JEeeftepxaat. BINNENLAND KERKNIEUWS ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fl s x. EEN AKELIG MISBRUIK De eerste Mis werd opgedragen door Christus-zelf, na afloop van den maalt yd, die Hij met een kleine vriendenschaar had gehouden ter vervulling van zijn Paaschplicht. Deze eerste Mis drie van de Evange listen geven er een korte, nuchtere be schrijving van had een hoogst eenvou dig en huiselijk verloop. Wij kunnen er ze ker van zijn, dat de apostelen, toen zij op hun beurt de H. Mis vierden, gelijk Chris tus had opgedragen te doen, zich niet druk gemaakt hebben over liturgische vraag stukken b.v. of tijdens de Hoogmis het H. Sacrament mag uitgesteld worden ja of neenl De gegevens, die ons omtrent de wijze, waarop het Misoffer in de prille jeugd van het Christendom werd opgedragen ten dienste staan zijn weinig talrijk, boven dien beknopt. „Zij bleven volharden in de leer der apostelen en de onderlinge gemeenschap in het breken van het brood en in het gebed" - aldus verhalen de Handelingen der Apostelen (II 42), terwijl even later er op volgt (II 46): „Iedere dag bezochten zij eendrachtig de tempel en thuis braken zij het brood". Toen Paulus op den doorreis in Troas verbleef, kwamen de Christenen bij een „om het brood te breken". Paulus hield een preek, en nog wel een zeer lange preek, die hij „rekte tot middernacht". Een jongeman, Eutyches geheeten, die on der de preek in slaap was gezakt, viel vanaf de derde verdieping omlaag mors dood op straat. Hij werd door Paulus tot het leven teruggeroepen. Daarna ver tellen de Handelingen ging Paulus weer naar boven, brak en at het brood en sprak nog langen tijd tot aan de dageraad toe (XX 7—11). Deze korte mededeelingen uit den Bij bel zeggen ons veel; zij vestigen den in druk, dat in den allereersten tijd na den dood van Christus de Mis werd opgedra gen in denzelfden eenvoudigen vorm als geschiedde bij het Laatste Avondmaal. „Wat zou Paulus vreemd opkijken,zei mij eens een Protestant, als hij een pontificale mis bijwoonde!" Ik was het gloeiend met hem eens, dat Paulus zich eerder thuis zou gevoelen bij de bediening van de avondmaal-tafel in de Leidsche Pieterskerk, dan bij een Mis in de Petruskerk wat den vorm betreft, niet wat den inhoud betreft. Het valt niet te ontkennen (om ons daarvan te overtuigen hebben wij onlangs zulk een plechtigheid bijgewoond) dat de protestantsche avondmaalviering een tref fende hèr-opvoering is van de gebeurtenis, die in de bovenzaal te Jeruzalem plaats greep. De gemeente-leden zitten aan een langen, gedekten tafel; brood en wijnbe ker gaan van hand in hand. Er is stemming en godsvrucht. Doch er ontbreekt iets. En juist dat „iets" Christus heeft het over-duidelijk gezegd: „Zoo ge het vleesch van den Menschen- zoon niet eet en zijn bloed niet drinkt, hebt ge het leven niet in u". (Joh. VI 8). En Paulus, die zoo verbaasd zou hebben opgekeken bij onze praalvolle-viering van de heilige geheimen, heeft zelf de leegte in een avondmaalsviering, zooals de Protes tanten die hebben ingevoerd, gelaakt, toen hij van de inwoners van Korinthe schreef: „Want wie onwaardig eet en drinkt, eet en drinkt zich een oordeel, omdat h(j het Lichaam des He eren niet onderscheidt". (I Cor. 11 29). Er is natuurlijk geen sprake van, dat de Protestanten onwaardig zouden eten en drinken; in goeden trouw vieren zij het Avondmaal door het eten van brood en wijn, gewoon brood en gewonen wijn, en niet het lichaam en bloed des Heeren „waarlijk spijs" en „waarlijk drank". De vermaning, die Paulus aan de Korin- thiërs uitdeelde, sloeg op een misbruik, dat reeds weinige jaren na de instelling van het H. Sacrament was ingeslopen. Onze eerste geloofsgenooten hielden nog precies vast aan den vorm, waarin Chris tus de wondere verandering van brood en wyn had tot stand gebracht: des avonds, nèi het maal. Zy kwamen in een huis bij een om te eten, ieder nam zijn eigen por tie mee en de rijken deelden daarvan uit aan de minder-bedeelden. Dit gezamen lijke eten werd liefdemaal of agape ge noemd. Wanneer dit liefdemaal verorberd was, werd brood en wyn aangedragen en had de consecratie en vervolgens de com munie plaats Nu waren er rijke inwoners van Korin the, die de andere tafelgasten de oogen begonnen uit te steken met zich aan aller lei lekkernijen te goed te doen, die zij bo vendien gulzig voor zichzelf bewaarden. Kaasdistributie Van bevoegde zijde wordt de aan dacht erop gevestigd, dat bon „39" van het algemeen distributiebonboekje is aangewezen voor het verkrijgen van 100 gram kaas gedurende het tijd vak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 November a.s., maar dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 November a.s. wederom een bon zal worden aangewezen ter verkrijging van 100 gram kaas. Het ligt n.l. in het voornemen iedere week voor kaas een bon aan te wijzen, welke bon dan twee weken geldig blijft, evenals dit het geval is met bonnen voor vleesch. Dit beteekent dus, dat het rantsoen kaas 100 gram per persoon per week be draagt. Voorts wordt er op gewezen, dat bon „39" gedurende de tweede week van den geldig heidsduur, dus van 4 tot en met 10 Novem ber a.s. niet gebruikt mag worden ter ver krijging van kaas in hotels, restaurants en dergelijke. NU DE ZOMERTIJD IS GEHANDHAAFD Voorloopig geen verandering van werktijd voor ambtenaren Eenigen tijd geleden had de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, door middel van een circulaire aan de colleges van Ge deputeerde Staten en aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in overwe ging gegeven, van 1 November tot 1 Fe bruari e.k. den kantoortijd te regelen on te doen regelen als volgt: Maandag t.m. Vrijdag van 912.30 en van 1316.30 en Zaterdag van 913 uur. Thans deelt de secretaris-generaal in een circulaire aan genoemde colleges mede, dat deze regeling was gebaseerd op de ver onderstelling, dat gedurende het winter seizoen de Midden-Europeesche Wintertijd zou gelden. Daar thans echter besloten is, dat de Midden-Europeesche Zomertijd voor loopig nog zal worden gehandhaafd, geeft de secretaris-generaal in over weging, te bevorderen, dat de kantoor tijd voorloopig ongewijzigd wordt gelaten. GYMNASTIEK OP ALLE LAGERE SCHOLEN. Per 1 Januari verplicht gesteld. Naar het „Vaderland" verneemt is thans definitief vastgesteld, dat per 1 Januari gymnastiek moet worden onderwezen aan alle lagere scholen. De vraag, welke maatregelen zullen moeten worden genomen, wat betreft stichting van lokalen en inrichting van terreinen, om een doelmatig onderwijs in lichamelijke oefening te verzekeren, plaatst de gemeentebesturen nog voor tal van moeilijkheden. Hieromtrent is echter weldra een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Onderwijs te verwachten, dat voor die moeilijkheden een oplossing zal geven. Tegen dit misbruik keert zich met heftig heid de apostel Paulus: „In veel kan ik u prijzen, hierin prijzen kan ik u niet. Want ik, ik heb van den Heer ontvangen, 'tgeen ik u ook heb overgegeven, dat de Heèr Je zus in den nacht, waarin Hij geleverd werd, brood nam, en na gedankt te heb ben, het brak en zeide: Neemt en eet, dit is mijn lichaam, dat voor u zal overgele verd worden; doet dit tot mijn gedachte nis! Desgelijks ook den kelk, nadat Hij den maaltijd genomen had, zeggende: Deze kelk is het Nieuwe Verbond in myn bloed; doet dit, zoo dikwijls gij zult drinken, tot mijn gedachten. Want zoo dikwijls gij dit brood zult eten en den kelk drinken, zult gij den dood des Heeren verkondigen, tot dat Hij komt Derhalve, wie onwaardig dit brood zal gegeten of den kelk des Heeren zal ge dronken hebben, zal schuldig zijn aan het lichaam en bloed des Heeren. Doch de mensch beproeve zich zeiven, en zóó ete hy van dat brood en drinke van den kelk; want wie onwaardig eet en drinkt, eet en drinkt zich een oordeel, omdat hij het lichaam des Heeren niet onderscheidt" (I Cor. 11. 23—29). De reprimande van Paulus schijnt niet veel geholpen te hebben. Eenige tientallen jaren na de instelling van het H. Sacra ment werd reeds aan de geloovigen de ver plichting opgelegd nuchter te blijven, en, om daarmede verband houdende redenen, de Avondmaalsviering verschoven naar de morgenuren. Het „liefdemaal" werd van den eucha- ristischen maaltijd gescheiden, en bleef in afzonderlijken vorm nog eenigen tijd voort bestaan. ARCANUS. Toewijzing van rundveevoeder VOOR DE PERIODE VAN 11 NOVEMBER 1940—26 MEI 1941. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt ten vervolge op het persbericht en de publicatie betref fende de rund veevoedertoe wijzing het vol gende bekend. De bedrijven, welke in klasse 1 vallen, krijgen 110 kg. mengvoeder toegewezen voor bovengenoemde periode; aan bedrij ven, welke in klasse 2 vallen, wordt in voornoemde periode 140 kg. mengvoeder toegewezen, terwijl de bedrijven, welke in klasse 3 vallen, 165 kg. mengvoeder krygen toegewezen. Bij de clasificatie is uitgegaan van het aantal stuks vee, aanwezig per 21 Januari 1940. Ook de toewijzing van het rundvee voeder zal geschieden op de basis van het aantal stuks vee, op dien datum bij de vee houders voorradig. Slechts in bijzondere gevallen, namelijk wanneer een veestapel een sterke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale voedselcommissaris andere maatstaven toe passen. De toewijzingen zullen worden verstrakt per melk- of kalfkoe, per stuk hoogdrach- tig jongvee en per stier, alle voor zoover zij ouder zijn dan een jaar. Ten behoeve van vrouwelijk jongvee boven een jaar wordt de halve norm toegewezen. Bovendien is bepaald, dat die consump- tiemelkbedrijven, welke in 19381939 een gemiddelde winterproductie van 9 L. per koe per dag hebben behaald, een extra- rund veevoedertoe wij zing zullen ontvangen, groot 20 kg. per melk- of kalfkoe en per stuk hoogdrachtig jongvee. De kleine bedrijven, dit zijn bedrijven met mir.der dan drie stuks melk- en/of kalfkoeien, terwijl de oppervlakte niet grooter is dan 5 H.A., ontvangen een extra- toewijzing van 30 kg. per melk- en/of kalfkoe en per stuk hoogdrachtig jongvee. Bovengenoemde toeslagen worden niet gegeven ten behoeve van jongvee en stieren. Van de toegewezen hoeveelheid rundvee- voeder per bedrijf wordt de veehouder in kennis gesteld door middel van een brief kaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 October 1940 ontvangen heeft, kan hij op de registratiekaart kenbaar maken, hoe veel rundveevoeder hij wenscht af te ne men in de eerstvolgende distributieperiode, met dien verstande echter, dat hij nooit meer dan K gedeelte van de hem toege wezen hoeveelheid rundveevoeder per pe riode kan afnemen. Indien hij deze brief kaart na 27 October heeft ontvangen, kan hij zich wenden tot den plaatselijken bu- reauhóuder, onder wiens ambtsgebied hij ressorteert, teneinde kenbaar te maken, welke hoeveelheid rundveevoeder hij in de eerstvolgende distributieperiode wenscht af te nemen. Door het rundveevoeder op deze manier toe te wijzen is de veehouder in de gele genheid, al naar de behoefte is, in de eene periode meer en in de andere minder rund- veevoeder te betrekken. Daar de totale hoeveelheid beperkt is, zal de veehouder het voor hem beschik bare rundveevoeder zoo economisch moge lijk over de geheele winterperiode moeten verdeelen en in die perioden, dat het rund vee met ruwvoeder gevoederd kan worden, zooveel mogelijk krachtvoeder moeten spa ren. Door het indeelen in verschillende klas sen heeft men beoogd den bedrijven met een dichte bezetting, bedrijven dus, welke gemiddeld minder ruwvoeder kunnen win nen, meer krachtvoeder te verstrekken. Gezien het vorenstaande en gezien het feit, dat, behoudens zeer bijzondere om standigheden, in geen geval meer kracht voeder kan worden toegewezen dan de hoe veelheid, welke door den provincialen voedselcommissaris aan de veehouders wordt medegedeeld, wordt er nogmaals op gewezen, dat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht; daar, ook indien er door een strengen winter een tekort aan ruwvoeder zouontstaan, in het voorjaar in geen geval een extra hoeveelheid rund- veevoeder zal kunnen worden verstrekt. VERSIERING VAN OORLOGS GRAVEN Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland is deze week begon nen met het beplanten der oorlogsgraven met bloembollen. De graven van in ons land gesneuvelde militairen worden thans met narcissen-, crocussen-, hyacinthen-, vroege tulpen-, late tulpen- en darwintulpenb'ollen beplant, wel ke tegen het voorjaar in bloei zullen staan. Het comité ter versiering van oorlogsgra ven in Nederland streeft naar een blijven de piëteitvolle versiering der graven. WENSCHEN VAN DEN KATH. BOND „VOOR HET GEZIN". Het hoofdbestuur van den Kath. Bond „Voor het Gezin" heeft aan den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Sociale Zaken een adres gezonden, waarin gevraagd wordt, vrij stelling te verleenen aan de vaders en moeders van groote gezinnen om een ge dragen winterkleedingstuk in te leveren alvorens een nieuw kan worden aange schaft, vergunning op de broodkaarten meel in plaats van brood te mogen koopen, en meer brandstoffen toe te wijzen voor die gezinnen, waar studeerende kinderen, zieken, vrouw in blijde verwachting en babies zyn. DAGELIJKS CH BESTUUR R.K. WERKLIEDENVERBOND. Het' bestuur van het R.K. Werklieden verbond heeft als leden van het dagelijksch bestuur aangewezen: in de vacature H. Hermans den heer J. W. van den Akker, voorzitter van den Nederlandschen R.K. Volksbond; in de vacature C. J. Kuiper den heer H. Vulink, voorzitter van den Ne derlandschen R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus", PRIJZEN VAN EIEREN WORDEN NIET VERHOOGD. Er zullen eenige prijsklassen komen. Het „Vaderland" bericht: De te Barneveld gehouden eierenmarkt was buitengewoon vlug en de laagste prijs, welke er voor groote eieren werd besteed, begon bij den maximumwinkelprijs; zeker een zeer eigenaardigen gang van zaken. Deze toestand duurt al verscheidene we ken en dit wekt by den bonafide hande laar groote ontstemming. Er wordt voor deze menschen dan ook zoo goed als geen handel gedaan, want van het maken van eenige winst op geoorloofde wijze is op deze manier natuurlijk geen sprake. Het in werking treden van de nieuwe regeling wordt echter elk oogenblik verwacht, zoo dat deze categorie, nog even een afwach tende houding aanneemt, alvorens te trach ten hierin verandering te krijgen. Van eenige voorkeur voor het bruine ei is thans weinig meer te bespeuren. Ten hoogste wordt er nog 10 cent per 1000 eieren meer voor betaald. He£ is thans b na uitsluitend de grootte van het ei die, wat de hoogte van den prijs betreft, ge wicht in de schaal legt. Dat er toch door verschillende handelaren eieren tegen de ze, boven den vastgestelden winkelprijs gelegen, prijzen worden gekocht, gebeurt waarschijnlijk in de verwachting, dat de nieuw vast te stellen winterprys voor eieren belangrijk hooger zal zijn. Intus- schen komt ons echter ter oore, dat dit zoo goed als zeker niet het geval zal zijn. Wel zullen er, naar verluidt, meer prijs klassen komen. Ook wordt overwogen eén regeling, waarin het gewicht der eieren een basis zou vormen voor de vaststelling der prij zen. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Controleurs van de afdeeling algemeene controle van den centralen crisis-controle dienst hebben 25 October te Maassluis we der een partij aardappelen van 6500 K.g. in beslag genomen, welke vervoerd wer den zonder geleidebiljet. De aardappelen waren af'komsig uit Naaldwijk en de ver voerder trachtte de hoeveelheid op een zgn. afleveringsbriefje het consumptiege- 'bied Maassluis binnen te brengen. Het zgn. afleveringsbriefje dient echter aan den te ler te worden afgegeven. RIJKSDIENST VOOR WERK VERRUIMING. Ir. O. de Kat tot algemeene directeur t benoemd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken heeft aangewezen: tot algemeene directeur van den Rijks dienst voor de werkverruiming: ir. O. de hoff, lid van de directie van voornoemden dienst; tot directeur voor de voorbereiding van de aan den Rijksdienst voor de Werkver ruiming opgedragen aangelegenheden van cultuur-technischen aard: ir. J. Th. West- hoff, lid van de directie va nvoomoemden dienst; tot directeur voor de voorbereiding van aan den Rijksdienst voor de werkverrui ming opgedragen aangelegenheden van ci- vieltechnischen aard: ir. J. Hidde Nijland, lid .van de directie van voornoemden dienst. NA DE WEENSCHE KUNSTWEEK. Een danktelegram aan den Rijkscommissaris. Na aankomt te Weenen van de deelne mers aan de Weensche kunsiweek in Ne derland, heeft general-intendant Heinrich K. Strohm een telegram gericht aan den rijksminister, rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden Seyss In- quart, var. den volgenden inhoud: In naam van alle deelnemers en van mij zelf verzoek, ik u onzei. diepgevoel-Jen dank vcor de uitstekende zorgen en de hartelij ke gastvrijheid nogmaals te aanvaarden, een g.nst vrijheid, welke wij bij het vertrek door de militaire kapel en het overhandi gen van bloemen aan de dames bijzonder gevoelden. Alle deelnemers zijn het erover eens, dat de reis naar Nederland zoowel in artistiek als in menschelijk opzicht een buitengewone cvaring betericendé. Zelfs de oudste leden van het philharmonisch or kest, die in vroegere jaren groole tour- neeën in verschillende landen hebben mee gemaakt, verzekeren, dat nog nooit een reis zoo goed en harmoniscn verloopen is en geen gastvrijheid zoo hartelijk bewezen is als thans ir Nederland. Ik verzoek u den oprechten dank ook aan uwe mede werkers, Jie ons verzorgd tn geholpen hebben, over te brengen, DE HACO-TREKKING. Publicatie van de lijsten moet eenige dagen worden opgeschort. Wegens omstandigheden vinden de Haco- trekkingen in d,e eerste dagen niet plaats. Binnenkort zal, naar men ons mededeelt, weer kunnen worden overgegaan tot de bekendmaking van de verdere trekkings lij sten. „VREUGDE EN ARBEID" „Vreugde en arbeid", een stichting van het N.V.V., in het leven geroepen door den Commissaris, den heer H. J. Woudenberg, wil het werk van het „Instituut voor arbei dersontwikkeling" voortzetten en uitbou wen. De „Troelstra-oorden", „Natuurvrien denhuizen" en Arbeiderssportbond zullen er in worden ondergebracht. De heer Woudenberg heeft in een pers conferentie een en ander over de interne organisatie „Vreugde en arbeid" verteld. „Vreugde en arbeid" is een dienstorgani satie en heeft geen leden. De landel. leider, de heer A. 't Hart, zal zijn zetel hebben in het Centraal Bureau, Weteringschans 106 te Amsterdam. Het ver ticaal lichaam van V. en A. ziet er verder als volgt uit: provinciale bureaux met pro vincieleiders aan het hoofd, districten met districtsbureaux, plaatselijke bureau* (pi. leiders) en leiders voor de bedrijven «n werkplaatsen (in de bedrijven). Het centraal bureau kent afdeel'ingen voor: cultuur, lich. ontwikkeling, reizen en ontspanning, volksontwikkeling, werk plaats- en bedrijfsverbetering, kas en boek houding, pers en propaganda en organisa tie. De provinciale bureaux hebben dergelijke afdeelingen. De taak voor het centraal bureau is veel omvattend: afdeeling cultuur: plan voor toumee's, door het land (theaters, concer ten, variété, etc.), controle begrootingen, verbintenissen van alle kunstenaars door het afsluiten van een contract, opwekken en bevorderen van alle cultuuropgaven in de provincies en kringen en toezicht op dit werk. Afdeeling lichamelijke ontwikkeling: a. sportleeraro.i en leer ar essen worden ge traind en de nieuwe methoden worden practisch geoefend; b. afgifte van materiaal voor training; c. bevordering van sport in het alge meen. De provinciale bureaux werken den ar beid van het centraal bureau weer nader uit. „Vreugde en arbeid" zal op 3 November haar doopfeest vieren met een feestavond, waar de heer Mengelberg geheel belange loos, met het concertgebouworkest uitgele zen muziek ten gehoore zal brengen en waar de beroemde soliste Henriëtte Sala liederen zal zingen. Op 9 November zal prof. Mengelberg, wederom geheel belange loos, een concert ten Den Haag dirigeeren. Prof. dr. W. Mengelberg heeft op bedoel de persconferentie ook zelf een kort woord gesproken. Ik ben zoo zeide de groote dirigent geheel verrast door het prachtige plan. Een plan, dat ik zelf mijn levenlang nastreefde en waarvan mijn volksconcerten, die ik veertig jaar lang dirigeerde, getui gen. De kunst is als de zon. zij moet schijnen op alle menschen. Ik leerde dat reeds in mijn ouderlijk huis, nu ruim zestig jaar geleden, waar mijn vader in zijn ruime ate liers voor de arbeiders muziekavonden gal Hoe genoten die eenvoudige menschen en hoe diep trof mij dat toen reeds. Sterk be- heerschte mij dan ook steeds de wensch kunst, schoonheid te brengen aan geheel ons volk. Prachtige plannen heeft „Vreugde en arbeid". Plannen, die geheel mijn hart heb ben en waaraan ik zal medewerken met heel mijn liefde voor kunst en schoonheid. Steeds zult gij mij bereid vinden voor u de schoonheid uit te dragen, want aan schoonheid heeft de mensch en de wereld behoefte. PASTOOR P. HASE O.FJVL Naar wij vernemen, heeft Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, aan den zeereerw. pater Paulinus Hase O.F.M. eervol ontslag verleend als pastoor der pa rochie van den H. Antonius van Padua (Boschje) te Rotterdam. De vertrekkende pastoor zal zijn intrek nemen bij de Eerw. Zusters te Roggel bij Roermond om daar in een wat rustiger omgeving herstel van krachten te vinden. Pastoor Hase was reeds lang niet meer die oude krachtige figuur van weleer en dit noopte hem in Maart van dit jaar zijn overheid ontslag te vragen als pastoor van de zoo volkrijke Boschjes- parochie. Daarop kwamen de gebeurtenis sen van den 14den Mei, waardoor hij met één slag zich zag beroofd van kerk, pastorie en zijn zoo geliefd Montessori-schooltje. Deze ramp heeft 'begrijpelijk zijn toch reeds geschokte gezondheid geen goed gedaan, doch hem werd door zijn overheid gevraagd te blijven, totdat door het verloren gaan van alle bescheiden, doopboeken, enz. de zaken weer wat geregeld waren. Dat de parochianen van het Boschje thans weer ter kerke kunnen gaan in een eigen kerkje, achter Huize Padua, is voor een groot deel zijn werk. En zoo kan hij thans met eere heengaan! „Msbd." Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (Ps. 142)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6