omtrent opstanden in Albanië en dergelijke gebeurtenissen volkomen ver zonnen en met een bepaald doel uitgegeven berichten zijn. In werkelijkheid heeft het bericht van het Italiaansche ingrijpen in Griekenland in geheel Albanië geestdrift gewekt. Het D.N.B. meldt uit Athene, dat daar nog geen berichten ontvangen zijn over de landing van Engelsche troepen in Grieken land of op de Grieksche eilanden. Wel kwam er Dinsdag te Phaleron, bij Athene, een Engelsch militair vliegtuig aan, dat gis termorgen weer vertrokken is. Ook Engel sche oorlogsschepen zijn, volgens tot dus ver ontvangen berichten, nog niet aange komen. De Engelsche vliegers, die een maand geleden in Griekenland waren geïnter neerd, zijn Dinsdag vrijgelaten. De Grieksche gezant te Londen, aldus het D.N.B. uit Athene, kreeg in opdracht van den Griekschen minister van handel in structie om vrij over de Grieksche koop vaardijvloot te beschikken. BERICHTEN UIT HET GRENSGEBIED. De Politika en de Vreme (Belgrado) pu- bliceeren verscheidene berichten uit het Zuid-Sla v isch-Grieksch - A Lban eesche grens gebied, aldus meldt het D.N.B. De Vreme bevat een bericht uit Bitolj (Monastir), inhoudende, dat ook op de spoorlijn aldaar Maandagavond het ver keer naar Griekenland is gestaakt. Men hoort kanongebulder uit de streek van Lerin. De gevechten worden echter belem merd door zwaren regen. Ook hangt het wolkendek zeer laag en het bemoeilijkt de operaties. Het autobusverkeer tusschen Bitolj en Kortsja blijft normaal function- neeren. De postautobus heeft Dinsdag nor maal gereden. De Politika verneemt uit het grens- plaatsje Dragosj aan de Grieksch-Zuid- Slavische grens, dat ook daar mist en re gen het zicht sterk belemmeren. Volgens onbevestigde berichten zouden de Grieken vrij sterke troepencontingen ten concentreeren bij den Pres-pas. Van het grensstation Leskovije verneemt de Poliaika, dat Maandagavond het spoorweg verkeer stopgezet is. Dinsdag zijn goede rentreinen zonder vracht uit Saloniki naai' Griekenland teruggekeerd, in Saloniki zijn met Zuid-Slavische goederen geladen trei nen blijven staan. Van Grieksche officieele zijde wordt ech ter vernomen, dat het spoorwegverkeer binnenkort hervat zal worden, aangezien het slechts tijdens de eerste mobilisatieda- gen stopgezet is. Uit Leskovjje meldt men nog aan De Vreme, dat daar krachtig kanongebulder gehoord wordt. TURKIJE WAARSCHIJNLIJK „NIET-OORLOGVOEREND." In goed ingelichte kringen te Stamboel wordt volgens United Press verklaard, dat het aan te nemen is dat Turkije in het Grieksch-Italiaansche cvonflict de houding van een n iet-oorlogvoeren den staat zal aannemen, zoolang niet een andere Bal kanmacht in het conflict betrokken wordt of de eigen belangen van Turkije bedreigd worden. Beslissend voor Turkije is de hou ding van Bulgarije. Voor het geval .Bulgarije in den oorlog treedt, zoo zeide men verder, zou Turkije zijn houding wijzigen. Volgens de laatste hier ontvangen berichten heeft Bulgarije blijkbaar niet de bedoeling zich in het Grieksch-Italiaansche conflict te mengen De Turksche bladen gaven gisteren uiting aan hun sympathie met Grieken land. Nergens even wel wordt van militai ren steun gesproken. Het steeds goed in gelichte blad Jeni Saban schrijft: „Wij achten het onzen plicht Griekenland over eenkomstig de ontwikkeling der gebeurte nissen allen steun te verleenen," Het blad verklaart verder dat een militaire onder steuning slechts in het geval van een Bul- gaarschen aanval op Griekenland in aan merking komt. „In een dergelijk geval zul len de Bulgaren zich tegenover het Turk sche leger gesteld zien." De minister van oorlog, Arikan, prijst in een door de Ulus gepubliceerde verkaring het Turksche le ger. Hij spreekt evenwel slechts van acties van defensieven aard en zegt: „Als wij gedwongen zouden worden onze nationale belangen te verdedigen dan kunnen alle Turken er zeker van zijn dat het leger sterk genoeg is om zijn taak beter dan ooit tevoren te vervullen." Typisch Holland Een hoekje van het interieur van Hollandsehe Vo'k's- kunstpioducten en curiositeiten, dat te Amsterdam geopend is in het antieke huisje aan den Heiligeweg op doe hoek van de Handboogsteeg (foto Pas-Hol land) (Cartographisch-bureau v. P.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5