Weerbericht Toerisme bi) honk Burgerlijke Stand Academfenleuws STADS NIEUWS DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.53 per kwartaal BU onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 1 2.95 per kwartaal GeïlluJtreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 18.13 uur Donderdagavond. Zon op 8.35 uur Vrijdagochtend. Zon onder 18.11 uur Vrijdagavond. Zon op 8.34 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 2 November 11.28 op, 20.27 onder 3 November 12.29 op, 21.24 onder 4 November 13.20 op, 22.27 onder 5 November 14.01 op, 23.31 onder 6 November 0.36 onder, 14.35 op (Eerste kwartier) 7 November 0.35 onder, 15.04 op 8 November 1.40 onder, 15.29 op BOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 1 Nov. voorm. 4.40 en nam. 5.05 uur; op Zaterdag 2 Nov. voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur. jj3IIOIIOIIOIIC3IIOIIOIIOIIOllCl 0 Verduisteringstijden - 0 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder Q Q gang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond jj- en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG E 18.13 uur. U ZONSOPKOMST - 8.35 uur. Q Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. jii eau cdiioii 011 oiicjii oiioiicJ^ AMSTERDAMSCHE TRAM VERVROEGT LAATSTE RITTEN. Naar wij vernemen zullen met ingang van morgen 1 Nov. de diensturen van de germ-tram te A'dam zoodanig gewijzigd worden, dat de diensten des morgens om streeks half acht zullen aanvangen om zeven uur zullen de eerste trams de re mise verlaten en 's avonds om half acht de laatste rit begint. Om half negen die nen de laatste wagens in de remise te zijn teruggekeerd. De buslijnen en lijn 19 zullen zooveel vroeger beginnen en zooveel later eindi gen, dat zij aansluiting geven op het ove rige tramnet. Nader vernemen wij nog, dat voorloopig de autobusdiensten ten behoeve van de schouwburgbezoekers, welke hun vertrek plaats op het Leidscheplein en het Rem- brandtsplein hebben gehandhaafd, blij ven. VERBODEN VERVOER VAN AARDAPPELEN. Gisteravond om acht uur passeerden op den Benoordenhoutscheweg te 5s-Graven- hage twee agenten van de bereden briga de een vrachtauto, welke daar onverlicht stond. Het bleek, dat de bestuurder, een aardappelenhandelaar uit Voorhout, bezig was met te trachten de defecte ver lichting van zijn wagen te herstellen. De agenten keken eens in den wagen en vonden daar twintig H.L. aardappelen. De bestuurder toonde een geleidebiljet op ver voer van aardappelen op 25 October 1.1. van Oud-Beyerland naar Voorhout. De bestuurder had blijkbaar gedacht ook in Den Haag met dit ongeldige gelei debiljet wel door de mazen van het net ie kunnen glippen. De vlieger ging even wel niet op. De aardappelen werden in be slag genomen en de auto aardappelen naar het Hoofdbureau van politie ver voerd. Katholiek Comité van actie „Voor God" GOD EN HET LIJDEN Lijden uit liefde tot God is beter en sterker dan wonderen ver« richten; lijden voor God is de beste en verhevenste wijze om voor God te strijden. XLV. DE DUIKENDE EEND. De ganzen snaterden en gigakten op het Kapitool van Rome, een enkele eenzame eend kwaakt op den Burcht, het kapitool van Leiden. Van de Romeinsche ganzen vertelt de sage, dat zij eens de stad heb ben gered; wat van die ééne Leidsche ka- pitool-eend slaat opgeteekend is wel niet zoo vaderlandslievend, doch getuigt even zeer van een wonderbaarlijke verstands ontwikkeling bij een dier. dat de renom- mée heeft dom te zijn. Binnen de omwalling van den Burcht, is een put, tegenwoordig droog, welke put verondersteld werd in verbinding te staan mei de Brittenburg te Katwijk, een laat- Romeinsche vesting, die in verloop van eeuwen door de zee is overwonnen en sol daat gemaakt. Maar in den tijd, dat de Brittenburg er nog was en met haar zware muren de Rijnmond bewaakte, heeft een ongeloovige Thomas, die van het heela verhaal over een onderaardsche verbinding tusschen Leiden en Brittenburg geen snars oftewel geen troubadour geloofde, de proef op de som genomen. Luister, met welk een voor hem beschamend resultaat. Hij nam een eend, en wierp de onnoo- zele hals in de put op den Burcht te Lei den. Het eendje, geen kans ziende uit de put te komen we mogen dus veilig aanne men, dat het gekortwiekt was dook in zijn eentje omlaag; hij dook en dook, als maar dieper en overwegend: „wie vol hardt heeft tot het eindezwom hij kwekkend en kwakend verder door een donkere holle pijp en kwam den volgen den ochtend, moe maar hoogst voldaan, in de Brittenburg binnenroeien, waar hij door 's Keizers legioenen met gejubel werd ont vangen en op kroos en mosselen ont haald. Deze sage van den doordrijverigen eend zou moeilijk weerlegd kunnen worden de Brittenburg ligt onder het eindelooze deinende geklots van de zee maar ver liest toch al zijn waarschijnlijkheid als we in 't oog houden, dat de Brittenburg er wèl en de Leidsche Burcht er niet was. De twee burchten hebben nooit tegelijkertijd bestaan. Nu heeft een oud vertelsel altijd een kern, al is het volgens de snedige opmer king van pater Kruitwagen niet altijd een kern van waarheid. Even hardnekkig als onze kapitool-eend zijn wij gaan snuffelen naar een verbinding tusschen de put op den Burcht en de buitenwereld, en kwa men tot onze niet te beschrijven verba zing terecht in een galanterieën-winkel op de Hoogstraat. Misschien veronderstelt ge, dat we met een ladder in de put zijn afgedaald, doch deze wiskundig prijzenswaardige methode om van het bekende te besluiten tot het onbekende lokte onze lust tot avontuur niet aan. We zijn begonnen met de x, en bijgelicht door het schijntje integraal-reke nen, dat ons op de H.B.S. was ingepompt, zijn we in de put van de Burcht terecht gekomen. De x moesten wij op goed geluk af be palen, en dat goed geluk voerde ons naar de galanterieën-winkel van den heer Joop Pollmann op de Hoogstraat. „Meneer Pollmann, we willen zoo graag de kelder in". „Welzeker" sprak een stem aan de andere zijde van de draad „het is altijd gemakkelijker om de kelder in te gaan, dan om er weer uit te krabbelen". In Rome heeft men het gruwzame voor nemen gehad, de catacomben electrisch te verlichten. Er is een storrti van veront waardiging opgestoken en ik weet niet, of het vandalistische plan dientengevolge is weggeblazen. Over het effect van zulk een catacomben-verlichting nogal kil, wie de flakkerende kaarsjes gewoon is zou men zich in de kelders onder de Hoog straat en de daaraan palende huizen een denkbeeld kunnen vormen. Dit zijn toch wel echt catacomben, echter zonder eenige wijding (er zijn enkele zeer onheilige ver halen over in omloop!), die in vroeger eeuwen bewoond werden bewijzen de ingebouwde knusse gemakshuisjes en een enkele schoorsteen Zij hebben ook als pro visie-kelders dienst gedaan van den burchtgraaf, of van poorters, die nader hand hier hun tijdelijk aardsch verblijf hadden; zij doen nog als provisie-kamers dienst; het staat er vol serviezen en glas werk maar de muizen hebben reeds lang de moed opgegeven om de deksels op te lich ten. Zij vonden op de eerste verdieping meer van hun gading, dan in de krochten onder de Hoogstraat Eigenlijk ligt de Hoogstraat op de eerste verdieping; behal ve Utrecht, zijn er maar weinig andere ste den, die zoo'n ondermijnde straat hebben, die tegelijkertijd een dak is. Om nu op de sage van den duikboot eend terug te komen; men vermoedt, dat de put van den Burcht een uitgang had in de potten- en pannetjes-kelder van Joop Pollmann. In tijd van nood zouden de burchtbewoners door de droge put de wijk hebben kunnen nemen naar de buitenwe reld. Er zijn enkele aanwijzingen,' die dit vermoeden stijven. Maar onze twijfel aan dergelijke geheim zinnige onderaardsche gangen is even stijf gesteven als een smoking-frontje.. Volgens de legenden liggen er overal zulke metro verbindingen in de binnenstad (o.a. tus schen stadhuis en Pieterskerk) en met na me bij middeleeuwsche nonnen-kloosters schijnt het tot de gewone voorwaarden van het bestek behoort te hebben. Zoo lang het ons echter niet gelukt uit de krochten van de Hoogstraat omhoog te stijgen in de put op den Burcht, blijven we pleiten voor de sage van het duikende eendje. Deze sage heeft de voorrang, omdat zij proef ondervindelijk bewezen en proefondervin delijk niet meer te bewijzen is, en ons grage geloof in onderaardsche gangen dus niet in gevaar kan brengen. VENATOR VAGANS. LEIDEN Geboren Johanna Jacobus, zoon van J J. Lardé en J. W. C. de Jong Johan na Catharina, dochter van J. v. d. Wijn gaard en J. C. Lindenberg Johanna Bal- tina, dochter van J. B. Echler en J. W. Streefkerk Johannes, zoon van W. J. Baars en J. Kramer Jannie, dochter van G. Regterschot en L. Boom Pieter, zoon van P. Speelman en N. Buitelaar Dirk, zoon van G. Langezaal en A. Bouwes Elisabeth Margaretha Anna, dochter van J. van Elburg en W. E. J. Vooijs Hillegonda Clarina Theresia, dochter van Th. Vermond, 82 jaar W. Schilp dr. 19 Ondertrouwd: J. v. d. Kerk jm. 29 jaar en M. C. v. d. Horst jd. 29 jaar J. G. A. v. d. Kooy jm. 23 jaar en E. H. Klein jd. 25 jaar A. Walraven jm 25 jaar en M. van Leeuween jd. 23 jaar. Getrouwd: B. van Dijk jm en A. G. v. d. Zeeuw jd J. G. Goemans jm en H. Visser jd J. Kleijn jm en P. Kluivers jd J. van Nerum jm en H. R. Ringen- berg jd H. P. van Noort jm en C. G. M Juffermans jd. Overleden: P. v. d. Berg zoon 1 j. A. S. Hesse, hsvr. van A. J. A. Przijbijski 38 jaar S. A. v. d. Dop, hsvr. van E. A. TH. Vermond, 82 jaar W. Schilp dr. 19 jaar. Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 October 20 uur tot Zaterdag 2 Novem ber 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de dames C. van Amstel, Amersfoort, A. A. S. Knap pert, Den Haag. Gemeentel* Aankondigingen INKWARTIERING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat b(j Veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlardsche gebied d.d. 16 Juli 1940 no. 50 regelen zijn vastgesteld, betref fende de betaling van vergoeding voor in kwartiering bij particulieren en in hotels en pensions ten behoeve van de Duitsche Weermacht van 29 Mei 1940 af. Voor het verkrijgen van betaling moe ten de kwartiergevers de inkwartierings biljetten, telkens na afloop van een kalen dermaand of na het beëindigen van de in kwartiering, afgesloten en* onderteekend door de kwartiernemers ling inleveren bij de Gei (afd. Financiën) R Indien na afloop de inkwartiering de Ortskommar worden uitgere; Blijkens een f ter behande- inte-Secretarie no. 12. alendermaand zal vanwege nieuw biljet ris-Generaal, wl tement van Bin» durende de winti fen van kwarrf de kwartiergev per dag en per kamer wanneer het kwartiq schikking wordt gestet^ Aan hotels en andere" bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te verhu ren, de zgn. „beroepspensiors", wordt deze toeslag niet verleend, aangezien bij de vaststelling der inkwartieringsvergoedin gen daarbij van de gewone hotelkamerprij- zen wordt uitgegaan. De kosten voor ver warming worden geacht in deze prijzen te zijn begrepen. De verrekening van genoemden toeslag kan, mits uit een verklaring van den kwar tiernemer op het inkwartieringsbiljet blijkt, dat het kwartier verwarmd ter beschikking werd gesteld, gelijktijdig met de inkwar tieringsvergoedingen geschieden. Het bureau der afdeeling Financiën is geopend eiken werkdag van 912 uur en van 13.3015 uur, des Zaterdags echter van 912.30 uur. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 31 October 1940. 2547 OPHALEN HUISVUIL. In verband Aet de hii}jjfcav%|| van i zomertijd zal hejt ophaljtt van huisvuil met ingang van Vrijlag, 1 Wovember-a.s. een uur later ges\hied«nS Men wordt beleefd vefljocht dg? emmers een uur later dan |e\yboimjk aagfde straat te doen De Direc%iii* Gem?r^Reiniging. De restauratie van de Cunera-kerk te Rhenen is In vol'en gang. Een der reusachtige ramen wordt onderhanden ge nomen (Foto Pax-Holland) St. PETRUSKERK. Morgen, Allerheiligen, zullen er H.1I. Missen worden gelezen te half. 7, half 8, 9 uur en te half elf (dit in afwijking van hetgeen Zondag vanaf de kansel is voor gelezen) de Hoogmis. KATH. ACTIE VOOR JONGEMANNEN. Parochie O. L. V. Hemelvaart en St. Jozef. A.s. Zondag is het weer Alg. H. Commu nie voor de geheele mannelijke jeugd on zer Parochie. Allen zijn dus kwart voor ze ven in de kerk aanwezig. De Kruisvaarders en Verkenners moeten er aan denken hun lint mee te brengen en om te doen. Na afloop zal gezongen worden lied no. 14. Denk aan je zangboekje, kom op tijd, kom allen. DE BIOSCOPEN. De bioscopen zullen, nu de bepalingen omtrent het zich niet meer op den open baren weg bevinden zijn verzacht, op een later uur aanvangen. In Casino, Luxor, Rex en Trianon beginnen de voorstellingen om 8 uur, in Lido te half 8 uur. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Gistermiddag bezochten een 25-tal Ma- thesianen de Electriciteitsfabriek der Sted. Lichtfabrieken aan de Langegracht. Via den loop van het bedrijf werd het gezelschap rondgeleid door den heer Ter- haak, die de werking van de diverse instal laties en motoren toelichtte. Hierdoor werd het den deelnemers wel zeer duidelijk welk een groot aantal bewerkingen noodig zijn voor het fabriceeren van electriciteit. Zeer interessant was wel het bezoek aan de prachtige schakelkamer, waarvan de practische inrichting algemeen bewondering afdwong. Door de heeren Reynhart en Cornet werd de werking uitvoerig uiteengezet, terwijl tot slot een demonstratie werd gegeven. Aan het einde van deze geslaagde excur sie dankte de voorzitter de bovengenoemde heeren hartelijk voor de rondleiding en explicaties. AUTOBUSDIENSTEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Waterstaat heeft ongegrond ver klaard de beroepen, ingesteld door P. van Ulden, directeur der naamlooze vennoot schap „Eltax", te Leiden. Tegen de beschikking van de commissie vergunningen personenvervoer waarbij aan de naamlooze vennootschap „Citosa" te Zoetermeer, vergunning is verleend voor de uitoefenirg van een autobusdienst tus schen Leiden (Stationsplein) en Alphen aan den Rijn (station Nederlandsche Spoor wegen), over Zoeterwoude en Hazerswou- de, over den Hoogen Rijndijk, op Zondagen: tegen de beschikking van voornoemde commissie, waarbij aan de naamlooze ven nootschap „Eltax", voornoemd, vergunning is geweigerd voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Leiden (Stations plein) en Alphen aan den Rijn (Gouw- sluis), op Zondagen. GOUDEN DOCTORAAT Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Mr. J. G. van Blom, oud-secre taris-generaal van het Departement van Justitie, wonende te 's-Grayenhage, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 739. J. A. Hoogenstraaten, Leiden, (Lange Mare 69), kantooradres thans: Langegracht 59a, distillateur en wijnhandel. Uittr. E.: Mej. C. M. W. Hoo genstraaten, Leiden. N. E.: N.V. Distilleer derij „de Fransche Kroon" v.h. Hartevelt Zoon, Leiden. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 11.816.10 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens èen bedrag van f 1.786,88 aan den Gemeente ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Hedennacht 3.45 uur is de 31-jarige F., wonende in de Buitenruststraat, op den Rijnsburger weg met zijn auto tegen een verkeerszuil gereden. De auto zoowel als de verkeerszuil werden beschadigd, de eer ste zoodanig, dat zij niet op eiger kracht verder kon. De bestuurder sloeg tegen de voorruit en verloor twee tanden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2