STADSNIEUWS M .V# Burgerlijke Stand KERKNIEUWS Laatste berichten MARKTBERICHTEN VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Ambtsaanvaarding Prof. Dr. W. J. M. A. Asselbergs Inaugureele rede over „Pascha Problemen" Onder gToote belangstelling heeft heden middag prof. W. J. M. A. Asselbergs (An- toon van Duinkerken), benoemd tot bij zonder ihoogleeraar vanwege de Vondel stichting te Amsterdam aan de rijksuni versiteit alhier, zijn ambt aanvaard met het houden van een inaugurale rede in het Groot-Auditorium der universiteit. De nieuwe hoogleerraar had tot onder werp van zijn rede gekozen: „Pascha Pro blemen." Hieraan ontleenen wij het volgende: Dat wij den jeugdigen dichter; die „Het Pascha" schreef, zijn volle recht niet gun nen, wanneer wij hem uitsluitend met den volgroeiden Vondel vergelijken en dat wij voor een billijker beoordeeling zijn jeugd werk moeten leggen naast „de meeste stukken zijner tijdgenooten", is met vol doenden aandrang betoogd door dr. Jan te Winkel in zijn „Bladzijden uit de Ge schiedenis der Nederlandsche Letterkun de". Maar al toont deze schrijver aan hoe „de oud-testamentische treurspelen, aan het mysterie-spel ontsproten, tot op Von- del's tijd eene onafgebroken reeks uitma ken", al beweert hij bovendien, dat „Von del zich in 1621 met zijn Pascha aansloot bij de lange rij zijner voorgangers": sa menhang en verschil tusschen het spel van Vondel en de dramatische traditie, waaruit het mede voortkwam, laat hij voor een goed deel te onderzoeken over. Het komt mij voor, aldus -vervolgt prof Assel bergs, dat zulk onderzoek niet alleen van belang is voor wie het Pascha bestudeeren wil, maar dat zijn resultaat ook antwoord geven kan op vragen naar karakter en werkdadigheid van Vondel als jong kun stenaar. Er is met dit onderzoek een begin ge maakt door B. H. Petri, toen hij in 1906 het 'werk van Vondel in verondersteld ver band bracht met den invloed van den Leidschen rederijker Jacob Duym (f 1624). Ook Kalff meent, dat Vondel den vorm van zijn stuk misschien aan Jacob Duym ontleende, doch dat hij het begrip van- de tragicomedie in beperkten zin toepaste, zich wachtend voor het invoegen van ko mieke tussehenspelen, die hem bij zijn Bij belstof ongepast leken, en uitsluitend in het blije einde der vertooning haar tragi- comedische karakter leggend. Naar spr. meent zou „Het Pascha" zijn geschreven onder den invloed van Von- del's tijdgenooten, zooals Abraham de Ko- ninck (f 1019), die met hem deel uitmaak ten van de Brabantsche rederijkerskamer „Het Wit Lavendel" te Amsterdam. Abraham de Koninck was als Vondel, van Zuid Nederlandsche familie geboortig, om des geloofs wille verhuisd, hield zich met de vraagstukken van godsdienst en tooneelkunst bezig en schreef terzelfden tijd, waarin „Het Pascha" ontstond, een „Tragicomedie over de doodt van Henri- cus de Vierde", een onderwerp, waarvoor ook Vondel zijn -belangstelling bewezen had. Het blijft een omstreden vraag, welke actualiteit men allereerst aan „Het Pascha" toekennen moet: een politieke, dan wel een religieuse. Voorzeker is dit spel „De Lofzang op de losmaking van Spanje" en wij leeren er den jongen Vondel uit waar- deeren op „den rang, die hij nooit meer verlaten heeft: dien van woordvoerder der Zeven Provinciën." Zoo innig schijnt de samenhang van Vondel's politieke en reli gieuse bedoelingen, dat de verklaarders zooals J. Koopmans van Valkenburg, Ge rard Brom en Balthasar Verhagen; niet we ten, waarmee ze beginnen moeten en ook niet wat het zwaarst moet wegen. Toen Vondel voor de Brabantsche kamer zijn „Pascha" dichtte, trad hij op als wel bewust vormvernieuwer, want niét alleen was de vorm modern, maar ook had het onderwerp tot dan toe geen oorspronike- lij'ken Nederlandschen tooneelschrijver aangetrokken. Er bestonden alleen nog •maar Mozes-drama's in andere talen en met tenminste een daarvan had Vondel als toeschouwer kennis gemaakt. Professor Asselbergs maakte daarbij ver gelijkingen tusschen het „Exodus" van Cornelius Laurimanus (Lauwerman) (f 1573)~en een tragecomedie van den Ant- werpschen paedagoog Peeter Heyns (f 1598). Het duidelijkste idee van het succes, dat Vondel met zijn „Pascha" had, bewijst wel de naïeve navolging van Abraham de Koninck in zijn Jephtha's treurspel. Niet alleen herinnert hij herhaaldelijk aan de verlossing uit Egypte, maar hij neemt ook bijna letterlijk een heelen regel over uit <je scene, die den diepsten indruk op hem schijnt gemaakt te hebben, die namelijk, waarin een Egyptische vrouw aan Pharo het lijk van haren eerstgeborene toont. Bij de uitbeelding van de figuur van Ammon heeft hij gedurig Pharo voor den geest ge had, met wien hij hem dan ook herhaalde lijk vergelijkt. Het pastorale element uit het begin van „Het Pascha" komt in Jephtha's treurspel voor. Er staan ook re gels in de Koninck's werk, die Vondel in het oor schijnt te hebben gehouden, wat geenszins verwondert, wanneer men be denkt, dat de leden van „Het Wit Laven del", elkanders toonneelstukken niet al leen zagen en lazen, doch repeteerden en speelden. De Koninck heeft dus wel stukken uit „Pascha", Vondel wel stukken uit „Jeph- tha" van buiten gekend. Dit veroorzaakt allicht een steviger invloed dan loutere lectuur. Prof. Asselbergs citeerde dan uit het treurspel van de Koninck een drietal cou pletten. Hieruit blijkt wel, dat Vondel voor tijd genooten, die hem het best kenden, ge slaagd is in de uitbeelding van Gods macht door het middel, waarover hij altijd zoo krachtig zou blijven beschikken: de schil - dex-ing der „ondergangen van menschen, steden, werelden." Reeds in den jongen Vondel leeft dit vi- zioen der grootsche vergankelijkheid en hij 'bezweert het door het op te roepen en er een zin aan te geven. Wij raken hiermee aldus spr., aan het innigste punt zijner we reldbeschouwing, waarbij de politieke toe passelijkheid als het ware wegvalt. De zin van het Bijbelsehe was voor Von del de zin van leven en geschiedenis. Zijn voorbericht tot „Het Pascha" wil ons de beteekenis van de Verlossing leeren. Het biedt een Christocentrische exegese van het Oude Testament. Heel de geschiedenis der wereld is een drama, dat gespeeld wordt volgens goddelijke rolverdeeling en de Verlossing is het middelpunt van de geschiedenis, daarom het brandpunt aller actualiteit. Uit de Verlossing is de genade, op de Verlossing richten zich geloof en leven. Want Mozes gelooft niet alleen, hij han delt uit het geloof: op zulk verband tus schen geloof en leven legden onder de aanhangers der nieuwe leer vooral de Doopsgezinden gaarne nadruk en wij mo gen Mozes in „Het Pascha" dan ook zien als een getuige van het geloof door het le ven. Christus is Levende Waarheid en de meeste vanVondels theaterhelden beelden Christus af door Hem te prae-figureeren of door Hem na te volgen. Hier ligt de eenige bestemming van den rnensch. Het „droevich treurspel" van ons leven wordt blij-eindig door de gelijkheid aan Chris tus, maar bittereindig door den hoogmoed: er is geen andere keuze. Dat hij de tragicomedie verwierp, toen diepergaande studie van de kunstwetten der oudheid hem zuiverder vormen leerden kennen en edeler wetten gehoorzamen, komt met Vondels ingeboren verlangen naar helderheid en orde overeen. Doch in het ongerijpte drama zijner jeugd gaf hij het voorspel van zijn levenswerk, gedre ven door den sterken wil om het theater te verheffen uit veftval, en te vernieuwen. De jonge Vondel was in zijn beperkt milieu een welbewust, een levenskrachtig kunstenaar. Hij koos voor zijn eerste too- neelwerk den meest modernen dichtvorm, dien hij in de rederijkerswereld zijner da ggen vinden kon, hij gaf daar een oorspron- kelijken inhoud aan, paste zijn onderwerp zoo actueel mogelijk toe op den toestand van zijn vaderland', en beeldde er helder mee uit, wat hij en de zijnen geloofden. Wil men „Het Pascha" volledig aesthetisch genieten, zoo leze men het niet slechts als «en jeugdwerk, maar daarenboven als een jeugdig werk, helder van opzet, frisch van klank en intentie, stoutmoedig-orgineel van verbeelding. Hiermede geeft men eerst den jongen Vondel zijn volledig recht. Bij de gebruikelijke toespraken richtte prof. Asselbergs dan woorden van dank tot Bestuurderen van de Vondelstichting en Curatoren van dezen bijzonderen Leer stoel, en met name tot dr. de Klerk en dr. Moller. En spr. eindigde met het volgende woord tot de dames en heeren studenten: Niet zonder opzet koos ik tot onderwerp dezer toespraak een werk van den jongen Vondel. Ik weet, hoe men soms zóó hoog tegen den grootsten Nederlandschen dich ter opziet, dat men door vereering eerder van hem verwijderd dan tot hem aange trokken wordt. Bij mijn onderwijs wil ik trachten, U met den levenden Vondel ver trouwd te maken, want zooals hij de hel den zijner spelen tot levensbeelden voor den toeschouwer ontwierp, zoo is ook de held van zijn levensverhaal door groote menschelijke karaktertrekken een voor beeld voor den waarachtigen Nederlander. Al zal ik niet tevreden zijn met het wek ken van enthousiasme alleen, ik zal de geestdrift, die edele gave der jeugd, toch trachten te prikkelen, want voor het hoofd niet uitsluitend, voor het hart allereerst stelt de dichter de schatten zijner begena diging beschikbaar. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3005 Firma W. van den Wijngaard Zonen, Leiden, Oranjanracht 71, fabriek van banket, chocolade W sui kerwerken. De bepalingen der vennoot schap ten aanzien van de rechten van der den zijn gewijzigd. 1486. M. .van 't Wout, Leimuiden 97, broodbakkerij. Overl. E.: M. van 't Wout, Leimuiden, dd. 22 April 1940. Wijz. han- delsn. in: Wed. M. van 't Wout. N.E.: Wed. C. van 't Woutlepers, Leimuiden. 1465. N.V. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieenfabriek voorheen Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeepfabriek, Lei den, Levendaal 30-40. Door bovengenoem de N.V. is als onderafdeeling opgericht: „Het Cosmetisch Chemisch Laboratorium Sanders Co." 4528. Amsterdamsche Bank N.V. (F.), Leiden, Rapenburg 3741, hoofdz. Am sterdam. Uittr. Dir. bijk. Leiden: W. Eige- man, d.d. 30 Sept. 1940. LEIDEN. Geboren: Theresia Helena, dochter van C. J. Stokkerrians en C. Schouten. Overleden: W. Kuijt m. 47 jaar H. W. Hageman wedn. 83 jaar. Ondertrouwd: J. P. Verhoeven jm 22 jaar en H. M. Vogelenzang jd 18 jaar H. P. G. Groenendijk jm 31 jaar en C. P. Th. van Noort jd 24 jaar J. Mugge jm 26 jaar en C. J. Wakka jd. 25 jaar. UITVAART OUD-DEKEN H. C. J. M. SONDAAL. In het klooster „Alverna" te Aerdenhout werden gisteravond de Metten gezongen voor de zielerust van den oud-deken van Haarlem, den hoogeerw. heer H. C. J. M. Sondaal. Agens was de hoogeerw. heer F. Filbry, plebaan der kathedraal, met assistentie van pastoor W. M. Bosch uit Aerdenhout en kapelaan J. Sijm. Can tores waren: de zeereerw. heer A. Vollaerts, leeraar van „Hageveld" en kapelaan F. van Buurenuit Alkmaar. De plechtigheid werd bijgewoond door mgr. J. Möllmann, mgr. M. Willenborg, kanunnik J. Aalberse, deken A. J. C. Mel- chers en vele pastoors en kapelaans uit de omgeving. Hedenmorgen werden de Lauden gezon gen. Agens was mgr. L. J. Willenborg met assistentie van Rector L. Beune en ka pelaan H. Roelvink. Cantores waren prof. A. Vollaerts en kapelaan F. van Buuren. De pontificale Mis van Requiem werd opgedragen door Z. H. Exc. den Bisschop, mgr. P. J. Huibers. Hierbij was Presbyter- assistens mgr. H. J. M. Taskin, proost van het kathedrale kapittel, diaken Rector L. Beune en subdiaken kapelaan H. Roelvink. Cantores waren prof. A. Vollaerts en ka pelaan F. van Buuren. De functie van troondiaken vervulden kanunnik J. C. Aalberse en Plebaan F. Filbry. Onder de aanwezigen waren mgr. N. Ammerlaan, vic.-generaal, mgr. M. Möll mann, oud-vicaris-generaal, verschillende kanunnikken, dr. C. Henning, regent van „Hageveld", de burgemeester en de katho lieke wethouders van Haarlem, mr. J. Bo- mans, lid van Ged. Staten, de doktoren der Mariastichting, vertegenwoordigers van plaatselijke vereenigingen en figuren uit de kath. onderwijswereld. Naast vele zusters der Congregatie der Franciscanessen van Heythuyzen waren in de kapel ook aanwezig deputaties van de Zusters van Bethanië, de Juliaantjes en de Vrouwen van Nazareth. De lijkrede werd gehouden door Rector H. Sondaal uit Oegstgeest. De absoute op het kerkhof van Alverna werd verricht door deken A. J. C. Mel- chers. Personeel van Alverna droeg de kist naar ouden trant van de kapel naar het graf. Audiëntie bisschop van Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal in de volgende week geen audiëntie ver- leenen. Van onze Adverteerders KAPOK- EN MATRASSENFABRIEK N.V. GEBRS. SNIJDER. Er behoort ongetwijfeld moed toe in den tegenwoordigen tijd aan vernieuwing van zaken te denken. De Gebrs. Snyder, vroe ger gevestigd Lange Mare 116, hebben zich evenwel door de tijdsomstandigheden niet laten weerhouden hun zaak te verplaatsen naar een fraaien, ruimen winkel op Haar lemmerstraat 81. De vroegere zaak voldeed ook als winkel niet ten maar vooral de werkplaats vroeg dringend om verrui ming en verbetering. Een en ander werd gevonden in het pand Haarlemmerstraat 81 In de étalage ziet men thans wat deze ka pok- en matrassenzaak voortbrengt. Bed- stellen en ledikanten, spiraalmatrassen en vergunningvrije rubberbedden, ledi kant en matras tezamen van prima afwer king en kwaliteit, zietdaar wat men hier vindt. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BUITENLAND. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 10 Oct. (D. N. B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Van den vroegen ochtend tot het invallen van de duisternis rolden onophoudelijk vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofd stad. Terstond in aansluiting daarop be gonnen nachtelijke aanvallen van zware gevechtsvliegtuigen, die tot de ochtend uren van den tienden October voortduur den. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uitgebreide ver- v/oestingen veroorzaakten bomontploffin gen ook aan de spoorwerken in het stads gebied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke ge vechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland met succes aanvallen op havenwerken, troepenkampen, spcorwegcomplexen en wapenfabrieken met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber. In Zuid- en Mid- den-Engeland bestookten zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn ge lukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den bega- nen grond staande vliegtuigen te vernie tigen. In het havengebied van Cardiff ver oorzaakten bomtreffeTs hevige ontploffin gen en in aansluiting daarop een zwaren brand. Op zee werd een vijandelijk koopvaardij schip van ongeveer 4000 brt. door verschei dene bommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van by elkaar 7000 brt. tot zinken gebracht. 1 In West-Duitschland en in de bezette gebieden werd door nachtelijke vijande lijke bomaanvallen materieele schade aan gericht, welke snel kon worden hersteld. Eenige woonhuizen werden verwoest. Een boerderij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren tien vlieg tuigen, waarvan een door luchtdoelartil lerie. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. STORING IN HET ELECTRISCH BEDRIJF IN DEN HAAG. Hedenochtend heeft zich in Den Haag 'n ernstige stagnatie voorgedaan in de elec- trische stroomvoorziening. Even voor 10 uur ontstond in de electrische centrale een kortsluiting, tengevolge waarvan de ge- iheele stad zonder stroom kwam te staan. Met man en macht werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de herstelwerkzaam heden ■en tegen half twaalf was de storing opgeheven. Ook het tramverkeer was ge durende dien tijd geheel gestagneerd. Naar wij vernemen zijn by deze kort sluiting in de centrale ook eenige perso nen gewond. Buitenland HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ERGENS IN ITALIË, 11 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 126 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Een van onze luchtformaties heeft het vliegveld van Port Soedan gebombardeerd en vijftien Engelsche vliegtuigen op den beganen grond getroffen. De vijand heeft zonder succes gepoogd twee aanvallen op ons gebied in Oost- Afrika te ondernemen. De eerste, welke met gemechaniseerde strijdkrachten in de zone tusschen Aboe Gamel en Tessenei (Erytrea) werd ondernomen, kon gemak kelijk worden afgeslagen. De tweede, wel ke geschiedde in twee verschillende colon nes, komende van Wajir en van Arbajahn, werd eveneens verijdeld. De vijand, wiens verliezen niet vaststaan, heeft zich ter stond teruggetrokken. Luchtaanvallen van den vijand op Goera, Toselli en Decamere hebben onbelangrijke schade aangericht. Twee vrouwen werden gekwetst. DE DUITSCHE AANVALLEN VAN VANNACHT. NEW YORK, 11 Oct. (D. N. B.). Vol gens de vanmorgen uit Londen ontvangen berichten is het bombardement op belang rijke doelen in Londen te middernacht weer begonnen. Meer dan 36 districten van het stadsgebied werden tijdens den nacht gebombardeerd. De aanval op Lon den scheen zelfs nog heviger te zijn dan de laatste drie nachten, waarin de Engel sche hoofdstad eenige der zwaarste be proevingen te doorstaan had van het thans reeds 34 dagen durende beleg. Het wemel de van Duitsche vliegtuigen boven de Theems, boven het Oosten des lands, bo ven Wales, de Midlands, Liverpool en Noord-Oost-Engeland. LEIDEN, 11 Oct. Vee. Aanvoer: 52 stie ren; 83 kalf- en melkkoeien 250400, handel vlug; 348 varekoeien e.a. 130 220, handel matig; 550 vette koeien, 120 graskalveren, 16 vette kalveren, 105 nuch tere kalveren: 800 vette schapen 3665, schoon gewicht 80120 cent handel vlug; 1183 weideschapen 2442, handel tame lijk vlug; 1000 vette lammeren 2440, schoon gewicht 30110 cent, handel zeer matig; 54 zeugen 5075, 287 mestvar- kens 2034, en 136 biggen 710, han del matig; 21 paarden 300700 handel vlug; 19 veulens 150300, handel vlug; 54 bokken of geiten 622, handel matig. Kaas. Aanvoer 70 partijen, waarvan 49 partijen Goudsche kaas le soort 39 40.50, 2e soort idem 38 en 21 partyen Leidsche kaas le soort f 3637 per 50 kg. Handel goed. LEEUWARDEN, 11 Oct. Vee. Aanvoer: 28 stieren, 352 vette koeien, 1441 melk- en kalfkoeien 140—300, 142 pinken 70—185, 907 graskalveren 40120, 291 nuchtere kalveren, 976 vette schapen 4075, 235 weideschapen 2045, 882 lammeren 15 35 per stuk, 35 vette varkens, 61 magere varkens f 3555, 241 kleine biggen 48 per stuk, 36 bokken of geiten, 39 paarden Totale aanvoer 5696 stuks. Kaas en boter. Geen aanvoer en geen noteering. NOORDWIJKFRHOUT, 10 Oct. Veiling „De Eendracht." Dubbele boonen zonder draad 0.602.35, enkele boonen idem 1.601.70, enkele boonen met draad 1.651.70, snyboonen 1.201.80 per 10 kg, Roode kool 2.604.00. witte kool 2.50, savoyekool 2.404.40, peen 1.10 2.70, koolrapen 2.102.20 per 100 kg., bloemkool le soort 4.007.20, idem 2de soort f 4.104.60, idem 3é soort 2.00— 2.20 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 11 Oct. Eierenveiling. Aangevoerd werden 1200 eieren. Prijs 7,40—8.20 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN. 11 Oct. Groen- tenveiling. Aardbeien 611 cent, idem kl. 35 cent per doosje; aardbeien per half pond 1315 cent, druiven 1417 cent per pond, frambozen 17 cent per doosje, to maten 0.881.84 per 25 pond. wortelen 3.50 per 100 kg., andijvie 1.00—1.10, sla 1.00—3.10, bloemkool f 2—10 per 100 stuks, kassnijboonen fs 2.252.60, kassnij- boonen stek 1.30—1.40. kasprincesseboo- nen f 2.80, dubb. stam zonder draad f 0.70 1.10, pronkboonen 4062 cent per 10 kg. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 11 OCTOBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 y Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.5943.68 -^73 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Erussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44,94 A Zuerich 43.55—43.73 42e HACO-TREKKING 5e KLASSE, 4e LIJST TREKKING VAN DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 HOOGE PREM1ËN f 1000.— 4045 1 400.— 4647 6749 11310 17963 1 200.— 6371 9264 15621 17285 X 100.— 7104 10056 15498 PREMIËN VAN 70.— 60 62 84 96 307 347 639 795 870 1033 1121 1219 1275 1284 1371 1551 1677 1954 2036 2326 2369 2525 2555 2586 2647 2807 2911 3199 3216 3331 3572 3713 3759 4086 4097 4372 4392 4408 4575 4666 4966 5003 5044 5201 5254 5289 5385 5498 5654 5689 5741 6003 6039 6053 6162 6218 6292 6411 6465 6549 6708 6733 7047 7059 7220 7487 7776 7957 8026 8129 8142 8179 8207 8278 8438 8525 8627 8635 8842 8894 S009 9357 9565 9890 9954 10035 10185 10265 10524 10528 10626 10826 10860 10915 10994 11170 11273 11297 11351 11472 11560 11601 11632 11842 11905 12005 12128 12268 12304 12530 12565 12617 12765 12839 12930 13082 13091 13162 13301 13464 13501 13615 13630 13832 13842 13910 13965 13996 14032 14375 14539 14543 14706 15094 15173 15364 15465 15523 15594 15598 15653 15849 16339 16570 16709 16720 16775 16819 16838 17240 17299 17716 17767 17793 17808 17818 17844 18070 18099 18179 18467 18499 18556 18681 18877 18936 19074 19092 19490 19510 19796 19800 19856 20021 20135 20300 20351 20367 20390 20697 20808 20913 20990 GEEN PREMIËN 25 41 87 158 165 326 373 477 583 632 635 637 685 692 762 763 813 839 850 915 1000 1044 1050 1055 1072 1115 1147 1189 1221 1227 1274 1400 1423 1462 1484 1541 1727 1738 1757 1842 2041 2092 2149 2198 2384 2455 2464 2560 2683 2741 2745 2776 2795 2802 2810 2829 2836 2910 2941 2961 3023 3069 3073 3141 3284 3365 3378 3399 3430 3489 3504 3561 3570 3594 3601 3610 3618 3624 3937 4009 4031 4063 4125 4127 4131 4182 4197 4216 4256 4283 4290 4355 4364 4400 4461 4682 4714 4801 4813 4865 4925 4937 4964 4977 5030 5031 6070 5106 5159 5229 5447 5471 5494 5500 5521 5621 5656 5676 5782 5833 5848 5898 5908 5926 5982 5991 5995 6021 6049 6104 6111 6164 6192 6195 6212 6328 6340 6346 6405 6412 6414 6422 6421: 6460 6482 6503 6559 6608 6727 6758 6867 6924 7028 7039 7056 7095 7170 7208 7225 7274 7297 7542 7572 7585 7586 7623 7674 7687 7699 7744 7774 7824 7850 7875 7886 8073 8078 8101 8126 8145 8160 8170 8234 8287 8358 8426 8434 8472 8476 8515 8542 8596 8626 8639 8643 8645 8656 8752 8778 8808 8854 8869 8939 9012 9142 9224 9278 9309 9369 9379 9451 9487 9583 9622 9625 9798 9843 9844 9881 9898 9899 9921 9964 10017 10045 10087 10091 10096 10140 10188 10219 10222 10236 10258 10322 10346 10422 10503 10692 10709 10761 10789 10813 10908 10924 10936 10972 11014 11039 11049 11061 11063 11093 11101 11104 11117 11127 11148 11162 11183 11219 11258 11541 11567 11576 11848 11857 11898 11920 12011 12018 12032 12070 12071 12127 12188 12193 12204 12263 12311 12358 12361 12392 12401 12428 12455 12463 12501 12514 12555 12594 12625 12630 12639 12749 12755 12811 12967 12985 12996 13049 13067 13089 13093 13094 13105 13109 13195 13203 13210 13346 13368 13433 13517 13561 13575 13016 13650 13735 13837 13881 13886 13916 13956 13967 13994 14004 14006 14014 14051 14074 14129 14140 14163 14171 14204 14225 14273 14283 14316 14319 14324 14357 14463 14468 14514 14534 14624 14675 14690 14742 14767 14846 14849 14876 14880.14974 14997 15032 15120 15129 15160 15245 15289 15327 15355 16385 15418 15564 15578 15585 15632 15652 1-6670 15707 15732 16761 15800 15887 16943 15951 15954 15998 16018 16057 16072 16108 16221 16265 16309 16351 16417 16434 16465 16476 16623 16628 16636 16677 16727 16734 16749 16827 16844 16906 16966 17043 17067 17108 17137 17233 17258 17259 17262 17306 17314 17407 17565 17580 17599 17672 J7709 17742 17746 17782 17821 17889 17917 17943 17989 18102 18103 18119 18133 18163 18232 18239 18339 18463 18503 18536 18550 18580 18595 18596 18699 18777 18833 18842 18902 18904 18920 18994 1C998 19037 19048 19056 19082 19170 19184 19193 19223 19276 19298 19332 19355 19363 19414 19416 19531 19559 19561 19592 19613 19622 19675 19731 19862 19877 19887 19923 19932 19951 20024 20064 20078 20089 20124 20182 20190 20250 20288 20403 20652 20674 20686 20704 20707 20750 20761 20786 20847 20848 20958 20979

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3