RECHTZAKEN Ik hèb gekozen, Arkadi... DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HAAGSCH GERECHSHOF Proefwerk en de gevolgen. Mej. v. d. S. uit Leidschendam had in de krant een advertentie gelezen, waar in een confectie-atelier meisjes vroeg. Men zou een aanstelling krijgen na ge leverd proefwerk. Mej. S. was er met een ander meisje op af gegaan en had een dag gewerkt als proef. De dames waren niet aangenomen en kre gen ook geen geld voor den gedanen ar beid. Toen zij op hun standpunt bleven staan, dat zij dien dag, zooals beloofd was, betaald zouden krijgen, waren er strubbe lingen ontstaan. Het begon met een woor denwisseling en eindigde met een klap, die een der meisjes ontving van den eigenaar van het confectie-atelier. De Politierechter had den „werkgever" deswege veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen, van welk vonnis de werkgever in hooger beroep was gekomen bij het Haagsche Hof, omdat hij vond, dat de meisjes onheusch waren opgetreden en zijn atelier niet wilden verlaten. De Procureur-Generaal achtte verdachte evenwel schuldig, want hij had de klap op straat gegeven. De eisch werd dan ook bevestiging van het vonnis, waarna de uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding Crisis Zuivelbesluit. Voor den Kantonrechter stond terecht de 43-jarige slager P. S. M. B. uit Lis se terzake dat hij op of omstreeks 28 Juni jl. in de gemeente Lisse aan perceel Heere- weg een hoeveelheid gesmolten rundvet zijnde spijsvet in den zin van het gewijzigd Crisis-Zuivelbesluit 1935 heeft afgeleverd, althans door een persoon heeft doen afle veren zonder dat aan een der in artikel 27 lid van voormeld besluit gestelde voor waarden was voldaan. Verdachte deelde ter terechtzitting mede, dat hij er niets van wist, daar hij niet thuis was. Hij was echter aansprakelijk voor zijn personeel. De Ambtenaar van het O. M. deelde echter nog mede, dat verdachte ten Kantongerecht te Haarlem geen nieuweling is. Reeds eerder is hij verbaliseerd voor een dergelijk feit. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van f 25.subsidiair 10 da gen hechtenis en tevens met verbeurdver klaring van het in beslag genomen vet. Verdachte kreeg nog de boodschap mede, dat indien hij weer terecht moet staan, hij hechtenisstraf zal krijgen. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig de eisch. Ontslag personeel. Vervolgens stond terecht de 37-jarige tuinder H. L. J. v. d. L. uit Lisse, wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 27 Juli j.l. als leider van een aldaar geves tigde tuinderonderneming P. H. uit L i s s e, die als tuinbouwarbeider sedrt Maart 1940 in die onderneming werkzaam was, heeft ontslagen. Verdachte bekende het feit en deelde echter mede, dat hij H. ontslagen had omdat hij te lui was. Getuige legde een tweetal gunstige getuigschriften van an dere patroons over, die juist zeer tevreden over hem waren. Volgens getuige H. zou een familielid die zonder werk was, in zijn plaats komen werken. De schoen wrong ergens anders volgens den ambtenaar van het O, M. Verdachte had aan de arbeids inspectie een verzoek moeten richten voor het ontslag. Verdachte had dit wel gedaan, maar nog geen antwoord ontvangen. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 25.subsidiair 15 da gen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. Radio-programma VRIJDAG 4 OCTOBER. JAARSVELD, 414,4 RL KRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Gramofoonmu- ziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 Husiquette 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP en gramo foonmuziek 1.15 KRO-orkest 2.00 Orgelconcert en zang 2.45 KRO-orkest 3.30 Gramofoonmuziek 4.45 KRO-Me- lodisten en solist 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten ANP 5.30 Zieken- praatje 5.45 Gramofoonmuziek 6.15 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur" 6.30 VPRO: Cyclus "„Bij de herdenking van Geert Groote" 6.45 Berichten 6.50 Ro- coco-octet (7.007.15 Vragen van den dag ANP) 7.40 KRO-orkest 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Gramofoon muziek 8.25 KRO-symphonie-orkest, KRO-koor, solisten en spreker 8.50 Wij sluiten den dag 8.559.00 Nieuwsberich ten ANP. KOOTWIJK, 1875 RI. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Nieuwsberichten ANP) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmu ziek 10.30 Kinderzang (opn.) 10.55 Orgelspel - 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Ensemble Amende 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Jonge Acht en solist 1.30 Omroeporkest (2.002.15 Be richten Duitsch) 2.45 Philharmonisch kwartet 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gramofoonmuziek 4.15 AVRO- Amusementsorkest 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 AVRO-Aeolianor- kest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Zang en piano (7.30— 7.45 Berichten Engelsch) 8.00 Be richten (Duitsch) --8.15 Nieuwsberichten ANP 8.25 Gramofoonmuziek 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmu ziek 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Baldadigheid. Terecht stonden de schippers G. C. M. uit Leimuide n, F. J. B. uit Oude We tering, J. D. eveneens uit Leimui- d e n en als laatste verdachte J. P. H. uit Noordwijk-Binnen, terzake dat zij te zamen en in vereeniging op 30 Juni j.l. vanaf een met zand beladen vaartuig lig gende in de Ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder ieder voor zich een schop zand hadden gegooid naar een voorbij varend schip genaamd „Prinses-Juliana", tenge volge waarvan dat zand op althans tegen laatstgenoemd vaartuig terecht kwam, waardoor gevaar of nadeel kon korden te- week gebracht. Als getuige werd gehoord de kapitein van bovengenoemde salonboot de heer G. E. Rietkerk uit Leiden. Getuige deelde mede, dat door dit gooien van zand de electrische installatie onbruikbaar was geworden en eveneens een dynamo en een motor. Het bedroeg een schadepost van ongeveer 30.De ambtenaar van het O. M. vroeg of zij reeds de schade hadden betaald, waarop door allen een ontkennend antwoord werd gegeven. Spr. ried hen aan, om verdere onaangenaamheden te voorkomen hiermede spoedig een begin te maken, en zich met den heer R. in verbin ding te stellen. De ambtenaar van het O.M. noemde de houding der verdachten zeer onsympathiek. Spr. eischte tegen ieder der verdachten een geldboete van 15.subsidiair 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ieder der verdachten tot een geldboete van 10. subsidiair 5 dagen hechtenis. Qemmgdeffi&dchtm CHAUFFEUR REED LINKS IN DEN BOCHT Wielrijdster aangereden; 3-jarig kindje, dat achter op de fiets zat, gedood Gistermiddag is in de Terletstraat te 's-Gravenhage een doodelijk gebeurd. De 29-jarige J. W. S., uitHazerswou- de, reed daar met zijn vrachtschip bij het maken van een bocht aan de linkerzijde van den weg. Tengevolge van te groote snelheid kwam de wagen echter op het Imkertrottoir terecht, waarbij de 35-jarige wielrijdster mevr. M. H., uit de Hulsthorst- straat, werd aangereden. Mevr. H. vervoerde in een mandje achter op de fiets haar 3-jarig dochter tje Francisca, dat ten gevolge van de aanrijding uit het mandje werd ge slingerd en onder het achterwiel van den auto geraakte. De daarbij beko- men verwondingen waren van zoo era- stigen aard, dat het kind nog ter plaat se is overleden. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De politie heeft de vrachtauto in beslag genomen, terwijl op grond van verklarin gen van getuigen inzake het links van den weg rijden de chauffeur voorloopig in be waring is gesteld. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Wagenbestuurder gedood De 26-jarige v. d. G., wonende te Lage Vuursche, is gisterochtend op den onbe- waakten overweg bij Hollandsche Rading met zijn melkwagen door een passeerenden sneltrein gegrepen. De man werd op slag gedood, het paard bleef ongedeerd, de wa gen werd volkomen vernield. Door dit ongeluk ondervond het trein- yerkeer belangrijke vertraging. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS Woensdag heeft de politie uit het Peke- lerdiep te Oude Pekela het lijk van* den 50- jarïgen gehuwden loodgieter W. E\, wonen de te Vlagtwedde, opgehaald. De man werd sedert Maandag j i. ver mist. Vermoed wordt, dat hij in de duister nis te water is geraakt. Ook zijn fiets werd opgehaald. BRAND TE VLAARDINGEN Pand van drie verdiepingen uitgebrand Gistermiddag te'ruim drie uur is te Vlaar- dingen brand uitgebroken in het pand Wil lem Beukelszoonstraat no. 9. In de beneden verdieping van dit pand was de haring- inleggerij „De Volharding" gevestigd, ter wijl op de eerste en tweede etage de pa- piervernietigingsdienst „De Opbouw" was ondergebracht. De heer Huyser, eigenaar van de haring- inleggerij, had juist de kachel aangemaakt, zonder echter de huurders boven te waar schuwen. Door de warmte van den schoor steen, die door het geheele pand loopt, is vermoedelijk het papier op de bovenver diepingen in brand geraakt. Het vuur greep hier zoo snel om zich heen, dat spoedig het geheele pand in een vuurzee was herscha pen. Meters hoog sloegen de vlammen uit alle ramen, wat een fantastisch schouwspel opleverde, dat door velen werd gadegesla gen. De brandweer, die spoedig met twee mo torspuiten en twee z.g. „vuurvreters" ter plaatse was, pakte het vuur onder leiding van commandant Spuybroek, met vijf stra len aan en wist zoodoende uitbreiding te FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 43) Den 17den April probeerden de drie man nen het opnieuw. Zij wilden ditmaal naar de oostzijde van het eiland gaan. Er werd proviand meegenomen voor drie of vier da gen, hoewel zij, naar zij verzekerden, niet zander zeehond zouden terugkomen, al zou het ook tot Kerstmis duren voor zij er één in het oog kregen. Op den daarvoor vastgestelden tijd voe derde ik onze vijf kleine beren, de tien -achtergebleven honden en de kat. Fedja ver gezelde my overal. Toen alle dieren voor zien waren, zei hij: Fedja ook eten. Ik gaf hem een stuk rauw, gezouten ren- diervleesch, dat at onze kleine wilde nog het liefst. Als hij geweldigen honger had, stelde hij zich ook tevreden met brood, maar zoodra hij dan eenigszins verzadigd was, gaf hij de rest aan zijn beide viervoe tige vrienden. Katja sliep. Fedja stoeide wat met de honden. Er heerschte een weldadige ruSt in het geheele huis. Lachend wierp de zon haar gouden stralen over de besneeuwde baai. Deze stilte was echter van korten duur, want plotseling begon Caesar van zijn aan wezigheid blijk te geven. Hij schreeuwde voorkomen. Het pand zelf echter is geheel uitgebrand. Het was eigendom van den heer Van der Schalk uit Schiedam en tegen brandschade verzekerd. De inventaris, eigendom van de beide huurders, echter niet. Bij den brand waren o.a. aanwezig bur gemeester M. C. Siezen en de wethouders Don en Buis. BRAND IN EEN BOERDERIJ Gistermiddag is door onbekenden oor zaak brand ontstaan in een hooiberg van een boerderij aan den IJweg in de Haar lemmermeer. Aangewakkerd door een fei len wind, sloegen de vlammen over op den, aan het woonhuis vastgebouwden schuur. Deze ging in vlammen op. De brandweer, welke met drie spuiten aanwezig was, wist het woonhuis te behouden. Een groep Duit- sche soldaten heeft een goed werk gedaan door tijdig het vee en het meubilair in vei ligheid te brengen, zoodat de materieele schade betrekkelijk gering is. RIJWIELDIEVEN EN BERUCHTE OPKOOPER GEKNIPT. De Haagsche politie is er dezer dagen in geslaagd eenige rijwieldie ven en een ge vaarlijken opkooper te arresteeren. Verleden week Donderdag surveilleer den een paar rechercheurs van den cen- tralen opsporingsdienst van de Haagsche politie des avonds in de FransHalsstraat. Bij een rijwielopkooper zagen zij iemand naar buiten komen met een rijwiel aan de hand, die later in gezelschap van een an deren jongeman vèrdween. De rechercheurs kregen argwaan en hielden de beide man nen aan. Zij werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie en bleken te zijn de 17-jarige banketbakker B. F. en de 22- jarige slager A. S. Men vermoedde, dat het rijwiel van diefstal afkomstig was en na een onderzoek, dat eenige dagen in beslag nam, bleek dat F. in de laatste zes weken 13 rijwielen in Den Haag had ontvreemd. S. was in zooverre medeplichtig, dat hij eenige malen op den uitkijk had gestaan. Bij het verdere verhoor bleek, dat zij ze ven rijwielen verkocht hadden aan den 38- jarigen opkooper N. J. S., wonende in de Maasstraat. De prijzen, welke zij voor de rijwielen ontvingen, waren betrekelijk ge ring en varieerden tusschen 5.50 en 6.50. De opkooper, die wel bemerkte, dat hij nog met beginnelingen in het vak te doen had, beloofde voor elk drietal fietsen, dat zij bij hem brachten, voortaan 7.50 te betalen. Na deze verklaringen is de politie Maan dag j.l. overgegaan tot de arrestatie van den opkooper, die aanvankelijk ontkende iets met deze zaak uitstaande te hebben. Bij een onderzoek in zijn winkel echter, vond men een splinternieuw heerenrijwiel. Op de vraag, hoe hij hieraan kwam, antwoordde de opkooper, dat dit rijwiel bij hem door een onbekende gestald was. De politie ge loofde hier echter niet veel van en nam het rijwiel in beslag. Al spoedig bleek, dat ook deze fiets ontvreemd was. Bij fouilleering van N. J. S. kwamen eenige belastingmer- ken te voorschijn en op een van deze plaatjes was flauw een naam te onderschei den, welke was uitgeveild. F. bekende dit rijwielmerk te hebben gestolen uit een stuurtasch van een damesrijwiel en dit voor ƒ0.50 aan den opkooper verkocht te hebben. Dit laatste was zoo bezwarend voor S. dat hij door de mand viel. Voorts ver telde F. nog, dat S. voor elk opgekocht rij wiel een streep op de muur zette in zijn werkplaats. Dit bleken er veel meer dan 13 te zijn. De politie vond voorts nog een collectie sledteltjes in de werkplaath van S. voor het openen van rijwielsloten. Deze sleuteltjes waren zeer vernuftig gefabriceerd en pas ten bijpa op elk rijwielslot. Hij leende deze „loopers" ook wel uit aan zijn cliënten", indien zij moeite hadden met het openen van sloten. De rijwieldieven en de opkooper zijn voorgeleid en ingesloten. uit alle macht en dit schreeuwen werd steeds luider en dringender. Het was, alsof hij om hulp roep. Dobrez legde zijn kop op mijn knie en keek mij vragend aan; blijk baar verwachtte hij van me, dat ik een on derzoek zou instellen naar de oorzaak van Ceasar's ontstemming. Ik stond op en ging naar Katja's kamer. Zij lag met stralendë, wijd geopende oogeii. Ze glimlachte mij toe, toen ik de deur open de, maar het kind, dat naast haar lag, scheen ze geheel te hebben vergeten. Caesar moet gevoed worden, zei ik. Hoor je niet, hoe hij huilt? Ik streek haar zachtjes over het dunne, maar mooie haar. Met een schok scheen zij uit een andere wereld tot de werkelijkheid terug te kee- ren. De stralende glans in haar oogen maak te plaats voor een stomme, vraag. Toen schenen mijn woorden tot haar door te dringen. Ik ben zoo blo, dat hij in leven is ge bleven, zei ze, met een aandoenlijk lachje. Ja, hij is heel wat flinker geworden en zoo lang ik nogZij viel zichzelf in de rede en vroeg: Vindt u ook niet, dat hij er best uitziet? Als zij over Caesar sprak, noemde ze hem altijd „hij". Het woord „Caesar" wilde haar als iets volkomen vreemds, niet over de lippen. Den eersten tijd vond ze zelfs, dat dat heelemaal geen naam was. Ik antwoordde: Ongetwijfeld. Hij kan zich nu gerust laten zien. In stilte dacht ik: Je kunt hem nu ten minste aanzien, zonder dat je daarbij een rilling over den rug loopt. Wat schijnt de zon vandaag mooi.... Heel mooi! Wil je misschien een poos je naar buiten? RIACHINENAALDEN ONTVREERID Postbode en zoon in arrest De centrale recherohe te Amsterdam is dezer dagen op het spoor gekomen van een diefstal van machinenaalden, welke ge pleegd is in het centrale kleedingmagazijn, aan de Sarphatistraat. In verband hier- zijn twee personen, een postbode en diens zoon, gearresteerd en in het hoofdbureau van politie opgesloten. De zoon van den postbode, die aan het centraal kleedingmagazijn werkte, heeft kans gezien over zeer langen tijd, telkens groote partijen machinqnaalden te stelen. Hij gaf deze naalden dan aan zijn vader, die er wel koopers voor wist te vinden, en die een groot deel van de gestolen naalden heeft verkocht aan verschillende zaken, grossiers en andere handelaren. Vermoede lijk zijn duizenden dozijnen naalden door den jongeman ontvreemd en dit moet hem een zeer groot bedrag hebben opgebracht, wanneer men bedenkt, dat één machine naald normaal een dubbeltje per stuk kost. De naalden werden aan de verschillende zakenlieden verkocht voor drie a vier cent per stuk. Het is de centrale recherche gelukt, een deel van de duizenden naalden weer bij verschillende zaken in beslag te nemen. Men vermoedt, dat de jongen ook leeren zittingen voor broeken uit het centraal kleedingmagazijn heeft ontvreemd. Het on derzoek is nog in vollen gang en het is niet onwaarschijnlijk, dat er meerdere ar restaties zullen volgen. De postbode is gis teren op het postkantoor aangehouden, nadat de zoon kort te voren reeds was ge arresteerd. „Tel." VIJF-EN-VEERTIG HONDERD GULDEN GEVONDEN In een van Dordrechts winkels is Maan dag een tasch met een inhoud van f 4500 gevonden. Door de bemiddeling van de poli tie, tot wie hij zich had gewend, kon gis teren de vondst den rechtmatigen eigenaar ter hand worden geteld. Deze was natuur lijk zeer dankbaar en schonk de winkel juffrouw, die het geld gevonden had een fleschje eau de cologne, ter waarde van 95 cents. „N. R. Crt." MEISJES IN RIANSKLEEREN Dinsdagmiddag heeft de Dordtsche poli tie op den Rijksstraatweg aangehouden de 19-jarige Gerardina G. en det18-jarige An na G., die in manskieeren waren gestoken, terwijl de haren behoorlijk in een muts waren weggewerkt. Zij beweerden op weg te zijn naar Breda. De meisjes bleken daags te voren uit een gesticht te Overschie te zijn wegge- loopen en meenden door de verandering van kleeding beter aan de aandacht van de politie te kunnen ontsnappen. Zij zijn naar genoemd gesticht op trans port gesteld. AVONTUREN VAN EEN VERRUST KIND Het zes-jarig meisje Maria Theresia Slijt te Heerlen, is terecht. Het kind was ver moedelijk verdwaald en op Duitsch grond gebied terecht gekomen. Daar is het door iemand naar een klooster gebracht. Dit klooster heeft de Akensche politie gewaar schuwd, die, doordat het bericht in de Duit- sche kranten vermeld stond, direct de Heerlensche politie waarschuwde, waarna het kind is opgehaald en gezond en wel bij de famiile is thuisgebracht VOETGANGERS, schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Ach nee. Ik dacht maar zooToen Semjon stierf, was het ook zulk mooi weer. Hij zei toen nog: Alleen om me te ergeren, schijnt de zon zoo verleidelijk.... Waarom spreek je over sterven? Als de eerste boot er maar eenmaal is.... Zij glimlachte vermoeid. De eerste boot? Niemand, die hier ziek is geworden, heeft haar ooit gezien. Zou jij dan geen uitzondering kunnen zijn? Zij scheen mijn vraag niet gehoord te hebben. Als hij maar in leven blijft, zei ze met een liefdevollen blik op het kleine kind. Tychon zal ook voor Fedja een goed va der zijn. Dat heeft hij me beloofd.... Hij is zoo goed. Veel beter dan Semjon.... Zou je niet een beetje in de zon willen zitten? vroeg ik nog eens, om het gesprek een andere wending te geven. Ik zal je wel naar buiten dragen. Hè ja, in de zon. Doch direct hierop glimlachte ze. Nu niet, straksNu wil ik slapen. Ik zat aan haar bed en hield haar hand in de mijne. Het was zoo stil in het ver trek, dat ik het tikken van mijn horloge kon hooren. Caesar had zich in slaap ge dronken en af en toe knorde hjj van behaag lykheid. Fedja scheen zich moe te hebben ge stoeid. Hij zat nu op het bankje voor het raam en onderhield zich met „de rat". Zal ik je wat voorzingen? vroeg hij het dier, dat aandachtig naar hem scheen te luisteren. Iets hejel moois? Ik zal je een liedje leeren. Dat heb ik van oom Arkadi geleerd en nu leer ik het jou. Pas dus goed op. Met een helder stemmetje zong hij het liedje van den wolf en het grijsgrauwe geitje. Met zeldzaam welgevallen aan- 1 schouwde ik het taf reel tje bij het raam, tot plotseling een zonderlinge rochelend geluid mij tot de werkelijkheid terug riep. Ontsteld keek ik naar Katja. Zij had zoo iets vreemds in haar oogen, iets Katja!. riep ik luid. Katja, versta je me? Maar neen, ze hoorde me niet meer. Noch mij, noch iemand anders. Haar ziel was in de eeuwigheid opgegaan en had haar glans op Katja's gelaat achter gelaten. Haar een voudige trekken waren nu fijn en edel. Katja! riep ik nog eens, want ik kon mij immers ook vergist hebben. Maar Katja's ooren bleven doof. Slechts haar hand, die nog steeds in de mijne rustte, werd kouder en kouder. Eerst nu begon ik te begrijpen, dat Kat ja werkelijk dood was. Toen ik haar de oogen wilde toedrukken, bemerkte ik tot mijn ontstelenis het slapende kind aan haar borst. Het was wel het moeilijkste, dat ik ooit in mijn leven heb volbracht en ik beet dan ook van machteloze woede mijn lippen stuk, toen ik de baby van haar wegnam. Voor ik haar handen vouwde, riep ik Fedja. Hij kwam, lachend als steeds, maar mijn ernstig gezicht verdreef den lach van zijn lippen. Angstig en niet begrijpend keek hij naar mij op. Ik nam de koude hand van de doode en legde deze op zijn voorhoofd. Mamotschka wil je zegenen, zei ik. Fedja bleef onbeweeglijk staan. Eerst toen ik de handen van zijn moeder ineen vouwde, werden zijn oogen grooter. Hij vroeg niet: Is Mamotschka dood? Hij voelde het en plotseling barstte hij in een hartstochtelijk snikken uit. Nooit heeft het leed van anderen mij zoo aangegrepen. Hij ging voor de doode staan en bedelde met een stemmetje, dat mij door het hart sneed: Mamotschka, hier is Fedja. Mamotsch ka, Fedja zal zoet zijn. Caesar's gillend huilen snerpte door het stille huis. Ceasar's huilen bracht mij aan den rand der vertwijfeling. Er bleef mij niets anders over dan de woning te slui ten en het schreiende kind naar de Wal- vischbaai te brengen, want vóór mijn drie metgezellen terugkeerden, zou het jongetje reeds lang verhongerd kunnen zijn. Ik spande een slede in, wikkelde beide kinderen in zachte vachten en begaf mij op weg. Toen ik den eersten heuvel bereikt had, keek ik nog eenmaal om. Het was, alsof ik de doode aan het venster zag staan en of zij mij toewuifde. Als een waanzinnige dreef ik de honden tot meerderen spoed aan, ten prooi aan een onverklaarbaren angst, die mij een huivering over den rug joeg. Stepanida ontfermde zich onmiddellijk over den kleine en gaf hem ruimschoots, wat zijn eigen, zieke moeder hem had moe ten onthouden. En daarbij smakte hij van genot. Zoodra de honden slechts eenigszins wa ren uitgerust, aanvaardde ik met Fedja den terugtocht. Wenjamin en Pelka volgden mij op den voet. Zonder my den tijd te gunnen de honden uit te spannen, ging ik het huis binnen, maar nauwelijks had ik de deur, die toe gang gaf tot Katja's kamer, geopend, of krijschend en sissend vloog er tot twee driemaal toe iets rond mijn beenen om daarna pijlsnel naar buiten te schieten (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5