STADS NIEUWS TRIANOH Weerbericht S 0 KERKNIEUWS Academienieuws K ni izer DINSDAG 29 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze «genten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 18.17 uur. Zon op 8.31 uur, MAANSTANDEN. 30 October 7.39 op, 18.15 onder (Nieuwe maan). 31 October 9.op, 18.53 onder 1 November 10.18 op, 19.37 onder 2 November 11.28 op, 20.27 onder 3 November 12.29 op, 21.24 onder 4 November 13.20 op, 22.27 onder 5 November 14.01 op, 23.31 onder HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 30 Oct. voorm. 3.10 en nam. 3.35 uur. ^DIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICL n Verduisteringstijden i 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 tang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond s en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG r 18.17 uur. y j* ZONSOPKOMST Q y 8.31 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. ^biioiioiioiioiioiioiioiioncP BINNENLAND HERVERDEELING RUWE TABAK? Advies afgewacht Naar wij vernemen, is in principe beslo ten tot een herverdeeling van de in ons land beschikbare voorraden ruwe tabak. Zooals men zich zal herinneren, geschied de eenige weken geleden een toewijzing van partijen aan den handel. De eerste hand kreeg bepaalde partijen toegewezen, de tweede hand heeft zelf partijen mogen uit kiezen. De industrie van haar kant wist, welke hoeveelheden dekblad, omblad en binnenblad zij het recht had om te koopen. Bij deze regeling was een reserve van 25 procent achtergehouden, om, zooals dat genoemd werd, de plooien glad te strijken. Thans blijkt echter, dat de fabieksvoor- raden in bepaalde soorten nog onevenredig verdeeld zijn, zoodat het doel, alle fabrie ken in de gelegenheid te stellen om tot mid den 1941 te draaien, niet geheel bereikt zou worden. Het ligt in de bedoeling van de autori teiten, te dien aanzien het advies af te wach ten van de onlangs gevormde organisatie var. tabaksindustrieelen, de I.T.C. (Industrie Tabaks Commissie), waarin alle tabakver werkende bedrijven zijn vertegenwoordigd. „Tel." ONTSLAGENEN UIT DEN f OPBOUWDIENST. Plaatsing bij gemeentelijke lucht beschermingsdiensten. De commandant van den Opbouwdienst brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hem dagelijks zeer groote aantallen verzoeken bereiken van uit den Opbouw- d:enst ontslagenen, strekkende te worden ingedeeld bij een der gemeentelijke lucht- l eschermingsdiensten. De Opbouwdienst beschikt over voldoen de gegeven omtrent de voor de plaatsing bij de luchtbeschermingsdiensten in aan merking komenden. Schriftelijke verzoeken kunnen der halve achterwege blijven en worden niet meer in behandeling genomen. Ook persoonlijke verzoeken en telefo nische aanvragen kunnen niet meer worden ontvangen. Een ieder, die bij den luchtbescher mingsdienst wordt te werk gesteld, ontvangt hieromtrent bericht Voor de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Bergambacht, Blerik, Boskoop Boxmeer, udeBl, Capelle a. d. IJssl, Ginneken, 's- Gravenzande, Groningen, Haarlem, Heems kerk, Heiloo, Hendrik-Ido-Ambacht, Hoo- geveen, Krimpen a. d. Lek, Koudekerk, Lekkerkerk, Lisse, Maasbree, Maastricht, Marum, Naaldwijk, Neede, Nieuwerkerk a d. IJssel, Nuenen, Reeuwijk, Roosendaal, (N.-Br.), Rotterdam, Rijnsburg, Schiedam, Utrecht, Veghel, Velsen, Vierlingsbeek, Vlaardingerambacht, Wateringen, Winscho ten en Zwammerdam zijn deze berichten reeds eenige dagen geleden verzonden. Omtrent anaere gemeenten zal in den Joop van deze week een nadere publica tie verschijnen. Ter toelichting diene nog, dat de indee ling in de andere gemeenten slechts in zeer beperkten mate zal kunnen plaats vin den. CONCENTRATIE IN HET BAKKERSBEDRIJF Men deelt ons mede: Door de georganiseerde bakkerij is dezer dagen besloten tot de instelling van het „Centraal bureau voor het bakkersbedrijf", hetwelk alle, de bakkerij betreffende aan gelegenheden, zoowel op het terrein van groot-, midden-, klein ais coöperatief be drijf gecentraliseerd zal behartigen. De leiding van dit bureau is toevertrouwd aan een drietal vertrouwensmannen, de heeren C. J. Ulrich, Herm. C. Kloet en K. de Boer, die respectievelijk de groepen groot- en midden, midden- en klein en coöperatief bedrijf vertegenwoordigen, ter wijl aan het bureau als secretarissen zijn toegevoegd mr. C. M. Corporaal en mr. drs. A. Schrijvers. Het centraal bureau voor het bakkersbe drijf is gevestigd te 's Gravenhage aan de Juliana van Stolberglaan 42. HET BEZOEK AAN DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Hoe krijgt men een uitzonderings vergunning. Officieel wordt medegedeeld: Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zyn van de uitzonderingsvergunning voor het be treden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ont vangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeente, in welke men zijn moet. Deze verzoeken wor den, na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben be paald, gezonden naar den bevoegden staf officier, welke gedetacheerd is bij den ver tegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van de verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen en zich des ondanks in het ontruimde gebied bewe gen, worden zonder nader onderzoek on middellijk gédwongen, de eilanden te ver laten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan an dere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden geno men. PASTOOR F. J. ZANTVOORT O.F.M. Benoemd tot pastoor van de Boschjes-parochie. te Rotterdam. Door Z.H. Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot pastoor aan de Bosch jes-parochie, als opvolger van pastoor Ha- se O.F.M., die, zooals door ons bereids is bericht, Rotterdam gaat verlaten, de zeer- eerw. pater F. J. Zantvoort O.F.M., pas toor van de Leeuwenrtraat-parochie, wier herder hij bijna drie jaren is geweest. KRUISHEER H. DE GRUYTER. Door zijn Overheid is de Kruisheer H. de Gruyter, kapelaan der Kruisvindings parochie in Vreewijk te Rotterdam, be noemd tot Prior van het moederklooster „St Agatha" bij Cuyk. SPORT HOCKEYCLUB ZUIDWIJCK. Het tweede heerenelftal van Zuidwijck is alsnog in de competities van den Z.-H. H.B.» ingedeeld in de 4de klasse B, te za- msn met L.S.V. H, Push II, S.V. '35 III (alle Den Haag), A.M.V.J. I, O.N.S. I en Ervea II (alle Rotterdam). Hopelijk weet dit elftal in zijn eersten wedstrijd op Za terdag a.s. tegen Ervea II de competitie op even succesvolle wijze te beginnen, als het tweede dameselftal dit heeft gedaan. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer J. H. Witte, Oegstgeest. Historische Commissie der Leidsche Universiteit 1930-24 October-1940 Op den 24en October 1930, dus thans 10 jaar geleden, werd de Historische Commis sie der Rijksuniversiteit te Leiden gesticht om het, door Curatoren dier Universiteit opgerichte Academisch Historisch Museum te beheeren en tevens alles in het werk te stellen om de belangstelling voor en de kennis van de geschiedenis der Leidsche Universiteit te bevorderen en daardoor liefde voor deze instelling aan te kweeken. Als voorzitter trad bij de oprichting prof. dr. L. Knappert op, die in 1933 werd op gevolgd door dr. P. C. Molhuysen, kenner der Universiteitsgeschiedenis bij uitne mendheid Bij den aanvang van den arbeid waren slechts een zevental boeken, één prent en een aantal penningen aanwezig. Thans is het museum uitgegroeid tot een instelling die een zeer belangrijke steun is voor ieder, die van de geschiedenis der Leidsche Universiteit studie maakt. Im mers, de Commissie heeft op het oogen- blik het beheer over een verzameling, die een zeer goed beeld kan geven over de ge schiedenis der Universiteit van 1575 tot he den .Dit werd bereikt door de groote me dewerking die van alle zijden, niet het minst van oud-studenten en studenten, mocht worden verkregen. Door aankoop en schenkingen telt de in ventaris- nu ruim 3700 nummers, waaron der de portrettencollectie alleen 1500 stuks bedraagt. Ook de bibliotheek is sterk ge groeid en de Commissie was zoo gelukkig de hand te kurir.en leggen, mede door fi- nancieele hulp van het Leidsche Univorsi- teitsfonds op eenige zeer waardevolle stuk ken, waaronder de bekende „Effigies" een collectie gegraveerde portretten van 139 hoogleeraaren door Van der Aa in 1716 uit gegeven en een uitgave van Meursius' hoogleeraarsbiografien van 1617, waarvan slechts 2 exemplaren bekend zijn. Het an dere bevindt zich in de Bodleyan Library te Oxford. Ook de penningverzameling is zeer belangrijk geworden en bevat menig kostbaar stuk. Met Museum, dat op 9 Februari 1931 werd geopend, bevat een permanente ten toonstelling, die echter momenteel wegens de tijdsomstandigheden gesloten is. Be halve dit, is er ook een aantal tentoon stellingen gehouden, die alle op een pn- derdeel van de geschiedenis der Universi teit betrekking hadden. De openingsten toonstelling was gewijd aan de Academi sche gebouwen en hun groei. Verder orga niseerde de Commissi# in 1931 de tentoon stelling ter gelegenheid van het Oriënta listen Congres, in 1932 de tentoonstelling bij de Sterrewacht-herdenking, terwijl in 1934 de Universiteit onder het Fransche bewind van 18061815 het onderwerp der expositie was. In 1925 werd assistentie verleend bij de tentoonstelling bij gelegen heid van het Medisch Congres, dat toen alhier gehouden werd, terwijl in 1936 in samenwerking, met den Hortulanus. de ont wikkeling van den Hortus Botanicus van 1538 tot 1935 door een verzameling docu menten en prenten werd getoond. Trotsch kon de Commissie op 8 Febr. 1937 de ten toonstelling openen van portretten van hoogleeraren etc. geheel uit eigen collec tie samengesteld en alleen teekeningen en prenten bevattende die ook als kunstwerk van waarde waren. De prachtige teekenin gen door H. H. Kamerlingh Onnes van eenige hooglesraren gemaakt en de carri- caturen van H. Ramaekers van medische professoren, verhoogden de beteekenis. Tot slot dient nog vermeld de expositie gehou den bij de inwijding van den nieuwen vleu gel van het Academiegebouw, waarbij een overzicht werd gegeven van de geschiede nis van het oude gebouw aan het Rapen burg. Van een drietal dezer tentoonstellin gen werd een gedrukte catalogus uitgege ven. Niet alleen werd arbeid naar buiten ver richt, doch ook aan de verzorging der-ver zameling werd veel werk gegeven, terwijl eveneens medewerking werd verleend bij de lustrum-tentoonstelling van het L.S.C. Voor wetenschappelijke onderzoekingen werd in vele gevallen materiaal beschik baar gesteld, in het bijzonder werd voor eenige proefschriften assistentie verleend. Ook aan de contemporaire geschiedenis gaf de Commissie de noodige aandacht. Zoo werd van den aanvang af een syste matisch geordende verzameling kranten knipsels bijgehouden, terwijl ook overigens documenten uit het heden regelmatig bij een werden gebracht. Ruim 6400 bezoekers schreven zich in het gastenboek in. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Commissie werd dezer dagen in een vergadering in het Academiegebouw dit feit herdacht, waarbij als eeregast de president-curator der Uni versiteit aanwezig was. In een hartelijke toespraak memoreerde mr. Van de Sande Bakhuyzen hetgeen de Commissie onder de kundige leiding van prof. Knappert en dr. Molhuysen heeft tot stand gebracht en hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de Commissie in de komende jaren voort moge gaan met haar werk in het belang der Universiteit. Ook de secretaresse, mevrouw O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heu- kelom bracht hij dank voor hetgeen zij zoowel als secretaresse der Commissie als in haar functie van conservatrice van het Museum deed. Haar werden bloemen aangeboden. Ter gelegenheid van de herdenking werd door mevr. C. A. Siegenbeek Van Heuke- lomLamme te Oegstgeest aan het Acade misch Historisch Museum aangeboden het manuscript van een door haar uit de ori- gineele bronnen samengestelde complete lijst van biografische gegevens van cura toren, hoogleeraren, lectoren, bibliotheca rissen en regenten van het Staten Collegie en het Walse Collegie van 15751940, wel ke lijst uitgegeven zal worden onder toe zicht van de Historische Commissie en on getwijfeld een waardevolle aanwinst zal blijken te zijn voor de bestudeering der geschiedenis van de Universiteit Een belangrijk punt op de agenda vorm de de financieele toestand der Commissie, die, wil zij haar werk steeds zoodanig kun nen voortzetten, dat aan de eischen van de steeds groeiende inrichting wordt vol daan, dringend versterking noodig heeft. De Commissie deed daarom ook een be roep op allen, die belang stellen in de Leidsche Universiteit, om haar werk te blijven steunen zoowel geldelijk als ook door het afstaan van voorwerpen, docu menten of boekwerken, die van belang voor de verzameling kunnen zijn. In het bijzonder worden zij, die als student Lei den hebben leeren liefhebben, opgewekt bij te dragen tot den bloei van het Academisch Historisch Museum. Met algemeene stemmen werd besloten, den aftredenden voorzitter, dr. P. C. Mol huysen, tot eerelid der Stichting te benoe men. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Coornhertherdenking. De jaarlijksche vergadering van de Mij. der Nederlandsche Letterkunde zal Zater dag 2 November in Concordia te Gouda gehouden worden. Na de opening der vergadering door den voorzitter. mr. M. Nyhoff, zal prof. B. Eecker een rede houden. Vervolgens ko men de verschillende verslagen aan de orde, waarna de stemming zal gehouden worden over de toekenning van den jaar lijks uitgeloofden prijs van aanmoediging, genaamd „Lucie B. en C. W. van der Hoogt- prijs". Van de verdere agenda vermelden wij de voorstellen om de jaarlijksche vergadering voortaan in Juni te houden en dat om dé Maatschappij te doen toetreden tot de Werkgemeenschap der Wetenschap in Ne derland. Na de verkiezingen zal in de Sint Jans- kerk de Coornhertherdenking plaats heb ben. Prof. dr. C. G. N. de Vooys zal daar een rede uitspieken en mej. Waldie van Eek enkele gedichten van Coornhert voor dragen. Op de Oosthaven zal vervolgens de ont hulling geschieden van een gedenksteen aan den gevel van het huis, waarin Coorn hert overleden is. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Abonnementsvoorstellingen gaan door. Naar wij vernemen zullen de abonne mentsvoorstellingen in den Leidschen Schouwburg op Zondagmiddag doorgang vinden, ondanks het feit, dat het aantal in geschrevenen niet zoo groot is als andere ja ren. Waar er dezen winter van een optre den van gezelschappen buiten de abonne mentsvoorstellingen wel geen sprake zal zijn, mag het besluit van het Leidsche Schouwburgbestuur wel op prijs worden gesteld en tot nog grooter deelname wor den opgewekt De tweede abonnementsvoorstelling zal a.s. Zondag des middags om half drie wor den gegeven „Het Masker" zal dan opvoe ren „Twaalf in de jury-bank" van Charles Max Arthur, naar het werk van den Hon- gaarschen schrijver Bus Tekete Laszlo. Men zie de annonce in dit nummer. FIETSENDIEF IN DE VAL. Goede vangst van een rechercheur. Gistermiddag stapte een rechercheur van politie alhier den winkel van een rij wielhandelaar binnen, toen een jongmensen juist bezig was een rijwiel, dat hij bij zich had te verhandelen. De rechercheur volgde het gesprek, dat gevoerd werd en het optreden van het jor.gmensch kwam hem eenigszins ver dacht voor. Hij noodigde den verkooper daarom beleefd uit met hem mee te gaan naar het politiebureau, waaraan deze ge willig voldeed. Beiden waren per rijwiel en dus fietsten zij gezamenlijk naar de Zonneveldstraat. Maar onderweg zette het jongmensch on verwachts een spurt in, m.a.w. hij nam de beenen. De rechercheur was evenwel ook een meester op het stalen ros en had den vluchteling spoedig weer te pakken. Op het bureau werd hij natuurlijk duch tig aan den tand gevoeld. Het jongmensch bleek te zijn de 25-ja- rige J. L. K. uit Utrecht. Hij bekende het rijwiel gestolen te hebben in Tilburg en probeerde het hier te gelde te maken. Bij onderzoek bleek, dat de aangehou dene tevens nog gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad voor een vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij hem een maand gevangenisstraf was opgelegd. WARENHUISDIEFSTALLEN. Door de politie is aangehouden de 51- jarige mej. M. v. A., die in gezelschap van haar dochter, zich schuldig had gemaakt Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VAN GEDRAGEN KLEED ING EN GEBRUIKTE DEKENS. Het Kleeding-Comité van den Distribu tie-dienst heeft de beschikking over een voorraad kleeding, welke ingeleverd is door personen, die zich nieuwe kleeding wenschten aan te schaffen. Deze voorraad bestaat voor de helft uit dameswintermantels, de andere helft wordt gevormd door wiiTterjassen voor heeren en jongens, wintermantels voor meisjes, heerencostuums en dekens vooj/ volwasse nen en kinderen. De aantallen'.heerencos tuums en dekens zijnkmiet groot. Deze goederen yuljbn ter (beschikking worden gesteld y€n hkn, die niet over vol doende inkomsten befchikken koopen. Dit ^sschiedf gratis ring van tinnen va: die. t^tkeèrihg uft een werk- iteund wolden door de bverleenirw (Dienst v. Sociale Zapm), of%oor den Gem. Dient voor Maatschap palij* Hulpbetoon, zoome de gezinnen waa&yaa leden werken in werkverschaffingVi,isemen voor deze goe deren NIET in^fenmerking. Gesteund-en van kerkelijke en foizondere instellingen van weldadigheid, die drin gend behoefte hebben aan iets uit de bo venvermelde goederen, kunnen hun aan vragen daartoe doen bij de instelling, die hen steunt. Dit geschiedt uitsluitend op formulieren, die bij de ondersteunden in stellingen te krijgen zijn. Personen, die niet worden gesteund, maar die feitelijk niet in meer welstand leven, kunnen zich schriftelijk wenden, tot het Comité, (adres Kleeding-Comité, Nieuwsteeg 6) met opgave van naam, adres en wat zij dringend behoeven. Daar bij dient duideijlk te worden vermeld voor welk gezinslid met leeftijd. Personen, die aan meer dan één adres een aanvraag indienen, worden uitgesloten. Daar de Commissie nog niet kan over zien hoe groot de behoefte is in verband met de voorraad, zal zij beginnen met niet meer dan één stuks per gezin af te geven. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 2507 Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 October 20 uur tot Zaterdag 2 Novem ber 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Hedenavond rijden j'naast DE 3 WERELD KAMPIOENEN de /.eidfclie jegens, leden van de Wielerver. Als Hoofdfilm TOEGANG LEEFTIJD Van onze Adverteerders KAPSALON EN PARFUMERIEZAAK J. P. v. d. BLOM. Hedenmorgen heeft de heer J. P. v. d. Blom zijn heerenkapsalon en parfumerie zaak van den Rijnsburgersingel 2 ver plaatst naar Steenstraat 57. In dit pand heeft de heer v. d. Blom in de eerste plaats een veel ruimeren winkel en daarnaast of beter gezegd daarachter een flinkè ruimte voor zijn heerenkapsa lon. Drie toilettafels bieden plaats voor een vlugge bediening. Dat alles zoo hygië nisch mogelijk is ingericht, behoeft in den tegenwoordigen tijd geen betoog. En wat den winkel betreft, hier vindt men- gezien de huidige tijdsomstandigheden, een ruime keuze in parfumerieën, waarin de fijne parfums een niet onbelangrijke plaats innemen. Waar de Steenstraat zich in een uiterma te druk verkeer mag verheugen, zal deze verandering zeker een goede verbetering blijken te zijn. aan een diefstal van goederen uit een Wa renhuis. Het ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de aangehoudenen reeds gedurende vrij langen tijd diefstallen in meerdere magazijnen hadden gepleegd. Handelsregister K. v. EL W ij z 1 g i n g. 1903. Confectiebedrijf W. F. Kors Zoon, Leiden, Haarlemmerstraat 241/243 Overl. Venn.: W. F. Kors, Leiden, d.d. 20 October 1940. Door een onbekend gebleven persoon is in den afgeloopen nacht een ruit vernield van de horlogezaak van den heer S. aan de Steenstraat. Voor zoover bekend wordt is niets vermist.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2