De aanvallen op Londen De weg door Birma Grooter Hongarije BINNENLAND DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT 1 wttut BLAD PAG. 5 GISTEREN ZES MAAL LUCHTALARM. Volgens berichten uit Londen hebben gisterochtend, nadat de stad den geheelen nacht aangevallen was, sterke Duitsehe afdeelingen het offensief tegen geheel Zuid-Engeland met inbegrip van Londen voortgezet. Tot vier uur in den middag was er niet minder dan zes maal alarm gemaakt, Vooral de Zuidoostelijke voor steden van Groot-Londen zijn bijzonder hevig aangevallen en bestookt met bom men, die groote schade veroorzaakten aan belangrijke industrieele en andere mili taire objecten. De eerste bommen vielen reeds vóór negen uur gisterochtend. In een groote petroleum-opslagplaats te Weymouth woedt een geweldige brand. Rechtstreeksche treffers zijn geplaatst op gevulde benzinetanks, die nog tijdens den Duitschen aanval met reusachtige steek vlammen ontploften en de geheele opslag plaats in vlam zetten. Andere krachtige Duitsehe aanvallen waren gisteren gericht op havenwerken aan de Zuid- en de Oost kust van Engeland en aan de Iersche Zee. Zoo zijn te Swansea en Newquai haven werken vernield en pakhuizen in brand gezet. ONWARE ENGELSCHE BEWERINGEN. De „New York Herald Tribune" ver klaart zoojuist uit Londen te hebben ver nomen, dat militaire kringen in Enge- land steeds meer rekening houden met een Duitschen gasaanval. De Britsche lucht macht en de autoriteiten bereiden daarom vergeldingsmaatregelen voor, die in de krijgsgeschiedenis hun weerga niet vinden. Om nu het bericht een geloofwaardig tintje te geven, moet men er een in Britsche ge vangenschap geraakten Duitschen vlieger bijhalen, die bij het verlaten van het laza ret uit dankbaarheid den raad zou hebben gegeven: „Vergeet uw gasmaskers niet" U zult ze misschien weldra noodig hebben. Met de verspreiding van deze geruchten, die de laatste maanden herhaaldelijk zijn opgedoken, begeven de verantwoordelijke Britsche autoriteiten zich op een zeer ge vaarlijk terrein. Het doel is duidelijk. Men brengt onware beweringenn over de voor nemens der Duitsehe oorlogsleiding in de wereld om de openbare meening, in het bijzonder aan de overzijde van den oceaan, tegen Duitschland in het harnas te jagen. DE GEVECHTEN BIJ DAKAR. Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fran- sche ministerie van marine mededeelt, dat de Fransche torpebootjager „Audacieu" bij de gevechten voor Dakar zwaar bescha digd is en is vergaan. RELLETJES IN OPPER-EGYPTE. Volgens berichten uit Egypte is het in Ken a (Opper-Egypte) tot relletjes geko men onder de vluchtelingen. Verscheidene levensmiddelenzaken werden geplunderd. Een delegatie trok naar het gebouw van het provinciaal bestuur en eischte van den gouverneur der provincie te zorgen voor arbeid of ondersteuning of anders de vluchtelingen weer naar huis te laten gaan. Het betreft hier verscheidene hon derden gezinnen, die door de Engelschen uit de meest verschillende „gevaarlijke zones" van Egypte zijn geëvacueerd. CHINA BONDGENOOT VAN ENGELAND In politieke kringen te Londen is men volgens United Press van meening, dat na het sluiten van het bondgenootschap tus- schen Japan en de asmogendheden de En- gelsche politiek in het Verre Oosten zich zal bewegen in die richting, dat China als een bondgenoot van Engeland zal worden behandeld. Men is reeds bezig, te bewerken dat niet slechts de weg door Birma weer voor trans porten naar Tsjoenking zal worden open gesteld, doch ook dat aan Tsjiang Kai-sjek rechtstreeksche hulp zal worden verleend. Er gaan geruchten, dat de Engelsche fegeering reeds verschillende maatregelen in die richting in studie heeft genomen, b.v. de verleening van een voorloopig crediet van een half millioen of een millioen Pond Sterling aan Tsjoenking, welk bedrag voor aankoop van Engelsche olie in Birma zal worden gebrüikt. Voorts zal mogelijk een militaire en eco nomische missie naar China worden gezon den die onder leiding zal staan van een be kend officier en die de opdracht zal hebben verdere stappen voor te bereiden. Over den aard der verdere maatregelen is nog niets uitgelekt. „Pressie van de Ver. Staten" Het Japansche blad „Jemioeri Sjimboen" schrijft, dat aan het van Engelsche zijde aangekondigde voornemen, de weg door Birma weer open te stellen, door de Japan sche regeering de grootste aandacht wordt besteed. Men legt er den nadruk op, dat Engeland daarmede niet alleen de zijner zijds in het drie maanden geldige verdrag opgenomen bepaling, dat nieuwe onderhan delingen zouden worden gevoerd, zonder meer voorbijgaat, maar ook, dat Engeland hiermede duidelijk te kennen geeft, op Japansche eischen überhaupt niet meer te zullen ingaan. Deze plotselinge veran dering in de houding van Engeland is, naar men van Japansche opmerkt, hoofd zakelijk een uitvloeisel van druk, die door de Vereenigde Staten wordt uitgeoefend. „Japan zal andere mogendheden, aldus besluit het blad, die zich zonder begrip ver zetten tegen de natuurlijke reorganisatie ingang van Buckingham Palace (Foto Weltbild) van Oost-Azië, niet onnoodig smeeken haar houding te wijzigen". De Japansche regeering zal, naar offi- cieele kringen met klem verzekeren, de hindernissen met alle kracht weten opzij te schuiven. UITBREIDING VAN VOLKS VERTEGENWOORDIGING De Hongaarsche premier, graaf Paul Te- leki, heeft gisteren twee constitutioneel- rechtelijke wetsontwerpen ingediend en wel over de inlijving van Noord-Zevenbur gen en over de afvaardiging van kerkelijke waardigheidsbekleders van de Christelijke confessies naar den Senaat. In de inlijvingswet wordt in de eerste plaats dank aan de asmogendheden ge bracht. Het aantal afgevaardigden voor Noord-Zevenburgen wordt tot ten hoogste 63 beperkt, die op voorstel van den premier door de afgevaardigden in het parlement opgenomen worden. Onafhankelijk van het recht van den rijksregent tot benoeming van senatoren zal de Senaat op eigen gelegen heid ten hoogste twaalf nieuwe leden als vertegenwoordigers van Noord-Zevenbur gen benoemen. Naar den Senaat mogen voorts als vertegenwoordigers der Christe lijke confessies slechts kerkelijke waar- digheidsbekleeders afgevaardigd worden, Het vraagstuk van het staatsburgerschap wordt overeenkomstig de richtlijnen van de Weens irebategeh. .eewteonenmeij-ahcr de Weensche arbitrage in dien zin gere geld, dat iedere Roemeen, die 30 Augustus j.L zyn vaste woonplaats in het tot Hon garije teruggekeerde gebied had, zonder meer het Hongaarsche staatsburgerschap verwerft. Voor de in Roemenië verblij vende Hongaren wordt het recht van op tie uitdrukkelijk erkend. Afzonderlijk wordt nog melding gemaakt van het recht der regeering om over bui tengewone credieten te beschikken voor den opbouwarbeid in Zevenburgen, alsmede om ook langs den weg van verordeningen zich de noodige middelen te verschaffen, in de eerste plaats voor den bouw van spoorwegen. Buiteniandsche Berichten SJANGHAI ONDER WATER Zakenleven en verkeer volkomen ontwricht Sjanghai en de geheele omgeving wor den geteisterd door een overstrooming, wel ke de ergste genoemd wordt sinds 30 jaar. Een taifoen, gepaard gaande met een tropischen regen, welke meer dan 24 uur duurde, heeft de stad en de omgeving tot mijlen in den omtrek binnen enkele uren onder water gezet De overstrooming werd nog verergerd door het water van de buiten haar oevers getreden rivier. Het zakenleven in Sjanghai is volkomen stil gelegd. Alle zaken hebben moeten slui ten. De goederen drijven in het water. De scholen zijn gesloten. Openbare verkeers diensten zijn gestaakt. Honderden particu liere auto's staan op de overstroomde stra ten. De benedenverdiepingen van alle hui zen heeft men moeten ontruimen. De brand weer en geneeskundige dienst hebben druk werk wegens het bijzonder groote aantal ongelukken. Het aantal slachtoffers is nog niet te overzien. KOUDEGOLF IN SPANJE In Spanje heerscht een koudegolf. Behal ve in Sevilla, waar reeds Dinsdag een tem peratuur van één graad onder nul was waargenomen, is dezelfde temperatuur Woensdag ook in Valladolid, Valencia en Albacete opgeteekend. ARBEIDSDIENST IN NOORWEGEN De Noorsche gecommitteerde staatsraad Axel Strang heeft de invoering van een Noorschen arbeidsdienstplicht in het voor jaar van 1941 aangekondigd. De arbeids dienst heeft behalve de te verrichten ar beid tot dubbele taak stad en land met el kaar te verbinden, alsmede de lichamelijke opvoeding van de jeugd te bevorderen. DE ECONOMISCHE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND UITEENZETTING VAN COMMISSARIS- GENERAAL FISCHBöCK Aan een beschouwing van dr. Hans Fisch- böck, commissaris-generaal voor Financiën en Economie, in de „Deutsche Zeitung" over de belangrijkste vraagstukken van het Nederlandsche economische leven, ontlee- nen wij het volgende: Ten einde de belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en een duidelijker beeld te krijgen van de bestaande mogelijkheden, bestaat het plan, in bijeenkomsten van lei dende industrieelen uit Duitschland en uit Nederland tot resultaten te geraken, welke een voorbereiding zullen zijn voor de prin cipes van de indeeling van den arbeid in het kader van de bestaande productietak- ken op den grondslag van de gelijkgerech- tigheid. Hierbij wordt er absoluut niet aangedacht om de in Nederland sinds den vorigen we reldoorlog bevorderde industrialiseering om deze reden.weer te reduceeren; integendeel, het plan bestaat om daar, waar de totale Europeesche situatie op het gebied der in dustrialiseering een uitbreiding of het op richten van industrieele installaties wen- schelljk doet voorkomen, dergelijke ta ken aan de Nederlandsche economie over te dragen en daardoor aan de onde rnemers- activiteit ook nieuwe mogelijkheden op in dustrieel gebied te openen. Bij de verwezenlijking van deze of soort gelijke taken zal het menigmaal nuttig blij ken, nauwere economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitsehe belangheb benden te vestigen, maar ook het nemen van bepalingen door Nederlandsche onder nemers en kapitalisten in het Duitsehe Rijk boven den thans reeds bestaanden omvang uit moet met voldoening worden begroet. Moeilijkheden op het gebied van het be talingsverkeer zullen dergelijke transacties niet belemmeren; de vérgaande verzachtin gen, die reeds plaats hebben gevonden voor transfers tusschen Duitschland en Neder land, zullen naar het zich laat aanzien, bin nenkort verder worden uitgebreid. Ook de moeilijkheden, die tot dusver be stonden, wat betreft de betalingen voor het goederenvervoer met andere landen van Europa verminderen reeds; met talrijke landen, die voor den Nederlandschen in- en uitvoer practisch nog in aanmerking komen speciaal België en Zweden zijn reeds overeenkomsten getroffen, die het beta lingsverkeer over de door Rijksminister Funck geschapen Duitsehe centrale clearing verzekeren. DE KOLEN-DISTRIBUTIE. Beschikbare hoeveelheid valt mee. Uit hetgeen ons bekend werd omtrent de brandstoffendistributie, blijkt, dat het met de moeilijkheden die men hiervan vreesde, nogal mee zal vallen. Bij het bepalen der toewijzing wordt re kening gehouden met de grootte van de woning. Voor de huizen met hoogstens vier vertrekken worden zestien eenheden brandstof verstrekt, voor die met meer dan vier vertrekken 21 eenheden. De hoeveel heid brandstoffen Welke men per eenheid ontvangt, hangt af van de soort welke men kiest. Zoo krijgt men b.v. van steenkool, an- thraciet of eierkolen één HL. per een heid; van cokes twee H.L. Wie bruinkool briketten stookt, krijgt hiervan 110 K.G. per eenheid en wie turf neemt ontvangt 800 stuks per eenheid. Voor degenen die centrale verwarming hebben en voor de kantoren gelden afzon derlijke regelingen. Iemand die een huis bewoont met hoog stens zes vertrekken ontvangt 36 eenhe den, terwijl men voor een woning met meer dan zes vertrekken 48 eenheden krijgt toegewezen. Bij de toewijzing der bonnen wordt re kening gehouden met den ingeslagen voor raad, die geheel wordt afgetrokken. Op deze manier zal een scherpe controle uit geoefend worden ter bestrijding van val- sche opgaven, die eventueel streng zullen worden gestraft. „Residentiebode". WOLLEVERING. Naar wij vernemen eindigt zeer binnen kort het tijdvak, waarin het aan de scha penhouders was toegestaan, de door hen geproduceerde wol te verkoopen aan inge schreven wolhandelaren, die zijzelf kon den verkiezen. Een waarschuwing aan die schapenhou ders, die hun wol nog niet hebben ingele verd, is vanaf deze plaats wel gewenscht. Bij niet tijdige inlevering namelijk zal deze wol gevorderd worden tegen een prijs, welke bij de handels-overname kon worden bedongen, echter met aftrek van de vorderingskosten. Aan alle wolhóuders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden ten spoedig ste tot afzet, door aanbieding aan een der erkende wolhandelaren, over te gaan. Opgave hiervan kan ook geschieden bij: voor Noord-Holland: Noord-Hollandsche Wolvereniging, Lyceumstraat 33, Alkmaar. voor Zuid-Holland: Zuid-Hollandsche Wolvereeniging p.-a. J. Rijnsburger, Lei derdorp. TERUGBETALING OP POSTSPAARBANKBOEKJES. Terugbetaling op spaarbankboekjes van niet-ingezetenen (personen, die niet bin nen het Nederlandsche bezette gebied Waarheid en verzinsel Het Voorspel tot den Grooten Strijd, door W. Picht. Uitgave W. J. Ort, 's Gravenhage. Ongetwijfeld zal pas na den oorlog, wan neer alle officieele bronnen den geschied schrijver ter beschikking staan, een juist beeld zijn te ontwerpen, van wat er in de verschillende fazen van den strijd precies is gebeurd. Een aantal gebeurtenissen zal waarschijnlijk, evenals het in den vorigen wereldoorlog het geval was, nimmer pre cies kunnen worden gereconstrueerd, om dat de hoofdpersonen waren gesneuveld, en geen enkel schriftelijk rapport was over gebleven. Zelfs officieele oorlogscommuniqué's ge ven niet altijd een juist inzicht in wat er gebeurd is. Immers, al gaat de betreffende instantie ook uit van de waarheid, toch kan zij vaak allerlei feiten niet vermelden, om dat de vijand van die communiqué's ook kennis neemt en er zijn voordeel mee zou kunnen doen, indien er dingen in werden verteld, die voor hem van nut zijn. De propaganda is iri den modernen oor log bovendien een geducht wapen. Indien de vijand kan A'oiden misleid omtrent de bedoelingen van zijn tegenstander indien hij kan worden verrast, kan dit op zich zelf reeds een grooten voorsprong geven. En zoo ontstaat die wirwar van berich ten en radio-uitzendingen, die wij allen hebben gekend, en waaruit wij zoo vaak geen wijs meer konden worden, omdat ze elkaar in menig, soms zelfs in elk opzicht zoo absoluut mogelijk tegenspraken. Menigmaal hebben wij tijdens den Duit schen veldtocht in Noorwegen in de dagen van April geschreven, dat het Noorden in ondoordringbare nevelen gehuld lag en dat er uit de elkaar tegensprekende terichten geen weg meer was te vinden. Thans ligt deze periode al weer achter onsvoor ons gevoel al „eeuwen" terug! Andere gebeurtenissen hebben zich over ons gestort en deze stortvloed heeft zoo veel weggevaagd uit onze herinnering. Toch is het de moeioe waard, de gang van zaken in April weer eens op te halen, omdat toen in het Noorden het voorspel zich afspeelde van den lateren grooten strijd in het Wes ten. Werner Picht heeft in een boekje de ge schiedenis van den Noorschen veldtocht ge reconstrueerd dóór naast elkander af te drukken de communiqué's van de Duitsehe weermacht en de berichten, wélke in de ge allieerde en neutrale pers verschenen. Deze woonplaats hebben, riiet gewoonlijk daar verblijven, noch aldaar kantoor houden), mag, voor zoover het tegoed niet als vijan dig vermogen moet worden aangemerkt, nader zonder vergunning van het devie- zeninstituut plaats vinden aan de betref fende inleggers of hun gemac'ntjgden bin nen het Nederlandsche bezette gebied. ZOMER- EN KINDERPOSTZEGELS VAN 1935. Met Ingang van Jannari ongeldig. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1935 uitge geven zomer- en kinderpostzegels (fran- keerwaarde 1M, 5, 6 en 1214 cent). DOOFSTOMMEN-INSTITUUT TE ST. MICHIELSGESTEL. Nieuwe directeur benoemd. Naar de „Maasbode" verneemt heeft Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch met ingang van 3 Oc- „synchronisatie" is verrassend en geeft zeer bijzondere resultaten te zien. Wij kennen thans den afloop, en zien derhalve zeer scherp, hoe „Wahrheit und Dichtung" door een gemengd zijn. De communiqué's der geallieerden meldden niets dan overwin ningen, totdat zij definitief Noorwegen ver laten hadden. Zij meldden overwinningen omdat zij niet anders dachten dan dat zij wel moesten overwinnen. Ook de schrijver van het genoemde boek je constateert ^lat, wanneer hij 2egt, dat het verloop der Noorsche actie de geal lieerden des te gevoeliger moest treffen, omdat zij van begin af zeker van het succes meenden te zijn en daarvan „het begin van het einde" voor Duitschland hadden ver wacht. Het is anders uitgekomenI Het boekje van Picht is vlot vertaald, goed geillustreerd en keurig uitgegeven, en desondanks voor een buitengewoon la gen prijs 0.25) verkrijgbaar gesteld. De waarheid marcheert, door W. Picht, 3e druk, geillustreerd. Uit gave W. J. Ort, 's Gravenhage. Evenals in het vorige boekje heeft ook hier de schrijver de Duitsehe communiqué's geplaatst naast de geallieerde berichtge ving, thans over de veldtocht in Polen. Men zal zich herinneren, hoe de verove ring van Polen door Duitschland tusschen 1 en 20 September van het vorig jaar plaats had. De détails zal echter menigeen zijn vergeten, vooral omdat de verwarde be richtgeving het vormen van een duidelijk en scherp beeld niet bepaald in de hand werkte. De schrijver stelt volkomen objectief de berichtgeving van beide zijden naast en tegenover elkaar, zoodat de lezer zelf de gelegenheid heeft, een vergelijking te ma ken, zelf zijn conclusies te trekken. Onge twijfeld blijkt hieruit, dat de berichten van geallieerde en Poolsche zijde verspreid, tot op het allerlaatste moment de wereld onjuist hebben ingelicht over den werke- lijken gang der gebeurtenissen en de waar heid steeds hebben trachten te verbloemen totdat dit niet meer mogelijk bleek. Nadat reeds eenigen tijd geleden een 2de druk van dit boekje het licht had ge zien, ontvingen wij thans reeds een exem plaar van den 3den druk, die nu boven dien verrijkt is met een aantal interessante foto's. Een boekje, dat waard is om bewaard te worden, vooral in dezen geillustreerden, en ook nu weer uitstekend verzorgden vorm. tober benoemd tot directeur van het Doof- stommeninstituut te St. Michielsgestel den zeereerw. heer J. C. van Overbeek. De nieuwe directeur, die den hoogeerw. heer mgr. A. Hermus als zoodanig zal op volgen, is sedert 1934 als leeraar aan het instituut verbonden. STAATSBOSCHBEHEER KOOPT EIKELS Evenals andere jaren worden door Staatsboschbeheer eikels ingekocht, doch dit jaar heeft de aankoop van eikels een bijzondere beteekenis, omdat zij thans meer dan ooit een belangrijke aanvulling van onze veevoedervoorziening vormen. Er worden gewooilijk prijzen gemaakt, van 4 tot 5 cent per K.G., maar Staatsbosch beheer biedt meer en wel 6 cent voor de Amerikaansche en 7 cent voor de gewone inlandsche eikels. Dat komt, omdat Staats boschbeheer alleen goede uitgezochte eikels gebruiken kan. De opgekochte hoeveel heden eikels worden namelijk, na zorg vuldig geschift en uitgelezen te zijn, als zaaigoed gebruikt. Voor Zeist en omgeving is het inzamel- station gevestigd bij den boschwachter, den heer H. v. d. Hoef te Austerlitz. vangraai van OS rs.ijK5Rari5e'ai Ij <e "W-.JII Wiiut. --- - de vertegenwoordigers dezer landen in bijzijn van den Funrer, Adolt Hitier, de verklaring Hunner regeeringen ei (Foto Orbis)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6