Amerikaansche eigen aardigheden verwacht Uit het verre Oosten RECHTZAKEN £eedepjiaal. Oliecontract ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 lemmingen aa&c de (tanden aan ÜloaóeueCt Stemmingscurven V.P.B. m,eldt uit Washington. Voor bepaalde vragen van algemeen be lang worden in Amerika vaak „stroo- stemmingen" gehouden, ten einde kijk te krijgen op het eindresultaat. Het „insti tuut voor de openbare-meening" van pro fessor Gallup heeft in dit opzicht een goe den naam. Men kan er zeker van zijn, dat de door dit instituut uitgeschreven proef- stemmingen inderdaad een zuiveren, in druk geven van de openbare meening in Amerika. Hier zijn enkele van de onder werpen, die het in den loop der tijden reeds behandelde: „Zijt gij van meening, dat getrouwde mannen, die minder dan 2500 dollar per jaar verdienen, inkomstenbe lasting behoorden te betalen?" „Zijt gy van meening, dat een man, die 48 dollar per week verdient, kan trouwen?" enz. Vooral in een tijd als deze nu de presi dentsverkiezingen op til zijn, is het bu reau druk m de weer. De agenten van Gallup bestrijken letterlijk het geheele land en noteeren getrouw de antwoorden, die dan aan het instituut worden opgezon den en daar gesorteerd. Elk gesprek wordt op tien minuten gesteld. „Bij tien bezoeken", zegt een der agen ten, „werd mij eenmaal de deur voor den neus toegeworpen. Vier maal daarentegen waren de mensch en zoo spraakzaam, dat het mij moeite kostte, om weg te komen." Na een week moeten alle stembiljetten in Princetown, waar het instituut geves tigd is, terug zijn en worden gesorteerd. Uit de 70.000 biljetten, die binnenkomen, worden er 3000 of 5000 of 10.000 het aantal stijgt met het toenemende meenings- verschil over een thema uitgezocht, waaruit de definitieve kiezerskring be- sociologische structuur van de gezamenlij ke bevolking weerspiegelt. Gallup beweert, dat zijn „stemmingen" tot op 4 pet. met den uiteindelijken uitslag overeenkomen. Wie wordt de volgende president? De beschaafde krantenlezer, die b.v. ge regeld de „New York Times" leest, vindt het iets van zelf sprekends, dat hij op de eerste pagina van zijn dagblad, vlak naast het bericht over den kiezersstrijd tusschen Willkie en Roosevelt, een bericht leest van het instituut van Gallup. In den loop der jaren heeft het instituut een ver moedelijk gerechtvaardigd vertrouwen gewekt in de onpartijdigheid van zijn Tusschen Ned. Indië en Japan De „New York Times" beweert, naar het D.N.B. uit New York meldt, vernomen te hebben, dat een overeenkomst over de levering van olie aan Japan door de „Royal Dutch" en de „Standard" onmid dellijk te verwachten is. Volgens de a.s. overeenkomst zouden de maatschappijen een vierde van haar Ne- derlandsch-Indische olieproductie aan Ja pan leveren. Het gaat bij deze levering naar schat ting om een hoeveelheid van zeven mil- lioen vaten, waardoor 40 pet. van het Ja- pansche verbruik zou kunnen worden ge dekt. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE De dagen lange regenval in Catalonië en Zuid-Spanje heeft talrijke rivieren en be ken doen zwellen en groote landstreken doen overstroomen, waardoor groote schade is ontstaan. Vooral de stad Gerona in Cata lonië heeft zwaar van het water te lijden, dat in sommige straten tot de eerste verdie ping der huizen staat. Eenige wijken van Gerona zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten. Soldaten, matrozen en leden der organisaties van de Phalanx zijn bezig de opgesloten bewoners in vaartuigen te red den. Kilometers ver vormen landstreken een geweldigen stroom en veel is aan de ramp ten offer gevallen. Ook vallen er mensdien- levens te betreuren. Zoo werd b.v. te Gero na een brug weggeslagen, waarop zich ver scheidene personen bevonden. Alle verbin dingen met het geteisterde gebied zijn ver broken. Ook in Vich en andere Catalaan- sche plaatsen heeft het noodweer groote schade aangericht en ook hier zyn men- schenlevens te betreuren. De regeering heeft tal van hulpacties op touw gezet en hulp- troeepn naar het watersnoodgebied gezon den. Het noodweer in Catalonië houdt nog steeds aan, zoodat voorloopig een terugloo- pen van.den waterstand niet te verwach ten is. stemmingen. Dit is ook het geval met de proefstemmingen van het tijdschrift „For- tuno". Verder zijn er nog een aantal kran ten en tijdschriften in het geheele land, die zich met deze proefstemmingen bezig houden, o.a. „Ladies Home Journal", dat de stemming onder de Amerikaansche vrouwen weergeeft. Het is niet verwonderlijk dat, bij de vele onderwierpen waarover de mfeening van het publiek wordt gevraagd, er verschil lende zijn, die slechts als curiosum waarde hebben, zoo b.v. de onthulling, dat 60 pet. van de Amerikanen zelfs voor niets niet met een vliegtuig naar Europa zouden wil le- gaan. Anders evenwel staat het met de ontdekking, dat 75 pet. van de Ameri kanen aan het bestaan van een hierna maals gelooven en dat 32 pet. niet kunnen zwemmen. Ten slotte zijn door het feit, dat vaak hetzelfde onderwerp wordt behandeld, stemmingscurven ontstaan in den loop der tijden. De interessanste curve van dien aard ontstond in antwoord op de vraag: „Zoudt u nu voor Roosevelt stemmen?" Roosevelts kansen altijd boven de 50 pCL Sedert Februari 1934 werd met geregel de tusschenpoozen de vraag gesteld: „Zoudt u n u uw stem geven aan Roo sevelt als president van de Verenigde Sta ten?" Het resultaat was, dat voor Roose velt wilden stemmen: Februari 1934 69 Juni 1937 60 No vember 1937 63 Maart 1938 58 Juni 1838 54 Februari 1939 64 April 1939 58 van de Amerikaansche bevolking. Dergelijke getallen, die veelal samen hangen met politieke gebeurtenissen, even als de vragen van algemeen apolitieke be- teekenis, worden door de Amerikaansche politici en staatlieden met de grootste be langstelling gevolgd en hebben in de de batten in het Congres reeds vaak een rol gespeeld. De mogelijkheid, dat over vra gen, welke in het Kapitool worden behan deld, particuliere proefstemmingen worden gehouden, valt bij de afgevaardigden in den regel niet in den smaak. Het heeft dan ook niet ontbroken aan voorstellen, om het houden van proefstemmingen te ver klaren tot monopolie van den staat en ze bijvoorbeeld toe te vertrouwen aan het bureau voor de statistiek in Washington. Tot dusverre echter zijn deze voorstellen altijd terzijde gelegd en zoo kan het vra gen- en antwoordenspel, dat thans wordt gespeeld met Roosevelt en Willkie, on gestoord zijn gang gaan. Van buitenlandsche zijde zijn te Berlijn vragen gesteld over Duitsche persstemmen betreffende de Duitsch-Russische betrek kingen. De woordvoerder van het depar tement van Buitenlandsche Zaken ver klaarde dienaangaande in de conferentie met de buitenlandsche persvertegenwoor digers, dat in de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide staten geener lei wijziging is gekomen. Het betreft hier een hechte, duurzame en stabiele verhou ding in verband waarmede alle politieke combinaties ij del zijn. In dit verband gaat men in de Wilhelm- strasse ook in op een verdere vraag van buitenlandsche zijde, die betrekking had op een bepaalde persuitlating ten aanzien van een z.g. ophanden zijnde viermogend- heden-conferentie in Moskou. Men ver klaart, dat deze persstem een der gebrui kelijke bloempjes aan den hemel der poli tieke combinaties vormt. In Berlijn is van dergelijke diplomatieke acties niets be kend. KENNEDY TE LONDEN PERSONA INGRATA. Naar Transocean meldt is de ambassa deur der V.S. te Londen, Joseph Kenne dy, onder pressie van Engeland door Ro- sevelt naar Washington teruggeroepen, zoo meldt de Chicago Tribune in een bericht uit Washington. Dit vervolgt, dat Kennedy het Britsche rijk verloren acht en zich ten heftigste verzet tegen koppeling van het Amerikaansche lot met het zinkende En- gelsche schip. Het blad constateert, dat de ambassadeur Frankrijks ineenstorting voorzien heeft en aan Engeland hetzelfde lot voorspelt, hetgeen Churchill uiteraard op zijn zenuwen werkt. Engeland wil een Amerikaansche ambassadeur van het slag van Walter Hinew Page, die de V.S. tij dens den wereldoorlog te Londen verte genwoordigde en zijn instructies niet van het Amerikaansche, maar van het Engel- sche departement van buitenlandsche za ken in ontvangst nam. Londen hoopt op vervanging van Kennedy door Bullett, die in tegenstelling tot Kennedy een verwoed interventionist is. GANDHI'S MEDEWERKER IN ARREST? Beroering in Britsch-Indië. Het gerucht, dat de voornaamste mede werker van Gandhi, Binoba Bhave, op last van de Britsche autoriteiten gearresteerd zou zijn, heeft in geheel Britsch-Indië groote beroering gewekt. Bhave had, ge lijk bericht, Donderdagmorgen op een mas sa-vergadering der Congrespartij den veld tocht van lijdelijk verzet tegen Engeland aangekondigd en had zich tegen iedere on dersteuning van Engelands oorlogvoering verklaard. Ten tijde van zijn beweerde ar restatie bracht Bhave den nacht door in een afgelegen dprp in een der centrale provincies. Hij zou daar eveneens voor een vergadering spreken. Het bericht van de arrestatie werd door de Engelsche radio verspreid, maar later weer ingetrokken. Een officieel démenti is echter evenmin te verkrijgen als een be vestiging, hoewel den geheelen nacht door vragen aan de autoriteiten werden ge steld. Het gerucht heeft een buitengewone toeneming van het telefonisch en telegra fisch verkeer tot gevolg gehad. De inwo ners van Bombay hébben een protest te gen de arrestatie van Bhave ingediend. DE SITUATIE OP DE PHILIPPIJNEN. Alle officieren en manschappen van de Amerikaansche vloot op de Philippijnen men schat hun aantal op 4 k 500 heb ben bevel gekregen zich gereed te houden om binnen korten termyn te kunnen ver trekken. Een steeds grooter aantal bur gers treft voorbereidingen om naar de Vereenigde Staten terug te keeren, of schoon de Philippijnen niet behooren tot de Oostaziatische gebieden, die op bevel van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken ontruimd moesten worden. De opperbevelhebber van de Amerikaan sche vloot in Oost-Azië heeft aan boord van het slagschip „Augusta" Sjanghai ver laten. Men neemt aan, dat hij zich naar Manila begeeft. JAPANSCH OFFICIER IN SJANGHAI NEERGESCHOTEN. In het westelijk deel van Sjanghai, bui ten de internationale nederzetting, hebben onbekende daders Vrijdagmiddag een aan slag gepleegd op een Japanschen officier. De officier werd met twee schoten zwaar gewond. De Japanners bbben terstond het geheele district afgezet Alle verkeer van voetgangers en wagens werd aan een strenge controle onderworpen. Het veel- vuldiger worden van aanslagen op leden der Japansche weermacht in den 1 patsten tijd heeft heeft een verhoogde spanning en nervositeit in zoowel als buiten de in ternationale nederzetting gewekt. BIRMAWEG DOOR JAPANNEEZEN GEBOMBARDEERD. Japansche vliegtuigen hebben Vrijdag den Birma-weg in de provincie Yoennan, enkele uren nadat deze heropend was, ge bombardeerd en een voor het verkeer be langrijke brug zwaar beschadigd, zoo meldt het opperbevel van de Japansche vloot in Zuid-Ohina. Voorts werden fabrieksinstal- laties op tien kilometer ten Westen van Mengtse in Zuid-Oostelijk Yoennan met bommen bestookt en werd aldaar groote schade aangericht. Naar verboden zender geluisterd Professor yeroordeeld Naar de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" mededeelt is prof. mr. C. W. de Vries, rector-magnificus van de Rotterdam- sche Handelshoogeschool, door het Deut sche Landesgericht wegens luisteren naar buitenlandsche radiouitzendingen veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 3000 boete. Aan het verslag over deze zaak in de Deutsche Zeitung ontleen en wij het vol gende: Uit de dagvaarding blijkt, dat verd. op 3 September in een lezing een uiteenzet ting heeft gegeven omtrent de Haagsche landoorlogsconventie en de verhouding met Duitschland. In het kader van dit college sprak hij ook over de houding van het Ne- derlandsche volk ten opzichte van het vroegere koningshuis en om de juistheid van zijn stelling te bewijzen, beriep hij zich in het openbaar op een radiotoespraak, welke voor een verboden zender was ge houden. De uitdrukking kwam ongeveer op het volgende neer: „Zooals ik zelf in de radio gehoord heb en zooals u allen wel gehoord zult hebben....". Deze opmerking leidde tot een levendige opwinding onder de toehoorders; eenigen van hen maakten, onmiddellijk aan het einde van de lezing, den professor op de verstrekkende gevolgen van zyn uitdruk king opmerkzaam. Uit het verloop van het verhoor bleek, dat hij tijdens zijn lezing ook andere zins wendingen gebruikt had, die als een op wekking tot verzet tegen de Duitsche over heid uit te leggen waren. Da Staatsanwalt legde er in zyn aan klacht den nadruk op, dat verdachte slechts ten laste gelegd was hetgeen werkelijk be wezen kon worden; er bestond groote ver denking, dat er sprake was van een opwok- IX. DE EERSTE H. MIS In een bovenzaal te Jeruzalem heeft Christus de eerste H. Mis opgedragen. De omstandigheden, waaronder deze plechtigheid plaats greep, zijn genoegzaam bekend. De vreemde en opzienbarende belofte, door Christus in de snynago'ge van Caphar- naum gedaan dat HU zyn vleesch en bloed te eten en te drinken zou geven, heeft Hy eenige uren voor zyn gevangenneming met terdaad ingelost. „Wie Mij eet" had de Heer gezegd „zal ook door Mij leven", doch zelfs de apostelen konden zich hoegenaamd niet in denken, hoe het toch mogelijk kon zijn, dat zij den Meester zouden kunnen eten. De wijze, waarop Christus wat in de voorstelling van ieder weldenkend en be schaafd mensch ónmogelijk scheen, móge lijk maakt, is een echt-goddelijlce vondst van verbluffenden- eenvoud. Tweeduizend jaren zijn voorby gedraaid sinds de eerste H. Mis werd opgedragen. Millioenen, milliarden malen is deze offerande herhaald. Het is zeker niet waar, dat het een sleur zou zijn ge worden, maar de gewoonte, het van kinds been af vertrouwd zijn met het wonder, heeft aan dit wonder voor velen het won derlijke ontnomen. Thomas Kempis schreef, dat, als slechts op één plaats ter wereld de Mis werd op gedragen, de menschen er alles voor zouden over hebben deze toch eens één keer in hun leven te kunnen bijwonen. Wij kunnen ons zoo voorstellen, dat de apostelen op alles waren voorbereid, toen zij voor de laatste maal met Christus aan tafel gingen, doch zeker niet hadden ver wacht, dat zij zyn vleesch en bloed zou den eten en drinken, vóór Hy gestorven was, ofschoon het hun evenmin duidelijk moet geweest zijn, hoe zij Hem konden eten, nadat Hij den geest zou hebben gege ven. Een mensch kon het ondoorgrondelijke raadsel, door Christus ongeveer een jaar te voren aangediend, zelfs niet bij bena dering oplossen. De vraag, destijds uit den kring van de omstanders gesteld: „hoe kan deze ons zijn vleesch te eten geven?", deze vraag bleef ook bij de apostelen vooralsnog onbeantwoord. Daarmede wachtte Christus tot eenige uren voor Hij als een slaaf en oproerkraaier aan een kruis werd gespijkerd en op aller- jammerlijkste manier om het leven werd gebracht. king tot ongehoorzaamheid tegen de Duit sche voorschriften. Men heeft dit punt ech ter niet in de aanklacht opgenomen. Spr. legde er den nadruk op, dat het hier een bijzonder ernstig geval betreft. Ver dachte is jurist, leeraar aan een hooge- school en rector, president van het scheids gerecht van Nederlandsche ambtenaren en bovendien partijfunctionaris. Men heeft hier dus niet te doen met een „weltfrem- den" geleerde, maar met iemand, die Teeds lang in het openbaar leven staat en zich van de volle beteekenis van zijn uitdruk kingen bewust is. De Staatsanwalt eischte twee jaar gevangenisstraf en een geldboete van 6000, waarbij hij er op wees, dat, de in de wet bepaalde hoogste straf in aan merking genomen, bij dezen eisch nog van een milde beslissing kan worden gesproken. De rechtbank legde een gevangenisstraf op van 18 maanden en een geldboete van 3000. In de motiveering van het vonnis wees de voorzitter er op, dat tegen deze poging, om achter het front der strijdende troepen onrust te stichten, met beslistheid moet worden opgetreden. De strafmaat is gebaseerd op het gevaar, dat een overtre ding beteekent. In dit geval was het ge vaar zeer groot. W.A-MAN VEROORDEELD. Zonder eenige aanleiding had hij een jongen geslagen. Een lid van de W.A. der N.S.B., de heer L., was gistermorgen voor den kantonrech ter te Utrecht, gedagvaard om zich te ver antwoorden voor zijn optreden op het per ron van de N.B.M. te Zeist, waar hy zon der aanleiding een jongen van zestien jaar had gestompt. De verdachte, die niet verschenen was, moest op den avond van 29 September om kwart over zeven met de tram naar Utrecht. Op weg naar die tram ontmoette hy een Amersfoortschen jongen van zestien jaar, die stond te wachten op de tram voor Amersfoort. Deze jongen nu werd plotse ling van het perron geslagen. De man, die dit gedaan had, bleek de heer L. te zijn, ge kleed in zwarte uniform. „Waarom doet u dat?" vroeg hem de on derstationschef van de N.B.M. Dan moet hij maar voor my op zij gaan, zei verdachte. De stationschef had bezwaar tegen dit op treden, doch de verdachte zei niet anders dan: „We zullen jullie wel leeren om voor ons op zy té gaan". Daar zyn we nog niet aan toe, zei toen de onder-stationschef en belde de politie op. Het was maar een treurig feestmaal, dat laatste avondmaal. De zwarte schaduw van balk en dwarsbalk rees achter den Chris tus op, als een onontkoombare noodzake lijkheid .Er heerschte een gedrukte stem ming van het naderend afscheid. Het Paaschmaal was ten einde, het lam op de voorgeschreven wijze gegeten, toen Chris tus, na zijn leerlingen de voeten gewes- schen te hebben, naar de tafel terug ging en de raadselachtige belofte op eenvou dige wyze vervulde. Re eenvoud van de al macht. Hij nam een platte broodvla, ongedee- semd zooals die in Palestina nóg gegeten worden, sprak een dankgebed uit, brak het brood en verdeelde het onder de aposte len, zeggend: „Neem en eet, dit is mijn lichaam. Doet dit tot mijn gedachtenis". Vervolgens nam Hij een steenen kroes met wijn, bad opnieuw en gaf hem rond aan de tafelgenooten, zeggend: „Drink al len hieruit, want dit is mijn bloed van het Nieuwe Verbond, dat wordt vergoten voor velen tot vergiffenis van de zonden." En hij voegde hieraan toe: „Doet dit zoo dikwijls gij drinkt, tot mijn gedachtenis". Voor ons, die toch minstens lederen Zon dag den hartewensch van den stervenden Christus trachten te vervullen, is het ver loop van deze plechtigheid, waarin brood en wijn veranderd worden in het lichaam en bloed van Christus, dat daarna gegeten en gedronken wordt, niet iets nieuws. Het is ons medegedeeld door de Openbaring, maar voor de apostelen was deze Openbaring werkelyk een openbaring. De oplossing van het raadsel van Capharnaum: „Myn vleesch is waarlijk spijs en mijn bloed is waarlijk drank" is zoo simpel en eenvoudig, dat het niet boven het verstand van kleine kinde ren gaat, doch tegelijk zoo goddelijk-verme tel, dat menschelijke schranderheid van geen nut is om dieper in dit groote geloofs geheim door te dringen. In vorige artikelen is besproken, hoe wij op de beste wijze de Mis kunnen bijwonen. Daarin is verscheidenheid van handelen mogelijk. De priester draagt de Mis anders op dan de geloovige, en iedere geloovige is weer vrij om de 'viering van het H. Avond maal te verrichten naar eigen aard en be hoefte hem ingeeft. Doch èn voor de pries ters èn voor alle geloovigen zonder uit zondering, geeft Christus zelf antwoord op de vraag: hoe moet ik de Mis bijwonen. Bij alle verscheidenheid van methode, moet dit antwoord de eenige leiddraad zyn: „Doe dlttemijner gedachtenis". Wie dezen laatsten wensch van Christus, toen Hij zijn bloedig offer ging brengen, ver vult, heeft het onbloedig offer bijgewoond zooals de catechismus zegt „met goe de manieren". ARC ANUS. De ambtenaar van het O.M., mr. Roscam Abbing, merkte in zijn requisitoir op, dat het dragen van een uniform verplichtingen oplegt. Des te meer is het te laken in dezen verdachte, dat hy zoo bruut is opgetreden. De eisch luidde: 25 of tien dagen en een voorwaardelijke gevangenistsraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter wees vonnis conform den eisch. „Vooruit" TE LAAT OP STRAAT. Vonnissen van kantonrechters. Wegens overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verkeers- beperkingen, n.l. het zich na 22.00 uur in de open lucht ophouden, heeft het kanton gerecht van Terneuzen op 15 dezer drie personen veroordeeld tot f 10.boete, subs, zes dagen hechtenis. Het kantongerecht van Middelburg ver oordeelde wegens dezelfde overtreding op 16 dezer vier personen tot 10.boete, subs, vijf dagen hechtenis, één persoon tot 5.subs, vijf dagen, en één persoon tot 15.boete subs, tien dagen hechtenis. Het kantongerecht van Oud-Beyerland veroordeelde hiervoor één persoon tot 1. boete, subs. 1 week tuchtschool en een week voorwaardelijke tuchtschool, zes personen tot 1.boete subs, een dag hechtenis en een week voorwaardelijke hechtenis en 31 personen tot straffen van 1 10.boete, subs, vijf dagen hechtenis en een week voorwaardelijke hechtenis, tot 30.boe te subs, twintig dagen hechtenis en een week voorwaardelijke hechtenis. Het kantongerecht van Dordrecht veroor deelde 21 personen tot straffen van 10. boete subs, vijf dagen hechtenis en zeven dagen voorwaardelijke hechtenis, tot 15. boete subs, tien dagen hechtenis en zeven dagen voorwaardelijke hechtenis. Het kantongerecht te Gorinchem ver oordeelde hiervoor dertien personen tot ieder 20.boete subs, tien dagen hech tenis en zeven dagen voorwaardelijke hech tenis. De voorwaardelijke straffen werden uitgesproken met een proeftijd van een jaar. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Haarlem zyn op 12 en 14 October j.L strafzaken behandeld wegens overtreding van de verordening betreffende verkeers- beperkingen (zich na 22 uur in de open lucht ophouden). De opgelegde boeten varieerden van ƒ3 subs. 2 dagen hechtenis en ƒ5 subs. 5 da gen hechtenis. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN BERLIJN EN MOSKOU.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6