DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De distributie-maatregelen voor zuivelproducten en brood DINSDAG 22 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9778 S)e £eid&eli£(2oii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V »De steun" Onder den titel „Waar een Amsterdam- sche werklooze van leven moet" toornt de Amsterdamsche berichtgever van het „Na tionale Dagblad" tegen de steunbedragen te Amsterdam en indirect ook tegen die in andere gemeenten. De werkloozen-steun is dikwijls een voor werp geweest van partij-politiek en, he laas, vaak zóó, dat schaamte over zekere vormen van deze politiek heelemaal niet misplaatst is! De een bood te^en den ander, of, deed wat anders: kroop weg achter den ander. Zoo zag men 't dikwijls gebeuren! Dat moest nu 'ns uit zijn, radicaal uit! Diep meegevoel met het droeve lot der werkloozen moet alle benepen! partij politiek radicaal uitbannen! Betoogend, dat den werkloozen „een re delijk bestaansminimum" ontbreekt, ver volgt het „Nationale Dagblad": Het zal voor de N. S. B. en eeretaak zijn deze sociale onrechtvaardigheid met wortel en tak uit te roeien en dit deel van het volk weer recht te geven op wat is de grondslag voor een ge zonde volksgemeenschap, n.l. den be hoorlijk betaalden arbeid! Dit moet voor iedereen een eeretaak zijn en zal 't ook zijn in den komenden tijd. Maar behoorlijk betaalde arbeid kan nu eenmaal op den dag van heden nog niet aan alle werkwillige werkloozen worden gege ven. En óók in de toekomst zullen er geval len zijn, waarin de ongeschiktheid voor arbeid, ook al is de arbeidsgelegenheid er, in verschillende gevallen aan geen 'rede lijken twijfel onderhevig is. Dat ook de hier bedoelde werkloozen recht hebben op „een redelijk bestaansmini mum" daarover zijn allen 't eens. En daarom moet ook aller méést ernstige aandacht hebben de vraag: wat er voor wie men noemt de bona fide werkloozen wordt gedaan; wat hun aan geld en in natura wordt verleend, om hun „een rede lijk bestaansminimum" te verzekeren. En dan moet er, waar noodig, tot daden worden overgegaan. Aan woorden alléén hebben de werkloozen niets. „De steun" iedereen weet, wat daar onder wordt verstaan is ook daarom van zoo groot maatschappelijk belang, omdat bij een te lagen steun zeer ernstig is het ge vaar, dat, zooals het „Nationale Dagblad" zegt, „alle weerstandsvermogen verslapt". En altijd, maar vooral in dezen tijd is een dosis weerstandsvermogen voor iedereen zoo noodig! GAS EN ELECTRICITEIT. Bericht is, dat er een distributie van gas en electriciteit te wachten stond. De „Deut sche Zeitung in den Niederlanden" meldt thans, dat deze mededeelingen niet overeen komen met de feiten en dat een maatregel van dien aard voorloopig niet in het voor nemen ligt. WAT ANDERE BLADEN AFLEVERING VAN EIEREN. De handel mag niet meer worden gepasseerd. In aansluiting op het reeds eerder ver schenen persbericht vestigt het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oor logstijd de aandacht er op, dat de regeling betreffende de verplichting van den eier- handel om zich bij de Nederlandsche Cen trale voor eieren en pluimvee te organisee- ren in de Nederl. Staatscourant is versche nen. Behalve de reeds aangegeven bijzon derheden over de indeeling in groepen van „verzamelaars", „handelaars" en „grossiers" kan thans nog worden me degedeeld, dat het verkoopen en afle veren van eieren door den producent (bedoeld is hier natuurlijk: de kip! Red.) rechtstreeks aan den consument voortaan verboden zal zijn. Indien plaatselijke gebruiken hie'rtoe aanlei ding geven, kan de centrale desge- wenscht van dit verbod, al dan niet onder bepaalde voorwaarden, onthef fing verleenen. Voorts is nog bepaald, dat verzame laars, handelaren en grossiers verplicht zijn, hun administratie op de door de centrale aangegeven wijze te voeren en dat zij, evenals de producenten, de aan wijzingen van de centrale betreffende af levering van eieren dienen na te komen. Voor handelaren is hieraan nog verbonden de verplichting, de eieren te schouwen, te sorteeren en te verpakken op de door de centrale aangegeven wijze. SCHRIJVEN MOEDGEVENDE SYMPTOMEN. Het Vaderland is opgelucht door het gemeenschappelijke communiqué over de onderhandelingen te Batavia: „Zeer zeker zal het nog wel geruimen tijd duren, alvorens het economisch ac- coord tusschen Tokio en Batavia ondertee kend zal kunnen worden. In Azië duren dergelijke onderhandelingen altijd heel lang. Maar het terrein is schoongeveegd van gevaarlijke hindernissen; men zal over de economische dingen kunnen praten zon der veel angst voor al te ver reikende po litieke gevolgen Nu onze positie in Europa in verband met het Duitsch-Engelsche conflict (wie weet of de historie later niet zal spreken van het tragische misverstand) uiterst moeilijk is, wordt het Indische bezit een groote troef. Dat Duitschland zich wel in teresseert voor dit rijke Aziatische gebied en er zich uitsluitend voor interesseert en voor interesseeren kan als voor een Neder- landsch bezit, staat thans wel vast. In hoe ver wij de gelukkige verklaring van Bata via aan Duitschen invloed te danken heb ben, zal latere documentenpublicatie ons wellicht eenmaal leeren. Een zelfstan dig blijvend Indië versterkt in ieder geval de zelfstandigheid van het moederland. Het gewicht van Indië maakt ons tot een heel ander land dan de andere kleine lan den in Europa Maar omdat wij meer zijn, hebben wij ook grootere verantwoordelijk heid. Terwijl er te Batavia of te Soekaboe- mi gewerkt wordt aan het tot stand bren gen van betere betrekkingen tusschen Ja pan en ons Indië, wat aan den vrede in het Verre Oosten ten goede zal komen, hebben wij hier den plicht de best mogelijke be trekkingen tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk tot stand te brengen, ten einde een werkelijk nieuw Europa mogelijk te maken, waarin de volken vrij en veilig samen zullen kunnen leven. Wij weten, dat dit een moeilijke taak is. Wij aarzelen zelfs niet te zeggen, dat ze in de laatste weken moeilijker geworden is dan ze aanvankelijk was. Juist omdat ze moeilijk is, dient echter met des te meer overtuiging en moed aan gewerkt te wor den. In de allerlaatste dagen zijn er trou wens toch ook weer eënige moedgevende symptomen. De boodschap uit Batavia is wel het voornaamste. Een ander gelukkig teeken is, dat het enge partij regiem, dat ons van zekere, niet Duitsche zijde, was in uitzicht gesteld, ten slotte niet blijkt te ko men. Men kan nu wel aannemen, dat Hit- Ier een werkelijk zelfstandig Nederland heeft bedoeld en via Mussert aan de Ne derlanders laten weten: richt uw stuur naar samenwerking in vrijheid. Of Mussert dan de kapitein van t' schip wordt, zal af hangen van de mate van zijn politiek ver mogen. Als hii het volk niet weet te win nen, zal hij de taak niet kunnen vervullen. Wie het volk wint op de basis van vijand schap tot Duitschland, zal al evenmin doen wat de situatie eischt en wat Hitier blijk baar verlangt. In ieder geval: er is weer meer lucht. Er is weer meer toekomst voor wie waar lijk Nederlandsch, waarlijk Europeesch wil denken en werken. Het bericht uit Batavia zal wellicht een nieuw uitgangspunt vor men". DE NED. UNIE. Besprekend de vergadering van Anti-rev. en Chr. Hist, te Rotterdam (wij hebben er gisteren een verslag van gegeven) merkt de Volkskrant o.m. op: „De starre houding van dr. Colijn steekt schril af tegen die van zijn mede-spreker te Rotterdam, dr. Rozemond, die, erken nend, dat de Nederlandsche Unie de over tuigingen en inzichten van het protes- tantsch-christelijke volksdeel wil respecr teeren, niets in den weg ziet staan om deze groep met welwillendheid en de oprechte wil tot samenwerking tegemoet te treden". VERBODEN AARDAPPELENVERVOER Eenige partijen in Den Haag in beslag genomen Zaterdag hebben controleurs der afdee- ling algemeene controle van den Centralen Crisiscontroledienst weder de hand kunnen leggen op eenige partijen aardappelen, welke men clandestein trachtte binnen te voeren in het consumptiegebied Den Haag. In het eerste geval betrof het een vracht van 700 K.G., welke uit B1 e is w ij k af komstig was en vervoerd was met ongeldig geleidebiljet. De tweede partij aardappelen was 210 K.G. groot en afkomstig uit Wassenaar Deze hoeveelheid, welke zonder geleide- biljet werd vervoerd, was verborgen onder dekens en oud hout. In beide gevallen zjjn de aardappelen in beslag genomen en is tegen de vervoerders proces-verbaal opge maakt. EEN TOELICHTING VAN DEN DIRECSTEUR-GENERAAL VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Ir. S. L. Louwes, de directeur-gene raal van de Voedselvoorziening heeft gis teren voor de pers een toelichting gegeven op verschillende in den loop dezer laatste dagen gepubliceerde maatregelen op het gebied van de voedselvoorziening. In de eerste plaats besprak hij de nadere prijs regeling voor alle zuivelproducten. Als doel van deze verhooging noemde hij het maken van een nieuwen melkprijs. DE BOTERPRIJS. Er is in de wintermaanden altijd een hoo- gere boterprijs geweest, die ongeveer 1520 cent lag boven den zomerprijs. Het verschil tusschen zomer- en winterprijs is thans grooter n.l. (voor den consument) van 1.85 op 2.202.30. Dit grootere verschil vindt zijn verklaring in de stijging van de alge meene productiekosten en ook hierin, dat het vee wegens verminderde toediening van krachtvoeder mindei melk geeft. In het vooruitzicht van deze verhooging heeft de veehouderij den heer Louwes verschillen de berekeningen voorgelegd, die nogal uit eenliepen, maar gemiddeld toch tot onge veer hetzelfde bedrag kwamen, dat thans in den prijs is vastgelegd. Een tweede bestanddeel van den melk prijs wordt gevormd door den prijs, die de veehouder van zijn ondermelk kan maken Deze prijs is thans vastgesteld op 11/4 cent per liter, cLi. de waarde die de ondermelk als veevoeder op het oogenblik ongeveer vertegenwoordigt. Het kan evenwel best zijn, dat die en gene veehouder in zijn eigen bedrijf de ondermelk hooger aanslaat, niet omdat de vee voeder waarde feitelijk hooger zou zijn, maar omdat hij geen ander vee voer kan krijgen, maar dit zijn individuee- le factoren, waarmee geen rekening kon worden gehouden. DE KAASRANTSOENEERING. De nieuwe kaasprijs is uit de twee ge noemde factoren, den boterprijs en den prijs voor de ondermelk afgeleid. In verge lijking met den zomerprijs is hij slechts be trekkelijk weinig verhoogd. Niet verhoogd is de prijs van 20+ kaas, daar deze reeds op het gewenschte peil was. Een verhooging van den kaasprijs in het algemeen was noodzakelijk om een zekere evenredigheid tusschen de verschillende productenprij zen te verkrijgen, daar anders het gevaar bestond, dat de productie onwillekeurig in de richting van een verhoogde kaaspro ductie zou worden gestuwkd, wat niet ge- wenscht is, daar wij in de eerste plaats bo ter noodig hebben. BOTER EN MARGARINE. De prijs verhoogingen in kwestie bren gen voor den consument een aanzienlijke verhooging mede. Voor boter is de prijsver- hooging zelfs zeer aanzienlijk. Een zekere tegemoetkoming zit in de opheffing van de verplichting, dat men als men een inkomen van meer dan 1400 per jaar heeft boter moest gebruiken. Deze maatregel was in het volle seizoen, toen er overvloed van boter was, gewenscht, om de reserve aan overzeesche vetten, die voor de margarine- industrie noodig is, te sparen. Het effect van dit voorschrift is wel eenigszins uit de hand gevallen, want er zijn veel meer menschen geweest, die van margarine op boter zijn overgegaan, dan men had ver wacht, zoozeer zelfs, dat men het met de productie van de boter op een gegeven oogenblik niet meer kon bijhouden. Nu het voorschrift is opgeheven, zal het even wicht vermoedelijk hersteld worden. Tér aanvulling van het vorenstaande over de boter, zeide de heer Louwes nog, dat de prijs van de boerenboter (de boter van de z.g. zelfkarners) niet op 1.95, maar op 1.75 is vastgesteld, omdat men het zelf- karnen, waarop de controle moeilijker is, niet wil aanmoedigen. Zooveel mogelijk melk moet naar de zuivelfabriek. Geruchten als zou de 40+ kaas door 20 kaas worden vervangen sprak hij tegen Wel wordt de z.g. volvette fabriekskaas verboden, de volvette boerenkaas echter niet. DE CON STJMPTIE MELK Wat de verlaging van het vetgehalte voor de consumptiemelk betreft, hiermee hoopt men distributie van melk te kunnen voorkomen. De gewenschte standaardisatie brengt veel moeilijkheden mede wat de uitvoering betrgft. Voor den consument komt het er op aan, dat hij zich behoorlijk van melk kan blijven voorzien, wat langs dezen weg te bereiken is. Dé voedings waarde van de melk wordt niet ernstig ver minderd, al gaat er het een en ander van het vetgehalte af. DE OMVANG VAN HET KAASRANTSOEN. Velen zal het kaasrantsoen dat onder de gisteren ingegane kaasdistributie is vastge steld niet groot lijken. Het komt op 5.2 K.G. per jaar neer of over onze heele bevolking gerekend op 47 millioen K.G. Neemt men in aanmerking, dat onze eigen consumptie van kaas in normalen tijd ongeveer 60 mil lioen K.G. was, dan ziet men dat de inkrim ping ongeveer 20 pet. bedraagt. Een der gelijke vermindering is ook bij de vaststel ling van andere rantsoenen toegepast. Ter vergelijking diene, dat het kaasrantsoen in Duitschland voor hetzelfde tijdvak 325 gram is, dat is dus minder. Bij de bepa ling van het rantsoen is ook gedacht aan het gaande houden van den normalen ex port, bijvoorbeeld naar België, dat altijd veel kaas van ons heeft gekocht en nu nog een aanzienlijk afnemer er van is. Dat de rantsoeneering noodzakelijk zou geworden zijn tengevolge van exceptioneel groote uit voeren naar Duitschland sprak de heer Louwes tegen. Op een zeker oogenblik is er tamelijk veel kaas naar Duitschland uit gevoerd, doch de totale hoeveelheid daar van beliep niet meer dan het normale ver bruik van een week in ons land. DE BROODPRIJS. Ook aan den broodprijs heeft ir. Lou wes nog eenige woorden gewijd. Deze is se dert September 1939 slechts eenmaal met 1 cent verhoogd en was nog altijd betrek kelijk laag. Thans is een verhooging toege past moeten worden (met 1 cent) om een equivalent te vinden voor de hoogere prij zen. die het rijk zelf (de Akkerbouwcen- trale) voor de grondstoffen moet betalen alsmede voor de hoogere bakkerijkosten. Ir. Louwes wees er in dit verband op, dat de prijs voor het zwarte roggebrood, een uitsiekend voedsel, niet is verhoogd. Het is mogelijk, dat hier en daar de prijs van het bruine brood wat zal oploopen, maar hiertegenover ontvangt men dan ook meer voedingswaarde, daar het gewicht aan droge stof in dit brood is verhoogd. De afschaffing van het melkbrood was noodzakelijk, daar men zooveel mogelijk melk voor de gewone consumptie moest houden. Melkbrood wordt er thans niet ver kocht. Er is reeds op gewezen, dat ver skillende bakkers nog steeds brood ver koopen, dat met de letter M.B. is gemerkt, het ken teeken van melkbrood, maar dit is het gevolg van het feit, dat zij niet vol doende vormen hebben met de letters W.B.; vooral in het Westen des lands kan dit voor komen. Men late zich echter niet mislei den. Meikbrood wordt er niet meer gebak ken en een verhooging van prijs, omdat een bepaalde soort brood melkbrood zou zijn, behoeft men dan ook niet te aanvaarden. VLEESCH EN VLEESCHPRIJZEN. HET DURE LAMSVLEESCH. Over de vleeschprijzen zijn er, zooals op de conferentie bleek, nogal eens moeilijk heden tusschen de slagers en hun publiek. De slagers be wren herhaaldelijk, dat zij zien niet aan de vastgestelde prijzen kunnen houden. Hierop gewezen antwoordde de heer Louwes, dat het ongeveer het moei lijkste ding is, dat men zich denken kan, een koe zoodanig in te deelen, dat de sla ger en met een behoorlijke winst mee uit kan. De winstmarges bij ons waren over het algemeen aan den hoogen kant. Er moet cïaarom op gestaan worden, dat de slagers zich houden aan de vastgestelde prijzen, waarvan de opgave in hun winkels goed zichtbaar aanwezig moet zijn. Verder werd er de aandacht op geves tigd, dat ondanks het verbod van prijs opdrijving de prijzen van lamsvleesch den laatsten tijd ten zeerste zijn gestegen, men kan zeggen met 4070 pet. Lamsvleesch is nu vaak duurder dan rundvleesch. De zaak heeft de aandacht, aldus de heer Louwes, hij vertrouwde, dat men de situa- toe ook op dit gebied binnenkort wel weer meester zal zijn. BEPERKINGEN ALS GEVOLG VAN DISTRIBUTIE De Telegraaf ontleent aan de cijfers van de Nederlandsche Stichting voor de Sta tistiek in den Haag, dat de Nederlander als gevolg van de distributie zich gemid deld de volgende beperkingen moet op leggen: Koffie en thee: Brood: Vleesch: Vet: Zeep: 57 proc. minder 13 proc. minder 18 próc. minder 10 proc. minder 70 proc. minder Wat de grutterswaren betreft, blijkt, dat alleen voor rnaizena, griesmeel en pudding poeder van een sterke beperking sprake is Bij rijst enz. wordt een rantsoen toege staan, dat hooger is dan het normale ver bruik. Bij gort en havermout is het rant soen zelfs aanmerkelijk hooger. ENGELSCHE VLIEGERS hebben bommen geworpen in het Westland. Zes personen werden hierbij gedood terwijl verschillende huizen zwaar bescha digd zijn. Op den voorgrond het in den grond geslagen gat, waarbij de rio- leering werd vernield. Foto Schimmelpenningh. VELE GROOTE WARENHUIZEN met groente en fruit werden vernield door de afgeworpen bommen der Engelsche vliegers in het Westland. Foto Schimmelpenningh

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1