Weerbericht BINNENLAND Academienieuws VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs; voor Leiden 19 cent per week; f 2.5ü per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 6.56 uur Vrijdagavond. Zon op 7.59 uur Zaterdagmorgen. MAANSTANDEN. 11 October 17.01 op. 12 October 3.48 onder, 17.25 op 13 October 4.53 onder, 17.47 op. 14 October 5.56 onder, 18.09 op. 15 October - 7.onder, 18.32 op. 16 October 8.03 onder, 18.56 op. (Volle maan). 17 October 9.06 onder, 19.23 op. 18 October 10.08 onder, 19.52 op. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 12 Öct. voorm. 1.25 en nam. 2.10 uur. ^oiioiioiioiioiionoiioiioiicL Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. s 0 O Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG Q 6.56 uur. *1 S ZONSOPKOMST Q r 7.59 uur. q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. OllailOMOIIOMOnOIIOIlOllcP Snelscheercrême VERKOOP VRIJ BIJ EEN VETZUUR- GEHALTE VAN MINDER DAN 4 PC.t De secretaris-.generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt met betrekking tot de distributie van scheerzeep en scheer- crême het navolgende bekend: Zooals reeds eerder is medegedeeld, geeft één bon voor scheerzeep o.a. recht op het koopen van een tube snelscheercrême van de gebruikelijke afmeting, of op twee klei ne tubes snelscheercrême. Bepaald is nu, dat de snelscheercrême met een vetzuurgehalte van minder dan vier procent buiten de distributie valt en der halve zonder afgifte van bonnen mag wor den gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snelscheer crême van een lager gehalte dan 4 pet. of zonder vetzuur in den handel wordt ge bracht, op de verpakking de aanduiding „bonvrij" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden mogen alleen de soorten, welke minder dan 4 pet. vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd. Indien een grossier of een detaillist niet weet, hoeveel procent vetzuur de snelscheercrême, welke hij voorradig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen over- gaau, indien hij door informatie bij den fa brikant of den importeur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur min der dan 4 pet. bedraagt. z WIE MAG DE ZEE OP? Gegadigden voor de treiiervisscherij langs de kust moeten loten. Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, zal voor een zeer beperkt aantal loggers toestemming worden verleend tot het uitoefenen van treiiervisscherij langs de kust met Scheveningen als haven van uitgang en terugkeer. Bij loting zal worden uitgemaakt, welke loggers hiervoor in aanmerking komen. Evenals voor de overige kustvisscherij is aan deze toestemming de voorwaarde ver bonden, dat de schepen bij donker binnen moeten zijn. Ten aanzien van de haringvisscherij kun nen nog geen mededeelingen worden ge daan. De Nederlandsche Unie wil een maatschappij zonder klassen tegenstellingen In het kader van de ledenbijeenkorrfsten der Nederlandsche Unie, welke in deze week overal in het land worden gehouden, heeft mr. J. Linthorst Homan Donderdag avond in twee vergaderingen in het Con certgebouw te Haarlem zeer vele leden uit die omgeving voorgelicht. Hij wees er daarbij op. dat de medewer king van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke be weging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan, niet tot een log lichaam te doen worden, doch tot een groote kern in het Nederlandsche volk welke doelbewust volksvernieuwing nastreeft. Al bewijst vooral de reusachtige toe loop van arbeiders en boeren juist in de laatste weken den kloeken wil tot verbe tering der bestaande volksfouten, er zijn toch helaas velen in de Unie binnengeko men, die blijkbaar niet iets positiefs, doch louter afweer verlangen. Deze menschen behooren de Unie ten spoedigste weer te verlaten. Slechts wie de arbeidsgemeen schap wil, zooals de Unie die voorstaat, be hoort in hare gelederen thuis. De groote gedachte, dat dit alles zal die nen om een maatschappij zonder klassen tegenstellingen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de ge meenschappelijke arbeid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische hel sociale terughoudt of terugdringt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor allen, opdat het Nederlandsche volk in het komende Europa naar Duitschland zijn taak verovere en ver vuile, doordrongen van zijn eigen waarden en zich bewust van zijn roe ping de poort te zijn tusschen een sterk Europeesch blok en de wereldzeeëën, en overtuigd van zijn kundigheden ook in Ne derland-overzee. Opvallend is, hoe ook op het sociaal-eco nomische terrein in alle groepen en bewe gingen, met een kleine uitzondering in li berale kringen, de gedachte der organi sche of corporatieve ordening veld won, zoo sterk, dat deze reeds voor toepassing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meening over de vraag, hoe ver deze corporatieve werkwijze ook op ander terrein, met name in het staatkun dige, moet worden doorgevoerd. De Unie wil ver gaan, doch zij acht een deel der staatstaak niet voor corporatief werk ge schikt. De binnenlandsche politieke situatie wordt beheerscht door de moeilijkheid, dat de N. S. B. sprekende over machtsovername alle anderen van zich heeft vervreemd, wat bij ons volk en dus ook bij de Unie scherpe reacties wekte. De eenige weg tot overwin ning van de daardoor ontstane moeilijkhe den, is dat ieder, ook de N.S.B. zelft streeft naar betere verhoudingen. De Unie met haren geweldigen aanhang h.K.lt door haar voorstel inzake een raad van advies een belangrijken stap gedaan. Doch hoe dit ook verder loope, de Unie v.-il voortgaan met haar streven naar een betere maatschappij en naar betere staat kundige toestanden. Ook zij maakte fouten en hier en daar is zij nog in haar kinder ziekten. Zij ziet zichzelf niet als doel, doch als middel om het Nederlandche volk zijn nieuwe taak te doen vinden met handha ving van de Nederlandsche volkswaarden en gedragen op een hecht christelijk funda ment. Zij heeft in ruim twee maanden reeds zeer velen van ons volk tot elkaar ge bracht, doch de leden zelf moeten zorgdra gen, dat daaruit ook waarlijk en snel de nieuwe volksgemeenschap kan groeien. Wie aarzelt, trede terug. UIT OPBOUWDIENST ONTSLAGEN. Kostwinnersvergoeding zal spoedig eindigen. Zooals bekend, zal in het tijdvak van 9 tot 15 October 1940 een groot gedeelte van de bij den Opbouwdienst geplaatste per sonen uit dezen dienst worden ontslagen. Met betrekking tot de kostwinnersver goeding, is de volgende regeling getroffen. Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er iet in slaagt, voor of op 14 October 1940 loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Wat de onderofficieren betreft, die tot de laatstvertrekkende groep behoo ren, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Onder loongevenden arbeid wordt ver staan arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grondslag hebben gediend bij het vaststellen- van de kost winnersvergoeding. Na 26 October 1940 mag voor diegenen, die in het tijdvak van 9 tot 15 October werden ontslagen, geen kostwinnersver goeding meer worden uitbetaald. Mocht in bepaalde gevallen toch behoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wyze dan door middel van kostwinners vergoeding moeten worden voorzien. RIJWIELMERKEN. Over 19381939 bijna 3.7. millioen. Over 1938—1939 zijn 3.271.483 (het jaar te voren 3.212.171) rijwielmerken verkocht. Het aantal kostelooze merken bedroeg 457.649 (454.194). Winterregeling voor overwerk In verband met de verduistering In het komende wintertgdperk zullen de bestaande verduisteringsvoorschriften moeilijkheden opleveren bij den arbeid in fabrieken en werkplaatsen, in het bijzonder ten aanzien van overwerk. De waarnemend Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken heeft thans in de Staats courant een regeling voor overwerk afge kondigd. Aan hoofden en bestuurders van onder nemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen in ver band met de bestaande verduister ings- vporschriften moeilijkheden worden onder vonden, wordt toegestaan, dat, inet inacht neming van de voorwaarde, hieronder onder C genoemd, in die fabrieken of werkplaatsen gebruik wordt gemaakt van één der onder A en B hiervolgend genoem de overwerkregelingen. A. In afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 mag door arbeiders gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden gewerkt met inachtneming van de hierna onder 1 tot en met 4 te noemen voorschrif ten: 1. in het tijdvak van Zaterdag 7 Decem ber 1940 tot en met Zaterdag 11 Januari 1941 mag op Zaterdag arbeid worden ver richt tusschen zonsopgang en -zonsonder gang. 2. op de overige Zaterdagen, in het tijd vak van heden tot en met 31 Maart mag arbeid worden verricht tusschen zonsop gang en 5J4 uur na zonsopgang, of, indien op Zaterdag een rusttijd van ten minste een half uur wordt gegeven, tusschen zonsopgang en 6 uur na zonsopgang. 3. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, mag in het sub 2 genoemde tijdvak geen arbeid worden verricht vóór zons opgang en na zonsondergang. 4. de uren, welke door het gedurende een aantal weken korter werken dan 48 uren per week ten gevolge van de verduisterings voorschriften verloren gaan, mogen door de arbeiders van 16 jaar of ouder ten bedrage van ten hoogste 38 uren worden ingehaald in de overblijvende weken van het tijdvak van heden tot en met 31 Mart 1941, met dien verstande, dat de werktijd van de mannen niet meer mag bedragen dan ten hookste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd van de jeugdige per sonen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10, uren per dag en 55 uren per week. INHALEN VAN VERLET B. In afwijking van het bepaalde in arti kel 24 der Arbeidswet 1919 mag het verlet ontstaan doordat in het tijdvak van 17 November 1940 tot en met 25 Januari 1940 ten gevolge van de bestaande verduisterings voorschriften korter dan 48 uren per week is gewerkt, door de arbeiders van 16 jaar of ouder in het resteerende deel van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden ingehaald, met inachtneming van •de volgende bepalingen: 1. de werktijd mag voor mannen niet meer bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en voor de jeugdige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. 2. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, mag in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonsonder gang. 3. op Zaterdag na 1 uur des namiddags of, indien Zaterdagmlddagarbeid krachtens het bepaalde in het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1936 is toegestaan, op den vervangenden vrijen middag of Maandagmorgen, mag geen arbeid worden verricht. 4. in de weken, waarin korter dan 48 uren per week wordt gewerkt, moeten de voor den arbeid beschikbare uren, af te ronden naar beneden, op ten hoogste een half uur per dag na voor de toepassing van het bepaalde onder B als werkuren worden berekend. C. Indien van een onder A en B genoem de regelingen wordt gebruik gemaakt, moet het hoofd of de bestuurder der onder neming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Ar beidswet 1919, ten minste drie dagen van te voren een gewaarmerkt afschrikt van de op grond van deze vergunning te vol gen werktijdregeling inzenden bij het be voegde districtshoofd der Arbeidsinspectie, terwijl verder in gevolge het bepaalde bij artikel 70, tweede lid, van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, een geschrift, bevattende de te volgen werktijdregeling, naast de arbeidslijst of den rooster moet zijn opgehangen. RUSTTIJDEN D. Hoofden of bestuurders van onder nemingen worden verder er aan herinnerd, dat in gevolge artikel 31, eerste lid, der Arbeidswet 1919 bij het volgen van een normale werktijdregeling de na 4XA uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een Yt uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8 34 uur per dag wordt gewerkt, in gevolge het bepaalde in artikel 63, eerste lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 volstaan kan worden met het geven van een half uur rust tel- kens na ten hoogste 5 uren arbeid. E. De bij beschikking van 4 September 1940, no. 3287, af deeling Arfjeid, verleen de vergunning wordt hierbij ingetrokken, behoudens ten aanzien van die onderne mingen, welke reeds een werktijdregeling krachtens de vergunning van 4 September 1940 hebben ingezonden, tenzij het hoofd of de bestuurder van een zoodanige onder neming een nieuwe werktijdregeling, ge baseerd op het in deze beschikking onder A of B bepaalde, inzendt bij het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. In dit laatste geval worden de reeds volgens de beschikking van 4 September 1940 gemaak te overuren gerekend te zijn verricht voor het inhalen van de krachtens deze beschik king onder A of B in te halen uren. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN VOOR GASGENERATOREN Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is na overleg met de generatorfabrikanten en andere belanghebbenden bepaald, dat de groote benzinemaatschappijen zullen worden ingeschakeld bij de distributie van houtblokj e6 en anthraciet voor gasgenera toren, op welke brandstof een steeds toene mend aantal vrachtwagens in ons land rij den. Door dezen maatregel zal het mogelijk zijn deze brandstoffen op korten termijn over geheel Nederland ook bij de daarvoor in aanmerking komende garagebedrijven en benzinestations verkrijgbaar te stellen en op deze wijze den bezitters van gas generatoren onder alle omstandigheden een doelmatige brandstof voorziening te waar borgen, die ook de kwaliteit van de brand stof ten goede zal komen. Voor den verkoop aan den gebruiker van deze brandstoffen zullen door het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maximumprijzen worden vastgesteld. Hoogstwaarschijnlijk zal voor de distri butie vaa andere brandstoffen voor gasge neratoren een soortgelijke regeling worden getroffen. In verband met verschillende geruch ten omtrent een mogelijk tekort aan hout voor gasgeneratoren kan tenslotte worden medegedeeld, dat door de be voegde instanties bij de uitgifte van ver gunningen voor het rijden met houtgas generatoren nauwkeurig rekening wordt gehouden met de in de Nederlandsche bosschen voor dit doel vrijkomende hoe veelheden hout. Degenen, die een dergelijken generator bezitten of toegewezen krijgen, behoeven zich derhalve over een mogelijke schaarsch- te van dit product geen zorgen te maken. CENTRALE BEHEERDERS VAN VIJANDELIJK VERMOGEN Eenige dagen geleden is gemeld, dat op grond van de verordening van den Rijks commissaris van 24 Juni 1940 de Commis saris-Generaal voor Financiën en Economi sche Zaken centrale beheerders heeft be noemd van alle in het district der gemeen ten Rotterdam, Haarlem, 's Gravenhage en Amsterdam liggende onroerende goederen, zoover deze als vijandelijk vermogen in den zin van artikel 3 van genoemde verorde ning zijn aan te merken. Hieraan was in bovenbedoeld bericht toegevoegd, dat het bovoenstaande „slechts geldt in zoover het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het beheer van de onroerende goederen op zich heeft genomen en geen speciale beheerder door den Commissaris- Generaal is of wordt aangesteld". Waar in de bovenaangehaalde zinsnede wordt ge sproken van ,,'het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart", dient te worden gelezen „de centrale beheerder". DE HANDEL IN APPELEN. De Secretaris-Generaal, waarn. hoofd van het departement van Landbouw en Vissche- rij deelt, ten vervolge op het het onlangs verschenen bericht inzake .appelen, mede, dat een wijziging van den getroffen maat regel noodzakelijk is gebleken. Thans is met. ingang van 11 October a.s. tot nader order het vervoeren, verhandelen, veilen, afleve ren en uitvoeern van alle soorten ap pelen met uitzondering van kroet ver boden. Geoorloofd is evenwel het vervoer van appelen door den consument tot een hoe veelheid van ten hoogste 5 kg. In alle an dere gevallen is een vervoerbewijs, af te geven door of namens de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, vereischt. Voorts is toegestaan de verkoop en het afleveren door kleinhandelaren en markttuinders tot telkens ten hoogste 5 kg. per afnemer. Ten slotte is genoemde centrale gemachtigd in gevallen, dat zulks noodig zal blijken, ont heffing van het verbod te verleenen. VETGEHALTE CONSUMPTIEMELK. In kringen van belanghebbenden heeft de overtuiging post gevat, dat in den loop der volgende maand tot standaardiseering van het vetgehalte van consumptiemelk zal worden overgegaan. Alhoewel omtrent het percentage officieel nog niets bekend is, neemt men vrij algemeen aan, dat dit 2 1/2 zal bedragen. MELK WORDT DUURDER. Hoeveel krachtvoer verstrekt wordt. In de tweede algemeene ledenvergade ring van de Noord-Hollandsche Consump tiemelk Vereeniging werd medegedeeld, dat de straatprijs zal moeten worden ver hoogd, de melk gestandariseerd worden met 2 Yt pet. vet, de melkdistributie en het vervoer naar de fabrieken werd onecono misch genoemd en moest totaal worden ge ordend enz. enz. Mededeelingen waren voorts gedaan over de hoogst waarschijnlijk te verstrek ken hoeveelheden krachtvoer voor het vee Gemeentel. Aankondiging UITREIKING BROODKAARTEN. Met ingang Maandag 14 October a.s. en tot en met Zaterdag 19 October a.s. om 1 uur nam. zal aan de Leidsche burgerij de derde broodkaart uitgereikt worden. Zij, die een extra-broodkaart bezitten voor zwaren of zeer zwaren arbeid, wor den op die dagen verwacht aan het Dis tributiekantoor, ©reestraat 117, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur nam. .Zaterdag tot 1 uur nam.). Zij. die deze niet bezitten, kun nen hun kaart afhalen aan het oude sta tionnetje op den Heerensingel, aan de vroe gere Kweekschool, Oude Vest 35, aan het Christelijk Militair Tehuis Morschweg 34, aan het vroegere Distributiekantoor, Oude Rijn 132, aan het vroegere gebouw der Bur gerwacht Utrechtsche Veer 3, en aan het bestuurshuis van de Tuinstadwijk Hyacin- thenstraat 18. Broodkaarten worden uitsluitend ver strekt op vertoon van een stamkaart. Aan personen, die op 20 October a.s. den leef tijd van 4 jaar bereiken of bereikt hebben, wordt een heele broodkaart uitgereikt, wie jonger is ontvangt eenlhilve. ToiÉslagkaar- ten voor kinderen, z.gfpqp^aartefi worden niet verstrekt. Voor het normale r kruist het v< extra het v; extra het v: De burg^rp toren w< volgord# der Op ï&pqdag 14 Oct. ginnerile mm A, B, C, Op mnsda\l5 Ocrtc beginnende.m|t Dri, Op Woei men begin^gj^e met Je, Op Donderdag 17 Octobi men beginnende met Mi, t/m. Sch, Op Vrijdag 18 October de familienamen beginnende met Sci, T. U, V^t/jn. Was, Op Zaterdag 19 October de familienamen beginnende met Wat, X, Y, Z. Men mor ge er voor op tijd te zijn en de stamkaart niet te vergeten. kaart [e kan- abetische n en wel: familienamen be- Dre. familienamen H, I t/m Ja, de familiena- Me, 'amiliena- Q, R, De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth.-loco-Burgemeester. Leiden, 11 October 1940.* GEDRAGEN BOVENKLEEDING VOOR KLEEDING-COMITé. burgerij wordt hier- dat morgen, Za ag is, waar bij het Kleeding leverd kan wor- BurgemecÉter van Leiden, A. TEPE, -Burgemeester. in den a.s. staltijd, die op 192 dagen gere kend kan worden: op de klei 1 K.G. per koe, op zandgrond 1J4 K.G. en in dichte weidestreken 2 K.G. Het krachtvoer zal een gehalte hebben van 13 pet. eiwit, tegen tot nu toe het dubbele daarvan. VERGOEDING VOOR INKWARTIERING VLUCHTELINGEN. Het bedrag der vergoeding wegens in kwartiering van vluchtelingen bij particu lieren is, blijkens mededeeling van den secretaris-generaal van binnenlandsche za ken, verhoogd, en gebracht op 0.65 voor één persoon, 0.60 voor den tweeden per soon, en voor eiken verderen persoon (in clusief kinderen) bij denzelfden kwartier gever 0.50, alles voor huisvesting en voe ding per dag. GEEN DUIVENTENTOONSTELL1NGEN. Strenge straffen op overtreding van de voorschriften. De Commissie ter behartiging der belan gen van Nederlandsche postduivenhouders deelt het volgende mede: Voorloopig zullen geen duivententoon- stellingen mogen worden gehouden. De directe oorzaken van dezen maatregel zijn de vele overtredingen van het uitvliegver- bod. Voortaan zullen de overtreders met groote gestrengheid worden gestraft. Be halve door inbeslagneming van al hun vo gels zullen de nalatigen worden getroffen door uitsluiting van het houden van post duiven voor den tijd van twee jaar. PUBLIEKE VOORLICHTING OP BOUWKUNDIG GEBIED. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten heeft be noemd tot commissaris, belast met de zorg voor juiste voorlichting op bouwkundig gebied, den heer ir. A. van der Steur b.i., architect te Rotterdam. De heer Van der Steur heeft deze benoeming aanvaard. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen rechten de dames H. A. H. d'Aulnis de Bourouill, Den Haag, H. C. W. van Wageningen, Zeist en de hee- ren D. J. Kroon, Rijswijk, C. M. Delfgaauw, Rijswijk, D. G. Postma, Ka t wij k a. Zee, A. J. S. Douma, Den Haag, J. A. Z. H. v. d. Poel, Voorburg; doctoraal examen Geneeskunde mej. A. Bruining, Wijnaldum en de heeren J. van Duyvendijk, Dordrecht, P. D. van Leeuwen, Den Haag.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2