De aanvallen op Engeland 5)e (mtmaeütify tiióöcheti 3üttvc m $xanca Theems-installaties voor 50% onbruikbaar De zending van Eden De si'uatie van Ned. O. Indië Uit het Verre Oosten Japan beheerscht practisch de geheele Stille Zuidzee VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 &m&tig.e puin-pxaMemen te Handen OPNIEUW STEGEN STERKE FORMATIES OP. Sterke formaties van het Duitsche lucht- wapen zijn Donderdagavond opgestegen om aanvallen op Londen te ondernemen. De Associated Press meldt "bijzonderhe den uit Londen over de uitgebreide schade aan het Engelsche spoorwegnet door Dpit- sche luchtaanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoodat het verkeer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehand haafd. Een aantal goederen en munitie- treinen alsmede benzinewagons werden door brandbommen vernield. Een reus achtige bomkrater heeft geruimen tijd alle lijnen in een zeer belangrijke streek ge blokkeerd. Het Britsche Lagerhuis is Donderdag, in geheime zitting bijeen geweest om de verdediging van Engeland in de lucht te bespreken. De minister voor de Luchtvaart, Sinclair, heeft 'hieromtrent een verklaring afgelegd. Volgens een te Stockholm ontvangen vertrouwelijke inlichting, baart de ver scherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in het industriege bied van Midden-Engeland de Britsche regeering groote zorg. Men neemt aan, dat er in deze verscherping systeem zit en dat het doel van de Duitsche luchtaanval len is, den weerslag van de vernielingen, welke in de docks en haveninstallaties zijn aangericht, op de Britsche oorlogsindustrie te versterken door ook soortgelijke instal laties aan de monding van de Mersey te verwoesten. Ongeveer 50 pet. van de aan de Theems gelegen installaties zijn thans volkomen onbruikbaar; daardoor heeft de haven van Londen practisch afgedaan. Des te groote- re beteekenis krijgen nu de reeds zoo zwaar overbelaste havens aan de West kust van Engeland, wier capaciteit thans door de intensievere en°meer geconcen treerde Duitsche aanvallen, eveneens op gevaarlijke wijze ingekrompen wordt. Te Londen is men, volgens te Stockholm ontvangen berichten, algemeen van oor deel, dat de 5000 pioniers en 3000 werkloo- zen, die te werk zijn gesteld bij puinrui- iming in de vernielde stadswijken van de Britsche hoofdstad, niet tegen hun taak opgewassen zijn. Nog steeds liggen hon derden straten met puin van huizen en muren overdekt. De eerste 2000 werklooze mijnwerkers uit Zuid-Wales, die gisteren te Londen zijn aangekomen, zijn direct aan het werk getogen. Met hét oog op htm practische ervaring in dat werk zullen zij ingestorte tunnels en andere ondergrondsche ruimten uitgraven en verwoeste of beschadigde huizen, die gevaar voor de omliggende straten en gebouwen opleveren, opblazen. Ruim tienduizend man zijn thans aan het opruimingswerk bezig. In de eerstkomende dagen zullen nog 5000 pioniers te Londen aankomen, terwijl begin volgende week nog een transport werklooze menijnwerkers uit Wales naar Londen komt. Ook uit de werkloozen te Londen worden arbeiders voor het Duin- ruimen gerecruteerd. Doch niet alleen te Londen, ook in de groote industrie- en havensteden van Engeland wordt, natr verder gemeld wordt, koortsachtig puin geruimd om met het tempo der vernielin gen gelijken tred te houden. De wederopbouw is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrieken en in de havens mogen herstellingen worden uitgevoerd. Andere opbouwwerken zijn in verband met mate riaalgebrek verboden. BLOUNT BIJ LUCHTAANVAL OM HET LEVEN GEKOMEN. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen is vice-luchtmaarschalk Blount, die commandant van de R. A. F.- divisie in Frankrijk is geweest, by een luchtaanval om het leven gekomen. BRITSCHE AANVAL OP BERLIJN. In den naoht van Donderdag op Vrijdag hebben Britsche vliegtuigen de Duitsche rijkshoofdstad aangevallen. Een deel der toestellen werd door het afweervuur der luchtdoel-artillerie voor het bereiken van het stadsgebied ndar Noordelijke en Zui delijke richting verdreven. Slechts aan enkele vliegtuigen gelukte het boven de eigenlijke stad te komen. Door het laag hangende wolkendek heen wierpen zy op verscheidene plaatsen brisant- en brand bommen op woonwijken, tuindorpen en buitenhuisjes. Een crematorium werd door een brisantbom getroffen. Er ontstonden versoheidene branden, die snel gebluscht konden tororden. Voorts werden eenige per- sopen gewond. Twee Britsche vliegtuigen werden reeds by het naderen van de stad neergeschoten. SCHADE AAN KERKEN EN ZIEKENHUIZEN. Een V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijn: Het Duitsche Episcopaat heeft dezer da gen een overzicht samengesteld van de schade, die door het Britsche luchtwapen aan Katholieke gebouwen is toegebracht. Volgens dit overzicht zijn in Duitschland 16 Katholieke kerken, 7 Katholieke zie kenhuizen en 8 tehuizen voor kinderen of kraamvrouwen ten deele zwaar bescha digd. Het aantal dooden bedraagt 23, het aantal zwaargewonden 92, dat der licht gewonden 172. Bij het overzicht zyn foto's van de verwoeste gebouwen gevoegd en wy vernemen, dat deze stukken aan het Vaticaan zullen worden toegezonden. Wat Is de bedoeling? AUTARKIE VOOR HET OOSTEN VAN HET EMPIRE? De in het Oosten van het Britsche rijk liggende landen zullen een conferentie te Delhi (Bri-Indie) houden. Naar D.N.B. uit Rome meldt, houden deze besprekingen rechtstreeks verband met de reis van Eden naar Cairo. Het is klaarblijkelijk de bedoeling, dat in de onder Engelsche heerschappij staande landen zooiets als een politieke, militaire en economische autarkie wordt tot stand gebracht voor het geval ten ge volge van het slechter worden van Engc- lands positie in de Middellandsche Zee ook de laatste verbindingsmogelijkheid via die zee tusschen bet Westen en het Oosten verdwijnt. Eden wil blijkbaar gedurende zijn ver blijf te Cairo eenheid in dit autarkische streven brengen om een autonoom optre den der in aanmerking komende landen mogelijk te maken. Overigens schijnen, aldus zegt men te Rome verder, de resulta ten, welke Eden tot dusverre verkregen heeft, het Engelsche optimisme in het ge heel niet te rechtvaardigen. Italië slaat deze Engelsche manoeuvre met de grootste kalmte en het grootste vertrouwen gade, daar het er zeker van is, dat de Italiaan- sche weermacht al deze plannen zal doen mislukken. ENGELAND EN DE HOUDING VAN TURKIJE. Naar Transozean meldt, is gisteravond in politieke kringen te Ankara de indruk versterkt, dat de Engelsche pogingen om de houding van Turkije tengunste van En geland te beïnvloeden, mislukt zijn. De Engelsche ambassade te Ankara, verklaar de gisteravond op een desbetreffende vraag, dat de Britsche minister van oor log, Anthony Eden, niet naar Ankara zal komen. Hierin zien Turksche politieke kringen een bekentenis van Engeland, dat de Engelsche diplomatie de hoop heeft op gegeven, dat Eden door persoonlijk druk uit te oefenen een verandering in de hou ding van Turkije zou kunnen bewerkstelli gen. ONRUST IN GRIEKENLAND. Naar Transozean meldt, maken reizigers, dit uit Saloniki aankomen, melding van een onrustige stemming onder de Griek- sche bevolking en wel voornamelijk onder de bewoners van het eiland Kreta en ver scheidene andere kleine eilanden voor de Grieksche kust. ónder de bewoners doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Engelschen van plan zijn, Kreta en andere strategische be langrijke Grieksche eilanden te bezetten. Men heeft den indruk, dat iederen dag een beslissenden slag van de Engelschen te verwachten is. V.S. PROTESTEEREN TE ROME. Zooals United Press aan haar bladen meldt, heeft de Amerikaansche regeering bij. de Italiaansche regeering geprotesteerd tegen het bombardement van Ameri- kaansch bezit in Saoedisch Arabië bij den Italiaanschen aanval op de Bahrein-eilan- den. In de protest-nota, die door het staatsdc- partement aan den Italiaanschen ambassa deur werd overhandigd, wordt alleen ge protesteerd tegen het bombardement van Amerikaansch bezit in het neutrale Saoediscn-Arabië. Het protest heeft geen betrekking op het bombardement van de Bahrein-eilanden, daar deze Engelsch pro tectoraat zijn. DE STUDENTENRELLETJES TE BELGRADO. De universiteit van Belgrado is voor eenige dagen gesloten in verband met stu- dentenrelletjes die zich hier en daar heb ben voorgedaan. De relletjes zijn ver oorzaakt door demonstraties van links ge- orienteerde studenten tegen de invoering van den numerus clausus aan de "Zuid- Slavische universiteiten en hoogescholen. De Joden hadden tot deze demonstraties aangezet, waartegen nationaal denkende studenten zich verzetten. EEN TEGENSPRAAK UIT BATAVIA. De directeur van de afdeeling Handel van het Nederlandsch-Indische departe ment van Economische Zaken, J. E. van Hoogstraten, heeft de Londensche berich ten, dat uitsluitend Groot-Brittannië de In Nederlandsch-Indië gefabriceerde vlieg- tuigbenzine van hooge kwaliteit opkoopt, tijdens een bespreking met den Japanschen consul-generaal, Otaji Saito, gistermorgen nadrukkelijk gedementeerd. De woordvoerder van de Nederlandsch- Indische regeering, J. H. Ritman, verklaar de gisteren tijdens de persconferentie, dat ,hy vreesde, dat de builenlandsche propa ganda de feitelijke situatie in Neder- Ïandsch-Indië verdraait. Ook het „Bata- viaasch Nieuwsblad" beschuldigt de bui- tenlandsche propaganda van verdraaiing der feiten. In een hoofdartikel levert het blad een dementi op een bericht van den Britschen omroep van Zondag, waarin werd gezegd, dat de besprekingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië waren mislukt. Het blad noemt het bericht onzin. MEXICO DWARSBOOMT JAPAN. De Mexicaansche regeering heeft het contract over het geologische en geophy- sische' onderzoek van een gebied van 100.000 hectare, dat eerst tien dagen ge leden was gesloten met de petroleummaat- schappij Compania Petrolera Veracruza- na, waarbij Japansche belangen betrokken zijn, opgezegd. In breede kringen is men van oordeel, dat de Vereenigde Staten deze opzegging door pressie hebben bewerkt. Verder be weert men, dat Mexico op wensch van de Vereenigde Staten den uitvoer van groo te hoeveelheden kwikzilver en van 18.000 ton ijzerschroot naar Japan heeft verbo den. INDO-CHINA VERSTERKT ZIJN DEFENSIE. De Thailandsche pers meldt volgens Do mei, dat aan de Fransch-Indo-Chineesche zijde tegenover de Zuidoostgrens van Thailand verdere troepen worden samen getrokken en verdedigingswerken aange legd. Bovendien zyn in de Golf van Siam, in de nabijheid van de Thailandsche terri toriale wateren, kanonneerbooten, torpe dobooten en duikbooten gestationneerd. In Cambodja is het tot botsingen geko men tusschen Anamietische soldaten en Marokkanen, waarbij aan beide kanten slachtoffers zijn gevallen. De hoofdstad van Cambodja, Pnompenh, is door opstan delingen bezet. Een aanvaller zou fantastische afstanden moeten afleggen Is het voor Amerika gemakkelijk, Japan aan te vallen (Van onzen V.P.B.-correspondent) Tokio, October 1940. De Groote of Stille Oceaan (Pacific) beslaat een derde van de oppervlakte der aarde. Hij is, met zijn 180 millioen vier kante kilometer oppervlak, grooter dan de beide andere Oceanen te zamen. Sedert het sluiten van het driemogendhedenverdrag van Berlijn is deze zee weder het voor werp van alle gesprekken en van tallooze vermoedens, evenals dit het geval was na het sluiten van de overeenkomst van Washington, door Japan in 1936 opgezegd. Deze weinige feiten duiden genoegzaam aan, dat het overbevolkte Japan aan den Stillen Oceaan voor zijn erkenning strijdt en zich daarbij geplaatst ziet tegenover de drie andere mogendheden: de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk. Naar de ruimte gerekend is de verdeeling van de drie mogendheden zoo, dat hun kerngebie den om den Oceaan heen liggen: de Angel saksische in het Oosten en Zuiden, de Fransche en Japansche in het Westen. Hier ligt het zenuwcentrum van de span ning, waartegenover alle andere in het niet verzinken. Om zich een goede voorstelling te kun nen maken van den toestand moet men dien niet beoordeelen naar Europeesche maatstaven. In Europa b.v. speelt het Ka naal, aan den Westelijken uitgang van de Noordzee, een rol van ongeveer soortgelijk gewicht. Doch hier aan den Stillen Oceaan zijn de verhoudingen heel anders, wat grootte betreft. Reeds bij een straal van 500 K.M. komen groote deelen van de drie groote mogendheden: Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland met elkaar in aanraking. In dezen kring bevindt zich in Europa het gebied met de grootste dicht heid van bevolking, de voornaamste indu strieën, de drukst bezochte havens en de hoogste cultuur. Het werelddeel der groote afstanden. Wil men in Oost-Azië hetzelfde bereiken, dan zou men reeds een radius van 2500 K.M. moeten nemen. Daarby moet men niet uit het ook verliezen, dat de centra der Japansche industrie 2500 K.M. ver wijderd liggen van het Britsche steunpunt Hongkong en zelfs 5000 K.M. van Singa pore. Het door de Amerikanen het meest versterkte eiland Luzon op de Philippijnen is eerst na 3000 K.M. bereikt. Dat zijn af- VERBAND MET HET BRENNER-CONSULT DE EERSTE VAN EEN REEKS CONFERENTIES. Naar United Press aan haar bladen meldt worden de besprekingen van Hitier met Laval en Franco te Rome algemeen beschouwd als de eerste van een reeks ge wichtige conferenties, die in verband staan met de laatste ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini op den Brenner. Ook de aanstaande reis van den Roe- meenschen staatschef Antonescoe naar Ro me wordt met deze bedrijvigheid op het, gebied der buitenlandsche politiek in ver band gebracht. De Madrileensche avondbladen staan geheel in het teeken van de ontmoeting tusschen Hitier en Franco. „Alcazar" schrijft, dat de beteekenis van deze gebeurtenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Spanje krijgt weer zijn volle beteekenis in de wereld. Het be richt van de ontmoeting is door alle na tionaal voelende Spanjaarden met .de grootste geestdrift ontvangen. „Madrid" verklaart, dat Spanje voor een historische gebeurtenis staat. Het Spaan- sche volk ziet vol verwachting en met ge rechtvaardigden trots de verdere ontwik keling tegemoet. Door de Romeinsche pers wordt de ont moeting tusschen Hitier en Franco warm toegejuicht. De „Giornale d'Italia" ver klaart. dat de bijeenkomst, waarvan het fascistische Italië met voldoening kennis heeft genomen, plaats vond op een oogen- blik, dat de oorlog van de spil onverbid delijk en zegevierend wordt gevoerd van Kanaal tot Middellandsche en Roode Zee. Die bijeenkomst heeft daardoor de betee kenis van een vastbeslotenheid tot over winning en instellen van een nieuwe orde. Volgens „Lavoro Fascista" beteekent de samenkomst een nieuwe ernstige slag voor Engeland, dat de laatste hoop op redding van zijn reeds wankelende en voor het grootste deel verloren posities in Spanje vernietigd ziet. UITVOERIG COMMENTAAR IN DUITSCHE BLADEN. De Berlynsche bladen en de groote kran ten elders in het Duitsche Rijk brengen op de plaats van het hoofdartikel uitvoerige commentaren op de ontmoeting van den Führer met het Spaansche staatshoofd, ge neraal Franco „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op, dat de elementaire schreeuw van het Spaansche volk naar binnenlandschen vre de en ordenend gezag in de jaren van zijn burgeroorlog de sympathie en daadwerke lijke hulp van Duitschland en Italië tot gevolg gehad heeft, en men thans met het zelfde recht kan zeggen, dat de Spaansche openbare meening deze gevoelens voor honderd procent béantwoordt, sinds Duitschland en Italië zich door den aan slag van het Westen in den grootsten strijd om het bestaan van hun geschiedenis ge slingerd zien. Dit zijn, zoo schrijft het blad, de psychologische premissen, die de unie ke ontmoeting tusschen Adolf Hitler en het Spaansche staatshoofd mogelijk ge maakt hebben. Tegenover de verlokkingen van den nieuwen Britschen ambassadeur, Sir Samuel Hoare, heeft men van Spaan sche zijde van het begin af het grootste wantrouwen gesteld en Spanje is thans van zins eens en voorgoed te breken met de verkrachting van zijn natuurlijke rech ten door Engeland. De „Essener Nationalzeitung" is van meening, dat de keten der politieke acties, die voor het eerst gestalte gekregen heb ben in het driemogendhedenpact en het militaire bondgenootschap van Roemenië met Duitschland, nog niet afgesloten schijnt. De weg nu, die hier ingeslagen wordt, is in zyn doelstelling niemand meer onbekend. Gibraltar vormt een der belangrijkste strategische uitgangspunten tegen de le vensaders van het Britsche wereldrijk. De zich in volle ontwikkeling bevindende her ordening van het Afrikaansche vasteland aldus besluit het blad is van onmid dellijk en groot belang voor Spanje, dat in zyn overzeesche activiteit een der oud ste koloniale tradities van Europa draagt. standen die in Europa in vogelvlucht en van deze is hier alleen sprake gelijk staan aan den afstand van Moskou naar Londen. De haven Trainan op het Zuidelijkste Japansche eiland Formosa ligt 2500 K.M. verwijderd van de hoofdstad Tokio. Hecht men aan dit eiland in weer-politiek opzicht hooge beteekenis en daartoe bestaat wel eenige aanleiding dan bedraagt de af stand van Hongkong nog ongeveer 700, van Manilla 1000 ep van Saigon, de hoofdstad van Fransch lndo-China, zelfs 2100 K.M. Daartusschen ligt de Zuid-Chineesche Zee, welker Zuidelijke uitgangen worden be heerscht door de Straits Settlements met de geweldige zeevesting Singapore, Britsen Noora-Borneo en Nederlandsch- Indië. Het is waar, dat al deze landen voor het moederland slechts randgebieden vor men, terwijl Japan als kerngebied onmid dellijk naast de deur is. Want in weerwil van de voor Europeesche verhoudingen nog altijd geweldige afstanden binnen het spanningscentrum, die natuurlijk, onge acht alle technische vorderingen, -niet mogen worden onderschat, zijn deze toch naar verhouding gering, wanneer men daartegenover de grootte van den Stillen Oceaan stelt, zooals men noodzakelij ker- wyze moet doen wanneer men zich reken- scnap wil geven van de onderlinge ligging van de V. S., Australië en Japan. Fantastische cijfers. "Nemen wij eerst de directe lijn Yoko hama (Tokio)San Francisco, met het steunpunt voor de vloot San Diego. Deze afstand bedraagt 8000 K.M., zonder dat men daarby op een eiland stoot. Bijpa even lang is de afstand YokohamaSidney, het Engelsche centrum in Australië. Langs dezen weg echter liggen talrijke eilanden. De kerngebieden van de drie voornaamste mogendheden zyn evenwel gescheiden door een enorme watervlakte, zoodat zy niet zoo gemakkelijk met elkaar in contact kunnen komen. Daardoor komt ook de Japansche vloot, die numeriek de sterkste is, tot haar recht. Zij neemt ongetwijfeld de voornaamste plaats in Oost-Azië in. De Britsche vloot bezit er slechts betrekke lijke waarde, nu het moederland een zoo harden strijd heeft te voeren in Europa. Van overwegend belang is echter op het oogenblik Amerika. Hier gaat het om een probleem, dat reeds tientallen jaren oud is. Amerika zou desnoods uit het Noorden kunnen probeeren, Japan aan te vallen over land. Daarby zou het echter op Rus land stooten. Dan zou het den weg te water verkiezen, van San Diego naar Ha- wai en via Guam naar de Philippijnen. Hierbij zou het echter stooten op de vroe ger Duitsche koloniën, welke Japan thans als mandaatgebied beheert, ten Noorden van den equator. Daarom zouden deze moe ten worden omzeild door den weg te kie zen over het Samoa-eiland Tutuila, waarbij men het echter niet kan stellen zonder Britsche steunpunten. Uit dit alles blijkt wel, dat Japan niet alleen een centrale po sitie inneemt, doch ook een gebied heeft te verdedigen, dat een aaneengesloten ge heel vormt. En om militaire voordeelen te kunnen behalen, moet de aanvaller meer of minder groote afstanden afleggen, die over het algemeen steunpunten op het vasteland ontberen. En er zou een onge hoorde hoeveelheid oorlogsmateriaal voor noodig zyn, om deze afstanden te kunnen overbruggen. Buitenlandsche Berichten AARDSCHOK AAN DE ITALIAANSCHE KUST. In het bergland van Pescara en aan de kust is gisterochtend tegen zessen een aardschok gevoeld, die eenige seconden aanhield en een golvend karakter droeg. Er is geen schade aangericht. Eenige uren vroeger was ook reeds een aardschok waargenomen. ORKAAN OP DE ZWARTE ZEE. Tijdens een orkaan op de Zwarte Zee is aan den ingang' van de Bosporus een vis- schersboot vergaan. Van de uit elf koppen bestaande bemanning zijn er vijf verdron-, ken. De overigen wisten zwemmende de kust te bereiken. i? ZWEEDSCH SCHIP TEGEN KADEMUUR TE LEIXOES GEVAREN. Het Zweedsche ss. „Hannah" is giste ren bij het binnenvaren van de haven van Leixoes tegen den nieuwen kademuur ge botst en ernstig beschadigd onder de water lijn. Het wordt als verloren beschouwd. De „Hannah" kwam van Cardiff en had steenkolen voor Oporto alsmede 360 zak ken post, bestemd voor het Roode Kruis te Genève, aan boord. De 18 opvarenden zyn gered.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5