STADSNIEUWS Laatste berichten BIOSCOPEN TE LEIDEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Teeltplan 1941 voor den akkerbouw Bij de opstelling van het bouwplan 1941, dat in korten vorm hieronder volgt, is van de gedachte uitgegaan, dat in de vrijheid van den landbouwer inzake de organisatie van zijn bedrijf zoo weinig mogelijk moet worden ingegrepen. De bijzondere omstandigheden, waaronder wij thans verkeeren, maken het dringend noodig, dat alle krachten worden inge spannen en alle middelen worden aange wend ter verkrijging van een zoo groot mogelijke opbrengst van voedsel voor mensch en dier. Dit brengt mede, dat de teelt van sommige gewassen, die niet in de voorziening daarvan bijdragen en die bo vendien gewoonlijk geteeld worden op onze beste akkerbouwgronden, als onge- wenscht moet worden beschouwd. We noe men in dit verband karwij, mosterd, maan zaad, e.d. De verbouw van tarwe, rogge, gerst, ha ver, kanariezaad, veldboonen, erwten, stam- boonen, aardappelen, suikerbieten, voeder bieten, mais, koolrapen, knollen, voeder wortelen, koolzaad (oliezaad) en vlas moet daarentegen onder de huidige omstandig heden zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Verwacht wordt, dat de landbouwers z'ii- der uitzondering hierin hun plicht zullen zien en dienovereenkomstig zullen hande len. Het is voor hen een eerezaak, die naar beste kunnen te vervullen. Het spreekt vanzelf, dat het noodzakelijk is, dat van de niet gewenschte gewassen kleine oppervlakten daarmee toch worden beteeld om te kunnen blijven beschikken over een zekere hoeveelheid zaad tegen den tijd, dat.de teelt van deze gewassen weer onbeperkt kan worden toegestaan. Bovendien kunnen de omstandigheden in het voorjaar zoodanig zijn, dat een gewas door weersomstandigheden mislukt en een noodgewas moet worden gezaaid, zooals mosterd of maanzaad. In deze gevallen is voorzien door aan de provinciale productiecommissarissen de be voegdheid te geven tot deze teelten in die gevallen op aanvrage in beperkte "mate ver lof te verleenen. Het is echter noodig, dat ook aandacht geschonken wordt aan de meer of minder groote belangrijkheid der wèl gewenschte gewassen voor de samenleving. Hierbij moet worden uitgegaan van het standpunt, dat de belangrijkste die gewassen zijn, welke rechtstreeks dienen voor mensche- lijke voeding en die, weilke per hectare de grootste hoeveelheid voedsel voor mensch en dier voortbrengen. De broodgranen tarwe en rogge hebben dus de voorkeur boven de andere, terwijl aardappelen eveneens een bevoorrechte plaats innemen, evenals peulvruchten en koolzaad (oliezaad). Het voornemen bestaat de uitbreiding van de oppervlakte bouwland door het scheuren van grasland aan te moedigen door het verleenen van een geldelijke te gemoetkoming. Een samenvatting van het plan volgt hieronder: 1. a. De teelt op bouwland van andere gewassen: dan: tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veldboonen, erwten, stamboo- nen, aardappelen, suikerbieten, cichorij, voederbieten, mais, koolrapen, voederwor telen, koolzaad (oliezaad) en vlas, is ver boden. De Provincie Productiecommissaris kan onder bepaalde bedrijfsomstandigheden van dit verbod vrijstelling verleenen. b. De teelt van haver en bbuwland is voor ieder bedrijf beperkt tot de opper vlakte bouwland, die in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit ge was beteeld is geweest, met dien verstan de, dat in elk geval niet meer dan 15 pet. van het bouwland van ieder bedrijf voor haver in gebruik mag zijn. c. De teelt van voederbieten, koolrapen, voederwortelen en voederkool op bouw land, voor zoover niet als navrucht na een hoofdgewas, is voor deze gewassen geza menlijk per bedrijf beperkt tot de opper vlakte, die daarmede voor dit bedrijf ge middeld in 1938 en 1939 bezet is geweest. d. De teelt van klaversoorten en lucer ne op bouwland is beperkt tot de opper vlakte, die in 1940 voor ieder bedrijf voor deze gewassen in gebruik was. 2. Het is verboden cultuurgrond, welk in 1940 als bouwland -in gebruik was, in 1941 te bestemmen voor grasland, kunst- weide, klavers of ander groen te oogsten of af te weiden gewassen, voor zoover deze geen tweede gewas na den oogst der hoofd vrucht zijn, tenzij een gelijke oppervlakte cultuurgrond, die in 1940 als grasland, kunstweide of voor klavers gebruikt werd, in 1941 voor bouwland bestemd wordt. 3. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteelt, met uitzondering van groene mais op erfperceelen of verloren hoekjes is verboden. 4. Het gebruik van suikerbieten als vee voeder en het verhandelen van suikerbieten aan anderen dan suikerfabrieken is ver boden. 5. Op gescheurd grasland mogen zonder eenige beperking alle gewassen worden geteeld, welke in art. la niet verboden zijn. Om voor een geldelijke tegemoetkoming terzake van het scheuren van grasland in aanmerking te komen moet men eerst den provincialen productiecommissaris de goed keuring verkrijgen voor de perceelen, wel ke men scheuren wil. Deze geldelijke tegemoetkoming wordt pas uitgekeerd, nadat in den zomer door den provincialen productiecommissaris de oogst op het gescheurde land is opgeno men. R.K. ALMA MATER KOOR Drie prijzen behaald! Gisteren was het de tweede dag van het zangconcours, uitgeschreven door den R.K. Bond van Zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland, dat te Haarlem werd gehou den. Het R.K. Alma Matar-koor, onder lei ding van den heer Willem Mizee, heeft met bijzonder succes aan dit concours deelge nomen, door als eerste te eindigen uit een totaal van ongeveer 44 vereenigingen. Uit gekomen werd in de afdeeling Uitmuntend heid met een tweetal nummers nl. „Caeles- tis Urbs Jerusalem" van Alph. Diepenbrock als verplicht nummer en „Laudate Domi- num" van Palestrina als vrij nummer. Het koor wist 278 van de 280 punten te beha len met „zeer bijzondéren lof" van de jury voor deze buitengewone prestatie en kwam hierdoor in het bezit van drie prijzen. Als hoofdprijs een grooten zilveren lauwer krans, aangeboden door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voor het hoogste aantal punten, een wisselprijs, bestaande uit een lier op standaard en een zilveren lauwerkrans als eerste prijs. Een hartelijk woord van gelukwensch aan directeur en leden voor dit buitenge wone succes is hier wel op zijn plaats. Door den K.R.O. zijn de nummers op gramophoonplaten vastgelegd, zoodat deze vermoedelijk binnenkort via de radio te hooren zijn. De jury bestond uit de heeren Theo" v. d. Bijl, toonkunstenaar Amsterdam en P. Kallenbach, toonkunsteaar 's Hertogen bosch. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Door een 35-tal Mathesianen werd Za terdagmiddag j.l. een bezoek gebracht aan het bedrijf van de N.V. Leidsche Meelfa briek „De Sleutels". Het gezelschap werd aldaar ontvangen en verwelkomd door den heer Bern. Buur man, architect B.N.A., onder wiens leiding en architectuur het gebouwencomplex van het bedrijf in den loop der laatste jaren belangrijk werd uitgebreid. Allereerst gaf de heer Buurman aan de hand van een ,serie teekeningen een uit eenzetting van de ligging, constructie en inrichting der gebouwen, waarna het ge bouw werd bezichtigd. ZILVEREN JUBILEA. Op 1 October a.s. hoopt de heer D. Mole naar, Haag weg ,212 alhier, den dag te her denken, dat hij vóór 25 jaren als kolken- ruimer in dienst trad bij den Gemeente lijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Op 1 October a.s. hoopt de heer A. van Es, Alexanderstraat 15, alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als dieper in dienst trad bij den Gem. Reini gings- en Ontsmettingsdienst. Het zal den jubilarissen dien dag onge twijfeld niet aan belangstelling ontbreken. INLICHTINGEN VERZOCHT. De Commissaris van Politie te Leiden verzoekt op last van den Officier van Ju stitie bekend te worden gemaakt zoo moge lijk telefonisch met de laatste woon- of verblijfplaats van Margaretha Aleyde Jo anna van der Wiel, geboren te Schin op Geul 12 Jan. 1914. Signalement 1.74 M. lang gekleed in grij zen mantel, blauw regenkapje, bruine kou sen en schoenen. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 10.904.32 aan den Rijksontvanger afgedragen, bene vens /1924.83 aan den Gemeente-Ontvan ger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Voor het examen wiskunde L. O. is te Den Haag geslaagd de heer D. R. de Viet, alhier. TITELBESCHERMING VOOR DEN ARCHITECT. Het bestuur van den Bond van Neder- landsche Architecten heeft zich bij schrij ven van 27 September 1940 gericht tot het waarnemend hoofd van het departement, waarnemend secretaris-generaal van on derwijs, kunsten en wetenschappen. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat thans de architecten, die lid waren van de vroeger bestaande architectenvakver- eenigingen, in den nieuwen B.N.A. zijn op genomen, welke organisatie beoogt allen te omvatten, die krachtens wettelijke of onderlinge regeling bevoegd zijn, den titel „architect of bouwmeester" te voeren, als ook hen, die hoewel niet, gerechtigd tot het voeren van dien titel zich toch als bouwkundige op het werkgebied van den architect begeven. De structuur van de or ganisatie is zoodanig, dat zij de mogelijk heid biedt om onredelijke gevolgen voor vakbeoefenaren te voorkomen, wanneer deze regeling voor het voeren van den ar- chitectentitel wordt ingevoerd. Het bestuur overtuigd van de groote belangen, die land en volk hebben bij het bouwen door vakbekwame en vakverant- woordelijke deskundigen, en van de schade, die door het voortbestaan van een onge ordend bouwvak aan volksvermogen en cultuur wordt toegebracht zal zoo noodig niet aarzelen om te trachten een onder linge regeling voor het voeren van den ar- chitectentitel te bereiken door samenwer king met andere groepen van werkers in het bouwvak. Het bestuur is er van over tuigd, dat inderdaad de orde in het bouw vak dient om te komen uit onderlinge sa menwerking van de verschillende in dit vak werkzame groepen. Het vaststellen van de normen, waaraan de beoefenaren van het architectenberoep moeten voldoen, is echter een zaak van zoo algemeen karakter en deze dient zoo ob jectief bezien tè worden, dat het bestuur niet dan met den grootsten tegenzin dit zelf ter hand zou nemen. Dit vaststellen van normen dient veeleer te geschieden door den zorg en onder sanctie van de overheid. Het bestuur van den B.N.A. dringt er daarom thans in dit stadium, nu de nieu we architectenorganisatie er is en met haar inwendigen opbouw moet worden begon nen, waarbij het selectiebeginsel moet wor den toegepast, met den meesten nadruk op aan, op korten termijn een wettelijke regeling tot stand te brengen voor het voe ren van den titel van architect, in de over tuiging, dat een dergelijke maatregel als .een groot cultureel belang voor ors geheele Nederlandsche volk moet worden be schouwd. WIELRIJDERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer. Binnenland NA 10 UUR OP STRAAT. De Haagsehe Justitie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. 31 personen aangehouden, die zich na 22 uur op straat bevonden. In den nacht van Zondag op Maandag waren er nog negen overtreders van dit verbod. Voorts is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks ién uur op den Sche- veningscheweg een garagehouder uit Leidschendam aangehouden, die reed in een personenauto met zijn vrouw en nog een passagier. De inzittenden wa ren geen van allen in het bezit van een uitgaansvergunning en bovendien had de garagehouder geen vergunning om de auto te mogen gebruiken. Het drietal is overgebracht naar het po litiebureau en de auto is in beslag geno men. HOOFDFILMS De kassier vergist zich (Heinz Rüh- mann). Moordzaak Franchet- ti (Benjamino Gig- li, Kirsten Heiberg). Te hebt 't of je hebt 't niet (Hans Mo- ser). Manége (Attila Hörbiger, Albert Mattentock). Comedianten (Watt en Half Watt). AAN V ANGSULx. lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. lederen avond 7 uur Zondag 26.30 uur. lederen dag 2.15 uur matinée. lederen avond 7 uur Zondag van 2—6.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 7 uur Zondae van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 7 uur Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd Toelaatbaar volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd Buitenland HET DUTTSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen cn op voor de oorlogvoering belangrijke doe len in Engeland en Schotland zijn zonder onderbreking voortgezet. De voornaamste doelen van den aanval waren weer Londen en Liverpool. Zij werden door gesloten for maties en talrijke afzonderlijke vliegtuigen gebombardeerd. Zware verwoestingen en groote branden vertoonden de uitwerking op belangrijke doelen in de havengebie den der beide steden. Andere aanvallen golden verscheidene havens in Zuid-Enge- land. Voorts bestookten gevechtsvliegtui gen des nachts de Schotsche steden Aber deen, Edinburgh en Leith met bommen van zwaar kaliber. In de Midlands werd een bijzonder belangrijke wapenfabriek in een duikvlucht aangevallen. Een voltreffer van het zwaarste kaliber richtte in de fabriek groote vernielingen aan. Voor de Engel- sche Oostkust gelukte het twee konvooien uiteen te drijven. Bij de nachtelijke vluchten van gisteren naar het gebied van het Duitsche Rijk drong de vijand met afzonderlijk vlieg tuigen tot de Mark Brandenburg dooi*, zonder echter de rijkshoofdstad te kunnen bereiken. Op eenige plaatsen in het Westen werden bommen geworpen. Er werd geen militaire schade aangericht. De aangerichte materieele,schade aan objecten der burger bevolking is niet van beteekenis. Daaren tegen werden onder de bevolking weer tal rijke personen gewond. In de luchtgevechten van 29 September werden 17 Britsche jagers en een gevechts vliegtuig neergeschoten. Vier Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De ver melde aanval op een wapenfabriek in de Midlands werd door een gevechtsvliegtuig onder bevel van den eersten luitenant von Butler uitgevoerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT ROME, 30 September (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee heeft een vijandelijke duik boot een klein Italiaansch schip van 700 ton getorpedeerd. De begeleidende torpedo boot „Gosenz" viel de duikboot met bom men aan. De onderzeeër verscheen op den zijkant liggende aan de oppervlakte om daarna te vergaan. Een van onze luchtformaties heeft een vijandelijk eskader in de buurt van de kust van Marmarica (Libye) ondanks het hevi ge afweergeschut der schepen, gebombar deerd. Een van onze vliegtuigen werd om laag geschoten. Vijandelijke jachtvliegtuigen, die van een vliegtuig moederschip waren opge stegen, werden door onze vliegers aange vallen. Drie vijandelijke vliegtuigen van het Hurricane type werden in luchtgevech ten neergeschoten. Aan een andere for matie van torpedovliegtuigen gelukte het inmiddels een vijandelijk slagschip met een torpedo te treffen. Het schip stopte en werd terstond door vijandelijke torpedo jagers omgeven. Een derde luchtformatie heeft onlangs de opslagplaatsen en magazijnen van Haifa gebombardeerd. In gevechten met vijan delijke jagers, die onze vliegtuigen aanvie len, werd een vijandelijke machine neer geschoten, welke in zee stortte. OPPERBEVELHEBBER JAPANSCHE STRIJDKRACHTEN IN ZUID-CHINA GESNEUVELD. TOKIO, 30 Sept. (D. N. B.). Naar eerst thans bekend wordt, is de opperbe velhebber der Japansche strijdkrachten in Zuid-China, kol. Tsoentaro Aomoera, bij de operaites in Fransch Indo-China gesneu veld. Kol. Aomoera, die ook benoemd was voor de leiding der operaties in Fransch Indo-China, werd bij de botsingen in het gebied van Dondang op 25 September door verscheidene kogels zwaar gewond. Een kogel, die in zijn hoofd drong, veroor zaakte ten slotte nog denzelfden dag zijn dood, nadat hij, slechts voorloopig verbon den, tot het laatste persoonlijk zijn troepen had aangevoerd. JAPANNEEZEN VERLATEN ENGELAND TOKIO, 30 September (D. N. B.). Rond 750 in Engeland wonende Japannee- zen hebben volgens Domei van de Japan sche ambassade de uitnoodiging gekregen met het oog op de voortdurende Duitsche luchtaanvallen naar Japan terug te keeren. De levensmiddelenschaarschte en het ge brek aan kolen voor den wintertijd zijn te groot, zoodat alleen nog leden der ambas sade, der Yokohama Specie bank van het Mitsoei-concern en de Japansche journalis ten zullen blijven. Het Japansche s.s. „Foes- jimi Maroe" zal voor de evacuatie van Lis sabon naar Londen worden gezonden. BLOKKADE VAN MADAGASCAR. GENèVE, 30 September. (D. N. B.) Uit een bericht uit Vichy blijkt, dat de Engel- schen aanstalten maken om het eiland Ma dagascar te blokkeeren. De Fransche staats secretaris voor de koloniën, admiraal Pla- Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 Sept. 20 uur tot Donderdag 3 Oct. 8 uur, waargenomen door de apo theken A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313 en Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN Geboren: Johannes Maria z. van J. Th. Witte en H. M. B. Stijnman Chris- tiaan Frederik z. van C. F. M. Diemei en A. Staats Joannes Albertus Jozef Anto- nius Maria z. van H. J. Nijhuis en C. de Geus Willebrordus René Johannes z. van W. J. Vlasveld en A. J. v. Eeden. Ondertrouwd: P. P. Jansen wedr. 54 j. en J. E. Prevoo wede. 48 j. W. A. Houps jm. 26 j. en J. E. v. d. Velden jd. 20 j. J. Pannekoek jm. 24 j. en H. On derwater jd. 24 j. W. F. Singerling jm. 25 j. en G. C. Tefij jd. 26 j. A. van Unen jm. 27 j. en A. B. de Kier jd. 27 j. O v e r 1 e d e n: M. J. v. d. Meer d. 1 mnd. ton, heeft gisteren van den gouverneur-ge neraal van Madagascar, Cayla, een radio- gram ontvangen, waarin deze de Fransche regeering op de hoogte brengt van deze En- gelsche voornemens. Volgens dit draadloo- ze bericht heeft een Britsch telegram uit Londen den gouverneur-generaal ervan in kennis gesteld, dat zoolang de instructies van de Fransche regeering te Vichy op het gebied van Madagascar worden uitgevoerd, de zeeverbindingen tusschen het eiland en de overige wereld door Groot-Brittannië worden afgesneden. Een verbetering van den toestand op het eiland is er van afhan kelijk, of het lokale bestuur bereid is met Groot-Brittannië samen te werken. De Fransche gouverneur-generaal van Ma dagascar heeft Vichy medegedeeld, dat hij deze eischen van Londen met de diepste verachting beschouwt. DE VRIJMETSELAARSLOGES IN BELGIc. GENT, 30 Sept. (Belgapress). Naar verluidt, werden alhier drie vrijmetselaars loges door de bezettende overheid geslo ten. De lokalen werden verzegeld. BRAND IN NOORSCHE BIOSCOOP. OSLO, 30 Sept. (D. N. B.). Bij Mandal in het Zuiden van Noorwegen zijn bij een brand in een bioscoop zes personen om het leven gekomen. AMSTERDAM, 30 Sept. Vee. Aanvoer 85 melk- en kalfkoeien 200300, 275 scha pen en lammeren 2855. Overzicht: scha pen: ruime aanvoer, vlugge handel, vaste prijzen. ROELOFARENDSVEEN, 30 Sept. Groen- tenveiling. Aardbeien 18 cent per half pond idem 7—11 cent per doosje, druiven 1315 cent per pond, meloenen 68 cent per stuk, tomaten 0.881.64 per 25 pond, bloem kool 211 cent per stuk, spinazie 10 cent per kg., radijs 95 cent, andijvie f 1.00 1.20, sla 1.00—2.60 per 100, kassnijboonen 2.55—3.30, idem stek 1.15, kas-princes- seboonen 2.80, dub. stam z. draad 7580 cent en pronkboonen 4062 cent per 10 kg. LEIDSCHENDAM, 28 Sept. Grocntenvei- Jing. Eng. komkommers le soort 5.60 6.50, 2e soort 4.105.00, 3e soort 2.40 3.50, wankl. 2.50—3.00, stek 1.00—1.10, gele komkommers le soort 5.406.50, 2e soort 3.10—4.00, 3e soort f 2.10—2.40, stek 1.001.20, kropsla le soort f 1.00 1.30, peen f 3.40—5.10, bloemkool le soort 12.30—14.90, 2e soort f 8.50—9.10. uit schot 4.105.60, tomaten midd. 5.50 5.70, gr. ronden f 5.506.2e soort f 5.50 3e soort 4.bonken 3.503.80, andij vie per 100 1.002.00, spinazie per 4 kg. 2143 cent, postelein 3.004.60, snijboo- nen 2429, spercieboonen 1018, prei 3.50—3.70, selderie 1.00—1.40, appelen 710. peren 1114, druiven 20. VINKEVEEN, 28 Sept. Groentenveiling. Kassnijboonen f 2221, pronkboonen f 4 6.50, stamspercieboonen 716, tomaten 712, spinazie f 2.508.00, postelein 4 groene kool 3.405.00, roode kool 5.10, prei 6.60 per 100 kg.; andijvie 12. bleekselderie 210, bloemkool 217. komkommers f 25, kropsla f 12 per 100 stuks, peen 3.50—5.00, pieterselie 2.50 en selderie 0.503.20 per 100 bos. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 30 SEPTEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43. Erussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.06—4315 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.02—43.19

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3