C. F. MÊfRPÖEL STADS NIEUWS Weerbericht D E RECHTZAKEN ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - "7.2 f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal B(J onze agenten '0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 18.23 uur Zaterdagavond. Zon op 8.16 uur Zondagochtend. Zon onder 18.21 uur Zondagavond. Zon op 8.28 uur Maandagmorgen. MAANSTANDEN. 25 October 26 October 27 October 28 October 29 October 30 October 31 October 1 November 2 November 3 November 1.04 op, 15.44 2.17 op, 16.44 3.35 op, 16.43 4.55 op, 17.12 6.16 op, 17.42 7.39 op, 18.15 (Nieuwe 9.op, 18.53 10.18 op, 19.37 18.28 op, 20.27 12.29 op, 21.24 onder onder onder onder onder onder maan), onder onder onder onder HOOG WATER. Te Katwijk aan Z?e op Zondag 27 Oct. voorm. 0.05 en nam. 13.uur; op Maan dag 28 Oct. voorm. 1.25 en nam. 14.10 uur. J3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICL Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst 0 Deze tyden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG 6.23 uur. U jj ZONSOPKOMST Q 3 8.16 uur. Q 5 Tusschen deze beide tyden dient Q Q er dus verduisterd te worden. öitonoiiOiiaiioiioiioMoiicP EEN WERKELIJK \AAIMfcCHINE? Dan tfiiar: Breestraat ^71 nr- Momenteel levering uit voorraad i Streng optreden tegen overtreders slachtverbod. Aangezien is gebleken, dat op sommige plaatsen het slachtverbod wordt overtre den, ten gevolge waarvan vleesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd uitdrukkelijk de aandacht er op gevestigd, dat zeer streng tegen deze overtreders zal worden opgetreden. Be halve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig maakt aan een overtreding van het slachtverbod op de gev/one wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouw-crisis-organisatie, waarbij hij is aangesloten van haar bevoegdheid ge bruikmaken om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredingen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering aan de Nederlandsche veehou derijcentrale worden uitgesloten. Het zelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou optreden of voor hem vee aan de Nederlandsche vee houderij centrale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, behalve, dat hy op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewyzing voor rund of varkensvleesch meer ontvangen, waar door hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoef énen. Het voorgaande moge een ernstige waar schuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hierbe- doeld in de huidige tijdsomstandigheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar brengen en der halve volstrekt ontoelaatbaar moeten wor den geacht. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Hazerswoude-Rijndijk den Weleerw. heer W. M. P. L. Boin; tot Pastoor te Houtrakpolder den Wel eerw. heer N. Moolenaar, thans Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw van Alt Bij stand); tot Pastoor te Rhoon den Weleerw. heer Th. J. J. van Seggelen, thans Kapelaan te Gouda (O. L. Vrouw Hem.); tot Rector te Haarlem (Mariastichting) den Zeerèerw. Hooggel. heer P. J. M. Hes- kes, thans professor te Warmond (Phi- losophicum); tot Rector te Bloemencjaal (St. Joseph- gesticht) den Zeereerw. heer L. J. II. Wolf; tot Godsdienstleeraar by het R.K. Nij verheidsonderwijs te 's Gravenhage den Weleerw. heer N. C. de Rooy, thans Kape laan te 's Hage (H. Liduina), die zich zal vestigen in het Mariagesticht. Toussaint- kade 43 aldaar; tot Kapelaan te Leiden (O. L. Vrouw Hem. en H. Jozef) den Weleerw. heer W. J. A. Mulder; tot Kapelaan te Zaandam den Weleerw. heer A. H. Duyvestyn; tot Kapelaan te Zoeterwoude (H. Joës Onth.) den Weleerw. heer W. G. Vroom, thans assistent te Amstelveen; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Hilde- gardis) den Weleerw. heer W. G. Twee- huysen; tot Kapelaan te Volendam den Weleerw. heer H. J. van Nobelen; tot Kapelaan te 't Veld den Weleerw. heer W. J. van Schie, thans assistent te Schagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN Verkeersverord. Alphen A. C. F. 1 of 1 week tuchtschool. M. en R. wet en Regle ment J. G. te Aalsmeer, 6 of 4 dagen; S. A. S. ƒ1.50 of 1 dag; P. S. te Amsterdam ƒ2 of 2 dagen; L. V. te Haarlemmermeer id.; A. v. Z. id.; J. K. te Woerden 3 of 2 dagen. Verduisteringsverordening: A. V. te Zwammerdam 5 of 3 dagen; J. l'A. id.; B. K. te Nieuwkoop id.; H. K. ƒ2 of 2 da gen 1 of 1 dag; A. van E. id.; C. H. S. 2 of 2 dagen en 1.50 of 1 dag; M. P. P. id.; J. H. P. te Heemstede 1.50 of 1 dag; J. P. K. E. z. bek. woonplaats tweemaal 1.50 of tweemaal 1 dag; S. A. S. id.; D. v. d. M. 2 of 2 dagen; D. v. d. B. ƒ2.50 of 2 dagen en 1.50 of 1 dag; W. v. d. B. te Boskoop id.; A. v. d. B. te Boskoop id.; J. S te Eoskoop id.; J. P. ƒ5 of 3 dagen en 3 of 2 dagen; P. C. de K. id.; J. van S. id.; J. A. B. 6 of 4 dagen; C. S. id.; D. H. F. te Boskoop 4 of 2 dagen; R. O. te Bos koop id. Arbeidswet A. P. V. van Bode graven P. B. 3 of 2 dagen; G. O. te Riet veld ƒ2 of 1 dag; K. H. te Barwoutwaar- de rid.. A. P. V. van Alphen J. van D. te Katwijk 1 of 1 dag. Visscherijwet: H. G. M. B. te Alkemade ƒ2.50 of 2 dagen vern. peur. Art. 314 Sr.: A. van O. te Boskoop ƒ6 of 3 dagen. Art. 453 Sri: P. van G. te Amsterdam ƒ7 of 5 dagen; A. van T. te Utrecht 7.50 of 5 dagen; C. A. van L. z. bek. w.pl. 15 of 10 dagen; S. K. id. ƒ5 of 3 dagen; A. van T. te Utrecht 7.50 of 5 dagen. Vaarwegenregl. Zuid-Holland: H. van D. te Vreeswijk 4 of 2 dagen en 2 of 1 dag. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal en verduistering. De 24-jarige slagersbediende G. K. uit Noordwijkerhout stond terecht, be schuldigd van diefstal van vleesch en een bedrag van ongeveer ƒ180. Hij had er n.l. een gewoonte van gemaakt om de bestel lingen, die de klanten aan hem opgaven wel uit te voeren, echter zonder hiervan aan zyn baas kennis te geven. In de sla- gery, die gelegen was in het arrondisse ment Haarlem, maakte hy pakjes klaar, hetgeen door de groote drukte niet kon worden opgemerkt. Ook het geld, dat de bediende voor deze bestellingen ontving, wendde hij ten eigen bate aan door er si garetten, kleeren en andere voorwerpen voor te koopen en door naar de bioscoop te gaan. Bovendien inde de jongen nog an dere gelden, die hij eveneens niet afdroeg. Een over verdachte uitgebracht reclas- seeringsrapport luidde zeer ongunstig. Ver dachte wordt hierin gequalificeerd als een onbetrouwbaar, leugenachtig jongmensch. Reeds eerder is verdachte met den rechter in aanraking geweest. De reclasseering is niet genegen om over verdachte toezicht te houden. De Officier van Justitie mr. N. J. G. Sikkel, zeide in zijn requisitoir den diefstal ernstig te vinden. Verdachte, al dus de officier, heeft schromelijk misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrou wen. Hij stal systematisch en zeer geraf fineerd. Spr. meende dan ook een gevan genisstraf van 3 maanden te moeten eischen, mede in verband met het feit, dat verdachte het geld nog niet had terug betaald. De Politierechter, uitspraak doen- OPENBARE CHRISTUS-KONING HERDENKING. De openbare Christus-Koning-herdenking welke bepaald was op Zondag 10 November a.s. gaat definitief door. Als spreker zal optreden Pater Hen ri p u s, O.F.M. Deze openbare Christus-Koning-herden king zal aanvangen 's middags om half drie precies in de groote Stadsgehoorzaal De zaal zal geopend zijn om twee uur. De toegangsprijs zal bedragen 25 cent per persoon. By de fa. Wed. Huibers, Haar lemmerstraat zal gelegenheid bestaan om k 10 cent per plaats zijn plaats te bespreken en waar alleen en uitsluitend toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn vanaf Dor derdag 31 dezer. De Vereeniging Katholiek-Leiden rekent evenals vorige jaren op een uitverkochte zaal. Een aansporing is verder niet noodig. Voor verdere bijzonderheden omtrent de indeeling van het programma en de ver dere médewerkende verwijzen wij naar het programma hetwelk vanaf a.s. Donderdag verkrijgbaar zal zijn by de fa. Wed. Hui bers, Haarlemmerstraat. KAPELAAN MULDER. Tot kapelaan aan de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef in de va cature van pastoor Verhoofstad is benoemd de weleerw. heer W. J. A. Mulder, thans kapelaan te Zaandam sedert 1932. Kape laan Mulder, geboren in 1905 te Schiedam, is in 1930 priester gewijd. ZEEPBESPARING. Eenigen tyd geleden hebben wij reeds 't een en ander medegedeeld over de hard heid van het water der1 Leidsche Duinwa ter Maatschappij. Ter aanvulling van de toen verstrekte gegevens lijkt het ons nut tig hieronder enkele remedies te laten vol gen, welke, toegepast op het water van bo vengenoemde waterleiding, zeepbesparing tengevolge zullen hebben. 1. Door het water te koken. Verhitting tot boven de 80 gr. en liefst tot het kookpunt is voldoende om water van 4 graden hardheid te verkrijgen, het geen een aanmerkelijke zeepbesparing ten gevolge heeft. Vóór de bewerking is de hardheid 18 a 19 graden. 2. Voor wollen stoffen, die nadeel van soda ondervinden, kan het water op de volgende manier zacht gemaakt worden: men voegt aan een emmer water (8 liter), 13 gram soda toe (d.i. een theelepel). Daar bij voegt men 1 liter kalkwater. Deze em mer laat men nu een nacht overstaan en giet de volgende morgen het water van het bezinksel af. In dit water kan nu alles gewasschen worden. Ook wollen stoffen, die zeer gevoelig zyn voor hard water. Het maken van kalkwater geschiedt als volgt: Bij een drogist koopt men geblusch- te kalk en doet hiervan een ons in een 2 li ter flesch, vult verder aan met water en schudt nu goed door. Vervolgens laat men het bezinken en schenkt van de heldere voeilstof de vereischte hoeveelheid af. De kalkwaterflesch wordt nu opnieuw volge schonken, geschud en bewaard voor vol gend gebruik. Verder kan voor goederen, die geen na deel van soda ondervinden alleen soda worden gebruikt. Men voegt dan aan een emmer water 11/2 eetlepel soda toe. Dan is geen kalkwater noodig. Het spreekt van zelf, dat het water voor de aflevering niet door de Leidsche Duinwater Maatschappij aan deze bewerking kan worden onderwor pen, aangezien het dan niet'meer als drink water zou kunnen dienen. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coe- bergh, notaris alhier: Het huis en erf Rapenburg 77 in bod: 7.000.kooper de heer P. Meiman q.q. alhier voor 7.550. Het huis en erf met afz. bovenwoning Oude Vest 107/107a in bod: 6.800.— kooper de heer J. J. van Seventer qiq. al hier voor 6.800. Het huis en ferf Langebrug 57 in bod; 2.000.kooper de heer D. Bergman q.q. alhier voor 2.001.—. Het huis en erf Tollensstraat 3 in bod: 2.150.kooper de heer J. J. van Soest q.q. alhier vocy 2.330. De perceelen Narmstraat 34 en 35 zyn niet gegund. Ten overstaan van Mr. C. Punt, notaris te Noordwijk te Zoeterwoude: De huizen en erven Schcnkelweg 73, 79 en 99 resp. in bei: 2.000.—, 2.100.— en 2.200.— kooper de her H. J. C. A. Ramakers c.s. alhier voor 6.300.—. De huizen en erven aldaar 81 en 95 resp. in bod: 2.100.en 2.100.kooper de heer A. J. van Wetten te Noordwijk voor 4.200.—. De huizen en erven aldaar 85, 87, 89 en de veroordeelde verdachte tot 4 maanden gevangenisstraf. Beleediging. Terecht moest staan mej. A. L., huis vrouw van G. v. Z. uit Li s s e. Haar was ten laste gelegd, dat zy op 8 Augustus j.L mej. Versteeg te Lisse beleedigende woor den had toegevoegd. De Officier van Justi tie eischte tegen verdachte een geldboete van 15 subs. 6 dagen hechtenis. De Po litierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 15.subs. 9 dagen hech tenis. 91 tezamen in bod: f 8.400.kooper de heer J. Durieux te Voorburg voor: 8.402.—. Het huis en erf aldaar 97 in bod: 2.100.kooper de heer J. W. Wurzes c.s. alhier voor: 2.100.—. De huizen en erven aldaar 101, 103 en 105 resp. in bod: 2.275.2.100.en 2.125.kooper de heer L. Oudshoorn te Oegstgeest voor 2.275.2.100.en 2.125.—. Het huis en erf aldaar 107 in bod: 2.125.kooper de heer W. A. M. Heijde- man alhier voor: 2.125. De perceelen aldaar 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 75, 77, 83 en 93 zyn niet gegund. Bioscopen Lido. DE KRIBBEBIJTER. Op het kasteel Ergenshuizen leeft baron van Ergenshuizen. Het kasteel ligt in de omgeving van Haarlem en men kan het van uit den trein zien liggen. Het kasteel Er genshuizen is een mooi buitengoed, maar de bewoner ervan ziet niets van de schponheid, die zoo weelderig op zijn landgoed ligt uit gespreid. Hij stikt bijna in zijn norschheid; hy jaagt zyn zoon de deur uit, die het waag de met een typiste te trouwen; hij jaagt zijn 12e huishoudster weg, hij smijt den ver loofde van zijn dochter de trap ai: hij is de kribbebijter. De film, die, met dezen barschen baron als middelpunt, van het familie-leven der Ergenshuizens is gemaakt, is er een van on gedwongen vroolijkheid en plezier. Wie ontspanning zoekt in dezen overspannen tyd, kan hier zijn lach laten vieren. Een Hollandsche film, een van de aardigste en vlotste Hollandsche films, die wij zagen. Cor Ruys is de chagrijnige baron, zoo zuur als azijn. Tegenover hem staat oom Moekie (Louis de Bree), die met een lepeltje be- zwerings-drank komt aandraven, ieder oogenblik, dat bij den baron een aanval op til is, doch overigens den zuurpruim in 't ootje neemt en er in 't geheel niet bang voor is Frits van Dongen speelt de rol van den weggejaagden zoon, die met een lieve typis te is getrouwd (Dolly Molliruger) en het in zijn nieuwen levensstaat niet al te breed heeft. En dan zijn er nog Mary Dresselhuys, in dit verhaal de jonge baronesse van Er genshuizen en haar minnaar, mr. Van Aren. Dit vijftal spant samen tegen den baron. Hoe zij bereiken na veel listen en leugen tjes, dat de oude brombeer een vriendelij ker humeur krijgt en zich over alle wegge jaagden ontfermt, is het spannend verhaal van deze jolige, opgewekte film. Wie een avondje genoegelijk en prettig door wil brengen, wone de voorstelling by hoe een kribbebijter en uitsmijter omgevormd werd tot een vriendelijken ouden heer. Voor de pauze treden een drietal zingen de heeren en een pianist op: het Meister- sanger-kwartet, dat heel verdienstelijke liefdes-liedjes zingt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de voorstellingen, wegens de inlassching van „wereldnieuws", in 't vervolg ook in het Lido-theater te 7 uur beginnen. Trianon KÖNIGSWALZER Een operettefilm met Willy Forst, gees tig van inhoud en voorzien van luchtige, vroolijke muziek, zulk een film moet het ongetwijfeld doen. Zulk een film is „Königswalzer". Zij speelt omstreeks het midden van de vorige eeuw, toen een prins van het Weensche hof plannen had te trouwen met een Beiersche gravin. Dat ging natuurlijk maar niet zoo, want zoo goed als er voorstanders waren voor dit huwelijk, zoo goed waren er ook tegen standers. Willy Forst als graaf Ferri von Rettenbach is de man, die den weg voor den Oostenrijksche troonpretendent in Beieren moet effenen en hij doet dat na tuurlijk op .voortreffelijke wijze. Evenwel, nog voordat hij aan de uitvoering van zijn opdracht toe is, heeft hy een klein avon tuurtje, een doodonschuldig samentreffen met de jongste dochter van den hotelhouder Tumasoni, wiens stamkroeg regelmatig be zocht wordt door een aantal ingezetenen van München, die belust zijn op schan daaltjes. Een hunner is toevallig in de buurt van het plaats hebbende avontuur tje en hoewel hy letterlijk niets gezien heeft, maakt hij er op de bekende wijze een schandaal van, waarvan de heer Tuma- zoni de dupe schijnt te zullen worden, wanneer ontdekt wordt, dat zijn dochter erbij betrokken is. Heele verwikkelingen zijn er het gevolg van. De Beiersche Koning (Paul Hörbiger) komt er zelfs bij te pas, maar deze zeer zijn naam oneer aandoen, wanneer niet alles weer in het reine kwam. Königswalzer is een voortreffelijk geënscenerde film met heerlijke Weensche muziek, een genot op zich zelf. x X x Na de pauze worden de bezoekers ont haald op het optreden van de drie wereld kampioenen wielrennen: Arie van Vliet, Jan Derksen en Jef van den Vijver. Zij werden ingeleid door George Hoogen- kamp en de renners deden daarnu blijken van hun vaardigheid op de rollen. Aller eerst werd een springt wedstrijd gereden over 2 K.M. Deze werd door den Woede- naar Arie van Vliet gewonnen in 1 min. 52 3/5 sec.; 2. Derksen; 3. v. d. Vijver. Hierna werd een achtervolgingswedstrijd gereden, waarbij Aad v. Amsterdam uit dager was van de wereldkampioenen Derksen en v. d. Vijver. De race ging over 10 K.M. en werd gewonnen door Aad v. Amsterdam in 8 min. 39 2/5 sec. Agenda LEIDEN. Zondag, Residentie-Orkest, le Abonne mentsconcert, Stadsgehorzaal 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters v. Boclcel, P. van Es, Flim, Lahr, Teeuwen en J. de Bruyne. Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 October 20 uur tot Zaterdag 2 Novem ber 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, teL 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheeik, Wilhelminapark 8, tel. 26274. KERKBERICHT PAROCHIEKERK VAN O. L. VROUW ONB. ONTVANGENIS Hartebrug. Zondag, vier en twintigste Zondag na Pinksteren, Feest van Christus-Koning. Te 2.30 uur wordt de K.J.C. en de Maria- congregatie in het parochiehuis St. Francis- cus verwacht. 's Avonds te 5 uur plechtig Lof, feest preek en toewijding der parochie en vooral der jeugd aan Christus-Koning. Het feest van Christus-Koningschap is een feest voor allen. Moge men in grooten getale de plech tigheid bijwonen. Het Rozenhoedje vóór het Lof. Maandag, 's avonds te 5 uur Lof en gele genheid om te biechten. Dinsdag, negende en laatste Dinsdag der Novene ter eere van den H. Antonius; te kwart voor 8 H. Mis met uitstelling ter eere van den H. Antonius van Padua, met zang en smeekgebeden tot den H. Antonius. 's Avonds te 5 uur plechtig Sluitingslof ter eere van den H. Antonius, met oefe ningen en gebed voor de ingekomen inten ties. Vereering der relikwie. Woensdag, na het Lof van 5 uur Francis- caansche Rozenkrans voor Helena Colla Hreber als lid der Dertje Orde. Donderdag, Vigilie van Allerheiligen. In de vasten- en onthoudingswetten is gedis penseerd. Van 48.30 uur gelegenheid om te biech ten. Vrijdag, feest van Allerheiligen, verplich te feestdag, tevens eerste Vrijdag der maand. De H.H. Missen als op Zondag. Te 5 uur gezongen Vespers voor de over ledenen en Allerzielen-preek. Het Rozen hoedje vóór het Lof. Van 47.30 uur biecht- hooren. Zaterdag, Allerzielendag. Te 6 uur het eerste drietal H.H. Missen, vervolgens te 6.30, 7 en 9 uur. Te 7.45 uur plechtige Re quiem Te 5 uur Rozenhoedje en oefening voor den H. Kruisweg. Zondag a.s., te 11.30 uur Jeugd Derde Or de, af deeling Meisjes, in de Romanuszaal. Te 4 uur Mariacongregatie afdeeling Meis jes. Men lette goed op: vanaf heden zal het Lof niet meer om 6 uur, maar om 5 uur be ginnen. Rex. GEHEIME ZENDER L. B. 17, Er zijn in den loop der jaren al heel wat spionnagcfilms op het witte doek ver schenen en de een was al spannender dan de ander. Tot de film van 't goede soort in dit genre behoort ongetwijfeld de film „Geheime zender L. B. 17", welke deze week in het Rex-theater vertoond wordt. Niet alleen het feit, dat Willy Birgell, Theo- door Loos en Otto Werikke de hoofdrollen vervullen, maar ook en vooral de bijzon dere inhoud van deze boeiende goed gevon den geschiedenis, maakt een bezoek ten volle waard. Want deze inhoud is weer iets anders, iets beters dan in de meeste films van dien aard het geval is. Waar het stuk zich precies afspeelt is niet bekend, doch het moet in een der Sla vische staten geschied zijn. Het gegeven is n.l. geenszins historisch, wat aan de zaak zelve niets afdoet. Van een spannende ge schiedenis de inhoud tot in details weer te geven is niet aan te bevelen, wijl men daardorq de spanning voor den toekomsti- gen bezoeker breekt, 't Gsgevene komt in groote trekken hierop neer: In bedoeld staatje zijn revolutionaire woelingen op til, waarvan een aanslag op den minister van oorlog, die per trein reist, de inlei ding vormt In een amusementsgelegenheid welke er zeer onschuldig uitziet, is de cen trale der oproerlingen gevestigd, de berich ten van de wederzijdsche partijen worden opgevangen, cabaretières gebruikt om de officieren van het officieele leger via de speelbank tot overlooper te maken. Ook ka pitein Terno, met speciale opdracht tot op sporing van den revolutiehaard belast, laat zich tot speelschuld verleiden, om aldus afhankelijk te worden van den revolutio nair-bankhouder en in de geheimen van den dienst te worden ingewijd. Dit gelukt hem Volkomen en nu eerst goed blijkt hem, wat er achter de schermen allemaal ge beurt. De ontknooping van de geschiede nis zullen we niet geven, dat moet men zelf gaan zien. Het is een knappe film van spionnage en contra-spionnage met een uit stekende rol vertolking van de drie boven genoemde personen. Vooraf gaat behalve het gebruikelijke journaal een cultuur-film der Ufa „Schoon heid in de beweging der dieren".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2