OMGEVING RIJNSTREEK Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 28 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EGYPTISCHE AMULETTEN ALS DRAGERS VAN LEVEN. Inleiding van prof. dr. A. de Back. Zaterdagmiddag vond de eerste der serie najaarslezingen plaats van het Voorazia- tischEgyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux", georganiseerd in samenwerking met het Nederlandsch Instituut voor het Na bije Oosten en de Vereeniging voor Antieke Beschaving. Op deze eerste bijeenkomst sprak prof. dr. A. de Buck, hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, over „Egyptische Amuletten als dragers van leven". Het geldt hier een klasse van voorwer pen, meestal klein van formaat, die aan snoeren geregen aan de mummies werden meegegeven. Zij zijn in grooten getale ge vonden en in de meeste musea ruim ver tegenwoordigd. Terwijl de beteekenis van sommige (bijv. de twee vingers) nog ge heel ondoorzichtig is, is die van andere zeer duidelijk. Wanneer bijv. een naboot sing van de teekens leven of frisch zijn of 'het oog, dat het leven van Horus voorstelt, aan den doode worden meegegeven, is de bedoeling klaarblijkelijk den doode het le ven te verzekeren, mede te deelen. Dezelf de beteekenis hebben de voorwerpjes, die nu nader besproken zullen worden. Daarbij zal telkens de nauwe samenhang blijken tusschen deze magische voorwerpen en de geheele Egyptische wereldbeschouwing. De horizon, d.i. een tweetal bergtop pen, waartusschen de zon opgaat. Dit punt oorspronkelijk is er slechts één horizon in het Oosten is een bijzonder punt in den kosmos. Hier raken hemel en aarde, boven en beneden, deze en de andere we reld elkaar. Er bevinden zich deuren, waar door de zonnegod onze wereld betreedt. Daar staat in de Aaloe-velden de god Sjoe en beurt den zonnegod ten hemel. Andere teksten spreken van een strijd en overwin ning op vijandige machten. De dagelijksche vernieuwing van het zonneleven is het op verschillende wijze gevarieerde thema. Die zelfde vernieuwing moet dit amulet den doode schenken. De trap. De verklaring van dit amulet voert ons terug naar het begin der dingen. Eens was alles water; Noen, de oerwateren, vulden alles. De scheppergod bevond zich daarin, alléén en zonder plaats, waarop hij staan kon. Toen verhief zich in de wateren het eerste land, een heuvel, soms als een natuurlijke heuvel, meestal als een trap voorgesteld. Daarop staande schiep de scheppergod het eerste godenpaar enz. Of ook wordt het de trap van Sjoe genoemd; deze zou op die trap voor het eerst den he mel (en de zon) omhooggeheven hebben.* In de pyramidenteksten wordt beschreven, hoe met den zonnegod de gestorven koning dit eerstgeschapen land betreedt. Het is de plaats, waar de scheppende energie zich het eerst en zuiverst manifesteert en als zoodanig een zinrijke gave voor den doode. De hoofdstut, waarop de slaper het hoofd neerlegt. Hij tilt het hoofd van den slaper op en dit optillen van het hoofd is evenals het zich opheffen in het algemeen een teeken van leven, van opstanding. De theologie vindt hierin gereede aanleiding tot aanknooping van alerlei gelijksoortige voorstellingen. De werkzaamheid van den hoofdstut is dezelfde als die van Sjoe in den horizon. Dus kan de stut afgebeeld worden als Sjoe en als staande in den horizon tus schen de twee leeuwen, die een variant van j de twee bergen zijn. Dekikvorsch. Zijn geboorte gebeurde volgens de algemeene voorstelling der oud heid vanzelf, uit het slijk, zoodat men soms exemplaren zag ten deele reeds dier, ten deele nog aarde. Dit sportane ontstaan maakte het mogelijk hem als symbool van herleving te beschouwen. Als hieroglyph kan de kikvorsch beteekenen: die het le ven herhaalt, vernieuwt. Een godin van ge boorte heeft daarom de kop van een kik vorsch, evenals de vier mannelijke leden van de acht oergoden (vier paren), die te zamen de chaos vertegenwoordigen. Daar mee zijn wij weer bij de schepping terecht gekomen. Het zooeven genoemde volksge loof maakte den kikvorsch bij uitstek ge schikt tot symbool van scheppende kracht en dus tot amulet voor den doode. De beschouwing dezer amuletten foont dus, dat het verschil tusschen volksgeloof en priesterwijsheid niet zoo groot is, als men het dikwijls voorstelt. De grenzen tus schen onbegrepen sieraad, magisch voor werp en diepzinnige speculatie zijn niet scherp te trekken. Men zou hiermee kun nen vergelijken het gebruik van het kruis in een Christelijke samenleving. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië." In verband met de te houden Najaars examens van de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigingen in Ne derland kan worden medegedeeld, dat de examengelden voor hen, die op den dag van het door hen af te leggen examen, minstens 1 jaar lid zijn van bovenvermel den bond 4.bedragen, terwijl het even- tueele diploma hun gratis wordt verstrekt. Voor hen, die nog geen vol jaar of in Let geheel geen lid zijn, bedragen de kosten voor inschrijving 5.plus 12.50 voor het eventueele diploma. Evenals andere jaren bestaat ook nu weer gelegenheid tot gratis deelname voor hen die reeds een jaar lid zijn. Degenen, die meenen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, moeten zulks vóór 6 No vember a.s. aan het bondsbureau Jan Luy- kenstraat 12 Amsterdam-Z., laten weten, onder vermelding van hun bondsnummer, aan welk examen zij wenschen deel te r.e- men en met overlegging van een bewijs van hun leeraar, dat zij op grond van hun studie instaat worden geacht met groote kans van slagen aan het exaftien te kunnen deelnemen. In Leiden zal dit seizoen geen Vakcursus voor het Manufacturenbrevet kunnen wor- De „Winterhulp Nederland" De Rijkscommissaris in het bezette Ne- derlandsche gebied heeft aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken en waarnemend secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken, het volgende schrijven doen toe komen: Bij mijn besluit van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" opgericht. In het raam van deze stichting is tot steun aan de algemeene leiding een eereraad gevormd. Ik benoem U tot voor zitter van den eereraad in de overtuiging, welke in de stichtingsregeling is vastge legd. Te dezer gelegenheid zóu ik uitdrukking willen geven aan de hoop, dat deze hulp actie in het belang van het welzijn van het Nederlandsche Volk met volledig suc ces zal worden bekroond. OPROEP VAN HET EERE-COMITé AAN ALLE NEDERLANDERS. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart heeft opgericht de stichting „Win terhulp Nederland." De ondergeteekende, voorzitter van het ecre-comité voor de „Winterhulp Neder land" roept by deze het Nederlandsche volk in al zijn geledingen op, om eensge zind steun te verleenen aan dit groote werk dat als doel heeft te helpen, zonder aan zien des persocns, van rang, stand of partij. Dit helpen beteekent derhalve het leni gen van nood, in een geest van ware chris telijke naastenliefde. Hierbij wordt tevens een beroep gedaan op alïe landgenooten om zich in grooten getale, als vrijwillige helpers en helpsters voor de „Winterhulp Nederland" aan te melden bij de plaatselijke directeuren. De nood, die bestreden moet worden, is groot. Laat ons daarom allen de handen ineen slaan en helpen. De voorzitter van het eere-comité van „Winterhulp Nederland", get. SNOUCK HURGRONJE. den gehouden door het verduisteringspro bleem. Belangstellende leden kunnen wij echter verwijzen naar de afd. Den Haag van den Bond, kantoor Stationsweg 42, Den Haag, waar een cursus gegeven wordt. De lessen worden op Zondag gegeven. Muziek RESIDENTIE-ORKEST. Ie Abonnementsconcert. Ook het Residentie-orkest is zijn jaar lij ksche serie-concerten te dezer stede gis teren begonnen, waarbij Frits Schuurman de leiding had en waarbij zijn hoedanigheden als dirigent bleken. Het programma, dat in eenigszins vereenvoudigde uitgave is aan geboden, geeft toch voldoende overzicht om den toehoorder voor te lichten bij het aanhooren der te spelen werken. Een en ander vertelt het van de ,,Mannheimer- school", iets over Haydn's type kunst en diens Symphonie „Die Uhr" of wel de „D-dur symphonie", die gespeeld werd. Wist Haydn uitmuntend voor de stem te schrijven, niet minder artistieken grond slag heeft zijn instrumentale muziek. Het orkest, waarvan de leider een modern in- zioht heeft in de wedergave van het werk, was in goede conditiè. De dirigent gevoelt zich hesrscher over het groot-orkest en al moge hij in uitdrukking de diepste van „Adagio, de élégance van het Andante", de rhythmiek van menuet of de humor en geest van de „Finale" hebben aangevoeld, de klankvorming was over het geheel naar ons begrip wat massaal. Niettemin waren er gedeelten, waarin de effectvolle instrumentale behandeling en de interes sante rhythmiek uitstekend tot haar recht kwamen. Het beminlijk opgewekt karak ter van de muziek spreekt al dadelijk tot de menschen en maakt ze zeer aantrekke lijk. Evenals al zijn andere menuetten is ook dit onovertroffen in handen van den meester, al vergeten wij niet, dat Haydn de Menuet ontdaan heeft van het karak ter van dans der voorname wereld en haar overgebracht heeft in een meer gemoede lijke, vriendelijke sfeer, die haar vroeger vreemd was. De interpretatie genoot een technische verzorging en werd tot een sluitend gespeelde orkestpartij. Maria Neuss, een jonge violiste (naar men ons zeide Hongaarsche), speelde Gla- zounow"s „Vioolconcert a moll" en haar in- terpretaie valt niet te onderschatten. Ma ria NeuSs is een technisch knappe en be gaafde violiste, die met charme speelt en met groote zekerheid. Haar spelkwalitei- ten zijn van goeden huize. Ze speelt im pulsief en met een warme aanvoeling die haar prestatie opsiert. Haar streek is krachtig en de cantilene tot in de hoogte zangerig en glanzend. Virtuoos muzikaal en met meesterschap heeft zij zich van van haar zware taak gekweten. Een veel vuldig terugroepen en bloemen was de uitdrukking van waardeering, die het vrij talrijk auditorium voor haar presta tie had. Dezen winter zullen wij haar nog eens op den Kunstkring hooren, waar wij in een recital gelegenheid zullen hebben haar in verschillende werken te hooren. De veeleischende begeleiding werd uitne mend verzorgd: verrijkend en aanvullend, zoodat het resultaat naar wensch was. „Georgica" van Werner Egk werd als slot gespeeld. De tegenwoordige dirigent van de Berlijnsche Staatsopera gaf niet te vergeefs dezen naam welke „Lande lijk gedicht" beteekent aan zijn compo sitie. Hij kent origetwijfeld de geheimen van het orkest. Het symphonie-orkest heeft de plaats ingenomen van het eenvoudige boeren-strijkje en heeft ons getrokken in de sfeer van het Beiersche volksleven. De klankpartijen zijn door den dirigent in evenwicht gehouden, zoodat met zijn visie op het niet van humor verstoken werk het een uitvoering werd met geest en over tuiging. Een gehéél zonder inzinking! Me nigeen heeft genoten van de folkloristische muziek, die met élan werd gespeeld. Veel toejuiching voor den dirigent en het or kest. J. K. RIJNSBURG MET DE VOET ONDER EEN TRAM. Bij het eruit-springen. Mej. Bartels uit Katwijk aan Zee was met de tram vanuit Leiden op weg naar huis, toen zij onderweg bemerkte, dat zij de halte splitsing Rijnsburg'gepas seerd was richting Noordwijk, dus in een verkeerde tram was gestapt. Bij de Smidsteeg te Rijnsburg zou zij uit de rijdende tram springen, met het noodlottig gevolg, dat een harer voeten onder de tram geraakte en verbrijzeld werd. Zij is naar het Academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN BRAND IN STOOMWASSCHERIJ. Ketelhuis gedeeltelijk uitgebrand. Zondagmiddag omstreeks half twee ont stond brand in het ketelhuis van de stoom- wasscherij „De Ster" van den heer F. van Hofwegen aan de Prins Hendrikstraat. Aanvankelijk werd door de bewoners en anderen getracht het vuur met behulp van emmers water te blusschen. Toen men meende, dat het vuur was bedwongen sloe gen plotseling de vlammen uit het dak. De brandweer die snel aanwezig was, ving het blusschingswerk aan. Brandweerlieden kropen op het dak, verwijderden een aan tal dakpannen en toen gelukte het spoe dig met een slang van de baby-brand spuit het vuur te blusschen. Het gebouw is gedeeltelijk uitgebrand. De oorzaak is tot dusver onbekend. Aanbesteding. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben heden j aanbesteed het maken van een aarden weglichaam met bijbehoorende en' bijko- I mende werken voor den provincialen weg langs de Oostzijde van de Gouwe te Al- phen aan den Rijn. Laagste inschrijver was A. v. d. Straa- ten te Mijnsheerenland voor 53.350. ZOETERWOUDE Aanbesteding. Bij de Zaterdag door B. en W. gehouden aanbesteding van het ver nieuwen van de Witte brug in het Gelders- woude, onder directie van ir. J. G. Chris- tiaanse te Rotterdam, zijn ingekomen de volgende inschrijvingen: Gebrs. Jan en Wybe Schipper, Leiderdorp 6750. H. Bak ker, Giesendam 6345, C. Gosschalk te Lei den 5960, W. Oudshoorn te Leiden ƒ5955, firma van der Geer en Stuifzand 5950; Halverhout, Leiden 5750, A. van Duin, Noordwijk 5670, W. F. Marcelis, Leiden ƒ5500, Gebrs. Schouten, Leider dorp 5555, H'. C. Heemskerk, Leiden 5315, Groen en Bregman,, Benthuizen 4960, M. S. v. d. Voort, Leiden 4874, Deerenberg en van Wijk, Alphen aan den Rijn 4750, Th. L. Zitman, Zoeterwoude ƒ4500, de erven A. Paardekooper ƒ4499, A. J. v. Bennekom en J. J. Rodewijk 4450. Het werk is'aan de laagste inschrij vers gegund. Binnenland POLITIEKE I\CIDENTEN TE DEN HAAG. Gedurende het afgeloopen weekeinde hebben zich te 's-Gravenhage politieke in cidenten voorgedaan. De autoriteiten zyn hieromtrent ingelicht. Zij verzamelen thans nadere gegevens, waaruit de noo- dige conclusies zullen worden getrokken. BOM OP EEN AMSTERDAMSCHE BEGRAAFPLAATS. Zondagavond hebben Engelsche vlieger wederom boven de hoofdstad geopereerd. Op de begraafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldijk werd een schaftlokaal door een brandbom getroffen, waardoor een kleine brand ontstond, die evenwel spoedig door de brandweer kon worden gcbluscht. TRAGISCHE DOOD IN DE DUISTERNIS. Gisterenavond had de 65-jarige J. Tie- lemans uit de Bleekstraat te Eindhoven uit de haven een man, die door de duister nis te water was geraakt, gered. Tielemans ging daarna met zijn vriend Kooyman naar een café aan het haven hoofd en veleit dit omstreeks half tien Een oogenblik later hoorden de overige cafébezoekers hulpgeroep. Het bleek, dat Tielemans en zijn vriend nu zelf te water waren geraakt. Men slaagde erin hen op het droge te brengen. Kooyman kon naar huis loopen, doch Tielemans was bewusteloos. Alle po gingen van den ontboden geneesheer-di recteur van den G.G.D., om de levensgees ten op te wekken mochten niet baten. Het lijk is naar het politiebureau ver voerd. MAN VERDRONKEN. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is aan de Waalkade bij het Rijksveer te Nijmegen een man van middelbaren leeftijd te water geraakt en jammerlijk verdronken. In de duisternis kon men moeilijk reddingspo gingen doen. De man is tot dusver onbe kend gebleven. Het lijk is nog niet opge- vischt. Buitenland HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT LElbEN Geboren: Johannes, zoon van D. Tuithof en G. v. Loon. Johannes Hen- drikus, zoon van G. H. M. Groenewegen en J. Q. M. Meiman. Ondertrouw d;W. Hasselbach, jm. 26 j. en G. de Roode, jd. 26 j. C. Hoff man jm. 21 j. en S. J. S. v. Leeuwen jd. 18 j. G. Michael jm. 31 j. en M. A. C. v. Staveren, jd. 29 j. A. Link jm. 25 j. en S. M. Schipaanboord jd. 23 j. Overleden: G. Deutekom, hsvr van J. J. H. v. d. Houven 48 j. C. Th. Assen delft, dochter 1 jaar. A. A. Vervoorn, dochter 8 jaar. Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 October 20 uur tot Zaterdag 2 Novem ber 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh .en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE GRIEKSCH-ITALIAANSCHE TOESTAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. BERLIJN, 28 Oct. (D. N. B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het door luchtstrijdkrachten gebombar deerde en in brand geschoten Britsch transportschip „Empress of Britain" van 42.000 b.r.t., dat de Engelschen onder krach tige bescherming van torpedojagers en pa trouillevaartuigen trachtten binnen te brengen, is door een duikboot onder bevel van den tweeden luitenant ter zee Jenisch getorpedeerd en tot zinken gebracht. Meerendeels lichte formaties gevechts vliegers hebben den geheelen dag talrijke vergeldingsaanvallen op Londen onderno men. In het kader van deze gevechtshan delingen deden gevechtsvliegtuigen aan vallen met bommen op nabij de hoofdstad gelegen vliegvelden en op de belangrijke luchtbasis van Hen low. Talrijke hangars en gebouwen raakten in brand. In andere luchthavens aan de Schotsche Oostkust gelukte het bij bomaanvallen in de eerste avonduren een aantal vliegtuigen op den beganen grond te vernielen. Behalve an dere belangrijke militaire doelen aan de Zuidkust kreeg een groote electrische cen trale verscheidene zware treffers. Ten Noorden van Liverpool deed een ge vechtsvliegtuig een succesvollen aanval in duikvlucht op een wapenfabriek. Nabij York gelukte het een spoortrein door bom- treffers te doen ontsporen. Zooals reeds gemeld, had de aanval van een vliegtuig ongeveer 300 K.M. ten Westen van de Noordelijke punt van het Iersche eiland op een krachtig beschermd convooi tot gevolg, dat twee vrachtschepen van elk 8000 b.r.t. zware voltreffers kregen en met slagzij bleven liggen. Des nachts namen de door zware for maties gevechtsvliegers versterkte bom aanvallen op de Britsche hoofdstad toe. Bovendien werden fabriekscomplexen in Birmingham en Coventry alsmede de ha ven van Liverpool met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen meden ook gisteren overdag het rijksgebied. Zij vlogen pas on der de bescherming van de duisternis het Duitsche rijksgebied binnen en deden aan vallen op woonwijken, waarbij een wees huis, een tehuis voor ouden van dagen en verscheidene woningen beschadigd wer den. Eenige burgers werden gewond. De eenige poging om een industrieel doel aan te vallen mislukte. Een hoogoven werd door een bomscherf geraakt maar niet be schadigd. De vijand verloor gisteren bij elkaar 29 vliegtuigen, waarvan 17 in luchtgevech ten in het gebied om Londen en 12 op de aangevallen vliegvelden. Negen eigen toe stellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 28 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 143 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Tijdens een aanvallende verkennings actie op het eiland Malta leverden negen van onze jachtvliegtuigen een levendig ge vecht met negen Engelsche jagers. Twee' vijandelijke toestellen werden neergehaald en een derde machine vermoedelijk even eens. Onze vliegtuigen zijn allemaal te ruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht militaire doelen tusschen Quan tara en Ismailia ten Zuiden van Port Said. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghazi en de zone van El Abiar ten Oosten van Benghazi. Vijf per sonen werden gedood en eenigen gewond. De vijandelijke vliegtuigen wierpen luk raak bommen. Een der toestellen, dat ge troffen was door het vuur van ons afweer geschut, moest zijn bommen in zee laten vallen en wist zijn hoogte niet te hand- havne. In Oost-Afrika bombardeerden luchtfor- maties havens en vijandelijke troepen in de zone van Garissa. Een van onze toestel len keerde niet terug. De vijandelijke lucht macht wierp bommen op El Oeak en Ma gi, waarbij twee personen werden gedood en een gewond. Er ontstond lichte mate- rieele schade. ROME, 28 October (D.N.B.). Ten aan zien van de spanning tusschen Italië en Griekenland wordt van welingelichte Italiaansche zijde verklaard, dat de door buitenlandsche agentschappen verspreide berichten officieel nog niet bevestigd kun nen worden. De laatste proclamaties van Griekenland hebben de op zichzelf reeds gespannen politieke betrekkingen tusschen Italië en Griekenland verscherpt. Italië ziet zich gedwongen tot het nemen van ur gente maatregelen om het hoofd te bie den aan de situatie, die door de Engelsche intriges der laatste weken zoowel in Athe ne aLs in de Grieksche territoriale wateren nog bedenkelijker is geworden. Deze intri ges vormen een zware aanslag op het ge bied en op de onafhankelijkheid van Grie kenland. Griekenland is gezwicht voor den Engelschen druk en kan niet meer be schouwd worden als onafhankelijk land. GEEN GRIEKSCH-TURKSCH MILITAIR VERDRAG. ISTANBOEL, 28 Oct. (A.N.P.) De door Engelsche telegraafagentschappen kort ge leden gemelde sluiting van een Turksch- Grieksch militair verdrag is, nadat van Grieksche zijde reeds een tegenspraak was uitgegeven, nu ook in Ankara tegengespro ken. In verband met de jongste ontwikke ling verwacht men ook van de a.s. rede voering van den president der republiek, Inoenoe, op 1 November bij de opening van het Turlcsche parlement niets sensationeels. POOLSCHE VLUCHTELINGEN MOETEN ROEMENIë VERLATEN. BOEKAREST, 28 Oct. (A.N.P.) De pre fectuur van politie heeft alle nog in Roe menië vertoevende Poolsche vluchtelingen uitgenoodigd, zoo snel mogelijk het land te verlaten. De Duitsche legatie in Boekarest had eenige maanden geleden alle Pool sche vluchtelingen er opmerkzaam op ge maakt, dat zij zich vóór 20 Juli moesten aanmelden om naar hun land terug te keeren. De vluchtelingen, die zich niet hebben aangemeld om terug te keeren, moeten derhalve worden beschouwd als vijanden van Duitschlar.d. Om deze reden is hun verdere verblijf in Roemenië voor de huidige Roemeensche regeering niet langer te dulden. CANADEESCHE TORPEDOBOOTJAGER VERGAAN. NEW YORK, 28 October (D.N.B.) Naar uit Ottawa wordt igemeldt, maakt het Ca- nadeesche departement van marine be kend, dat de Canadeesche torpedobootja- ger „Marganee" op 22 October na een aan varing met een niet genoemd vrachtschip in het Noorden van den Atlantischen Oceaan is gezonken. Honderdveertig offi cieren en manschappen van den torpedo- bootjager worden vermist. AMSTERDAM, 28 Oct. Vee. Aanvoer: 92 melk- en kalfkoeien 220300, 150 scha pen 2560. Meikoeien matige aanvoer, ctugge handel. Schapen matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hoog. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 28 OCTOBER. Valuta's (schriftelijke tel. transacties).. New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: - New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Erussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3