DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Distributie van kaas Prijsregeling van zuivelproducten MAANDAG 21 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9777 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus H. Na den Missie-Zondag Gisteren zijn wijde, mooie perspectieven voor ons geopend. Geopend of beter gezegd: ontsluierd. Wèggenomen werd de sluier van mist, die geestelijke traagheid en trage sleur er over heen had geworpen! De zon brak door het mist-gordijn heen; en wij zagen wèer vóór ons die open pers pectieven van een leven, schoon en groot in dienst van een ideaal in dienst, niet van een droombeeld, maar van een wer kelijk ideaal! Wij hebben 't weer 'ns klaar vóór ons gezien: uiterlijke omstandigheden kunnen voor ons zijn van groote beteekenis, een begeerd en begeerenswaardig goed, maar toch onder alle omstandigheden is het leven waard geleefd te worden, kan het leven hebben een kostbaren inhoud door zijn vruchtbare activiteit. Daar stond weer in het zonnelicht van de door Goddelijke Openbaring verlichte rede die ontzaglijk-groote, die overweldigend- schoone waarheid, welke ons werd voorge houden: dat ieder onzer heeft zijn eigen plaats, zijn eigen taak, zijn eigen roe ping in het mystieke Lichaam van Chris tus, dat de Kerk is. 't Was gisteren Missie-Zondag. En wij werden er aan herinnerd, hoe wij allen moeten medewerken, om te vaak langs ons heen gegleden woorden! het Rijk van Christus op aarde uit te breiden. Er werd ons gepredikt, hoe wij dat kun nen en moeten doen: door een in genade vruchtbaar leven, door gebed, door voor beeld. Niemand kan geven, wat hij niet bezit. Niemand kan het Christendom aan ande ren brengen, als hij het niet zelf bezit. En ook is het waar, dat niemand het ver langen zal hebben, anderen het Christen dom te brengen, als in hem niet levend is het besef, welk een rijkdom het bezit van het Geloof is. Daarom bidt ook de Kerk in de Introïtus van de Mis tot voortplanting des Geloofs: Moge God ons genadig zijn en ons ze genen; dat Hij welwillend Zijn oogen op ons richte en Zich onzer ontfenpe, opdat wij allen in deze wereld leeren inzien, welk een weldaad Gij door de Verlossing aan alle volkeren hebt ge schonken. Dat wij leeren inzien, welk een weldaad ons door de Verlossing is geschonken.... 't Is gisteren Missie-Zondag geweest. Maar in ons moge blijven leven de ge dachte, neergelegd in het hier afgedrukte gebed van de Introïtus. En dan ook zullen wij al zou 't ook zijn door onze tranen heen steeds kunnen zingen het Alleluja-vers van de Mis van gisteren: Alleluja, alleluja. Juicht Gode toe heel de aarde; dient den Heer in blij heid; treedt vol opgewektheid voor Zijn Aanschijn. Alleluja. De logische consequenties Nederland is door Duitschland bezet gebied. De consequenties daarvan staan, geluk kig, de overgroote meerderheid van ons volk klaar voor den geest. 't Is merkwaardig, te kunnen constatee- ren, hoe de om zijn nuchterheid bekende Nederlander ook nu weer zijn reputatie hoog houdt. De Nederlander ziet als 't ware intuïtief in, hoe zijn houding behoort te zijn tegen over de bezette macht? welke plichten hem nu eenmaal door een ondubbelzinnige rea liteit zijn opgelegd. Dit is een gelukkig verschijnsel; omdat aldus kan worden gelegd een basis voor een voor ons vaderland begeerde, goede toe komst, omdat aldus het heden kan wor den doorleefd in een zoo gewensch-te onder linge samenwerking. Een optreden als van den rector-magni- ficus der Rotterdamsche Hoogeschool, waarvan de rubriek rechtszaken Zater dag melding heeft gemaakt, is dan ook zeker niet een uiting van de mentaliteit, die ons volk bezielt; een mentaliteit, waarin begrepen wordt, wat ware vaderlands liefde vraagt te doen en na te laten;' een mentaliteit, waarin wordt ingezien, hoe onze houding moet zijn tegenover hen, die de feitelijke macht in ons vaderland bezit ten en moeten uitoefenen; een mentaliteit, waarin men in staat is, uit wat wjj reeds noemden: de ondubbelbinnige realiteit, te trekken de logische consequenties. IN DEZE WEEK 1 ONS OP BON 26 (ALGEMEEN). De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat op Maandag 21 October (heden) een aanvang wordt ge maakt met de distributie van kaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsche kaas, ook smeerkaas, echter met uitzondering van de z.g. kwark. Gedurende de eerst distributieperiode, welke zal loopen van Maandag 21 Octo ber tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende week, dus van Maan dag 28 October tot en met Zondag 3 No vember a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatstbedoelde week een nieu we bon zal worden aangewezen, welke eveneens reclit zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen, welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen, door eerst de tweede week hun bonnen in. te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas koopen. Zij, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra rantsoen kaas, kun nen bij de distributiediensten op medisch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels, café's, restaurants en dergelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen krijgen, indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbonnen ge- 'crëerd, te weten de met „kaas een kwart rantsoen"' gemerkte bonnen, welke worden teruggegeven, indien men minder dan één ons kaas tegelijk verbruikt. Evenals de wisselbonnen voor brood en vleesch zijn de wissel bonnen voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen distributibonboekje worden gebruikt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met het inwerkingtredingl. .4—ws met het inwerkingtreden van de distribu tie het voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aar. het publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. In dien een consument meer dan vyf bonnen tegelijk inlevert, mag derhalve de daar mee overeenkomende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zul len zoo noodig door de Nederlandsche Zui- velcentrale, afd. zuivel, te 's-Gravenhage, toewijzingen worden verstrekt. Belangheb benden dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. De door de Zuivelcentrale aan zieken huizen, sanatoria, etc. verstrekte vergun ningen, om kaas op basis van hun normale verbruik van het vorige jaar aan te koo pen, komen uiteraard te vervallen. Voor deze inrichtingen is thans een regeling ge troffen, waarvan de uitvoering bij de plaat selijke distributiediensten ressorteert. De directies van ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich dus tot genoemde diensten te wenden. Vanzelfsprekend komen voorts tenge volge van het bovenstaande ook de door de Zuivelcentrale aan restaurants e.d. ver leende vergunningen te vervallen. In verband met het feit, dat buiten landsche kaas, alsmede Limburgsche, her- vesche, geiten- en schapenkas onder de distributieregeling vallen, dienen impor teurs van kaas en producenten en hande laren in bovengenoemde soorten kaas zich tot de Nederlandsche Zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opge nomen officieele publicatie zijn de rege lingen voor grossiers en winkeliers ver meld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van 21 October a.s. een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij deze prijsregeling is uitgegaan van de gedachte, dat het redelijk is, dat de veehouder een loonenden prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument dezen prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonende winterprijs van de boter wordt onder de huidige omstandigheden beschouwd een prijs voor de fabrieksboter van 1.95 per kg., voor de zgn. boerenboter is dit een prijs van 1.75 per kg. Daar de zomerbo- terprijs ten hoogste 1.58 per kg. bedroeg, toont de thans vastgestelde winterboter- prijs dus een stijging, welke haar recht vaardiging vindt in de bijzonder moeilijke omstandigheden, waarin het veehouderij bedrijf reeds sinds geruimen tijd verkeert. Met den hiervóór genoemden boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de bo ter ook voor andere producten, maximum producentenprijzen vastgesteld. Voor de volvette kaas bedraagt deze 0.83 per kg. en voor de 40-f Noord-Hollandsche fa- briekskaas 70.5 cent per kg., voor de ove rige 40+ kaas 67.5 cent per kg. en voor de 20+ kaas 44 cent per kg. netto. Voorts is bepaald, dat voor ondermelk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1.25 cent per liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producen tenprijzen tevens een verhooging me de van de prijzen, die de consument betaalt. Gedurende de laatste weken bedroeg de consumentenprijs voor bo ter maximaal 1.85 per kg. Deze maxi mumprijzen zijn thans voor de verschil lende soorten boter verschillende vast gesteld, doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tusschen f 2.20 en f 2.30 per kg. Ook voor de detailprijzen van kaas zijn nieuwe richtlijnen vastge steld. In verband met de verhooging van de boter- en kaasprijzen wordt een heffing gelegd op de op 20 October te middernacht aanwezige voorraden bo ter en kaas. Onder deze voorraden val len niet voorraden boter beneden de 250 kg. en voorraden kaas beneden de 500 kg. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vastgestelde prijsregeling en de heffing op voorraden moge worden verwezen naar de officieele publicatie, welke in de dagbladen zal worden opgenomen. MINDER MIDDELMATIG! Aan hen, die zich soms moedeloos voelen worden bij al hetgeen wij thans beleven, brengt de „Volksmissionaris" het krasse woord in herinnering, dat de stoere Paus Pius XI, die het begin van al deze ellende tijdens zijn Pausschap moest meemaken, eens sprak tot een kardinaal: „Ik dank God iederen dag, dat Hij mij in dezen tijd laat leven. Nooit heeft een crisis zoo diep en in zoo wijden kring in de wereld ingegre pen. Er is reden tot fierheid, getuige te zijn van dit ontzaglijke drama, en er tot op ze kere hoogte in mede te werken! Het Goede en het Kwade voeren een ontzaglijke wor steling met elkaar. Niemand heeft het recht, in dezen tijd middelmatig te zijn". Laten we, zoo gaat de schrijver voort, dat woord eens overdenken. We vergeten zoo licht, dat we allen en ieder afzonderlijk let terlijk medewerken aan het werelddrama. Iedere goede daad, ieder gebed heeft zijn invloed op de wereldgebeurtenissen, in zoo ver wij die daad stellen, dat gebed storten in vereeniging met Christus. De geschie denis der wereld is de geschiedenis van het Christendom, de invloed van het Christen dom is niets anders dan de invloed van alle Christenen samen in vereeniging met Christus. Maar ook iedere slechte daad verzwakt de goede werking van het Christendom in de wereld. Zijn wij ons wel bewust van onze verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap? Als wij dat waren, zou ons gedrag allicht wat minder „middelmatig" zijn. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Beverwijk (O. L. Vrouw van Goeden Raad) den wel eer w. heer L. H. Oudejans; tot Pastoor te Hoogkarspel den weleerw. heer P. C. Vollebregt, thans kapelaan te Rotterdam (H. Hildegardis). Bommen op Rotterdam Wederom hebben vliegeniers v^n de Royal Air Force in de Rotterdamsche bin nenstad schrik en ontzetting gebracht Zondagavond hebben Britsche piloten on verwachts het rustig wandelend publiek in het centrum van de stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en weer zijn hierbij slachtoffers gevallen. Vast staat, dat op zijn minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige ver wondingen hebben opgeloopen, door de rondvliegende bomscherven. Twee hunner wei-den zeer ernstig gewond. Met een zie kenauto van den G.G.D. zijn zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. De eerste bom die neerviel eischte geen slachtoffers. Hij kwam terecht in het wa ter van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een drietal bommen geworpen in het centrum van de stad. De eerste hiervan viel op het kruispunt Kruiskade-Maurits- weg en kwam terecht op het puin naast den ryweg. Een vijftal voorbijgangers lie pen hierbij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voormalige Sophia ziekenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Onverwijld rukten de verschillende hulp diensten uit. Manschappen van de Ord- nungspolizei alsmede de Rotterdamsche politie zorgden voor een afzetting van het terrein. Over de geheele lengte van den Wester singel werden de ruiten van de perceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de elec- trische geleiding van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd be lemmerd. ST. ANTON1USGESTICHT BESCHADIGD. VERSCHEIDENE GEWONDEN. De drie tijdens den bomaanslag op Rot terdam gewonde dames zijn de 22-jarige verpleegsters J. H. de Beer en W. H. Re- mijn, beide werkzaam en inwonend in het ziekenhuis aan den Bergweg. Het derde slachtoffer is mevrouw A. Oskampvan der Meer, wonende in de Meubelstraat, die ernstige verwondingen aan een der armen bekwam. Zij is in bovengenoemd zieken huis ter verpleging opgenomen. Voorts werd het St. Antoniusgesticht op den Nieuwen Binnenweg ernstig getroffen. De voor het gebouw staande ijzeren hek ken drongen naar binnen en richtten daar verwoestingen aan. Plafonds stortten in en een zevental jongs en meisjes bekwam lichte verwonding. De 13-jarige M. van 't Zand bekwam een vrij ernstige scheur- wond aan een der knieën. Per auto van den G.G.D. is hij naar het hospitaal overge bracht. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbonden huiswaarts keeren. ZES PERSONEN BIJ BOMAANVAL OP MONSTER GEDOOD. Gisteravond heeft een Engelsch vliegtuig drie bommen geworpen op Monster, waar geen militaire installaties zijn. Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verscheidene personen op straat, waar door het aantal slachtoffers groot is. Zes personen lieten het leven, terwijl bovendien nog eenige personen zoo zwaar werden ge wond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstraat terecht, vlak voor een bus van de Westlandsche stoomtrammaatschappij, welke geheel ver nield werd. De inzittenden, M. H. Meter man uit Loosduinen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster wer den gedood. Van een groep van vijf perso nen, die op den weg liep werden op slag gedood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis, allen uit Monster. Verder moes ten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd de heer D. Wijnants, A. H. van Kempen, A. C. van de Beukei, mej. Hoekenborg, allen uit Monster, en mej. Solleveld uit 's-Gravenzande. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeker L. van Spronsen en vernielde een groot aantal druivenserres. De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Verscheidene personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaatselijke geneesheeren en de leden van de plaatse lijke afdeeling van het Roode Kruis. De materieele schade is groot. Eenige huizen werden zwaar beschadigd en dui zenden ruiten werden vernield. De plaatselijke autoriteiten, bijgestaan door den luchtbeschermingsdienst hebben terstond de noodzakelijke maatregelen ge nomen. De verslagenheid in het dorp is groot. MEISJE DOOR BOMINSLAG GEDOOD. ^Vannacht wierp een Engelsch vliegtuig bommen uit boven Oirschot. Een brandbom sloeg door het dak van de woning van den heer Coppens en kwam terecht op het bedje van een 3^-jarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon onscha delijk gemaakt worden. HAZERSWOUDE-R1JND1JK Foto-archief. L. Crt Pastoor G. C. J van Leeuwen f De spreuk „Subita mors. clericorum sors ,,Een plotselinge dood is het lot der geestelijkheid" werd in de laatste weken op tragische wijze bewaarheid. In korten tijd zijn vijf priesters van ons bisdom onver wacht overleden. Zaterdagavond werden de bewoners van het „Zwaantje" opgeschrikt door het bericht, dat hun herder, pastoor van Leeuwen, aan een hartverlamming was overleden. Pastoor van Leeuwen had. na het bom bardement, waaraan zijn parochie in de oorlogsdagen bloot stond, een verergering gevoeld van de kwaal, waaraan hij sinds eenige jaren leed. Er was echter geen enke de aanleiding geweest, die een zoo spoe dig einde van zijn aardsche leven deed vermoeden. De huishoudsters vonden den pastoor Zaterdagnamiddag omstreeks kwart over zes uur dood op bed liggend. Pastoor had zich blijkbaar niet wel ge voeld, had zich even neergelegd en was plotseling gestorven. De pater-assistent diende onmiddellijk het H. Oliesel toe. Pastoor van Leeuwen was geboren te Delft op 16 November 1876, werd priester gewijd op 16 Augustus 1903, en achtereen volgens benoemd tot assistent te Kwaden- damme, tot kapelaan te Goes, Beverwijk en Leiden (St. Petrus). In 1921 werd Z.E. benoemd tot pastoor te Zierikzee, in 1931 tot pastoor van de Sf. Michielsparochie te Hazerswoude ,,'t Zwaantje". In hem is heengegaan een goede her der, die bijna tien jaar lang de hem toe vertrouwde kudde zorgzaam en met een vaderlijk hart heeft geleid. De pastoor voelde zich op zijn plaats in 't Zwaantje, en dat was ook de meening van zijn paro chianen, die met oprecht leedwezen zijn plotseling verscheiden hebben vernomen. De armen zullen in hem een stille „toestop per" missen, de zieken en bedrukten een medelevenden en medevoelenden ver trooster. Het binnen-kerkelijke leven der paro chie wist hij aan te wakkeren; zoo werd de volkszang ingevoerd om de gemeen- schaps-gedachte onder de geloovigen be ter tot haar recht te brengen. Het jaarlijksch huisbezoek, die noodza kelijke band tusschen herder en geloovigen, werd door hem nauwgezet verricht. Pas toor had juist met voldoening geconsta teerd, dat hij er bijna mee gereed was. Alle parochianen konden er op rekenen hun pas toor minstens eens per jaar in huis te zien, behalve de meest afgelegen-wonenden. Want pastoor v. Leeuwen, ofschoon hij voor geen geld zijn plattelands-parochie voor een ste delijke wilde ruilen, had het niet erg be grepen op dam-hekken en nog minder op koeien. Een bijzondere toewijding toonde pas toor voor de bloemenversiering der kerk. Hij deed dat versieren gaarne zelf, de bloe men kiezend uit zijn mooien tuin, die de lust van zijn oogen en zijn onschuldige levens vreugde was. Zijn leven had hij gesteld onder de bij-, zondere bescherming van de H. Maagd, en als pastoor dezer parochie, onder die van den Aartsengel Michaël, wien hij een har telijke vereering toedroeg, e'n die z(jn mach tige voorsprekers zullen zijn bij Christus, wiens priesterschap hij zoo trouw heeft voortgezet. Morgenavond zullen de Metten worden gezongen, waarbij agens zal zijn deken Jonckbloedt van Zoeterv/oude. Bij de Lau den Woensdagmorgen zal agent zijn mgr. Th. M. P. Bekkers. De uitvaartmis zal worden opgedragen door den deken van Zoeterwoude, die ook de lijkrede zal hou den.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1