S)e aanaaMen op, Engeland DE VIJFDE WEEK DER VERGELDING Het gesprek op den Brenner Toespraak van den Paus De nieuwe orde in O. Europa In de Groot-Oost- Aziatische ruimte WELKE BONS? MAANDAG 7 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Bommen van hel zwaarste kaliber DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche legerbericht van Zondag luidt als volgt: Sterke afdeelingen van het luchtwapen hebben bij nacht haven-, ravitailleerings- installaties, benevens bewapeningsbedrijven en andere militaire doelen in de Britsche hoofdstad effectief met bommen bestookt, de olietanks en gashouders van Tilbury kregen verscheidene voltreffers. Verdere aanvallen waren gericht op havens, vlieg velden, spoorweginstallaties, troepenkam pen en bewapeningsfabrieken in het Zui den van het eiland en aan de Westkust. Talrijke branden toonden op grooten af stand de uitwerking, vooral van de nach telijke aanvallen. Voor de Oostkust joeg de aanval met bommen van zwaar kaliber drie convooien uiteen. Twee groote koopvaardij schepen werden getroffen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voort gezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, die voor de Duitsche jagers succesrijk verliepen. De pogingen van den vijand om in den nacht van 5 op 6 October naar Noord-Duitschland te vlie gen, werden reeds in het grensgebied af geweerd en de vijandelijke toestellen wer den gedwongen terug te keeren. Aan ver scheidene neergeworpen bommen op drie Duitsche plaatsen en een Nederlandsche stad viel een reeks burgers ten offer. Bij de luchtgevechten boven Engeland verloor de tegenstander 30 vliegtuigen, terwijl zeven Duitsche vliegtuigen niet te rugkeerden van den vlucht naar den vijand. Kapitein Wieck schoot op een dag vijf jagers in een luchtgevecht neer en bevocht daarmede zijn 41ste luchtoverwinning, TALRIJKE BRANDEN WOEDEN. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Sedert drie dagen heerscht er boven het Kanaal en boven Engeland een buitenge woon slecht vliegweer. Desondanks werden de aanvallen, blijkens het Duitsche weer- machtbericht van Zondag, ook bij het be gin van de vijfde week der vergelding vol gens plan voortgezet. De voor den oorlog belangrijke deelen in Midden-, West- en Zuid-Engeland, waarbij het zwaartepunt op Londen viel, zijn Zaterdag als ook in den nacht van Zaterdag op Zondag met groot succes door onze gevechtseenheden aange vallen. Terwijl de rijkshoofdstad sedert het midden van de afgeloopen week geen Britsch vliegtuig meer heeft gezien, werd Londen wederom, overdag zoowel als des nachts, door sterke Duitsche eenheden ge teisterd. Het aantal keeren, dat in de Engelsche hoofdstad luchtalarm is gegeven, heeft in- tusschen het getal 170 overschreden, het geen sedert-7 September, het begin van de Duitsche vergeldingsvluchten een dage lij ksch gemiddelde oplevert, dat tusschen de vijf en zes keer luchtalarm ligt. Op haven- en ravitailleeringsinstallaties, alsmede op wapenfabrieken en andere mi litaire objecten, werden talrijke voltreffers geplaatst. Het weermachtbericht maakt vooral melding van het doeltreffende bom bardement op olie- en gashouders in de buurt van de Tilbury docks. Hierdoor zijn deze belangrijke havenwerken, waarvan zeer groote pakhuizen en spoorwegempla cementen gegroepeerd liggen om vier groo te havenbekkens met eigen sluisingangen, sedert 7 September voor de vijfde maal als aanvalsdoel van het Duitsche luchtwapen in het weermachtbericht vermeld. Bovendien heeft de bemanning van te- rugkeerende vliegtuigen een aantal tref fers gemeld in de Mill wall docks in de bocht van de Theems, die het voornaamste deel van het „Isle of docks" vormen en voor den Engelschen invoer en het inslaan van graan van groote. beteekenis zijn. Bij het uitgebreid en zeer succesrijk op treden tegen havens, vliegvelden, spoor weginstallaties, troepenkampen en wapen fabrieken, in het Zuiden van Engeland, vormden Hastings en het gebied tusschen Hastings en Newhaven het middelpunt van de Duitsche luchtaanvallen. In Hastings gelukte het voltreffers te plaatsen op ver- keersinstallaties en in het stationsgebouw en daardoor de oorlogswaarde van deze, door haar haven en scheepsbouw bekende stad, te verminderen. Bovendien maakt het weermachtbericht van Zondag melding van het bombardement van verscheidene ha venplaatsen aan de Westkust, die tijdens de afgeloopen week reeds verschillende ma len de harde slagen van het Duitsche lucht wapen hebben gevoeld. Steeds grooter wordt, volgens de Engelsche bekentenissen, de hinder voor het handelsscheepvaartver- keer, die juist in den afgeloopen tijd aan zienlijk grooter is geworden. Ook op dit gebied kan het weermachtbericht van Zon dag mooie successen vermelden. Voor de Oostkust zijn drie convooien uit elkaar ge slagen en twee groote koopvaardijschepen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Een schip bleef met slagzij liggen, en het andere vloog in brand. Beide schepen moe ten als verloren worden beschouwd. Hoewel de zwaardere bewolking van in vloed was op het zicht verrieden toch de fel oplaaiende branden aan onze vliegers op vele plaatsen de belangrijke uitwerking van hun moedige aanvallen. Daarbij werd het met mijnen versperren van Engelsche havens als belangrijke hulpmaatregel van de Duitsche blokkade volgens plan voort gezet, de verliezen van den vijand in de lucht zijn tijdens zeer succesrijke luchtge vechten weer tot 30 opgeloopen. Hierbij wordt kapitein Wieck genoemd, die op een dag vijf jagers neerschoot en hierdoor na de majoors Moelders en Galland als derde Duitsche gevechtsvlieger het getal van veertig neergeschoten vliegtuigen kon over schrijden. DE AANVALLEN VAN ZONDAG. Sedert den vroegen morgen van Zondag is weer een groot aantal gevechts- en ver kenningsvliegtuigen naar het Britsche eiland gestart. Dit optreden geschiedde in aansluiting op de omvangrijke nachtelijke aanvallen en werd zonder pauze onderno men. Het voornaamste doel was wederom Londen, maar ook verder verwijderde dee len van het eiland en scheepvaartwegen in het Noord-Westen en Oosten werden ge controleerd en aangevallen. Bijzonderheden omtrent luchtgevechten en aanvalshande- lingen zijn nog niet ontvangen. Een nader bericht meldt: bij de aanval len van Zondag op Londen heeft de be manning van een gevechtsvliegtuig onder leiding van den eersten luitenant Kühn, naar het D.N.B. verneemt, een in de nabij heid van Londen gelegen wapenfabriek be stookt met verscheidene bommen van zwaar kaliber. Een montageloods werd door voltreffers vernield en het ketelhuis kwam tot ontploffing. OFFICIEEL BRITSCH COMMUNIQUé. Een communiqué van het Britsche mini sterie van luchtvaart luidt: De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag waren hoofdzakelijk op Londen en omstreken ge richt. Enkele aanvallen richtten zich op an dere deelen des lands. Te Londen en in de omstreken werden woonhuizen en indus- trieele en handelsinrichtingen beschadigd. Er werd een aantal branden veroorzaakt. Verscheidene personen werden gewond, waarvan eenige doodelijk. Op verscheidene plaatsen in het land werden woonhuizen en andere gebouwen vernield. DE UITWERKING DER DUITSCHE BOMMEN. Den laatsten tijd gebruikte de Duitsche luchtmacht meer dan vroeger bij haar aan vallen op Engeland zware en zeer zware bommen. Volgens berichten uit Londen is een geheel massief gebouwd bankgebouw door een geweldigé ontploffing uiteenge slagen. Meterdikke buitenmuren stortten ineen. In de nabijheid van de Theemsha- vens zijn vele huizen eenvoudig wegge vaagd. Eén enkele van deze zware bom men, die bij een fabriek terécht kwam, heeft 30 huizen vrijwel geheel vergruizeld. De toenemende uitwerking van zulke Duit sche aanvallen draagt in niet geringe mate tot de opgewonden stemming der Londen- sche bevolking bij. In één enkele Londensche straat zijn volgens een bericht in de „Daily Sketch" in enkele dagen vensterruiten tot een be drag van 70.000 pond sterling tengevolge van de Duitsche luchtaanvallen in scher ven geslagen. Het blad voegt hier nog aan toe, dat gebroken glas tot een gewicht van verscheidene tonnen samengeveegd en met vrachtauto's weggebracht is. GEBEURTENISSEN BINNENKORT TE VERWACHTEN. V. P. B. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat men bij alle gebrek aan officieele com mentaren op de ontmoeting aan de Bren ner in ieder geval kan aannemen, dat deze ontmoeting in het licht heeft gestaan van de gedachte der Europeesch-Afrikaansche eenheid, en van den gemeenschappelijken vasten wil om de vijand geen oogenblik verpoozing meer te gunnen, totdat hij de finitief overwonnen is. Men wijst er op, dat deze besprekingen ongetwijfeld een sterk militair accent hebben gehad, nadat de ministers von Ribbentrop en Ciano alle politieke kwesties reeds behandeld hebben en principieele besluiten hadden genomen ten aanzien van de toekomst van Europa na de overwinning op Engeland. Het is opmerkelijk, dat in de Wilhelm- strasse, naar aanleiding van de ontmoeting op de Brenner, aan de gelijksoortige sa menkomst van Hitler en Mussolini op 18 Maart herinnerd wordt. Bij die gelegenheid werden de uiteinde lijke besluiten tot de veldtochten in het Noorden en het Westen genomen, met het oog op de toen bekend geworden Engel sche operatieplannen. Deze parallel kan als een duidelijke interpretatie van de Bren- nerbesluiten beschouwd worden. De con crete uitwerking er van op politiek en mi litair gebied zal ongetwijfeld binnenkort aan het licht treden. WEER BRITSCHE VERSPERRING BALLONS BOVEN ZWEDEN Talrijke Engelsche versperringballons zijn weer boven Zweden verschenen en hebben groote schade aangericht, vooral aan de hoogspanningsleidingen. Twee dor pen in Zuid-Zweden werden totaal in het donker gehuld. Het Zweedsche luchtwapen is opgetreden om de ballons neer te schie ten. De vergeldingsaanvallen der Duitsche luchtmacht op Londen. - Deze foto, welke een beeld geeft van vernielde opslagplaatsen in de Londensche Dokken, werd radiografisch naar New York geseind, en vandaar per .clipper" naar Europa overgebracht (Foto Weltbild) VERNIELING EN VERNIEUWING Bij een ontvangst van 14.000 leden van de 20 jaar geleden opgerichte jongemeisjesver- eeniging van de Italiaansche Katholieke Ac tie, heeft Z. H. de Paus in een toespraak o.a. verklaard: Twintig jaar is een korte tijd. Richt men echter den blik op Europa en de wereld, dan ziet men zonder meer, dat in twintig jaar diepgaande veranderingen kunnen in treden, waarvan de uitwerking nog eeuwen lang merkbaar kan zijn, en welke niet al leen de politieke structuur der naties en haar betrekkingen, doch ook de moreele en sociale begrippen kunnen wijzigen. Men leeft in een tijd van vernieling. De wereld zal er in de toekomst naar moeten stre ven, haar ruïnes ook weder op te bouwen. Dan zal het oogenblik/komen voor de me dewerking van de Katholieke jeugd, die er toe moet bijdragen, dat de menschelijke maatschappij weder op christelijke grond slagen wordt opgebouwd. Spanning tusschen Roemenen en Hongaren ZIJ BEKLAGEN ZICH OVER ELKAAR Volgens officieele Hongaarsche commu- niqué's zouden de in Roemenië gebleven Hongaren zijn blootgesteld aan groote pla gerijen van den kant van de Roemeensche autoriteiten. Hongaren, die als ambtenaar, employé of arbeider in dienst waren, wer den zonder meer ontslagen en over de grens gezet. Reeds zijn volgens deze mededeelin- gen 50.000 Hongaarsche vluchtelingen uit Roemenië in Hongarije aangekomen. Alle pogingen om opheldering te brengen in dit optreden der Roemeensche autoriteiten, dat in strijd is met de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenen, zijn gestrand op de hardnekkigheid van Roemenië. Onder deze omstandigheden heeft de Hongaarsche re geering zich gedwongen gezien over te gaan tot tegenmaatregelen en heeft zij een aan vang gemaakt met de uitwijzing van Roe menen uit Hongarije. De Roemeensche dagbladen publiceeren uitvoerige berichten over beweerde Hon gaarsche inbreuken ten aanzien van de Roemeensche bevolking in de afgestane Noord-Zevenburgsche gebieden. Zaterdag zou op het grensstation Curtici een goede rentrein met zeven geblokkeerde rijtuigen zijn aangekomen, waarin zich 280 Roemeen sche intellectueelen uit Noord-Zevenburgen bevonden zouden hebben, o.m. de bisschop van Grooswardein. Zij verklaarden eensge zind, dat zij zonder voorafgaande kennis geving uit hun woningen waren gehaald en zonder bagage of voedingsmiddelen op transport gesteld en over de grens gezet waren. BETOOGING TE BOEKAREST Te Boekarest is Zondag een indrukwek kende betooging gehouden van de legion- nairsbeweging, waaraan tienduizenden groenhemden hebben deelgenomen. Aan den voet van den heuvel voor de patriarchie stond het portret van Codreanu opgesteld, geflankeerd door de Roemeen sche vlag en de vlaggen van Duitschland, land, Italië, Spanje en Japan. Er voor ver zamelden zich de eeregasten, de diploma tieke vertegenwoordigers der landen van het driemogendhedenpact en van Spanje. Voor de eerste maal verscheen generaal An- tonescu in het groene hemd der legionnaire beweging, vergezeld door Horia Sima. In een rede verklaarde staatsleider An- tonescu den 6den September tot nationalen feestdag als „dag der bevrijding en der Roemeensche gerechtigheid". Het plein van den 8sten Juni, waarop het appèl werd gehouden, doopte hij om in plein van den zesden September, den dag van den troonsafstand van Carol. Op bevel van generaal Antonescu wordt de gevangenis, waar in de jaren 1938 en 1939 vele honderden legionnairen waren op gesloten, tot een nationaal monument ver klaard en als legionnairsmuseum ingericht. ONDERHANDELINGEN WORDEN GEOPEND. De officieele mededeeling, dat de spe ciale afgezant, Matsoemija, Vrijdag met een economische missie naar Fransch Indo- China vertrekt, bewijst volgens de „Ma- ko Sjimboen", dat de Japansche regeering de medewerking van Fransch Indo-China wenscht te krijgen aan den opbouw der Groot-Oost-Aziatische levensruimte. Volgens hetzelfde blad hoopt men ook on derhandelingen te kunnen opnemen met Tailand (Siam), de Philippijnen, Malakka, Burma, Nederlandse h-I n d i en Australië over gemeenschappelijke belan gen op politiek, economisch en strategisch gebied. JAPANSCHE LANDING OP LEITSJOE. Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft het Japansche vlooteskader in de Zuid-Chineesche wateren Vrijdag in samen werking met de luchtstrijdkrachten der ma rine drie landingen aan de Zuid- en West kust van het schiereiland Letisjoe vol voerd. Het is de bedoeling, geheime toe voerwegen naar Tsjoenking af te snijden. Domei meldt nog, dat de verrassende lan- BROOD. Broodbon 9 (nieuwe broodkaart). Geldig tot'en met 13 October, recht- gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 114 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, rechtgevende op 250 gram koffie of 75 gram thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 78 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 Nov., recht gevende op 2J4 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel ol roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 109 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 25 Oct. raöhtge- vende op éèii k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pend gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 76 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 77 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 104 (alg. distributieboeke) Geldig tot en met 18 October recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar, recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 03 (vleeschkaart). Geldig tot en met 13 October, Elk der met 03 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch, (been inib.) óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren. De met 03 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, rookvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst. ding zeer geslaagd is, hoewel er een zware storm stond. De Japanneezen moesten een hevigen Chineeschen tegenstand overwin nen. Alle installaties voor het vervoer van oorJogsmateraal naar Tsjonegking zijn vernield. Naar de staf van het Japansche leger corps in Zuid-China mededeelt zijn giste ren drie vliegtuigafdeelingen van het Ja pansche leger op het vliegveld van Hanoi (Fransch Indo-Ohina) geland. De sterkte van de afdeelingen werd niet opgegeven. Omtrent de wederopenstelling van den weg door Birma schrijft de „Hotsji Sjim boen" in een hoofdartikel, dat, indien de wederopstelling dank zij de Britsch-Ameri- kaansche samenwerking een feit wordt, dit tot een wereldoorlog zou kunnen leiden. Er bestaat groot gevaar voor het Pacificgebied, zoo schrijft het blad volgens United Press, en men moet daarom den Vereenigde Sta ten den raad geven, iederen ondoordachten stap te vermijden en zich bij het aangaan van verbintenissen goed te bedenken. FRANKRIJK EN THAILAND. Volgens een Domeibericht uit Bangkok heeft de minister-president van Thailand verklaard, met Frankrijk over het afstaan van gebieden in elk geval vreedzaam te willen onderhandelen. Tailand denkt er niet aan van geweld gebruik te maken. Na dat de regeering van Vichy de eerste eischen van Thailand had afgewezen, heeft Bangkok nogmaals een officieel vertoog tot Vichy gericht. Hierop is nog geen ant woord gekomen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5