De strijd in Griekenland ontbrand DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fZ)e ee%óie JtaÜaan&cde lucfitaatiaaCien Mobilisatie en staat van beleg Momentje DINSDAG 29 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9784 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Gin 103003. Fostbn» U. V Slechte typen. De typen van slechte vaderlanders zijn niet uitsluitend menschen, die het slecht bedoelen, onder die typen rekenen wij ook menschen, die heelemaal geen bedoeling hebben of zelfs een goede bedoeling. Type van een slechten vaderlander is de onrust-stoker, de relletjes-ver wekker. Dit zijn de lieden, die ons volk in groote moeilijkheden kunnen brengen; die de be zettende macht tot voor héél het volk on aangename maatregelen kunnen dwingen. Type van een slechten vaderlander is degene, die, speculeerend op, den door hem als daarvoor gunstig beschouwden, toestand, dezen tracht te misbruiken, om landgenoo- ten, volksgenooten onaangenaam, nadee- lig: grievend te zijn. Type van een slechten vaderlander is ook degene, die alles wat voorheen is geschied plomp en lomp afkeurt, alsof ons volk tot op heden niet veel meer dan een menigte van analphabeten is geweest, die naar haar cultureele ontwikkeling smacht. Type van een slechten Nederlander is ook hij, die nu in-eens alles vergeet, wat anderen vóór dezen tijd aan goeds, aan nuttigs en edels hebben geschonken, en in grooten mate heboen geschonken aan pns volk. Dankbaarheid is geen overbodige luxe! Type van een slechten Nederlander is ook degene, die zelfs nu nog niet positief wil medewerken aan een zoo groot moge lijke eenheid en eensgezindheid onder het Nederlandsche volk, en zelfs daartegen over voortgaat met schimpen en schelden op, met kleineeren en omlaag-trekken van allen, die anders denken, onder politiek opzicht anders denken, dan hij. Type van een slechten Nederlander is ten slotte degene, die niet inziet, hoe nu eenmaal feitelijk is de toestand in ons land; welke zijn de consequenties van het feit, aat het gezag berust bij de bezettende macht: hoe dientengevolge behoort te zijn, gemeenschappelijk en individueel, onze hcuding tegenover die bezettende macht. De slechte typen vallen, helaas, ook het meeste op. Zoo ook de hier bedoelde type van slechte vaderlanders. De overgroote meerderheid van ons volk weet echter zijn houding te bepalen: in persoonlijke en na tionale waardigheid, in discipline en zelf- beheersching, in eenheid en eensgezind heid. Z.H. den Paus schrijft biddag uit. Z. H. Paus Pius XII heeft door middel van een „Motu proprio" gelast, dat 24 No vember a.s. over de geheele wereld H. Mis sen en openbare gebeden opgedragen zul len worden voor de actueele nooden der menschheid. Op dien dag zal de Paus zich naar de St. Pieter begeven, waar hij niet deze intentie een H. Mis zal celebreeren. REORGANISATIE DER POLITIE. In steden met meer dan vijftigduizend inwoners. Het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de besturen van de ge meenten met meer dan 50.000 inwoners een schrijven gezonden, volgens welke bevor deringen bij de gemeentelijke politie ver boden worden. Naar wij vernemen, staat deze maatregel is verband met voorgenomen reorganisatie maatregelen bij de politie in die gemeen ten. WAARNEMEND BURGEMEESTER DER GEMEENTE DONGEN. Ingaande 1 November 1940 is tot waar nemend burgemeester der gemeente Don gen benoemd dr. mr. Lijnkamp, geboren te Beverwijk 13 September 1905. Dr. Lijn kamp is jarenlang in den handel werkzaam geweest en heeft o.a. in de schoenindustrie te Oisterwijk gewerkt. In 1934 ving hij zijn studie aan de universiteit in Utrecht aan en promoveerde in 1938 tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Nadat hij 11/2 jaar op de gemeente-secretarie van Naarden heeft gewerkt, werd hij ingaande °2 Juli 1940 benoemd tot waarnemend burgemees ter der gemeente Leende. WAT ITALIË EISCHTE HET EERSTE OORLOGSCOMMUNIQUé. In het eerste Grieksche oorlogscom muniqué wordt volgens United Press verklaard, dat de Italianen de Griek sche stellingen langs de Albaneesche grens sedert half zes gistermorgen aan vallen. De Grieksche troepen bieden hardnekkig tegenstand. Uit Pee (aan de Grieksch Zuidsla- vische grens), meldt U. P., dat daar verluidt dat de Italiaansche troepen de plaatsen Bohoho en Radoti ingenomen hebben. De eerste luchtaanvallen van den ItaliaanschGriekschen oorlog zijn reeds gemeld. Zoo verneemt United Press te Athene, dat bij een Italiaan schen luchtaanval op Patras vier men schen gedood en veertig gewond zijn Voorts wordt gemeld, dat de luchtha ven van Tatoion, ten Westen van Mara thon, door Italiaansche vliegtuigen is gebombardeerd. Tenslotte hebben vier zware Italiaan sche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksche hoofdstad vlogen ten Noorden van de stad bom men laten vallen. Athene zelf werd niet aangevallen. Om 9 uur 30 gistermorgen werd in Athene voor de tweede maal lucht alarm gegeven. Men hoorde voortdu rend het vuur der afweerbatterijcn. Officieele Italiaansche kringen te Boedapest bevestigen volgen United Press, dat de Italiaansche opmarsch in Griekenland Maandagmorgen vroeg begonnen is. Bijzonderheden over het verloop van den strijd zijn nog niet be schikbaar. Volgens te Belgrado ontvangen be richten zouden de Italiaansche troe pen, door sterke afdeelingen der lucht macht ondersteund, den aanval begon nen zijn tegen het Grieksche district Ciamuria. De aanvallen zouden -zich concentreeren op de stad KosniposL ALGEMEEN MOBILISATIE EN STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND. Naar het Grieksche nieuwsagentschap meldt, is in Griekenland de algemeene mobilisatie afgekondigd. Koning George II heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin het opgewekt wordt tot den strijd. Bepaald is, dat van gisteravond af Athe ne en de overige Grieksche steden ver duisterd moeten zijn. In geheel Griekenland is de staat van beleg afgekondigd. Alle scholen zijn ge sloten. LONDEN BESCHOUWT GRIEKENLAND ALS BONDGENOOT. United Press meldt uit Londen: Naar van toonaangevende zijde ver klaard wordt, beschouwt Engeland Grie kenland als zijn bondgenoot DE ITALIAANSCHE NOTA AAN ATHENE. Grazzi, de Italiaansche gezant te Athene, heeft gisterochtend om drie uur een nota aan de Grieksche regeering overhandigd, waarin o.a. gezegd wordt: De Italiaansche regeerlng heeft herhaal delijk moeten constateeren, dat de Griek sche regeering in het huidige conflict eer houding aangenomen en gehandhaafd heeft, die niet slechts in tegenspraak staat tot de vreedzame, vriendschappelijke buur- betrekkingen tusschen twee naties, doch ook tot de welomschreven plichten, die voor de Grieksche regeering uit haar po sitie als neutralen staat voortvloeide. Herhaaldelijk heeft de Italiaansche re geering zich gedwongen gezien de Griek sche regeering uit te noodigen zich aan deze plichten te houden en voorts te pro testeeren tegen haar stelselmatige schen ding, te ernstiger, omdat de Grieksche re geering duldde, dat haar territoriale wate ren, kusten en havens in den loop der oor- logsoperaiies door de Engelsche vloot ge bruikt werden, voorts de ravitailleering der Britsehe luchtstrijdkrachten begunstig de en de organisatie van een militairen be richtendienst in den Grieksche v archipel tot nadeel van Italië toestond. De Italiaansche regeering heeft de be wijzen in handen, dat deze samenwerking door de Grieksche regeering beraamd is en door overeenkomsten van militair, ma rine- en luchttechnisch karakter geregeld was. De Italiaansche regeering moet bij deze gelegenheid de Grieksche regearing herin neren aan de provcceerende actie, die zij gevperd heeft door haar terroristische po litiek tegen de bevolking van Samoerie en de voortdurende pogingen om aan de over zijde van haar grenzen onlusten te ver wekken. Dit alles kan niet langer door Italië worden geduld. De neutraliteit van Grie kenland is steeds meer uitsluitend schijn gt worden. De verantwoordelijkheid voor dezen toestand ligt vooral bij Groit-Bri- tannië en zijn voornemen steeds r» esr vol ken in den oorlog te betrekken. Het is thans volstrekt duidelijk, dat de politiek van de Britsehe regeering er op gericht was en is hst Grieksche gebied te /eran deren in een basis Voor oorlogsacties tegen Italië of althans deze verandering te doen toelaten. Dit kon slechts tot een gewapend conflict tusschen Italië en Griekenland leiden, een conflict, dat de italiaansche regeering be slist voornemens is te vermijden. De Italiaansche regeering is derhalve tot het besluit gekomen als garantie voor de neutraliteit van Griekenland en de veiligheid van Italië van de Grieksche regeering machtiging te ver langen om met de eigen weermacht voor den duur van het hnidige conflict met Groot-Aritannië enkele strategi sche punten op Grieksch gebied te be zetten. De Italiaansche regeering noo- digt de Grieksche regeering uit zich te gen een dergelijke bezetting niet te verzetten en den vrijen doortocht van de voor deze bezetting bestemde troe pen niet te belemmeren. Deze troepen komen niet als vijanden van liet Griek sche volk en de Italiaansche regeering heeft geenszins het voornemen door de tijdelijke bezetting van enkele strate gische punten, die uit de noodzaak van den toestand voortvloeit en een zuiver defensief karakter draagt, de souve- reiniteït en onafhankelijkheid van Griekenland te benadeelen De Italiaansche regeering stelt aan de Grieksche regeering den eisch, ter stond lan de militaire instanties de noodige bevelen te geven, opdat deze bezetting op vreedzame wijze kan ge schieden. Voor het geval de Italiaan sche troepen op tegenstand zullen stui ten, zal deze tegenstand met wapen geweld gebroken worden. STEFANI OVER GRIEKSCHE NEUTRALITEITSSCHENDINGEN De diplomatieke medewerker van het agentscnap Stefani schrijft het volgende over het Italiaansch-Grieksche conflict: De nota, die de Italiaansche gezant te Atnene Maandag aan de Grieksche regee ring heeft overnandigd, legt duidelijk de volle verantwoording bloot, welke Grie kenland met zijn uitdagende houding en zijn voortdurende neutraliteitsschenoingen op zich genomen heeft. De feiten, waarop het Italiaansche memorandum berust, zijn ten deele bekend. Sinds geruimen tijd ont wikkelde de Grieksche regeering aan. de grens van Albanië een politiek van terreur en chicanes tegenover de Albaneesche be volking, om aan de grens onrust te stichten. Minder békend daarentegen zijn de schen dingen der neutraliteit, die de Grieksche regeering volgens de internationale neutra- liteitsbepalingen begaan heeft. De territo riale wateren, de kusten en de havens van Griekenland werden en worden nog door de Engelsche vloot als operatiebasis tegen Italië gebruikt. Met de Grieksche regee ring £ls medeplichtige kon Engeland in den Griekschen archipel een geheel net oprich ten voor het overbrengen van militaire in formaties en voor het verzorgen van zijn eigen strijdkrachten. De diplomatieke ver tegenwoordiger van Italië heeft de Griek sche regeering daarop herhaaldelijk ge wezen. Maar de Grieksche regeering heeft haar samenwerking met de bewapende Engelsche krachten nog versterkt, in plaats van maatregelen te nemen, die in overeen stemming waren met haar neutraliteits- plichten. Griekenland heeft zich daarbij verlaten op de „garantie" van Engeland, dat er sinas het uitbreken van het conflict slechts op uit was, politieke en militaire verplichtingen aan te gaan, welke Engeland een uitbreiding van zijn omsingelings plannen tegen ae as-mogendheden mogelijk maakten. De verantwoording voor een der gelijke politiek valt uiteraard allereerst op ae regeering van Londen terug, die van het begin af aan erop bedacht was steeds meer lanaen bij dit contiict ter verdediging van zijn eigen imperialisme te betrekKen. Wil men nauwkeurig zijn, dan moet men ech ter zeggen, dat de verantwoording voor het geen tnans gescniedt rechtstreeks op reke ning komt van de Grieksche regeering, die zich er reitenschap van had dienen te geven, dat ae voortdurende schendingen der neu traliteit in alle omstandigheaen ernstige gevolgen moesten hebben. De ltaliaanscae regeering heelt buitengewoon lang geduld genad. Maar thans is ae maat vol, en de ware bedoelingen van Griekenland moe ten thans definitief worden opgehelderd. ZUID-SLAVlë NEUTRAAL Naar United Press te Belgrado van be voegde zijde verneemt, zal Zuid-Slavië in den Griessch-italiaanschen oorlog neu traal blijven. Tegelijkertijd werd eenter de spyt van Zuid-Slavië uitgedrukt, dat het tooneel van den strijd is uitgebreid. Zuid- Slavië slaat den toestand met de grootst mogelijke opmerkzamheid gade. Het land hoopt oprecht, dat zijn neutraliteit geres- pecicera zal worden. In. politieke kringen van de Joego- Slaviscne hoofdstad wordt het zeer opmer kelijk gevonden, dat de Joego-Slaviscne re geering tot nu toe niet in een kabinetsver gadering bijeengekomen is, doch dat de toonaangevende ministers zich beperken tot het nouden van wederzijdsche bespre kingen. Men zou hierin een aanduiding wil len zien, dat Joego-Slavië zich niet direct bij het Italiaansch-Grieksche conflict be trokken voelt. Van bevoegde Joego-Slavische zijde wordt verklaard, dat met betrekking tot het Italiaansch-Grieksche conflict tot dus verre geenerlei bijzondere militaire maat regelen zijn getroffen. DE HOUDING VAN TURKIJE Het Turksche gezantschap te Belgrado verklaarde aan United Press dat over de houding van Turkije in het Italiaansch- Grieksche conflict eerst over eenige dagen een beslissing zal vallen. GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat door een talrijke inlandsche priesterschap de H. Kerk in de Scandinavische landen tot grooten bloei kome" is voor de maand November de intentie van de gebedsactie vanwege het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van inlandsche priesters in de missielanden. Denemarken telt ruim 26.000 Katholie ken op ongeveer 3.900.000 inwoners, Noor wegen goed 3.000 Katholieken op ongeveer 2.900.000 en Zweden ruim 4.000 Katholie ken op ongeveer 6.300.000 inwoners. In deze landen heerschte in de middel eeuwen een bloeiend katholiek leven: tal rijke ruines van eens bloeiende klooster- gemeenten zijn de stille getuigen van de ondergegane luister van het Katholicisme. Maar de onvolprezen ijver en toewijding onzer missionarissen hebben opnieuw het Licht ontstoken van het Oude Geloof en het zaad is weer aan het ontkiemen op de rotsharde bodem van de versteende on verschilligheid. Langzaam maar zeker groeit de Kerk in de Scandinavische landen, doch die groei en uitbouw kan pas tot vollen was dom komen, wanneer er meer inlandsche priesters zijn, zonen van het eigen volk. Hun getal is thans nog zoo gering en daar om moeten wij in de maand November op bijzondere wijze Gods groote genade af- smeeken voor de priesterroepingen in de Noordsche landen, opdat Zijn Kerk daar weer tot grooten bloei kome. Nieuwe deelnemers aan de gebedsactie kunnen op aanvrage gratis intentieformu lieren bekomen by Mgr. Th. M. BEKKERS, te Voorschoten. NA 10 UUR. Eenige weken geleden heb ik het verhaal gelezen van een juffrouw uit 's-Gravendeel, die na tien uur beslist nog iets te doen had in een huisje, dat buiten haar huis stond, om precies te zijn: aan den overkant van den dijk. waaraan zij woonde. Deswege moest zij voor den kantonrechter te Oud- Beyerland dit gedrag rechtvaardigen. De wijze kadi durfde echter over deze précaire zaak maar niet zoo direct zijn oordeel vellen, en hield de zaak aan. Dezer dagen nu was de juffrouw weer present niet na tien uur in het huisje, maar bij den kantonrechter en daar bleek uit getuigenverklarin gen, dat zij met eenige Duitsche mi litairen had staan praten. En nu kreeg zy 30.boete met een week voor waardelijke hechtenis. Juridisch bezien is het m.i. echter best mogelijk, dat zij dat Duitsche ge sprek op den terugweg heeft gevoerd. Zoo niet, dan geldt de vraag of ook hetgeen de delinquente in haar huisje deed door de bezettingsautoriteiten in het 10 uur-verbod is inbegrepen. Een positie, als waarin deze juffrouw zegt te hebben verkeerd, lijkt mij toch volstrekt ongevaarlijk. Ten minste voor de bezettende overheid. En houdt deze aan dat strenge standpunt vast, dan wordt het zoeken naar een oplos sing in zulk een geval een zeer moei lijke zaak. Maar er is natuurlijk een oplossing. Maar daarvoor is zeep noodig. En ook dat geeft weer moeilijkheden, al is die oplossing dan ook goedkooper dan de ƒ30.boete van den kanton rechter. ELKEN MIDDAG In DE INSTUIF van het TRIANON -THEATER Breestraat no. 31 - LEIDEN 5 O'CLOCK TEA ORKEST KETH - GRATIS SURPRISES voor de Dames. TROONREDE VAN KONING BORIS SOFIA, 29 Oct. (D.N.B.) By de ope ning van de Sobranje heeft koning Boris Maandagmiddag de volgende troonrede uit gesproken: Met bijzondere voldoening constateer ik dat de tot dusver gevolgde buitenlandsche politiek gunstige resultaten heeft opgele verd. De koning vermeldde vervolgens het tusschen Bulgarije en Roemenië in Krajowa onderteekende verdrag over een terugkeer van de Zuidelijke Dodroedsja tot het Bul- gaarsche koninkrijk en sprak van de dank baarheid van het Bulgaarsche volk jegens de groote leiders van Duitschland en Italië voor hun initiatief en vriendschappelijke hulp. Dit feit, aldus de koning, heeft de banden van vriendschap nog versterkt, welke reeds tusschen ons en de beide groo te mogendheden bestonden. De blijdschap van het Bulgaarsche volk is des te grooter, omdat de oplossing van de Dobroedsja- kwestie langs vreedzamen weg is geschied, waardoor de traditioneele betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië en een nauwere wederkeerige samenwerking her steld konden worden. Onze betrekkingen tot Joegoslavië en Turkije zijn vastgelegd in de verdragen, die ons met deze landen verbinden. Onze politieke en economische betrekkingen met de Sovjet-Unie blijven zich op gelukkige wijze ontwikkelen. Ook de betrekkingen tot andere landen ver vullen de regeering met vertrouwen. Het volk zal alles in het werk stellen om de rust van het land te bewaren en de vitale belangen te verdedigen. De maatregelen, welke tot versterking der nationale ver dediging en tot bescherming der onafhanke lijkheid getroffen zijn, geven ons het recht, zoo sluit de troonrede, de toekomst rustig tegemoet te zien. BEKEND NEDERLANDER TE BERLIJN OVERLEDEN .Op den leeftijd van 48 jaar is gisteren te Berlijn plotseling overleden onze landge noot de heer Brenninkmeyer, lid van de firma C. en A. Brenninkmeyer aldaar. De overledene was door zijn milddadigheid ook in de Nederlandsche kolonie bekend. Hij laat vrouw en twaalf kinderen na. CENTRALE CRISIS-CONTROLE DIENST. Door controleurs van den crntralen cri sis-controle dienst, afd. algemeene controle, zijn vandaag te Hilversum drie wagons aardappelen, totaal 50 a CO ton, in beslag genomen. Deze aardappelen werden het consump- uegebied Hilversum binnengevoerd zonder geldig geleidebiljet.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1