De Liturgie der Kerk b ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 DE LEFDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. In de week van 10 tot 16 November zal onze eerste bijeenkomst gehouden worden. Door allerlei te voeren besprekingen en te vervullen formaliteiten is het nog niet mo gelijk geweest den juisten datum vast te stellen. We komen daarom hierop nader in onze volgende rubriek terug. WACHTUUR BIJ HET H. SACRAMENT. Gelijk het vorige jaar zal ook dit jaar een H. Mis opgedragen worden om de le den te sterken in de vervulling van haar mooie taak tot Eerherstel aan het Aller heiligste Sacrament. De H. Mis zal worden opgedragen in de Kapel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis aan de Hooigracht op Dinsdag 29 October a.s., des morgens te negen uur, door den Zeereerw. heer Rector F. A. Bernefeld, met eeri-'toespraak tot de ledn onder de H. Mis en Algemeene H. Communie. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden zooveel mogelijk op dezen dag aanwezig zullen zijn. Ook niet-leden zijn welkom. Het bestuur. RETRAITE-VEREENIGING „ST. THERESIA". Onderafd. R.K. Vrouwenbond. De dames zelatrices worden er aan her innerd op Dinsdag 29 October te 2.15 uur te komen afrekenen ten huize van mevr. v. Haastrecht, Hugo de Vriesstraat 61. WIE KOOKT ER MEE. Schaaps-'en lamsvleesch. Volgens belofte volgen vandaag eenige recepten voor de bereiding van schapen en lamsvleesch. De voedingswaarde van deze vleesch- soorten is gelijk aan die van rund- en an dere vleeschsoorten. De smaak is echter eenigszins uitkomend en wordt door tal van Nederlanders niet gewenscht, in te genstelling met Engeland, waar juist deze smaak de delicatesse vormt. Om den uitkomenden smaak te verwij deren kunnen uien of kruiderijen bij de bereiding worden toegevoegd. Gebraden Schaaps- of lamsvleesch. 300 gr. schaaps- of lamsvleesch, 3 groote uien, 50 gr. vet of boter, 30 gr. bloem, zout (peper). Wasch het vleesch, snijd het in blokjes, wrijf het in met peper en zout. Schud het vleesch om met de bloem en bak het in de boter of vet vluk bruin, voeg de gesnip perde uien toe en en laat ze even mee lichtbruin worden. Voeg zooveel water toe, dat het vleesch onderstaat en laat het 1 uur zachtjes doorkoken. Schotel van groenten met schapen- of lamsvleesch en in de schil gekookte aardappelen. 300 gr. chapen- of lamsvleesch, 3 groote uien, 1 bloemkooltje, 500 gr. wortelen, 50 gr. boter of vet, zout (peper), 30 gr. bloem, 11/2 K.G. aardappelen, wat peterselie. Bereiding van het vleesch als boven. Maak intusschen de wortelen schoon, verdeel ze in stukken, voeg ze, bestrooid met wat zout, bij het velesch. Borstel de aardappelen, snijd ze in vieren, bestrooi ze met wat zout en doe ze, na 15 minuten, eveens bij het vleesch. Voeg na 5 min. de gewasschen en in stukken gesneden bloem kool toe. Laat alles nog 15 min. doorkoken. Maak de stoofpot af met zout (peper), schep alle bestanddeelen met een schuim spaan uit de pan, bind de saus desverkie- zend met wat aardappelmeel na en maak ze af met fijngehakte peterselie. Gebruik van peterselie en selderij. Nu de vleesch- en vetdistributie meer dan tot dusver gebonden sausen bij het 1NTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIG1NG TE LEIDEN VOOR LEIDEN EN HET DISTRICT. Een half uurtje heb ik zoek gebracht met het snuffelen in oude verslagen van de Retraiteclub „St. Clemens Maria Hof- bauer", te vinden in de jaargangen van het „Kolpingsblad". Deze verslagen getuigen van veel ijver, veel actie, veel vrucht. Ik acht het van belang Leiden en heel het District te herinneren aan de „oude roem". De conclusie ligt voor de hand: om eer op te houden, moeten we ook dit jaar met velen ter retraiteof zijn we minder waard dan onze voorzaten, of zijn we minder godsdienstig dan zij, of hebben wij een retraite minder noodig?In de zen tijd?! Lees zelf: 1 9 2 7: Weer hebben d-e r t i g leden hun jaarlijksche Kerstretraite ge houden. Heerlijk en onvergetelijk was het woord van Pater Th. Ockhuizen uit Til burg en als een vruchtbare dauw viel het in de welvoorbereide harten. Ontroerend schoon die plechtige H. Mis in den heer lijken Kerstnacht! Ja, waarachtig, alleen zij, die d&t beleefd hebben, kunnen de geneugten van zulk een Kerstviering naar waarde schatten. In de gelukkigste stemming gingen allen in den namiddag van den 2den Kerstdag hun vice-praeses (kap. G. J. Kemperman) be groeten, die oudergewoonte en, ver gezeld van een der heeren van den Raad van Bestuur, zijn Gezellen kwam afhalen. 1 928... Van 23 tot 26 Dec. hebben vie r-e n-d e r t i g van onze Gezellen weer drie kostbare dagen van de retraite in Noordwijkerhout gehad. Op 2den Kerstdag kwamen vice-pr. met een der heeren van den Raad van Bestuur ons afhalen 1 9 2 9... Met zes en veertig Ge zellen uit onze vereeniging en tien van van Wassenaar en Noordwijk was het Cle- menshuis gevuld. Onze vice-praeses, ver gezeld van enkele heeren kwam ons afha len. Woorden van dank en aansporing en zelfs huldiging van onzen „reuze n-p e n- ningmeester". Om wille van de plaatsruimte moet ik mjj beperken, maar nog even, zie: 1 9 3 0... Ze zijn weer voorbij de da gen van afzondering en gebed, (onze Jubi leum-Kerstretraite bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan), de dagen van loutering en heiliging. In heerlijke predikaties heeft de Z.E. Pa ter L. Weve S.J. ons gewezen op dat hoo- gere, wat ons in het leven zoo dikwijls ont gaat; op dat heilige en fundamenteele van ons H. Geloof. Ja, kostbaar waren die woorden en heerlijk zijn dan ook die dagen geweest. Vooral ook de Kerstnacht trok aan en bo venal de algemeene H. Communie, de geestelijke apotheose, dat alles heeft ons geestelijk verrijkt Het is ook onze eerste volle retraite ge weest. De club-voorzitter bracht allen dank, vooral Pater Weve en Rector Huf; de geestdrift steeg met elke minuut en blijde, gesterkt in den eérsten eisch van ons program, verlieten we het St. Cle- menshuis. Jongens, met hoevelen gaan we nu weer? Een volle retraite uit ons Dis trict!! Er is plaats voor pl.m. 80 man. H. C. A. P. VAN DRUNEN, pr. middagmaal noodzakelijk maakt, moet vooral de aandacht nog eens gevraagd wor den voor de toevoeging van gehakte pe terselie en selderij aan deze sausen. Pe terselie en selderij bezitten een buiten gewoon hooge voedingswaarde. Kook zt niet mee, maar voeg ze rauw aan de sau sen toe. Wasch de peterselie en selderij in zijn geheel en hak, knip of snijd ze pas vlak voor- het toevoegen. N. B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 27 October. Feestdag van on zen Heer Jesus Christus, Koning. Vier en twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Dignus est. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag .(Zie 3e Zondag na Drie koningen). Credo. Eigen Prefatie. Kleur: Wit. Vandaag wordt in de Liturgie v. d. H. Mis plechtig hulde gebracht aan Hem, Die voor Pilatus getuigde: „Ik ben Koning"; aan Jesus Christus, het Lam, Dat geslacht is, Wien roem en heerschappij toekomt in de eeuwen der eeuwen (Introitus). Chris tus is Koning over al het geschapene, over de zichtbare en onzichtbare dingen. Koning is Hij, omdat Hij niet alleen onze Schepper, maar ook onze Verlosser is. Hij heeft ons aan de macht van de duisternis (slavernij des duivels) onttrokken en ons overgezet in het Rijk van Zijn Liefde (wederom ge maakt tot kinderen van God en erfgenaam des hemels). Door Christus is het men- schelijk geslacht weer met God verzoemd (Epistel). Ja, werkelijk, Christus is onze Koning! Hij heeft daarom recht op alle volken en geheel de aarde als Zijn bezit. (Offertorium). Daarom moeten alle vol ken, ja zelfs alle koningen der aarde Heem aanbidden en dienen. (Graduale). Maar het Rijk van Koning Christus is niet van deze wereld. (Evangelie). Geestelijk is Zijn Koninkrijk, dat nooit vervallen zal (Alleluja-vers). Het is een Rijk van waar heid en leven, van heiligheid en genade, van gerechtigheid, liefde en vrede. (Prefa tie). Christus wil koning zijn over de har ten van de menschen, daar Zijn konink lijken troon vestigen, iederen dag (door de heilige Communie) vandaar uit Zijn zegen schenken (Communio). Een waarborg wil Hij zijn voor ons, dat wij, na den strijd onder Zijn vaan, als overwinnaars met Hem in den hemel zullen heerschen. (Postcommunio). Bidden wij op dezen feestdag met de heilige Kerk, dat, om de oneindige verdiensten van den gekruisten Koning Christus, welke in de H. Mis op ons worden toegepast, alle volken aan Zijn zoete herschappij mogen onderworpen worden (Gebed) en deelachtig aan Chris tus' koninklijke gaven van vrede en een dracht. (Stilgebed). MAANDAG 28 October. Feestdag v. d. H.H. Simon en Judas, Apostelen. Mis: Mihi autem. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Simon, met de bijnaam „ijveraar" predikte de Leer van Christus in Mesopotamië. Judas, die een brief heeft geschreven, welke behoort tot de H. Schrift, n.l. „de brief van den heiligen Apostel Judas" en die ter onderscheiding van den verrader Judas Iscarioth, genoemd wordt „Thaddeüs" doorreisde Egypte, waar hij het H. Evangelie predikte. Later winnen bei den in Perzië zeer velen voor Jesus Chris tus en sterven daar den marteldood. DINSDAG 29 October. Mis v. d. vorige Zondag: Dicit Dominus (Introitus, Gradu ale, Alleluja-vers, Offertorium en Com munio v. d. 24e Zondag na Pinksteren. Gebed, Epistel, Evangelie, Stilgebed en Postcommunio v. d. 3e Zondag na Drie koningen). Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen) 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor den vrede. Kleur: Groen. WOENSDAG 30 October. Mis geheel als gisteren. DONDERDAG 31 October. Vigiliedag voor het feest van Allerheiligen. Mis: Judicant. Geen Gloria. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. VRIJDAG 1 November. Feestdag van alle Heiligen. Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Gaudeamus. Credo. Kleur: Wit. Wij zijn hier op deze wereld eigenlijk niet thuis, maar als in den vreemde. Ons eigenlijke vaderland is: de Hemel. Daar is God, onze Vader, daar is Maria, onze Moeder, daar zijrf alle Heiligen, onze broe ders en zusters in Christus. Daar moeten wij dikwijls met onze gedachten heengaan, vooral op defcen plechtigen gedenkdag van alle Heiligen, over wier geluk en heerlijk heid, beschreven door den H. Joannes (Epistel) wij ons allen verheugen (Introi tus). Christus roept ook ons (Alleluja-vers) en wijst ons in het heilig Evangelie op de middelen tot onze heiliging. Bidden wij tot God op dezen vierdag van de verdiensten van alle Heilingen, dat Hij, mede door hun voorspraak en om hun verdiensten, ons overvloedige genade verleene om heiligen te worden. (Gebed.). ZATERDAG 2 November. Gedachtenis van alle geloovige zielen. Tot lafenis van de geloovige zielen mogen de priesters vandëag drie heilige Missen opdragen. Als eerste Mis wordt genomen het requiemformulier „op de gedachtenis van alle geloovige zielen". Als tweede Mis het requiemformulier als „op een Jaarge tijde". Als derde Mis het requiemformulier voor „de dagelyksche Mis voor de over ledenen". In alle drie H.H. Missen slechts één gebed en de Sequens: „Dies irae". Geen Gloria. Geen Credo. Prefatie voor de overleedenen. Kleur: Zwart. N.B. Wanneer één der H.H. Missen wordt gezongen, dan wordt voor de gezongen H. Mis gebruikt het requiemformulier als „op de gedachtenis van alle geloovige zielen". (Eerste dus) óók al gaan de twee stille H.H. Missen vooraf. De volgorde is dan dus: 2, 3, 1. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Octaafdag van Kerkwijding. Mis: Terribilis. (Zie het Gemeenschappe lijke van Kerkwijding). Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. In niet-geconsacreerde kerken: Als in de kalender v. h. Bisdom). WOENSDAG. Mis v. d. Z. Angelus van Acri, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Christopho- rus van Romandiola en Thomas van Flo rence, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. vigilie; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Of. De H. Mis v. d. Vigilie: Judicant. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Z.Z. Christo- phorus enz. 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. Katholiek Comité van actie „Voor God" #ET STERKSTE GODS* BEWIJS Eén Godsbewijs zal altijd het beste blijven: als zij, die geloo* ven in God, ook naar het geloof leven en bereid zijn er voor te sterven. Radio-programma ZONDAG 27 OCTOBER 1940 JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 NCRV. 1.00 6.30 VARA. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Morgenwijding 9.30 Oratoriumver- eenigingen en NCRV-harmonie-orkest (opn.) 10.15 Orgelconcert (opn.) 11.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 12.05 NCRV-klein koor en -orkest en solisten (opn.) 12.25 „Kent gij Uw Bijbel?" le zing 12.45 Nieuws- en economische be richten A.N.P. 1.00 Orgelspel en „The Kilima Hawaiians" 1.40 Lezing over Rembrandt Hermansz van Rhijn 2.00 VARA-orkest 3.00 Tuinbouwpraatje 3.30 Esmeralda 4.00 Coornhert-herden- king 4.15 Bravour en Charme 4.45 Voor de kinderen 5.15 Wekelijksche ge- dachtenwisseling A.N.P. 5.30 Gramo- foonmuziek 6.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuws berichten A.N. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 i\L AVRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Be richten (Engelsch) 7.30 Gramofoon muziek (Om 8.00 Nieuwsberichten A.N.P) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Mor genwijding 10.30 Orgelconcert en zang 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 11.45 Amabile-sextet en soliste 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Omroeporkest en solist 3.30 Berichten (Engels) 3.45 Ver- zoekprogramma voor de Duitsche Weer macht of gramofoonmuziek 6.00 Nieuws berichten A.N.P. 7.007.15 Berichten (Engelsch) en sluiting. MAANDAG 28 OCTOBER 1940 JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gramo foonmuziek 11.10 Cello en piano 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Celesta ensemble en gramofoonmuziek (12.451.00 Nieuws- en economische berichten A.N.P.) 2.00 Voor scholen 2.35 Zang, viool, piano en gramofoonmuziek 3.45 Gramo foonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing 4.30 Orgelconcert (opn.) 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd" 5.15 Economische berichten A.N.P. 5.30 „Gedachten bij de Hervormingsdag" lezing (omlijst met geestelijke liederen) 6.00 Actueele reportage of gramofoonmu ziek 7.007.15 Nieuwsberichten A.N.P. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (8.008.15 Nieuwsberichten A.N.P.) 9.00 Berichten (Duitsch) 9.15 Omroeporkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 11.15 Berichten (En gelsch) 11.30 AVRO-Musette-ensemble (opn.) 12.00 Berichten, eventueel gra mofoonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 AVRO-Aeolianorkest en solist 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gramo foonmuziek met toelichting 2.45 Solisten concert 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Omroeporkest 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Economische berichten A.N.P. 5.30 AVRO-Amusementsorkest 6.00 Nieuwsberichten A.N.P. 7.00 7.15 Berichten (Engelsch) en sluiting. VOETGANGERS, bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken. Vereeniging voor Veilig Verkeer. FEUILLETON (ZCiiie Qxafuwt in het naaui Naar het Amerikaansch van MALCOLM HOWES. Nadruk verboden 15) Flagg liet de portière vallen en inspec teerde nog eens de camera en het bliksem licht. Toen keek hij op zijn horloge. Het werd tijd dat miss Graham kwam. Hij liep naar de schrijftafel, opende een van de laden en nam er een brief uit, dien hij aandachtig bekeek. Hij grinnikte toen hij aan een bepaalde passage kwam. Het was de brief, waarvoor Aline kwam. Toen ging hij naar de brandkast. Hij opende die langzaam en nam er een kleine tinnen doos uit, die hij op de schrijftafel zette. Hij haalde een sleutel uit zijn zak, opende de doos, wachtte even en keek weer naar den brief, dien hij voor zich had lig gen. Terwijl hij over de schrijftafel ge bukt stond, gingen de zware portières, die in de deuropening hingen, zachtjes vaneen en Aline Graham kwam onhoorbaar bin nen. Ze droeg een avondmantel en had een zijden shawl om het hoofd. Met haar eene hand hield zij de shawl half voor haar gezicht, terwijl zij vlug de kamer rondkeek om zich te overtuigen, dat er geen andere bezoekers waren. Toen zij zag dat hij alleen was, liep zij op de schrijftafel toe. Meneer Flagg, zei ze nerveus. HOOFDSTUK VII. Boven den afgrond. O, pardon!, zei Judson Flagg. Het meisje had hem doen schrikken zoo zacht was zij binnengekomen. Ontsteld door haar plotselinge verschij ning, had hij de doos vastgegrepen air een vrek zijn geldtrommel en hij deed zelfs een poging ze te verbergen. Maar hij kreeg spoedig zijn zelfbeheersching terug, hoe wel zijn gezicht nog bleek was en hij zijn eene hand tegen zijn borst gedrukt hield alsof hij daar pijn had. Ik heb u opgebeld.... begon Aline aarzelend. De moeite, die hij deed om zich te be- heerschen, viel ook haar op. Ga zitten! zei hij. Zij deed alsof zij het niet hoorde. Laat mij alstublieft den brief zien, die u zegt dat in uw bezit is, zei zij, met de deur in huis vallend. Voordat hij antwoord gaf, nam hij de tinnen doos op, deed ze op slot en zette ze op een kast, die achter zijn stoel stond. Miss Graham!, zei hij. Ja? Gaat u zitten! Ze schudde haar hoofd. Ik heb haast, zei ze gejaagd. Ze had geen lust om hier een seconde langer te blijven dan strikt noodzakelijk was. We worden niet gestoord, verzekerde Flagg. Laat mij dien brief zien, als u dien i ten minste hebt, zei ze koel. De hautaine, harde, koude manier van doen van den man maakte haar razend. Zoometeen, antwoordde Judson Flagg. Hij had absoluut geen haast. Hij liep langzaam naar zijn stoel en ging zitten, terwijl hij haar een stoel aanwees achter het bureau. Maakt u alstublieft wat voort!, riep zij ongeduldig uit. U bent een knappe vrouw, miss Gra ham, zei Flagg plotseling. Daarvoor kom ik niet hier, antwoord de zij ijzig en ofschoon ze het meesterlijk verborg, voelde ze zich toch een beetje ongerust over die familiariteit. Flagg was echter heelemaal niet van zijn stuk ge bracht door haar koelheid. Mooier dan de dame op mijn schil derij!, vervolgde hij, terwijl hij met zijn hand naar het doek wees, dat Albert Jo nes eveneens had moeten bewonderen. Een goed stuk.... merkte Flagg op. Calon-Parijs! Zijn linkerhand kwam langzaam naar voren en hij legde zijn vinger op het elec- trische knopje. Maar zijn list gelukte dit maal niet. Zij keek niet op, zooals hij ver wacht had. Ik heb nu geen tijd voor schilderijen ik moet direct weer weg, zei ze scherp. Dat weet u! Laat mij den brief zien, dan kan ik heengaan. En u zei door de telefoon, dat u geen brief had geschreven waarvoor u bang hoefde te zijn, vervolgde Flagg. Dat heb ik ook niet! Waarom bent u dan hier?, vroeg hij hoonend. Als u een dergelijken brief hebt, is het een vervalsching. Hij keek haar scherp en met studie aan en was verbaasd dat zij, al was zij wat ze nuwachtig, toch zoo koelbloedig bleef. De meeste vrouwelijke bezoekers, en ook een heeleboel mannelijke, vielen direct door de mand. U hebt gezegd dat u een brief van mij had. Dien wil ik zien, zei ze. Als dat niet gebeurt ga ik weer heen. Ze had geen plan om zich in pourparlers met hem te begeven. Flagg zag dat hij een anderen weg moest inslaan. Hij stond op, g.'ng naar de kast en ontsloot de tinnen doos. Op zijn gemak zocht hij naar iets. Schiet u alstublieft een beetje op! Langzamerhand was Aline haar zenu wen niet meer meester. Ze liep de kamer door en keek voorzichtig door de gordij nen om zich te overtuigen, dat er geen luistervinken waren. Ze stond daar trap pelend van ongeduld, terwijl Judson Flagg met een cynischen trek op zijn gezicht een boekje doorkeek, dat hij uit de doos geno men had. Graham.... Aline! daar hebben we het! zei hij. Wool worth.Graham! Zegt u dat niets? Zij had groote moeite om zich te be- heerschen, terwijl Flagg den klapper weer in de doos legde, die hij weer zorgvuldig sloot. Hij keerde naar zijn schrijfbureau terug, ging zitten en nam met een glim lach een brief uit een enveloppe, die hij ook uit de doos had genomen. Aline, die zijn bewegingen scherp volg de, kwam naderbij. O, laat mij hem kijken! smeekte zij. Neen! Luister! En hij begon te lezen. „Tom, wat vind ik het toch vreeselijk, dat je nu direct weg moet gaan; ik kan het niet dragen". Wat zegt u?, vroeg hij, terwijl hij naar haar keek. Maar zij bewoog zich niet. Niets? Wacht dan maar, zei hij veel- beteekenend en vervolgde: „Wat heerlijk om te weten, dat ik je vrouw ben! Niemand kan het vermoeden. Voor je voor goed weggaat...." Aline stond te trillen. Met haar eene hand steunde zij op de schrijftafel. O! hijgde ze in doodelijke ontstelte nis. Judson Flagg keek haar sarcastisch aan. Hij zag dat zij nu een gemakkelijke prooi was. Nu, wat is het? Echt en een vervalr sching? Laat mij dien brief zelf zien, smeek te zij. Hij aarzelde even en gaf haar toen den brief. Wees voorzichtig; hij heeft waarde, waarschuwde hij droogjes. Zij nam den brief haastig aan, keek hem viuchtig door en barstte in tranen uit. Huil maar niet! Het is beter om be mind te hebben en er om te hebben gele den, dan nooit te hebben liefgehad, zegt de dichter. Zoo is het leven! Iedereen heeft het een of andere duistere punt. Zij hield op met huilen. Hoeveel verlangt u voor den brief?, vroeg zij hem, moelijk de woorden uitstoo- tend. Duizend dollar! antwoordde Judson Flagg. Zij keek hem ontzet aan. Zooveel geld heb ik niet. Dat kan ik niet bij elkaar krijgen, riep zij uit. Vrienden?, stelde hij voor. Ik kan mijn vrienden niet om geld vragen, zei ze. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9