WELKE BONS? AGENDA RIJNSTREEK Voor de Kinderen ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 BROOD. Broodbon 11 (broodkaart) Geldig tot en met 27 October, recht- gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Wat men overhoudt geldt tot en met 29 October echter niet in hotels. THEE OF KOFFIE. Bon 114 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, rechtgevende op 250 gram koffie of 75 gram thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 78 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 Nov., recht gevende op 2 V» ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel ol roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 109 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 25 Oct., recht gevende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. Petroleumzegel „Periode A" voor hen, die petroleum voor ver lichting noodig hebben en over geen andere lichtbron beschikken. Geldig tot en met 10 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 76 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 77 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 55 (alg. distributieboekje) Geldig tot en met 12 Nov., recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Wasscherijen moeten voor de be handeling van de gezinswasch ge durende bovengenoemd tijdvak de met „55" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekjes van hun clientèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar. recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 05 (vlefcschkaart) Geldig tot en met 27 October. Elk der met 05 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch (been inb.) óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren. De met 05 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, rookvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst. Niet gebruikte bonnen 05 blijven geldig tot 3 November, maar niet in restaurants. BRANDSTOFFEN Bon 01, 02 en 03 (haarden en kachels). Bon 01 tot en met 06 (centrale verwarming). Brandstoffen, een eenheid, le periode. Cokes, een eenheid, le periode Geldig tot en met 31 October, recht gevende op een eenheid vaste brandstoffen. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Heden, Zaterdag: Zitting Bouwvakarbei- •Jersbond nam. van 56 uur (Zaal 6). Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", nam. 7 30 uur (Zaal 6). Kantoor Fabrieksar- beidersbond, nam. van 7.308.30 uur 'Leidersbond, nam. 7.308.30 uur Dinsdag Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, Bondsgebouw Steenschuur 15 (Kantoor) nam. van 6.308.0 uur Dag. Bestuurs vergadering R. K. Volksbond (Kantoor) (.30 uur Woensdag: Bestuursvergadering Metaalbewerkersbond, nam. 7 uur Don derdag: Bijeenkomst Credo Pugno-club, nam. om 7.30 uur. Vrijdag: Te 7 uur uitbetaling Transportarbeidersbond (Zaal 1 en 2) Zaterdag: Bibliotheek 45 uur (Zaal 5) Spaarbank op het Kantoor, 78 uur Afhalen van Thermometers Van Schaikfonds, 68 uur. (Kantoor) Uitbetaling door: Metaalbewerkersbond voorm. 9 uur; Graf. Bond nam. 3.30 uur; Bouwvakarbeidersbond nam. van 56 uur; Houtbewerkersbond nam. 3.30 uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Rijzevoort; Zondag: J. Hillenaar, C. Goddijn en D. Goosen; Maandag: C. v. d. Meel en S. v. d. Aar; Dinsdag: Alle com missarissen present; Donderdag: W. v. d. Holst en D. Devilée; Zaterdag: G. Bot en P. Rijzevoort. Zondag: is de zaal ge opend van 12.302.30 uur en van 6.00 9.30 uur. Van 12 uur Bibliotheek Van 8.009.30 uur Verplichte bijeenkomst vcor de gezellen 8 uur Prijsbiljarten 9.30 uur wordt de zaal gesloten N.B. 66.30 uur Biljarten voor de Competitie - 12.15 Biljartwedstrijd tegen Boskoop Maandag: 7.309.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen 7.30 uur Tafeltennisclub Dinsdag: 8 uur verplichte vergadering afd. Gezellen Woensdag: 8 uur Bijeenkomst Ontwikkelingsclub Donderdag: 7.30 9.30 uur: Bijeenkomst voor de gezellen 7.30 uur Biljartclub en Tafeltennisclub Vrijdag: .7.30 uur Repetitie Muziekgezel schap Frans Schweitzer 7.15 uur Zang les Kolpings Lijfwacht 7.30 uur Biljart club T. E. P. Zaterdag: Bijeenkomst voor i de gezellen 7.309.30 uur; 89 uur Bi bliotheek 7.30 uur Kegelclub „De Poe delaars". Mededeelingen: De retraite nadert, wacht niet tot de laatste weken om U op te geven, maar begint tijdig te spa ren. De retraite vangt aan Woensdag 25 December des avonds te half acht en ein digt Zaterdag 28 December 2 uur. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St Joseph. Zondag: 3.004.30 uur Agnesgroep 3.004.30 uur Theresiagroep Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Clubhuis Maria Gijzensteeg. Nieuwe leden kunnen zich op de clubs aanmelden. Parochie St. Petrus. Zaterdag: 2.153.30 uur Mulo-groep; Zondag 2.454 uur: Jongstegroep 4.00 5.15 uur Middengroep. Aanmelding nieuwe leden op de clubmiddagen, Club huis, Hoogewoerd 53. Parochie Hartebrug. Dinsdag, 6.30 uur: Jongste groep 8 uur Middengroep Donderdag, 6.30 uur: Mulogroep 8 uur: Charitatief naaien. Aanmelden van nieuwe leden op de club avonden aan de zaal achter de Hartebrugs- kerk. KRUISVAART. Cohort „St. Petrus." Burcht: Garemnarkt 36. Zondag 3.00 uur: Contributie betalen, af rekenen 3 ets fonds en „Jonge Wachtbla- den". 3.30 uur; Cöhortbijeenkomst ook voor de adspiranten, men kome allen op tijd en de Kruisvaarders in uniform. Woensdag 7.00 uur: Ontspanning voor de Kard. van Faulhaber-, St. Aloysius- en St. Stephanusban. Donderdag 7.00 uur: Ad- spirantenbijeenkomst. 7.15 uur: Viviaan- ban. Vrijdag 7.30 uur: St. Petrusban. Zaterdag 7.00 uur: K.J.C.-Mis. 's avonds 7.00 uur Ontspanning voor de St. Lode- wijkban. Cohort St. Pancras. Burcht: Anna-Paulownastraat. Zondag Missie-Zondag. Denkt aan je H. Communie, je offertje en extra gebed voor de Missie! Maandag na het lof aspiran ten-bijeenkomst. Dinsdag na het lof W. Doyle-ban. Woensdag na het lof Odo- en Willibrordus-ban. Donderdag na het lof Godfried-ban. Zaterdag van 56 uur af rekenen contributie en 3 cents-fonds. Om 7.30 uur in de kerk avondwake, als voor bereiding op de Installatie op het Chris tus-Koningsfeest. Niet alleen de aspiran ten worden dan verwacht maar ook de ge- installeerden. Weest trouw! Ik heb gezegd, dat de bijeenkomsten n a het lof beginnen. Eigenlijk moest ik zeggen met het lof, maar enfin da's vanzelfsprekend. Cohort: „Aeternus Pater." Burcht: Sint Antonius Clubhuis. Maandag 7 uur: Willibrordus en Boni- fatiusban. Dinsdag 7 uur: Tarcisiusban. Woensdag 7 uur: Paschalisban. Don derdag 6 uur: Gregorius Aloysiusban. Zaterdag 3.30 uur: Aspirantenban. OEGSTGEEST. Cohort: St. Bernardus. Maandag 6.00 uur: Spreekuur. 7.30 uur Schaken. Dinsdag 7 uur: Willibrord- ban. Woensdag 2 uur: Handenarbeid. 5 uur: Fluitclub I. 7 uur; M. Pro ban. Donderdag 7 uur: Don Boscoban. Vrij dag 7.30 uur: Ignatiusban. Zaterdag 1.30 uur: Dienstban. (H. de Groot en P. v. d. Voort). 5.30 uur: Fluitclub H. Eli- sabethpenning: Willibrordban. ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: de geheele Schola komt in het Lof op het koor. Na het Lof- korte repeti tie voor Christus Koning-Feest met de heeren. Maandag: half vijf: Jongere As piranten; vijf uur: Crescendogroep. Lof- beurt: St. Gregpriusgroep. Dinsdag: half zes: Schola. Lofbeurt: Pius X Groep. Woensdag: Lofbeurt: St. Ambrosius- groep. Donderdag: half zes: Schola. Lof beurt: St. Gregoriusgroep. Vrijdag: half vijf: Oudere Aspiranten; vijf uur: Cres cendogroep. Lofbeurt: St. Ambrosiusgroep. Zaterdag: Lofbeurt: Pius X Groep. Hallo boys! Wie heeft nu nog niet het tweede nummer (Octobernummer) van de St. Odo-Klok? Denk er dan deze week aan. Want je moet alle nummers trouw bij el kaar houden. Aan het einde van het jaar komt weer zoo'n geweldige prijsvraag over alle nummers van het jaar, en daar moet jij ook aan meedoen. O zoo! De Schola denkt wel aan Zondagavond. Korte repe titie van ons nieuwe Motet „Jubilate", dat we op Christus-Koning-feest zingen. Op dien grooten feestdag zingt de Schola na tuurlijk de Hoogmis en het Lof. Dat moet geweldig mooi zijn, hè! O zoo. De Schola- repetities zullen in November weer om zes uur zijn, want verschillende jongens kun nen niet om half zes. We zijn dan weer voltallig. Ik zit ook plannen te maken voor een Oudermiddag rondom Kerstmis. Als we dat nu eens fijn voor mekaar kregen, zeg! We probeeren het! Hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. SLEUTELKOOR. Dinsdag en Vrijdagmiddag, repetities voor Middengroep en Schola. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Willi d. van H. Haak en T. Verkade. Ondertrouwd: Willem Cornelis van der Burgh 26 j. en Alida de Jong 26 j. Pieter Zwaan 27 j. en Cornelia Ramp 24 j. Gehuwd: Cornelis Didericus Fase 28 j., won. te Boskoop, en Catharina Antonia van Engelen 24 j. Adrianus Jacobus van der Stoel 33 j. en Teuntje Hijkoop 26 j., won. te Waarder. Gevestigd: T. B. van Kralingen van Den Haag Maria van Vulpen van Bode graven Annigje Vos van Lange Ruige Weide Bartina Molenaar van Bodegra ven Johanna Wijfje van Zandvoort Maria H. Heijkoop van Gouda. V ertrokken: Catharina A* van En gelen naar Boskoop Adrianus J. van der Stoel naar Waarder Marijtje van Dijk naar Leiden Cornelis van der Werf naar Leidschendam. BODEGRAVEN Geboren: Helena Maria, dochter van J. Kalkman en N. Akerboom Johannes Arie, zoon van G. Griffioen en K. Bakhuij- zen Zwaantje Aagje, dochter van A. Domburg en K. van der Sluis Dient je, dochter van T. J. van Laar en N. de Geus Flora Pieternella, dochter van G. C. Burggraaff en P. van der Pol. Getrouwd: W. van der Wilt 22 jaar en B. Molenaar 22 jaar G. J. den Hol- lahder 24 jaar en M. van Vulpen 22 jaar T. de Haan 27 jaar en M. H. van Se ven hoven 23 jaar. Overleden: O. A. M. Verkade, echt- genoote van H. de Graaf, 71 jaar A. Zeilstra, echtgenoote van P. van Iperen, 47 jaar. Gevestigd: W. Anker (gehuwd met S. v. d. Zaal), van Voorschoten J. G. Stolwijk, gehuwd met W. J. v. d. Maat, van Zegveld J. Herzog en gezin van Wasse naar K. Cahn en gezin van Wassenaar M. B. Pijnacker van Montfoort. Vertrokken: M. M. Hoosbeek, ge huwd met J. Materman, naar Oosterbeek M. xan Vulpen, gehuwd met G. J. den Hollander naar Alphen aan den Rijn B. Molenaar, gehuwd met W. v. d. Wilt naar Alphen aan den Rijn; D. Dros, naar Boe- kel W. van Rooyen naar Hazerswoude A. Houtman naar Gouda J. J. Bruij- nis naar Rietveld P. M. van Heezik naar 's Gravenhage J. S. Klarenbeek, naar Voorst (Gld.) E. M. Eijkelestam, naar Zwammerdam L. Ponsen naar Ever 4 dingen M. H. van Sevenhoven, gehuwd imet T. de Haan naar Muiderberg. Correspondentie Maja Brunt, Leiden. Zoo'n Priesterfeest, en dan nog wel het feest van Heeroom, vergeet men nooit. Geluk kig, dat het feest nog doorgegaan was. Dat zou anders voor u allen een groote teleur stelling zijn geweest. Wat laat waren jul lie toen thuis, zeg? Dat zou nu ook niet meer kunnen! En dan het koperen feest van vader en moeder ook nog! Nou maar! En dan precies vacantie gekregen, wat ook nog een feest op zich zelf is. Flink zoo, jullie moet moeder maar goed helpen! Dat hoort ook zoo! Zoo leeren de meisjes zacht jes aan de huishouding. Dat op die ma nier de vacantie veel te gauw om was, laat zich begrijpen. En nu beste Maja, hoor ik zeker ook weer eens gauw wat van mijn klein medewerkstertje. Mijn beste groe ten aan u allen! De verjaardag is geno teerd. Toos Kuiken, Leiden. Wel Toosje of hoe is je naam? Je schrijft T. Ik za] dan maar denken, dat T de begin letter is van Toos of heb ik het mis? Wel Toosje, zeg ik, je wilde me zeker ook eens verrassen met eeri „eigen verzonnen" op stelletje, of zooals jij he noemt een ver haaltje. Nu ik zal je het plezier gun nen, om dit verhaaltje een plaatsje te ge ven. Daar is Toos en vertelt jullie wat van Jantje, die een mooien vlieger had gekre gen en die den volgenden dag met vaders hulp zou worden opgelaten. JANTJES VLIEGER. Er woonde eens op een dorpje een lief jongetje. Hij was pas zeven jaar. Eens op een mooie dag kreeg Jan een pracht van een vlieger, van wel twee meter lang. Hij was er zeer blij mee. Hij zei: „Vader, wan neer mag ik de vlieger eens oplaten?" Ja, jongen, dan moet je wachten tot morgen. Ik heb het nou te druk, want ik moet nog aardappels poten en groenten op het land zetten. Nou mag je nog even op straat spelen, want het is zoo bedtijd. Jantje zei: „O ja. vader, ik moet nog huiswerk ma ken". Ja, doe dat dein, want je moet zoo naar bed! „Ja vader, ik zal gauw opschie ten! Jan had zijn huiswerk af en vader stond in de keuken, maar moeder was even weg, kaas halen. Jantje dacht, ik ga maar naar bed. Jan ging naar zijn slaap kamertje, kleedde zich uit en lag zoo on der de wol. Na een poosje sliep hij in. Ein delijk kwam moeder thuis. Vader was nog in de keuken. Hij ging nu eens naar bin nen en stak het licht op. Hij hoorde bel len! Daar was Cato, die kwam xan haar dienst af. Ze zei: waar is Jantje? O, die is al naar bed. Nou dan ga ik ook maar. En Moeder en Vader volgden later ook het voorbeeld der kinderen en dra sliep het heele huisgezin den slaap der gelukkigen, die zich van al de ellende van dezen tijd niets aantrekken, daar ze maar denken: „Wat God toelaat, is welgedaan! Egbert van Bennekom, Hazers woude. Fijn, dat de gewonnen vulpen het zoo goed doet! Wat heb jij een plezier gehad in de vacantie! Ook een verrassing zeg, dat je bij Adri bij Tante Stien je naam las in ons krantje! Wie meedoet aan een prijsvraag, heeft een kans. Jij bent al ver geweest. Egbert! Moerdijk en- Oudenbosch is niet bij de deur en dan den Bosch! De St. Janskerk is ook prachtig. Ik ben er ook geweest en heb toen ook die foto's ge kocht. Trouwens, dat doet ieder vreemde ling, geloof ik. Zoo alles bij elkaar, heb ben jullie een aardig huishoudentje. Dag Egbert! Groet vader en moeder van me en de negen broertjes en zusjes! Blijven meedoen, Egbert, tot je ook bij ons weer eens een prijs wint! Ans en Truus van Hevelingen, Boskoop. Ja, Nichtjes, dat viel van 't jaar een beetje tegen, Tante in Bodegra ven, kon ook zooveel menschen niet tege lijk te logeeren hebben. Jacob heb ik in geboekt en zal óp 5 November met groote letters in de krant vereeuwigd worden. Let maar eens op! Leuk zeg, dat Kapelaan van Drunen nog even is aangekomen. Hier wordt hij ook algemeen bemind, dat ver zeker ik je. Theo heb ik ook in de verja- ringslijst opgenomen. Zie het volgend jaar 3 Juli maar eens. In Boskoop ben ik één keer geweest. Toen was groot feest en heb ik dat kleine stadje kunnen bewonde ren. Maar, toen waren- mijn lieve Nichtjes Ans en Truus nog niet in het land der le venden en evenmin onze goeie Stien. Dag jongens- Veel groeten thuis! De hand voor u, drietjes! Annyvan Zijp, Leiden. Wat 'n grappige vergissing was dat! Inderdaad leek het zoo: of je „een tweeling" was. Ik vind het fijn te hooren, dat je ons krantje zoo mooi vindt en je alle werk neerlegt, als dit blaadje in huis komt. De „vragen- rubriek" vinden ze overal interessant en leerzaam. Jouw vragen heb ik zooals je reeds las beantwoord. Ben je nog in Valkenburg geweest. Blijf moeder maar goed helpen! De dochter hoort „Moeders rechterhandje" te zijn. Zoo schreef ik im mers ook in het versje, dat je wel gelezen zult hebben. Dag Anny! Veel groeten aan Vader en Moeder en alle kinderen. Hoor ik nog eens wat! Daag! Marie O v e r d y k, Leiden. Wel, Marietje, heb jij nog nooit met ons mee gedaan? Hoe kan dat nou? En we geven altijd met den grooten wedstrijd zoo'n schitterende prijzen! Dan waren Bep en Mien en Annie beter op post, is niet? Ik schrik van 11 kinderen heelemaal niet. By ons waren er nog heel wat meer, toen wij nog allemaal klein waren. Ja, Juffrouw Beenakker ken ik zeer goed. Heerlijk, dat jullie om ons krantje vechten! Zoo wil ikj het hooren. Ik hoop u allen bij den grQO- ten wedstrijd terug te zien! En nu de hand tot afscheid voor u allen. Voor al de 11 kinderen en Moeder en Vader voorop! Hoor ik nog eens wat? Wanneer zijn al da schoolgaartde kinderen jarig? Schryf dat eens! Truus Mulder, Rjjnsburg. Wanneer is zusje jarig? Dat was vergeten. Hoor ik dat even? Hierbij zullen we het laten. Tot de volgende week! Wie een brief schrijft, krijgt een anti woord terug. De hand voor u, allen! Oom WIM. Wie zijn jarig? Van 19 tot en met 25 Oct. Op 19 October. Cobi v. d. Klauw, Mauritsstr. 95. Dora Hogenboom, B 209 R'Veen. Hesje Verdegaal, Noorsew. 381 Nieuwkoop. Jan Pieterse, Noorden (Z.-H.). Alie Bakker, Broekh.laan 16 Voorhout. Gerarda v. d. Hulst, Rijndijk 264 Voor schoten. Leni v. Kempen, Voorhout. Op 20 October. -- Mientje Otgaar, Geldersw. A 17 Z'Woude. Jacobus Grimbergen, Vondell. 13. Op 21 October. Bert de Gunst, Caeciliastr. 1115. Nel Reekers, Breestr. 87. Mientje Otgaar, Lege Werfstr. 18. Op 22 October. Joseph Braakman, Cobethstr. 48. Joseph Nozeman, v. 't Hoffstr. 9. Jan van Hoorn, Hoefstr. 14. Ria en Gretha Paardenkooper N.B. E 142 Zoeterwoude. T. van Berge-Henegouwen, Schelpen kade 47. Op 23 October. Ben v. d. Linden, Rijnsb.weg 54. Gerarda Veeren, Breestr. 108a. Maria den Haan, Pulmot Langeraar. Corrie de Hollander, Bijdorpstr. 17 Voor schoten. Op 24 October. Nettie de Wit, Merelstr. 11, Leiden. Riki Roodakker, Geerw. 432 Langeraar. Mienta v. Eisen, Emmalaan 3 Oegstgeest. Lies jeStraathof, Geledrsw. A 17 Zoeter woude. Jacobus Maasdijk, Oude Heerengr. 17. Dora Wesselman, B 209 R'Veen. Op 25 October. Johanna v. d. Voort, v. Heemskerkstr. 21 Sassenheim. Kees Compeer, Hooge Morschw. 108, Oegstgeest. Petronella Oortmeijer, Dahüastr. la. Hendrik Slegtenhorst. Rijneveststr. 2. Wim Akerboom, Grachtw. 29 Lisse. Ton Stikkelman, H'Woude. Frans Hoogervorst, Papeveer Ter Aar. Nellie Huizebosch, O'Wetering A 142. Nico Hop, Hugo de Vriesstr. 17. Nellie van Velsen, Weip. B. 6 Z'Woude. Kees v. d. Berk. Veldhorststr. 44 Lisse. Lena v. d. Kerkhof, Spoorwoning 46 War mond. Rietje den Haan, Langeraar A 66. Johannes Bonnet, P. de la Courtstr. 28. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie bij het verlaten der school van de lijst wenscht afgevoerd te worden. Eveneens wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer of wie in de lijst een fout ontdekt. Deze lijst is bestemd voor alle school gaande kinderen van al onze abonné's. Zegt dit aan je vriendjes en vriendinne tjes en klasgenooten. Oom WIM. U vraagt 1. Vader vraagt, wat een territoriale be velhebber is? 2. Wat is eigenlijk een toost? 3. Zusje vraagt, hoe men aan 't woord Tom Pouce komt? 4. Wanneer spreekt men van „polder"? 5. Wat is een brisant-granaat? 6. Wat is een brute? Wij antwoorden 1. Dat is een beevlhebber belast met de uitoeefning van het militair gezag in een gedeelte van het land. Zoo spreekt men ook van territoriale wa teren, dat wil zeggen: kustwateren, vallen de binnen de rechtspleging*van een land (3 mijlen uit de kust). 2. Je bedoelt zeker toast? Dat is Engelsch, bet, heildronk. Ook geroosterd sneetje brood. 3. Tom Pouche is Kleinduimpje. Je kent dat sprookje, is wel? Ook klein dames parapluutje. 4. Een polder is een streek ingedijkt land, met de noodige watermolens, om er het overtollige water uit te malen. 5. Dat is een bom, met hevig werkende springlading. 6. Dat is een beestachtig ruw mensch. Wie wat te vragen heeft, yrage. Oom WIM.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12