DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. S#76 3)e Cdd^eh^Soti/tei/rit Bureaux PapengTacht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11.' Wij zijn het allen eens. In een rede, te Delfzijl gehouden, zeide mr. Lindhorst Homan o.m.: „De Nederlandsche Unie meent, dat al de sociaal-economische dingen niet meer moeten worden behandeld in de sfeer der politiek, doch in de deskun dige kringen van hen, die daar ook da gelijks in werkzaam zijn. Dat de tijd van de vrije economie voor zeer langen tijd, wellicht voor altijd, voorbij is, er kent ieder, die zich niet in theoreti sche droomerijen ophoudt: het practi- sche leven van een volk kan en mag niet meer zonder doelbewuste leiding van voortbrenging en verdeeling der goederen worden voortgezet. Doch dat zet ons des te meer den plicht voor oogen, dit reusachtige werk niet te la ten verzanden in de tegenstellingen der politiek, gelijk het tot heden veel te veel, en bij de werkloosheidsbestrij ding bijna geheel het geval was, doch het te leggen in handen van hen, die het werk kennen. Dat is, wat wordt verstaan onder de zoogenaamde orga nische ordening der arbeidsgemeen schap, iets dat in ons volk reeds sterk levend is." „Het verlangen in ons volk aan orga nisch werken valt niet meer te mis kennen." Zoo is het inderdaad. Waar de prediking van rechtvardigheid en liefde meer resultaat kan hebben in een wei-geordende samenleving, dan in een door bandelooze hebzucht geleide maat schappij, daar kan het niet verwonderen, dat de Paus in Quadragesimo Anno over heel de katholieke wereld de roep heeft gewekt naar organische ordening. Daar kan het niet verwonderen, dat de katho lieken reeds zoo lang verlangen naar „or ganisch werken". „Dat de sociaal-economische belangen niet meer moeten worden behandeld in de sfeer der politiek, dooh in de deskundige kringen van hen, die daar ook dagelijks in werkzaam zijn". 't Is een denkbeeld, ten onzent reeds vele jaren geleden bepleit door Aalberse, door Aengenent z.g. en an deren. Wij hebben den legger van „De Leidsche Courant" niet nageslagen, maar durven toch wel verklaren, dat daarin reeds 'n kwart eeuw geleden werd gepropa geerd de instelling van een Sociale raad en Politieke Kamer. In de Politieke Kamer moeten worden behandeld zaken van alge meen staatkundigen aard: onderwijs, wa terstaat, belastingen, enz.; in de Sociale Kamer" sociaal-economische dingen door daarvoor speciaal deskundigen. Niet alleen in katholieke kringen echter leeft dit verlangen reeds lang. Ook in an dere kringen óók in die der soc-.demo craten. In dezelfde rede zeide Linthorst Homan: „Het zal u wel duidelijk zijn, dat in dit alles een klassenstrijd niet past. Het zal u zelfs wel duidelijk zijn', dat in dit alles klasse-tegenstellingen niet passen". De klassenstrijd is één der redenen ge weest, waarom de sociaal-democratie voor ons, katholieken, principieel onaanvaard baar was. De klassenstrijd, waaronder men niet moet verstaan de erkenning, dat er wel 'ns strijd tusschen verschillende klas sen is, maar de aanvaarding van den strijd als noodzakelijk middel om tot een be tere maatschappij te komen. Dat was de onaanvaardbare leer van de sociaal-de mocratie. Maar de handelwijze van sociaal democraten persoonlijk was gelukkig lang niet altijd in overeenstemming met die leer. En daardoor is het te verklaren, dat ook onder sociaal-democraten reeds lang leefde het verlangen naar een organische orde ning der arbeidsgemeenschap zónder klassenstrijd. De Ned. Unie wil een samenleving met een organische ordening der arbeidsge meenschap. De N. S. B. wil dat ook. Nationaal Front is eveneens een princi pieel strijder voor zulk een ordening. Het Nederlandsche volk in meerderheid wil een maatschappij met een gebonden economie en een sociale ordening. De Duitsche bezettingsautoriteiten zijn krachtens hun princiepen voorstanders van een geordende economie en van een sociale ordening en voorstanders met veel practische ervaring. Waarop wachten we nog?.. Het beroepsgoederen- vervoer in één organisatie Zooals bekend, is by besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat van 1 October, opgenomen in het verordeningenblad van 5 October, opgericht de rechtspersoonlijkheid bezit tende organisatie „Nederlandsche organi satie van het beroepsgoederenvervoer langs den weg" (N.O.B.). Tevoren bestond, ook krachtens besluit van den Secretaris- Generaad, een centrale commissie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (C.C.B.), gevormd uit den bond van be- drijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) en de centrale organisatie voor het beroeps goederenvervoer langs den weg (C.O.B.) Oorspronkelijk moest men, om een vergun ning te verkrijgen, lid zijn van een dezer organisaties (er bestond organisatiedwang), thans is er dwangorganisatie: iedere be roepsgoederen vervoerder is lid van de N.O.B. In verband met deze reorganisatie heb ben wij een onderhoud gehad met eenige leden van het bestuur van den N.O.B. Wij vernamen, dat de Secretaris-Gene raal van het Departement van Waterstaat dezer dagen tot leden van het dagelij ksch bestuur van de N.O.B. heeft aangewezen de heeren mr. J. Nolen, Amsterdam, voorzitter, G. C. Buys, Vlaardingen, W. J. Kersken, Amsterdam, ir. A. J. Kuiper, Rot terdam, F. van Wezel, Hengelo en tot se cretaris mr. J. M. Fuchs. Tot plaatsver vangend voorzitter is benoemd dr. C. Bee kenkamp, Leiden. Als -een der voornaamste maatregelen om tot een nauwere samenwerking te ko men tusschen de vervoerders zal de N.O.B. een centrale bevrachtingsdienst instellen, gevestigd te 's-Gravenhage. De centrale bevrachtingsdienst (C.B.D.) heeft ten doel zorg te dragen, dat het ver voer van goederen per vrachtauto naar den eisch der omstandigdheden op de meest economische wijze plaats heeft. In wezen zal de taak van de centrale bevrachtings dienst van de N.O.B. die zijn van een Vervoer centrale. Onder de deskundige leiding van ter zake kundige vervoerexperts zal het ver- voerapparaat in Nederland binnen afzien- baren tijd zoo economisch mogelijk wor den benut. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Waterstaat wenscht de N.O.B. als een voortzetting te zien van de C.C.B. Dit komt ook tot uitdrukking in de keuze van de hierboven reeds genoemde leden van het dagelijksch bestuur van de N.O.B., waarin men bekende figuren uit de C.C.B. terugvindt. Het adres van den N.O.B. en van den C. B.D. zal met ingang van Maandag 21 Octo ber zijn Benoordenhoutscheweg 6. 's-Gra venhage. Afvallen benutten BEWAREN EN AFLEVEREN VAN AFVALLEN WORDT VER PLICHT GESTELD Er komen plaatselijke verordeningen Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Hoewel in vele gemeente schilleboeren, veehouders en groenteboeren vrij geregeld afvallen van levensmiddelen inzamelen bij hotels, ziekenhuizen en particuliere huis houdingen, komen toch groote hoeveel heden van deze afvalstoffen in de vuilnis emmers terecht en gaan dus voor een nut tiger gebruik verloren. Wegens de minder gunstige veevoeder- positie, waarin ons land door de oorlogs omstandigheden is komen te verkeeren, kan dit niet meer a» orden toegelaten. Binnen korten tijd is dan ook de afwondi- ging van een tweetal besluiten te ver wachten, waarbij het bewaren en inleveren van afvalstoffen, welke geschikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voor namelijk betrekking op afvallen van le vensmiddelen. Het besluit legt aan een ieder de ver plichting op om de in huishouding of be drijf vrijkomende afvallen van levensmid delen, waaronder te verstaan aardappel schillen, groenten- en fruitafvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle an dere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschikking te stellen van de daar toe door de gemeentebesturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden en katten moeten ingevolge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betreffen- BONT SPECIALS AANBIEDING PERSIANEf MANTELS f800.— VAN EGM( BREESTR. 173 - TB [D ZOON 23337 LEIDEN de de wijze, waarof de bewaring en in levering zullen dieilfen te geschieden, zul len bij plaatselijke ^verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hygiënisch en frisch moeten worden be waard in een emmer of kistje en regel matig worden afgegeven aan de inzame laars, die hiertoe van gemeentewege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle op zichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schille boeren, die zich tot heden met de inzame ling van genoemde afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovengenoemde rege ling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uit zonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensresten en af vallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, die tot eigen huishouding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht niet voor die afvallen, welke de houder normaal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt te gebruiken of te verhande len. Op grond van deze uitzonderingsbepalin gen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen hotels, zieken huizen, levensmiddelenfabrieken enz. de afvalstoffen normaal blijven verhandelen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden minimum prijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunning houder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde at uilen zullen normaal worden verkocht aan veehouders uit de omgeving of, indien dit niet mogelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke af vallen. Hét heeft ten doel de dierlijke af vallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het be waren en ter beschikking stellen van vleeschafvallen, afvallen van wild en ge vogelte, vischafvallen, beenderen, ondeug delijke vleesch waren en doodgeboren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleeschverwerkende industrieën, poeliers, vischhandelaars enz. De afvallen moeten worden ingeleverd aan personen of licha men, welke daartoe van gemeentewege zullen worden aangewezn. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalin gen ten aanzien van den bewaar- en inle veringsplicht, indien deze afvalstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zjjn bedrijf verhandeld plegen te wor den. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschie den. In verband met bovenstaande bericht wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. VRIJWILLIGE INKOMSTENBELASTING VOOR NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Het A. N. P. bericht uit Washington: „Naar Trans ocean meldt, zullen de Ne derlanders, die in het buitenland vertoe ven, uitgenoodigd worden tot betaling van een vrijwillige inkomstenbelasting, naar de zoogenaamde Nederlandsche regeering, die te Londen resideert, besloten heeft. De op deze wijze bijeengebrachte gelden zullen besteed worden aan voortzetting van de Nederlandsche oorlogsmaatregelen tegen Duitschland". DIAMANTBESCHIKKING. De Staatscourant van hedenavond bevat een „diamahtbeschikking", waarbij een rijksbureau voor diamant te Amsterdam, onder directie van dr. A. H. W. Hacke, wordt ingesteld, waarbij de verwerkers, im porteurs en handelaars van ruwe en be werkte diamant, diamantpoeder, boort en industriediamant zich moeten laten in schrijven. COMMISSIE BOUWCONSTRUCTIES Advies bij den wederopbouw Door het bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten daartoe aange zocht, hebben de heeren prof. ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de afdeeling der Bouwkunde, Technische Hoogeschool te Delft, Joan B. Lürsen architect te Den Haag en assistent aan de T. H. te Delft, W. Verschoor, architect te Rijswijk en J. L. G. Faber, directeur van de 2e Ambachts school te Den Haag, zich vereenigd tot eene „commissie bouwconstructies". Deze commissie is te beschouwen als een studie-commissie. Zij dankt haar ontstaan aan de richtlijnen voor de constructieve samenstelling voor den wederopbouw ver strekt in verband met de heerschende schaarschte van vele bouwmaterialen. Zij zal constructies opstellen die den kleinen bouw met de beschikbare materialen mo gelijk maakt „op doelmatige en schoone wijze" waarbij het karakter van het Ne derlandsche bouwen bewaard blijft. De commissie zal in overleg met de onderafdeeling „onderdeelen van gebou wen" van de afdeeling bouwkunde der Technische Hoogeschool trachten op dit gebied adviseerend en initiatiefnemend te werken. Als secretaris der commissie zal op treden de heer J. B. Lürsen en het secre tariaat zal gevestigd zijn te Delft per adres Afdeeling der Bouwkunde der Technische Hoogeschool, Oude Delft 39 waar degenen, die op het punt van goede vervangingsconstructies belangrijke voor stellen meenen te kunnen doen, deze kun nen deponeeren. NEDERLANDSCHE AANNEMERS NAAR DUITSCHLAND. Vierhonderd woningen in Hamburg. Het orgaan ,,Pe Aannemer" bevat nade re mededeelingen over het werken van Ne derlandsche aannemers in Hamburg. Na melding te hebben gemaakt van het slagen der onderhandelingen, schrijft het blad: Er is een bouwprogramma van 4000 wo ningen in totaal samengesteld. Als eerste groep is een viertal aannemers aange wezen, die per hoofd 100 woningen zullen bouwen. Ook is bereids een tweede groep aangewezen, welke eenigen tijd later naar het buitenland zal gaan. Naast de reeds vastgestelde algemeene voorwaarden zijn de verschillende eenheids prijzen vastgesteld in een bespreking tus schen Nederlandsche en de Duitsche auto riteiten. De vergoeding voor den aan- en afvoer en de kosten van de werktuigen is eveneens vastgesteld alsook de vergoeding voor werk, hetgeen niet onder het aange nomen werk valt. De eindbetaling volgt binnen vier weken na de overlegging der afrekening. Cessies zijn verboden. Van toepassing is de nieuwe Duitsche regeling voor slecht weer, te weten, dat als dit ter beoordeeling door den bouw heer gedurende ten hoogte 36 dagen duurt, 60 pet. van het gronduurloon wordt ver leend. In het gebied waarin de onderhavige bouw plaats vindt zijn de Duitsche loo- nen M. 1.10 voor vaklieden en pf. 93 en pf. 74 voor hulparbeiders. Indien zal blijken bij de uitvoering der eerste 400 woningen, dat zich in de prijs- calculaties fouten bevinden, dan zullen de ze door gemeenschappelijk overleg worden hersteld. Naar het zich laat aanzien zullen de lei ders der vier firma's op 21 October naar Duitschland vertrekken om den bouw in den kortst mogelijken tijd op gang te brengen. VEDHOOGING VAN DEN PRIJS VAN BROODBLOEM EN BROODMEEL. De secretaris-generaal, waar-nemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt het volgende bekend: Zooals bekend is en ook reeds bij een vorige gelegenheid werd medegedeeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van den oorlog in Augustus 1939 steeds naar gestreefd door haar prijzenpolitiek een stijging van de prijzen voor de eerste le vensbehoeften zooveel mogelijk te voorko men. Daar echter de richtprijzen voor den oogst 1940 over de geheele linie zijn ver hoogd, moet thans worden overgegaan tot een prijsverhooging van tarwe en rogge, welke producten de grondstoffen zijn voor de broodbereiding. Aangezien in tusschen ook de bakkerij kos ten door de oorlogsomstandigheden aan merkelijk zijn gestegen en ook deze kosten uiteindelijk in den broodprijs moeten wor den verdisconteerd, heeft de overheid be sloten om niet de geheele richtprijs verhoo ging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, teneinde de noodzakelijke prijsstijging van het brood zoo klein mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot de vast stelling van de volgende prijzen met in gang van 21 October 1940, alles onder de gebruikelijke verkoopsvoorwaarden. Tarwebloem 16.20 per 100 K.G. Tarwemeel 14.05 per 100 K.G. Roggebloem f 16.20 per 100 K.G. Op grond van het bovenstaande moet DE HANDELINGSBEVOEGDHEID TEN AANZIEN VAN ONDERNEMINGEN EN VERMOGENS. Het Verordeningenblad bevat heden een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de handelingsbevoegdheid ten aan zien van ondernemingen en vermogens. Daarin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Ten aanzien van de bevoegdheid tot het verrichten, zoo in als buiten rechte, van alle rechtshandelingen en anderszins, wel ke samenhangen met het drijven van een in het Groot-Duitsche Rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, of in het gouvernement-generaal voor het bezette Poolsche gebied gevestigde onder neming of welke betrekking hebben op een vermogen, dat zich geheel of ten deele in bovengenoemde gebieden bevindt, is uit sluitend het in het betreffende gebied Mél dende recht beslissend. Dit geldt meer be paaldelijk ten aanzien van de bevoegdheid van hen, die als bewindvoerder (Treuhan- der), commissaris of beheerder door de be voegde instanties in bovengenoemde gebie den met de leiding van ondernemingen of met het beheer van vermogens zijn belast. Artikel 2. 1. Voor zoover schuldenaren, die hun ze tel, woonplaats of verblijfplaats in het be zette Nederlandsche gebied hebben, na 31 Augustus 1939 vorderingen, welke tot een onderneming of tot een vermogen behoo ren, voor welke onderneming of voor welk vermogen een persoon, als bedoeld in den tweeden volzin' van artikel 1 is benoemd, zonder goedkeuring van dezen aan andere personen hebben voldaan, heeft deze vol doening geen bevrijdende werking. Dit geldt niet, indien en voor zoover voldoe ning voor 10 Mei 1940 op grond van een in kracht van gewijsde gegaan vonnis, van een gerechtelijke minnelijke schikking of van een gehomolog'eerd akkoord heeft plaats gevonden. 2. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart kan in bijzondere gevallen: 1. Op verzoek van den schuldenaar ver dere uitzonderingen op het in den eersten volzin van lid 1 bepaalde toestaan; 2. Bepalen, dat, in afwijking in zooverre van het bepaalde in den eersten volzin van lid 1, ook betaling, door den schuldenaar in het tijdvak van 1 Januari 1938 tot en met 31 Augustus 1939 verricht, geen bevrijden de werking heeft. Artikel 3. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart kan bepaalde rechthandelingen en anders zins, welke betrekking hebben op een on derneming of een vermogen, waarvoor een persoon, als bedoeld in den tweeden vol zin van artikel 1, is benoemd, van onwaar de verklaren, wanneer deze na 31 Decem ber 1937 zijn verricht door of ten opzichte van personen, die bij overeenkomstige toe passing van artikel 1 op het tijdstip, dat de rechtshandeling of anderszins met betrek king tot de onderneming of het vermogen geschiedde, geen handelingsbevoegdheid meer zouden hebben bezeten. Artikel 4. Deze verordening treedt heden in wer king. worden verwacht, dat de broodprijsstijging als gevolg van de vermelde factoren tot 1 cent per brood van 800 gram beperkt zal blijven. Het droge stofgehalte van bruin- brood (tarwebloem) zal bovendien worden gelijk gemaakt aan dat van wittebrood, zoo dat per eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Ten gevolge hiervan kan de prijs voor dat brood maximaal één cent meer stijgen, zulks ech ter met dien verstande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag worden dan witte brood. De overheid zal er evenwel door het ge- van van restituties voor zorgdragen dat zoor zuiver roggebrood de oude prijs kan worden gehandhaafd. In het algemeen zal deze prijsverhooging ook niet van invloed' zijn op den prijs van overige bakkerij-artikelen (gebak e.d.). Voorts is reeds verboden volle melk of volle melkpoeder in brood te verwerken. Wel zal geoorloofd blijven de verwerking van magere melkpoeder of ondermelik. In dit verband wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het gebruikelijke merk „M.B." in het melkbrood niet meer beteekent, dat zulk een brood met volle melk of volle melkpoeder gebakken is, terwijl voorts de prijs voor waterbrood moet worden be rekend. Als gevolg van een en ander zullen zij, die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de prijsverhooging wei nig 'bemerken, integendeel zullen zij in het algemeen voor 'het brood minder behoeven te besteden dan voorheen. De aandacht van bereiders van rogge bloem wordt gevestigd op een enkele na dere bijzonderheid, welke voorkomt in een officieele publicatie, welke in de adverten tiekolommen is opgenomen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1