SPORT Wilt (J iets weten 7 DINSDAG 29 OCTOBER 1940 DE f.EIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Qemengcle vachten KOLENDAMPVERGIFTIGING. Bejaarde juffrouw het slachtoffer. In een woning aan den Zeeweg te 's-Gra- venhage heeft zich in den afgeloopen nacht een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat de 61-jarige mej. H. G. P. het leven heeft gekost. Medebewoners van het huis, waar mej. P. op kamers woonde, roken vanracht een sterke kolendamplucht. Zij vonden mej. P. bewusteloos te bed, waarop zij den genees kundigen dienst waarschuwden. Deze ver scheen spoedig ter plaatse en men probeer de met een zuurstoiapparaat de levensgees ten weder op te we'-ken, hetgeen echter zonder resultaat bleef. De kachel, welke in de kamer van het slachtoffer stond, was geheel afgesloten, met bovenstaand noodlottige gevolg. ERNSTIGE BRAND TE WEMTVkDINGE. Gisteravond omstreeks acht uur ontdek te men brand in het pakhuis van den heer Ar te Wemelain/ge waarin ongeveer 90.03-0 kilo hooi en stroo g-sborgei. was. De gshee- le voorraad ging in vlammen op, terwijl een nieuwe vrachtauto door het vuur werd verwoest. De brand sloeg over op het ernaast gelegen pakhuis, waar voor onge veer 1500 gulden aan levensmiddelen ver loren ging. De schade voor den heer Ar, welke even als voor het 'andere pakhuis door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt f 15.003 a 20.000. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. MET GELD VAN ZIJN BAAS OP STAP. Een 33-jarige vertegenwoordiger van een firma te Den Haag was eenige dagen ge leden naar Rotterdam gezonden om daar 5 kwitanties te incasseeren. De man inde er 275. Maar hij keerde niet terug en maak te het geld grootendeels op. Evenwel kreeg hij spijt en meldde zich bij de politie; hij had toen nog 85 op zak. De man is in ar rest gesteld. Radio-programma WOENSDAG 30 OCTOBER JAARSVELD, 414,4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrij ven 12.00 VARA-orkest (12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP 1.001.15 Gramofoonmuziek) 2.00 Voor de vrouwen 3.00 Voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Economische berichten ANP 5.30 Sylvia-Amusements orkest en solist. 6.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuws berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duitsch 11.1511.30 Berichten Engelsch) 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmu ziek (12.3012.45 Berichten Duitsch 12.451.00 Nieuws- en economische berich ten ANP 2.002.15 Berichten Duitsch) 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gra- moofonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Economische berichten ANP 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taal les en causerie" „De waterwegen in West- Europa" 6.00 Nieuwsberichten ANP 7.007.15 Berichten (Engelsch) en sluiting. DE NIEUWE VOETBAL COMPETITIE DRAAIT UITSTEKEND Hat N V B-bestuur tevreden Alsof er in ons land geen oorlog is ge weest en de fusie der verschillende voet balbonden in den N. V. B. reeds jaren ge leden tot stand is gekomen, zoo goed en voorspoedig marcheert het al meer dan vijf weken in het rijk van koning voetbal. Dit was voldoende aanleiding voor een redac teur van het A. N. P. om eens een bezoek te brengen aan het bondsbureau in de van den Spiegelstraat te 's-Gravenhage, waar hy den heer A. J. Staal, den ijverigen se cretaris van den N. V. B., met moeite eeni ge oogenblikken te spreken kon krijgen, daar deze ondanks het vlotte verloop nog steeds niet geheel op orde is kunnen ko men na de totstandkoming van de fusie. De heer Staal verklaarde, dat hij en met hem het bsstuur best tevreden waren over den gang van zaken. De buitenwereld heeft, aldus verklaarde de heer Staal, niet veel kunnen merken van de inderdaad groote moeilijkheden, speciaal van organi- satorischen aard. welke zich hierbij heb ben voorgedaan. Wy waren het vrij spoedig eens met de overige instanties, al heeft het in bepaalde streken iets langer geduurd om tot een overeenstemming te komen, dan wel noodzakelijk was. De moeilijkheden konden evenwel worden overbrugd, zoodat wij ons met noesten ijver op de samenstel ling van de nieuwe competitie konden c'on- centreeren, want dat stond als een paal boven water, er moest op tijd begonnen kunnen worden met de competitie. Bijkom stige factoren hebben den inzet toch nog wel een paar weken vertraagd, doch na dien hebben wij het zoo bijzonder getrof fen met het weer, dat wij in alle opzich ten tevreden zijn over den gang van zaken. Het belangrijkste hierbij is wel, dat de be langstelling bij de spelers onveranderd is gebleven en bij het publiek aan de hand van de mededeelingen, welke regelmatig op het bondsbureau binnen komen, bepaald stijgend kan worden genoemd. Overal worden de wedstrijden beter be zocht, hetgeen een goed voorteeken is voor het slagen van dit seizoen. Natuurlijk moes ten wij maar afwachten, welke gevolgen de fusie zou hebben ten aanzien van bet spelpeil, de belangstelling der spelers en van het publiek. Wat de spelers betreft, schat ik, dat wij thans 175.000 leden tellen tegen het vorige jaar 120.000. De I. V. C. B. telde alleen reeds 50.000 leden en is met 240 elftallen overgekomen, hetgeen, zoo als te verwachten was, een groote uitbrei ding van onze competitie noodzakelijk maakte. De moeilijkheden, welke zich hierbij voordeden, zijn na langdérig overleg gere geld, zoodat wij thans nog slechts met klei nere interne moeilijkheden te maken heb ben, welke ons evenwel nog steeds bergen werk bezorgen. Om u een voorbeeld te noe men, vestig ik slechts de aandacht op het verschijnsel, dat zich voordeed. In onzen ouden bond en in den I. V. C. B. waren vereenigingen met denzelfden naam. Wij hebben dit zooveel mogelijk trachten te ondervangen door achter den naam van de vereeniging, die in onzen bond trad, het jaartal van oprichting te zetten, daar het geven van een geheel nieu wen naam in vele gevallen practisch niet mogelijk blijkt. Jammer genoeg hééft de R. K. F. voor de fusie dè namen niet vol doende geregistreerd, zooals dat bij ons trouw geschiedde. Daardoor zijn thans deze moeilijkheden gerezen. Ons werk op het bondsbureau is zoozeer uitgebreid, dat wij ons personeel en kantoorruimte moes ten uitbreiden, zooals u vreet, bestaan er steeds nog plannen het oude bondsbureau af te breken en op dezelfde plaats een I nieuw gebouw op te trekken. In verband hiermede hadden wij reeds de aangren zende parceelen aangekocht Van den nieuwbouw kan inverband met den on- zekeren toestand niets komen, doch thans hebben wij een van de aangrenzende per- ceelen doorgetrokkpn, zoodat wij op deze wiize zoo voordeelig mogelijk een flinke uitbreiding van onze kantoorruimte heb ben verkregen. De competitie. De snelle oplossing der interne moeilijk heden, heeft niet nagelaten haar stempel te drukken op den gang van zaken ten aanzien van het ver'oop der huidige com petitie. Wij zijn zeer tevreden over de vlotheid, waarmede deze thans verloopt, omdat wij bij het uitschrijven der pro gramma's terdege rekening hebben moeten houden met de moeilijkheden, welke een vlot verloop van de competitie en het doorgaan der verschillende wedstrijden in den, weg staan. In verband met de vroeger Invallende duisternis gedurende de maanden Decem ber en Januari heben wij eerst die wed strijden vastgesteld, waarvoor noodzakelijk verre reizen gemaakt moesten worden. Eoverdien houden wij er rekening me de bij de samenstelling van onze pro gramma's, dat twee elftallen uit eenzelf de plaats met deze'fde autobus kunnen ry- den. Op deze wiize worden voor een groot gedeelte de moeilijkheden ten aanzien van het vervoor der elftallen overwonnen. Ook trekken wij na natuurlijk profyt van de mogelijkheid om gebruik te maken van autobussen, die op houtgas loooen. Toch hebben wij ook zooveel mo-elijk rekening gehouden met de noodzakelijkheid, dat de elftallen a's het maar eeni^zins kan, nog voor het invallen van de duisternis, we derom in de woon^^ats teruggekeerd zün. Vooral gedurende de kortste dagen zullen dus plaatselijke wedstrijden zooveel moge lijk worden ingevoegd. Wanneer de com petitie normaal verloopt zal deze natuur lek worden besloten rhet een kampioens- comnstitie. Ten aanzien van de promotie en degradatie kan on het oogenblik nog n«et veel gezegd worden. Vooral voor het ZuHen zal men kunnen verwachten, dat men hier zal dienen te volstaan met een halve comnetitie, daar er anders tenge volge van de uitgebreidheid minstens acht Zondagen mede gemoeid zullen zijn. Geldelijke ondersteuning. Ten slotte zal het u natuuriyk ook nog interesseeren, wat zoo ongeveer het resul taat geweest is van de wedstrijden, welke wij hebben laten spelen ter vorming van een fonds ter ondersteuning van de ver eenigingen. welke op een of andere wijze schade hebben geleden tengevolge van het corlogsgewe'd. In totaal hebben wij daar mede ruim 6000 bijeen gegaard. Wy had den ruim honderd aanvragen om ondersteu ning binnen gekregen en hebben aan deze aanvragen zooveel mogelijk voldaan, wan neer daarvoor gegronde redenen aanwe zig waren. Zoo waren verschillende vereenigingen haai geheele uitrusting kwyt geraakt Wy hebben deze vereenigingen wederom een geheel nieuwe uitrusting geschonken. Zoo als u ziet, zijn wij niet by de pakken gaan neerzitten en hebben terstond alles in hét werk gesteld om zoo normaal mogelyk de voetbalsport in het geheele land te die nen. Wij prijzen ons daarbij gelukkig van de Duitsche autoriteiten in dit opzicht voortdurend alle mogelijke medewerking t? ondervinden. Wy vertrouwen dan ook, dat dit seizoen, vooral als het weer zoo blijft medewerken, beter zal zijn. dan wat wy het afgeloopen seizoen met den stren gen winter hebben ondervonden. SCHIETEN CORNET IS VAN O YEN BEHAALT EEN MOOIE OVERWINNING In den landenwedstrijd, die Zaterdag te BerlijnWannsee is gestreden, tusschen Duitsehland, Finland en Zweden in het pis toolschieten, boekte onze vroegere landge noot en Olympische overwinnaar, Cornells van Oyen een mooie overwinning. In het schieten op het schaduwbeeld schoot hy het totaal van het te bereiken maximum, nl. 54 treffers.Van Oyen, die in de Nederlandsche kolonie zeer populair is, had ook van Ne derlandsche zyde veel gelukwenschen in ontvangst te nemen. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A.S.C. Zooals reeds eerder gemeld zouden de school wedstrijden van A. S. C. op Vrijdag en Maandag a.s. gehouden worden. Wijl echter de R.K. H.B.S. geen herfstvacantie heeft, wèl op Vrijdag en niet op Maandag Kan spelen, heeft de commissie besloten de wedstrijden alleen op Vrijdag a.s. te doen verspelen. Aan de senioreswedstryden nemen tien ploegen deel, aan de juniores-v/edstryden zes. Het resultaat der gisteravond gehouden ioting is. als volgt: SENIORESTOURNC OI: lste ronde. 10 uur No. 1. Chr. H B.S.Gem. H.B.S. 10 45 u. No. 2. Kennis is Macht-U.L.O. van Rijswijk. 11.45 u.: No. 3. R.K.H B.S. II—U.L.O. de Reuver (terrein II). 11.30 u.: No. 4. FitmanschoolU.L.O.-school Aldershoff. 12.30 u.: No. 5. R.K.H.B.S. I—Instrument makers. 2de ronde. 1 15 u.: No. 6. winnaar 1winnar 5. 2 uur: No. 7. winnaar 4—winnaar 2. Winnaar 3 vrijgeloot. Herkansingewedstrijd. ?.15 u.: No. 8. verliezer 6verliezer 7. (terrein II). Halve eindstrijden. 2.45 u.: No. 9. winnaar 3winnaar 7. 4 uur: No. 10. winnaar 6winnaar 8. Eindstrijden. 4.45 u.: No. 11. winnaar 9—winnaar 10. 4.45 u.: No. 12. verliezer 9verliezer 10. (terrein II). JUNIORESTC URNOOI: lste ronde. J0 uur: No. I. Gem. H.B.S—U.L.O. van Rijswijk 10 35 u.: No. II R.K.H.B.S. nGymnasium. 10 35 u.: No. Ha. R.K.H.B.S. I— Chr. H.B.S. (terrein Hl). Herkansingewedstrijd. 11.10 u.: No. III verliezer Iverliezer II. Halve eindstrijden. 12.35 u.: No. IV. winnaar Hmwlnaar I. ..10 u.: No. V. winnaar IIwinnaar III. Eindstrijden. 1.45 u.: No. VI. verliezer IVverliezer V. 2.30 u.: No. VII. winnaar IVwinnaar V. De prijsuitdeeling vindt onmiddellijk na afloop der wedstrijden plaats. BRTDGb BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Duplicatie-wedstrijd op Dinsdag 5 Nov. Door het verlengen van den uitgaanstijd tot 12 uur n.m., zullen de aangekondigde viertallen wedstrijden, welke gespeeld zou den worden op a.s. Zondag, thans worden gehouden op Dinsdag 5 November 7.15 uur namiddag. Viertallen-competitie 1940—1941 De viertallencompetitie om het kam pioenschap van Leiden begint Dinsdag 12 November. Evenals vorig jaar zullen de kampioenen uitkomen in de districts wedstrijden van den Ned. Bridgebond. Het bridge-praatje Veelal wordt op wedstrijden de vraag gesteld of men de sterke of wel de zwakke S.A. speelt. Het komt nog veelvuldig voor, dat er met een Sannetje (hoe gemoedelijk) geopend wordt. Culbertson kent geen San- netje, doch eischt 4 tot 5 Tops met een 4 333 verdeeling. Enkele voorbeelden: I in S.A. opent U met: Sch: h.v. 8 H; a.b. 7 R; aJi.b. KI; h. 10.6.4. of met Sch: a.9.8. H: v.b. 10.6. P: h.b. 10 KI. a.v. 3 of met Sch: v.9.6. H: a.h.8. R: a.v.b. KI: a.v. 8.8. Deze sterke S.A. is des te mooier, daar de partner onmiddellijk weet hoeveel tops er aanwezig zyn Immers een I in een kleur- opening varieert van 2lA tot 5 tops, terwyi de I in S.A. opening direct pl.m. 4}-$ top garandeerd. Hieruit volgt, dat de partner by een min der sterke kaart dan by een I in een kleur - opening een forcing (dwang, afneembod) mag geven. Voorbeeld: Noord opent I in S.A., Zuid antwoordt 3 in Schoppen met: Sch: v.b. 10.8.3. H: b.6.5. R: a.v. 7.4. KI: 7 (2 tops). ,Na een openingsbod van I in S.A. mag men zelfs met: Sch: h.v. 9.7.5.4. H: 5.3. R: h.b.6.4. KI: 10 (VA top)... 3 in Schoppen bieden doordat deze kaart een sterke biedbare kleur heeft. Ook weet men dat, als de openings-bieder daarna een kleur biedt, dit slechts een vierkaart kan zyn SCHAKEN SCHAAKCLUB „WOERDEN" De eerste wedstrijd, die bovengenoemde schaakclub speelde, is geëindigd in een mooie 73-overwinning voor Woerden. Deze wedstrijd had plaats Zaterdagmiddag en was één der wedstrijden van de Zater dagmiddagcompetitie van den Leidschen Schaakbond. Het eerste tiental van Woer den ging naar Eoskoop om het eerste tien tal van de daar bestaande schaakclub te ontmoeten. Hieronder volgt de gedétailleerde uitslag. Woerden speelde wit aan de oneven bor den. Boskoop IWoerden I. A. SytzemaT. Ruben 01 W. de RuyterC. Breunesse 01 W. TrapmanA. Peerdemon 10 C P. dé RuyterG. J. Bitterling 10 J. C. Bulk Czn.J. v. Breukelen 01 H. TrimpJ. G. Verlaat 01 H. TrimpJ. G. Verlaat 01 C. v. Veen Tzn.D. v. Mourik 01 W. J. SpaargarenJ. Peerdeman 01 Joh. de RuyterC. Guldemond 01 D. LankhuizenP. Peters 10 Totaal 3—7 De eerstvolgende wedstrya, die Woerden speelt, zal op 16 November plaats hebben; thuis wordt dan gespeeld tegen Alphen n. Vraag: 1. Wat is het gewicht van een H.L. (mud) anthraciet? 2e. Is dit gewicht ook by het afkondi gen der distributie-maatregelen voor brandstoffen bekend gemaakt? Antwoord: 1. 1. H.L. anthraciet is pl.m 75 K.G. 2. In publicatie No. 73 van het Ryks- kolenbureau d.d. 9 Oct. 1940 wordt in art. 8 hierover gesproken. Daar lezen wy: „Op een eenheid kan tot wederopzegging de volgende hoeveelheid worden afgele verd: 1. H.L. of maximum 75 K.G. anthra ciet, steenkolen, eierbriketten of industrie- briketten", enz. En aan het slot van dit artikel wordt nog gezegd: „Bij de omrekening van eenheden in tonnen dient er van te worden uitge gaan, dat 1 eenheid anthraciet enz. is ge lijk te stellen met 75 K.G. en 1 eenheid co kes met 100 K.G. Vraag: Betreffende het kruisjassen. Antwoord: Ondertroeven, wanneer men boven een gespeelde troefkaart kan spelen, is nimmer geoorloofd. FEUILLETON CLÜrn Qtahatn ia fitl naam Naar het Amenkaansch van MALCOLM HOWES. Nadruk verboden 17) Oom! zei hy verschrikt Maar er kwam geen antwoord. Ontzet keek hy naar den dooden man, rende toen naar het raam dat op straat uitkwam en stak zyn hoofd naar buiten. —Politie! Politie! gilde hy. En toen hol de hy de kamer door naar buiten. Bevend van angst wachtte hy een paar minuten voor het huis totdat er haastig een man kwam aanloopen. Het was een agent die straatdienst had. Donell dat was zyn naam belde onmiddellijk het hoofdbu reau op en Dempster, den chef der re cherche. Flagg's huis werd al gedurende eenigen tyd door de autoriteiten in de gaten ge houden. Donnell wist dat er een order was, dat de mannen, die op straat patrouilleer den, een oogje in 't zeil moesten houden of er ook iets byzonders gebeurde. Toen hy was komen aanhollen op Tom my Gilbert's waanzinnig geroep, had hy op zyn signaalfluit geblazen. Even daarna verscheen dan ook een poiltie-sergeant. Deze bleef buiten, terwijl Donnel naar de kamer ging om te zorgen dat alles pre cies in denzelfden toestand bleef, zoodat geen sporen zouden worden uitgewischt. Wat de figuur betrof, die bewegingloos over de schrijftafel lag met het gezicht be graven ln de verspreide papierener was geen kans, dat die er nog iets aan ver anderen zou! HOOFDSTUK VIIL De vrijbuiter. Het was even na half tien, toen kapi tein Holbrook op het bureau van den po litiechef Dempster arriveerde. Ik ben blij je te zien, kapitein! riep Dempster, terwijl hy van een schrijfbu reau opstond, dat beiaden was met corres pondentie. Dat is alles! zei hy tot zyn secretaris. Geef mij morgenochtend de brieven maar. Vanavond hoef je ze niet meer te schrijven. De kapitein trok zyn jas uit en ging in den leuningstoel ziten, die naast Dempsters schrijfbureau stond. Hy nam een sigaar uit het kistje dat de chef hem voorhield, stak ze aan en leunde achterover alsof hy geen zorgen ter wereld had. Ik heb altijd medelijden met jullie soort kerels, Bob, merkte hy op. Per slot zyn jullie er niet beter aan toe dan je eigen gevangenen. Pachter zelfs! Want als je in 't gevang zou zitten, zou je nu rus tig in je kleine cel zitten niets doen. Maar nu zit je je hier nog half dood te wer ken! Het is een heel ding, dat is zoo, zucht te de chef. Maar ik ben er zoo aan ge wend, dat ik niet weten zou wat ik met me zelf moest beginnen, als ik er mee uit zou scheiden. De kapitein keek hem medelijdend aan. Knijp er eens een poosje tusschen uit Wees niet dwaas, Eob! Je bent niet meer de man vergeef my dat ik het zeg die je was, toen ik je voor het eerst ont moette, en dat is niet zoo heel lang gele den! Een jaar of vijftien, hè?, antwoordde Dempster. In New Orleans, weet je nog, Bob? Ik was nog maar een aap van een jongen. Maar jy was niet veel ouder. En sterk als een os was je! Herinner je nog die klop partij in de dokken? Ik heb je direct mo gen lijden, toen ik de kracht van je arm gevoeld had. Dempster lachte. Je hebt het me lastig genoeg gemaakt Het was mijn eerste belangrijke zaak en ik was bly je te kunnen snappen. Maar, wat kan je me over Dutch Dugan vertellen?, vroeg de chef. O! Dugan! riep de kapitein uit, alsof hy het doel van zyn bezoek heelemaal ver geten had. Hoor eens, Bob! zei hy plot seling. Ik heb een idee. En je zult ze ker tien jaar langer leven als je myn raad opvolgt: Waarom word-je zelf geen vrij buiter? Ga samenwerken met Dugan, of met een ander, met my bijvoorbeeld, en je zult niet alleen rijk worden, maar van die rompslomp hier afkomen en een onbe zorgd fijn leven hebben. Denk eens aan, man, wat een sportief idee als je eigen op volger je achter de vodden zit! Je zou hem door je speurdernatuUr natuurlijk te glad af zijn! Dempster grinnikte om den mop van den kapitein. Wees voorzichtig, kapitein! Of ik zal je moeten arresteeren wegens poging tot omkooperij, antwoordde hy. Niet dat je idee me niet zou lijken, maar ik ben te lang in dienst geweest om zelf een wets overtreder te worden. Je bent er zelf toch immers ook niet meer mee bezig, voegde hij er toe. Laat alle contrabande maar aan kerels als Dugan over. Je bent toch een veel te brave kerel en 't is zonde, dat je je ooit met zulke dingen hebt ingelaten. Hm, je hebt eigenlijk wel gelyk. Bob, antwoordde de kapitein peinzend. Ik zal er verder niet met je over discussieeren, maar ik moet je wat bekennen. Weet je het is soms een groote verleiding voor me om niet op zoo'n aardig klein scheep je te gaan varen in tropische wateren en den wind door mijn haren laten waaien (de kapitein hield zyn hand naast zijn mond en fluisterde) en een lading glinste rende geweren in het ruim en de politie-, kruiser tegen de smokkelarij een duizend mijl achter me! Dempster luisterde in verbazing en met gefronst voorhoofd. Spreek er niet over, kapitein! Anders zou je nog wel weer eens in moeilijkheden kunnen komen! Best mogelyk! antwoordde Holbrook. Maar tusschen praten en doen is een groot verschil. Je bent een gevaarlijk man om mee te praten; want als ik niet voor zichtig ben, zal je misschien nog denken, dat ik wat te maken heb met dien Dugan in Nicaragua. Hij blies een kringetje rook naar de zol dering en keek het peinzend na. Die zaak-Dugan hindert me gewel dig, kapitein, zei Dempster. Ik ben er achter gekomen, dat Dugan een heele par tij afgekeurde geweren opgekocht heeft en duizenden patronen Felipe Rodriguez dc rechterhand van Ex-President Vesa, is in het land mijn mannen houden hem in de gaten. En ik ben vrijwel zeker van de plaats waar die wapenen naar toe ge bracht worden. Maar wanneer en hoe? Dat kan ik niet ontdekken Tot nog toe hebben de jongens geen verdacht schip kunnen vinden. Dempster keek verlangend naar zijn gast. Wat denk jij er van?, vroeg hij. De kapitein schudde het hoofd. Het is moeilijk te zeggen, zei hij. Maar veronderstel dat ik er alles van af wist, Eob! Zou het fair zijn om ze te ver raden? Ik heb Dutch Dugan langer gekend dan jy en.... Hij hield even op. Wél, zou ja van mij verwachten, dat ik één van jou geheimen aan een ander zou vertel len? Neen! Ik weet dat je dat niet doen zou, kapitein. Natuuriyk niet dank je, Bob, dat je dit erkent! Als je ontdekt had wat Du- gan's plannen waren en ze my hier zat te vertellen, zou ik er nooit met een ander over praten! Ik zou mijn eigen weg gaan en mij met mijn eigen zaken bemoeien, nietwaar? Dempster knikte allen maar. Hij was teleurgesteld dat h\j niet iets van den ka pitein te weten kwam, maar hij kon tegen Holbrook's standpunt niets inbrengen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7