RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Ilaagsche Politierechter Insluiping te Noordwijk De machinebankwerker J. H. te Noord- wijk aan Zee, had het in zyn jeugd een van de mooiste spelletjes gevonden, om in de duinen roovertje te spelen. Jammer, dat hij het er in zijn later leven werkelijk van heeft gemaakt. Reeds enkele jaren woonde de bloembol- lenkweeker A. aan den Oude Zeeweg te Noordwijk alleen. Verdachte wist blijk baar, dat A. op zolder eenige kistjes had staan, en wel een geldkistje en een sigaren kistje met halve gulden stukken en stuivers. In Juni was hij de woning binnen weten te komen en had een greep ter waarde van 25 in het sigarenkistje gedaan. Dit was zoo goed gegaan, dat hij in Juli wederom naar de woning was gegaan, thans om het ijzeren geldkistje lichter te maken. Uit dit geldkistje had hij bij zijn tweede bezoek een geldbedrag van 65, een gouden horlogeketting en eenige pa pieren weggenomen. Hoe of hij tot deze daad gekomen was, vroeg de Politierechter hem. Omdat hij geld noodig had, was het ant woord van verdachte. De Politierechter wees verdachte op het ernstige van zijn misdrijf om op die manier zijn geheele familie tot schande te zijn. De Officier deelde mede, dat het ingewon nen rapport niet buitengewoon gunstig is te noemen. Niettemin wil de rapporteur het wel eens met verdachte probeeren. De Officier wil dat echter niet. Hier is juist noodig een flinke straf om den schrik er in te brengen. Dit kan niet met zachtheid, maar moet met hardheid gebeuren. Spr. eischte dan ook een gevan genisstraf voor den tijd van een maand. De Politierechter wilde voor ditmaal nog ;net den verdediger, die een voorwaardelij ke straf pleitte, meegaan en verdachte een kans geven waardoor de uitspraak werd iwee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Haar tiende beleediging. Wij weten nu zoo langzamerhand wel, dat het niet erg botert tusschen mej. van Z.D. te A 1 p h e n a. d. R ij n en haar verdere familieleden van haar mans zijde. Wij hebben haar nu reeds negen maal hoo- ren veroordeelen wegens beleediging van die zelfde aangetrouwde familieleden. Nu had zij op 12 September de 74-jarige van Zwieten uit Alphen a. d. Rijn weer eens uitgescholden voor dief. Het ergste was echter neg, dat zij bij haar gezegde bleef, gehoord haar veie vol zinnen. We laten hier enkele van die volharden de zinnen volgen. Ik heb in zoo'n zwendelfamielie gezete me heele leven al. Ze hebbe me zelf besto len. Ik krijg nog vierhonderd veertien gul den van vleeschware van se. Ze zitte dik m de schuld omdatte se altijd te lui ge weest sijne om te werreke. Zal ik me dan late uitkleeje? Ruim zeseneenhalfduisend gulden heb het me al gekost, al die bekeu ringen en advocate." Ten slotte stopte de Officier dezen wa terval van woorden en gaf als zijn meening ten beste, dat hoe of het ook is, of de juf frouw nu goed of niet goed behandeld is geworden, het er niets toe doet in dit ge val. Een ding staat vast en dat is dat er ab soluut niet gescholden mag worden. Dat is nu de tiende maal, dat verdachte terecht staat en er dienen maatregelen ge nomen te worden om dat schelden nu eens te stuiten. De eisch werd daarom een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een onvoor waardelijke geldboete van 30.subs. 30 dagen. Politierechter tot verdachte: „en nu is het uit met dat gescheld, want als u het nu weer doet, dan gaat u onherroepelijk een maan de gevangenis is plus de straf, die er dan nog bij zal komen." Het vonnis werd na deze reprimande een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Niet opgekomen bij de luchtbescherming. De stoker B. A. de G. te Voorscho ten had zich opgegevesn bij de luchtbe schermingsdienst daar ter plaatse. Op een dag had hij dienst als torenwacht, maar alhoewel hij tweemaal geroepen was, kwam hij niet opdagen. Verdachte voerde thans tot zijn verdedi ging aan, dat hij al veertien dagen werk loos was, geen eten had en er ook geen geld voor had. Hjj kon niet zonder eten torenwacht doen en daarom was hij, trots de waarschu wingen. niet gekomen. De Officier noemde deze manier van verdachte afpersing om op die manier steun te krijgen. Zulke methoden kunnen even wel niet geduld worden en daarom eischte spr. twee weken gevangenisstraf. De Politierechter was het daar mee vol- komen eens en veroordeelde verdachte tot veertien dagen gevangenisstraf. De beleedigende briefkaart. Het was geen prettige briefkaart ge weest, die A. v. d. O. te K a t w ij k aan Zee, via de post, van den koopman H. S. eveneens uit Katwijk, ontvangen had. Aan de eene zijde stond netjes het adres vermeld, dat was natuurlijk puik in orde, maar aan de andere zijde stond met dikke vette letters: „Betaal je schuld". De kwestie ging over een radio-toestel, waarvoor het geld uitbleef. Kwitanties vermochten geen indruk te maken, dus was het maar eens met de briefkaart geprobeerd, met hetzelfde nega tieve resultaat overigens. Nu is het zoo, dat men gerust tegen iemand mag zeggen „betaal je schuld". Misschien zit daar iets beleedigends in, maar een beleediging volgens de wet is het niet. Anders is het als men dat gezegde op een open briefkaart schrijft en het door de post laat bezorgen. Dan is het volgens de wet wel beleediging. En daarom eischte de Officier dan ook te gen S. een geldboete van 25.subs. 25 dagen. De Politierechter wilde het voor ditmaal nog af laten loopen met een geldboete van 10.subs. 10 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL EN RIJWIELBELASTINGMERK. Anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. De reeds twintigmaal veroordeelde 44- jarige varensgezel A. v. d. H. te Leiden, thans gedetineerd, heeft zich te verant woorden gehad wegens diefstal van een rijwiel en een rijwielbelastingmerk, ge pleegd te Katwyk aan Zee. Gezien het groote strafregister, had de Officier van Justitie tegen verdachte een jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Diefstal van een jas. H. H. te Leiden, thans gedetineerd, was het café-restaurant „Zomerzorg" te Leiden binnen geloopen en had ten na- deele van den chef van dit bedrijf een win terjas weggenomen, welke jas hij aan een inwoner van Oegstgeest had verkocht voor ƒ5. Verdachte had pertinent ontkend, maar door het getuigenverhoor kon de Officier een maand gevangenisstraf eischen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenisstraf HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. En kan je me zeggen, waar woon ik? De 39-jarige koopman H. J. W. uit Haar lem had in Amsterdam te veel gedronken, maar hy wist nog wel, dat hij op tyd naar Haarlem moest en met den laats ten trein van half tien keerde hij naar de Spaarne- stad. Hij had op het achterbalcon van den trein plaats genomen en, hoewel hij wat lastig was, had men geen reden tot klagen. Alles ging goed totdat het station Haar lem bereikt was. De treeplanken zag hy niet meer precies en lang uit lag hij op den grond. Eenige medepassagiers waren zoo vriendelijk hem overeind te helpen, maar daarmede was men er nog niet. Twee personen waren nog beleefder en boden aan den onder invloed zijnden koop man naar huis te brengen. Bij de controle ontstond het eerste oponthoud want men kon het kaartje niet vinden. De helpers waren zoo welwillend alle zakken na te zoeken, echter zonder succes, zooals later gebleken is. „Dan maar zonder kaartje" had de controleur gezegd en het drietal ging op weg naar het door den dronken man opgegeven adres. Daar gekomen bleek, dat de man pas was verhuisd en hij kon niet meer precies zeggen, waar hij thans woonde. De begeleiders meenden, dat de Politie wel raad zou weten en zij begaven zich naar het Politiebureau aan de Groote Houtstraat. De koopman moest even buiten wachten, maar inmiddels was hij weer even nuchter geworden en by de komst van de politie was hy verdwenen en rustig naar huis gegaan. Kalm heeft hy zijn roes uitgeslapen en den volgenden morgen ontdekte hy, dat zijn portemon- naie verdwenen was. Hij herinnerde zich nog wat van den vorigen avond, hoewel niet veel, en stelde de Politie van de ver missing in kennis. Deze slaagde er spoedig in een der begeleiders te pakken. Het bleek een 30-jarige chauffeur uit H i 1- 1 e g o m, thans fabrieksarbeider. Hij verklaarde, dat zijn medehelper kort na de verdwijning verteld had, dat hy by het zoeken naar de beurs de portemonnaie gestolen had. Zij zijn samen naar de Ged. Oude Gracht gegaan en zy vonden in de portemonnaie niet alleen het spoorkaartje, maar wat geld ter waar de van 3.00. Dit bedrag werd verdeeld en de aangehouden helper hield de beurs. De Politierechter tot verdachte die het fiet bekende: „Het is valsch, eerst iemand te helpen en dan te bestelen." De officier van justitie mr. v. d. Burgh, vond het feit buitengewoon gemeeen en eischte tegen verdachte 2 weken gevangenisstraf. Ver dachte toonde berouw over zyn daad. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van 10 su-bsidair 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN KRUISBEELD TE UTRECHT. Gecombineerde straf tegen kantoor bediende geëischt. Zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en strenge onder-toezichtstelling der R.K. Reclasseeringsvereeniging eischte de su-bst. officier van justitie bij de recht bank te Utreoht tegen den 18-jarigen kan toorbediende, die in den loop van dit jaar een houten Christusbeeldje uit het Cen traal museum had ontvreemd en later een kruisbeeld van het altaar uit de kathedra le kerk had weggenomen. Er waren in deze zaak geen getuigen. Verdachte gaf de feiten toe. De president las een rapport voor over den jongen man, waarvan echter weinig te verstaan was. Uit de enkele passages, die wy konden op vangen, noteerden wij, dat de kantoorbe diende erg met zichzelf was ingenomen en dat hy zich een heele baas voelde op anti- LISSE Gemeenteraad. De raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Maandagnamiddag om half drie uur, ter behandeling van o.a. de na volgende agendapunten: 1. Vaststelling on derwijs vergoeding 1936; 2. Opdracht tot het ontwerpen van de herziening van het uitbreidingsplan der gemeente aan den heer H. van der Kloot-Meijburg; 3. Ver huur van de ijsbaan langs den Grachtweg aan de IJsclub; 4. Overname van gedeelten van de Prins Hendrikstraat en de Beatrix- straat; 5. Verkoop van een perceel bouw terrein langs de Gladiolenstraat aan Gebr. J. en L. Moolenaar; 6. Vaststelling van den prys van het bouwterrein langs den Hee- reweg, voormalig perceel Weber; 7. Bena ming van wegen in den Rooversbroekpol- der en het buurtschaD Halfweg; 8. Molest- verzekering ten behoeve van het gasbe drijf; 9. Verhooging van het toegekende grond- en bouwvoorschot voor den bouw van 32 arbeiderswoningen door de R.K. Bouwvereeniging „Het Gezinsbelang"; 10. Verbaal van de rentebelasting en rente- uitkeeringen; 11. Beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van banken en leermiddelen ten behoeve van de jongens school in de parochie van de H.H. Engelbe waarders; 12. Verzoek van het bestuur der Stichting Katholieke Huishoudschool „St. Lidwina", om de noodzakelijkheid te ver klaren van de omzetting van de landbouw- huishoudcursus in deze gemeente in een Katholiek huishoudschool; 13. Herbenoe ming van leden en voorziening in een va cature der Commissie tot Wering van Schoolverzuim; 14. Verzoek om Rijkssub sidie in het voorgenomen werkverschaf fingsobject: de aanleg van een boschweg tuscchen Stationsweg en Spekkelaan en een voetpad langs den Stationsweg vanaf quarisch terrein. De reclas&eeringskansen werden in het rapport niet ongunstig ge noemd. De president ging in het kort de om standigheden na, waaronder de diefstallen waren gepleegd. Het kruisbeeld uit ce kerk had verdachte begraven op het ter rein van de Sterrenwacht en was daar ont dekt door den hoofdassistent, drs. Hout- gast. De president maakte er verdachte op attent, dat het altaar hem te heilig had moeten zyn om zich aan een der daar op gestelde voorwerpen te vergrijpen. Ver dachte betoogde, dat hij een zwak voor an tiek had en hij het beeld op zijn gemak had willen bekijken. „Stel je voor, dat anderen op dezelfde manier te werk gingen", zei de president, „waar zou dat heen moeten? Als je' graag antiek wilt zien, moet dat op de normale manier gebeuren, maar niet door middel van diefstal. Op deze manier bederf je je eigen toekomst." Nadat de officier requisitoir had geno men, kwam mr. Beekman, verdachte's ver dediger, aan het woord. Hij wilde de fei ten niet goedpraten, maar aan den anderen kant kon hij niet nalaten te wijzen op de gunstige verklaring van een kapelaan, leider van de jeugd'beweging, die den jon geman in zijn troep had gehad. De kape laan had hem leer en kennen als een stille natuur. Nooit waren er klachten over hem geweest. Hij bezat een ware passie voor antiquiteiten, en deze is hem noodlottig geworden. De verdediger drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling met langin proeftijd en strenge onder toezicht plaat sing. Uitspraak over veertien dagen. „HandelsbL" MISHANDELING DOOR ONDERWIJZER. Wegens mishandeling van drie school kinderen had zich te verantwoorden een 32-jarige onderwijzer uit Barneveld. Deze mishandeling bestond hierin, dat hij de kinderen had geslagen, tegen den grond geworpen en hen bovendien nog getrapt had. Tengevolge hiervan hadden de ouders geweigerd hun kinderen naar school te sturen en deden zij van het gebeurde aan gifte bij de politie. Verdachte, die de feiten toegaf, zeide in een driftbui te hebben gehandeld. Te zijner verontschuldiging voerde hij aan, dat h9 vroeger als onderwijzer in Zeeland nimmer last met de kinderen had, doch reeds van het begin af kon hij het met de Barneveldsche kinderen niet goed vinden. Geruimen tijd had hy zich kunnen beheer- schen, maar op zekeren dag, toen de kin deren in zijn klas veel kabaal maakten om een atlas, was hij zoo nijdig geworden, dat hij een stoel opnam en deze op een tafel aan stukken sloeg. Hij meende hiermede de orde te kunnen herstellen, maar omdat dit niet gelukte, had hij de belhamels flink afgeranseld, zoo zelfs, dat zy bloedend verwond werden. De president informeerde of verdachte wel meer van dergelijke driftbuien had, waarop verdachte antwoordde, dat zulks hem eenmaal was overkomen, toen hy als reserve-luitenant in militairen dienst was. Als gevolg van zyn optreden is hij toen uit den dienst ontslagen De president gaf als zyn meening te kennen, dat het zoowel voor verdachte als voor de kinderen beter was, dat iemand met een dergelijk karakter niet in de klas terugkeerde. Het O.M., waargenomen door mr. Camp- huis, zeide de feiten zeer ernstig te achten. Rekening houdende met het feit, dat ver dachte zyn betrekking waarschijnlijk wel zal verliezen en aannemende dat hij ten deele niet aansprakelyk kan worden ge steld voor de plotseling opkomende drift buien, beperkte spreker zijn eisch voor dit maal tot een geldboete van veertig gulden, subs. twintig dagen. Uitspraak over veertien dagen. de Veldhorststraat tot de rasters; 15. Aan bieding van: de gemeenterekening 1939; de bedryfsrekeningen 1939 en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1939; 16. Aanbieding van de begrooting 1941 voor den Schoolartsendienst. De bijdrage dezer gemeente wordt geraamd op 1074.57. Tegen deze begrooting kunnen bezwaren worden ingediend; 17. Aanbie ding van: de gemeente-begrooting 1941; de bedrijfsbegrootingen 1941; de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1941; 18. Comptabiliteit; 19. Ingekomen stukken en mededeelingen. Uit de raadsstukken. Burg. en Weth. stellen den Raad dezer gemeente voor om de vergoeding aan de byzondere schoolbe sturen ingevolge artikel 101 der Lager-On- derwijswet 1920 te bepalen op respectieve lijk voor he lager onderwys 16.54 en voor het uitgebreid lager onderwijs op ƒ24.80 per leerling. De huurovereenkomst met de IJsclub „Lisse" is op 15 Maart 1940 geëindigd. Het bestuur wil evenwel de ijsbaan wederom doen inhuien, in verband waarmede Burg. en Weth. den raad voorstellen om aan de IJsclub „Lisse" wederom voor den tyd van 5 jaren, voor een tijdvak van 15 November 15 Maart, te verhuren het perceel Lisse, kadastraal bekend gemeente Lisse in sec tie D. no. 3922, gelegen langs den Gracht- Weg, ter grootte van ongeveer 1.49.60 H.A., zulks tegen een huurprijs van 120.per jaar en onder enkele voorwaarden. Voorts stellen Burg. en Weth. voor om de navolgende straten over te nemen: lo. van den heer H. J. A. Rooijers te Noordwijk, het ten diens name slaand ge deelte van de Prins Hendrikstrr ter op pervlakte van ongeveer *1490 M2., tegen den prijs van 1.in totaal; zijnde een gedeelte Prins Hendrikstraat; 2o. van den heer G. Th. Hulsbosch te Lisse een gedeelte Beatrixstraat ter op pervlakte van 105 M2.; van den heer E. J. van der Zaal te Lisse een gedeelte Beatrix straat ter oppervlakte van 169 M2.; van den Lisserbroek-, Meer- en Duinpolder een ge deelte Beatrixstraat ter oppervlakte van ongeveer 277 M2. van den heer J. Moo lenaar en cons, te Lisse een gedeelte Bea trixstraat ter oppervlakte van ongeveer 295 M2. en van de erven G. Slegtkamp te Lisse een gedeelte Beatrixstraat ter opper vlakte van ongeveer 166 M2., tegen den gezamenlyken prijs van ƒ1.— in totaal. Deze gedeelten straat voldoen aan de gestelde eischen volgens het rapport van den gemeente-opzichter, zoodat tegen overname geen bezwaar bestaat. De over drachtskosten zijn voor rekening van de verkoopers. De heeren J. en A. Moolenaar verzoch ten den raad om een perceel bouwterrein te mogen koopen, weshalve wordt voorge steld aan hen te verkoopen een perceel grond, gelegen langs de Gladiolenstraat, ter breedte van ongeveer 15 M. en ter diep te van ongeveer 25 M., totaal ongeveer 375 ,M2., tegen den prijs van ƒ4,50 per M2. en onder voorwaarde, dat de kosten van over dracht voor rekening van koopster komen. Burg. en Weth. dezer gemeente stellen den raad voor om. tenzij bij leeningsover- eenkomsten anders is bepaald, gebruik te maken van de bevoegdheid, om by de ren tebetaling de daarvoor verschuldigde be lasting (couponbelasting) af te houden. Het R.K. Schoolbestuur van de parochie der H.H. Engelbewaarders te Lisse, ver zoekt gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolbanken en leermid delen tot een bedrag van ƒ472.86, bestemd voor de R.K. Jongensschool aldaar. Burg. en Weth. stellen voor deze gelden beschik baar te stellen. Hulshoudonderwijs. Teneinde de waarborg van huishoudonderwijs voor meerdere maatschappelijke groepen in de bollenstreek te scheppen, heeft het bestuur van de onderwijsvereeniging L.T.B. haar recht van beheer op een landbouwhuis- houdschool te Lisse overgedragen aan de Stichting Katholieke Huishoudschool „Sint Lidwina" aldaar. Het bestuur van deze Stichting deelt Burg. en Weth. mede, dat het in 1938 in deze gemeente aangevan gen landbouwonderwijs in cursusvorm be wijst te voldoen aan een bestaande behoef te. De deelname aan den cursus is rëeds zoodanig groot, dat tot splitsing moest worden overgegaan, terwijl des avonds kortere cursussen worden gegeven. De aanduiding 1 a n d b o u wonderwijs heeft echter enkele groepen der bevolking weer houden dit onderwijs te volgen. Het be stuur van deze stichting kan geacht wor den te bestaan uit afgevaardigden van de meeste maatschappelijke groepen in de bollenstreek. Op grond van het bovenstaande wordt gemeend, dat de factoren aanwezig zijn, om de goedkeuring te vragen voor de op richting van een Katholieke Huishoud school te Lisse, welke de plaats van den thans loopenden landbouwhuishoudcursus zal innemen. Aangezien hiervoor echter tevoren de noodzakelijkheidsverklaring van den Gemeenteraad noodig is, wordt deze beleefd gevraagd. Het was Burg. en Weth. dezer gemeente bekend, dat de landbouwhuishoudcursus, welke in een lokaal der Openbare School gegeven wordt, aan de gestelde verwach tingen voldoet en dat de deelname zooda nig groot is, dat het geven van bedoeld on derwys is één lokaal bezwaarlijk is. Der halve zyn Burg. en Weth. mede van oor deel, dat voor de oprichting van een huis houdschool alle reden bestaat. In verband hiermede stellen Burg. en Weth. den raad dezer gemeente voor de gevraagde noodzakelykheid tot de oprich ting van een Katholieke Huishoudschool uit te spreken. Aangehouden. Door de gemeente-po- litie zyn een tweetal militairen van den opbouwdienst aangehouden, die zich ver moedelijk schuldig hebben gemaakt aan verduistering of ontvreemding van mili taire goederen. NOORDWIJK Geboren: Bernardus Johannes Maria, z. van J. Zonneveld en A. P. v. Leeuwen Jacoba, d. van J. W. v. d. Zalm en M. H. J. Maat Gerardina Fijt je, d. van J. W. Kragt en F. Kruiswijk Willem, z. van J. Hut en T. Sikkema Wiepke, z. van C. Passchier en A. Terpstra Hendrikus Jacobus, z. van H. J. Witteman en M. F. Alkemade Jan, z. van A. de Bes en G. Admiraal. Ondertrouwd: W. Th. G. Klaver- we ij den en H. Th. Verheugd Th. J. Salman en J. G. v. d. Son. Getrouwd: W. Spaanderman en A. A. v. d. Luyt. Overleden: Jacoba Schreuder 24 j. ALPHEN AAN DEN RIJN POSTWISSEL VERVALSCHT. Op het postkantoor alhier bood gister middag een soldaat van den opbouwdienst een postwissel aan ter waarde van veer tien gulden. De dienstdoende ambtenaar bemerkte onmiddellijk, dat de postwissel was vervalscht en dat hy oorspronkelijk vier gulden had gegolden. Hy wist den soldaat aan den praat te houden en liet inmiddels de politie waar schuwen, die kort daarna den vervalscher arresteerde. Bij het verhoor bekende hij, zichzelf uit Haarlem een postwissel van vier gulden te hebben gezonden, waarvan hij het be drag veranderde in veertien. De man is ter beschikking van den officier van justi tie te 's-Grèvenhage gesteld. Volksbond. Een onverwacht groot aantal leden van den Volksbond kwam gis teravond in de Oude School voor het eerst sinds de gewijzigde tijdsomstandigheden in vergadering bijeen ter behandeling van een wel traditioneele, maar betrekkelijk onbelangrijke agenda. Nadat de voorzitter, de heer J. J. v. Capel, met een korte toe spraak had geopend, las de heer H. J. Schipper de notulen van de vorige verga dering, welke gehouden was op 11 April. De Commissie Vakcentrale-Gemeentebe stuur houdt geen zitting meer zooals voor heen. De betreffende aangelegenheden kunnen evenwel aanhangig worden ge maakt by den voorzitter. Naar aanleiding van een voorgelezen cir culaire van het hoofdbestuur betreffende het ontwerpen en afwerken van een win- terprogram, vraagt de heer A. F. Ruijsse- naars aan het bestuur hieromtrent in con tact te treden met de twee andere plaat selijke standsorganisaties, teneinde in ge- zamenlyk overleg en voor gezamenlijke rekening een algemeen winterprogramma samen te stellen. De begrooting 1941 werd vastgesteld op 909.50, v.j. 923.50. Hierby is, wat con tributie betreft, uitgegaan van een 170-tal leden. Het traditioneele St. Willibrordusfeest, de patroonheilige van den bond, dat het vorige jaar naar ieders genoegen was sa mengesteld, zal dit jaar wegens de tijds omstandigheden op een eenigszins andere wze plaats hebben. De kerkelijke viering, die is vastgesteld op 10 November e.k. zal als naar gewoonte worden ingezet met een H. Mis voor de leden en een algemeene H. Communie. Voorts zal een feestmiddag vergadering worden belegd in de Sint Jo- sephzaal in samenwerking met de „Han ze" en den L.T.B. De vermoedelijke spre ker zal zyn de algemeen bekende rector Drost. De juiste datum van deze middag vergadering zal nog nader worden bepaald in overleg met den spreker. Hierna verkreeg de geestelijk adviseur, kapelaan C. M. Klaver, het woord voor het houden van een korte toespraak. Nadat spr. allereerst met dankbaarheid had ge memoreerd, dat alle militaire leden van den Volksbond na beëindiging van den oorlog weer behouden in hun huiselijken kring konden terugkeeren, wyst spreker op de veranderingen die komen gaan en welke vermoedelijk vooral op sociaal-eco nomisch terrein het meest zullen plaats vinden. Daarom is het van groot belang de juiste richtlijnen die noodig zijn voor het herstel van de maatschappelijke orde, voor oogen te houden. Verbetering op dit terrein willen de katholieken al jaren lang. Spr. noemde enkele acties, o.a. de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap. Hier in stonden de katholieken evenwel een weinig geïsoleerd. Om zulks in een ver sneld tempo te verwezenlijken moest een grooter groep worden bereikt, wat in de zen tyd is geschied. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 1.87 1/2 op. Katholiek Comité van actie „Voor God" „VOOR WIEN REGEEREN DIENEN IS" Christus heerscht door alle menschen te dienen. Ons dienen wordt heerschen in Christus. "Want wij zijn volgelingen van Hem, die Zijn Koningschap stel» de in Zijn dienstbaarheid, en al» leen katholieken vol overgave en broederzin zullen Zijn Rijk herstellen in dezen verscheurden tijd,

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6