NIEUWE BOEKEN. Land- en Tuinbouw DINSDAG 29 OCTOBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 IJiMtmaervisschsrs hebben in deze dagen een goed loonend bedrijf, daar bij den huidigen geringen visehaanvoer voor de aal- en snoekbaarsvangst goede prezen worden betaald. Een kijkje in de haven van Lemmer, waar groote drukte heeracht (Foto Pax-Holland) Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Moord B' >ant heeft te 's Herlogenbosch den Brebantscnen schrijver Antoon Coolen den gouden «erepenning van dit genoo schao aangeboden ter bekroning van zijn letterkundigen arbeid. Antoon Gooien tijdens zijn dankwoord (Foto Het Zuiden*1 taling van enkele dier documenten in han den, vervaardigd door Wolfgang Rütten- auer en uitgegeven bij de Greif-Bücherei onder de titel „Heroïsches Christentum". Het bevatte de acten van Perpetua en Fe- licitas met haar geze.len, de marteling van Polycarpus, bisschop van Smyrna en van den wijsgeer Apoïlonius. Het wekte in mij de vrome wensch, ook in het Nederlandsen iets dergelijks te bezitten en er desnoods zelf voor te zorgen. Maar het bleef bij vrome wenschen, jaar in* jaar uit, en het zou er waarschijnlijk nog lang bij gebleven zijn, had niet Pater Schurmans ons met dit boek verrast. Een voortreffelijk werk, èn wat de keuze van de stof èn wat de verta ling betreft. Een vakman heeft met kriti sche zin die verhalen uitgekozen, wier echtheid niet te betwijfelen valt: hij heeft naast Latynsche en Grieksche, zeafs Ar- meensche texten geraadpleegd. Maar daar om meene men niet, dat men hier met een dor wetenschappelijk werk te deen krijgt. Het boek is zeker wetenschappelijk te ver antwoorden, maar de vorm, waarin het geboden wordt, maakt hét dezen vaak tot een boeiende ontspanning. De voornaam ste verdienste van deze vertaling ligt in zijn geestelijke achtergrond. Hier wordt ons, meest door verslagen van ooggetuigen, duidelijk gemaakt, wat het Christendom voor de helden van het martelaarstijdvak beteekende. Zij hebben hun leven niet gegeven, omdat zij met haat tegen het leven bezield waren. Integendeel, het waren normale, harmonische menschen, die even diep al het menscheiijke ervoeren, als wij dat nu doen, misschien zelfs dieper dan wij. Maar het geloof in de verrukke lijkheid van het andere leven en de heer lijkheid, die hen bij Christus te wachten stond, was zóó onwrikbaar ,hun hoop was zóó levend, hun liefde zóó brandend, dat alles daarvoor naar de achtergrond week en zelfs de meest verfijnde martelingen hen niet konden losscheuren van him on verwoestbare verwachting. Dagelijks zien we de verschrikknigen van den oorlog om ons heen en we weten, dat een soldaat het als iets van zelfspre- kends moet beschouwen, dat hij zijn leven ter beschikking stelt van het vaderland. Even vanzelfsprekend moet het voor een Christen zijn, dat zijn leven aan God be hoort, den Scheppèr van alle dingen, óók van dat vaderland en die Zijn Zoon naar de aarde zond, om onze zielen te redden. Bij de lezing van dit boek zal dit besef weer feller gaan leven. Daarom hopen we van harte, dat het ruime verspreiding zal vinden onder een Christenheid, die nog steeds aan de naweeën lijdt van een nivel- leerend liberalisme. Speciaal onze jeugd leiders en leidsters moeten dit boek koo- pen, lezen en er uit voorlezen of er van vertellen bij de beloftevolle 'jeugd van ons vólk. Dat zal een prachtig middel zijn, om tot de vorming van een nieuwe Christen heid te komen- Dr. H. v. R. Alléén geluk! door Miep van der Velde. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Een beloftevol boek van een meisje van achttien jaar, waarin de rijpende jeugd zijn dromen en verlangens weerspiegeld vindt. Een oorspronkelijk, onnut, heelemaal eigen boek, waar niemand op wacht, en waarvan men naar waarheid zeggen kan dat het in geèn enkele behoefte voorziet, zegt Albert Kuyle in een woord van ge leide. Heeft het dan bestaansrecht? Ja, zoo goéd als de jeugd zelf en haar stormachtige drang naar droom of daad bestaansrecht heeft. Het moet er zijn, zooals het wijsje van de herdersfluit of het zineunerlied er zijn moet, en het onstuimig zingen van de storm en het geritsel van het woud en heel het onsterfelijk poëem van de natuur. We wachten met vertrouwen op het volgende boek. Dr. H. v. R. Rijksmaarschalk Hermann Gö'i«g In gesprek met de bemanmng ven •en Du Isch vl-egiurges-ader, oat zoo juist van een vlucht naar vijendeijk gebied teruggekeerd (fo o Welibild) Geperste kooleuur sneeuw, met een temperatuur van meer dan tachtig qraden onder nul. worot a's nieuwst» bluschmiddel bij feilt benzine branden gebruikt (Foto Weltbild) „Practica" Encyclopedische Bi bliotheek. No. 1 - Insecten door Evers, met een voorwoord der Ned. Entomologische Vereeniging. In breeden kring en niet het minst bij het onderwijs is sedert eenige jaren het tijdschrift „Practica" bekend en ge waardeerd om zijn belangwekkenden en gevarieerden inhoud. Practica gaf n.l. lederen maand een aantal artikelen, door deskundigen geschreven over onderwer pen, welke in verband met de tijdsomstan digheden van bijzonder belang waren. De noodzakelijke 'beknoptheid Prac tica bevatte immers iedere maand ver schillende artikelen was echter een be lemmering voor eén meer uitvoerige uit eenzetting der onderwerpen. Daarom werd. bij den aanvang van den nieuwen jaargang besloten iedere aflevering ge héél aan een zeker onderwerp te wijden. Op deze wijze.zouden de abonnés in een handig boekje een encyclopedisch over zicht krijgen van de behandelde stof. Een reeks van deze werkjes zou een kostbaar, bezit worden en als het ware een encyclo pedische bibliotheek vormen. Practica zal dan ook voortaan als ondertitel voeren „Encyclopedische Bibliotheek". lp handige boekjes, formaat 12 x 20 c.M., eenvoudig; maar smaakvol gebonden, zal Practica twaalf maal per jaar verschijnen. In ieder boekje treft men aan een zoo volledig mogelijk overzicht van een be paald onderwerp. Het verschil met een gewone encyclope die ligt vooral hierin, dat op de eerste plaats de onderwerpen uitvoeriger behan deld worden. Op de tweede plaats, dat al leen die onderwerpen worden gekozen, waarvoor vrijwel iedereen belangstelling heeft. Op de derde plaats zullen de onder werpen behandeld worden op dusdanige wijze, dat ze voor iedereen begrijpelijk worden. Het beste kan de opzet van Practica dui delijk gemaakt worden door het zoo juist verschenen eerste nummer in de Practi ca-reeks: „Insecten", door F. Evers met een voorwoord van den president van de Nederlandsche Entomologische Vereeni ging- Eerst wordt een schematische indeeling, van het geheele dierenrijk gegeven. Ver volgens een systematische indeeling van de insscten n.l.: kevers, vligsvleugeligen, schubvleugeligen, tweevleugeligen, net- vleugeligen, rechtvleugeligen, snaveldra gers en vleugelloozen. Over de insecten in het algemeen volgen korte aanteekeningen, te weten: over de gedaanteverwisseling, over den bouw van het lichaam, de huid, spijsverteering, het zenuwsstelsel, ademhaling, bloedsomloop en voortplanting. Wij worden ingeleid in de nomenclatuur. Wij keren de diagnosen der verschillende insecten kennen, opdat wij de verschillen de soorten in de grondvormen van elkaar leeren onderscheiden. Er is voor gewaakt, dat de populaire be handeling niet de minste afbreuk doet aan de wetenschappelijke indeeling. Om eenig idee van „Practica-Encyclope dische Bibliotheek" te geven vermelden wij hier. dat reeds ter perse is: een boekje over: Sport, waarin op overzichtelijke wij ze de speciale spelregels eri het materiaal van practisch alle sporten besproken wor den. Er zullen o.a. verschijnen: Een historisch vademecum, waarin een uitgebreid chro nologisch overzicht der vaderlandsche ge schiedenis zal worden opgenomen. Eer- boekte over de mensch, eveneens zoo volledig mogelijk en rijk geïllustreerd. Voorts een boekje met een korte levens beschrijving van Nederlandsche letter kundigen en schrijvers, met eén korte ka rakteristiek. van hun werken. Voorts een boekje, waarin de voornaamste uitvindin gen systematisch en. chronologisch worden beschreven. De maandboekjes van '„Practica" met hun gevarieerden inhoud zullen wij noode missen, maar er komt iets anders voor in de plaats, dat bijzondere waarde zal heb ben. Het laat zioh n.l. aanzien, dat de abon- né's van Practica op den duur over een schat van materiaal over alle belangrijke onderwerpen zullen beschikken. I>e prijs is zoo laag mogelijk gehouden. Daar voor sommige werkjes speciale be langstelling zal bestaan, zijn zij ook met een kleine prijsverhooging afzonderlijk verkrijgbaar. „Practica-Encyclopedische bibliotheek" wordt uitgegeven door Urbi et Orbi en men kan zich abonneeren bij iederen boek handel. DE UITVOER VAN UIEN EN APPELEN. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale is thans de uitvoer van uien naar andere landen dan Duitschland verboden. Er mogen derhalve alleen uit- voermachtigingen voor dit product voor Duitschland worden afgegeven. Alle appelen van de soorten, die op de Geschiedenis eener Kathedraal, door Dr. F. van der Meer. Uit geverij Het Spectrum, Utrecht. Toen de ijzeren oorlogswals over België heen naar Frankrijk rolde en het gebied der oude Kathedralen bereikte, heeft iedereen, die de glorie van Reims, de ma jesteit van de Notre Dame of de droom van Chartres ooit aanschouwd had, zich angstig afgevraagd, of nu misschien de tijd gekomen was, waarop deze vervoerende monumenten uit een eerbiedwaardig ver leden voorgoed ineen zouden storten. JÉn menigeen voelde zich een zucht van ver lichting ontgaan, toen hij hoorde, - dat Reims en Laon en Amiens en Beauvais ongedeerd wren en dat Parijs niet verde digd zou worden. De heerlijkheid van het lie de France bleef gespaard; als de vrede is teruggekeerd, zullen wij opnieuw, naar Frankrijk kunnen pelgrimeeren, om ons vol te drinken aan deze schrijnen van ex- statische schoonheid, waarin het heele le ven van een volk weerspiegeld ligt. Het is de groote verdienste van het boek van Dr. van der Meer, dat hij ons dit voor al deed inzien: hoe de Kathedralen centra van leven waren, die heel de grootheid van hun volk heben meegeleefd en de deernisvolle getuigen waren van al zijn leed. Van der Meer zegt het zoo treffend juist: het zijn onze moeders. Zij zijn eens geboren uit het gekerstende hart van een jong, durvend volk. Zij werden de groot ste, verhevenste uiting van zijn Christen dom, zij blijven er ook de wachters van, men zou kunnen zeggen de doopborgen van Frankrijk, die het dit volk door de eeuwen heen steeds weer in herinnering zullen brengen, dat het juist uit zijn chris tendom zijn grootste glorie geput heeft. Dit boek is een stuk cultuur-historie in den hoogsten zin van dat woord. Het openbaart ons de universeele eruditie van den schrij ver, maar wat veel belangrijker is: het is aan deze eruditie niet ten onder gegaan, integendeel, de auteur bracht heel zijn we ten samen in een vruchtbare synthese. Dit boek is niet enkel een stuk kunstgeschiede nis, het is zelfs op de eerste plaats heele maal geen kunstgeschiedenis, het is in sym bolische vorm de levens-geschiedenis van een geheel volk. Het vraagt zeker eenige ontwikkeling, om met vrucht gelezen te worden; het geeft echter zooveel te leeren, dat het de moeite van eenige „studie" ruimschoots beloond. Het werd met zorg en toewijding uitge geven; band, papier, lettertype, alles is even voornaam. De prachtig gedrukte illu straties werden door een vakman saamge lezen in harmonische eenheid met de tekst. Dr. H. v. R. Broeder Ambrosius, door Fr. v, Oldenburg Ermke. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Dit is het geestig uitgedachte en vlot ge schreven verhaal van den MiddeleeuwSchen monnik, die door een wonderlijke beschik king naar de twintigste eeuw verdwaalde, en daar de strijder werd voor een betere wereld. Zwevend tusschen droom en wer kelijkheid houdt het den lézer tot het eind toe geboeid. Door vorm en dieperen inslag behoort het tot de ontspanningslectuur van het beste gehalte. Dr. H. v. R. Bloedgetuigen van Christus. Mar- telaarsdociunenteu uit de eerste eeuwen, der Kérk, door M. F. Schurmans, S.J. J. J. Romen en Zonen, Roermond-Maaseik. Ingen. 2.90, geb. 3.75. Olie uit druivenpitten THANS ONDERZOEKT MEN, WAT ER UIT DE SCHILLEN TE HALEN IS (Van een specialen V.P.D.-medewerker) De Duitsche chemie heeft een nieuw won der tot stand gebracht: zij perst olie uit druivenpitten! Reeds lang was hierop de aandacht gevallen voor het bereiden van olie; doch de groote moeilijkheid was tot dusverre, de pitten af te scheiden van de schillen en de takjes. Dit probleem is thans opgelost door ontpittingsmachines, die de druivenpitten zonder bijmengsel afleveren. Dit jaar is eén aanvarig gemaakt met het verzamelen van deze materie in alle groo te Duitsche wij nbouwgebieden.'Elke 20 kilo gram pitten levert 2 kilogram beste olie op, die niet alleen kan worden gebruikt als spijsolie, doch eveneens voor technische doeleinden kan worden aangewend. Alle wijnbouwers zijn thans verplicht, de pitten af te leveren. In economisch opzicht blijven de kosten binnen de perken. Er zijn organisaties opge richt, die voor het verzamelen van de pit ten zorgen en deze afleveren aan oliemo lens. Wanneer men bedenkt, hoeveel mil- lioenen pitten elk jaar alleen in Duitsch land als waardeloos afval worden wegge worpen, zal men zich een denkbeeld kun nen vormen van de beteekenis der Olie winning uit druivenpitten. In het afgeloopen jaar bijvoorbeeld wer den alleen in het Rijnland 450.000 kilogram pitten ingeleverd; en daarbij moet men in het oog houden, dat deze hoeveelheid nog betrekkelijk gering was, daar vele kleine wijnbouwers ten gevolge van den oorlog met tal van moeilijkheden hadden te kam pen. Dit jaar echter belooft de oogst van druivenpitten veel grooter te zijn, dank zy de energieke maatregelen, die van over heidswege zijn genomen. Men wil het echter niet laten bij het ex- ploiteeren van de pitten alleen. Zooals be kend kan uit de druivenschillen een uit stekende brandewijn worden gestookt. Thans stelt men pogingen in het werk, om wijnsteen, kleurstoffen, meststoffen en nog tal van andere dingen uit de druivenschil len af te zonderen. En als dat alles is ge schied, blijft er nog een uitstekende brand stof achter. Men ziet, dat de druiven tot nog veel meer kunnen dienen, dan tot het vervaardigen van wijn! Het gebeurt zelden dat het juiste boek zóó op het juiste moment verschijnt als nu het geval is met deze vertaling van Marte laarsdocumenten uit vroeger eeuwen. En kele jaren terug viel mij een Duitsche ver exportlijst voorkomen en welke nog niet zijn opgeslagen in koelhuizen of. bewaar- plaatseh, moeten gewoon ter veiling wor den aangevoerd en voor export naar Duitschland worden geveild. De toestem ming om deze administratief te veilen, is ingetrokken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8