Weerbericht BINNENLAND DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten *0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Lo6se nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 6.42 uur Donderdagavond. Zon op 8.10 uur Vrijdagmorgen. MAANSTANDEN. 17 October 9.0G onder, 19.23 op. 18 October 10.08 onder, 19.52 op. 19 October 11.09 onder, 20.27 op. 20 October 12.07 onder, 21.08 op 21 October 13.onder, 21.57 op 22 October 13.49 onder. 22.52 op 23 October 14.32 onder, 23.55 op HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Octo ber voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur. jOIIOIIOIICPIIOIIOIIOIIOIIOIIC. Verduisteringstijden i 0 Er is bepaald, dat er verduisterd - moet worden tusschen zonsonder- 0 Q gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zyn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG X - 6.42 uur. [J q ZONSOPKOMST Q - 8.10 uur. 0 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. OIIOIIOIIOMOIIOIIOMOIIOncP Tuindorp-Oostzaan evacueert. Na het bombardement in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevolking van Tuindorp-Oostzaan, bestaande uit meer dan tweeduizend gezinnen, bijna in haar geheel de wijk genomen, bevreesd voor nieuwe Engelsche luchtaanvallen. Verschei dene gezinnen zegden hun woninghuur reeds op en verdwenen naar veiliger oor den. Het meerendeel der zoo zwaar getrof fen burgerij zocht een onderdak in de na bijgelegen gemeenten Oostzaan en Lands meer. De medewerking, welke men van alle zijden ondervond, was wel zeer groot. Slechts weinigen zouden den nacht in het Tuindorp doorbrengen en wel alleen die genen, die geen plaats konden vinden in de nabijgelegen dorpen, waar alle particu liere woningen, gemeentegebouwen en an dere inrichtingen bezet waren. De meeste personen evacueerden geheel uit vrijen wil. Talrijke bewoners waren hiertoe evenwel gedwongen, omdat hun woningen onbewoonbaar waren verklaard door de betrokken instanties. De Engelsche bommen hebben namelijk een chaotischen toestand op tal van pun ten in het Tuindorp veroorzaakt. Enkele honderden huizen, zoowel van de gemeen te als van de algemeene woningbouwver- eeniging werden vernield of zeer zwaar beschadigd. Van dit aantal moeten vele huizen gesloopt worden, daar herstel niet meer mogelijk is. Voor duizenden guldens huisraad is bo vendien verloren gegaan. Velen hebben alles wat zij bezaten, verloren. Verschei dene straten van Tuindorp-Oostzaan, die door de politie werden afgezet, bieden een ruineuzen aanblik. R.K. UNIVERSITEIT Vandaag is de 17de verjaardag gevierd van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Van morgen werd in de universitaire kerk van St. Augustinus een pontificale H. Mis opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. Buckx, oud-apostolisch-vicaris v. Finland. Vertegen woordigers van de St. Radboudstichting, van het curatorium, bijna alle professoren, de senaat van het Nijmeegsch studenten- korps Carolus Magnus, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en andere autori teiten woonden de plechtigheid bij. In den namiddag hield professor dr. W. J. A. J. Duynstee C.SS.R. de dies-rede over het on derwerp: „Het wezen der vergelding". GEERT GROOTE-HERDENKING In de winterbïjeenkomst van de Vereenï- ging voor de beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis is gistermiddag zooals gemeld het zesde eeuwfeest van de geboorte van Geert-Groote herdacht. Na een rede van prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., uit Nijmegen, die sprak over „Zijn keer naar den Heer", ontving het gemeen tebestuur van Deventer de deelnemers aan de bijeenkomst, waarbij de burgemeester, mr. F. W. R. Wttewaal, een begroetings woord sprak. Heden, 600 jaar na zijn geboorte, herden ken wij, aldus spr., met diepen eerbied dien grooten burger van Deventer, dezen voor- treffelijken Nederlander, den leidsman van ons allen. Na de ontvangst door het gemeentebe stuur van de leden van Overijsselsch regt en geschiedenis had een herdenkingsbijeen komst plaats in de Groote Kerk te Deven ter. Hierbij sprak prof. mr. B. H. D. Hermes- dorf, uit Nijmegen, voorzitter van het co mité, dat de herdenking heeft voorbereid, een openingswoord. Prof. dr. J. Lindeboom uit Groningen sprak vervolgens over „Geert-Groote bin nen en boven zijn tijd". Hierna besprak prof. dr. R. R. Post, hoog leeraar te Nijmegen, de vraag, „Waarom was Geert Groote werkelijk groot?" Tenslotte werd een gedenksteen ont huld, gemetseld terzijde van den ingang van de R.K. Broerenkerk. Bij deze plechtigheid voerde prof. mr. B. H. D. Hermesdorf uit Nijmegen het woord. Spr. droeg pastoor Thuis, als vertegen woordiger van het kerkbestuur bij dezen plechtig den gedenksteen in eigendom, den steen aanbevelend in de goede zorgen van den pastoor en diens opvolgers. Uw kerkgebouw, zoo zeide spr., is op de zen dag een merkwaardigheid rijker ge worden. Een merkwaardigheid, die, naar wij vertrouwen, de aandacht van velen zal trekken. Het geschenk is hard. Het is ech ter t^ens geestelijk. ti^i lm» lioge het bestand zijn tegen de ver nieling door tijd of door menschen. Moge het de menschen van deze en van de toekomende tijden geestelijk den weg wijzen naar den vader der moderne de votie en naar ons aller Vader, die in de hemelen is, aldus spr. Moge het tegelijk blijvend getuigen, dat Nederland zijn waarlijk groote zo nen op waardige wijze eert, in oprecht heid, in liefde, in eendracht. DE RAMP BIJ BAFLO. De rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, heeft door zijn gevolmachtigde in de provincie Groningen, dr. Conring, den burgemeester een bedrag ter hand laten stellen, dat zal worden verdeeld onder de familieleden van de slachtoffers van de ramp bij Baflo, en tegelijkertijd woorden van deelneming laten uitspreken. Genoem de rijks-commissaris heeft voorts den di recteur van het Academisch Ziekenhuis eveneens een bedrag ter beschikking doen stellen voor de verpleging van de twaalf gewonden. GEEN VERWERKING VAN WOL VOOR CIVIELE DOELEINDEN. Sedert 5 October geldt, naar wij verne men, een algeheel verbod om wol te ver werken voor civiele doeleinden. Aldus is bepaald in de voorschriften, die bij aan schrijving van 4 October j.l. door het Rijks bureau voor wol en lompen te Tilburg aan alle ingeschrevenen bij genoemd bureau zijn meegedeeld en inhouden, dat per 5 Oc tober een nieuwe regeling van kracht is ge worden ten aanzien van de uitvoering van de wolbeschikking. Door deze nieuwe regeling zijn alle vroe gere regelingen en alle eerder afgegeven speciale vergunningen komen te vervallen, echter met uitzondering van: a. vervoer- be—!:ren, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en b. vergunningen tot aan- en verkoopen en tot in ontvangst ne men en afleveren van wol en wollen ga rens, afgegeven na 9 Sept. 1940. In r- toelichting wordt nog opgemerkt: cc; de aanpassing aan den eisch van uiter ste beperking bij het verbruiken der sc) an:<h geworden grondstoffen regelma tig viloopt en dat het initiatief der onder nemers, ondanks alle moeilijkheden, mid delen weet te vinden om het bedrijf zoo goed mogelijk op gang te houden. LINNEN EN DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Halflinnen tegen een half aantal punten? De studiecommissie van het Rijkstextiel- bureau tot het bevqrderen van het bewer ken van linnengarens en de vlascommissie hebben in een onlangs gehouden vergade ring besproken welke rol het vlas kan spé len in de kleedingvoorziening van ons vclk. Men wil de betrokken rijksinstanties voorstellen doen, de aanschaffing van zui ver linnengoederen geheel buiten de tex tieldistributie te doen vallen en die zonder punten beschikbaar te doen stellen. In een brief van 27 September van het Rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel is meegedeeld, dat het onmogelijk is een afzonderlijke waardeering op te nemen voor halflinnen en linnen artikelen. Over deze kwestie gaat dus bedoeld onderzoek. Voor halflinnen producten heeft men in middels gedacht aan een beschikbaarstel ling tegen de helft van het aantal punten, dat blijkens de textieldistributieregeling voor wol en katoen noodig is. Men ver wacht, dat uitvoering van het voorgestelde een prikkel zal zijn tot grooter gebruik van linnen goederen, hetgeen, nu er betrekke lijke schaarschte aan katoen is, wellicht 4 niet ongewenscht ware. BROOD VOOR GRAANVERBOUWERS Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat landbouwers, die een ge deelte van het door hen verbouwde graan willen gebruiken om daarvan brood te bak ken of te laten bakken, bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselvoorziening een maalvergunning kunnen aanvragen. De plaatselijke bureauhouders zullen deze maalvergunning uitsluitend verleenen tegen overlegging van een verklaring van den plaatselijken distributiedienst, waaruit blijkt, dat de betrokken landbouwer af stand heeft gedaan van de dezer dagen aan hem en zijn gezinsleden uitgereikte of uit te reiken broodbonboekjes, althans van een gedeelte daarvan. Nadere bijzonderheden betreffende deze regeling zijn te verkrijgen bij de plaatse lijke distributiediensten. VERMALEN EN BEWERKEN VAN HOOI EN STROO Het Rijksbureau voor de Voelselvoorzie- ning in Oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: Op grond van het Veevoederbesluit 1939 is het vermolen of op andere wijze bewerken van alle soorten hooi en stroo, zoowel graan- stroo als stroo van peulvruchten en andere land- of tuinbouwproducten, alsmede van kaf en andere dorschafvallen zoowel als van riet, tot voeder voor eenige diersoort verbo den. Dit verbod zal met groote gestrengheid worden gehandhaafd. Het komt voor, dat deze producten, mo gelijk ook heide, biezen en boombladeren, in gemalen toestand tegen onevenredig hoo- ge prijzen als veevoeder in den handel wor den gebracht. Veehouders wordt aangera den, slechts gemalen producten te koopen, waarvan het vervoer wordt gedekt INSPECTIE VAN HET BRANDWEER WEZEN. Met ingang van 15 October 1940 is bij het departement van binnenlandsche zaken ingesteld een inspectie van het brandweer- wezen. Met de leiding is belast, met den titel van hoofdinspecteur de kapitein van den generalen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij den op- bouwdienst. DE BESTEMMING VAN HUIS- AFVALLEN. Naar wij vernemen, is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inzake het verzamelen van huisafvallen. Deze re geling zal zijn, dat aan niet-boeren in het van de voor voedering van dieren geschik te afvallen. Een der gevolgen van die re geling zal zijn, dat aan nit-boeren in het algemeen geen ruimte zal worden gelaten van de verzamelde huisafvallen varkens te mesten, aangezien het feit, dat de var kenshouderij reeds zoözeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gereserverd wordt. DE VLEESCHDISTRIBUTIE. Door den Raad voor Volkshuishouding der N. S. B. is een schrijven gericht aan den Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening, waaraan het volgende is ont leend: „Uit verschillende deel en van het land bereiken ons de meest ernstige klachten over de vleesch-distributie, klachten, die erop wijzen, dat in vele gevallen het doel der distributie: een redelijke verdeeling der beschikbare hoeveelheden vleesch over alle volksgenooten in het geheel niet wordt bereikt. Vleesch wordt regelmatig in groote hoe veelheden door grossiers aan slagers aan geboden en geleverd buiten de normale toewijzing om, en zonder dat er bonnen voor behoeven te worden ingeleverd. Door dat de slagers wèl bonnen van het publiek ontvangen, krijgen zij groote aantallen hiervan ter vrije beschikking. Zoo stelde één slager ons niet minder dan duizend bonnen ter hand met de mededeeling, dat hij indien wij een nog sterker bewijs wilden hebben nog wel een pak van enkele duizenden bonnen aan ons kon be zorgen. Het behoeft wel geen betoog, dat de be schikkingsmogelijkheid door slagers over duizenden bonnen, die zij niet behoeven in te leveren, aanleiding kan geven, en ook geeft, tot zeer ernstige misbruiken. Zoo verklaarde de Directeur van het Ge meentelijk Slachthuis van een der groote steden: „Er wordt hier een levendige han del in bonnen gedreven". Dit is op ver scheidene plaatsen in het land het geval. Bevoorrechting van afnemers, die daar door meer ontvangen dan de toegestane hoeveelheid vleesch is aan de orde van den dag. Doch niet alleen aan slagers wordt vleesch aangeboden buiten de normale toewijzing. Ook particulieren krijgen aan biedingen, volkomen ongevraagd, van een paar hammen, tot zelfs een half varken. Is op zich zelf deze schromelijke wanorde bij de distributie reeds ernstig en onwaar dig, het wordt tot een volstrekt ontoelaat- baren misstand, wanneer men bedenkt, dat wie extra betalen kan, zich wèl vleesch kan verschaffen boven de toegestane hoe veelheid, terwijl wie dit niet kan, dit voed sel vaak geheel moet ontberen. De volslagen doelloosheid van het hui dige bonnensysteem is niet het eenige, wat onze critiek uitlokt. Daarnaast zijn als klemmende argumenten tegen het door U gevoerde beleid het ontnemen van de vrijheid van den slager, de prijsopdrijving van het vleesch door het dure distributie- apparaaat, de ergerlijke dierenmishande ling, het verlies aan vleesch door gewichts verlies der slachtdieren enz. te noemen. Deze toestand van wanorde, ontoelaatbare handelingen, bevoorrechting eenerzij ds, onrecht anderzijds, mag niet blijven voortbestaan." SPECIALE VOEDSELVOORZIENING. Naar wij vernemen is een algemeene re geling in voorbereiding, waarbij een spe ciale afdeeling van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd belast zal worden met de verdeeling van voed selvoorraden voor speciale doeleinden, als bij voorbeeld het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die der gelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wen den voor het verkrijgen van de noodige in grediënten. DE ORGANISATIE DER VOEDSEL VOORZIENING. Ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling van den beschikbaren voedsel voorraad moet van overheidswege over de geheele voedselproductie van den Neder- landschen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald dat de telers van akkerbouwgewassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken, dan door deze in te leveren bij de desbetreffende overheids instantie. Voor een groot aantal producten, waar onder granen en peulvruchten, bestaat zelfs hetvoornemen binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het landbouwinleveringsbesluit 1940 in het le ven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Provinciale Inkoopcentrales voor Akkerbouwproduc ten" (P.I.C.A.'s), welke de producten over nemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale instanties, waarbij iedere teler als georganiseerde moet zijn aange sloten, de aanwijzingen hébben op te vol gen van de Nederlandsche Inkoopcentra le voor Akkerbouwproducten" (N.I.C.A.). INSTELLING VAN CENTRALE KEUKENS. In voorbereiding. In verband met de binnenkort te ver wachten instelling van centrale keukens in het geheele land, heeft het A. N. P. inlich tingen hieromtrent ingewonnen bij de daartoe bevoegde instanties, en vernam daarbij het volgende: Bedoelde keukens zullen voornamelijk be stemd zijn voor een bepaald deel der be volking, n.l. de economisch zwakkeren. Zij zullen slechts worden ingericht ter plaat se, waar daaraan behoefte bestaat. Om dit te onderzoeken is de medewerking ingeroe pen der gemeentebesturen, die, op de hoog te der plaatselijke omstandigheden, daar over het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opgevat als een maatregel om een gevaar voor onder voeding bij een deel der bevolking reeds bij voorbaat te bestrijden. Er bestaat n.l. een mogelijkheid, dat juist bij de economisch zwakkeren dezen winter bezwaren zullen ontstaan bij het verkrijgen van warm voed sel. Daarom is het noodzakelijk, dat reeds thans maatregelen worden genomen om een dergelijk gevaar te voorkomen. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keukens, moet echter niet worden op gevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de bedoeling tegen een zeer lagen 'prijs dit voedsel ter beschikking te stellen, waarbij echter bonnen voor de verschillende levens middelen zullen moeten worden ingeleverd. Hoewel de keukens bestemd zijn voor de minst draagkrachtigen, zal het echter ook voor beter bedeelden mogelijk zijn hiervan gebruik te maken. Ten aanzien van den prijs zal echter rekening worden gehouden met de draagkracht der betrokkenen. DE PRIJS VAN VLEESCH IN BLIK. Het verhandelen en afleveren van vleeschconserven in blik aan verbruikers is voortaan, blijkens een in de Staatscou rant van gisteren opgenomen beschikking slechts toegestaan tegen prijzen, welke niet hooger zijn dan die, welke de verkooper vóór 13 Juli 1940 bij den verkoop van gelijT ke soorten en kwaliteiten berekende. Zoo als bekend geldt een soortgelijke regeling reeds voor een heele reeks vleeschsoorten en vleescbwaren, waarbij echter de datum 16 September 1940 als critiek punt wordt genomen. Ten aanzien van vleesch in blik geldt niet de bepaling dat een aan bepaalde eischen voldoende prijslijst in den winkel van den verkooper moet zijn opgehangen. TELEGRAMMEN IN GIRO. Kunnen per telefoon of telex worden aangeboden. Blijkens de Staatscourant van gister avond zullen voorloopig bij wijze van proef, telegrammen in giro per telefoon of per telex kunnen worden aangeboden, zonder dat door den rekeninghouder een schrifte lijke machtiging wordt verleend, de des wege verschuldigde kosten van zijn post rekening te doen afschrijven. Wenscht iemand echter de telegramkos- ten van de postrekening van een ander te laten afschrijven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekening houder te worden overgelegd. Bovendien kunnen rekeninghouders in het vervolg aan alle rijkstelegraafkantoren en -stations telegrammen in giro of per telefoon aan bieden, zonder dat hiertoe een bijzondere vergunning van den directeur-generaal der P. T. T. wordt vereischt. Deze vergunning blijft nochtans noodig, wanneer de aanbie der de telegramkosten van de postrekening van een ander wil laten afschrijven. Agenda LEIDEN. Zondag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", viool-matinée Carl Flesch, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag^ October 20 uur tot Zaterdag 19 Oct. 8 uur, waargenomen door de apo theken: D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. POSTVERKEER MET LANDEN BUITEN EUROPA. Met ingang van 16 October a.s. kunnen in het verkeer met Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Kaapverdische Eilanden, Paraguay, Peru, Rio de Oro en Uruguay, behalve brieven en briefkaarten, thans ook weder drukwerken (geen ansichtkaarten), akten, monsters en gemengde zendingen, al dan niet aangeteekend, tegen verlaagd luchtrecht per luchtdienst ItaliëZuid- Amerika worden verzonden. Het luchtrecht is verschuldigd boven het gewone port. Op de stukken moet de aan wijzing „per Italiaanschen luchtdienst" worden -gesteld. De voor dezen dienst be stemde correspondentie wordt dagelijks via Duitschland verzonden. Inlichtingen om trent de tarieven verstrekken de postkan toren. TEELT VAN TUIN- EN LANDBOUW- ZADEN. In het persbericht „Teeltplan akkerbouw oogst 1941" van 29 September 1940 wordt een onderscheid gemaakt tusschen ge- wenschte en niet gewenschte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer verboden. Een absoluut verbod echter is dit niet, aangezien de provinciale produc tiecommissarissen onder bepaalde bedrijfs omstandigheden van dit verbod vrijstelling kunnen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de op somming van enkele voorbeelden blijkt, op sommige onzer handelsgewqssen, waarvan de zaden hetzij rechtstreeks, hetzij na een of andere bewerking 'te hebben ondergaan voor consumptie bestemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoonlijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voorgaande te onderscheiden. Men bedoelt daarmede n.l. die zaden, welke niet als zoodanig, al of niet na een bewerking, voor consumptie dienen, maar die uitsluitend gebruikt worden als zaaizaad. Hiertoe be- hooren b.v. groentezaad, bloemenzaad, sui kerbietenzaad, voederbietenzaad, koolraap zaad, knollenzaad, graszaad, klaverzaad en dergelijke. Het spreekt vanzelf, dat het geens zins de bedoeling is, de teelt hiervan geheel te verbieden; wel is het noodza kelijk haar binnen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeling worden bekend gemaakt, waarbij de voorwaarden worden gesteld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouwzaden in 1941 kan worden toegestaan. HET ALGEMEENE CONGRES VAN DE A.N.V.V. GAAT NIET DOOR Het hoofdbestuur van de Algemeene Nederlandsche vereeniging voor Vreemde lingenverkeer (A.N.V.V.) heeft besloten het algemeene congres, dat op 8 Novem ber a.s. te Amsterdam zou worden ge houden, wegens de -tijdsomstandigheden niet te laten doorgaan. Moeilijkheden op het abattoir te Amsterdam. Het was vanochtend op het A'damsche abattoir niet zoo rustig als gewoonlijk. De vleeschrijders hadden het aan den stok ge kregen met een slager, die zijn knecht met een bakfiets er op uitgestuurd had daar vleesch te halen. Zooals bekend is den vleeschrijders aan gezegd met het oog op het benzineverbruik zoo economisch mogelijk te rijden, terwijl bovendien eenige auto's vervangen waren door paard en wagen. Een en ander heeft er toe geleid, dat de rijders andere routes gekozen hadden met het logische gevolg, dat de slagers hun voorraad ook later bin nenkregen. Teneinde deze vertraging tegen te gaan stuurden deze hun knechten, die met de armen over elkaar stonden, naar het abat toir om met een bakfiets het vleesch af te halen. Hierdoor voelden de vleeschrijders, die per aflevering betaald worden, zich ernstig benadeeld. Toen dan ook vanoch tend wederom een slagersknecht met een bakfiets kwam aanrijden, verhinderden de rijders hem het voor zijn baas bestemde vleesch mede te nemen door de bakfiets terug te duwen en het vleesch ov^r ver schillende wagens te verspreiden. Op een aanklacht wegens poging tot diefstal werd een der rijders door de politie aangehouden en naar het bureau aan de Kattenburger- straat opgebracht. De overige vleeschrijders weigerden daarop echter uit te rijden, al vorens hun kameraad was vrijgelaten. In den loop van den ochtend was het conflict bijgelegd door het op vrije voeten stellen van den arrestant.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2