Engelsche bommen op Nederland MAANDAG 7 OCTOBER 1940 32ste Jaargang No. 9765 Ste £ë\dbchz(2owï<Md Bureaux Pape n grach t 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus llT Dit nummer beslaat uil twee bladen. V Bestrijding van de werk loosheid. In het jongste nummer van „De Unie" wórdt in een artikel „De Arbeid Eeni- ge bron van welvaart" onder meer ver klaard: „Dat wij de werkloosheid 10 jaren over ons hebben laten gaan, is een ontzetten de, een onnoemelijk groote fout geweest! De werkloosheid is geen noodlot, dat wij geduldig hebben te dragen. Ze is een dwaasheid. Aan de werkloosheid kan een eind worden gemaakt, en, als zij wordt opgeheven, is er in ons land de mogelijk heid van welvaart voor allen". Deze verklaring is ons sympathiek. Dit stellen we nadrukkelijk voorop. Maar: ze is wel wat héél erg boud! 't Is niet waar, dat ieder land afzonder lijk het volledig in zijn macht heeft om de werkloosheid in eigen land op te heffen en wel zóó, dat daar is-„mogelijkheid van welvaart voor allen". Men kan wel ieder laten werken werkgelegenheid is er inderdaad altijd te vinden óf te vormen maar niet zóó dat daardoor de moge lijkheid van welvaart voor allen wordt geschapen. Toch is, ondanks deze critiek, boven- afgedrukte verklaring ons sympathiek sympathiek, omdat daarin de zéér besliste wil spreekt: er naar te streven, om vóór alles door werk welvaart in het land te brengen. Tot op heden was in vele kringen over- heerschend de wijsheid, dat er, als er geen geld is, ook geen werkgelegenheid kan zijn. 't Moet omgekeerd worden: werkge legenheid moet er zijn, om aan geld te ko men; om het geld, dat er is, te laten rol len. Arbeid, waardoor noch direct noch indirect geld méér in het land. komt, kan toch zegenrijk zijn, niet alleen omdat die arbeid nuttig is om wat hij praesteert, nuttig, lichamelijk en geestelijk, voor den- gene, door wien die arbeid wordt ge- praesteerd, maar óók omdat het geld wordt verplaatst van den een naar den ander. Ook in deze laatste economische functie van den arbeid ligt een bron een rijke bron van welvaart. De waarde van den arbeid, geestelijk en zedelijk, en niet minder ook economisch, moet meer worden bezien los van de overheersching van geld-gedach- ten. 't Is het kapitalisme, dat verdwijnen moét, hetwelk alleen en uitsluitend denkt in geld en goud. Wij moeten ons denken uit die beper king en omknelling weten weg te ruk ken; wij moeten de dingen in veel wijde ren kring weten te zien en te waardeeren. En dan zullen wij erkennen: Er is in ons land veel, héél veel ge daan, om de werkloosheid te bestrijden, en er zijn onder onze voormannen velen ge weest, wier streven en zorgen er iederen dag krachtdadig op gericht was, het aan tal werklooze menschen in ons land zoo veel als maar eenigszins mogelijk was in te krimpen, welke mannen daarom op blijvende waardeering aanspraak maken maar, als andere inzichten in- plaats van de bestaande overheer- schend waren geweest, had er meer ge daan kunnen worden! En: andere inzichten gaan nu, in de toe komst overheerschen. Dit propageert en constateert de Nationale Unie zeer te recht. DE DUTTSCHE OPPERBEVELHEBBER IN ONS LAND. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch vertoefde Zaterdagmiddag in Den Haag. De generaal-veldmaarschalk bracht een bezoek aan den rijkscommissa ris rijksminister Seys Inquart, waarbij eer betoon werd gebracht door een eere-com- pagnie met een muziekkorps. Vervolgens bracht hij een bezoek aan den Duitschen militairen bevelhebber in ons land, gene- raa.l der luchtmacht Fr. Christiansen. In den laten namiddag vertrok de gene raal-veldmaarschalk naar Utrecht, van waar hij des avonds'afreisde. Rotterdam opnieuw geteisterd VLITT DOODEN Het reeds zwaar geteisterde Rotter dam heeft Zaterdagavond weer een Engelsch bombardement, hetwelk was gericht op de burgerbevolking, te ver duren gehad, waarbij vijf personen zijn gedood. Een bommenwerper, welke laag over het westelijke stadsgedeelte vloog, wierp een serie brand- en brisantbommen op woonhuizen aan den Schiedamschenweg, in de Bilderdijkstraat en de Huygens- straat. Op den Schiedamschenweg stond eender woonhuizen weldra in lichter laaie en er bestond groot gevaar, dat de er om heen gelegen panden eveneens vlam zouden vatten. Derhalve zegde men de bewoners van de Rosenveldstraat, welke evenwijdig met den Schiedamschenweg loopt, aan, de huizen te verlaten. De Duitsche en de Rotterdamsche brand weren rukten met veel materiaal naar de bedreigde straat uit en zij slaagden er na harden arbeid in, erger onheil te voorko men. Gelukkig werden geen personen ge troffen,. De Schiedamscheweg ligt in een dicht bevolkte wijk, waarin geen enkel militair doel aanwezig is. Erger waren de bewoners van Spangen er aan toe. Hier wierp een Engelsche bommenwerper twee zware explosieve bommen neer, waardoor een aantal niets vermoedende burgers, die op straat lie pen, werden getroffen. Het eerste projec tiel sloeg in den rijweg van de Bilderdijk straat, waardoor een groot gat in het pla veisel ontstond en de omringende huizen werden vernield. Van de vele menschen, die zich op straat bevonden, werden er twee op slag gedood. Voorts zijn er ver scheidene zwaargewonden te betreuren, terwijl talrijke voetgangers door scherven licht werden gewond. Van twintig wonin gen werden de binnenmuren ontzet en stortten de plafonds in. De straat is be zaaid met stukken hout en glasscherven. In de Huygensstraat sloeg een bom in een voortuin van een huis, waardoor de gevel werd weggeslagen en twee verdie pingen instortten, de bewoners in de diep te meesleurend. Wonder boven wonder werd niemand gewond en konden de slachtoffers onverlet onder het puin van daan worden gehaald. Ook aan de omlig gende panden werd zeer veel schade aan gericht. De Rotterdamsche geneeskundige dienst is met verscheidene wagens naar de ge bombardeerde punten uitgerukt, terwijl ook de opruimingsdienst van den gemeen telijken technischen dienst zich naar de geteisterde wijken begaf. Over het bombardement van Zaterdag avond meldt het A.N.P. nog het volgende: Het blijkt dat, niet één Engelsch vlieg tuig een aantal brisant- en brandbommen heeft laten vallen boven westelijk Rotter dam, doch dat waarschijnlijk verscheidene Britsche toestellen een veel grooter aantal brisant- en brandbommen boven uitge strekte gedeelten van het westelijk stads deel hebben uitgestrooid. Een reeks brand bommen kwam terecht op woningen aan de Schiedamscheweg, Roosenveltstraat, Ro sier Faassenstraat, Eerste Gijsingstraat, Van Duylstraat, Roesener Manzstraat en G. J. Mulderstraat. Op den Schiedamschenweg sloeg een brandbom door het dak, zolderétage en tweede étage van een pand, waar het pro jectiel in het souterrain ontbrandde. Hoe wel de Feuerschutzpolizei zeer spoedig ter plaatse was onder leiding van Leutnant Richter, kon niet voorkomen worden, dat de étage, die bewoond werd door de familie C. A. Mes, voor een groot deel uitbrandde. Alle brandbommen vielen vrijwel tege lijkertijd neer en stichtten op talrijke plaat sen, brand. Feuerschutzpolizei, Rotterdam sche vrijwillige brandweer en blok dien sten traden krachtdadig op en verrichtten prachtig werk. Op andere panden aan den Schiedamschen kwamen ook brandbommen neer, die echter spoedig onschadelijk kon den worden gemaakt. Van één pand brand de een deel van het dak aan de achterzijde weg. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Aan de overzijde van de straat vieh een bom in de woning van J. Seevers. De bewoner wist dit projectiel op straat tc werpen. In de Roosenveltstraat sloegen twee brandbommen in een tuin, waar ze geen schade aanrichtten. Eén bom kwam terecht in de schoorsteen van hetzelfde pand, waar brandweerlieden het projectiel verwijder den. Vier huizen verder belandde een bom in de keuken, na dor het dak te zijn ge slagen. De keuken brandde geheel uit, doch de brandweer wist het vuur tot dit vertrek te beperken. Op een andere huis in die straat viel een brandbom, die door de tweede étage heen sloeg en in de woning op de eerste étage terechtkwam. De gevolgen waren ontzettend: de dienst bode der familie, de twintigjarige G. A. Groenevelt, werd door het projectiel ge troffen en op slag gedood. In deze woning werd geen brand ver oorzaakt, doch op de tweede étage brak brand uit, waardoor deze étage, bewoond door de familie A. de Munnik, vrijwel uit brandde. Intusschen was in de Rosier Faas senstraat een brandbom door alle étages heengeslagen. Het projectiel viel in het be nedenhuis op een bed. De bewoner van dit huis, de heer Hensen, had de tegenwoordig heid van geest, de bom in dekens te pakken en op straat te werpen, waar de brandweer er wel raad mee wist. In de Van Duylstraat kwamen ver schillende bommen neer. Eén ervan ont brandde op straat en richtte geen schade aan, doordat de brandweer direct aanwezig was. Op één pand viel een bom tot op de eerste étage. Deze étage, bewoond door J. Gehoorzaam, kreeg ernstige brandschade. Bij een ander huis sloegen bommen door beide étages. De projectielen kwamen echter niet tot ontbranding en richtten al leen schade aan plafonds aan. Op een der de pand viel een bom door het dak, doch ontbrandde evenmin. In de Eerste Gijsingstraat werd de twee de étage van een pand, bewoond door J. Zuylekom, getroffen. De keuken brandde gedeeltelijk uit, doch de brandweer wist overslaan van het vuur te voorkomen. Op een pand aan de overzijde ontplofte een brandbom op de waranda, doch de be woner, C. Dubois, wist het projectiel met eigen middelen te blusschen. Tenslotte sloeg een brandbom door de eerste en tweede étage van een pand aan de Roesener Manz straat. Het projectiel werd door de brand weer verwijderd. Uit het feit, dat de bommen over een groote oppervlakte werden uitgestrooid, blijkt wel heel duidelijk, dat het hier geen militaire objecten goid. Het was een zin loos neerwerpen van dood en verderf zaaiende projectielen, die slechts ten doel hadden, de burgerbevolking te in timideeren In alle straten werden talrijke personen gewond. Zij konden echter allen door E.H.B.O.-leden worden verbonden. Dezelfde vliegtuigen, die dit geheele westelijk stadsgedeelte met brandbommen bestookten, deden enkele seconden later een felle aanval op Spangen, een dichtbe volkte arbeiderswijk nog verder aan de rand van de stad. Minstens vijf bommen werden hier neergeworpen, eveneens in verschillende straten, die honderden meters van elkaar verwijderd liggen. Bovendien bestookten de vliegtuigen de vluchtende burgers met machinegeweren, waardoor één man werd gedood en verscheidene per sonen werden gewond. In totaal werden hier vijf personen gedood, negen menschen werden zwaar gewond en een zeer groot aantal werd licht gewond. Eén woning werd totaal vernield, tiental len andere liepen zware schade op, terwijl honderden huizen lichter beschadigd wer den. Tientallen gezinnen zijn door het wreede bombardement dakloos geworden, terwijl bij honderden zware schade aan meubilair werd toegebracht. Eén bom, die in het plaveisel van de Bilderdijkstraat drong en daar ontplofte, doodde twee personen. De eene was me vrouw J. C. PullensVermoolen, wier lijk achter de deur van haar woning werd ge vonden. Het slachtoffer stond waarschijn lijk op het punt te vluchten, toen zij door een bomscherf werd getroffen. Op straat vond men tevens het lijk van den 46-jarigen melkbezorger F. van Har ten, uit de Busken Huetstraat, die daar juist passeerde om zich naar zijn woning te be geven. De 31-jarige S. H. van Munnik, uit Schie dam, die op straat voor de vallende bom men vluchtte, kreeg een schot van een machinegeweer door het hoofd. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij enkele uren later bezweek. Ook de 58-jarige J. C. van Pelt uit de Alberdink Thymstraat werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Ook hij overleed enkele oogenblikkcn na zijn opname. Voorts werd een groot aantal bewoners van panden, die doorzeefd werden door bomsplinters, ernstig getroffen. De 23-jarige mejuffrouw F. de Winter, die in de Nicolaas Beetsstraat woont, doch zich in de Bilderdijkstraat bevond, werd ernstig aan rug en schouders gewond. De bewoners van een ander pand in die straat, de heer H. Ruitenberg, zijn echtge- noote H. RuitenbergVan der Zanden en de negentienjarige zoon J. Ruitenberg wer den allen aan hoofd en beenen gewond. Voorts werden een zeer groot aantal be woners der Bilderdijkstraat lichter gewond, doch toch nog zoo ernstig, dat zij in het ziekenhuis behandeld moesten worden. In de Huygensstraat sloeg een bom in het voortuitje van een pand, bewoond door de gezinnen Doorten en Tuk. Bi; de explosie werd de voorgevel totaal vernield en stortte daarbij in elkaar, de vloeren van de twee étages met zich mee- sleepend. In het pand bevonden zich verschillende personen, die allen met de brokstukken van het huis omlaag stortten. Wonder bo ven wonder werd hier niemand gedood, hoewel verschillende personen ernstig werden gewond. De achttienjarige zoon van den bewoner M. M. Doorten, liep een hersenschudding en een een gebroken been op, toen hij om laag stortte en in den tuin viel. De 46-jarige A. Tuk kreeg inwendige kneuzingen, terwijl het negenjarige ventje F. W. Werson een hoofdwond en een her senschudding opliep. De 48-jarige mevrouw TukWoudstra kreeg verwondingen aan beenen en heup. In de Bellamystraat werd een zware bri santbom midden op straat geworpen. Hier werden aan weerszijden van de straat een aantal woningen zwaar bescha digd. De bewoners werdei. min of meer ernstig gewond en verscheidene van hen mcesten in het ziekenhuis worden opgeno men. Anderen konden later naar huis ver trokken. Tenslotte is een bom geslagen door het dak van een woning aar. den Mathenes- serdijk, waar een apotheek is gevestigd. Deze bom is op ongeveer een halve meter achter den gevel ingeslagen en heeft de gevel over de geheele lengte weggedrukt. Het projectiel sloeg in den kelder in en is daar niet ontploft. Ook in de Huygensstraat aan de achter zijde is een blindganger in een woning te rechtgekomen. In verband hiermede heeft de politie in samenwerking met de Duitsche autoritei ten een groot deel van Spangen laten afzet ten, terwijl over groote straatgedeelten de woningen ontruimd moesten worden. Behalve de schade aan de woningen naast de getroffen plaatsen werden ook tot ver in den omtrek de pannen van de daken afge slagen, ruiten vernield en zelfs raamkozij nen versplinterd. Nadat velen Zaterdagavond getracht had den hun woning zoo goed mogelijk bewoon baar te maken of bij familie en vrienden onderkomen hadden gevonden, was men Zondagmorgen in de getroffen straten druk aan het werk. De ramen werden dichtgetim merd en het puin en glas zooveel mogelijk verwijderd. In de Bilderdijkstraat was reeds een aantal timmerlieden bezig met het herstellen van deuren en ramen. Slachtoffers in het Goo^ TWEE DOODEN In den afgeloopen nacht eischte een Engelsche bomaanval, in duikvlucht onder nomen, twee slachtoffers onder de burger bevolking in het Gooi. De villa van professor dr. R. Weitzen- böck, gelegen Melkweg 13, de grenslaan tusschen Baricum en Laren, werd door dezen verraderlijken overval, welke door niets kan worden gerechtvaardigd, daar m den geheeden omtrek hoegenaamd geen militaire doelen zijn, in puin gelegd. Van de vier bewoners, welke zich reeds ter ruste hadden begeven, von den twee den dood, n.l. de echtgenoote en de 25-jarige zoon van den professor. Een wonder mag het worden genoemd, dat prof. Weitzenböck en de dienst bode het leven er afbrachten. De beide slachtoffers, waarvan de zoon geheel verminkt, zijn van onder het puin bevrijd en naar het Sint Jansziekenhuis overgebracht. Evenals de professor en de dienstbode, die verwondingen hebben op- geloopen. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. Alle ruiten van de twee aangrenzende perceelen zijn vernield, terwijl er veel schade is opgeloopen. De Blaricumsche brandweer en de ge heele luchtbeschermingsdienst waren in actie. De burgemeester van Blaricum de heer J. J. Klaarenbeek, alsmede de aokters Gribling en de Vries Robbé, welke de eerste hulp verleenden, waren op het ter rein van de ramp aanwezig. BOMMEN OP BRUmiSSE Gisteren heeft een Engelsch vliegtuig vier bommen geworpen, welke achter de woning van den waterbouwkundige Leendertse te rechtkwamen. De woning en eenige andere perceelen kregen belangrijke schade. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. fMamentje REGEN Het is nu eenmaal mijn harde plicht om vriendelijker en minder zwartgal lige gedachten te brengen in dit broze leven-van-ons. En daarom ben ik wel verplicht het pleizierig te vinden, dat het gisteren zulk abominabel slecht weer was en misschien vandaag ook wel, dat weet ik nu nog niet. Want ik schrijf dit Zondagavond nog even, om dat ik Maandag andere werkzaamheden heb. En waarom zou ik dat slechte weer op Zondag nu zoo plezierig vinden. Wel, omdat het mij een prettigen Zon dag heeft bezorgd. Omdat het mij den heelen dag in den intiemen huiselijken kring heeft gehouden. 's Morgens heb ik gelezen tot aan het middagmaal, 's Middags heb ik allerge- noegelijkst met de kinderen gespeeld en 's avonds, toen de kleinen sliepen, heb ik mijn voeten uitgestrekt tot bij een electrisch kacheltje waarvan ik dubbel genoegen had, omdat ik het in een tijd, dat geen winkelier het leverc. kan, op listige wijze had bemachtigd toen heb ik een heel mooi boek geno men en ik heb weer gelezen en ook gezellig wat gepraat. Dat was een wonderschoone Zondag. Dien had de regen mij bezorgd. En ik heb er angstvallig voor gewaakt, dat de radio zweeg. En intusschen loofde ik den regen om zijn val. Als het mooi weer was geweest, ware ik misschien gaan fietsen. Ook dan had ik thuis kunnen blijven, maar de inti miteit zou toch anders zijn geweest. Probeert -het eens en prijs den regen. En u zult 's avonds met een verheugd gemoed en blij van geest uw tanden op het nachtkastje leggen en gaan slapen. Regen, ik dank u! V. Bij de photo, die wij Zaterdag hebben geplaatst, en welke een beeld gaf van de door het Engelsche bombardement te Haarlem aangerichte verwoesting, is, tot onzen spijt, weggevallen de naam van het photo bureau, dat ons deze photo heeft ver strekt. De photo van van photo-bureau: Polygoon. Enkhui zen eveneens ernstig getroffen EEN DOODE EN TWEE DOODELIJK GEWONDEN Gistermiddag heeft een Engelsch vliegtuig zeven bommen boven Enk huizen uitgeworpen, met het droevig resultaat, dat één persoon het leven verloor. Twee personen moesten in hopclooze toestand, vijf anderen minder ernstig gewond in het ziekenhuis wor den opgenomen. Twintig lieden kregen onbeteckenende schrammen. De Engelsche vlieger heeft zijn object zorgvuldig uitgezocht. Dit blijkt uit het feit, dat hij op een hoogte van ongeveer vijfhonderd meter een verkenningsvlucht maakte, waarbij hij machinegeweervuur gaf. Het vliegtuig dook daarna tusschen de wolken door en liet vier brisantbommen vallen, hetgeen door verscheidene ingezete nen werd waargenomen. Deze bommen brachten in een arbeiders wijk groot onheil en aanzienlijke schade te weeg. In de Oostertuinstraat werden twee woningen getroffen, waarvan de bewoners ruet thuis waren. Deze huizen werden vol komen vernield. Door wegspringende scherven werd de aan de overzijde van de straat wonende 34- jarige timmerman K. Spaan zoo ernstig ge troffen, dat hij op slag dood was. Zijn echtgenoote werd zwaar gewond en ver keert in hopeloozen toestand. In de nabij gelegen Kromhoutstraat viel een bom op straat met zulk een geweld, dat een pand zeer ernstig werd gehavend. Andere wo ningen bekwamen minder schade Noch tans gingen alle ruiten en dakpannen aan scherven. Na deze ravage aan de buitenzijde van het oude Zuiderzeestadje te hebben aange richt, kwam de Engelsche vlieger vijf mi nuten later boven de stad zelve, waar hij twee brisantbommen en een brandbom liet vallen. Eén brisantbom veroorzaakte een ware verwoesting in een warmoezerij. Eén brandbom viel in de pakhuizen en verwondde daar een man, K. Kruk, die in hopelooze toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tweede brisantbom viel in de naast de pakhuizen loopende gracht. Door dit bombardement op Enkhuizen, waar in de stad noch in de verre omtrek militaire installaties aanwezig zijn, zijn naai- schatting honderd huizen min of meer beschadigd. De schade loopt tegen de vijf tigduizend gulden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1