Laatste berichten MARKTBERICHTEN Olficleele Publicatie ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 FRIESCHE DRABBELKOEK n. ONDER EEN DAK. Er is misschien nog maar één kerk in Nederland, waar de kerkgangers eerst aan moeten bellen een keer voor de gewone geloovigen, twee keer voor den melkboer om toegelaten te worden. Er was een tijd, dat de Katholieken aan al hun kerken moesten bellen (of de klpo- per laten vallen), alvorens zij in diep ge heim en doorloopend op hun hoede voor de schout en zijn rakkers, de Christelijke ge heimen konden vieren. En hoewel die tijd van verdrukking reeds lang voorbij is en naar wij hopen nooit terug zal keeren, wor den wij er iederen keer aan herinnerd, als in de vroege morgenuren de H. Mis wordt opgedragen in het huisje aan de Tramstraat te St. Jacobi-parochie. Het huisje, zooals zij in Nederland op de loopende band worden gefabriceerd: een halletje, een keukentje en twee bescheiden kamers en suite, valt door geen enkele bij zonderheid op tusschen de andere villaatjes in de Tramstraat. Het was voorbestemd om tot onderdak te strekken aan vader en moe der en een wassend aantal kindertjes, en de architect er van zal in zijn meest woeste droomen zich niet hebben ingebeeld, dat hij bezig was een Franciscaner-klooster te bouwen en nog minder, dat hem opdracht was verleend een katholiek heiligdom te stichten. Hij heeft er in ieder geval geen rekening mee gehouden. Dat gebrek aan helderziendheid bij den architect heeft bij de inrichting van het huis tot klooster allerlei bezwaren opgele verd, bezwaren, die met moeite werden op gelost, en andere bezwaren, waaraan in 't geheel niet tegemoet kon worden geko men. Daarover straks. De „beperkte opdracht" van den bouw heer geeft echter aan den doortrekkenden bezoekers het voordeel, dat hij ter kerke gaat in een gewoon burgerhuis, zooals ook de eerste Christenen (vóór zij door de ver volging genoodzaakt werden als mollen onder den grond te kruipen) him bijc komsten hielden in de woonhuizen van de „heiligen". Zooals ook de Katholieken, in dien „gouden eeuw" toen de openbare uit oefening van den eeredienst verboden w: samenschoolden op zolders en achterka mertjes. Voor de eerste Christenen, voor de ver volgde Christenen, en evenzeer voor de Franciscaansche kluizenaars van St. Jacc parochie was het een tijd van behelpen van godsdienstig kampeeren. Deze vergelij king zouden wij niet al te ver willen door trekken, doch het kan niet ontkend wor den, dat de voordeelen van het kampeeren: Lido. LIEBE AUF DEN ERSTEN TON Dat was nu weer een film, waarvan men aan het einde zegt: jullie hadt nog wel een paar uur door mogen spelen. Het „jullie" is gericht (misschien wat al te familiair) tot een groothertogin, de tante van de groothertogin, een prins en een ge trouwd zangerspaar. Het is een wijze be schikking, dat iedere man één vrouw, en iedere vrouw één man krijgt, doch deze simpele opzet wordt danig in de war ge stuurd, wanneer hoewel ongeweten, en dus onschuldig de partijen onkundig zijn van reeds hecht gesmede banden. De groot hertogin, een vroolijk levenslustig ding, versmoorde zich op een zanger, die eer zaam en tevreden getrouwd was. Hiermede begon het blijde noodlot zijn weg te banen, steeds sneller en blij der, tot een storm achtig tempo van algemeene vreugde en voldoening werd bereikt: de groothertogin trouwt met den prins en de zanger, intus- schen tot „Kammersaenger" verheven, keert met zijn lieve vrouw en kind naar huis terug. In de vlotte geschiedenis, die zich in het hertogelijk paleis afspeelt, is dus geen nieuw thema uitgewerkt, doch het is een thema, dat niet ophoudt het publiek te boeien en te amuseeren. De romantiek van het vorstelijk leven een romantiek die, helaas alleen maar op de film bestaat is prettiger om te bekijken, dan het alle- daagsche leven, dat iedereen meemaakt. De groothertogin besteedt haar vrije tijd nuttig met het opsporen van mannen, die, meer interessant dan knap zijn; haar aan dacht valt op een tenor, die van haar her togelijke attenties weinig gediend is. (Zijn vrouw is in de buurt). Ondertusschen ont moette de Prins, dienvolgens afspraak met de familie-raad met de hertogin zou trou wen, de vrouw «van den zanger, die hij het hof maakt, maar ook hij vindt niet veel weerklank. (Want haar man is in de buurt). Dan komt de oude tante opdagen, die, alles willende bedisselen, alles in 't honderd stuurt, tot ten laatste de openbaring door breekt en vereenigt, wat niet gescheiden mocht worden. Het is een prettige en geestige film, waar bij Adele Sandrock (die, hoewel reeds eenige jaren gestorven, nog altijd zege vierend over het witte doek stapt) een flink aandeel heeft. Voor de pauze treden op de „4 Kentons", acrobaten, die met hun lenigheid en krachtpatserijen veel bijval hadden. Trianon LIEFDE IS GEEN SPEELGOED. Een zeer delicaat onderwerp wordt be handeld in de Paul Hörbigefilm, welke deze week in het Trianontheater vertoond wordt. „Liefde is geen speelgoed" behandelt het thema van een verhouding tusschen een jongen en een imeisje met de gevol- versteviging van het gevoel van geestelijke saamhoorigheid en broederschap, ook bij het godsdienstig kampeeren niet zijn uit gebleven. Een Zondagmorgen in St. Jacobi- parochie, wanneer in het achterkamertje de Hoogmis wordt opgedragen, vereenigt de weinige kerkgangers in eenzelfden hechten band en bond als de eerste Chris tenen in den band van het geloof in het „breken van het Brood". Van heinde en verre komen de Emmaüs gangers aan fietsen, want de parochie van St.-Jacobi zelve telt geen enkelen parochiaan Dexf laatsten Zondag, dat wij gastvrijheid genoten in het „Roomske hüs" (zoo noemen het de dorpsbewoners), was 't beestachtig weer. De kerk was bezet met in totaal vier geloovigen, die als natte poedels in het hal letje hun jassen uittrokken, alvorens op de kerkdeur te kloppen. Het is een reis van een mijl op zeven om in de Jacobijnsche kerk te komen, doch het kan niet zulk noodweer zijn ,of er komen er. En wie eens geweest is, komt terug, aangelokt door die bijzondere sfeer, die wij reeds hebben aangeduid: een kostbaar kleinood, dat reeds lang familiebezit is, te zien schitteren in een nieuwe zetting, de H. Mis te zien opdragen in de rustige in timiteit en gezelligheid van een gewoon burgerhuis. Alleen Zondags onthult het huis zijn werkelijke waardigheid voor de bezoekers. Dan worden de suite-deuren opengerold en wordt, met eenige listig-verzonnen, zeer ar tistiek werkende handgrepen de voorkamer verheven tot het schip der kerk. Als de Hoogmis is opgedragen schuift het gordijn weer voor het schouwtooneel: een sober, maar statig altaar, oprijzend tegen een achtergrond van roode draperiën, op welk altaar iederen dag bij het aanbreken van den morgen de Zoon zich offert aan den Vader. Terwijl door de weeks in de voorkamer de bezoekers komen en gaan, wiebelt in de schemer-duistere achterkamer het vlam metje van de godslamp, zooals de stan daard wappert boven een kninklijk paleis, ten teeken dat de vorst er verblijf houdt. Het is natuurlijk een bovennatuurlijk voorrecht, dat het H. Sacrament zoo knus onder één dak verblijft met de bewoners; er is ook, hoe vreemd dat ook moge schij nen, een schaduwzijde aan verbonden. Een Katholiek, tenzij hij door enkele haantje- de-voorsten bitwijs is gemaakt, zal slechts aarzelend op de bel drukken, om hier ter kerke te gaan het is zoo ongewoon. Maar als een-ingewijde reeds aarzelt, dan zal een niet-Katholiek er zeker voor terug-deinzen om, uit nieuwsgierigheid of uit belangstel ling de kerk van St. Jacobi-parochie bin nen te gaan. Het ideaal van de paters is daarom een hou ten kerkje, zoo simpel mogelijk, dat voor ieder vrij toegankelijk is. Zou er niemand zijn, die daar raad op weet? LJIEWE. gen van dien. De jongen is een pas ge slaagd ingenieur, het meisje werkt in een modezaak. Als zij 'hem vertelt, wat er haar te wachten staat, ziet hij zijn carrière ge broken, doch voor alle zekerheid vraagt hij haar een dokter te consulteeren. Wanneer zulks geschiedt, heeft de jonge ingenieur inmiddels werk gevonden en als hij naar zijn meisje informeert, verzwijgt het kind hem de waarheid. De jongeman doet zijn werk, arbeidt voortreffelijk zonder zich verder om het meisje te bekommeren, me de tengevolge van het feit, dat hij in da- gelijksche aanraking komt met de dochter van den directeur, die secretaresse in de zaak is. Als het tot een verklaring tusschen deze twee zal komen, krijgt de jonge inge nieur plotseseling de waarheid en de volle waarheid te hooren en wordt hem door een vriendin van zijn vroegere geliefde zijn harteloosheid verweten. Eerst dan gaat hij op onderzoek uit en verneemt hij wat de gevolgen van hun verhouding zijn. Het meisje wil evenwel niets meer van hem weten en houdt zich aan den reeds eenigszins ouderen jongeman, die voor haar een vaderlijke vriend en raadsman is geweest. Paul Hörbiger speelt de rol van dezen jongeman op voortreffelijke wijze. In zijn gewone leven is hij kok en ook dat dóet hij voortreffelijk. Paul Hörbiger is een kunstenaar in zijn vak. Zijn spel is aantrekkelijk, rijk aan- variatie en meesle pend en de regisseur Arthur Maria Rabe- nalt heeft in dezen artist een dankbaar vertolker, die weet wat hij wil en die het spel van begin tot einde beheerscht. Voor de pauze wordt nog een interessant filmpje vertoond: „de Jacht op Roofvis- schen." Aan de Californische en Caraibi- sche kusten alsmede in de Golf van Mexi co kan men de pleizier- en .Zondagsvis- schers gade slaan in hun strijd tot het ver schalken van een vischje, een vischje, dat een vervaarlijken muil en nog vervaarlij- ker tanden kan bezitten. Een interessante opname ongetwijfeld, welke het aanschou wen ten volle waard is. Rex. DE MOEDIGE ZEEROB. Eigenlijk was Paul Kemp in de film, welke deze week in Rex draait en pronkt met den bovenstaanden titel, heelemaal geen zeerob en moedig was hij nog veel minder. Hij was wel van plan om den wij den Oceaan over te steken, en had zich daartoe uit zyn dorpje naar Hamburg be geven, maar de „voorteekenen" waren zóó verschrikkelijk ongunstig, dat hij op het allerlaatste oogenblik van de reis afzag en zonder een duit op zak als een landlooper in zijn geboortedorp terugkeerde, dat hij als de „held" verlaten had. Het bijgeloof was de schuld van alles, maar wie zou als eerzaam zakenmannetje, dat onder de plak zit van z'n broer en zuster, wonende op een klein dorp, niet angstig worden, als hij om welke reden dan ook plotse ling naar Amerika moest vertrekken op Vrijdag den 13en met een teervlek op z'n jas, in een hut, welke het nummer 12a draagt, na zout gemorst te hebben en on der een vrijstaanden ladder doorgeloopen te zijn? Onzen vriend BerthoLd (Paul Kemp) schoot de schrik in de beenen en hij ontsnapte. Misschien zou het nog niet eens zoo'n vaart geloopen hébben, als z'n zenuwen niet totaal in de war gebracht waren door de hevige avonturen, welke de held van het dorp beleefd had in de havenwijk van Hamburg. De gepeperde verhalen van den ouden pekbroek over het spookschip van den „vliegende Hollan der", een onvrijwillig bad in een bassin met een uitgehongerden krokodil en een reeks borrels in een gezellige gelegenheid dat alles was wel in staat om een on- noozelen jongen man danig van de kook te •brengen. En dan moet je thuis komen en hooren, dat de stoomvaartmaatschappij je als vermoedelijk verdronken in den Oceaan gerapporteerd heeft! De held van het verhaal een verhaal trouwens om niet na te vertellen moge door de diepste verschrikkingen gesleurd worden, de toeschouwer amuseert er zich kostelijk mee. Deze Tobis-film is er één met een on- weerstaanbaren humor. En lachen is ge zond! Voor de pauze een uitgebreid journaal en een tochtje door het wondermooie Zwitsersche kanton Tessino in de dagen, dat de druiven worden geplukt. Vandaar de titel van „Herfstlied." Een aanbevelenswaardig programma. Casino LIEF EN LEED IN DE JORDAAN. De Hollandsche films doen het momen teel prachtig. De film „Lief en leed in de Jordaan" is iederen avond vertoond voor een uitverkocht huis en moest dus nog een week op het programma blijven. De lach buien om de vele Jordaansche grappen en de onvervalschte Amsterdamsche humor zijn dan ook niet van de lucht. Wie dus deze week zijn Hollandsche hart nog eens wil ophalen, ga naar Casino. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Binnenland KOLENDAMPVERGIFTIGING TE OOSTERBEEK. Echtpaar bedwelmd gevonden. In den „Meihof", de woning van den be kenden folklorist D. J. van der Ven te Oos terbeek heeft zich vannacht een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Omstreeks half vier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zij gingen kijken, vonden zij het echtpaar van der Ven be wusteloos in den tuin aan. Kort daarop ar riveerden een dokter en de politie, die, nog voor de heer van der Ven het huis uit liep, door hem werden gewaarschuwd. De toe stand van het echtpaar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter rus te begeven de haard te veel werd getem perd, waardoor de kolendamp door een lek in het rookkanaal kon ontsnappen. JONGEN UIT BOOM GEVALLEN. De zesjarige Everts te Barneveld is he denochtend uit een boom gevallen. De jon gen is korten tijd later overleden. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 18 Oct. (D. N. B.). Het opper- bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan den uitgang van het Kanaal van Bristol is bij een opdringen van Duitsche torpedojagers een zeegevecht ontstaan met een formatie Britsche kruisers, welke door torpedojagers werd beschermd. Onze tor pedojagers vielen den vijand, die in de meerderheid was, aan en plaatsten een tor pedotreffer op een vijandelijk oorlogsschip. De vijand brak daarop het gevecht af. Vliegtuigen gingen den vijand achtervol gen. De Duitsche torpedojagers zijn heel huids op hun steunpunten teruggekeerd. Zooals reeds gemeld, gelukte het van nacht bij een opdringen van Duitsche tor- pedomotorbooten naar de Engelsche Zuid- Oostkust twee bewapende vijandelijke koop vaardijschepen en twee vijandelijke tank schepen van in totaal 33.000 brt. tot zin ken te brengen. Eer. duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Bleich- rodt, van wie reeds twee gedeeltelijke re sultaten gemeld zijn, heeft op zijn laatste reis in totaal 42.000 brt. vijandelijke scheeps ruimte tot zinken gebracht. Daarmede heeft de eerste luitenant ter zee. Bleich- rodt 93.862 brt. vernietigd. Lichte gevechtsformaties deden opnieuw aanvallen op de Britsche hoofdstad en op belangrijke militaire doelen in Zuid-Oost- Engeland. Ondanks de moeilijke weersge steldheid gelukte het in het Oosten van Londen het station bij Victoria Docks als mede in het stadgebied ten Noorden van de Theems belangrijke installaties te tref fen. Er ontstonden daarbij verscheidene luchtgevechten, waarin onze jagers de meerderheid behielden. Bij Le Havre be schoot een legerbatterij een vijandelijke duikboot. Duikbommenwerpers deden daar na nog een aanval op het vaartuig met bommen. Onder hevige ontploffingen werden dee- len van de boot naar de oppervlakte ge slingerd, zoodat de vernietiging van de duikboot als zeker kan worden aangeno men. Marine-artillerie dwong vijandelijke tor- pedomotorbooten, die de Vlaamsche kust trachtten te naderen, terug te keeren. Con centraties van schepen in de haven van Do ver werden door marine-artillerie onder krachtig vuur genomen. Des nachts waren hevige voortdurende luchtaanvallen weer gericht op Liverpool en Birmingham. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Eritsche vliegtuigen vlogen gisteren het Rijksgebied niet binnen. In de luchtge vechten van gisteren verloor de vijand 17 vliegtuigen. Zeven Duitsche toestellen worden vermist INCIDENT IN ANTWERPSCHE GERECHTSHOF. ANTWERPEN, 18 October. (Belga- express). In het Antwerpsche gerechts hof deed zich deze week een incident voor, waarover druk gesproken wordt. In De cember 1938 werden vervolgingen ingesteld wegens het verspreiden van een nat.-socia- lxstisch blad. Het voorwendsel hiertoe werd geleverd door het feit, dat de naam van den drukker ontbrak. Door nog niet opgehelderde omstandigheden kwam deze zaak pas thans voor het Gerechtshof. Toen de beschuldigden opgeroepen werden, bleek dat er slechts één verschenen was. Toen met het verhoor begonnen zou worden, verschenen er drie Duitsche officieren, die de bewijsstukken in beslag namen en de verantwoordelijke personen aanhielden. In een persconferentie, welke des middags ge houden werd, verklaarde de commissaris voor de stad Antwerpen, dr. Delius, dat de Duitsche overheid niet kan toelaten, dat thans nog personen vervolgd worden, om dat zij twee jaar geleden sympathie bleken te hebben voor de Duitsche opvattingen. Indien deze zaak vroeger ter kennis van de Duitsche overheid zou zijn gekomen, zou reeds eerder zijn ingegrepen. De procureur en de substituut-procureur verblijven thans onder bewaking in een hotelkamer, waar zij ter beschikking van de Duitsche overheid zullen blijven, totdat het onder zoek geëindigd zal zijn. Binnenland LIJK VAN VERDRONKEN ZEILER GEVONDEN. Gisteren heeft een zeiler op de plassen te Loosdrecht het lijk gevonden van den onlangs bij een zeiion geluk verdronken 9-jarigen E. van Kerkhof, te Zuilen. BURGEMEESTER VAN HARDERWIJK MET EERVOL ONTSLAG. De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes, die thans met ziekteverlof is, heeft eervol ontslag ge vraagd uit deze functie. Buitenland AANSLAG OP ITALIAANSCHE DRUKKERIJ. NEW YORK, 19 Oct. (D. N. B.). Naar de Amerikaansche scheepsradio uit Phila delphia meldt, is door drie ontploffingen een drie verdiepingen hooge drukkerij al daar vernield. De politie neemt aan, dat hier sprake is van een aanslag en dat de ontploffing door tijdbommen veroorzaakt is. In deze drukkerij zou een Italiaansche krant worden uitgegeven. CONCENTRATIEKAMPEN IN FRANSCH AFRIKA. GENèVE, 10 Oct. (D. N. B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche regeering Voornemens is in Noord-Afrika concentra tiekampen voor ongewenschte politici in te richten. Generaal Weygand is van Algiers in Marokko aangekomen. Zijn reis wordt in verband gebracht met de komende arres tatie van een aantal vertegenwoordigers van het oude regiem, waarvan de lijst in het bezit van den generaal zou zijn. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN UIT GIBRALTAR VERTROKKEN. ALGECIRAS, 19 Oct. (DNB). Gister middag zijn onder krachtige dekking van oorlogsschepen verscheidene troepen trans portschepen met oorlogsmateriaal en 3000 soldaten aan boord uit Gibraltar vertrok ken met onbekende bestemming. GROOTE AANVAL OP GIBRALTAR VERWACHT? ALGECIRAS, 19 October (D.N.B.) Het staatsblad van Gibraltar publiceert een ver ordening volgens welke alle Engelsche on derdanen in Gibraltar tusschen 18 en 41 jaar militairen dienst moeten verrichten. Met veel menschen en materiaal worden de vestingwerken de laatste dagen uitge bouwd. Men heeft hier den indruk alsof de Engelsche overheid te Gibraltar eiken dag een grooten aanval verwacht. LEIDEN, 18 Oct. Grrfentenveiling. Witte Kool 2.40—5.30, roode kool 3.20— 5.50, savoye kool 2.804.90, groene kool 2—3.60, boerenkool 23, rapen 2.10, prei 3.90—5.40, kroten 1.20—3.90, gek. kroten f 3—10, uien f 2.60—7.20, peen 3.107.30, spruiten f 314, andijvie 2, nero 9.5010.50, druiven 2842, snij- boonen 1032, stokboonen 2343, pronkboonen f 4—11, stamboonen 0—39, postelein 915, spinazie 212, tomaten A 15—16.40, idem B 15—17.40, idem C 1515.40, idem CC 9, alles per 100 K.G.; andijvie f 11.30, komkommers 27.30, bloemkool 411.60, meloenen 612, salade 2.20, knolselderie 1.10—4.60, al les per 100 stuks; kroten 0.801, pieter selie 0.50—2.20, radijs 1.40—3, selderie 0.501.60, bleekselderie 613, peen 3.50*7.30, alles per 100 bos. LEIDEN, 19 Oct. Boter. Boerenboter prima 1.70—1.75, aanvoer 175 kg. Handel matig. 19 Oct. Turf. Aanvoer Lange turf 120.000 stuks, prijzen 1415. UTRECHT, 19 Dctober. Vee. Totaal aangevoerd 2640 stuks, w.o. 875 koeien. Vaarzen 170—300, Pinken f 120—180, Melkkoeien 200—370, Kalfkoeien f 200— 380, Varekoeien 150—280. Handel: rede lijk, prijs hooger. 460 Magere kalveren 50 110. Handel: redelijk; voor het leven iets hooger. 170 Nuchtere kalveren, 650 Magere varkens 17—34, Schrammen 11—17, 250 Biggen 511. Handel flauw, prijzen lager. 110 Magere schapen: f 33—72. Handel rede lijk; prijzen hooger. 250 Zuiglammeren 22 35. Handel matig; onveranderde prijzen. Kleinhandel: Boter 250 kg., 1.84 per kg. Kaas 150 kg., 0.901.10 per kg. Eieren 7000, 67.50 per 100 st. 400 mud aard appelen 3.504.90 per m., 100 mud Ap pelen 4—15, 200 mud Peren 4.50—21.80. KATWIJK a. d. RIJN, 18 Oct. Grocn- tenveiling. Bloemkool I 10—12.70, idem II f 4.107.10, Bospeen f 57.60, An dijvie 11.30 per 100 stuks. Roode kool 4.505.80, Gele kool 3.704.30, Groene kool ƒ2.30—3.—, Uien ƒ3.60—7.— per 100 K.G. Waspeen ƒ11.50, Kroten ƒ0.40 0.60 per kist van 20 K.G. LEIDERDORP, 18 Oct. Eierenveiling. Kippeneieren f 7.607.80, Eendeneieren 55.50 per 100 stuks, Kippen 0.451.15 Hanen ƒ0.751.30, Konijnen ƒ0.903.40, Eenden f 0.350.75 per stuk. TER AAR, 18 Oct. Centrale Veiling. Spinazie 0.19—0.31, Andijvie ƒ0.08—0.20, Sla ƒ1—2.50, Vellen ƒ0.08—0.16, Kassnij- boonen ƒ2—2.35, Prinsesseboonen ƒ1.90, Witte Pronkers ƒ0.400.92, Druiven ƒ0.22, Postelein 0.060.08, Waschpeen 3.50 5.Bospeen ƒ3.507.Uien ƒ2.80 6.40, Spruitkool 12.1015.10, Roode kool 36.Witte ƒ2.30—3.50, Savoye ƒ3.70 5.90, Chineesche 1.601.80, Groene Sa voye 3.20, Kroten ƒ2.503.80, Radijs 1.10, Seldery 0.501.Peterselie 0.50 1.Bloemkool 0.040.11, Tomaten 4—8.30. LEIDSCHENDAM, 18 October. Groen- tenveling. Kropsla le soort f 1.40—2.50, 2e soort 1.00—1.40. Peen 3.50—6.50. Bloemkool le soort 9.0011.50, 2e soort 5.006.50, uitschot 2.504.50. Toma ten midd. 7.507.80, gr. ronden 7.50 8.2e soort f 7.507.60, 3e soort 4.50 5.bonken 3.505.50. Andijvie per 100 1.00—1.60, idem per 100 Kg. 2.00— 2.20. Spinazie per 4 K.g. 0.100.42. Pos telein 7.5011.00. Snijboonen 10.000 27.00. Spercieboonen 8.0028.00. Ra dijs 1.00—1.80. Prei 3.00—4.20. Selde rie 0.501.20. Druiven 14.00>1.20. NOORDWIJKERHOUT, 18 Oct. Veiling „De Eendracht". Dubbele boonen 0.60 2.70, Enkele boonen z.dr. 0.851.30, Snijboonen ƒ1.051.15, Pronkers ƒ0.40 0.50 per 10 K.G. Roode kool ƒ2.10—3.90, Witte kool 1.502.20, Groene kool 1.80 2.40, Savoyekool 2—2.40 per 100 K.G. Bloemkool I 6—6.90, id. II f 4.50—4.90, id. 111 ƒ2.10—2.50. Alles per 100 stuks. VINKE VEEN 18 Oct. Grocntenveiling. Kassnijboonen 2228, id. (stek) ƒ1517, Pronkboonen ƒ410, Tomaten ƒ717, Spinazie f 27, Roode kool f 4.504.60, Groene kool 2.504, Prei 5.10 per 100 K.G. Andijvie 11.50, Bleekselderie 2 10, Bloemkool 214, Kropsla f 11.50 per 100 stuks, Peen 3.506„ Peterselie 1.30, Selderie 0.501.10 per 100 bos. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 19 OCTOBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—74.43 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.59—43.68 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1,90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.55—43.72 van het Departement van Landbouw en Vïsscherij VERHOOGING VAN DEN PRIJS VOOR BROODBLOEM EN BROODMEEL. In aansluiting op het elders in dit blad geplaatste bericht over de bloem- en meelprijsverhooging maakt het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog bekend, dat' de Nederlandsche Akkerbouwcentrale en de Vita een cir culaire te dezer zake hebben gezonden aan de bereiders van roggebloem. Hun, die deze circulaire niet hebben ontvangen, wordt verzocht deze circulaire alsnog ten spoedigste bij de .Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan te vragen. Tevens wordt erop gewezen, dat met ingang van 21 October a.s. eveneens het statiegeld voor de verpakking wovdt ver hoogd tot 4.per 100 kg.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3