VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9775 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JVleauie batuien uwv fyezp55 05 iwoA (uuw*L: 11 deA nieuw*. (tAoo-dkaaAi 3)e Gcki^clveSoii/ïatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Hel „domme getal" Als men beweert, dat het „domme getal" vaak te veel beslist dan gaan we met die bewering accoord. Vooral ergerde het „domme getal" nog al 'ns in de volksvertegenwoordiging gemeenteraden b.v. waar men te voren een optel-sommetje kon maken van leden der verschillende fracties, om te weten, hoe de beslissing over een of ander voorstel zou uitvallen. Wanneer dat gebeurde in zaken, die n i e ts hadden te maken met princiepen of met principieele tactiek, dan was de er gernis daarover zéker gemotiveerd al vereerde men dan ook zulk een optreden als een bewijs van partij-eenheid of partij discipline of iets dergelijks! Wij kunnen dus met wie schamper pra ten over het „domme getal" meegaan tot op zekere hoogte. Tot op zekere hoogte. 't Is zeker onredelijk, om te meenen, dat men, wanneer een groot aantal personen zich voor of tegen een bepaalde zaak uitspreekt, zich daarvan altijd maar zou kunnen afmaken met een verwijzing naar het „domme getal"! Zóó valt men van het een in het andere uiterste. Van aanbidding tot versmading. De waarheid, de juiste beoordeeling ligt in het midden! Deze gedachte kwam bij ons op, toen wij eenig commentaar lazen op de dezer dagen vermelde feiten, dat de ledenlijst van de Ned. Unie nu reeds de 500.000 is gepas seerd. Men kan uit dit cijfer te veel concludee- ren. Als men uit dit cijfer zonder meer zou besluiten, dat de volksbeweging, die zich Ned. Unie noemt, een goede bewe ging is, een, onze sympathie verdienende beweging, dan zou zulk een conclusie, als zoodanig, te ver gaan. Men kan echter ook de waarde van dit cijfer, dit getal o n d e rschatten. En dit laatste geschiedt in het door ons bedoelde commentaar. Zoo schreef b.v. gisteravond het Neder- landsch Dagblad" (Nationaal Front): „Onze indruk? Het gaat met „De Unie" hopeloos mis. Ze heeft, nu vijf honderdduizend leden en verdunt haar opzet en streven méér en méér. Ze past zichzelf aan bij die vijfhonderdduizend. Het is voor ons te hopen, dat ze spoe dig het millioen haalt. Dan speelt ze heelemaal geen rol meer, want dan is ze gelijk geworden aan het voormalige E.D.D." Dat is een onredelijke kleineering van het getal dus ook van de honderdduizen den, die dat getal vormen! Ook het „Nationale Dagblad" heeft op dat getal van de Ned. Unie gesmaald. Men moet in dat uiterste toch niet vallen. Men mag een beweging natuurlijk becri- tiseeren, afkeuren, bestrijden, ondanks dat het aantal leden dier beweging groot is. Maar het feit dat een beweging een groot aantal leden kan trekken en kan begeeste ren zooals de Nederlaridsche Unie dat feit rechtvaardigt en eischt een ernstige beschouwing. DISTRIBUTIE VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Er zal, naar wij vernemen, over eenigen tijd een aanvang worden ge maakt met de distributie van gas en electriciteit. Men zal dan over het al gemeen, gerekend ,over een maand, twintig procent minder gas en electri citeit mogen gebruiken, dan over de zelfde maand in het vorige jaar. Hoe deze distributie precies is uit gewerkt, is nog niet bekend. Er staat evenwel vast, dat ze niet vóór 25 Oc tober zal worden ingevoerd. „Volk" SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Alle provinciën krijgen een beurt. Naar aanleiding van de bekendmaking van de plannen tot samenvoeging van tal van gemeenten in de provincie Noord-Hol land, heeft „Het Volk" ten departemente geinformeerd, of men hier te doen heeft met een maatregel, die uitsluitend Noord- Holland betreft, of dat deze her-indeeling een voorlooper is van een saneeringsplan voor het geheele land. Het blad vernam, dat inderdaad het voor nemen bestaat, geleidelijk het geheele land in grootere gemeenten in te deelen. De eene provincie na de andere zal aan de beurt komen voor een samentrekking van gemeentelijke besturen. BETREKKINGEN VAN NEDERLAND TOT VLAANDEREN De Nederlandsche Unie spreekt zich duidelijk uit VOLKS- EN STAATSGRENZEN ln het jongste nummers van het Week blad van De Nederlandsche Unie wordt een duidelijke uitspraak gedaan ten aanzien van de betrekkingen van Nederland tot Vlaanderen. Het volgende is daaraan ont leend: „Ook wat Nederland betreft vallen de staatkundige grenzen niet samen met de volkskundige. Want ook de Vlamingen zijn Nederlanders, al wonen zij buiten de hui dige staatkundige grenzen. Het zijn kin deren van eenzelfde volk, één met ons door afstamming en taal, historie en cul tuur. De grenzen, die de Vlamingen van ons scheiden, beantwoorden in geen enkel opzicht aan tegenstellingen in het volks leven. Door politiek en wapengeweld zijn deze grenzen tamelijk willekeurig getrok ken en hebben de oude Nederlandsche ge westen Limburg, Brabant en Vlaanderen verdeeld in een deel dat tot den Belgischen, een ander, deel dat tot den Nederlandschen staat is gaan behooren. „De Vlamingen en de bewoners van Noord-Nederland vormen dus samen het ééne, Nederlandsche volk. De Nederland sche Unie erkent en belijdt, dat Vlaande ren, evenzeer als b.v. Groningen, behoort tot de Nederlandsche Volksgemeenschap. Wij vinden er de gewestelijke gestalte van den éénen Nederlandschen aard, zooals die ook gevonden wordt in b.v. Holland en Limburg en in alle andere gewestelijke deelen van het Nederlandsche gemeeneuest. „Uit de constateering, dat in feite ergens staats- en volksgrenzen niet samenvallen, kan niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat die grenzen nu ook maai op staanden voet moeten worden veranderd. Voor een ordelijke en harmonische samen leving der volken -is het niet noodzake lijk dat volks- en staatsgrenzen samen vallen. Wel moet dit het meest natuurlijk genoemd worden en dus gewenseht en na strevenswaard." En verder wordt nog o.m. opgemerkt: „Slechts zoodra er bij de beide deelen van ons Volk een wilsovereenstemming tot samengaan zou bestaan zou er sprake kun- .nen zijn van een staatkundige hereeni- ging. De Nederlandsche Unie is er zich grondig van bewust dat een dergelijk sa mengaan slechts dan tot heil van ons volk kan strekken indien men de vele uiterst belangrijke economische vraagstukken die hiermee samenhangen tot een oplossing weet te brengen." Tenslotte wijst het artikel er nog op, dat wij onze verhouding tot Vlaanderen niet in een staatkundig, maar in een volksch verband moeten zien en dat De Nederlandsche Unie wil streven naar een grootere bekendheid van ons volk met Vlaanderen en naar een beter begrip van de nationale waarden. POLITIEKE RELLETJES ONTOELAATBAAR. Waarschuwing van Haagschen Hoofdcommissaris. De hoofdcommissaris van politie te Den Haag vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op, dat leden van afweer-orga- nisaties van politieke groepen niet het recht hebben om bewapend te zijn. Evenmin zal worden geduld, dat door het publiek op ontoelaatbare wijze wordt ge reageerd op een toelaatbaar optreden door leden van afweerorganisaties, zooals bijv. het op gepaste wijze colporteer en of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal door de politie met kracht en indien noodig met ge weld worden opgetreden en zal niet wor den geschroomd om de scherpste maatre gelen te treffen, teneinde de vóór alles ge- wenschte openbare orde en rust te handha ven of te herstellen. De hoofdcommissaris, een beroep doende op de ordelievendheid der Haagsche burge rij, vertrouwt, dat ieder goedwillend bur ger het zijne er toe zal bijdragen om bot singen of ongeregeldheden van politieken aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in dezen tijd het uitlokken of veroorzaken van poli tieke relletjes van onberekenbare gevolgen kan zijn voor een geregelde gang van za ken, bij welker handhaving en bevorde ring allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzondering, naar hun beste vermogens dienen mede te werken. - Vandaar, dat de Haagsche hoofdcommis saris met klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de bedrijvers, waarvan hij de strengste maatregelen in uitzicht stelt. Japan en Ned. Indië COMMUNIQUé OVER BESPREKINGEN IN BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: De delegaties van Japan en Nederlandsch Indië hebben Woensdag het volgende ge meenschappelijke communiqué gepubli ceerd: „De delegaties van Japan en Neder- landsch-Indië hebben van 14 tot 16 Octo ber onder voorzitterschap van Ichizo Ko- bajasji en H. J. van Mook vergaderd in ho tel Selabintanah te Soekaboemi. In ver scheidene vërgaderingen en persoonlijke ontmoetingen zijn de algemeene betrekkin gen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië besproken. In deze besprekingen is volle dige aandacht gewijd aan de uitwerking van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Nederlandsch-In dië. In dit opzicht gaf de Japansche dele gatie officieel als haar meening te kennen, dat Japan in weerwil van het drielanden- pact vurig verlangt de betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Neder landsch-Indië te handhaven en te bevorde ren en dat deze betrekkingen door het pact allerminst geleden hebben. Alles wat Japan wenscht is een geza menlijk bestaan en een gezamenlijke wel vaart met de naburige landen. Onder de andere punten welke besproken zijn stond het petroleumvraagstuk op den voorgrond. De Nederlandsch-Indische delegatie en het hoofd van het Nederlandsch-Indische bu reau voor het mijnwezen, die ook aanwezig was, hebben uitvoerige "uiteenzettingen ge geven over den -petroleumtoestand in Ne derlandsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzetten in. Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toe komst besproken zullen worden. De dele gaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriend- schappelijken geest gevoerd zijn". RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT WEENSCHE KUNSTENAARS TOE De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden. Rijksminister Seyss- Inquart, die het initiatief nam om de Ween- sche opera en het Weensch philharmonisch orkest naar ons land te doen komen, heeft gistermiddag in het Kasteel Oud-Wassenaar aan zijn oud-stadgenooten een thee aange boden. Behalve de leden Van de Weensche opera en het Philharmonisch orkest wa ren hiervoor uitgenoodigd vooraanstaande Duitsche persoonlijkheden en militairen en vertegenwoordigei's uit Nederlandsche cul- tureele kringen. Nadat men zich korten tijd onderling had onderhouden, nam de Rijkscommissaris het woord en zeide het volgende tot de aanwe zigen: Het is mij een bijzondere behoefte u hier hartelijk welkom te heeten. Mijn eerste groet geldt mijn Weensche vrienden. Ik be groet ook met bijzondere vreugde de dames en heeren lüt Nederlandsche kringen, die in ons midden vertoeven. Toen ik besloot de Weensche opera te vragen naar Nederland te komen, was het niet zoo zeer hierom, om dat wij hier in de voorste linies staan, het geen men zoo menigmaal schijnt te verge ten. Het is thans zoo: met de Engelschen spreken wij op het oogenblik niet over kunst en het is trouwens in het algemeen moeilijk met hen daarover te spreken. Wij moeten ons voorstellen hoe de toestand vjjf maan den geleden was. Het was mijn besluit u al len op het terrein der kunst bijeen te bren gen om daarmede te bewijzen, dat er be trekkingen zijn, die uit dezelfde bron stam men en die de menschelijke zielen en gees ten tezamen kunnen brengen. Daarom heb ik aan onze Weeners gedacht. Ik dank ge- neralintendant Strohm, dat hij zijn insti tuut ter beschikking heeft gesteld en dank in het bijzonder general-musikdirektor Knappertsbusch. Ik dank ook de kunstena ressen en kunstenaars uit Weenen, die ons deze avonden en dit kunstgebeuren hebben geschonken. Het is een bewijs voor den cul- tureelen wil en de cultureele kracht van het Duitsche volk, dat nu, op een oogenblik, waarop ook wij den beslissenden strijd strijden, het mogelijk is over de enge va- derlandsche grenzenheen, zulke muziek feesten te organiseeren. Ik zou bij deze ge legenheid gaarne Rijksstadhouder Reichs- leiter Baldur von Schirach ervoor danken, dat hij zijn befaamde cultureele instelling ter beschikking heeft gesteld. Ik ben als Weener diep onder den indruk, dat de Füh- rer juist den jeugdleider van het Duitsche Rijk uit de strijdperiode naar deze Gouw heeft gezonden. Dit is voor de Gouw een onderscheiding en legt tevens een verplich ting op, gelijk ook ik overtuigd ben, dat partijgenoot Baldur von Schirach doordron gen is van de verantwoordelijkheid, die de Führer hem opgelegd heeft door hem met de leiding van de Rijksgouw te belasten. Ik zal niet uitwijden, maar wij allen .zijn door drongen van de kunstzininge prestaties van den Nederlander, vóór alles van de onver gankelijke waarden van de Hollandsche schilderkunst. Juist echter op het gebied van artistieke uitvoeringen, waarmede wij De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel Nijverheid en Scheepvaart, deelt het volgende mede, met betrekking tot de dis tributie van zeep: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 October tot en met Dinsdag 12 No vember a.s. geeft de met „55" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 150 gram toi letzeep (nieuwe samenstel ling), of 120 gram huis houdzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoo ver voorradig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmidde- len, of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpak king dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenge noemde hoeveelheden in combinatie op één bon koo pen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoud zeep plus 100 gram zachte zeep kunnen krijgen. Wasscherijen moeten voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „55" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekjes van hun cliëntèle in ontvangst ne men voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De was- scherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De Secretaris-Generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 Octo ber a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rant soen vleesch waren. De met „05 worst, vleeschwa- ren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen* van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 27 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 3 November a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 28 October tot en met 3 No vember a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e. d. Het rantsoen vleeschwa ren, dat per bon kan wor den gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor le verartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 Oc tober a.s., de met „11" ge nummerde bonnen van het nieuw uitgereikte brood- bonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 27 Oc tober nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog gel dig zijn tot en met Dins dag 29 October a.s. met dien verstande, dat zij op 28 en 29 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, res taurants e. d. ons thans bezig houden, namelijk muziek uitvoeringen, weten wij, dat hier een hoog cultuurpeil bereikt is en dat hier de hoogste prestaties verricht worden. Toen ik dan ook het besluit nam, een Weensche kunstweek te arrangeeren, kon ik dit slechts doen in de overtuiging, dat er bij u dames en hee ren uit Nederland, evenals bij ons menschen zijn, die hecht verbonden zijn met de zede lijke waarden der kunst, die in onze ge- meenschapelijke Ge.rmaansche basis worte len. Ik meen, dat dit van onze zijde een beant woording is van de uitnoodiging, die prof. Snijder tot ons gericht heeft tot gezamen lijke cultureele arbeid. Wij hebben met deze kunstweek onze bijdrage geleverd. Ik ben er zeker van dat deze kunstzinnige beleve nis ons tot elkander zal brengen, daar ik overtuigd ben, dat wij een gemeenschappe- lijken weg kunnen gaan en dat, bij een juiste beoordeeling van alle moeilijkheden, wij tot een gemeenschappelijk cultuurleven en een gemeenschappelijke cultuur wisseling zullen komen. Generalintendant^H. K. Ströhm bedankte hierna den Rijkscommissaris en wees erop hoe gaarne zijn gezelschap aan de uitnoo- diigng om naar Holland te komen, gehoor had gegeven. BRITSCH VLIEGTUIG BIJ DF NEDERLANDSCHE KUST NEERGESCHOTEN. Dank zij een zoeklicht van een nieuw type. Eenige Britsche bommenwerpers poog den gisteren in den loop van den nacht via Nederland naar het Duitsche Rijksgebied te vliegen. Een Britsche machine werd in het Nederlandsche kustgebied door het Duitsche afweergeschut neergehaald. Door tot dusver nog niet toegepaste af- weermethoden, aldus meldt D.N.B. nader, is in den afgeloopen nacht een Engelsche bommenwerper in de Nederlandsche kust streek omlaag gehaald. Daar worden thans namelijk zoeklichten van een nieuw type op proef gesteld. Hun buitengewoon sterk stralingseffect is voor de eerste maal een vliegtuig van den tegenstander noodlottig geworden. De Britsche bommenwerper werd door het schelle-licht en de alles overtreffende kracht der stralen van deze zoeklichten dermate gehinderd, dat hij als een verblinde vogel rechtstreeks op de Duitsche afweerstelling afvloog en met en kele goed gemikte treffers brandend neer geschoten kon worden. ST. WILLIBRORD, PATROON DER NEDERLANDSCHE KERKPROVINCIE. Toen het vorig jaar Katholiek Nederland zich voorbereidde, om op waardige wijze de herdenking te vieren van het 12e eeuw feest van St. Willibrordi's zalig afsterven (7 November 939), werd van meerdere zij den het verlangen geuit, dat de H. Willi- brord zou worden geproclameerd tot Pa troon der Nederlandsche Kerkprovincie. Wel hadden de Bisdommen Utrecht en Haarlem den H. Willibrord als bijzonderen beschermer, maar niet de overige Bisdom men. Om blijk te geven van hun groote dank baarheid jegens den Apostel van Neder land, en om op meer gelijkvormige wijze den „bewerker van onze eenheid" te eeren, hebben de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland gemeend aan den aandrang van zoovelen gevolg te moeten geven en heb ben daarom den H. Vader gevraagd St. Willibrord te verheffen tot voornaamsten Patroon van de Nederlandsche Kerkpro vincie. Aan dat verzoek heeft de H. Vader wil len voldoen en dientengevolge zal de feest dag van St. Willibrord (7 November) voor taan in heel Nederland gevierd worden als Duplex le klas met octaaf. Op Zondag 10 November a.s. zal de Hoog mis (Missa solemnis vel cantata) van St. Willibrord worden gecelebreerd. Tevens zal op dien dag in de H.H. Missen een gezamenlijk herderlijk schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat worden voor gelezen. f JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 8 Oct. 1940. „Sint Bavo" WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. Voorschotregeling van toepassing. Zooals dezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een voorschotregeling getrof fen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Via de gemeentebesturen is voor eigenaren van deze woningen de mogelijkheid geopend een voorschot van 80 pet. van de verkoopwaar de van het perceel op 9 Mei 1940 te ont vangen. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaald, dat, ter be vordering van een snel herstel van gedeel telijk beschadigde boerderijen, ook in deze gevallen 80 pet. van de schade als voor schot op de tegemoetkoming kan worden uitgekeerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1